A lgemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 3882. voor Zaterdag 17 Februari 1900. 40e Jaargan^. Binnenland. 2, 0 Telegrafische berichtan. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. A D V E R T E N T I N: Van 1 tot 4 rej if 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opga van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slecbts tfeema berekend. Grootere letters irden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag d«=. uitgave. —A Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Voor notaris De Bas, te 's Gravenhage werd verledeu de acte, waarbii werd opgericht de Amster- damsche Fabriek van Cement-IJzerwerken, systeem Donier, bewilligd bij Koninklijk besluit van 22 Januari 1900, no. 19, met een maatschappelijk kapitaal van 100,000, verdeeld in 100 aan- deelen, welke alle zijn geplaatst en volgestort. Directeuren zijn de heeren Mr. L. Stevens, indu strial, en J. A. van Ommen van Guylik, directeur der Maatschappij tot houtbereiding tegen bederf, beiden te Amsterdam commissarissen de heeren Mr. E. Fokker, te 's-Gravenhage, voorzitter der Vereeniging tot bevordering van Fabrieks- en Handwerksnijverheid in Nederland en lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal H. P. Maas Geesteranus, ingenieur en chef der afdeeling telegrafie der H. IJ. S. Mij.en J. Muijsken, ingenieur en onder-directeur der Nederl. fabriek van erk- tuigen en Spoorwegmaterieel, de beide laatsten te Amsterdam. Het doel der vennootschap is het vervaardigen en verkoopen van voorwerpen en werken van cement-ijzer naar het systeem Monier en aanverwaute stelsels, het drijven van handel in bouwmaterialen en het deelnemen in andere ondernemingen, welke tot dat doel mochten worden opgericht. Bij den heer Baron Van Hardenbroek van Bergambacht, voorzitter-penningmeester van het hoofd-comite van het Nederlandsche Roode Kruis, is ontvangen door bemiddeling van den heer Geo Birkhoff Jr., consul der Nederlanden te Chicago, een sum van 10,000 door de South African Fund Association aldaar afgestaan aan het Ned. Roode Kruis om te worden bestemd ten behoeve van de gewonde Boeren. In het begeleidend schrijven wordt nog mede- gedeeld dat het enthousiasme te Chicago voor de strijdende en lijdende Boeren groot is en zich volstrekt niet bepaalt tot Hollanders, Duitschers en andere vreemdelingen, maar even groot is onder geboren Amerikanen, zoodat het geen grootspraak is te beweren dat ten minste 80 pet. van de Amerikaansche bevolking aldaar vol sympathie is voor de Boeren, niettegenstaande al de beweringen van de Engelsche pers alsof het Amerikaansche volk met Engeland sympathiseerde. Het houden van publieke. vergaderingen om sympathie uit te drukken voor de Boeren neemt hand over hand toe over de geheele RejJijWiek en kan niet nalaten indruk te maken op de Amerikaansche regee- ring. Onder den titel „vox populi vox Dei. Jachtovertreding gevolgd door meineed. Duister- heden der justitie te Dordrecht, door J. van Elk, candidaat-notaris, assuradeur, rechtskundigadviseur te Rotterdam," is eene brochure verschenen, waarin een uitvoerig verhaal wordt gedaan van de be- handeling eener jachtovertreding, die aan den schrijver der brochure door twee rijksveldwachters werd ten laste gelegd. Het openbaar ministerie bij bet kantongerecht te Dordrecht eischte veroordeeling, de kanton- rechter gaf bevel tot het hooren van meerdere getuigen, omdat lijnrecht tegenover de verklaringen der twee rijksveldwachters die van twee getuigen it decharge stonden. Na ook de gedaagde nieuwe getuigen gehoord te hebben, wier verklaringen tegenover die der veldwachters stonden, hield het openbaar ministerie zijn eisch vol, maar de kanton- rechter sprak den beklaagde vrij, op grond dat het wettig bewijs door tegenbewijs was ontzenuwd en het overtuigend bewijs ontbrak. De heer Van Elk diende direct na de eerste zitting van het kantongerecht bij den officier van justitie te Dordrecht een aanklaaht in wegens op- zettelijkeu meineed tegen de beide rijksveldwachters. De officier, overtuigd van de volkomen betrouw- baarheid der veldwachters, gaf den heer Van Elk den raad zich tot de rechtbank te wenden, die den officier gelasten kon een vervolging in te stellen. Het daartoe strekkend verzoek van den heer Van Elk werd echter door de rechtbank afgewezen. Toen wendde deze zich tot het gerechtshof te 's Gravenhage. De procureur-generaal adviseerde afwijzend, maar het hof gelastte de rechtbank te Dordrecht een strafrechterlijk ouderzoek naar de geloofwaardigheid en goede trouw der twee rijks veldwachters in te stellen. De rechtbank benoemde een harer rechters tot rechter-commissaiis en eene geheime instructie volgde. Daarna verliepen maanden en geen rechtsingang werd verleend en geen verwijzing van de zaak naar de openbare terechtzitting had plaats. Het doel der brochure is r.u, den loop der zaak bekend te maken met de details, die uitvoerig worden medegedeeld, en te verkrijgen, dat de Minister van justitie alsnog een opeubare terecht zitting gelaste, waarin de aanklacht van meineed, tegen de twee veldwachters door den heer Van Elk ingebracht, zou worden behandeld. FJbGUILLETON. door J. T. 20) „Hoe veel moeite het mij ook kost om in eene geschiedenis als deze den naam van mijn vader aan te halen, moel ik dat toch doeu om U mijne handelingen in een gewichtige crisis van mijn leven te doen begnjpen. Mijn vader was een man met een vasten wil en met eenige diepge- wortelde vooroordeelen. In de hoop, dat ik den naam der familie wat rijkdom en respectabiliteit betreft in eere zou houden, gaf bij mij, toen ik nog zeer jong was, te keunen, dat ik zoolang ik mij onberispelijk gedroeg, hem slechts mijne wenschen behoefde te noemen om ze verwezeulijkt te zien, maar wanneer ik daarentegen tegen zijnen wil handelde hetzij door een lichtzinnigen levenswandel, hetzij door een beroep te kiezen, dat niet overeeukwam met mijn naam, ik ook niets meer van hem behoefde te verwachten. Toen ik daarom op een zeker tijdstip van mijn leven vond, dat de be- koorlijkhcden van nicht Gladys een al te diepen indruk op mij maakten en mijn gemoedsrust be- dreigden, wilde ik eerst trachten te weten komen, wat mijn vader van zulk eene verbintenis dacht, en toen ik vernam, dat zij regelrecht in strijd was met zijne wenschen, overlegde ik, wat ik doen moest om mijn hartstocht te overwinnen. Natuurlijk scheen een groote reis wel het beste middel te zijn om dat doel te bereiken, en daar om ging ik naar Europa. Doch toen ik hier weer terug kwam, was ik nog niet tot andere gedachten gekomen. Daarop beproefde ik het met de natuur. Ik ging over land naar California, trok door de oranjebosschen van Florida en drong diep in de bosschen van Canada en onze Noorde- lijke staten. En op mijn laatste reis had een gebeurtenis plaats, die bestemd was om een ge- weldigen invloed op mijn leven uit te oefenen, hoewel ze mij toen als iets zeer gewoons voorkwam. Ik was juist teruggekomen uit Canada en ge- noot den heerlijken nazomer aan het Georgemeer toen ik een brief van mijn vriend outving, die mij verzocht bij hem te komen in eene kleine plaats in Vermont, waar een overvloed van forellen was en waar men al heel toevallig zeer weinig visschers had. Ik gaf dadelijk gevolg aan zijn voorstel en den volgeuden dag reisde ik naar de plaats, vanwaar zijn brief gedateerd was. 't Was niet heel ge- makkelijk om daar te komen, want het was midden tusschen heuvels en vele mijlen van het naaste spoorwegstation verwijderdik moest dus een lange rit doen in eene diligence en dan nog een eindweegs te paard afleggen. Daar ik den weg niet kende, reed ik mis en toen de avond viel, reed ik nog altijd door te midden van een vreese- lijk onweer en op een hinkend paard langs een geheel onbekenden weg." George Ward zweeg een paar seconden en keek nadenkend voor zich. Daarop vertelde hij aan de twee agenten, die in de grootste spanning luisterden zijn avontuur, in het huis van de Gard ner's in de nabijheid van Melville en de onder TER NEUZEN, 16 Februari 1900. Van een gister alhier uit het buitenland binnengekomen stoomboot was een matroos aan wal gekomen. De verificateur der belastingen, daar aanwezig, tot wie hij eenige woorden richtte, verklaarde hem te willen fouilleeren. Onze zeeman achtte dat evenwel een overbodige formaliteit en wilde zijn weg vervolgen. Toen de verificateur hem wilde tegenhouden en daartoe aangreep, begon de ander zich in voile overtuiging van zijn goed recht hardhandig te verweren. Een en ander trok zooals begrijpelijk is terstond een aantal toeschouwers. In de zaak tegen den te Oostburg zoo gevreesden 53jarigen te Middelburg gedetineerden arbeider I. T., die op den 2en dezer wegens feitelijke aanranding der eerbaarheid door de recht bank te Middelburg tot 1 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is zoowel namens den veroor- deelde als door den officier van justitie hooger beroep aangeteekend. Bij Kon. besl. is benoemd met ingang van 1 Maart, tot burgemeester der gemeenten Colijns- plaat en Kats, de heer R. van Ham, met gelijk- tijdige toekenning van eervol ontslag als burge meester der gemeente Hoofdplaat. Hoek, 15 Febr. Heden werd alhier in de Consistoriekamer der Ned. Herv. kerk aanbesteed het bouwen van een nieuwen toren. Minste inschrijver was A. de Keuning alhier voor 5987. Het werk is niet gegund. Axel. In deze gemeente circuleert bij de inge- zetenen een adres van adhaesie met het bekende adres van den heer Mr. J. G. van Deinse in zake doortrekkiug van het kanaal van Axelsche-Sassing naar Hulst. Axel, Kijkuit, 16 Febr. Door de maatschappij flVoorwaarts" alhier werd gisteren aanbesteed de levering van 85000 kg. kunstmest, 76500 kg. superphosphaat en 23300 kg. chilisalpeter. Voor de kunstmest schreven in de heeren D. J. Oggel te Axel voor 7,44, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 7,30, P. Verberk te Clinge voor 7,21 en A. Rottier te St. Jansteen voor 7,13. Voor de superphosphaat de heerenP. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 2,74, D. J. Oggel een stroomenden regen gelukte vlucht met behulp en onder geleide van Lucy. Hij vertelde ook, dat het meisje zulk een afkeer had van de wijze waarop haar vader en haar broeder zich gedroegen en dat hij haar beloofde, zorg te zullen dragen voor hare outwikkeling. „Ik was in dien tijd wel wat lichtzinnig," zei hij verder, maar mijne beloften aan dat meisje heb ik stipt gehouden. Niet alleen heb ik drie jaar achtereen alle onkosten voor haar betaald op de kostschool te Troy, maar ik liet haar ook door de directrice, die bijzonder veel met haar op had, ruim voorzien van al wat zij noodig kon hebben voor hare tegenwoordige positie. 't Was immers zoo gemakkelijkik behoefde slechts van tijd tot tijd een wissel uit te schrijven tot een bepaald bedrag. Ik zeg dat, omdat ik gel oof, dat ik het stellig niet zou gedaan hebben als ik mij eenig persoonlijk offer had moeteu ge- troosten. Na mijne terugkomst in de stad out waakte weer mijne oude liefde voor mijne nicht en nog wel met zulk een hartstocht, dat ik aan niets anders kon denken. Op die wijze verliepen er twee jaren en in dien tijd was ik de slaaf van Gladys Ward, hoewel er geene verloving tusschen ons had plaats gehad, daar ik bevreesd was voor den tegenstand van mijn vader. Toch hoopte ik toen nog, dat mijn vader wel van gedachten zou veranderen. Maar ik had misgerekend. Ondanks zijne ziekte, waaraan hij een jaar later overleden is, ging hij trouw al mijn handelingen na. EindelijL kwam hij tot eene bepaalde besiis sing en deelde mij die mee. Ik was zijn eenig kind, zei hij, en het was steeds zijn weusch ge te Axel voor f 2,72, P. Verberk te Clinge voor f 2,67 en A. Rottier te St. Jansteen voor 2,67. Voor de chilisalpeter de heeren P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,33L E. Staal te St. Jansteen voor f 10,29, D. J. Oggel te Axel voor f 10,274 en A. Rottier te St. Jansteen voor f 10,26. Alles is gegund aan den heer A. Rottier. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken P. d. W., oud 24 j., polderwerker te Ossenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. F. D., oud 19 j., metselaarsknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling veroord. tot 1 maand gevang. A. v. M., oud 35 j., werkman te Boschkapelle, is wegens beleediging van een ambtenaar veroord. tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. v. d. B., oud 22 j., werkman te Axel, is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen gevang. H. B., oud 15 j., arbeider te Koewacht, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. Middelburg, 16 Febr. De Commissaris der Koningin heeft bepaald dat de aflevering der in te lijven miliciens zal geschieden Vrijdag 2 Maart te Middelburg op de bovenzaal van het raadhuis te 9 ure voor alle manschappen die zich voor de zeemilitie aanmeldden en Vrijdag 9 Maart te Vlissingen in de benedenzaal van het raadhuis te 6en ure, na aankomst van de stoomboot, die te 10,25 van Ter Neuzen afvaart voor de man schappen van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen. 's Gravenhage, 16 Febr. Men verzekert dat de technische herziening der kieswet een vermeer- dering van 50,000 a 80,000 kiezers zal kunnen teweegbrengen. Kaapstad, 14 Febr. De Engelschen moesten te Reusburg voor de overmacht wijken en die plaats ontruimen. Magersfontein is reeds verscheidene dagen door de Boeren verlaten. weest mij even rijk en onafbankelijk te weten, als hij zelf geweest was. Ik scheen echter evenwel geneigd te zijn iets te doen, waartegen hij altijd een bepaald vooroordeel had gehad een huwelijk tusschen bloedverwanten was in zijne oogeu altijd een onheilig en gevaarlijk verboud, dat de treurigste gevolgen kon hebben. Wanneer ik bij mijn voor- nemen bleef, moest hij zijn vermogen aan een ander vermaken. De familie-goederen zouden, nooit met zijn goedvinden overgaan op een geslacht dat stellig onoozel moest worden. Maar dat was nog niet alles. Niet alleen, dat mijn vader mij de vrouw ont- hield, die ik boven alles beminde, maar hij stond er op, dat ik voor zijn dood zou trouwen met eene andere waardige vrouw. ,/Ik verlang niet, dat ze rijk of van eene voor- name familie zal zijnals ze maar rein is en goed en niet tot onze familie behoort, zal ik haar en u mijn zegen geven." Van die gedachte was mijn vader niet weer af te brengen. Toen ik nog eens een poging deed om hem tot andere gedachten te brengen, ant- woordde hij mij ,/Ik beperk u niet in uwe keusik geef u nog drie maanden tijd om die keus te doeu. Als ge mij na verloop van dien tijd geene bruid in huis breugt, moet ik uitzieu naar een anderen erfgeuaam, die mijne laatste wenschen niet in de wind zal slaan." Drie maanden zijn een lange en toch betrek- kelijk ook nog weer een korte tijd. Ik keek gedurig rond onder de voorname jonge dames, die elken avond te vinden waren in de salons mijner vrienden,. en het werd me steeds banger te moede. (Wordt vervolgd.) TER \EIZE\>S('HE CRURA!VT j——rrbil den aitKever I". <1. AW DE HIDE te Ter Kenzen. ■lit bl»<l verschijnt }l»an<lag-. Waeuwlag- en VriJdagavAnit, uitgeaonderd op eem i»,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1