f I (iemengde berichten. RECHTSZAKEN- Kantongerecht te Ter Neuzen. is bepaald voor de rechtbank te Arnhem op 10 Februari. Gedagvaard zijn 24 getuigen Als verdediger treedt op jhr. mr. H. W. van Asch van Wijck. TER NEUZEN, 31 Januari 1900. In plaats van wijlen den beer J. Sturm is heden door kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente alhier tot kerkelijken ontvanger benoemd de heer M Verbrugge. De collecte welke dezer dagen heeft plaats gehad ten voordeele van het Nederlandsch Weezen gesticht tot opneming van hulpbehoeftige en ver waarloosde weezen (gevestigd te Vianen), heeft opgebracht te TerNeuzen 61,83£,te Hoek/74,75 Heden namiddag werd alhier ten gemeente raadhuize door Burg, en Weth. verpachthet grasgewas op het oostelijk gedeelte van dealgemeene begraafplaats. Hiervoor waren inschrijvingen ingekomen van de heeren G. van de Wege voor 46 en J. L Jurrij voor f 70. Gegund aan den hoogsten inschrijver, Daarna werd ter£elfder plaatse aanbesteed het onderhouden van- en het doen van herstellingen aan de gebouwen en andere gemeente-eigendommen gedurende 1900, in zes perceelen, de 3 eerste perceelen voor werken in de kom, de overige te Sluiskil. Ingeschreven werd als volgt Voor het eerste perceel (metsel-, tirnmer- en smidswerk) door de heeren Joris Kolijn voor f 2754, H. Kaijser voor f 2749, A. C. Rijnberg voor 2720, J. A. Rijnberg voor 2690, H. van der Velden voor f 2650, F. C. Herrebout voor f 2635 en W. P. Nieuwelink voor 2599. Voor het tweede perceel (zink-, laodgieters- en koperslagerswerk) door den heer A. Dhaeze voor f 165. Voor het derde perceel (verf- en glaswerk) door de heeren A. van Duijse voor f 974, J. C. de Panw voor 919 en A. H. Kiel voor f 914. Voor het vierde perceel (metselwerk) door de heeren A. J. Faas voor f 297 en A. Kooman voor f 293. Voor het vijfde perceel (timmer-, verf- en glaswerk) door de heeren Jb Nijssen voor f 390 en J. Vermeulen voor 385. Voor het zesde perceel (smids- en loodgieterswerk door de beeren A. Waaijenberg voor f 102 en A. Brakman voor f 97,50. Voor het leveren van 260 M3. Duitsche grind, van 16 c. M., ten behoeve van den Pierssenspolder, werd alleen ingeschreven door mej. de wed. J. de Lege te Ter Neuzen voor 1,99 per M3. Aan genoemde wed. De Lege werd de levering gegund. Biervliet. Een inbreker gevangen. Bij een koehouder stak een vreemde groote hond zijn kop door de opening van de schuurdeur, aangebracht ter wille van de kippen. Daar het dier den kop niet terug kon krijgen, maakte het 't was in den nacht zooveel gerucht, dat de bewoners der woning uit den slaap gewekt werden en erg ontsteld waren van de zonderlinge geluiden en vooral toen de deur, uit haar hengsels gelicht, neerplofte. Eerst toen werd het stil. Des morgens vond men de deur in de weide met den nog altoos gevangen hond, die aan den hals nog al verwond was. Denzelfden nacht heeft een werkelijke inbreker uit den molen van M. op de kade een paar zakken meel weggenomen. De oudste bewoonster der gemeente, de bijna 9fjarige S. v. d. M., is Zondagavond overleden. Den volgenden morgen ging George Ward niet uit, en in den namiddag deelde Bertha haren aanbidder mee, dat haar heer toebereidselen maakte om op reis te gaan, waarheen, dat wist ze niet, evenmin hoe laat hij vertekken zou, maar zij hield het er voor, dat hij een vroegen trein zou uemen. En juffrouw Elliot, zei Bertha verder, was weer vreeselijk opgewonden en in het geheele huis heerschte eene doodelijke stilte. Dat was een zeer belangrijk bericht voor Evans zijn besluit was evenwel spoedig genomen, hij begaf zich naar huis en pakte zijn reistasch. HOOFDSTUK VI. Timothy Evans voelde zich wel wat teleurgesteld door het mislukken van zijne bemoeiingen, maar hij was toch volstrekt nog niet ontmoedigd. De spotachtige opmerkingen van Clifton klonken hem nog steeds in de ooren daarom had hij geen rust, voordat zijne pogingen met een schitterend gevolg bekroond waren. Toen George Ward dus den volgenden morgen vroeg in het station een kaartje nam naar Putney, een stadje in het noorden van Vermont, kwam een jonge goed gekleede handelsreiziger ook aan het loket en wenschte een kaartje naar diezelfde plaats. Die omstandigheid scheen Ward volstrekt niet op te vallenhij keek den jongen man ter loops even aan en bekommerde zich verder niet om hem. Hij scheen trouwens geen achterdochtig karakter te hebben hij had er stellig geen flauw vermoeden van dat hij dag en nacht werd nagegaan. Evans zorgde evenwel hem zooveel mogelijk uit den weg te blijven; daarom nam hij plaats De Rotterdamsche rechtbank heeft bij uitvoerig vonnis, waarvan de voorlezing twee uur duurde, uitspraak gedaan in de beruchte vergiftigingszaak in de Oranje Boomstraat, waarvoor terecht stond de 42jarige weduwe Catharina SorensenVan Viegen. De rechtbank nam, ondanks de ontkentenis dezer vrouw, wettig en overtuigend aan, dat zij opzet- telijk en met voorbedachten rade, ten einde zich te verrijken met het geld van levensverzekering- en begrafenismaatschappijen, in Sept. 1897 en Aug. 1898, haar man en haar 18jarige dochter door middel van rattenkruit om het leven had gebracht en veroordeelde haar tot levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit de voogdij van haar jongste eenige dochter. Vrijgesproken werd zij van het feit in Juni 1898 haar kostganger den heer Cohen van het leven te hebben beroofd. Beklaagde hield zich kalm bij het uitbrengen van dit vonnis. Een groote menigte was op de tribune en rnaat- regelen moesten genomen worden om den stroom van nieuwsgierigen tegen te gaan. De zaak zal nader dienen in Den Haag, daar bekl. beroep heeft aangeteekend. Zitting vau 31 Januari 1900. Veroordeeld zijn E. de G.. workman te Westdorpe, ter zake van overtreding der jachtwettot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring en vernieling der wildntrik. AL., schipper te Bouchaute, ter zake als vorentot twee boeten elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernieling van het in beslag ge nomen geweer. P. F. N. R., schipper te Philippine, ter zake als voren; tot twee boeten elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernieling van het niet in beslag genomen geweer, met bevel tot uitlevering en ver nieling of betaling der waarde. ad 10, subs. 10 dagen hecht. E. C., schipper te Bouchaute, ter zake als voren tot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd verklaring van het in beslag genomen geweer en patronen en vernieling daarvan. A. S, werkman te Zuiddorpe, ter zake als voren tot twee boeten elk van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd verklaring van het niet in beslag genomen ge weer, met uitlevering en vernieling daarvan of betaling der waarde ad 15, subs. 10 dagen hecht. H. de R., landbouwer te Axel, ter zake als voren; tot twee boeten, elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbeurd verklaring en vernieling van het in beslag genomen tweeloop>jachtgeweer. P. F. H., jager te Zuiddorpe, ter zake als vorentot eene boete van f 1,0, subs. 5 dagen hecht. F. R., en S. S. R., schippers te Bouchaute, ter zake van visscherij overtreding ieder tot eene boete van f I, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurtverklaring der niet in beslag genomen palingscharen, met uitlevering of betaling der waarde ad f 1 per schaar, subs. 1 dag hecht. en met ontslag van rechtsvervolging ter zake van het hun in de tweede plaats ten laste gelegde feit. P. A. K., schilder, en E. S., winkelier, beiden te Axel, ter zake van overtreding der ijkwet, ieder tot eene boete van f 1, subs. I dag hecht. voor elke boete met verbeurtverklaring van gewicht en maat. A. S., werkman te Axel, ter zake van strooperij tot eene boete van subs. 3 dagen hecht. I. C. v. Wm> visschersknecht te Ter Neuzen, ter zake van verwekken van rumoer waardoor de nachtrust kan worden verstoord tot eene boete van J 1, subs. 1 dag hecht. E. R., dienstknecht te Westdorpe, ter zake als voren tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. E. S., werkman te Axel, ter zake van 1°. openbare dronken schap en 2°. nachtrumoertot twee boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. C J. H-, metselaarsknecht en C. L. K., zonder beroep, beiden te Ter Neuzen, ter zake van het te zamen in ver- eeniging een vuur aanleggen op zoo korten afstand van gebouwen of goederen, dat daardoor brandgevaar kan ontstaan, no. I tot eene boete van f 4, subs. 4 dagen hecht. en no. 2 tot eene boete van f 2 subs. 2 dagen hecht. H. R. G., huisvrouw van W. J. B. te Ter Neuzen, ter zake van tappen zonder vergunningtot eene boete van f 6, subs. 4 dagen hecht. I. W P., werkman te Zaamslag, ter zake van rapcn van schelpvischtot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. de R., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake als voren, tweemaal gepleegd tot boeten van 1 en f 2, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. S. M zonder beroep te Biervliet, ter zake van het be- visschen der Schelde en Zeeuwsche Stroomen zonder consent tot eene boete van j 1, subs. 1 dag hecht. J. J. D., schipper te Ter Neuzen, ter zake van het in in een anderen wagon dan Ward en liet zich op de geheele reis niet weerzien. Waarom Ward in dien tijd van het jaar eene reis ondernam en waarom hij naar zulk een oube- duideud plaatsje ging, dat was natuurlijk een geheim, waarover de jonge detective gedurende de geheele reis ernstig nadacht. Toen hij onge- veer vijf uur in den namiddag aan het station Putney aankwam en hij George Ward informaties hoorde inwinnen omtrent een zekere postroute tusschen Putney en nog kleiner plaatsje verder oostwaarts gelegen, was hij ten hoogste verbaasd vooral toen hij zag, dat Ward de mededeeling dat de diligence slechts eenmaal daags en wel s morgens afreed, al zeer onaangenaam vond. //Ik vrees, dat U tot morgen zult moeten wachten," zei de dienstdoende ambtenaar; of het zou moeten zijn, dat de hotelhouder, die daar ginds woont, U een rijtuig zou kunnen verschaffen want u moet weten, dat er vandaag in de buurt eene begrafenis is. Timothy bleef niet luisteren naar hetgeen er verder nog werd besproken, maar ging zoo vlug mogelijk naar het bedoelde hotel. Daar aange- komen zijnde zocht hij den hotelhouder op en vroeg of hij hem nog dienzelfden middag voor geld en goede woorden een rijtuig naar Melville zou kunnen bezorgen. De hotelhouder zei, dat het hem onmogelijk was, omdat alle rijtuigen uit waren. //Zoo iets komt hier in vijf jaar ternauwernood eenmaal voor," zei hij. //De oude man, die van daag begra.ven wordt, was ondanks zijn zonderlinge invallen in deze streek zeer gezien en jong en staat van dronkenschap de orde veratoren, tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht. J. v. d. B., A. C. C., werklieden te Axel, M. d. F., arbeider te Ter Neuzen, F. P., molenaarsknecht te Zaamslag, A. d. M., schipper te Philippine, A. M., vischkoopman te Gent, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. J. H., bootwerker te Ter Neuzen, L. F. d. G., schippers- knecht, zonder woonplaats, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 2, sobs 2 dageu hecht. voor elke boete. J. v. L., schipper te Gent, ter zake als voren, tweemaal begaan tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. H. D.. timmerman te Sas van Gent, ter zake als voren tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. C. P. K., tijman te Ter Neuzen, ter zake als voren; tot eene boete van f 6, subs. 3 dagen hecht. C. A. V., pakhuisknecht te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij derde herhaling, tot hechtenis van 10 dagen. G. K., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap bij zesde herhalingtot eene hechtenis van 3 weken. Ontslagen van reehtsvervolging t F. W., ingenieur der Spoorwegmaatschappij Gent—Ter Neuzen te Selzaete, ter zake van het niet doen schouwen van den spoor- weg voor de komst van een trein. C D., zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap. ""'jscsppolseii i J. d. V. en L. d. V., boerenknechts te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij. Te Ierseke kreeg Zaterdag een man, die in een barbierswinkel over asthma en rhumathiek klaagde, daar als geneesmiddel eenige kruiden, waarvan hij een aftreksel gebruikte. Weldra ver- toondea zich vergiftigingsverschijnselen, zoodat de geneesheer te hulp geroepen moest worden. Bij een buurman, die mede van het middel gebruikt had, vertoonden zich dezelfde verschijnselen in nog heviger mate. Later bleek, dat het middel, dat werkelijk tegen asthma helpt, verkeerd was aangewend. Het moest niet inwendig gebruikt maar gerookt worden. De eerstbedoelde persoon is gelukkig bijna her- steld, dc tweede niet buiten gevaar. M. Ct. De heer H. H. Westra te Kollum vierde Vrijdag zijn honderdsten verjaardag. Met zijn oogen is het slecht gesteld, doch zijn overige zin- tuigen zijn nog vrij goed. Zijn verstand is mede nog helder, zijn sterk geheugen verbaast velen en in het gesprek maakt hij menige snedige opmerking. De honderdjarige ontving zoowel uit Kollum, als uit andere plaatsen talrijke bewijzen van vriend- schap en belangstelling. In het afgeloopen jaar werd te Grave met haren naasten omtrek (Velp, Reek, Escharen en Gassel) opgebracht aan vleeschaccijns ruim f 4200, en aan dien op wijn, gedistilleerd op crediet, jenever en bier samen ruim f 18000. Die 5 gemeenten samen tellen circa 5000 zielen. Zondagmiddag is onder Beekhuizen een gepensionneerd O.-I. militair door een drietal onbekende landloopers doodelijk gewond en van zijn geld beroofd. De justitie te Zutphen begaf zich tot onderzoek ter plaatse. Men schrijft aan de N. R. Ct. Zooals bekend is, heerschen de malen hevig onder de Groesbeeksche jeugd. In deze maand zijn er daar reeds 58 kinderen aan overleden. In de meeste gevallen zouden zich bij de lijders verschijnselen van longontsteking voordoen, waar aan men het toeschrijft dat zoo velen sterven. Er zijn 3 gezinnen in elk waarvan 4 kinderen bezweken. Maar niet uitsluitend onder kinderen doet de ziekte zich voortwee jongens van 14 en 15 jaar en een gehuwde vrouw zijn er aan ge- storven. Men betreurt het te Groesbeek zeer dat de wet op de besmettelijke ziekten niet meer voor mazelen geldt. Nu staat de school open voor die kinderen uit gezinnen waarin de ziekte heerscht, wat wellicht de oorzaak is van hare algemeene verspreiding. Naar men verneemt, zou het ge- neeskundig staatstoezicht te Groesbeek nog geen onderzoek hebben ingesteld, wat velen daar ont- stemt. Men schrijft uit Yelsen Zondagavond is een brutale inbraak gepleegd bij den slager H. Kohler aan den Dorpsweg, alhier. De dieven hebben zich toegang verschaft door verbreking, eerst van een hek en daarna van de deurruiten aan de achterzijde der woning. Er werd een bedrag van ongeveer f 23 aan geld uit de toonbanklade en verschillende gouden en zilveren voorwerpen, toebehoorende aan de zuster van den eigenaar, ontvreemd. Waarschijnlijk zijn de inbrekers in hunne werk- zaamheden gestoord, daar twee doosjes met een aanzienlijke som gelds onaangeroerd zijn ge- bleven. Naar men vermoedt zijn de dader of daders bekenden geweest, daar zij den sleutel van de oud, wie maar een paard of ezel machtig kon worden, is uitgetrokken om de begrafenis bij te wonen. Zelfs de oude merrie van den dokter moest heden dienst doen, hoewel ze aan een been verlamd is en elk oogenblik stil blijft staan om lucht te happen, als het bergop gaat. U zult dus wel moeten wachten, tovdat morgen ochtend de diligence vertrekt." z/Maar ik heb bijzondere haast," hernam Timothy, luist toen mijnheer Ward binnenkwam. //Ik moet van avond nog zaken doen in Melville en ik heb er alles voor over om er bijtijds aan te komen." De hotelhouder schudde slechts met zijn hoofd, waarop de voorgewende handelsreiziger zich terug- trok en op een stoel in de nabijheid van de deur plaats nam. (Wordt vervolad.) toonbanklade, door den heer K. steeds op dezelfde plaats weggeborgen, wisten te vinden en er gebruik van te maken op een oogenblik dat er niemand thuis was. In het Friesche dorp Joure is't getal zieken zoo groot, dat het bestuur der ziekenkas genood- zaakt werd, om de contributie tijdelijk per week met 10 cent te verhoogen. Een der geneesheeren aldaar, die ook door de griep werd aangetast, is binnen weinige dagen bezweken, waarover het gansche dorp treurt. Half ziek bezocht hij nog zijne patienten. Overal in Friesland zijn vele zieken. Naar een zeer matige schatting beloopt het aantal zieken te Tiel, die onder behandeling der doctoren zijn, ruim 1000. In enkele huisgezinnen liggen alien ziek. Op het gebied van vrijerij bestaan hier en daar nog bijzondere gewoonten. Dit bleek weder in een strafzitting der rechtbank te Heerenveen, waar als een gevolg van die gewoonten de 20jarige jongeling A. K. terecht stond. Te Zuidveen bij Steenwijk leeft het ge bruik, dat een galant van buiten het dorp, die in dat dorp komt minnekoozen, daarvoor een vergoeding moet geven aan de Zuinveenster jon- gelingschap. De vergoeding is een vast bedrag, doch niet groot, n. 1. 60 cent. De dochter van de wed. A. te Zuidveen heeft een vrijer uit Steenwijk, een vreemdeling dus, die zijn meisje 30 December 's avonds is komen be- zoeken. Drie jongelingen trokken er op af, om de vergoeding te innen. Zij hadden, om zich onkenhaar te maken ieder een doek om het hoofd gebonden. A. K. was de woordvoerder van het drietal. De Steenwijker vrijer intusschen had geen lust de vergoeding te storten. Toen hij dit meegedeeld had, begou K. met dreigementen als snijden, glazen verbrijzelen enz., en om aan zijne woorden klem bij te zetten, begon men op de muur de messen te slijpten, zoodat de vrijer, het meisje en hare moeder 't duidelijk konden hooren. Het gevolg is geweest, dat de vrijer 60 ct. aan de weduwe heeft gegeven, en deze dit aan K. Wat er met het geld gebeurde, is te begrijpen het is aan Bacchus geofferd. K. is geverOaliseerd wegens afpersing. Hij ontkende, doch het O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen, en vorderde tegen hem 6 weken gevangenisstraf. Aan eene firma te Wormerveer is opgedragen voor de a. s. tentoonstelling te Parijs het maken en geheel maalklaar opleveren van een oud-Hol- landschen windmolen, Zaansch model, met dit verschil, dat de wieken 2 meter van de stelling af moeten draaien, zoodat de bezoekers der ten toonstelling ongehinderd onder de wieken kunnen doorloopen. Het lijf en de kop worden met riet afgedakt. Hoogte van den molen van den vloer tot de as 19 M., lengte der wieken 12 meter. De molen komt te malen in de machine-galerij, zoodat de wieken niet door wind, maar automa- tisch worden bewogen. In de vreeselijke moordgeschiedenis te Stiens is in zooverre eeuig licht gekomen, dat van den moordenaar op diens kamertje een soort van uiterste wilsbeschikking is gevonden, die bewijst, dat de gruwelijke misdaad met voorbedachte rade is gepleegd, maar ook het geloof aan de gekrenkte geestvermogens van den schoenmaker versterkt. Tenger en zwak van lichaam, daarbij mank loopende over beide zijden, moet hij trouwens in razernij hebben verkeerd om de kracht le vinden. uoodig voor hetgeen hij heeft uitgevoerd. Reeds dikwijls had hij gezegd den een of anderen tijd een einde aan zijn treurig bestaan te willen maken belang toonde hij in niets, doch ook van niemand vroeg hij belangstelling. De kastelein met wien hij den vorigen avond billart had gespeeld, had 's avonds tot zijne vrouw gezegd Wat was Wiltje weer vreemd, 't zou me niets verwonderen, zoo men morgen hem hier of daar verdronken vond." Zijne kostvrouw, die hem op den avond van de misdaad boven schrijvende vond, had hem eenig kostgeld gevraagd, dat hij haar ook had toege- schoven hij had het juist afgepast liggen. En de brief, die thans is gevonden, hield de verklaring in, dat er dien avond moorden zouden worden gepleegd en tevens het verzoek om eene som van achttien gulden, die werkelijk op een gulden na voorhanden bleek, benevens eenig onbewerkt Ieder, ter hand te stellen aan zijn leverancier. De toestand van de zwaar gewonde vrouw blijft nog steeds bedenkelijkook haar zenuwgestel is geschokt, en soms smeekt ze om hulp tegen den aanvaller, dien ze nog steeds voor zich ziet. Niet alleen heeft ze diepe wonden aan den hals, doch ook haar vingers zijn vreeselijk geteisterd in hare pogingen het vlijmscherpe mes van zich af te houden. Uit hare latere verklaringen blijkt, dat Wiltje haar man, die eene lezing had bijgewoond over de Genestet, had aangevallen, nadat hij een en ander vertellende van het gehoorde, daarbij een vers van dien dichter had aangehaald. Onder den uitroep //Wat maalt mij de Genestet", was W. toen opgesprongen en had haar armen man met den eersten stoot gedood. Haar zelf had hij in. woeste razernij eenige steken toegebracht, en toen bij de haren over de kamer gesleurd daarna was hij, haar dood wanende, naar boven gegaan. Zachtjes was ze langs de mt

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2