A1 g em e en Nieuws- en Advertentieblad Zeeuwsch-Via andere kermis. a» voor Mo. 3878. Donderdag 8 Februari 1900. 40e Jaargang. Eageland en de LA. Republiek. U 33 aanbesteden ABONNEMENT: trt Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het vervaugen van de nog bestaande 10^3 jVI1 grindbaan in den „Zaamslagsche weg" door een 3 M. breede kelbe' strating. TElt NEUZEN, 7 Februari 1900. FETJILLETON. door J. T. tVEUZENSCHE COIIBAVT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. AA ADTEBTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjts slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hoen..,.,- en op Fee^a, -J de, P. J. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN maken aan belanghebbender. bekend, dat bij de aar.staande kermis, welke gehouden zal worden van IS tot en met -- »ep- tember a. s., aldaar op het marktplein beachikbare ruimte zai zijn voor het plaatsen van inrichtingen van groote af- meting, bijv. een stoomcaroiusel, een of twee gewone caroustels ten wafdkraam em. Hen wordt gelegenheid gegeven voor 1 Maart aaiistaanite op gezegeld papier te doen blijken vooi welken prijs, boven de verschuldigde belasting op staanplaat9en, zij tot het aan gegeven einde over het betrokken terrein wenschen te beschikken. Grootte en vorm van de inrichting moeten daarbij nauw- kenrig worden opgegeven. De inschrijvingen moeten door belanghebbende gedurende SO dageu gestand gedaan worden. Ter Neuzen, 6 Februari 1900. - Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van AXEL zullen op Dinsdag den 20 Februari 1900, des voormiddags te 9£ ure, lokale tijd, ten Kaadhuize bij enkele inschrijving op gezegelde biljetten Aanwijzing wordt gegeven op Zaterdag den 17 Februari 1900, des niorgens 9 ure 1.1., samenkomst aan den provincialen tol bij Axel. Het bestek ligt ten raadhuize ter lezing en is op franco aanvraag tegen betaling van 50 cent verkrijgbaar bij den Secretaris. Axel, den 3 Februari 1900. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Het bericht van Buller's derden overtocht over de Toegela is door het Britsche ministerie van oorlog niet bevestigd en wordt door sommige Engelsche bladen erg in twijfel getrokken. In militaire kringen houdt men het voortrukken van Buller niet voor onmogelijk, daar hij er door een groote, dreigende Boerenmacbt wel toe gedwongen kan zijn. Andere berichten luiden, dat alles rustig is in het hoofdkwartier en dat de Boeren zich ijverig verschausen bij Brakfontein, liggende tegenover Trichard's en Potgietersdrift. Dit zouden ze ver- moedelijk niet doen, als de Engelsche legevmacht de Toegela al weer over was. We weten dus eigenlijk niets met zekerheid. De troepen in Natal schijnen niet versterkt te zullen wordende 6de divisie gaat naar het centrum (French en Gatacre), de 7de naar het westen (Methuen), zoodat Buller nu over een kleine 2000 geweren minder beschikt, dan toen bij voor het eerst Ladysmith ging ontzetten. De Boeren branden het veld af van de plaatsen, waar Warren's troepen gelegerd zijn geweest, omdat de khaki-uniformen beter schijnen uit te komen tegen den zwart gebrandeu grond. Om Ladysmith leggen zij versterkingen aan, op den Lombardskopj en op den Buffelkop en sommigen meenen hieruit planuen voor een hernieuwden aanval te mogen opmaken. In de stad zijn weer veertien man aan ziekte bezwekeneen man is aan zijn wonden gestorven en twee man zijn ernstig gekwetst. Ietnand, die zegt, bekend te zijn met den staat van zaken in de belegerde vesting, beweert, dat de slechte gezondheidstoestand van het garnizoen voor een groot deel bet gevolg is van gebrek aan brandstof. De kolenvoorraad was bij het begiu van het beleg zeer klein, en het hout, dat eerst moet gedroogd wordenis teruauwernood vol- doende voor de behoefte in de hospitalen. De troepen hebben daarom waarschijulijk veel onge- kookt voedsel moeten gebruiken. Zooals we reeds meldden, wordt het toekomstig oorlogsveld verplaatst naar het noorden van Kaap- kolonie, waar de Engelschen willen doorbreken, om op Bloemfontein af te mareheeren, en zoo de belegerde steden verlichting te geven. Twee sterke stellingen van de Boeren zullen daartoe moeten overwonnen worden, die bij Stormberg en die bij Colesberg. Het heet wel, dat de Boeren in de laatste plaats omsingeld zijn, maar dit belet hen niet, met grooten ijver nieuwe verschansingen aan te leggen en nieuwe kanonnen uit te brengeu. Het hoofdkwartier van de 6" divisie, die van Kelly-Kenny, schijnt te Theebus te komen, een station van den spoorweg MiddelburgMolteno, ongeveer 60 K.M. van eerstgenoemde en 70 van laatstgenoemde plaats verwijderd. French en Gatacre zullen ongetwijfeld deze divisie met genoegen zien komen. De 7" divisie (Tucker) schijnt bestemd te zijn voor de Modderrivier. Ook met de versterking van Kelly-Kenny kunnen de Engelsche troepen hun plan niet volvoeren. Toch komt uit Naauwpoort weer het bericht, dat er een overweldigende legermacht is uitgezonden, om Norvalspont, op de grens van Oranje-Vrijstaat, te nemen. Die legermacht is misschien een groot gedeelte van de 7e divisie, wier bewegingen ge- heim zijn gehouden. Heel gelukkig is de tocht der Engelschen niet begonnen, want de cavalerie moest na haar verkenning terugtrekken om haar verliezen te herstellen. Olivier's kommando heeft Ladygrey moeten verlatenDordrecht is echter nog bezet door een paar duizend Boeren. Het gerucht gaat nog altijd, lat Jouhert zoo verwond is, dat hij niet meer te paard kan zitten hij zqu feitelijk geen opperbevelhebber meer zijn. Ojk uit Modderrivier komt het bericht, dat de lloeren het te velde staande gewas en al het kreupelhout, ten oosten van het kamp, verbrand hebben. Aan de /Standard" wordt gemeld, dat de Boeren tusschen Modderrivier en Kinberley 20,000 man tellen, ongerekend het kommando te Jacobsdal. Van lord Koberts is bericht ontvangen, dat te MafekiDg den 17 Januari alles wel was. De belegerden hadden schansen vooruitgeschoven, in de richting van het Creusot-kanon van de Boeren, zoodat dezen, volgens de Engelschen, genoodzaakt waren hun stellingen te ontruimen. De Boeren trokken terug op den noord-, zuid- en westkant, om buiten schot te komen. Overigens was er geen wijziging in den toestand. Heden werd alhier door het bestuur der vereeniging //Door eendracht sterk" aanbesteed, de levering van a. 247,400 K.g. ammoniak-superphosphaat. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren Iman J. van der Have te Zierikzee voor 7,35, W. Adriaansens—Van Gassen te Groenendijk voor 7,35, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor 7,22 en P. J. Versluijs te Ter Nenzen voor f 7,18 en 7,17, alles per 100 K.g. 16) Hoewel hij nog niet gerust gesteld was, besloot de detective met het pistool in de hand toch het overige gedeelte van het huis te onderzoeken doch geen geluid verbrak de doodelijke stilteook vond hij nergens een spoor van een levend wezen. Eindelijk kwain hij in de keuken, waar hij een van de vensters trachtte open te maken. Dat ge- luktedaarna deed hij het deurtje open van de keukenkachel en keek er in. Zooals hij verwacht had, vond hij een hoop lorn pen, die voor een groot gedeelte verkoold waren en hij begreep daar- door, dat de roovers hunne gevangeniskleederen verbrand hadden. Zijn onderzoek verder voortzet- tende, vond hij in de asch nog een ring. Of zij dien met opzet op die wijze wilden vernietigen, of dat hij bij toeval in het vuur terecht was ge- komen, was nergens uit op te makenhij stak intusschen zijn vnndst in zijn zak. Toen er in de benedenverdieping niets meer te doorzoeken was, vroeg de detective zich zelf af, of hij moed genoeg bezat om naar den kelder te gaan. Ten slotte vond hij evenwel, dat dit meer zou zijn dan men met recht van een man in zijne positie kon verwachten. Hij keek nog eenmaal om zich heendaarop aprong hij het keukenraatn uit en bevond zich weer in de heerlijke buitenlucht. Hij was nauwelijks buiten, toen hij in het huis eene deur op haar hengsels hoorde kuarseu en daarop zacht dichtvallen. Met een onuitsprekelijke ontsteltenis begreep hij, dat het de kelderdeur was geweest. Timothy ging nn zoo haastig mogelijk naar de plek waar hij zijn paard had vast gebonden het dier stond er rustig de bladeren van de boornen te eten. Timothy sprong er op en jaagde spoor- slags voort naar Melville. Velerlei gedacbten bestormden hem op dien ritmaar van een ding hield hij zich vast over? tuigd, dat hij namelijk bij het opsporen van eene geheimzinnige zaak, tegelijkertijd eene andere nog vrij wat belangrijker zaak, op het spoor was ge- komen, en dat daar door zijn uitzicht op promotie op eens eene gelukkige richting had genomen. De premie, die men had uitgeloofd voor het terugvinden en gevangen nemen van de beide Gardner's, was zeer groot en daar hij nu misschien de eenige was, die den autoriteiten het spoor van de misdadigers kon aanwijzen had hij alle reden om met voldoening op zijn waagstuk terug te zien- Hij wilde in elk geval zoo spoedig mogelijk terugkeeren en aan den chef van het detective bureau alles meedeelen, wat hij in den schuilhoek van de roovers had gezien en gehoord. In Melville teruggekeerd, vroeg hij den hotel- houder nog een en ander omlrent de beide spits- boeven, wier huis hij op zijn terugweg voorbij was gekomen. ,/Dat is nu toch al heel vreemd 1" hernam de man. //Zooeven heb ik rneneer Ward, die een uur vroeger dan u teruggekomen is verscheidene bijzonderheden moeten meedeelen omtrent datzelfde oude nest, en nu komt u, om mij uit te hooren, alsof die oude barak de eenige merkwaardigheid was in den geheelen omtrek. //Misschien is dat ook wel het geval hernam Evans glimlachend. „Vooral tegenwoordig, nu de couranten zooveel vermelden omtrent die spits- boeveu, is alles van belang, wat betrekking heeft op hen." I En nu drong hij er n°g eens bij den logement- houder op aan om hem toch alles te vertellen wat hij wist omtrent het huis en de beide roovers. „Wij weten eigenlijk niet veel van hen," zei de logementhouder," maar betgeen men weet, kan hun nog wel eens het leven kosten. Men heeft geruimen tijd geen achterdocht omtrent hen ge- koesterd, al stonden ze ook bekend als twistziek en inhalig. Dat was in den tijd toen zij rog een logement hadden. Maar toen zij gevangen genomen werden wegens den diefstal in de Rutland- Bank, zeiden al huune buren, dat zij de Gardner's altijd als spitsboeven beschouwd hadden. Er werd zt»dfs over vrij wat erger zaken gemompeld dan diefstal. Doch tot nu toe heeft men nog maar Eileen dezen schurkenstreek kunnen bewijzen en daarvoor zijn ze, zooals u weet, veroordeeld tot twintig jaar gevangenisstraf. Twee maanden geleden evenwel zijn ze ontvlucht en na dien tijd heeft Jinen nog geen spoor van hen ontdekt." Evans bedankte den logementhouder voor zijne iulichtingen, betaalde zijn rekening en ging met de eerste gelegenheid, die zich voordeed naar Putney, waar hij nog juist bij tijds kwam voor I den avondtrein naar New-York. Den volgenden morgen om vijf uur kwam hij er aanhij begaf zich onmiddellijk \jaar het b. 69,600 K.g. chilisalpeter. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren W. AdriaansensVan Gassen te Groenendijk voor f 10,50, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 10,46 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 10,41, alles per 100 K.g. Gedurende de maand Januari kwamen in deze haven binnen bestemd voor de loskade aan het spoorwegstation 51 zee-, zeil- en stoomschepen, met een bruto-inhoud van 90,546 Ms. en voeren van hier uit 37 schepen. Bestemd voor Gent werden opgeschut 72 schepen, met een bruto-inhoud van 173,794 M®. en werden komende van die haven afgeschut 78 schepen. Voorts werden 270 binnenvaartuigen op- en 271 afgeschut. Axel, 6 Febr. Gisteren werd alhier ten huize van J. Blansaart eene vergadering gehouden van metselaars- en timmermansknechts, ten doel heb- bende van hunne werkbazen loonsverhooging te erlangen. Zestien belanghebbenden waren tegen woordig. Met 9 tegen 7 stem men werd besloten eene verhooging van 3 cent per uur te vragen, zijnde het werkloon alsdan 13 cent per uur. Zij, die tegenstemden, wilden slechts een loon van 12 cent bedingen, daar 13 cent voor Axel hen te veel toescheen, en misschien niet zou worden toegestaan. Tegen a. s. Woensdag zijn de werkbazen opge- roepen om met hunne knechts over deze zaak te confereeren. Axel, 6 Febr. Heden werd alhier in „'s Lands Welvaren" bij P. Dieleman door de maatschappij ,/Vooruitgang is ons Streven" aanbesteed de levering van 350,500 kg. kunstmest, 48,600 kg. super- phosphaat en 96,000 kg. chilisalpeter. Voor de kunstmest werd ingeschreven door de j heerenI. J. v. d. Have te Zierikzee voor /7,25, W. AdriaansensVan Gassen te Hontenisse voor f 7,25, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 7,17 18/ioo en P* Hoste te St. Laureijns (Belgie) voor 7,1 l#7/ioo- Voor de superphosphaat werd ingeschreven door de heerenP. Hoste te St. Laureijns (Belgie) voor 3,47, P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 3,467a en D. J. Oggel te Axel voor 3,45. Voor xle chilisalpeter werd ingeschreven door den beer P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 10,317s- Alles per 100 kg. Aan de laagste inschrijvers is de levering gegund. hoofd-bureau der detectives om zijn verslag in te dienen over zijne vermoedens omtrent het verblijf der Gardner's. Nog dienzelfden dag vertrokken twee krachtige en onverschrokken detectives naar het beruchte huis met de opdracht de ontvluchte tuchthuis-gevan- geuen in hun schuilhoek te verrassen en op nieuw gevangen te nemen. HOOFDSTUK VII. Nog dienzelfden avond hield Evans een gesprek met Bertha. Hij zag het haar dadelijk aan, dat er iets bijzonders was voorgevallen. z/Scheelt u iets?" vroeg Evans. »Nog nooit in mijn leven heb ik zulk een schrik gehad," antwoordde Bertha. //Ik geloof, dat ik op het punt was om flauw te vallen, toen ik die elegante, voorname dame over eene misdaad hoorde spreken 1" „Welke elegante dame?" vroeg de detective. „Nu, juffrouw Elliott kreeg van daag visite van eene dame. En die zag er nu toch uit als eene koningin ik heb nog nooit zulk eene voornane dame gezien, die zoo als zij met haar fluweelen sleep het kleed veegde. En diamanten Was die dame donker?" vroeg Evans haar in de rede vallende. z/Haar oogen en het haar waren donker." ffEn was zij lang en had zij een trotsche houding Bertha knikte bevestigend. //Kent gij haar dan z/Neen, maar ik meen tocht te weten, wie zij is. Zij bracht mejuffrouw Elliott dus vandaag eene visite?"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1