A1 g emeen Nieuws- en Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderen Aanbesteding. HUBESTEUIM. voor HERBESTEDING. No. 3879. Zaterdag 10 Februari 1900. 40e Jaargang. aanbesteed: aanbesteden: aanbesteden Binnenland. herbesteden: ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82J. Men abouneert zich bij alle Boekbandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tveemail berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. Namens GEDEPUTEERDE STATEN van ZEELAND zal Vrijdag 2 Maart 1900, des voormiddags 11 uren, in de Abdij, worden de aanleg van een gedeelte der telephoongeleiding met bij te leve- ren materieel, tusschen hetkantoor van den agent van den Provin- cialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde te Ter Neuzen en het spoorwegstation aldaar, ten behoeve van den genoemden dienst. De inschrijvingsbiljetten kunnen tot 11 uren des voormiddags, van den dag der besteding ingeleverd worden. Aanwijzing zal gescbieden op V rijdag 28 1 ebruari 1900, des voorm. 11 uren, te beginnen aan het kantoor van den agent aan de Buitenhaven te Ter Neuzen. Het bestek ligt ter lezing ter Provinciale Gritbe, bij den Hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat te Middelburg, bij de Ingenieurs en de Opzichters, en verder op de plaatsen waar dit gebruikelijk is. Het is verkrijgbaar ter Pro vinciale Griffie van Zeeltiud, te Middelbuig, tegen betaling van f 0,25. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofdingenieur voornoemd en bij den Ingemeur van den Provincialen waterstaat te Ter Neuzen. Middelburg, 8 Februari 1900. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. W. POLMAN KRUSEMAN, Griffier. De inschrijvingsbiljetten, op zegel gesteld, kunnen ter gemeeute-secretarie in eene verzegelde bus tot bet oogenblik der besteding worden ingeleverd. Ter Neuzen, 8 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris, Burgemeester en Wethouders van ZAAMSLAG zullen op Dinsdag, 20 Februari 1900, voormiddag 10 uur, in het gemeentehuis, in het openbaar en bij enkele inschrijving De levering, vrij op den wal aan de haven aan den Kleine Huissenspolder en op keur, van 740 IVl'- IPruisiscHe GRIND, metende 1—6 c. M. Levering voor 1 Juli 1900. Haven- of kaai- geld is niet verschuldigd. Biljetten in gesloten couvert, waarop „Griud gemeente Zaamslag", kunnen ingeleverd worden tot op het oogenblik der besteding. Zaamslag, 2 Februari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. BARENDREGT Az., Yoorzitter. P. J. WORTMAN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag den 20 Februari 1900, des voormiddags te 9 4 ure, lokale tijd, ten Raadhuize bij enkele inschrijving op gezegelde biljetten Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag 20 Februari 1900, des namiddags 3 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar het onderliouden van eu het doen van herstelliugen aan de gebouwen en andere gemeenteeigendominen ge- durende 1900, voor wat betreft het lc perceel van het bestek. Het bestek ligt ter lezing op de gemeente- secretarie. FEUILLETON. Het vervangen van de nog bestaande ±OT3 grindbaan in den „Zaamslagsche wegr" door een 3 M. breede lxeibe- stratingf. Aanwijzing wordt gegeven op Zaterdag den 17 Februari 1900, des morgens 9 ure 1.1., samenkomst aan den provincialen tol bij Axel. Het bestek ligt ten raadhuize ter lezing en is op franco aanvraag tegen betaling van 50 cent verkrijgbaar bij den Secretaris. Axel, den 3 Februari 1900. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. De Minister van binnenlaudsche zaken, de heer Goeman Borgesius, heeft het beschermheer- schap aanvaard van het comite tot vorming van commissies buiten Amsterdam en voorts van alle plaatselijke commissies, die reeds geconstitueerd zijn of nog gevormd zullen worden tot inzameling van gelden ten behoeve der werklooze diamantbewerkers. Het beschermheerschap van den Minister strekt zich evenzeer uit tot die commissies, die in hunne gemeenten het iuitiatief nemen of zullen nemen voor hetzelfde schoone doel. In de veenkolonie Beets (Fr.) bekend ge- worden door hare bittere armoede onder de groote bevolking, die in hutten en pramen gehuisvest was, is, tengevolge van de werkverschaffing van den heer Janssen te Amsterdam reeds eene groote verbetering te constateeren. In het winterseizoen waren vroeger de aanvragen om onderstand aan het armbestuur bijna even groot als het aantal bewouers, tot de veenbevolking behoorende. Per sonen in de kracht van het leven, moesten on derhouden worden. En thans vragen en krijgen slecht de oudsten en zwakken hulp van het burgerlijk armbestuur, de overige vinden werk bij de ontginning der uitgeveende plassen en zijn daardoor in staat in de behoeften van zich en hun gezin te voorzien. Het gevolg van dit verschijnsel is mede, dat de bevolking zich meer bewust wordt dan weleer, meer „leeft en gevoelt", dat duideliik blijkt uit de verbetering der woningen, het verbouwen van eigen vrucht enz. Vroeger versufte men door de armoede, die des winters geleden werd, men legde er zich onder neder, omdat men meende, dat het toch niet anders kon. Nu ondervind men het tegendeelde winter is niet meer de tijd van kleumen en honger, men krijgt meer lust in het even en den arbeid. Men schrijft uit Schoterl&nd De raad dezer gemeente besloot op de begrooting der gemeente over dit jaar een post van 450 aan te brengen voor kosten van voeding en schoeisel ten behoeve van behoeftige schoolgaande kinderen, om daardoor het schoolverzuim tegen te gaan. Gedeputeerde Staten hebben naar aanleiding van dezen post hunne goedkeuring aan de begrooting onthouden, daarbij o. m. overwegende dat deze uitbreiding der gemeentelijke bemoei- ingen, welke van die proef het niet onwaarschijnlijk resultaat zal zijn, deze vergadering niet zonder bedenking voorkomt dat hoegenaaind geene gegevens zijn verstrekt, waaruit zou kunnen worden afgeleid, dat de ornvang van het schoolverzuim is van zoodanigen aard, dat zij een zooveel beleekenenden maatregel zou wettigen dat bij de zoo verspreidde bevolking in de ge meente de fiuancieele gevolgen van dien maatregel, indien tot toepassing daarvan werd overgaan, hoogst- waarschijnlijk zouden zijn van zeer ernstigen aard door J. T. 17) „Maar," zei Timothy, „Bertha zei toch uit- drukkelijk dat het haar zeer donker was geweest, terwijl dit meisje Groote God zei hij plotselitig, terwijl hij opnieuw een blik op de doode wierp, »dat is het meisje met wie ik hem op dien dag in een van de zijstraten van de Bowery zal sprakenik herkeu haar aan hare ileeding Hij haalde zijn zakboek te voorschijn, nam er het kleine stukje -katoen uit, dat hij dien dag van de vuilnisbak had afgenomen en vergeleek het met de verbleekte japon, waarin het lijk gehuld was. Patroon, stof en kleur, alles was precies gelijk. „In elk geval," hernam Clifton, op eenige won den aan het hoofd en aan de ontbloote armen wij- zend, die blijkbaar door een zwaar werktuig wa ren veroorzaakt, „zal hij mij ten minste op eene vraag moeten antwoorden, en wel op die, wie of och het arme schepsel is, dat hier voor ons ligt als een slachtoffer van verraad of van wanhoop." Zich tot den dienstdoenden politie-agent wen- dende, vroeg hij hem of er nog andere sporen van geweld aan het lichaam ontdekt waren. „Ja" luidde het antwoord zij is blijkbaar ge- storven ten gevolge van slagen en schoppen." Clifton drukte zijne lippen stijf op elkaar. „Maar dan is het een schandelijke moord zei hij, terwijl hij met een trillende hand den doek opnam en er het gezicht weer mee bedekte. iZooveel is ten minste zeker," zei Evans, vdat dit niet het meisje is, dat verdwenen is, uit het huis van George Ward." „Zijt gij daar zoo zeker van Ik niethernam Clifton. „Hoe?" riep Evans uit. „Meent gij, dat Bertha onwaarheid sprak, toen zij ons eene be- schrijving gaf van het verdwenen meisje, wier spoor wij uog steeds trachten te vinden Clifton glimlachte; hij keerde zich om en gaf den politie-agent een wenk om dicht bij hem te komen. „Geef mij de beschrijving eens aan," zei hij, „die ik eenige dagen geleden gegeven heb aan de politie-agenten die dienst deden langs het kanaal, om die te identifiseeren met een zeker lijk, dat ik zocht," dat het bovendien eene zeer betwistbare vraag is, of een zoodanige maatregel in overeenstemming is met de beginselen der wet op het lager onderwijs dat zonder in dezen nog een oordeel uit te spreken, deze vergadering van oordeel is, dat een proef als in dezen bedoeld, in elk geval aan den vooravond der behaudeling van 't wetsoutwerp op den leerplicht in de volksvertegenwoordiging, is praematuur dat naar 't zich toch laat aanzien, die behande- ling ruimschoots gelegenheid zal bieden om over deze vraag meer licht te doen schijnen, dan tot dusver beschikbaar is dat reeds 't voorafgaand schriftelijk overleg tusschen de regeering en de Tweede Kamer, het bewijs heeft geleverd dat inderdaad dit punt de aandacht niet zal ontsnappen dat naar 't oordeel dezer vergadering het wen- schelijk is, het nemen der, door den gemeenteraad gewenschte proef, alsnog althans tot eene volgende begrooting te verdagen, in afwachting van hetgeen bij de behandeling van evengemeld wetsontwerp zal blijken. Gedeputeerde Staten geven daarom den gemeen teraad in overweging bedoelden post van de be grooting over 1900 te schrappen. Daarentpgen hebben Gedeputeerde Staten goed- gekeurd de postern van f 1000 en f 1200 voor exploitatie van ontgonnen, gemeentelijke gronden en voor ontginning van woeste gronden in het oostelijk deel der gemeente, onder ressort van het dorp Jubbega. Deze ontginning geschiedt enkel als middel tot werkverschaffing. TER NEUZEN, 9 Februari 1900. UITSLVG der stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Ter Neuzen, wegens het bedanken als zoodanig door den heer L. J. van der Moer, op Vrijdag 9 Februari 1900. Aantal stemmen in district cn. Totaal. Aantal kiezers Uitgebracht Van onwaarde Geldige stemmen J. A. de Jonge J. Nelemans P. J. Versluijs 680 465 12 453 151 207 95 155 111 2 109 65 35 297 228 6 222 117 46 59 1132 804 20 784 333 288 163 De volstrekte meederheid bedraagt 393. Alzoo herstemming tusschen de heeren J. A. de Jonge en J. Nelemans. De man haalde een gedrukt papier te voor schijn, dat hij op een wenk van Clifton aan Evans gaf. De inhoud van dat papier luidde „Zoekt naar het lijk van een jong meisje, dat lang, goed geproportionneerd eu slank is, een blanken gelaatstint heeft en goudgeel haar van eene zeldzaam mooie kleur, eu geef er mij on- middellijk kennis van als het gevouden is „Daar begrijp ik niets van," zei Evans hoofd- schuddend. Clifton klopte hem op zijn schouder en zei ernstig „Als gij weer eens in eene kamer mocht komen waarin iets geheimzinnigs is voorgevallen, kijk dan in de waschtafel-lade En als gij daar dan nog een paar lange goudblonde haren mocht vin den, draag dan zorg uwe Bertha's of hoe de mooie kamenier ook mag heeten niet al te onvoorwaar- delijk te gelooven, als ze U zegt, dat iemaud, die blonde haren in hare waschtafel-lade heeft achter- gelaten, donker hoofdhaar had." Clifton begaf zich nu met Evans naar het huis van George Ward. De bediende, die hen open deed, zei dat mijnheer Ward nog met eenige gasten aan tafel zat, maar dat hij zijn heer wel even kon roepen. Clifton antwoordde dat het niet behoefde, en dat hij en Evans wel in een of ander vertrek op hem konden wachten. De bediende maakte eene buiging en opende de deur van eene kleine gezellig gemeubelde kamer. Toen zij reeds langer dan een uur gewacht hadden, kwam de heer des huizes zeer bedaard het vertrek binnen en verontschuldigde zich omdat hij zoo laat bij hen kwam. „U kwaamt op een bijzonder ongelukkigen tijd," zei hij. „Doch mag ik weteu, met welk doel u hier gekomeu zijt „Wij komen hier naar aanleiding van eene zeer belangrijke zaak," zei Clifton,/daarom verzoek ik u beleefd de kamer te mogen sluiten." Mijnheer Ward scheen eenigszins verwonderd te zijn, maar niettemin ging hij vlug naar de deur toe en drukte die in het slot. Toen hij tegenover de detectives had plaats genomen, zei hij „Ik geloof, dat ik u vroeger ook reeds gezieu heb." „lk heb reeds eenmaal de eer gehad, u in dit huis te spreken," autwoordde Clifton. Ward scheen zich nu het vroegere gesprek met de beide detectives te herinueren. -rT-„ hi I dm ■liiiptrr P. 3. V1W OK I»K te Ter lemen Dit bl»il verncliijnl Mitanilag-, Wi>eu8d»K- it i -§ i "3 11—i "B

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1