Binnenland. (iesnengde berichten. TER NEUZEN, 5 Febrnari 1000. blijkens een te]egram uit Gaberones, nog steeds aan 't vechten, en 26 Januari hadden zijn nieuwe kanonnen het vuur geopend op een stelling van de Boeren. Deze antwoordden en mikten goed. Het geschutgevecht duurde nog voort, toen het telegram verzonden werd. De Limpopo of Krokodilrivier is gewassen en heeft de pont weggespoeld. Het is onmogelijk, de rivier over te trekken voor Maart. De Britsche strijdmacht uit Krokodilpoort heeft den 23n een verkenning gedaan maar zonder succes. Het gerucht, dat de troepen van Buller de Toegela weder over zouden ziin getrokken, is nog niet bevestigd. De correspondent van de //Mornig Post Churchill, seint uitvoerig, waarom Buller ;ge- dwongen is, andermaal een frontaanval te doen, als hij Ladysmith wil ontzetten. De stellingen der Boeren bij Ladysmith, zegt hij, zijn niet om te trekken. Hun voorposteu houden een ver- sterkten kring heuvelen rondom Ladysmith bezet. Zoodra die voorposteu de richting van het oprukken der Engelschen hebben uitgevonden, seinen zij dat aan een groot kamp, gelegerd in een vlakte achter de heuvels, waarop de kommandanten het bedreigde deel laten bezetten door een groote macht" van Boeren, die zich sneller kunuen con- centeeren dan de aanvallers. Volgens Churchill is het geheele Boerenleger in Natal slechts 18,000 man sterk 7000 belegeren Ladysmith, 7000 bewaken de bedreigde punten, terwijl 4000 in reserve worden gehouden. De //Daily Mail" becijfert het totaal verlies der Engelschen sedert zij de Toegela overgingen op 1744, namelijk 34 oflicieren gesneuveld en 61 gewond, 217 minderen gesneuveld en 1115 gewond en 317 vermist. De Engelschen troosten zich nu met het gerucht, dat de voorraad levensmiddelen van de Boeren uitgeput raakt. Voor de Engelsche gevangenen zou dat geen prettig vooruitzicht zijn. De spoorwegbrug bij Theebus, waar generaal Kelly-Kenny zijn hoofdkwartier heeft, is door de Engelschen tijdelijk hersteld. Volgens een telegram uit Sterkstroom heeft de Kaapsche politie in Dordrecht duizend stuks vee buitgemaakt. Er staat niet bij vermeld, dat het vee van de Boeren was't kan dus zijn dat het eenvoudisr in beslag is genomen bij zoogenaamde opstandelingen. Hay, de Amerikaansche consul-generaal, is Donderdag naar Pretoria vertrokken. De Belgen langs de grens beginnen meer en meer in te zien, dat het in het ware belang der landbouwers, veekooplieden en vetweiders is, dat de grenzen gestadig open zijn voor den invoer van Nederlandsch vee. In de beide Vlaanderens en in de provincie Antwerpen wordt dan ook krachtig gewerkt, om van den minister tegen de aanstaande weidegang de opening van de grenzen te verkrijgen. Wat is toch het geval De melkboeren en melkerijen hebben melkvee noodigde kweekers hebben gebrek aan fokvee, de droge heidegronden behoefte aan mest. De veemarkten gaan met den dag achteruit, en het vee, dat er nog te koop wordt aangeboden, ziet er zoo erbarmelijk uit, dat men er medelijden mede gevoelt. Alleen het Nederlandsch vee ieder is daarvan overtuigd is in staat de kwijning van den landbouw en de feeteelt in de Noordeiijke pro- vincien van Belgie te doen eindigen. Het Landbouwcomite van Antwerpen heeft daaroin met algemeene stemmen besloten een ver- zoekschrift aan den minister van Landbouw te zenden, om de grenzen open te zetten voor den invoer van Nederlandsch vee, de zoogenaamde ,/gezondheidsstallen" aan de grenzen te sluiten en de quarantaine te doen geschieden in de stallen van den kooper. Ook zal door veekooplieden, slagers en land bouwers een adres gezonden worden naar den Senaat, om den volksvertegenwoordigers en sena- toren te verzoeken nogmaals bij den heer minister aan te dringen, npdat hij eindelijk de betreurens- waardige beschermingsmaatregelen voor goed opheffe en ons de vrijheid teruggeve, die vroeger de bloei van onzen veehandel en de sterkste steun van onzen landbouw was. Dit adres, hetwelk eerstdaags zal verzonden worden, telt reeds meer dan 1500 handteekeningen. meubeld, zijne nieuwsgierigheid toch maar half bevredigden. Slechts een vertrek, dat wel is waar klein was, maar toch vrij goed en gezellig was gemeubeld, scheen niet lang geleden bewoond te zijn gewi esteen bed was blijkbaar opgemaakt door een man, op den vloer lagen stukjes was- kaars en eene courant.. Timothy nam de courant op; het was de ,/Rutland Herald" en twee dagen geleden verschenen Nu eerst begreep hij den geheelen omvang van het gevaar, waarin hij zich begeven had. Als de vermetele roovers zich op dat oogenblik niet in het huis bevonden, waren zij er tcch in elk geval in de twee laatste dagen geweest. Alles bleef doodstil alleen de oude pijnboom steunde en zuchtte maar altijd door en nu en dan veegde de wind akelig huilend door den schoorsteen. (Wordt vervolgd). In de op Donderdag a.s. des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeliug: Ingekomen stukkenWijzigiug politieveror- dening idem ligger wegen adres inspecteur van politie schadevergoedinguniformkleeding; wijziging gemeentebegrootingen 1899 en 1900 reclames hoofdelijken omslag. In de heden gehouden vergadering van den dijkraad van het calamiteuze waterschap Nieuwe Neuzen werd met algemeene stemmen benoemd tot secretaris-ontvanger de heer J. A. Klaassen, terwijl door de vergadering van ingelanden van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen voor- noemde heer Klaassen, mede met algemeene stem- men werd benoemd tot ontvanger-griffier. Genoemde betrekkingen waren vacant door het overlijden van den heer J. Sturm. Naar men ons mededeelt heeft de Transvaal- avond alhier, verleden week Woensdag gehouden, bruto opgebracht f 193,284- Na aftrek der on- kosten zal de helft van het saldo worden over- gemaakt aan het „Ondersteuningsfonds voor vrouwen en kinderen hier te lande, van strijders in Zuid-Afrika", de andere helft bestemd worden voor de werkelooze diamantslijpers in Amsterdam. Ter griffie der arrondissements-rechtbank te Middelburg is door de heer officier van justitie bij die rechtbank gedesisteerd van het appel door dien heer aangeteekend tegen het vonnis van voornoemde rechtbank d. d. 12 Januari jl. waarbij B. B., oud 26 j., klompenmaker te Koewacht, werd vrijgesproken van het aan hem bij akte van dagvaarding ten laste gelegde oplichting of valsch- heid bij gelegenheid van een duivenwedstrijd. Zaamslag. In 1899 werdeu alhier geboren 63 kinderen van het mannelijk en 57 van het vrouwelijk geslacht. Hiervan werden levenloos aangegeveu 2 man. en 1 vr. Er overleden 27 man. en 23 vr. Hiervan waren ongehuwd 13 man. en 14 vr., gehuwd 7 man. en 3 vr. en in weduwen- staat 7 man. en 6 vr. Slechts 16 huwelijken werden voltrokken. Er vestigden zich in de ge- meente 63 m. en 52 vr., terwijl uit de gemeente vertrokken 48 man. en 50 vr. De bevolking is alzoo vermeerderd met 84 personen, op 1 Januari 1900 telde de gemeente 3222 zielen, n. 1. 1599 man. en 1623 vr. Zaamslag. Donderdag werd alhier van wege de Vereeniging //In 't belang der Landbouwers" aanbesteed de levering van 322,600 Kg. Ammoniak- Superphosphaat, bevattende 7 stikstof en 9 phosphorzuur, beide oplosbaar in water, 66000 Kg. Chilisalpeter, bevattende 15 a 16% stikstof, en 377 Kg. Brabantsch rood klaverzaad. Voor de Ammoniak-Superphosphaat werd inge- schreven door de heeren Iman J. v. d. Have te Zierikzee voor 7,50 P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 7,28P. Hoste te St. Laurens (Belgie) voor 7,25P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor f 7,19en de Maat- schappij tot verkoop van Hulpmeststoffen te Dord recht voor f 7,14; alles per 100 Kg. Aan laagsten inschrijver gegund. Voor de Chilisalpeter werd ingeschreven door de heeren Snelleman-Vlamings te Dinteloord voor 10,02$ P. J. Versluijs te Ter Neuzen voor 9,87 en P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 9,86 alles per 100 Kg. Aan den laagsten inschrijver gegund. Voor het klaverzaad werd ingeschreven door de heeren J. L. Robertus te Winschoten, garandeerende 68 gebruikswaarde, voor f 0,90 A. M. van Driel te Nieuwerkerk (Duiveland), garand. 89 gebruiksw. voor 1.10; J. H. BakkerJr. te Wildervank, garand. 90 gebruiksw. voor 1.09 Wed. J. Leupen Co. te Haarlem, garand. 774 gebruiksw. voor 0,92 A. Poortman te Rotter dam, garand. 82 gebruiksw. voor /0,90 Gebr. Dries te Sappemeer, garand. 84 gebruiksw. voor 0,91Schilthuis Co. te Groningen, garand. 80 gebruiksw. voor f 0,84 van deu Bosch Co. te Goes, garand. 91 gebruiksw. voor 0,95en D. J. v. d. Have te Kapelle (Z^B), garand. 94% gebruiksw. voor /0,96; alles per Kg. Aan den heer v. d. Have gegund. Hulst, 4 Eebr. Heden werd alhier eene ver gadering gehouden van de afd. Hulst van den Diocesaanbond. Na lezing der notulen die werden goedgekeurd, werd in plaats van den heer Kusse, die tengevolge van zijne benoeming tot lid van het hoofdbestuur, geen deel meer mocht inaken van het afdeelingsbestuur tot bestuurslid gekozen, de heer Goldsmith van St. Jansteen. Door het bestuur werd ter kennis van de leden gebracht dat de Eerwaarde Pater Hendricks binnen kort te Hulst voor de leden, donateurs en begunstigers eene lezing zal houden. De Katholieke onderwijzers uit Z. Vhanderen O. D. zullen per advertentie in de //Ter Neuzensche courant," //Zeeuwsche Koerier" en ,/Hulsterblad" tot bijwoning dezer lezing worden uitgenoodigd. Dag en uur zullen te gelijkertijd worden hekend gemaakt. De rekening van den Penningmeester goedgekeurd. Na besprekiug van eenige huis- houdelijke zaken, en nadat aan de leden het thans goedgekeurde reglement was ter hand gesteld, werd de vergadering op de gebruikelijkq wijze gesloten. Koewacht. Sinds langen tijd bestond er een wrok tusschen de buren J. C. en M. op het Zand alhier. Op allerlei wijzen maakte men elkander let leven onaangenaam. Zondagnacht is het echter tot handtastelijkheden gekomen en M. heeft met een mes een steek in de zijde ontvangen, zoodat geneeskundige hulp is ingeroepen. De politie, met een en ander in kennis gesteld, is met het onderzoek begonnen. Men schrijft ons uit Brouwershaven Yrijdagnamiddag had op de reede alhier een droevig ongeluk plaats. Van de alhier op de reede gestationeerde loods- kotter was de schipper wegens familieomstandig- heden aan wal, terwijl van de overige bemanning drie met de sloep naar den wal waren geweest om een vat water en steenkolen en een op den totter als wacht achterbleef. Na hunne lading op den kotter te hebben gelost wilden zij zich opnieuw naar Brouwershaven begeven. Toen zij afvoeren riep de achterblijvende wacht hen nog toe niet met vaste schoot te varen, doch het /zeil te vieren, wat zij evenwel niet noodig schehen te achten. Het gevolg was evenwel, dat de sloep, op de lijn van de stroom komende, kantelde en de opvarende te water geraakte. De op den kotter achtergebleven man, die het voorval aanschouwde, wierp nog een reddingsgordel met lijn toe, maar tevergeefs, zijne drie kame- raads verdwenen onder het uiten van wanhoops- kreten voor zijne oogen in de golven nadat zij zich nog eenige oogenblikken aan de sloep hadden vastgeklemd. Hij heesch daarop de noodvlag, wat bespeurd werd door op het hoofd van Brouwershaven aanwezige personen. Men begaf zich toen met de klaarsloep, een boot welke in rijksdienst met commiezen vaart, terstond naar den kotter, en vernam, langs zijde komende, in den haast van den achtergeblevene het gebeurde, die de richting aan wees waar de omgeslagen sloep ronddreef. Men voer in de aangeduide richting en vond daar de sloep, welke slechts eene zijde en de nok van het zeil tusschen de zeeen vertoonde. Van de opvarenden was niets meer te bespeuren, dan drijvende petten. De drie omgekomenen zijn A. Punt, J. Vluch- ten en P. Gasselaar. Zij zijn nog ongehuwd, doch stonden op het punt van te trouwen. De op den kotter achtergebleven loodskweeke- ling H. van Es, was door het gebeurde zoo ontsteld, dat hij onmogelijk zijn dienst kon waar- nemen en met verlof aan wal is. Van een der omgekomenen kwam 'tvorigejaar op noodlottige wijze zijn vader om't leven en ver- dronk in 'tnajaar een broeder, terwijl hij bij een vroe- gere dergelijke ramp de eenig overgeblevene was en zijne kameraden verdronken. De lijken zijn nog niet gevonden en daarop bestaat door den sterken stroom, ook weinig kans. Bij den houder van een restaurant in de Kalverstraat te Amsterdam zijn, op last van den officier van justitie, in beslag genomen ongeveer 2000 reclame-biljetten, zoo bedrukt dat zij op bankpapier gelijken. Er is van het gevondene proces-verbaal op gemaakt. Te Amsterdam wordt naar De Tijd verhaalt in een der volkstheaters iedereu avond een natuurgetrouwe vertooning gegeven van den slag bij Modderrivier, in welk schouwspel niet alleen de acteurs, maar ook de toeschouwers een werkzaam aandeel nemen. Een der spelers is commandant, en op een wer k van hem davert door de stikvolle zaal een lang aangehouden hand- geklapdat is een salvo van de Mausers, waarbij geheele Engelsche regimenten tegen den grond slaan. Een tweede commando en het publiek stampt uit alle macht op den vloer en slaat met de dikke bierglazen op de tafeltjes dat is de donder van het zware Boerengeschut, waardoor het geheele Engelsche leger van den aardbodem wordt weggevaagd. Het uitspanningslokaal ligt niet in de nieuwe stadanders ware het reeds tot puin gevallen. Maar het gedaver van het geschut is toch van dien aard, dat men het tien huizen ver hooren kan en de bewoners blij zijn als 's avonds de slag bij Modderrivier achter den rug is. De koopman M. V. te Zutphen, Donderdag aldaar op de veemarkt zijnde, liet, terwijl hij met iemand in gesprek was, op een tafeltje in een koffiehuis aldaar zijn portefeuille met een bankbiljet van f 1000, een van 60 en een van 40 liggen. Bij het tafeltje teruggekomen vond hij de porte- feu'lle verdwenen. M. V. had de nummers niet genoteerd, een nalatigheid, waartegen niet genoeg genoeg gewaarschuwd kan worden. Aan de politie is het, door te informeeren op de kantoren waar het geld door den heer V. was ontvangen, gelukt de waarschijnlijke nummers te weten te komen, die bij buitengewoon politieblad zijn gesignaleerd. Van den dader is tot nu toe geen spoor bekend. Te Leiden is Woensdag avond laat in een magazijn en pakhuis, waarin galanterien enz. waren geborgen en zich ook een groote voorraad lucifers bevond, een hevige brand ontstaan, die het op- treden van een aantal spuiten noodig maakte. Ook een aangrenzend perceel, met het vorige verbonden, en door denzelfden persoon tot magazijn ingericht,. geraakte in brand. Een aantal goederen werd. door het vuur vernietigd en een groote hoeveelheid andere door het water beschadigd. Het perceel was onbewoond en bij het ontstaan van den brand was er niemand aanwezig. Inventaris en huizen waren voor een aanzienlijk bedrag verzekerd. In een logement in de Lange Frankenstraat te Rotterdam zong eene daar verblijfhoudende koopvrouw Woensdagavond een godsdienstig versje. Een andere vrouw, die in het logement vertoefde, trok zich dit aan, ineenende dat het op haar bedoeld was, en maakte zich zoo kwaad, dat zij haar pantof- fel uittrok en met den hak daarvan de zangster op het hoofd sloeg. Deze werd ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht om daar verbonden te worden. De daderes werd gearresteerd. Menige bezoeker van Baarn zal zich de beide reusachtige beuken herinneren, die voor de villa Peking als trouwe wachters den ingang tot het Bosch bewaakten. Hun kolossale stammen, om- streeks 41/,, M. in omtrek, en hun reusachtige takken boomen op zichzelf wekten de be- wondering van ieder vreemdeling. Thans zijn zij niet meerzij leden reeds lang aan verval van krachten, zoodat zij nu onder de bijl van den houthakker gevallen zijn. Baarn telt daardoor thans twee zijner oudste boomen minder; alleen bij het Paleis schijnen nog een paar woudreuzen van dezelfden hoogen leeftijd te staan. Zij dateerden uit den tijd, toen stadhouder Willem III in 1674 eigenaar van Soestdijk werd. (Hbl.) Vrijdagochtend had in de lithographische metaalwarenfabiiek der firma Ruttenberg en Van Zanten te Dordrecht wederom een hevige onlploffing plaats, evenals die van den 4 November 1899, ontstaan in den moffel. De knal was thans niet zoo zwaar, maar de uitwerking schijnt niet minder hevig. In de blikslagerij, waar slechts enkele glasruiten ver- brijzeld zijn, is de eensteensmuur bij den moffel geheel ontzet. In de aangrenzende drukkerij is de rui'ne grooter. Daar slingerde de deur van den moffel met groote kracht tegen in de nabijheid staande droogkorven, waarvan er met blikken en al ineengedrukt of verbogen werden. Schier geen ruit bleef hier heel. Een zware balk der zoldering bij den moffel is gespleten, de muur op sommige plaatsen gescheurd. De vloer der vernisserij ligt bezaaid met glasscherven en van het kantoor werden de deur en al het glaswerk totaal vernield. Ook aan het dak werd schade toegebracht. Overal ligt een vrij dikke kalklaag. Gelukkig is het aantal verwondingen minder groot dan de vorige maal. De stoker van den moffel, de Graaf, kreeg een gat in't hoofd, terwijl de werkjongen Cheret een vrij ernstige wond aan den pols bekwam, welke in het gasthuis moest worden verbonden. Het had echter ernstiger kunnen afloopen nog geen twee minuten te voren waren er menschen in de buurt van den moffel geweest, en een geluk bij een ongeluk was het ook dat op het oogenblik der ontploffing de machines in de drukkerij stilstonden. De oorzaak Men heeft thans duidelijk waar- genomen dat de vlammen om den schoorsteen sloegen en dat de blikken die uit den moffel geslingerd werden, in brand stonden. Sommige blikken dragen nog duidelijk sporen van gebrand te hebben. Daaruit leidt men af, dat de oorzaak van het ongeval te wijten is aan de samensielling van het vernis, waardoor zich in den moffel een gas ontwikkelde, dat de ontploffing teweegbracht. Daaraan schreefmen ook de vorige ontploffing toe, maar het onderzoek bracht het niet tot klaarheid. De werklieden der fabrek zijn na deze tweede ontploffing natuurlijk maar weinig op hun gemak en ook de omwonenden zien de fabriek niet met een vriendelijk gezicht aan. De commissaris van politie en de directeur van gemeentewerken stelden een onderzoek in. Ook de substituut-ofhcier van justitie, mr. Van Tricht, was ter plaatse. Bij het koken van haar middagmaal ge- raakten de kleederen van een 77jarige vrouw te Amsterdam door de aanraking met een komfoor in brand. De brandlucht werd bespeurd door de bewoners der tweede verdieping, die, na te vergeefs aangeklopt te hebben, de deur verbrijzelden en de vrouw in bewusteloozen toestaud vond. De kleederen der oude vrouw waren toen reeds ver- brand, en zij zelve had erge brandwonden bekomeu. Naar het gasthuis vervoerd, bleek haar toestand zorgwekkend. Een betrekkelijk kleine binnenbrand op de Lange Beestenmark te 's Gravenhage, eischte Zaterdagavond drie slachtoffers. Drie nog zeer jeugdige kinderen waren omstreeks 7 ure in het achterhuis, naar hun bedjes gebracht. Op een der kamers brandde een kachel en daar is de brand ontstaan, zeer waarschijnlijk door het vlamvatten van het beddengoed. De vader ont- dekte omstreeks negen uur rook en drong met behulp van een ladder door een der vensters naar binnen. Helaas te laat. De kleinen waren door den rook verstikt en de geioepen geneesheer kon slechts de dood constateeren. De brandweer was het vuur zeer spoedig, met behulp van een slang op de waterleiding, meester.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2