Telegrafische barichten. Gemengde berichten. TEll NEUZEN, 12 Februari 1900. op het lager onderwijs?" wel een gevestigde opinie zal hebben en het das volstrekt niet noodig is, de behandeling van het wetsontwerp op den leer- plicht af te wachten. Met 8 tegen 4 stemmen werd dan ook besloten zich niet neer te leggen bij het besluit van Ge- deputeerde Staten en den post van f 450 te handhaven. In de op a. s. Woensdag, des voormiddags 10 uren, te houden openbare vergadering van den gemeeteraad alhier, kornen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukkenwijziging belasting ver- ordeningen. In de op hedeti gehouden gecombineerde vergadering van ingelanden der polders Nieuw- Othene en Kreke werd tot vertegenwoordiger in den dijkraad der waterkeering van het calamiteuze waterschap Margaretha c. a. gekozen de heer I). Dekker Fz. In de heden alhier gehouden vergadering van stembevoegde ingelanden van den Nieuw- Othenepolder werd met algemeene stemmen be- noemd tot ontvanger-griffier de heer J. A. Klaassen, zulks tengevolge van het vacant komen dier hetrekking door het overlijden van den heer J. Sturm. Zaterdagavond hield de bootwerkersvereeni- ging ,/De vereenigde Bootwerkers" alhier hare eerste maandelijksche vergadering en werd na het behandelen der huishoudelijke zaken eene openbare vergadering gehouden, die goed bezocht was. Allereerst werd besproken de nieuwe loonlijst aan enkele bazen uitgereikt. De vergadering verklaarde deze lijst met te beschouwen als een middel om tot eene vreedzame oplossing der loongeschillen te geraken, aangezien zij is opge- maakt door de expediteurs, zonder overleg met de werklieden. Men ontkende niet dat op som- inige punten eenige verbetering wordt aangeboden, doch in vele gevallen zijn de tegenwoordige loonen nog verlaagd. Vooral werd protest aangeteekend tegen een opgenomen boete bepaling voor de werklieden, terwijl daartegenover geen enkel voordeel is be- paald en was van meening dat naast opgelegde plichten ook rechten behooren te bestaan. Men betreurde het dat sommige patroons geen rekening wilden houden met het billijk verlangen der werklieden. Ten slotte restte de vraag, wat moet er gedaan worden om de hinderpalen uit den weg te ruimen. Het antwoord hierop werd gegeven door den voorzitter, den heer S. van der Hoofd, in eene uitvoerige bespreking over het onderwerp ffWaar- om vereenigd". Spreker betoogde dat niet de pogingen van enkelen kans van slagen hebben, rnaar dat men alleen door een vereenigd optreden het doel bereiken kan. Dan zal men in staat zijn een eind te maken aan vele willekeurige handelingen tegenover de werklieden, waaraan ook vroegere kameraden meedoen, zoodra zij iets te vertellen hebben ge- kregen. Die handelingen worden ook gesteund door hen die zich steeds gedienstig toonen, terwijl daarentegen zij die voor hun recht durven opkomen, worden bedreigd met werkeloosheid en daarmee gepaard gaand gebrek met hun gezin. Het streven der vereeniging is om op verschil- lende punten verbetering te krijgen en spreker noemt het daarom een gelukkig verschijnsel, dat reeds zooveleu zich aansloten. Hij eindigde met een woord van opwekking tot hen, die nog van veire staan, opdat men door eendrachtig samen- werken belangrijke verbeteringen zal kunnen ver- krijgen. de naaisier, die uit zijn huis ontvoerd is „Houd op riep Ward op strengen toon. Daarin vergist ge u dat is bepaald onmogelijk ,/En waarom „Het meisje, dat gij bedoelt, had goudblond haar en dat had de naaister die hier in huis woonde, niet." „Inderdaad? Ik meende, dat U uwe naaister nooit had gezien en dat U niet wist, hoe zij er uitzag." ,,Ik zou haar zeker hebben opgemerkt, als zij zulk haar had gehad als het meisje, waarvan u spreekt." Clifton glimlachte en deed zijn zakboek open vHier is een staaltje van het haar, mijnheer,' zei hij, er eenige lichte, glanzige haren uitnemen- de en ze den heer Ward toonende. „Licht, zoo- als u ziet en goudblond even als van dat arme schepsel, waarmee u nog onlangs sprak." Ward nam de enkele haren in de hand en vroeg met een trilling in zijne stem ,/Vanwaar komen deze haren." „Uit de kam, die de naaister 's nachts gebruikt heeft, voordat zij verdwenen is." Mijnheer Ward wierp de haren plotseling ter zijde. „Wij verspillen onzen tijd," zei hij, den de tective scherp aanziende. „Wat gij mij hebt mee- gedeeld, rechtvaardigt noch uwe tegenwoordigheid in mijn huis, noch den toon, dien u tegen mij aanslaat. Is er misschien nog iets te zeggen Ik ben er de man niet naar om met mij te laten spelen." Philippine. Zaterdagavond hield de heer Zwier van Alkmaar in de openbare school eene rede tot al de visschersleden te Philippine. Op gepaste en duidelijke wijze toonde hij aan, hoevele takken van bedrijf: landbouw, veeteelt, fabriekswezen enz. in ons land de bescherming der Hooge Regeering mag ondervinden, terwijl de visscherij, die zulk een machtig leger onder zijne leden telt, nog altijd stiefmoederlijk wordt behandeld. Het ware daarom te wenschen, dat alle visschers in Nederland bij elkander aansloten om schouder aan schouder stappen bij de Regeering te kunnen doen, ten einde, evenals in andere landen voortaan bescherming te mogen ondervinden. Op de vraag van den rede- naar of er ook personen waren, die genegen zijn zich aan zulk een groot lichaam aan te sluiten, waren alle aanwezige visschers, een veertigtal, terstond bereid. Deze zijn nu leden geworden van de Neder- landsche visschersvereeniging. 's Gravenhage, 12 Febr. Met ingang van 14 dezer is het aouanenkantoor te Selzaete (station) des Woensdags van 6 tot 11 ure en des Zaterdags r.a 12,34 ure geopend voor invoer van Nederlandsch slachtvee, bestemd voor de abattoirs te Antwerpen, Brussel, Cureghem, Ander- lecht, Gent en Luik, alsmede voor paardeu, schapen, geiten en vleesch. London, 12 Febr. Uit Durban wordt van gister gemeld, dat de Boeren trachtten Buller in den rug aan te vallen. Men weet niet waar zij de Tugela zijn overgetrokken. De ongerustheid is alhier groot. Uit Pieter- maritsburg wordt gemeld dat de Boeren een hoeve hebben bezet, beheerschende de beide bruggen over de rivier en bestrijkende de Eugelsche forten. De passagiers, die zich Donderdagavond per tram van elf uur van Middelburg naar Vlissingen begaven, hadden een minder aangenaam avontuur, dat zich op de volgende wijze toedroeg. Aan het station Abeele werd op een of andere, onverklaar- bare manier achtergelaten de conducteur. Het wanhopige hoorngetoeter van den man bleef zonder resultaatmachinist noch stoker hoorden het en de tram reed door. Eenige passagiers uit de derde klasse trachtten door de waggons heen de locomotief te bereiken, maar daar de doorgang van de eerste tot de tweede klasse was afgesloten, was dit on mogelijk. Zoo reed men door tot aan Souburg, waar men den machinist waarschuwde, die dai/rop terugreed. Reeds bij den wissel tusschen Souburg en Abeele ontmoette men den verloren conducteur, maar tot overmaat van smart bleek nu de trein op een verkeerd spoor te staan en, toen men dit wilde herstellen, geraakten twee der achterste wagens uit de rails. Door zooveel tegenspoed ontmoedigd ondernamen toen een aanlal passagiers de verdere reis naar Vlissingen te voet, hetgeen gelukkig bij hetprachtige weer niet al te veel bezwaren opleverde. De tram zelf kwam, na een vertraging van meer dan drie kwartier, te Vlissingen aan. (M. Ct.) Terwijl te Harderwijk een hoornblazer zich met zijn vrouw in de kazerne bevonden en hunne woning hadden overgelaten aan de zorg van een kind van 14 jaar, heeft een ander kind van onge- veer 10 jaar zich te dicht in de nabijheid van den gloeiendeu kachel begeven, met het noodlottig ge- volg, dat haar kleeien in brand geraakten. Uit angst kroop het kind toen in bed, waardoor ook dit begon te smeulen op het angstgeschrei kwamen weldra de buren toeschieten, die den binnenbrand hielpen blusschen en het kind met ernstige brand- wonden aantroffen. Men is beducht voor het behoud van het leven. ,/U hebt gelijk," zei Clifton, wat ik tot nu toe verteld heb rechtvaardigt mijne handtlwijze nog niet. Weuscht u, dat ik verder voortga." ,/Zeker eene interessante geschiedenis verliest niets van hare waarde, als zij ten einde toe verteld wordt. U wilt zeker nog iets zeggen omtrent mijne reis naar het huis van de Gardners „Neen." ,/IIoe, wilt u zulk een geheim onopgemerkt laten." „Ik ben niet hier, om over geheimen te spreken die niet in verband staan met de naaister, voor wier lot ik mij interesseer." ,/Iu dat geval behoeven wij ons gesprek niet verder te rekken. Ik heb u veroorloofd, zelfs aangemoedigd om zonder omwegen alles te zeg gen, wat u tegen mij hebt, omdat ik weet, dat mijne handelingen in den lahtsten tijd eenigzins zonderling moeteu schijnen in de oogen van hen, die met de redenen onbekend zijn. Maar wan- neer u zegt, dat U geen belang stelt in eenig geheim, dat niet in verband staat tot dat meisje, moet ik u doen opmerken, dat het tijd is om aan dit nuttelooze gesprek een einde te maken, daar al wat ik in de laatste weken gedaan heb, hoegenaamd niets te maken heeft met de persoon, die ik nooit gekend heb, zoo lang zij in mijn huis was en waaraan ik na haar verdwijnen nooit meer gedacht heb." (Wordt vervolsd.) - Te Harderwijk zijn Vrijdagavond twee vis- schersjongens J. en L. in he* vooronder van hun schuit gaan slapen, na eerst, tegen de koude, een vuur te hebben aangelegd en den schoorsteen te hebben afgesloten, Toen hunne kameraden hen den volgenden morgen wilden wekken, waren beiden bewusteloos. L. kwam, naar buiten ge- dragen, weldra tot zijn bewustzijn, doch in weer- wil van de onmiddellijk, in het militair hospitaal, aangewende pogingen mocht het niet gelukken om de levensgeesten bij J. op te wekken. De substituut-officier van justitie bij de rechtbank te Tiel, Mr. Mijnlieff, de inspecteur van het Staatstoezicht op het krankzinningenwezen, Dr. Ruijsch en Dr. Bollaan, hebben verschillende personen bezocht, die betrokken zijn bij den te Appeltern gepleegden moord uit godsdienstwaanzin en bij andere ongeregeldheden. Vermoedelijk zullen eenige van hen naar krankzinnigengestich- ten worden overgebracht14 a 15 personen der secte lijden aan dien waanzin. De opgewonden toestand, waarin de bevolking verkeerde, is gelukkig eenigszins bedaard. Te Appeltern is het zelfs vrij kalm, hetgeen men kan opmaken Juit het feit, dat de marechaussees te voet dienst doen. De paarden zijn gestald. Krachtige maatregelen zijn genomen. Vrijdag en niet Donderdag, zooals reeds in eenige bladen te vroeg was bericht is Scherf naar Medemblik overgebracht. Gehoeid en in het ingbuis werd hij in den trein gedreven. Hij zong voortdurend |isalmen. Gedurende zijne gevaugenisstraf heeft hij niets gegeten en dronk slechts een glas water. Spiering zit nog altijd in bewaring. Te Arnhem viel een huishoudster bij een familie op het Stationspleiu bij ongeluk van het balkon op straat. Hoewel onmiddelijk geneeskun- dige hulp werd verleend, bleek de juffrouw reeds te zijn overleden. Zaterdagnamiddag geraakte op de fabriek Rigtersbleek, van de heeren G. J. van Heek Zonen te Enschede de 28jarige B. Jansen tusschen de drijfriemen en werd daardoor meegevoerd, zoodat hij verder door de drijfstang zoodanig werd verwond, dat de dood spoedig volgde. Men meldt uit Sittard Christine Rutten, die gedurende 80 jaren on- afgebroken bij de familie Week alhier als dienst- bode in betrekking was, is, na korte ongesteldheid, op ruim 90jarigen leeftijd ten huize der genoemde familie overleden. Te Dordrecht heeft een tienjarig meisje hevige brandwonden bekomen, doordat haar nachtjapon in aanraking kwam met een door het kind in de kachel gloeiend gemaakte pook. In vlammen gehuld, liep zij naar een andere kamer, waar hare 79jarige grootmoeder het vuur met een kleed doofde. Hoewel de toestand der kleine niet levens- gevaarlijk is, achtte de ter hulp geroepen genees- heer overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Te Wateringen (Z.-H.) werd dezer dagen aan een Hongaar die fatsoenlijk gekleed was, doch blijkbaar geheel zonder middeleu fran bestaan aan den weg werd gevonden een onderkomen ver schaft in het arrestantenlokaal. De burgemeester, die den man ging bezoeken, liet den sleutel op de deur, welke dicht viel, waardoor ook hij, tegen de bedoeling der strafwet, mede opgesloten was. De oudste wethouder, die voortdurend leven hoorde in »het hok" deed eindelijk de deur open en be- vrijdde alzoo, na eenige bange uren, den burger vader uit diens gevangenschap. De rechtbank te Arnhem behandelde Yrijdag in een buitengewone zitting de zaak van Cornelis L., 26 jaren, opzichter te Velp, en Flora D., 33 jaren, verpleegster te Rotterdam, beiden ontslagen sup- poosteu van de Weesinrichting te Neerbosch, be- klaagd in gemelde inrichting 19 Augustus jl. te zamen en in vereeniging Johannes Fieken, ver- pleegde, mishandeld te hebben door moedwillig en gewelddadig herhaaldehjk tegen diens lichaam te slaan, hebbende beklaagde L. daarbij gebruik ge maakt van een karwats, tengevolge van welke mishandeling J. Tieken is gestorven. Er waren 22 getuigen gedagvaard. Beklaagden erkennen het 12jarig ventje peslagen te hebben, L. met de karwats op zijn kuie, D met de hand om zijn beide ooren. Oorzaak was, dat de jongen met nog een ander, Bauer, in bed gebleven was, terwijl 60 andere jongens van de zaal reeds vertrokken waren bovendien grond en bed bevuild had. Hij zei hoofdpijn te hebben. Beklaagden ge- loofden dit niet. Zij bevalen hem op te staan, toen hij dit niet deed, heeft eerst L. geslagen daarna D., die hem onder de armen uit het bed tilde en aankleedde toen wankelde het ventje, L verwijderde zich. D. bracht den jongen naar het privaat waar hij geweldig braakte. Daarna werd het knaapje naar het Ziekenhuis gebracht waar hij nog den eigen morgen overleed. L. hoorde dat er verteld werd, dat hij den jongen zoo geslagen had. Toen hing hij naar den directeur Van 't Liudenhout, vertelde hem het geval, ging naar den dokter om dien te verzoeken bij den doodschouw een onderzoek in te stellen of de jongen tengevolge van slaan gestorven was Deze heeft hem gerustgesteld. Verder heeft L niets meer van de zaak gehoord tot dejustitie kwam De president maakte beklaagde opmerkzaam dat reeds den vorigen avond de ongesteldheid van Fieken bekend was en hij opmerkzaam er op ge^ maakt was, dat verder ieder 's morgens de onge steldheid bemerkte, alleen beklaagden niet. Verder wijst president beklaagden op ernstig plichtverzuim. L. moest tegelijk met de jongens op zijn te 6 uur en slond om 7 uur, soms half acht opdan waren de groote meisjes reeds op de zaal bezig met schoonmaken en werd beklaagde zelfs door een meisje koffie op bed gebracht. Wisten de heeren Van 't Lindenhout dit alles. Beklaagden weten niet of het hun bekend is. Alle suppoosten deden echter 't zelfde, controle was er niet. Verboden te slaan was er nooit, wel in be- paalde gevallen en in het algemeen bevolen in- structies kreeg beklaagde bij het in dienst treden niet. De oude heer Van 't Lindenhout bemoeit zich niet met de controle en is tegenwoordig te zenuwachtig. Jacob van't Lindenhout komt twee- of driemaal per jaar in de zalen, nooit voor 8 uur 's morgens. Deze heeft het meestal te druk of is op reis. Een zware taak hadden de suppoosten, veel kinderen onder toezicht. Soms had bekl. 220 kinderen en veel bezoekers in den zomer rond te leiden. Regel en orde lieten veel te wenschen er. Kastijding met stokjes was algemeenieder wist dat. De rechtbank hoorde voor de pauze eenige ver- pleegden, die op de zaal tegenwoordig waren bij het slaan van Tieken. De juffrouw was driflig en riep ,/Je gaat dood, je gaat dood." De klappen waren niet hard. De juffrouw zond de meisjes weg van de zaal, de jongen kreunde. Allen zeggen, dat slaan gewoonte was en deze beklaagde zeer hardhandig was. Volgens een bericht uit Sheffield, heeft zich het regiment Royal Irish Fusiliers daar Vrijdag niet kunnen inschepen, omdat 166 manschappen weigerden Engeland te verlaten. Een allerdroevigst ongeluk, dat aan Hilde- brand's ,/Teun de Jager" doet denken, heeft te Saint-Ambroix in Frankrijk plaats gehad. Zekere Catebras, een man van 29 jaar, ontmoette, van de jacht komende, zijn meisje, de achttienjarige Maria Vergnes. Zijn geweer over den anderen schouder willende hangen, deed hij 'top onver- klaarde wijze afgaan, en het arme kind werd zoo deerlijk getroffen, dat zij eenige uren later den geest gaf. De onwillekeurige moordenaar, in de diepste wanhoop verzonken, is in hechtenis. Op het terreiu van het grensstation Esschen ontdekte een spoorbeambte Vrijdag dat uit een goederenwagen rook kwam. Toen hij de deur opende, sloegen hem de vlammen tegen. Terstond werd met emmers water tot blusschen overgegaan, doch men kou niet verhinderen dat de wagen met zijn geheelen inhoud, bestaande uit pakken vlas, door de vlammen vernield werd. De dagelijksche kosten van den oorlog met de Boerenrepublieken worden geschat op 250,000 tot 300,000 p. st. En deze kosten nemen thans met den dag toe, nu uit alle streken der aarde bijeengezochte kleine contingenten met hun velerlei behoeften aankomen. Van deze behoeften kan men zich moeilijk een denkbeeld vormen, zegt de correspondent der Miinchener Alg. Zeitung. Toen deze einde October bij Storm berg was, zag hij daar het kamp van het Berkshire-regiment (een Engelsch regiment telt zelden meer dan 1500 man) ongeveer 60 tenten, 100 wagens, 600 muilezels en een eindelooze bagage. Deze impedimenten dienen waarlijk niet om de beweeglijkheid van den troep te bevorderen, en toch meent Tommy Atkins zonder deze niet te kunnen leven. Zelfs het noodige van cricket en voetbalspel ontbreekt natuurlijk niet aan de bagage. In het tijdschrift Acetylen wordt een nieuwe reddingsgordel besproken, waarbij het acetyleengas de hoofdrol speelt. Het bestaat in een slang van waterdicht linnen, die door banden om het middel bevestigd wordt en aan de voorzijde van twee bronzen trommels is voorzien, die met elkaar in verband staan. De eene is gevuld met 40 gram carbid en de andere met 140 gram water. Drukt men op. een veer dan wordt het water tot het carbid toeg laten en binnen 15 seconden is de slang met acetyleengas gevuld. Aangezien de slang een inhoud heeft van 9 k. d.M., is het toestel vol- doende in staat om een persoon drijvende te houden. Zonder de vulling weegt de geheele inrichting slechts 80 gram. Bijna 20 jaar geleden beging een Parijzenaar eenige fraude ten nadeele van het gemeeutelijk armwezen. Hij vluchtte naar Londen en zond van daar het ontbrekende geld terug. Toen meende hij de zaak afgedaan. Onder een aangenomen naam vestigde hij zich weer te Parijs, waar hij zaken dreef zelfs met de gemeente en met het armwezen. Maar even voor de straf verjaard zou zijn, werd hij herkend en gevangen genomen. De jury was echter mild en sprak den man vrij. In het versiag van de Indische Rekenkamer over 1898 wordt ons de volgende curiositeit mee- gedeeld De voorraad steenkolen in het depot te Djambi werd onder ultimo 1897 opgenomen door eene commissie, die daarvan procesverbaal dresseerde. Dit stuk bleek, wat aanging de daarin opgenomen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2