Binnenland. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 14 Februari 1900. Een Boer te Oudshoorn is gearresteerd, beschul- digdv an landverraad. Dit zou er zeker niet minder op worden, als de Engelschen de hulp der Zoeloes gingen gebruiken. De laatste telegram men luiden Rensburg, 13 Febr. De terugtocht van de Engelschen uit hun stellingen westwaarts, de Coleskop inbegrepen, was noodig door de tegen- woordigheid van een sterke legermacht Boeren en het opstellen van een groot kanon op den Bastaardnek, die het heele land in de rondte bestrijkt. Londen, 13 Febr. De Daily Mail verneemt uit Rensburg De terugtocht van de Engelschen is erger dan men dacht. Er had een ernstig gevecbt plaats en aan beide zijden waren de verliezen zwaar. Het is twijfelachtig of de Engel schen Rensburg kunnen houden. Londen, 13 Febr. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de verliezen van generaal Bailer van 5 tot 7 Februari bedroegen 26 gesneuveld en 324 gewond. Maandag verwierp de Hooge Raad het cassatie- beroep van Mr. P. J. Troelstra, die wegens smaad van den officier van justitie te Leeuwarden is veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De heer Troelstra zal dus de uitgesproken straf hebben te ondergaan, tenzij hij zich, wat wel niet te verwachten is, naar het buitenland begeeft en daar blijft tot de straf verjaard is (in dit geval na 8 jaren) of gratie vraagt en erlangt. Zijn lidmaatschap van de Tweede Kamer ver- liest de veroordeelde niet. Ontzetting van rechten, waaronder ook van het bekleeden van ambten en de verkiesbaarheid, kan door den rechter in be- paald door de strafwet aangegeven gevallen worden uitgesproken, maar is niet meer als voorheen, toen men nog //onteerende straffen" kende, een vanzelf sprekend gevolg van een veroordeeling wegens sommige misdrijven. Bij het misdrijf van ,/smaad", waaraan de heer Troelstra is schuldig verklaard, is aan den rechter de genoemde bevoegdheid niet gegeven wel bij dat van laster. Op uitnoodiging van den directeur, den heer W. A. Kaan, had gisteren avond ten huize van mej. de wed. Susijn, eene vergadering plaats van donateurs en werkende leden van het muziek- gezelschap //Apollo", hoodig ten gevolge van het overlijden van den heer Sturm, die gedurende eenige jaren alleen het bestuur van het gezelschap uitmaakte. Op verzoek van den heer Kaan opende de heer Adr. H. Donze de vergadering en leidde het te behandelende in. Een voorloopig bestuur werd gekozen, bestaande uit 3 donateurs en 2 werkende leden n. 1. de heeren J. A. van Rompu, voorzitter, M. Eijke, vice- voorzitter, Adr. H. Donze, secretaris-penning- meester en S. Laurens en P. de Boij,commissarissen. Dit bestuur, waaraan als adviseerend lid is toegevoegd de directeur voornoemd, zal een concept nieuw reglement ontwerpen, daar het oude uit den tijd is. Binnen een drietal weken zullen de leden opnieuw worden saamgeroepen tot vaststelling van het reglement en tot het regelen van verschillende zaken, terwijl daarna zal getracht worden meerder donateurs te krijgen. Vermoedelijk geeft Apollo in Maart a. s. een concert, waarbij muzieknummers zullen worden af- gewisseld door een tooneelstukje of iets dergelijks. J!la Clifton verder, //dat deze voorwerpen het eigen- dom waren van de naaister Louise en dat zij ze heeft meegebracht, toen zij hier kwam. Wilt u nu beweren, mijnheer Ward, dat het niet dezelfde voorwerpen zijn, die op het portret in uwe kamer zijn afgeschiderd Met een luiden kreet viel George Ward voor de lade op zijn kuieen neer. z/Mijn God Mijn God!" was al wat hij zei. z/Wat is dat?" Plotseling stond hij op en riep over zijn geheele lichaam trillende en met fonkelende oogen ,/Waar is juffrouw Elliott?" Hij ging vlug naar een hock toe en trok aan de bel. //Ik moet de huishoudster onmiddelijk sprekenlaat haar dadelijk hier bij mij boven komen beval hij, toen Bertha onderdanig op den drempel van de kamer verscheen. z/Juffrouw Elliott is niet thuis, mijnheer," ant- woordde het meisje zij is onmiddelijk uitgegaan, nadat de heeren van tafel waren opgestaan." //Zoo laat nog?" vroeg mijnheer Ward. yJa, de juffrouw gaat tegenwoordig heel dik- wijls 's avonds uit, mijnheer." Mijnheer Ward fronste zijn voorhoofd. z/Zoodra zij thuis komt, moet zij bij mij komen beval hij en liet het meisje vertrekken. Terwijl hij nu wederom naar de lade toeging, zei hij op een zonderlingen toon z/Ik weet niet, wat ik daarvan moet denken." Uit zijn blik was duidelijk op te maken, dat hij de waarheid sprak. z/Ik begrijp het niet, hoe deze voorwerpen hier in deze kamer gekomen zijn," zei hij tot Clifton. >/Maar wanneer U mij wilt volgen naar mijne Apollo zal dus, doch op een anderen voet ge- schoeid, blijven voortbestaan. Hedennamiddag werd alhier, evenals Maandag te Hulst, en gisteren te Axel, door den heer Koert, zuivelconsulent voor Zeeland, in het Hotel Centraal eene voordracht gehouden over zuivelbereiding. Allereerst behandelde hij de centrifuge. Hij bewees dat men gemiddelde cijfers aannemende volgens de oude methode van een koe per jaar f 87 aan boter kan verkrijgen en met de centrifuge wanneer men er goed mee weet te werken voor f 99. Als zijn oordeel deelde hij mede dat men niet tot aanschaffing eener centrifuge moet overgaan wanneer men eenen goeden koelkelder bezit en dat men deze ook alleen moet aanschaffen op hofsteden waar men 's zomers koelwater bezit van 13 graden Celsius. Met de cijfers van de boterfabriek te Axel-Sassing over het vorig jaar toonde hij aan dat de leveranciers daar evenveel van hunne koeien hadden ontvangen, dan zij zouden ontvangen hebben bij zelfbereiding van boter volgens de oude methode, of f 87, zoodat zij dus nu het voordeel hadden er zelf geen werk aan te moeten verrichten. Zijne meening echter is dat men niet met voordeel lid eener fabriek kan worden wanneer de melk meer dan een half uur ver moet vervoerd worden aangezien men dan de afge- roomde melk niet meer in goeden staat terug krijgt en zij voor kalveren enz. niet meer gebruikt kan worden. Verder besprak hij de wenschelijkheid van het inrichten van een markt, om wanneer men zich op het bereiden van goede boter heeft toegelegd ook betaling naar de waarde der boter te kunnen verkrijgen. Hij erkende echter zelf niet juist te kunnen aangeven hoe zoo'n markt in te richten is, opdat zij goed werke en dat zij geen nadeelen onder- vinde door hen die niet aan de markt leveren, wat een euvel is, dat op andere plaatsen waar markten bestaan, ondervonden wordt. Verder behandelde de heer Koert nog verschillende punten der boterbereiding en wat daarmee in ver- band staat, wat ons evenwel niet mogelijk is nog alles weer te geven. Heden morgen brak alhier een bejaard man een been doordat hij tengevolge der gladheid uitgleed en viel. Gisteren kreeg aan de loskade van het spoorwegstation alhier een werkman een ijzeren balk (poutrel) tegen een zijner beenen, met het noodlottig gevolg dat dit lichaamsdeel op twee plaatsen brak en hij per brancard moest worden huiswaarts gebracht. Voor de levering van grind ten behoeve van het waterschap Loven en Willemskerke was heden slechts een biljet ingekomen, dat door het bestuur van onwaarde is verklaard. Voor de levering van 160 M®. grind ten behoeve van den Goesschenpolder was inge- schreven door den heer P. de Lege te Ter Neuzen voor f 2,14 per M®. De levering is gegund. Heden namiddag werden alhier door den notaris P. Dregmans, te Axel, ten verzoeke van het bestuur der Maatschappij van openbare weegbruggen, geveild a. De weegbrug aan de Axelsche brug alhier. Kooper werd de heer Jan Huijssen voor 2060. b. De weegbrug aan den Hoekschen weg. Kooper werd de heer A. Wolfert voor 600. c. De weegbrug aan de Oude Zevenaarstraat. Kooper hiervan werd de heer A. de Bruijne voor f 500. De vorige week heeft eene gehuwde moeder, wier echtgenoot afwezig is, hare woning verlaten met achterlating van 4 jeugdige kinderen, in verregaanden staat van vervuiling. kamer beneden, zal ik trachten u omtrent andere zaken in te lichten. Hoe onaangenaam het mij ook is om met vreemden over mijne aangelegen- heden te moeten spreken, die zaak is nu te ver gekomen, dan dat ik zou kunnen verwachten, dat ze nog langer een geheim zal blijven." In het zoogenaamde atelier van den heer Ward teruggekeerd, zei hij z/Mijne heeren ik moet erkennen, dat u alle redenen gehad hebt om de gevofgtrekking te maken, dat het origineel van dit portret en het meisje, dat langen tijd als naaister onder mijn dak heeft gewoond een en dezelfde persoon is. Maar u zult toch zeker niet bij dat gevoelen blijven, als ik u zeg dat dit portret, hoe vreemd het ook u mag toeschijnen, dat van mijne echtr genoote is z/Uwe echtgenootestamelde Clifton, terwijl hij deu heer Ward met de grootste verbazing aankeek. ffWij wisten niet, dat U getrouwd was geweest!" zei Evans. z/Dat geloof ik wel," hernam Ward met een schamperen glimlach. //Dat is zelfs niet opge- merkt geworden door de zienersblikken van de geheime politie." Daarop vervolgde hij op zijne gewone, beleefde manier *Ik heb haar niet openlijk als mijne echtge noote erkendook hebben wij nooit samen ge woond j wanneer evenwel de priesterlijke zegen man en vrouw op wettige wijze met elkander verbindt, dan is die vrouw, wier portret U daar voor u ziet, mijne wettige echtgenoote. Bij die woorden stond hij op, keerde het Deze zijn door de politie uit hun verblijf ge- haald en door de zorgen van den burgemeester in overleg met het Burgerlijk Armbestuur elders onder dak gebracht. Dinsdagnacht werd de gemeente-veldwachter van Zaamslag gerequireerd door (een slager uit Hoek, die in die gemeente een stier had afgehaald welk beest, woedend geworden, hem ontloopen was. Noch den gemeente-veldwachter, noch aan be- ambten der rijkspolitie die met het geval bekend werden mocht het gelukken het beest op te sporen. Gisterennamiddag is het evenwel in den omtrek van de Kraag door Jac. Dieleman doodgeschoten. De slager lijdt door dit voorval een aanmerkelijk verlies. Bij de hengstenkeuringen van 2230 Januari 1.1., van wege de Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt gehouden, zijn be- kroond a. Dekhengsten in de provincie te huis be- hoorende //Lion" van P. F. de Jaeger te IJzendijke met 300, //Baron" van Joh. de Feijter te Zaamslag met 300, /Archer" van de Ass. Cly desdale te Zierikzee met 300, ^Albert" van A. Moggre te Schoondijke met 300. b. fngevoerde buitenlandsche dekhengsten z/Lion", ingevoerd door A. Goormachtich te Heyst, eigenaar Joh. de Feijter te Zaamslag, met f 1000, //Caesar" van A. Goormachtich te Heyst met f 1000, //Maximus" van Romanus Paulus te Bouchaute met 1000, ,/Sapeur" van G. Luyk te Vlake met /800, /Albert" van Fr. Koopman Cz. te Nieuwerkerk met 800, „Spiron" van M. la Fonteyn te Bergen op Zoom met 600. c. Plaatsvervangers /Cherbourg" van A. Goos- sens te Rilland-Bath, /Harrison" van S. Janse te Nieuw- en St. Joosland, //Lady de Coolkerke" van C. Dombrecht te Coolkerke. Toen Maandagmiddag te Hu'st op de binnen- vesten eenige jongens aan het schaatsenrijden waren, zakte op de hoogte van de paardenmarkt een hunner, een jongen van 17 jaar, door het ijs. De kleinere jongens, die er bij waren, konden niet spoedig genoeg hulp halen, zoodat de waag- hals het met den dood bekocht. Met ladders en touwen werd het lijk, na een half uur in het water te hebben gelegen, aan den kant gehaald. Onder Hontenisse brandde zich Maandag- middag een driejarig kind zoodanig aan het kook- fornuis, dat men voor het leven van de kleine vreest. Koewacht. S. M. die bij de laatste vecht- partij op het Zand een messteek in de zijde ont vangen heeft, is nog verre van hersteld. Hij heeft nog steeds pijn en is door het bloedverlies zoo verzwakt, dat hij slechts weinige uren per dag het bed kan verlaten. Daardoor is hij niet in staat naar Middelburg te gaan, waar tegen a. s. Vrijdag de vechters door den rechter van instructie uitgenoodigd zijn. De andere deelnemers aan het gevecht, die alien meer of min gewond waren, zijn echter geheel hersteld. Middelburg, 14 Febr. Bij de heden door de arrondissements-rechtbank gehouden executorialen verkoop van onroerende goederen aan de Lange Kerkstraat te Ter Neuzen werd kooper de heer G. van der Peijl Gz. ad f 1000 voor de massa. Borsele, 13 Febr. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer C. M. Nijsten naar 's Heerenhoek, zijn tot candidaten voor lid van den gemeenteraad gesteld de heeren C. van Asperen, C. van de Velde en C. van 't Westeinde. liefelijke en bijzonder aantrekkelijke portret weer naar den muur toe en liet er de donkere fonke lende oogen zijner nicht weer voor in de plaats komen. z/Ik beschouw het niet als mijn plicht om U nog meer mee te deelen dan dit," zei hij verder. z/Ik heb u verteld, wat tot nu toe geen menscb ter wereld van mijne lippen vernomen heeft en dit moet voldoende zijn om mij te ontheffen van alien onrechtvaardigen achterdocht, dien u omtrent mij gekoesterd hebt. Maar voor een man van mijn karakter zijn geheime schandalen en het ge- babbel der menschen bijna niet minder onver- dragelijk dan openlijke mededeelingen. Als ik het hier bij liet, zouden er duizenderlei gissingen bij U opkomen, en voordat ik het wist, zou mijn naam, misschien ook die van mijne vrouw de speelbal zijn van veile tongen, zooal niet het voorwerp van een nog ernstiger achterdocht dan deze, die U genoopt heeft, in den laatsten tijd al mijne bewegingen nauwkeurig te laten bewaken. Mijne heeren, ik beschouw u als mannen van eer. Gij zijt misschien echtgenooten en vaders, zeker ook trotsch op uw beroep. Als ik u nu bewijs, dat al mijne handelingen en bewegingen in den laatsten tijd hoegenaamd geene betrekking hebben op het meisje, welker opsporing, zooals u zegt, de eenige drijfveer van uwe handelingen is. mag ik dan rekenen op uw stilzwijgen wat mijne handelwijze en de werkelijke beweegreden daartoe betreft z/U kunt in alle aangelegenheden voor zoover ze niet in strijd zijn met de plichten van ons ambt, op mijne stilzwijgendheid rekenen," hernam Clifton z/ik heb trouwens nooit veel tijd om praatjes te maken." Bij een heer, die Zaterdag te Amsterdam op heeterdaad betrapt werd, terwijl hij uit een goederenwagen aan het Centraalstation een pakje wegnam zijn zonderling genoeg een aantal adres- sen gevondeu van per spoor verzonden en zoek- geraakte colli. De politie deed dus in de arrestatie van dezen Italiaan een zeer goede vangst. Te 's Hertogenbosch werd Zondagavond nabij het tramstation van de maatschappij 's-Bosch— Helmond een ingezeten van Berlieuw, door een noodlottig toeval op een der rails gevallen, door den juist aankomenden tram, een zijner beenen als 't ware van het lichaam gesneden. Ter plaatse werd hem geneeskundige en geestelijke hulp ver- leend, en vervolgeus naar het ziekenhuis overge- bracht. Men vreest voor zijn leven. Men meldt uit Den Haag In den laatsten tijd komen weder tal van lood- diefstallen voor, meerendeels 's nachts gepleegd bij in aanbouw zijnde huizen in de buitenwijken. andaar dat het politietoezicht, in die stadsgedeelten vooral, des nachts verscherpt is. Reeds zijn eenige personen aangehoudeuin de vorige week nog fcen man en een jongen, die bij een opkooper lood en zink verkochten, dat zij, naar vermoed wordt, ten nadeele van hun baas van het werk hadden mede genomen. In verband met deze herhaaldelijk gepleegde diefstallen worden o. a. door de politie ook de hooibergen in de buurt van in aanbouw zijnde huizen doorzocht. Zoo werden Maandag- nacht in zoodanige schelf aan de Laan van Meer- dervoort niet minder dan 7 jongens aangetroffen. Zaterdagavond omstreeks half zeven ontstond er te Zutphen een begin van brand in een sedert twee jaar nieuwgebouwden vleugel voor patienten tweede klasse van het krankzinnigengesticht, welke vleugel in gebruik is bij herstellende dames. Het vuur bevond zich tusschen het plafond en de zoldering, zoodat het onheil waarschijnlijk moet worden toegeschreven aan een kleinen schoorsteen- brand. De brandweer van het gesticht, welke over uitstekend blusschingsmaterieel beschikt, was onder leiding van den rentmeester, den heer Makkink^ het vuur spoedig meester. De brand heeft ge- lukkig slechts eenige materieele schade aange- richt. Uit Oldenzaal meldt men, dat aldaar tegen twee Pruisische gendarmes proces-verbaal is opge- maakt wegens onbevoegd optreden aldaar. Zij kwarnen namelijk te Oldenzaal om zekeren N.,. die uit Duitschland voortvluchtig was, op te sporen, zonder echter in het bezit te zijn van een bevel tot aanhouding door de Nederlandsche justitie afgegeven. Zaterdagavond kwam te Breukelen een slagers- knecht, hevig in het gelaat bloedende, aan zijn patroon mededeelen dat hij vlak onder het dorp was aangerand door twee mannen, zoo en zoo er uitziende, die hem aangegrepen, over het gezicht gesneden en van zijn portemonnaie beroofd hadden.. Onmiddellijk werd de politie er van in kennis gesteld en, afgaande op de mededeelingen van den aangerande, vertrokken eenige flinke jonge mannen per fiets in de richting van Utrecht, waarheen de straatroovers zouden zijn verdwenen. Rijks- en gemeente-politie doorzochten de hooibergen langs den straatweg, doch zonder resultaat en ook de fietsers keerden zonder iets verdachts gezien te hebben terug. De politie kreeg argwaan en nam het knechtje in scherp verhoor. En wat bleek, nadat men tot 4 uur 's nachts in de weer was- geweest? Dat de jongen, 15 jaar oud, gewoon weg het verhaal verzonnen had om zijn verteringen van het geld dat hij voor zijn patroon had ont vangen te dekkenhij had zich nota bene met een spijker verschillende sterk bloedende verwon- dingen in het gelaat toegebracht. Dinsdag middag heeft te 's Gravenhage een jongeman om den hoek van het Blijenburtj en de Heerengracht een revolverschot gelost op een meisje. Het meisje viel op de straat neer. De dader trachtte te ontloopen en wierp het wapen weg, maar is door de voorbijgangers gegrepen en aan de politie overgegeven. De getroffene is naar het militaire hospitaal gebracht, waar bleek dat zij aan 't oor getroffen was. De wond schijnt intusschen niet gevaarlijk te zijn. Na voorloopig te zijn verbonden is zij per brancard naar het gemeenteziekenhuis over- gebracht De dader, een 21jarig los werkman, die heeft bekend een revolverschot te hebben gelost, is voorloopig in het politie-commissariaat aan de Nieuwe Haven opgesloten. Een liefdesgeschiedenis is aanleiding tot dezen aanslag geweest. Reeds vroeger heeft de dader het meisje op andere wijze overlast aangedaan. z/En uw geleider vroeg Ward. itO, op hem kunt u ook vertrouwen 1" luidde het antwoord van den dedective. z/Goed, ik reken op u beidenzei George Ward. En met het gefronste voorhoofd en de saamgeperste lippen van een trotschen, stillen man, die zich voor het eerst in zijn leven genood- zaakt ziet de wereld een blik te laten slaan in zijn gedachtenleven begon hij onder den dwang der omstandighedeu met het vertellen van zijne geschiedenis die hem zeker nooit op eene andere wijze zou zijn ontwrongen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2