Gemen^de berichten. Sas van Gent, 6 Febr. Bij de heden gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteiaad (vacature" C. J. Warrens) zip tot candidaten ge- steld de heeren A. G. Stubbe, E. Dumoleyn en G. Versluijs, waarvoor de stemming zal plaats hebben op Maandag 19 Febr. a. s. Sas van Gent, 6 Febr. Heden werd in het /Hotel Rotterdam" alhier door den bouwkundige J. Wisse Jz., aanbesteed het vergrooten en innchten van een winkelhuis. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Henri en Honere Gouwij te Selzaete voor 4990, G. I. Kamoen en Herinanus Everaart te Westdorpe voor 3930, Edmond Claeijsens te Sas van Gent voor 3840, wed. B. Pauwels te Sas van Gent voor 3700 en P. van de Voorde te Sas van Gent voor 3685. Aau den minsten inschrijver is het werk gegund. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct. Sedert de directeur van onzen gemeentelijken ge- zondheidsdienst en den inspecteur voor het geuees- kundig staatstoezicht in Noord-Holland,de doctoren Ringeling en Dozy, in het afgeloopen najaar een bezoek brac'nten aan IJmuiden, om aldaar voorloopi- ge maatregelen te treffen tegen verschijnselen van kwaadaardige, besmettelijke ziekten, die zien ij- voorbeeld aan boord van vreemde, voornamelijk uit het Oosten komende schepen, zouden kunnen voordoen, loopt hier aanhoudend het gerucht van gevallen van pest die hier voorgekomen zouden zijn. u j- Thans is er weer sprake van vier gevallen, die in de Jodenbuurt zijn geconstateerd. Wij kunnen op grond van een officieel onderzoek meedeelen, dat zich noch hier nog te IJmuiden ook maar een geval van pestziekte heeft voorgedaan. De oorzaak van het laatste gerucht is waarschijnlijk hierin gelegen, dat voor eenigen tijd dertien per- sonen uit een perceel in de Jodenhouttuinen naar het Buitengasthuis zijn overgebracht, ter observatie van sommigen hunner, van wie met terstond met zekerheid kon gezegd worden of zij lijdende waren aan vlek-typhus of aan typhus typho'idea. Zoodra de diagnose gemaakt was keerden de gezonde personen huiswaarts; de zieken bleven in het gasthuis achter. In een bekend hotel te Rotterdam kwamen Donderdagavond een Engelschman en een Hol- lander en zetten zich neer in de gelagkamer. Na eenigen tijd gezeteu te hebben, verzocht een hun ner aan den nachtportier voor hem een biljet van 20 dollar te wisselen, waaraan deze voldeed beiden vertrokken daarop. Den volgenden morgen bleek het, dat het door den nachtportier gewisselde biljet, geteekend van het jaar 1864, een biljet van de voormalige Ge- confedereerde Staten en waardeloos was. Eenigen tijd geleden zijn verschillende winke- liers te 's Gravenhage eu Amsterdam de dupe van deze oplichterij geworden. Na eenigen tijd met ,/gewerkt" te hebben, schijnen de oplichters thans weer aan den arbeid te zijn men zij dus voorzichtig. Men meldt uit Schiermonnikoog Zaterdag tegen den avond verdwaalde de licht- wachter D. Swiers met zijn 15jarig zoontje op de wiide strandvlekte, de Balg geheeten, ten O. van ons eiland. Door den plotsehngen mist en het wenden van den wind liep hij oostwaarts door, waar hij westwaarts had moeten loopen ten einde thuis te komen. Het gevolg was dat beiden door het opkomend water bevloeid werden en uren lang, in vier voet hoog water, staande hebben Ja." "Maar vertel me dan toch al wat ge weet zei de jonge detective ongeduldig. ,,'t Was ongeveer drie uurik wilde juist naar mijn kamertje gaan om mij aan te kleeden, toen ik voorbij het salon gaande die vreemde dame hoorde sprekeu met juffrouw Elliott, die haar zeer kortaf antwoordde, alsof ze met bijzonder was ingenomen met het bezoek van die dame. Die dame scheen er echter niet op te letten en praatte maar al door. Juist wilde juffrouw Elliott ook iets zeggen, toen de deur openging en mijn- heer Ward met een reistasch in de hand binnen kwam ochochgij hadt eens moeten zien, hoe die ontstelde, toen hij die dame zag Hij herstelde zich evenwel spoedig en sprak haar eenme beleefde woorden toe, waar zij zich met veerom bekommerde, want zij zei kortaf, dat zij niet gedacht had hem te zullen ontmoeten en wilde daarua vertrekken. Maar mijn mijnheer hield haar tegen en verzocht haar met hem naar zijn atelier te gaan. Toen bad ge juffrouw Elliott eens moeten zien Met de reistasch van mijnheer in haar hand, stond zij te kijken of zij betooverd W ,/En wat verder?" vroeg Evans, toen Bertha even zweeg om adem te halen. ,/Nu, mijnheer ging met die mooie dame naar zijn atelier, en hoewel ik wist, dat het mij mijn dienst zou kosten, als men mij daar verras'e, kon ik het toch niet laten om hen te volgen en aan het sleutelgat te luisteren. Het eerste dat ik hoorde, was een uitroep van vreugde en daarna zei zij //Als ge mijn portret altijd voor u hebt, is uw afkeer van mij toch niet zoo groot als gij doorgebracht. Na veel zoekens werden zij Zon- dagmorgen gevonden. De vader heeft het kunnen uithouden, maar het jongetje is op de plaats zei ve bezweken. Op de Turfmarkt te 's Hage wierp zich Maandagmiddag een beschonken persoon voor een auto-car, bestuurd door Mathien Cordang, terwijl nog twee heeren uit Rotterdam in het voertuig zaten. Cordang kon door het plotselinge van het geval niet meer stoppen, tengevolge waarvan de machine over het lichaam van den dronkaard ging, zonder dat deze echter eenig letsel bekwam. Cordang echter viel door den schok en bekwam wel letsel, dat hem zichtbaar veel pijn bezorgde. De dronken kerel werd door een rijksveldwachter naar het politiebureau aan de Haven gebracht, waar Cordang eene verklaring van het gebeurde gaf. Uit Amsterdam meldt men Herhaaldelijk is in de laatste dagen bij de politie aangifte gedaan van binnensluiping of in- braak in de buurt van het Leidsche Plein. En meer dan eenmaal deed zich dan het geval voor, dat de indringer het eerst in het kamertje der dienstbode verscheen, over het dak binnenkomend. Zaterdag heeft wederom een bewoner der Leidsche- kade aangifte gedaan, dat bij hem ingebroken was. Bij onderzoek bleek, dat iemand in het belendend perceel naar boven was gegaan, voorgevend tot den gemeentelijken telefoondienst te behooren en op dak te moeten werken. De man heeft toen door het zoldervenster het dienstbodenkamertje bereikt en de deur aan de binnenzijde op de knip gedaan om op zijn gemak te kunnen zoeken. Hij vond echter niets van zijn gadingalthans er werd niets uit het kamertje gemist. Dinsdagnacht is er ingebroken in een huis in de Bazarstraat te's Gravenhage. De dief heeft zich door een in aanbouw zijnd perceel aan het Anna-Paulownaplein toegang verschaft tot den tuin van het huis in de Bazarstraat. Door het uitsnijden van een ruit is de inbreker daarna in de keuken geklommen. Verder kon hij niet en daarom moest hij zich tevreden stellen met eenig geld uit de portemonnaie van de dienst bode. De bewoonster van een aangrenzend perceel heeft de handelingen van den dief gezien, en maakte alarm, waarop de ongenoode gast overhaast door den tuin en over een muurtje de vlucht heeft genomen. Op bevel der justitie werd te Rijnsburgop het kerkhof aan de Zandlaan het lijk eener vrouw opgegraven en naar het academisch ziekenhuis te Leiden vervoerd, omdat vermoedens bestonden, dat deze vrouw geen natuurlijken dood zou zijn gestorven De persoon, op wien vermoedens rustten, is in preventieve hechtenis genomen, doch later weer vrijgelaten. Zaterdagochtend is bij de bouwwerken aan de zeezijde van het Kurhaus een arbeider in een der gemetselde diepe kelders gevallen en heeft daarbij de ruggegraat gebroken. De man is na voorloopige heelkundige behandeling per raderbaar naar zijne woning te Scheveningen gebracht. Te Appeltem is een moord gepleegd waar- omtrent de volgende bijua ongelooflijke bijzonder- heden worden gemeld. De moordeuaar M. Scherf aidus meldt de Aruh. Ct. is 27 jaar oud. Hij is gehuwd met de weduwe Blankers, moeder van 5 kinderen. De verslagene, Jan Brinkman, uit IJzendoorn afkomstig en als oppassend jongman bekend, is 28 jaar oud. Het staat vast, dat de moord in een vlaag van godsdienstwaanzin is bedreven. Een vereeniging van 30 personen uit Appeltern houdt geregeld godsdienstige samenkomsten ten huize van Scherf, onder leiding van Spiering, bij- genaamd //den blikken dominee" later ook gevankelijk biunengebracht. Ook Vrijdagavond had een dusdanige bijeenkomst plaats, waarop geconstateerd werd, dat de knecht z/den duivel in den buik" had. Het gezin schijnt ter ruste gegaan te zijn en tegen kwart over twee gewekt te zijn door de gezusters Lerov uit Maasbommel. Daarop is gevolgd een godsdienstige bijeenkomst in de alkoof van het echtpaar, waaraan de ver slagene eu de meid, Cato Beenen, waarschijnlijk gedwongen deelnamen. Met een blaaspijp is daarop Brinkman de schedel gespleten, waardoor de dood oogenblikkelijk intrad. Met stoelen is daarop nagenoeg de geheele borstkas van den verslagene ingeslagen. De dader, geheel vervuld van de yloffelijke" daad, die hij begaan had, is daarop naar zijn ouders te Batenburg gegaan en met hen psalm- zingend teruggekeerd. Hetgeen toen plaats had, is in een woord af- grijselijk. Bij het lijk, dat in de alkoof lag met een grooten bloedplas om zich, werd een feestmaal georganiseerdeen der aanwezigen bovenge- noemde Scherf waschte zijn handen in den bloedplas en vertoonde ze voor de ruiten, 't geen aanleiding gaf tot het ontdekken van den moord. Bij het gerechtelijk onderzoek is gebleken, dat godsdienstwaanzin te Appeltern epidemisch h£erscht. De dader heeft in de gevaugenis zich zeer woest aangesteld. Het geval te Apdeltern is gevolgd door een opstootje, waarbij bij den predikant de ruiten zijn ingeworpen. Het Hbl. meldt Te Altforst, een dorp in Gelderland, gem. Appeltern, bevindt zich een godsdienstige secte. Op de jongste vergadering werd besloten den Heer een offer te brengen. Middernacht van Vrijdag op Zaterdag kwamen twee meisjes voor het het huis van den landbouwer Scherf, die tot de secte behoort, psalmen zingen. Deze riep daarop zijn knecht, die de trap afkomende, door Scherf werd vermoord. Hoofd en armen werden afgehakt, waarna Scherf, diens vrouw en de beide bovenbedoelde meisjes hun handen in het bloed van het slachtoffer wieschen. Hiermede meenden de waanzinnigen den duivel te hebben vermoord. Als dankoffer aan God werd een kamer in brand gestoken, doch spoedig gebluseht. Scherf begaf zich Zaterdag naar zijn moeder te Batenburg, terugkomende werd hij door de politie in Appeltern geval. Op het hooren van dit feit kwamen 20 leden der nieuwe secte Zaterdag samen, psalmenzingende tot Zondagmorgen. Zij zijn nu in het huis opge- sloten en worden door een cordon veldwachters bewaakt. Nader seint men Den knecht werd het hoofd gekloofd. De dood moest volgen een z.g. voor- j spelling geschieden. Het lichaam werd als het ware uitgepersttwintig secteleden kwamen na de daad hun handen in het bloed wasschen. Over dit vreeselijk bedroevend drama deelt de Tielsche Ct. nog het volgende mede Sedert eenige tijd houdt een zekere categorie Protestanten van streng orthodoxe rifihting, weke- lijks godsdienstige bijeenkomsten. Vrijdagavond had ten huize van den landbouwer Scherf te Appeltern, aan de Blauwe Sluis, een dergelijke godsdienstige bijeenkomst plaats. Het schijnt, dat bij de aanwezigen zich de ge- dachte heeft gevestigd, dat de duivel in huis was en zijn zetel had gekozen in het lichaam van den cnecht J. Brinkman. Tegen een uur 's nachts gelastte de landbouwer de meid den knecht te gaan roepen, die door den duivel bezeten zou zijn. De knecht verscheen niet dadelijk, zoodat de boer, onder het aanroepen van het Opperwezen, den knecht, die zich reeds ter ruste had begeven, zelf ging halen. Hem geen tijd gevende zich behoorlijk te kleeden, wordt hij door Scherf naar het vertrek geleid, waar zoowel mannelijke als vrouwelijke leden dezer godsdienstige secte bijeen waren. Scherf wil den duivel nu bezweren, en de knecht, die van het verward geschreeuw niets begrijpt, wordt ouverwacht zoodanig met een ijzeren blaaspijp op het hoofd geslagen, dat deze on- machtig ter neder stort. Nu vallen alien op hem aan en slaan hun slachtoffer dusdanig met stoelen en allerlei voorwerpen, dat de dood weldra intreedt. Toch gaat men met slaan en trappen door, redenen waarom het lijk, waarvan hoofd en alle ledematen gebroken zijn, totaal onherkenbaar is. In den morgen begeeft Scherf zich op weg, om de tijding aan zijn moeder te Batenberg te gaan melden bij zijn thuiskomst bereidt men hem een geestdriftvolle ontvangst, zelfs heeft een gastmaal- tijd plaats, waarbij godsdienstige liederen worden gezongen. Het vertrek, waar het gebeurde plaats vond moet alle beschrijving van een kompleten chaos te boven gaan, o.a. stuk geslagen stoelen met bloed bespat liggen in de grootste wanorde dooreen, terwijl bijna alles met bloed bestreken is. Toen het gebeurde bekend werd, heeft men den vermoedelijken dader in hechtenis genomen en naar Tiel overgebracht, er zijn reeds meer mede- plichtigen daarheen gevoerd, o. a. zekere Spiers, voorganger der dweepers, die, vader van 5 kin deren, een zijner kinderen had willen offeren. Zondagavond heeft men bij velen der dweepers de ruiten ingeslagen, zoodat versterking van politie- macht is aangevraagd en verkregen. De agitatie in het dorp is zeer groot. De officier van justitie te Tiel, Mr. Mijnlief, de inspecteur van het staatstoezicht op krankzin- nigen, dr. Ruisch en dr. Bollaan, uit Tiel, hebben Maandag verschillende personen bezocht, betrokken bij den moord uit godsdienstwaanzin en bij andere ongeregeldheden, te Appeltern gepleegd. Ver- moedelijk zullen eenige dezer personen naar krankzinnigengestichten worden overgebracht. In verschillende huizen zijn de glazen ingesmeten de bevolking verkeert in een opgewonden toestand. De politiemacht is versterkt. De burgemeester van Appeltern heeft Maandag laten afkondigen, dat niet meer dan drie personen samen mochten gaan. Het publiek stoorde er zich echter niet aan. Het slachtoffer van den moord werd Dinsdag begraven. In het Engelsche parlement heeft een lid der regeering gezegd dat Engeland binnenkort 181,000 man zou hebben om de 50,000 Boeren te verpletteren. //Negen tegen een, dat is niet genoeg", riep daarop een lersch parlemenslid uit -t z/Er zullen 50,000 miliciens meer noodig zijn alleen om de vrouwen en kinderen te bevechten." Een ander lid vroeg //rekent gij bij dit getal ook de tien duizend reeds gedoode, gekwetste of gevangen genomen soldaten en de 1700 man die het gekost heeft om de omtrekkende beweging van Spionkop te maken, dat meesterstuk van krijgs- kunst van Redvers Buller, die aankondigde dat hij binnen 8 dagen te Ladysmith zou zijn Terwijl men in het Parlement dus tegen den oorlog uitvaart, levert het land zelf een beeld van groote ellende. 1 Met den handel gaat het slecht. De steenkool kost nu 25 gulden de ton van 1000 kilo (sedert eene maand is de prijs nog driemaal zoo hoog geworden.) De winter is -- voorgeeftHij liep door de kamer en begon toen te spreken. Kort daarna hoorde ik haar iets uitroepen, alsof ze niet alleen zeer verwonderd, maar ook diep gekwetst was. Een poos later snikte zijik kreeg een schrik en wilde juist wegloopen, daar hoorde ik haar uitroepen //U, vertel mij toch niets meer Wie zou gedacht hebben, dat in onze familie, de fierste uit het geheele land, ooit het bloed van misdadigers zou sluipen! Hoe hebt gij dat kunnen doen, George Hoe hebt gij het kriunen doen?" Ja" zei Bertga verder, ,/dat waren hare eigen woorden. En zij noemde hem bij zijn voornaam dn vroeg hem telkens weer, hoe hij dat had kunnen doen .i. „En wat zij mijnheer Ward? vroeg Timothy. ,/Ik heb zijn ant woord niet afgewackt, ant woordde Bertha vlug ,/lk wilde niets meer weten en liep zoo gauw als ik maar kon naar mijn eigen kamertje." ,/En aan wie hebt gij dat alles wat gij mij hebt meegedeeld, ook nog verteld „Wel aan niemand," verzekeide het meisje. Thimothy bedankte Bertha voor hare mede- deelinghij verzocht haar verder ook goed op alles te blijven letten en verwijderde zich na eene teedere omhelziug. HOOFDSTUK VIII. Toen de jonge detective een paar dagen later bij zijn onmiddelijken chef, den detective Clifton verscheen, vond hij hem in een ernstige stemming. „Die Gardner's," zei hij, //geven ons heel wat te doenhet schijnt, dat zij den detective dien wij naar het Noorden zonden, een rad voor den neus hebben gedraaid, en dat zij nu ergens in deze stad zijn maar z/Inderdaad riep Timothy uit. //Nu, dan hebben wij ze ook in onze machtIk wed om al wat ge wilt, dat die spitsboeven nog voor het einde van deze maand in onze handen zullen zijn. Ik hoop alleen maar, dat wanneer wij ze gevangen hebben, wij geen hooggeplaatste lieden met hen onder een deken zullen vinden. Daarop vertelde hij Clifton wat hij van Bertha had gehoord. z/Er begint verband in de zaak te komen zei Clifton. ,/Waar het nog op uit zal loopen, weet ik niet. Sprak zij van het bloed van misdadigers Ik wenschte wel, dat ik wist, waar het meisje, dat wij zoekeu, toch kan terecht ge- komen zijn." Als het ware als een antwoord op die opmerking ging de deur open, en een derde detective kwam met een brief in de hand het vertrek binnen. „Ahazei de detective, nadat hij den brief gelezen had, die door een commissaris van politie was afgezonden, wiens district aan den Oostkant van de stad lag. //Luister eens Evans nam den brief en las z/Het lijk van een meisje, dat geheel beantwoordt aan uwe beschrijving, werd hedenmorgen in het kanaal drijvende, door de bemanning van de sleepboot /Warren" gevonden en opgevischt. Schijnbaar heeft het lijk reeds eenige dagen in het water gelegen. Mocht u het lijk willen zien, voordat het naar de Morgue wordt overgebracht, kom dan dadelijk naar pier 48. Kanaal." ,/Komaan," zei Timothy, laten wij er dan maar dadelijk heengaan en zelf zien Zou het werkelijk het meisje zijn, dat wij zoeken z/In dat geval zou het diner dat mijnheer Ward hedenavond aan zijn politieke vrienden geeft, op eenigszins onaangename wijze gestoord worden," merkte Clifton op. Toen de twee detectives een half uur later voor de levenlooze gedaante van het verdronken meisje stonden, kon Timothy zijne ontroering ternauwer- nood bedwingen. Het gelaat van het meisje was nog bedekt en de detective zag er bijna tegen op om den doek weg te nemen. Waarom? Dat had hij zelf bijna niet kunnen zeggen. z/Het moet een mooi meisje geweest zijn," zei de dienstdoende politie-agent, toen Clifton het eene einde van den doek oplichtte en langzaam terug- sloeg. //Jammer maar, dat de gelaatstrekken niet duidelijk meer te zien zijn. ,/Wij behoeven het gelaat niet eens te zien," zei Evans naar de goudgele haarmassa wijzende, die verward over de schouders neervielhet haar vertelt ons reeds, dat zij het meisje niet is, dat wij zoeken." Tot zijne groote verwonderiifg bleef Clifton nog altijd bij de doode. z/Lang, slank figuur bleek gelaat donkere oogen," fluisterde de ervaren detective, 't Is- jammer, dat de gelaatstrekken niet goed meer te zien zijn." (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2