Algemeen Nieaws- en Advertenfcieblad Zeenwsch-Vla&ndere chten. No. 3876. Zaterdag 3 Februari 1900. 40e voor n* ctoren. a 0 "a* en Pince-nez. r Neuzen, Yeeartsenijkundig Staatstoezicht. IlSllSIAIIHI. Gemengde berichten. ABONNEMENT: Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,824. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wor slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze cournnt behoort een bijroegsel. TER NEUZEN, 2 Februari 1900. Woensdagavond werd op de bovenzaal van het ijHotel der Nederlanden" alhier de aange- kondigde Transvaalavond gehouden. Mocht het comite reeds door voorafgaande inteekeniug ruimon bijval van de ingezetenen onderviuden, deze sprak ook duidelijk uit de drukke opkomst. De zaal was geheel bezet en er heerschte reeds dadelijk eene opgewektestemming, in afwachting van hetgeen zon te genieten vallen. Met een marsch door de Vlissingsche Dameskapel onder directe van mej. R. Bekker werd het pro- gramma geopend, waarna de Voorzitter van het comite, de heer A. Huineman, de aanwezigen verwelkomde, onder dankzegging voor den stenn die het comite mocht onderviuden. De aanleiding tot het houden van dezen avond besprekende, drukte hij de hoop uit dat de' oorlog spoedig moge geeindigd zijn, opdat de ellende moge op- houden. De indruk van sprekers woorden werd op dit punt verhoogd door een toepasselijk tableau vivant een blik op het met dooden bezaaide slagveld. De kapel zefte daarop het Transvaalsche volkslied in, dat door de aanwezigen staande werd meegezonden. Alsnu werd het program ma vervolgd. F EUILLETON door J. T. 14) Mijnheer Ward kwam met dezelfde vraag voor den dag en kreeg natuurlijk ook hetzelfde antwoord, maar hij nam de zaak blijkbaar niet zoo kalm op als de jonge detective, hoewel hij zelf te veel zelfbeheersching bezat om zijne teleurstelling door woorden of gebaren lucht te geven. Het vooruit- zicht een geheelen vervelenden avond iu een dorpshotel te moeten doorbreugen, kwam hem bijna ondoenlijk voor, maar hij eiudigde toch met zich in het ouvermijdelijke te schikken, eu nadat hij het een en ander gebruikt had, liet hij zich zijne kamer aanwijzen, die hij voor den volgenden morgen niet weer verliet. Timothy wist gedaan te krijgen, dat men hem eene kamer gaf naast die van Ward. Daardoor verspeelde hij intusschen zijne nachtrust, daar Ward, enkele korte tusscheupoozeu uitgezonderd, tot aan den morgen in zijne kamer op en neer liep. Den volgenden morgen na het ontbijt kwam ein- delijk de diligence voor. Ward ging binnen in zitten, terwijl Evans de voorkeur gaf aan de frissche lucht en het ruime uitzicht op den bok naast den koetsier. Er waren nog meer passagiers, die iu het rijtuig hadden plaats genomen maar Timothy rnerkte op dat Ward met niemand hunner een enkel woord Onder grooten bijval werden door mej. M. Paulus een drietal sopraan-solo's gezongen en door den heer Souhet een drietal solo's voor bas, die eveneens daverend werden toegejuicht. Door eenige dames en heeren werden opgevoerd //Jochem Pezel, wat ben je toch een ^el," blijspel in een bedrijf, en //De Amsterdamsche keuken- meiden, of een soiree in de keuken," operette in een bedrijf. Deze kluchtige stukjes werden met animo gespeeld en de algemeene toejuichingen be- wezen voldoende dat de aanwezigen met de uit- voering daarvan genoten. De leden der gymnastiek en schermvereeniging z/Sparta" hadden zich bereidwillig beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van een 4tal tableaux vivauts, als »Houd moed //Na den slag en z/Barmhartigheid op den Transvaal-oorlog van toepassing, en eene //Hulde aan Koningin Wil- helmina." Deze tableaux waren schoon en in- drukwekkend en verwierven algemeen applaus. Aan het slot der uitvoering dankte de voor zitter nogmaals het publiek voor de betoonde belangstelliug en de verschillende heeren eu dames die het comite hadden geholpen voor den daad- werkelijken steun. Hij bracht verder hulde aan een vreemdeling, wien het toeval juist heden avond in de zaal had gebracht, die het voornemen heeft, de Boeren in den strijd terzijde te staan. Liever wenschende dat het eindigen van den oorlog zijne hulp overbodig zon maken, hoopte hij dat, kon het niet anders, genoemde vreemdeling lauwerenzou plukken en behoed worden voor een vallen in den strijd. Zooals begrijpelijk is, bij het heerschend en- thousiasme werd met deze hulde algemeen ingestemd. De verschillende nummers van het programma werden op aangename wijze door de Dameskapel afgewisseld die daarmee ruimen bijval inoogste. Meermalen werden onder algemeene instemming Transvaalsche volksliederen gespeeld, maar ook het //Wien Neerlandsch bloed", en het oude Wilhelmus werden niet vergeten, evenmin als de Marseillaise, ter eere van meergenoemden vreem deling. De burgemeester, de heer Geill, maakte zich tot tolk van de aanwezigen door een woord van dank te brengen aan het comite voor haarinitia- tief en de dames en heeren die waren opgetreden voor het aan de hoorders geschonken genot. Ofschoon het progamma was afgewerkt, scheidde men nog niet, maar bleef nog geruimen tijd ge- zellig bijeen, terwijl enkelen nog eene bijdrage ten beste gaven. wisselde en onder den geheelen langen rit ternauwer- nood een enkelen keer opkeek. Toen de reizigers aankwamen in Melville, een armzalig klein dorpje in de bergen, was het twaalf uur. Het plaatsje was zoo oubeduidend, dat Evans er zich maar geen begrip van kon maken, wat den rijken George Ward toch kon nopen om zulk een lange, vervelende reis daarheen te ondernemen. Zijne verwondering nam evenwel nog toe, toen hij hoorde, dat Ward bevel gaf hem na zijn middageten onmiddelijk een gezadeld paard voor de deur van het logement moest brengen. Dat was een zet, waarop Timothy niet had gerekend, en een oogenblik was hij in het onzekere wat nu te doen. Hoewel het hem gelukt was zich altijd op zulk een afstand te houden van Ward dieu hij toch geen minuut uit het oog verloor, dat die er niets van bemerkte, vreesde hij toch, dat het moeilijk zou gaanom nu voor de derde maal een zelfde bevel te geven, zonder diens aan- dacht te trekken en zijn eigen plannen in duigen te gooien. Aan den anderen kant kon hij er niet aan denken om den man, wiens schreden hij moest volgen, alleen te laten wegrijdendaardoor zou hij het spoor juist op dat oogenblik verloren behben, waarin het hem misscbien tot weet hoe belangrijke ontdekkingen zou leiden. In die verlegenheid kwam de hotelhouder hem onverwacht te hulp. Zich tot Geoige Ward wen- dende, zei hij „Gaat u naar Perry, mijnheer Reeds drie dagen lang wacht ik op iemand die daar heen wil reizen." i/Dat beo ik," zei Evans den hotelhouder iu de rede vallende. *Ik hoop, dat ge mij niet lang 't Was een inderdaad genotvollen avond waarop nA comite en hen die het terzijde stondeu met genoegen kunnen terugzien en zij den dank verdienen van alien die er aan deelnamen. Zuiddorpe, 1 Febr. De bevolking die op 31 December 1898 bestond uit 995 zielen, ver- meerderde in 1899 door geboorte met 39 en vestigir.g met 48 zielen. Zij verminderde echter door overlijden met 15 en vertrek met 53 zielen, zoodat het aantal inwoners vermeerderde met 19 en alzoo klom tot 1014, een getal dat nog nimmer werd bereikt. Voor zoover bekend is, stemt dit getal juist overeen met de uitkomst der volkstelling, verdeelt in 511 mannen en 503 vrouwen. RECHTSZAKEN- Arrondissements-rechtbank te Middelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 2 Febr. de volgende vonnissen uitgesproken A. C. L., oud 21 j., dienstbode te Heikant (St. Jansteen), gedetineerd te Middelburg, is wegens diefstal met behulp van een valschen sleutel ver- oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf met inminderingbrenging der doorgebrachte hechtenis. F. A., oud 22 j., landbouwer te Moerbeke (Koewacht), is wegens mishandeliug veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Men schrijft uit Goes aan de N. R. Gt. Gok op Zuid-Beveland treft men z.g. leurders of landloopers aan, die, zoodra het veldwerk des zomers gedaan is, en de winter nadert, met eenige negotie aan den kost zien te komen. Velen zijn er onder, die deze gelegenheid te baat nemen om te //schooien", zooals men het noemt, en door het opdisschen van allerlei onware verhalen, aardig wat weten los te maken. Enkelen zijn er, die zelfs des zomers hun bedelpraktijk uitoefenen. Een dezer gaf eens een landbouwer te Ierseke, die hem tegen f 6's weeks aan werk wilde helpen, ten antwoord dankje wel ik schooi liever, dan ontvang ik 3 meer. Zondagnacht werd bij eene familie in het Sarphatipark te Amsterdam een dienstbode plotse- liug wakker door een gerucht, dat zij in haar slaapkamer hoorde. Een man stond voor haar bed, die haar bij den pols greep en vroeg waar het geld was. Onder bedreiging van haar te zullen vermoorden, bewoog de iudringer de 17jarige hem naar de laat wachten. Wilt gij dadelijk na den eten een een paard voor mij in gereedheid houden Ik beb me drie dagen verlaat eu wil liefst geen tijd meer onnut voorbij laten gaan." Nadat hij die woorden gezegd had, ging hij ter voorkouiing van minder gewenschte vragen met een knorrig gezicht naar de eetzaal. Onder het eten bemerkte hij, dat de oogen van Ward meer dan eens op hem rustten, maar hij hield zich alsof hij het niet bemerkte en nam ook verder geen uotitie van hem. Hij at vlug en besteeg het eerste paard dat gezadeld voor de deur werd gebracht, alsof hij geen minuut te ver- liezen had. Op den landweg gekomen, nam hij de eerste gelegen heid waar om zijn paard wat iu te houdenwant het vie! hem plotseling in, dat hij niet gehoord had in welke richting George Ward wilde rijden. Een paar minuten later zag hij reeds de sierlijke gestalte van den heer Ward te paard naderbij komen; hij zette zijn paard toen ook weer vlug iu beweging, want hij vreesde, dat hij den argwaan van Ward zou opwekken als hij zich op zulk een eenzamen weg door hem liet inhalen. Daardoor was hij natuurlijk in't nadeel, dat hij niet achteroin durfde kijken naar den ruiter, hoeveel er hem ook aan gelegen was dien niet uit het oog te verliezen. Eindelijk kwam Evaus bij een plek, waar de weg zich naar twee verschillende richtingen splitste die omstandigheid bood hem de gewenschte ge legenheid om stil te hooden en achteroin te zien. Ward was dicht bij hem hij wachtte hem daarom op en vroeg hem of hij ook wist welke weg naar Perry leidde. Ward wees naar den liuker weg en zei eerste verdieping te brengen, waai 0 f den heer des huizes lag. Bij de trap git,., inbreker uit en viel op den grond. Door het a^" geraas werd de heer des huizes wakker en ging, niemand anders ziende, de dienstbode te lijf. De dief vluchtte doch de politie wist hem op te sporen en te arresteeren, het hleek een oud be- kende van de justitie te wezen. Eene dienstbode te Tholen, wier kleederen dezer dagen door het omvallen eener stoof iu brand geraakten, tengevolge waarvan zij hevige brand- wonden bekwam, is, na een smartelijk lijden, aan de gevolgen overleden. Te Bergen op Zoom is in beslag genomen een bankbiljet van vijf-en-twintig gulden, gemerkt M L, genummerd 2072, gedateerd 5 Januari 1893. Het papier is glanzend, oranjekleurig, vettig op het gevoel en donkerder dan dat van de echte bil- jetten. Het watermerk ontbreekt. De leeuw in het wapen is slecht afgewerkt en het woord //ge vangenisstraf" is geschreven //gevangennisstraf". De geheele strafbepaling is slordig afgedrukt. Bij ontdekking van dergelijke bankbiljetten wordt door de politie bericht verzocht. Uit Lobith meldt men van 30 Januari Hedenochtend werden de ambtenaren alhier, bij het inklaren van een sleepconvooi, liggeude op stroom voor anker, door den krachtigen stroom met de roeiboot onder de draden van de sleep- boot gesleurd, wat aan vijf menseheu het leven had kunnen kosten. Door krachtige handen werd echter de boot rec'at gehouden, doch men kou niet voorkomeii, dat de aspirant-veridcateur Bouman door een strak gespannen draad werd over boord geslagen. Gelukkig greep hij in doodsangst een der draden, waaraan hij zich z66 lang heeft kunnen vasthou- den, totdat kapitein Bartels van de sleepboot Sjoerdina met zijne bemanning de roeiboot te water had gelaten, zoodat deze nog in tijds den in groot gevaar verkeerende kon redden. Zoudagavond vervoegde zich bij Mulderij in Wormen bij Apeldoorn de gep. O.-l. militair C. F. d. B., 68 jaar oud en wonende te Knese- laere. Met een gapende wond in den hals boven het strottenhoofd, gaf hij voor, van Arnhem komende, door drie personen te zijn aangevallen en verwond, met berooving van 33, die hij bij zich had. In het ziekenhuis is hij verbonden, waarna hij door den burgemeester en wachtmeester der mare- chaussee verhoord is. z/Ik weet niets meer dan dat deze weg niet naar Perry leidt." Daarop sloeg hij zelf den liuker weg in. Nu bevond Timothy zich in eene groote moei- lijkheid. Als hij ondanks dat bondige antwoord George toch nog volgde, was zijn spel natuurlijk verraden en de omstandigheden lieten hem toch geen andere keus. Hij besloot daarom eerst een eindweegs den rechter weg in te slaan om daarna terug te keeren en Ward op den linker weg te volgen. Zoo gezegd zoo gedaan Hij sloeg rechts in, en galoppeerde een kwartier lang op zijn gemak naar het Noorden toehet volgende kwartier evenwel reed hij in vliegende vaart Ward achterop. Hij zag hem weldra eene hoogte oprijden Timothy volgde hem nu een uur lang, zonder dat Ward, die hem op dien oneffen weg steeds een heuvel vooruit was er iets van bemerkte. Plotseling begreep Evans, dat de lange rit nu haast ten einde was; hij dreef zijn paard daarom wat aan en kwam spoedig op den top van een heuvel, van waar hij in een nauw dal neerzag. Wat een heerlijk panorama breidde zich daar voor hem uit en wat zou hij er van genoten hebben, als de bewegingen van den eerzamen ruiter niet zijn geheele aandacht in beslag hadden genomen. Tallooze henvels verhieven zich om een groen dal waarin een zestal huizen stonden, die aan die eenzame boschstreek eene onbeschrijfelijke bekoring verleenden. Maar al die romantische gevoelens weken op den achtergrond, toen hij Ward beneden in het dal druk bezig zag met het onderzoeken van een pistool, dat hij in zijne hand hield. (Wordt vervolgd.) Willi iTWMWt^ iMyartra»^M«am laiwmii n na.-mi III— a™ .s. a mm TER 1EUZEISC1E COERAIf t A Hit bl»<l verschijnt ilaandaa-, Woeasdag- eu Wrijdaaavood, i»itjrexon«ler«l op Feestdaeen, bij den ■Itgever I". J. IH£ >*1BK t«* Ter b'eazen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Zijne Excellence den Minister van Buitenlandsche zaken de invoer van melkkoeien in Belgie langs Baarle-Hertog en Clinge (station en dorp) met ingang van 1 Februari e. k. weder Is toegestaan. Ter Neuzen, 31 Januari 1900. De Burgemeester van Ter Neuzen, J. A. P. GEILL. De Burgemeester van TER NEUZEN, Gelet op Art. 15 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82) tot regeling der Grondbelasting. Brengt ter kennis, dat de door hem ontvangen staten van de uitkomsten der meting en schatting enz. in bovengemeld artikel bedoeld, heden gedurende 30 dagen, op de secretarie der gemeente ter inzage zijn nedergelegd en dat aan ieder, wiens eigendommen in die staten verm eld zijn, eene kennis- geving zal worden gezonden. Ter Neuzen, den 2 Februari 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1