DIE v ST R EG ELIN <2 Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. I lande!sbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Groote Schouwburg te Gent. a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 15 Febr. 2.31 2.46 Vrijdag 16 3.— 3.15 Zaterdag 17 u 3.30 3.44 Zondag 18 3.58 4.11 Maandag 19 n 4.27 4.42 Dinsdag 20 n 4.58 5.13 Woensdag 21 n 5.31 5.51 Op het Damrak te Amsterdam had Dinsdag, middag een groote verhuiswagen heel wat bekijks- niet om het voertuig zelf, doch om de reepen papier, die er opgeplakt waren en waarop men lasComite van winkeliers voor de werklooze diamantbewerkers en schijvenschuurders. De wagen reed langzaam door, nu en dan voor een huis stilhoudende. Velen gaven voor de werkloozen de een levensmiddelen, de andere kleeren, een derde thee, enz. enz. De commissie vertrouwt op deze wiize veel voor de behoeftigen bijeen te zullen brengen. Duivelbanners. Zooals voor eenigen tijd te Appeltern een troep godsdienst-waanzinnigen een boerenknecht, //die den duivel in het lijf had", hebben vermoord, meenende, dat zij daarmede z/den duivel uitwierpen", zoo bestaat er, naar de Revue des Revues van deze maand meedeelt, in Noord-Araerika in de straten Maine en Nieuw- Hampshire een sectie die door het verjagen van duivels ziekten wil genezen. Als onfeilbaar middel weudt zij daartoe aan het wel ter plaatse toebrengen van klappen met bijbels op het lichaam van den patient. De uitvinder van deze geneeswijze, F. W. Sandfort en zijn aanhangers, die zich de Werkers van Sandfort noemen, beweren geheel en al te leven naar Mozes' leer. De duivel is voor hen de verpersoonlijking van ziekte. Dus is het middel om ziekten te genezen het uitdrijven van den duivelhem krachtdadig dwingen het lichaam van zijn prooi te verlaten. En dat geschiedt op de boven gemelde wijze. Deze secte, die hoe onwaarschijnlijk het ook schijnen moge, zich snel en aanzienlijk heeft uitgebreid en aanhangers telt in tal van plaatsen in de Vereenigde Staten, bloeit vooral te Manchester in Nieuw-Hampshire, waar zij bestuurd wordt door C. W. Hutchins, een gewezen boekdrukker. Toen deze de doopsgezinde kerk verliet en zich tot Werker van Sandford bekeerde, volgden hem velen zijner geloofsgenooten, het eerst en vooral vrouwen. Hutchins was arm. Van alle kanten kwamen zieken tot hem om genezen te worden door gebed en bijbelslag en de giften stroomden hem zoo overvloedig toe, dat hij nu een prachtig huis bewoont in de aristocratische wijk der stad. In September 11. werd een schatrijk koopman, C. B. Fletcher te Manchester, aangetast door een hoogstgevaarlijke ziekte en liet zich, nadat alle middelen aangewend waren en de mannen der wetenschap hem reeds hadden opgegeven, doodziek naar Hutchins brengen. Drie dagen lang kwamen de Werkers van Sandford bij hem bidden en drie dagen lang ranselden zij in gemoede zijn lichaam met hun bijbels om den demon te verdrijven. Den vierden dag was de heer Fletcher dood. Mevrouw Fletcher was bij deze duivelverbanning tegeuwoordig. Hutchins heeft in Augustus 11. zijn zoon verloren, een jongen van zeveutien jaar, die pas hersteld van een zware ziekte uit den Spaansch-Amerikaan- schen oorlog terugkeerde, maar thuis weder instortte, zoodat zijn herstel twijfelachtig werd. Men poogde hem te behouden door de methode der Werkers. De jongen stierf na enkele dagen. De vader toonde verdriet noch verwondering//Het is Gods wil, zeide hij eenvoudig, dat mijn zoon niet leeft." Genezingen komen slechts zelden voormaar dat wijst, volgens de aanhangers secte, alleen maar op gebrek aan geloof bij den zieke; ieder keer dat het geloof van den patient even volkomen is als dat van den Werker, is het welslagen niet twijfelachtig. Men gaat intusschen bij het duivel- verdrijven niet altijd op dezelfde manier tewerk. Sommige banners kruipen plat op den grond door de ziekenkamer en bidden onophoudelijk, dat de booze geest toch verdreven moge wordenzij houden het soms zoo lang vol, dat zij van uit uitputting op den grond inslapen. Anderen loopen de karner rond, op Indiaansche wijze achter elkaar, steeds de muren slaande met hun bijbels, terwijl ze den duivel gebieden heen te gaan. Wanneer ze hem hebben, jagen ze hem achterna tot op straat en vervolgen hem honderden meters ver met hun geschreeuw. Sandford heeft zijn secte bescheiden genoemd z/Kerk van den levenden God, steunpilaar en grondslag der waarheid". De vrijwillige bijdragen van zijn zieken en zijn getrouwen hebben hem reeds in staat gesteld op den berg Benlah (op negen mijlen afstand van Freeport in den staat Maine) een kerk te bouwen, een school, een gesticht voor kinderen en een inrichting waar de palienten de behandeling met het geloof ondergaau. Zooals meu dus in andere ziekenhuizen een ope- ratiekamer heeft, zoo heeft men hier een zaal voor duivel-verbanning. Nog pas korten tijd geleden heeft Sandfort aan zijn volgelingen verteld, hoe hij tot de stiehting zijner sectie gekomen is. Het is juist acht jaar geleden, zeide hij, dat te Old Orchard, God unij is verschenen. Hij sprak tot mij een enkel woord, en dat woord is vol- doende geweest om mij te zeggen hoe mijn leven in het vervolg moest zijn. Dat woord is Arma geddon. Ik bracht een wonderbaarlijken nacht doorer geschiedde iets bovennatuurlijks. De duivels werden uit mijn binnenste verbannen, zonder dat ik er mij van bewust was. Maar in Christus' naam sprak God met mij als met een vriend. Als de becijfering van de Daily Chronicle juist is, (en ze zal wel niet zeer veel verschillen van de officieele opgaven, die zeker niet te hong zijn) dan had het verlies van het Engelsche leger in dezen oorlog den len dezer reeds de tienduizend overschreden. Men moet echter in aanmerking nemen dat de gewonden die beter geworden zijn, niet van de lijst afgevoerd zijn kunnen worden; daarentegen zijn op het hier volgende lijstje mee opgeteld 269 gewonden die overleden, en 486 man (dit aantal schijnt te laag) die aan ziekte gestorven zijn. Nog niet opgenomen zijn de jongste verliezen, op den Vaalkrans, bij Colesberg enz. geleden. Gesneuveld 129 officieren en 1205 man, totaal 1334; gewond 375 officieren en 5040 man, totaal 5415; vermist 2817 man; gestorven aan ziekte 486 man; alles te zamen 10,052. In Pruisen heeft de lijkverbranding tot een eigenaardig proces aanleiding gegeven. De kerke- lijke overheid weigerde de bijzetting van een urn met de asch van een lidmaat in het familie- graf toe te laten en nam eenige weken later het besluit voortaen steeds dergelijke verzoeken af te wijzen. De weduwe dagvaarde hierop het kerk- bestuur en werd door de rechtbank te Hagen in het gelijk gesteld. Deze overwoog dat de kerke- lijke overheid het recht heeft op haar kerkhof voorwaarden te stellen voor het gebruik der be- graafplaatsen, en dus ook het plaatsen van urnen met asch van verbrande lijken mag verbieden. Maar dit behoort dan bij den afstand der graf- ruimte te geschieden, niet eerst naderhand, gelijk in dit geval gebeurd was. Bovendien was door de gedaagde beweerd dat de bijzetting van zulke asch in strijd is met de Christelijke overlevering. De rechtbank ontkende dit, met een beroep op hetgeen gebeurde met de overblijfselen van personen, die bij een brand zijn omgekomen en waarbij nooit de bijzetting is geweigerd. Ook de lijkverbran ding zelve oordeelde de rechtbank niet in strijd met het Christelijk gebruik. Immers de kerke- lijke overheden zijn het daarvoor verre van eens. Wel kan de geestelijke weigeren zijn medewer- king tot de bijzetting te verleenen, maar het gaat niet aan de bijzetting zelve te verbieden van een lidmaat die een eerlijkeu dood is gestorven en op wiens levenswandel geen aanmerking was te maken. Uit het van jaar tot jaar stijgende aantal voor- standers der lijkverbranding volgt met voldoende zekerheid dat ook in werkelijk christelijk en kerkelijk gezinde kringen de lijkverbranding niet wordt 'ueschouwd als een handeling in strijd met christelijke zeden. In de Belgische gemeente Stekene, nabij Koewacht, liep dezer dagen op een morgen, toen de vrouw de deur openmaakte, een kip in de woninghet dier sprong op een tafel en vloog daarbij tegen tegen de daaropstaande lamp, waar- door deze viel en brakde olie vatte spoedig vuur, de wijd uitslaande vlammen deelden zich mede aan een paar gordijnen voor een raam en de brand was in vollen gang. Het huis en een daaraau grenzende stal werden in korten tijd in de asch gelegd. Assurantie dekt de schade. De houders van Russische effecten zullen dit jaar een klein bankroetje hebben, en wel een renteverlies van een dag. Het onderscheid tusschen den Griekschen en den Gregoriaanschen kalender is dat de laatste in de 400 jaar 3 schrikkel- jaren laat vallen, terwijl de Grieksche kalender trouw elke 4 jaar een schrikkeldag invoegt. Vandaar dat het Russische jaar 1900 3f>6 dagen zal hebben, terwijl de Westerlingeu er slechts 365 tellen. Het gevolg daarvan is, dat voortaan de l"te dag eener Russische maand op den 14jdel1 van de Westersche rpaand valt, en niet op den 13den zooals tot heden. De dagteekening 1/13, die in het verkeer met Rusland gebruikelijk is, zal dus na Maart 1/14 worden. Een bericht uit Geneve meldt//Het kan- tonale justitie- en politie-departement heeft be- sloten, uit de krantenkiosken alle spotprenten, die er op uit zijn de Engelschen te kwetsen, te verwijderen." Men mag er zeker op rekenen, dat het departe- ment uit die kiosken eveneens zal verwijderen alle Engelsche spotbladen, die er op uit zijn de Boeren te kwetsen. Maar wij vreezen, dat men in het kanton welhaast dan geen enkel spotblad meer zal kunnen krijgen, Engelsche niet en evenmin andere. Te Berlijn werd in een winkel een jonge en zeer mooie jonge dame gearresteerd, die een pellerine gestolen en onder haar wijden mantel verborgen had, terwijl zij met de winkelbedienden sprak. Het jonge meisje gaf dadelijk het gestolen voorwerp terug en bekende, voor den commissaris van politie gebracht, oogeublikkelijk haar misdrijf. Zij had dit, zooals zij vertelde alleen gepleegd om, wijl zij schrijfster was, naar eigen ondervinding het gevoel van een dievegge te kunnen weergeven. De rechters hebben bij hun vonnis rekening ge- houden met deze groote zelfopoffering ter wille van de kunst en de jonge dame slechts tot een dag gevangenisstraf veroordeeld. Gelukkig dat de jonge dame slechts het ge voel van een dievegge wenschte te ondervinden. Indien zij bv. eens had willen weten hoe een moordenares zich voelt, dan had dat voor hare omgeving wel eens een minder onschuldige lief- hebberij hebben kunnen blijken. Hoe een geit een wolf kan vangen onder- vond dezer dagen een weduwe Sigulard op een plaatsje bij Angouleme. Zij was bezig salade te snijden en de geit graasde op eenigen afstand aan den zoom van een bosch. Op eenmaal sprong een wolf op het dier af, maar tegelijk verhief de geit zoo snel den kop, dat de kop van de wolf tusschen hare horens beklemd raakte. Op het jammerlijk geblaat der geit schoot de vrouw toe en bijna tegelijk een buurman van haar, die den wolf van achter aangreep, waarop de weduwe dezen herhaaldelijk haar mes in de zijde stak, zoodat hij al spoedig deu geest gaf. Volgens de //Op- rechte H. Ct.", waaraan wij dit zeldzame geval ontleenen, lijdt de geit sedert aan een soort van St. vitusdans blijkbaar zijn hare zenuwen geheel van streek. Maar de weduwe troost er zich mee, dat het dooden van een wolf haar een premie van vijftig gulden heeft bezorgd. Te Lyon heeft Zaterdag de terechtstelling plaats gehad van twee misdadigers, verstokte re- cidivisten, respectievelijk twintig en zes en twintig jaar oud, die laatstelijk wegens moord ter dood veroordeeld waren. Een aantal nieuwsgierigen woonden het ake- lige schouwspel bij in den tijd van negen rni- nuten werd door de guillotine aan beide ongelukki- gen recht gedaan. Vergadering van Woensdag 14 Kebrnari 1900. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, Burgemeester. Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek, De Feijter, Harte, Visser, Van IJsselsteijn, De Koeijer, Grenu en Dees. Afvvezig de heeren Wieland, Van der Hooft, Van der Moer en Van de Velde. De Voorzitter opent de vergadering en stelt voor het lezen van de notulen der voorgaande uit te stellen, daar deze nog niet gereed zijn. 't Is pas vergadering geweest en deze is wat plotseling opgekomen. Z. h s. wordt aldus besloten. Aan de orde komt 1. Ingekomen stukken. n. Een brief van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld dat het college genoegen neemt met de zekerheidstelling van den waarnemenden gemeente-ontvanger, den heer J. A. Klaassen, behoudens eene opmerking dienaangaande. Een brief van Ged. Staten waarbij mededeeling wordt gedaan van het Kon. besluit van 27 Jan. 1900 no. 12, houdende goedkeuring der door den Raad 8 Dec. bepaalde heffing van schoolgeld voor het ouderwijs in rechtlijnig teekenen en recht voor gebruik van openbaren gemeentegrond. De Voorzitter deelt mede dat de invorderingsverordeningen flog niet terug zijn. zoodat men nog niet met de verordeningen kan doorwerken. Hij geeft echter in overweging de verorde ningen zooals ze inkornen geleidelijk te laten drukken. Dit wordt goedgevonden z. h. s. c. Een schrijven van den heer P. J. van de Sande waarbij deze mededeelt meerdere exemplaren van het verslag der raadszittingen te willen leveren a 5 cent per exemplaar en per zitting, en waarbij deze naar aanleiding van opmerkingen van eenige raadsleden eene wijziging in de leveringsvoor- waarden in overweging geeft. De Voorzitter stelt naar aanleiding daarvan namens het Dag. Best, voor, het verslag voor het publiek verkrijgbaar te stellen bij jaar-abonnement ad 75 cent, voor zoover de ver- slagen zullen voorhanden zijn. De heer van IJsselsteijn meent dat het geen zaak voor de gemeente zelf is, om de verslagen beschikbaar te stellen; dit geeft maar aanleiding lot meerdere werkzaamheden op de aecretarie. Men kan dat verkrijgbaar stellen beter aan den boekhandelaar zelf overlaten. De heer Moes en andere leden zijn het daarmee eens. De heer Van den Hoek geeft in overweging dan een be sluit te nemen waarbij de heer Van de Sande gemachtigd wordt de verslagen uit te geven; deze kan dan naar eigen goeddunken handelen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Eveneens wordt met algemeene stemmen goedgekeurd de wijziging in de voorwaarden dat wanneer de leden binnen den bepaalden termijn de toegezonden proefdrukken niet hebben teruggezonden, het kan beschouwd worden dat zij op het verslag geen aanmerkingen hebben. 3. Wijziging belastingverordeningen. De Voorzitter doet mededeeling van het volgende schrij ven van Ged. Staten Daar volgens art. 14 der wet van 27 Mei 1897 (Stbl. no. 156) de thans geldende verordeningen betreffende nevenvermelde belasting van rechtswege vervallen op 1 Januari 1900, is de slotbepaling van art. 14 van bij nevengemeld schrijven inge- zonden heffingsbesluit met bedoelde wetsbepaling in strijd. Het verdient aanbeveling, in de nieuwe verordening elke bepaling omtrent het vervallen der bestaande verordening achterwege te laten, nu dit punt reeds door de wet geregeld is. Wij hebben de eer u te verzoeken de noodige verbetering* te bevorderen. Een gelijke opmerking wordt door Ged. Staten gemaakt op art. 9 van het raadsbesluit tot heffing van keurloonen en op art. 6 van het besluit tot heffing van leges. Op voorstel van den Voorzitter worden de aangestipte be- palingen uit de genoemde verordeningen gesehrapt en den datum van vaststelling gesteld op heden. 3* Omvraag. De heer Van IJsselsteijn herinnert dat de Voorzitter in geheime zitiing heeft medegedeeld De Voorzitter: Zou u met dat punt nog niet wachten; ik wilde nog geheime zitting houden. De heer Van IJsselsteijn: Neen, ik acht die vraag hier meer op zijn plaats en het betreft een punt waaromtrent geen gpheimhouding is opgelegdik kan er dus hier vrij over spreken. U hebt toen medegedeeld dat de bouwmeester tijdelijk geschorst was. Mijne bedoeling was te vragen of die termijn reeds voorbij is. De Voorzitter: Die is reeds afgeloopen. Hierna gaat de vergadering over in eene met gesloten deure.n Na het weder openbaar worden der zitting wordt het Dag. Best, gemachtigd tengevolge van de groote drukte op de secretarie tijdelijk meerder personeel aan te stellen. Daarna sluit de Voorzitter de vergadering. VAN HET De uren zijn aangegeven in spoortijd, de tusschen geplaatste cijfers geven den plaatstijd aan. Het kantoor is open voor den post- en telegraafdienst op werkdagen van 7,30 [7,50] vm. tot 8,30 [8,50] nm. op Zon- en feestdagen van 7,308,30 [7,50 -8,50] vm., 12,30—1,30 en 6,30—7,30 [12.50—1,50 en 6,-0—7,50] nm. Voor het behandelen van postwissels en quitantien alleen op werkdagen van 8,30 [8,50] vm. tot 2,30 [2,50] nm. Voor den dienst der Kijkspostspaarbank en de verzending van po-tpakketten op werkdagen van 7,30 [7,5' vm. tot 8,30 [8,50] nm. Daarenboven voor de spaarbank op Zon- en feestdagen van 7,30—8,30 [7,508,50] vm. LAATSTE BUSLICHTINGEN TEN KANTORE. 4,30 en 9,45 vm. en 1,25 nm. [4,50 en 10,05 vm. en 1,45 nm.] voor verzending naar geheel Nederland met uitzondering van Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel. 4,50 en 11,18 [6,10 en 11,38] vm. voor verzending naar Sluiskil, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en het buitenland. Bovendien voor verzending als hiervoren met nitzondering van Sluiskil te 4,17 [4,37] nm. 5,40 [6,vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering der onder de hiervoren genoemde liehting begrepen plaatsen, Hoek, Overslag Koewacht en Zuiddorpe. 9,02 [9,20] vm voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met nitzondering van Hoek, SIniskil. Sas, van Gent, Philippine en Westdorpe. 9,40 [10] vm. vertrek der bestellingin deriehting van Driewegen, Spui enz. (Op de terugreis bestelling Zwaantje enz.) 9,40 [10,vm. en 4,55 [5,15] nm. voor verzending naar Hoek, 10,10 [10,30] vm. vertrek der buitenbestelling naar de Nienwe Neuzen-, Sluis-, Zevenaar-, Vlooswijk-, Goeschen- en Willemskerkepolders, Boerengat, Vingerling en aan de Westzijde van 't Kanaal. 5,18 [5,38] nm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, met uitzondering van Sluiskil, Hoek. Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Koewacht en Overslag. LICHTING DER HULPBUSSEN op werkdagen. Aan het Raadhuis 3,40 vm. spoortijd, 4,vm. plaatstijd. 8,55 9,15 11,10 11,30 1,nm. 1,20 nm. 4,4,20 Aan de Rosegracht 8,45 vm. spoortiid, 9,5 vm. plaatstiid. 11,— 11,20 3,50 nm. 4,10 nm. 9,5 9,25 Aan het Station 9,5 vm. spoortijd, 9,25 vm. plaatstijd 12,55 nm. 1,15 nm. 3,50 4,10 b b 8,43 b b 9,3 b b Op Zon- en feestdagen hebben de verzendingen en bus- lichtingen in den namiddag niet plaats. De bestelling der brievenpost begint op werkdagen te 7,—, 8,30, 11,— vm., 2,15 en 7,30 nm. [7,20 8,50, 11,20 vm. 2,35 en 7,50 nm.] op Zon- en feestdagen alleen te 9,30 [9,50] De bestelling van de pakketpost begint op werkdagen te 11,[11,20] vm. en 5,30 [5,50] nm„ op Zon- en feest dagen et 9,[9,20] vm. Zondag 18 Febr. a. s., om 2 uur precies, op- voering van LA FILLE DU TAMBOUR-MAJOR, opera comique in 3 bedrijven en 4 tafereelen, muziek van J. Offenbach. Hulst, 12 Febr. Middenprijs per 100 kilo; Tarwe f 7,25; Rogge 6 50; Wintergerst f 8.25, Zomergerst fHaver 6,25 Erwten f 7,75; PaardenbooneS f 7,25 Duivenboonen f 8,25; Witteboonen f 9,25; Bruineboonen f 8, Boekweit fLijnza«d fAardappels f 2, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo f 1,10 Eieren per 26 atuks f 0,90. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld41 stuks hoomvee, 49 varkens. Verkocht: 24 stuks hoomvee, 34 varkens. Rotterdam, 13 Februari 1900. De eerste groote voorjaars-veiling van Java- koffie door de Nederl. Handelsmaatschappij alhier gehouden, had een gunstig verloop en het resultaat dat de gewone Java-koffie 24 cent per half kilo de hoogte is ingegaan en thans genoteerd wordt 39 cent. Bij de veiling heerschte er een opge- wekte stemming en levendige kooplust. De Preanger werd 1 cent boven taxatie ver kocht, nl. van af 51457; de Tagal ging van af 494514; de Malang 38440. Alles werd verkocht. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 53 paarden van f 30200 942 magere runderen van 75150 720 vette van 175250 228 kalveren van f 3050 439 nuchtere van /620; 88 biggen van f 514 per stuk. Boter werd gemiddeld verkocht in vaten ad 54 en stukken van een half kilo 6570 cent. Bruine Boonen golden 7,h 8,20, Witte boonen f 9,25 a f 10,25, Groene Erwten kook- soorten f 6,75 a 7,per mud. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,75 k f 47,80 Engelsch per 12,12, ZEET1J D1NGEN. Van 12 tot en met 13 Febr. B C3 3 VLAG. NAAM. M;l. Van en naar. Lading. Voor Ter Veaien 12 Eug. s.s. Wreathier 2420 Goole kolen Noor. s.s. Leif 3358 Mary Port ijzer 13 Eng. s.s. Golfer 1066 Lonclen ledig Wan Ter Venzeni 12 Eng. s.s. Ronan 3390 ILeith ledig Voor (»ent 1 12 Eng. s.s. Ouse 2158 Goole stukg. Van arent 12 Eng. barge Jachin 247 Portsmouth aardapp. Eng. s.s. Sea Belle 2152 Londen stukg. 13 Eng. barge Do vercourt 246 Portsmouth aardapp. Van 12 tot en met 13 Febr. werden langs de Oostsluizen alhier 19 binnenvaartuigen op- en 22 afgeschut; door de Westsl. 10 op- en 5 af- geschut.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3