Binnenland. Telegrafische berichtan. Gemengde berichten. Intnsschen bestormden de Boeren het voornaamste kopje, waarop de EngeJschen zich verschanst hadden. 150 Engelschen in de eerste verschansing gaven zich overde andere verschansingen boden hardnekkigen weerstand, maar ten slotte werden de Engelschen eruit gedreven. Verscheidene lyd- dietboinmen sprongen niet. De Engelschen lieten 1500 dooden op het veld het verslag voegt erbij ook wij verloren waardevolle levens. Men bericht dat dr. Jameson aan het been gewond te Ladvsmith ligt. President Steijn bezocht het Boerenkamp te Modderspruit en begaf zich daarna per trein naar Transvaal. Berlijn, 28 Jan. De Deutsche Tages-Zeitung bevat het verslag van een intervieuw met dr. Leyds, waarin deze verklaarde, dat in het midden van December het totale verlies der Boeren be- droeg212 dooden, 678 gewonden en 200 ge- vangeuen. Leyds merkte op dat de oorlog zeker zeer lang zou duren. Transvaal zou zeker niet het eerst om vrede vragen, noch een vredes-voor- stel aanvaarden op den grondslag van den status quo ante bellum (den volkenrechtelijken staat, waarin het zich voor den oorlog bevond). Op Bronbeek heerschte treffende verslagen- heid. Een groote stilte lag over bet landgoed. Overal waren de gordijnen naar beneden gelaten en deze blinde huizen, waarboven grauwe regen- wolken dreven, gaven een indruk des doods. Een Nederlandsche vlag, halfstoks geheschen, was het eenige plekje kleur, dat de doode grijze eentoouig- heid verbrak. In het park bevonden zich niet geliik anders troepjes invaliden, die vroolijk praat- ten, maar ook hier heerschte eene drukkende eenzaamheid. De ziel, het leven, was uit het huis verdwenen. In het gebouw zelf stonden in donkere hoekjes groepen invaliden, op half gedempten toon sprekend over hunnen Van der Heijden, die niet meer aan hun hoofd stond, gelijk hij het hun geheele soldaten- leven door geweest was. En velen van deze oud- gedienden, wier leven een reeks van gevechten en ontberingen was geweest, wier gemoed door het ruwe soldatenleven verhard was voor de indrukken des levens, schreiden nu als een klein kind en met een traan in de stem herdachten zij wat Karel van der Heijden voor den eenvoudigen soldaat was geweest. Ja, soms waren het zware, moeilijke diensten geweest, die gevorderd werden maar de generaal gevoelde voor den soldaat en wist te waardeeren eu te begrijpen, wat men deed. Door al deze gesprekken liep een draad van weemoed en als soms iemand bij de herinnering aan oude schitterende krijgsbedrijven in vuur geraakte en zijn stem een oogenbiik klonk als een aanvalsein tegen de Atjehers, kwam plotseling het besef van het zoo groote verlies weer boven en daalde de toon der stem tot een dof en toonloos gefluister. Majoor Schwing, die bij dagorder het kommando had overgenomen en daarop naar Den Haag is vertrokken om zich bij de autoriteiten te vervoegen, was eveneens zeer onder den indruk. Ook zijne oogen bleven niet droog, toen hij met een toon van grenzelooze vereering over den generaal sprak, van wien hij nu gedurende acht en half jaar de adjudant was geweest. Hij vertelde ons, hoe de generaal zeer zacht en kalm was overleden, en hoe opnieuw werd opgewekt door een bericht omtrent de huishoudster, dat hem ter oore was gekomen. Evans had op een goeden voet trachten te ko- men met Bertha, eene der diensboden van mijnheer Ward, en door haar verschafte hij zich inlichtin- gen omtrent alle bewoners van het huis. //Als ze een geest was" zei Bertha soms, //kon ze met onrustiger zijn dan ze nu is. Den ge- heelen langen dag gaat het trap op, trap af, totdat wij er alien akelig van worden. En met den dag wordt zij bleeker en magerder. En het gekste is nog, dat zij altijd dicht bij de deur is van de kamer van mijnheer Warddaar staat zij dan handenwringend en in zichzelf sprekend telkens legt zij de hand op de kruk van de deur, maar zij doet haar nooit open. En doet mijnheer Ward dan soms toevallig de deur open, dan weet ze niet, hoe gauw ze weg zal komen. Als die niet gek is, dan zal ze het toch stellig spoedig worden." Tegenover zulke feiten voelde Evan zijn hoop verlevendigen op de eene of andere goede uit- komst. Op een keer vertelde Bertha hem, dat mijnheer Ward den koetsier bevel had gegeven hem's avonds naar een bal te brengen. Evans nam dadelijk het besluit hem te volgen een uur nadat het danseu begonnen was, bevond hij zich reeds in de balzaal. Het was er stampvol en driemaal moest de jonge detective de zaal door wandelen, voordat hij George Ward in het oog kreeg. Hij vond hem in een hoek van de Zaal in druk gesprek over politiek met een ouden heer. Eenigszins teleurgesteld, want Evans had ge- dacht George Ward te midden van een kring heeren en jonge dames te zullen vinden, nam hij plaats in de nabijheid van de beide heeren en begon de dames op te nemen. Plotseling had hij een gewaarwording alsof zijn hart stil stond aan den arm van een heer pas- seerde hem het origineel van het portret in de kamer van mijnheer Ward. Zij was blijkbaar rustig de generaal op zijn doodsbed lag, of hij slechts in een diepen slaap verzonken was. Bij het overlijden waren tegenwoordig geweest de echtgenoote van den generaal, Dr. Fijan en eene pleegzuster, die voor het eerst zou waken. Donderdag had de liooge lijder een weiuig geijld en in het branden der koorts waande hij zich in Atjeh verplaatst aan het hoofd zijner troepen, den rebellen tegemoet. Maar later was het be- wustzijn teruggekeerd en werd majoor Schwing er zelfs nog aan herinnerd, dat het \rijdag de verjaardag van den Duitschen Keizer was en dat dus het gebruikelijke telegram met gelukwenschen verzonden moest worden. In de provincie Overijsel heeft zich een comite gevormd tot het houden eener verloting van fokvee ten bate der stambroeders in de Zuid- Afrikaansche Kepublieken. Die verloting is goed- gekeurd bij kon. besl. van 11 Jan. Het voornemen bestaat hoogstens 10,000 stuks loten uit te geven van een gulden per stukde helft der opbrengst zal worden besteed voor den aankoop van uitstekend fokvee, terwijl de andere helft, na aftrek van de onvermijdelijke kosten, zal worden overgemaakt aan de Zuid-Afrikaansche Vereeniging te Amsterdam. Gedurende het jaar 1899 zijn in Belgie ingevoerd 68,032 stuks rundvee, waarvaan 65,679 uit Nederland alleen. Daarvoor is aan invoerrechten betaald de som van 1,183,516 francs. Uitge- voerd zijn slechts 43 runderen. In 1898 zijn ingevoerd 62,781 runderen, waarvan 58,722 uit Nederland. In 1897 51,770, waarvan 49,001 uit Nederland en in 1896, toen de Belgische grenzen open waren voor den invoer van ons vee, 111,070 stuks, waarvan 104,662 uit ons land. Ondanks het heerschen vau mond- eu klauw- zweer iu Nederland en Belgie is dus de invoer van vee uit Nederland naar Belgie in vergelijkiug met 1897 en 1898 toegenomeu. TER NEUZEN, 29 Januari 1900. In de Vrijdagavond gehouden vergadering der liberale democratische kiesvereenigiug //de Vrijheid" alhier is voor de a.s. verkiezing voor lid van den gemeenteraad tot candidaat gekozen de heer J. Nelemans, ingenieur van den rijks waters taat. Naar we vernemen zal alhier eerstdaags een aanvang gemaakt worden met het bestellen van telegram men per rijwiel. Hulst, 29 Jan. Heden werd alhier door het bestuur van het waterschap Lamswaarde c.a. aan- besteed I. het vervoeren van keien en kantsteenen, in twee perceelen. Voor het eerste perceel werd het minst inge- schreven door den heer C. Bolseus te Clinge voor 537,70, wien het werk werd gegund. Voor het tweede perceel werd het minst inge- schreven door mej. de wed. J. Wittouck te Hulst voor 994,68. Niet gegund. II. het maken en vullen van zandkisten en het leveren van voorraadszand, in twee perceelen. Voor beide perceelen gecombineerd was minste inschrijver de heer P. J. Cambeen te Hontenisse voor 1250. Niet gegund. Koewacht. In de dennebosschen hier en op andere plaatsen langs de grens kwamen in de laatste jaren geregeld eenige Belgische boschschen- eenige jaren ouder dan in den tijd, dat het portret gemaakt werd. Hij besloot haar te volgen en den geheelen avOnd zooveel mogelijk in hare nabijheid te blijven, in de hoop, dat de heer Ward haar zou komen aanspreken. Evans geduld werd lang op de proef gesteld, want hoeveel heeren ook het hof kwamen maken aan de schatrijke, mooie, jonge gravin de San- Leroy, Ward liet zich nog maar altijd niet zien in den grooten kring, waarvan zij het middelpunt was. Eindelijk zag hij de gravin weggaau'twas duidelijk dat de groote schaar aaubidders haar verveelde. Haar gelaat begon plotseling te stralen, hare geheele houding veranderde en zonder zich om te keeren, begteep Evans terstond, wie haar naderde. Mijnheer Ward gaf haar een hand en sprak enkele woordsn, die Evans niet kon verstaan. De gravin gaf er geen antwoord op, maar keek rond naar een of ander veilig plekje, waarheen zij zich met Ward zou kunnen begeven. Plotseling viel haar blik op een venster. Evans, die wel inzag, dat die twee zich daarheen zouden begeven, nam het gunstige oogenbiik waar en verborg zich haastig achter een groen gordijn in de onmiddelijke nabijheid van het raam en een oogenbiik later hoorde hij Ward en zijne nicht reeds naderbij komen. ffMen schijnt u van avond zeer veel attenties te bewijzen," zei Ward beleefd en op kalmen toon. z/Vindt gij dat antwoorde zij spottend. //Ik was juist van eene tegenovergestelde meening, toen ik u naar mij toe zag komen." Beiden zwegen een oogenbiik. Ward keek naar haar prachtig haar, waarin ju- weelen, zeker geschenken van haar overleden echt- genoot, met een onheilspellenden gloed schitterden eindelijk zei hij ,/Is het mogelijk, dat de gravin de San-Leroy nog behagen schept in de hulde van Amerikaansche Plebejers Dat had ik niet kunnen denken. Ik ders, die de jonge dennen van hunne saprijke toppen kwamen ontdoen. Deze toppen, welke in Belgie gebruikt worden voor het maken van toiletartikelen en in de apo- theken, vonden daar gretig koopers. Doth voor de enkele centen, die de dieven er mede verdienden, berokkenden zij den eigenaars eene aanzienlijke schade. Doordat de boventoppen uit den boom gesneden werden, kon de den niet meer in de hoogte schieten, maar ging zijtakken vormen. Ook werd door het verlies dier toppen de groei vaa den boom belemmerd. Geen wonder dus, dat de eigenaars klaagden. De Nederlandsche politie waakte, doch kon niet beletten, dat Bel gische mannen en vrouwen met heele zakken deune- toppen over de grenzen trokkeu Ook in Belgie gebeurde die boschschenderij De heer F. van Brussel, volksvertegenwoordiger en landbouwer in de aangrenzende gemeente Stekene, heeft in de Kamer meerraalen zijne stem tegen den haudel in sparretoppen verheven en het gevolg is, dat de Minister van Landbouw dezer dagen in de Kamer een wetsontwerp heeft nedergelegd om den handel en het vervoer van toppen van harsboomen te verbieden. Doordat het wetsontwerp als //dringend" be- schouwd wordt, is het aanstonds naar eene bijzondere commissie der Kamer veizonden. De eigenaar van dennebosschen langs de Belgische grens zullen voorzeker met vreugde deze tijding vernemen. lliervliet. In het begin der vorige week arri veer- den twee schepen met oesterpannen voor een proef- neming op 't gebied van de oestercultuur nabij de Koninginnenhaven tegen de Angelinapolder. Hoewel op bescheiden schaal een proefneming geschiedt, liggen er nog al wat werkzaamhedeu in 't verschiet. Zij gaat uit van de heeren Van Harmelen en Blok van Laer, directeuren der Iersche maatschappij 1' Union. 's Gravenhage. 29 Jan. Blijkens een bericht van Hr. Ms. gezant te Brussel zal met 1 Februari a. s. de invoer van melkvee langs Baarle-Hertog en Clinge (stations en dorp) wederom geoorloofd zijn. Een leerlooierskrecht te Dongcn had eenige dagen geleden een wondje aan den hals gekregen, waardoor de hals zoo snel opzwol, dat de ontboden geneesheer bloedvergiftiging constateerde, ontstaan door het omgaan met huiden. De man overleed daaraan. Het water steeg Donderdag in het Hol- landsche Diep zoo hoog, dat de golven over de brug van den Moerdijk sloegen. Ook de Dordtsche Kil was zelden zoo hoog als gisteren. Een land- bouwerswoning werd onder water gezet, zoodat de bewoners de vlucht moesten nemen. De lande- rijen onder Kethel en Overschie zijn geheel onder- geloopen, de schapen waren tijdig op stal gebracht. Men schrijft uit 's Gravenhage De vertakkingeu van de vergrijpen tegen de zeden, onlaugs door de politie alhier ontdekt, en die van hoogere standen uitgaan, dreigen eene groote afmeting aan te nemen. Ten gevolge van de voorbarige openbaarmaking schijnt de justitie meende, dat de gravin niet gaarne terug zou denken aan den tijd, toen zij Gladys Ward heette." //Gladys Ward herhaalde de gravin langzaam en zacht. //t Is lang geleden, dat ik dieu naam voor het laatst hoorde uitspreken." Vergeef het me, als ik daardoor herinneringen bij U wakker geroepen heb, die U minder welkom zijn," zei hij. //Ik beloof u, dat ik in dat opzicht niet weer zal zondigen." z/Gij vergist u, als gij denkt, dat ik dien naam niet gaarne boor; want al zijn er onaangename herinneringen aan verbonden, zoo roept hij ook menig gelukkig uur in mijne herinnering terug. Ik hoor mijn meisjesnaam gaarne, en vooral van een mijner naaste bloedverwanten." z/Uw naam is thans Gravin de San-Leroy Waarlijk eene eer voor uwe bloedverwanten om dien uit te spreken z/Hoor ik inderdaad George Ward spreken? Ik herken in den koelen en sarcastischen man van de wereld dien ik hier voor mij zie, ternauwernood meer op mijn ouden vriend z/Het komt wel meer voor Gladys, dat wij het werk onzer handen niet meer herkennen, als wij het een tijdlang niet gezien hebben." hernam hij koel. z/Hoe?" riep zij uit. //Bedoeldt gij Wilt gij daarmee zeggen, dat z/Ik wil er niets mee zeggen," zei Ward zijne nicht in de rede vallende. //Bij een weerzien, dat onmiddelijk gevolgd zal worden door eene scheiding, zou ik niet gaarne iets zeggen, dat veel van een aanklacht heeft ik z/Een oogenbiik viel Gladys hem in de rede, z/gij hebt daar een woord uitgesproken, dat nader moet worden uitgelegd. Wat heb ik u ooit aan- gedaan, dat gij tegenover mij kunt spreken van een aanklacht z/Wat gij gedaan hebt? Gij hebt mijn geloof aan de vrouw aan 't waukelen gebracht, gij hebt mij getoond, dat eene vrouw, die eenmaal aan een man hare liefde bekende, die liefde zoozeer kon vergeten, dat zij een ander, voor wien zij veel moeilijkheid te hebben om het bewijs tegen de schuldigen te vinden. In hoeverre het een herhaling van de afschuwelijke feiten, eenige jaren geleden in militaire kringen alhier voorge- vallen, heeten mag, ligt nog in het onzekere. Het geldt onzedelijkheid met kinderen beneden den leeftijd van 16 jaar in een daartoe gehuurd en ingericht huis. N. R. Crt. Men meldt Deze week heeft de marechaussee in de bosschen nabij Divam wederom een klopjacht gehouden om de beruchte stroopers Driessen, die zich in het woud schuil houden, te arresteeren, doch ook dit- maal weder zonder succes. Men schrijft uit Utrecht Aan de restauratie van het Staatsspoorstation alhier wordt thans eene inrichting gemaakt, die zeer ten gerieve van het publiek is. Zoowel aan de binnen als aan de buitenzijde van de toegangs- deur is een gedeelte van den vloer beweegbaar en zakt eenigszins, zoodra iemand die er in of er uit wil, daarop stapt, waardoor dan een reservoir van de waterleiding wordt geopend. Het water oefent daar zooveel drukking op de deur uit, dat deze van zelf opengaat. Voor den binnentredende slaat de eene helft naar binuen open, voor hem die er uitgaat de andere helft naar buiten. De beweging der openslaande deuren zal zeer geleidelijk zijn zoodat er geen gevaar bestaat dat men, niet juist voor die helft staande, waardoor men gaan moet, op onzachte wijze in aanraking l^)mt met de juist opengaande andere helft. Als de proef hier slaagt zullen ook op andere groote stations dergelijke inrichtingen gemaakt worden. Men schrijft uit Vaals aan de Limb. Koerier Woensdagavond omstreeks 9 uur is hier op den drukker, en uitgever van de Grensbode, den heer Wehrens-Middelaar, een schot gelost terwijl hij de trap afdaalde in de duistere gang. Het schot ver- oorzaakte slechts een vleeschwonde aan het hoofd. Met eenige dagen rust, zal de getroffene wel weer genezen zijn. Dader of daders onbekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Donderdagochtend zou een jong paar, waarvan de bruid in de Lijnbaan te Dordrecht woonde, in het huwelijk treden. Het hooge water had die buurt echter overstroomd, en de paarden van het trouwrijtuig weigerden, ondanks alle pogingen van den koetsier, door het water te loopen. Na lang beraad werd besloten dat het rijtuig dan maar bij de brug op den Noordendijk zou wachten en bruidspaar en ouders zouden doen wat de paarden weigerden. De bruigom nam het welgedane bruidje op de armen en droeg haar door het water, op den voet gevolgd door de ouders. Druipnat bereikte men zoo het rijtuig en kon de tocht naar het stadhuis worden aanvaard. Men schrijft uit Sittard Een treurig ongeluk had Donderdagavond op de Maas nabij Stockheim plaats. Tweeongehuw- de lieden van die plaats hadden zich met nog een derden persoon naar 't dorpje Eelen bij Maesseyk begeven, alwaar een verkoop zou plaats hebbenf, Zij kochten aldaar een karotenmachine. Dit' werktuig werd door hen in een licht schip- perspontje geladen, waarin ook de 3 personen plaats namen. Spoedig kantelde het vaartuigje met het gevolg dat de twee verdronkcn. De derde wist zich te redden. zelfs geen achting koesterde tot echtgenoot aannam om zijne titels en zijne schatten. Gij hebt mij getoond z/Houd opzeide Gladys met doodsbleek gelaat. z/En wat hebt gij mij getoond George schrikte ophij kreeg een geduchte kleur en verloor een oogenbiik zijnezelfbeheersching: z/Ik vraag u vergitfenis zei hij eindelijk. Nu was het haar beurt om het hoofd op te heffen. Zij keek naar het trotsche hoofd, dat zich voor haar boogzij bestudeerde elken trek van zijn ge- zicht van af het strenge voorhoofd tot aan de saam- geperste lippen, waar de zwaarmoedigheid voor al tijd haar stempel scheen gedrukt te hebben. Langzamerhand kwam er eene geheele verandering in hare trekken. //George," zei ze met een plotseling opwelling van teederheid //Laten wij het verleden vergeten z/Onmogelijkriep George met bijzonderen nadruk uit. //Gedane zaken kunnen niet weer ongedaan gemaakt worden Voor u en mij is er geen gemeenschappelijke toekomst meer. Het verleden kunnen wij begraven, maar het weer tot het leven terug te roepen, dat kunnen wij niet. Gladys, ik wenschte u nog eenmaal te zien, alleen daarom ben ik hier gekomen. Nu dit geschied is, koester ik den weusch, dat het de laatste maal geweest moge zijn. Vergeef mij mijne openhartigheid en vergun mij u nu vaarwel te zeggen z/Uwe openhartigheid wil ik u gaarne vergeven, maar Zij hield op, doch hare oogen verrieden duidelijk, dat zij niets wilde weten van een afscheid voor het geheele leven. George scheen dien blik te begrijpen, want hij glimlachte, maar het was een treurige glimlach het volgende oogenbiik had hij zich met een buiging verwijderd. Gravin Gladys de San-Leroy evenwel keerde terug naar hare welbespraakte vereerders. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2