A 1 g em see Nieuws- ea Advertentieblad Zeenwsch-Vlaanderea. No. 3874. voor Eflgeland en de I.-A. Republiek. Dinsdag 30 Januari 1900. 40e Jaargang. IT 0 ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. FETJILDLETO N TER \E1ZE\S4HE COURANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika f 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tw eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. ■Bit bind verschijnt jfnauday-, WoeBgdag- en VriJdagavoDd, nitgexonderd op Feettdagea, bij den mltyever I*. AW OK lAKDE te Tee Wenzen. Generaal Warren heeft den Spionkop weder ont- ruimd of is er door de Boeren weer afgejaagd. Te Londen had men juist den lijd, om in de bladen mooie artikelen te schrijven over het krijgs- kundig talent van Warren en toen kwam het be- richt van de ontruiming. 'tis wel jammer voor de Londenaars, dat de vreugde zoo kort geduurd heeft, maar 't is niet anders. En zelfs die eene dag glorie schijnt alleen daarin bestaan te hebben, dat het Engelsche ministerie van Oorlog van Bul- ler's telegram de tweede helft (omtrent de ont ruiming) 24 uren later bekend maakte dan de eerste helft, omtrent het bezetten van den Spionkop. In het geheel heeft Buller, volgens de voor- loopige opgaven van 2024 Januari verloren aau gesneuvelden 9 officieren en 43 man, aan gewonden 27 officieren en 512 man en aan vermisten 42 man. Indien de Engelsche berichten juist zijn, dan hebben ook de Boeren verschrikkelijke verliezen geleden; 200 lijken zouden achterde verschansingen gevonden zijn. Een opgaaf van het //Central Neuws" maakte er 130 van, maar voegt er bij 160 gevangenen, die reeds te Durban zouden zijn aangekomen op weg naar Kaapstad. Bevestiging van den kant der Boeren is echter niet overbodig, want zelfs een correspondent van de //Globe" moest 21 dezer uit Ladysmith seinen, dat de Boeren zich volstrekt niet bedreigd gevoelen door het oprukken van generaal Buller. De ge- rustheid van de Boeren vermiuderde niethij nam geen enkelen maatregel voor het weghalen van zijn grof geschut en het beleg is strenger dan ooit. Generaal Joubert heeft 1000 paarderuiters van Ladysmith en Cronje 600 van Magerfonteiu naar de Oranje-rivier gezonden om de kommaudos te ver- sterken. Hieruit blijkt wel, dat de Boeren zich boven de Toegela sterk genoeg gevoelen. Deze week heeft generaal White nog eens een uitval beproefd nu met de lausiers, die door een hevig geschut- en geweervuur van de forten tegenover het Pretoria-kommando werden beschermd, maar zij werden teruggeslagen. De Boeren hadden edn gewonde. Gatacre heeft door Brabant's ruiterij gemeenschap met French verkregen. Deze tracht Colesberg 1 11 -i door J. T. Mijnheer Ward bleef stil staan, keek den agent onverschillig aan en zei daarop ,/Het spijt rnij zeer, dat ik U die beschrijving niet kan geven, want ik weet hoegenaamd niet hoe het meisje er uit ziet. Tot op heden morgeu wist ik niet eens, dat er bij mij in huis eene naaister was. A1 wat in betrekking staat tot mijn dienstpersoneel laat ik geheel en al over aau mejuffrouw Elliott." Clifton maakte eene buiging en waagde zich aan eene tweede vraag. Het antwoord luidde „Ja, het kan wel zijn, dat ik haar nu en dan gezien heb, maar toch zonder te weten, wie zij was. Ik ontmoet de dienstboden natuurlijk telkens maar of ze groot of klein, blond of donker, mooi of leelijk zijn, dat weet ik evenmin als u." Op een nieuwe vraag, die Clifton hem deed, antwoordde mijnheer Ward z/Ik bekommer mij nooit om dienstboden, nadat zij mijn huis verlaten hebben. Charles was een uilnemende huisknecht, maar te vrijpostig en dat duld ik van niemand. Ik zond hem weg en daarmee was die zaak afgedaan ik weet niet, waar hij ge- bleven is." Clifton maakte eene buiging en ging een weinig achteruit, in het geheim evenwel nam hij hem des te scherper op. George Ward ging hem kalm voorbij en betrad zijne woning. //Die man heeft eene bijzondere manier om een mensch zijne oubeduidendheid te doen gevoelen," meer en meer in te sluiten en den weg van Colesberg naar de Wagenbrug, over de Oranjerivier, in zijn macht te krijgen. Tot dusver is hem dit niet gelukt. De Boeren houden al de heuvels bij Colesberg bezet; hun gemeenschapslijnen, die goed beschermd zijn, strekken zich uit tot Norvals- pont en bestrijken den weg van Colesberg naar de Wagenbrug. Generaal French heeft zich halve- maatisgewijs tegenover deze stellingen gelegerd. Uit de vermelde afzending van troepen blijkt, hoeveel gewicht de Boeren aan dit centrum in het noorden van Kaapkolonie hechten. Kimberley is weer eens fliuk beschoten door de federale troepen. Volgens een bericht uit Pretoria, is //Lange Cecil" het nieuwe kanon der belegerden, na eenige schoten bezweken. Rhodes zal wel weer een nieuw fabriceeren. Hieronder volgen eenige telegrammeu Berlijn, 27 Jan. In een interview dat een redacteur van de Lokal Anzeiger met Dr. Leyds had, verklaarde deze, dat zijn aanwezigheid met de politiek niets uit te staan had. Hij gaf gevolg aan de uitnoodiging van den Rijkskanselier, om deel te nemen aan het diplomatieke diner. Op de vraag betreffende de pegingen tot interventie der mogendheden, verklaarde Dr. Leyds, dat hij geen redenen had, iemands hulp in te roepen alles ging voortreffelijk. Onder de voorwaarden tot den vrede zullen er, meent Dr. Leyds, zijn die van Engeland een groot deel van het vroeger ontrukte gebied aan de republiekeinen terug te geven. Ladysmith, Mafekiug eu Kimberley zijn ge- vangenissen, waar de Engelschen hun eigen voorraden opteren moeten. Londen, 27 Jan. Het ministerie van oorlog deelt mede, dat de verliezen der Engelschen gisteren door generaal Buller geseind, geleden zijn door de bataillons van generaal Lyttleton's brigade, die, voor zoover bij het Ministerie van oorlog bekend is, niet bij de bezetting of ver- dediging van Spionskop betrokken ziju geweest. Het schijnt daarom, dat deze verliezen toegevoegd moeten worden aan de aanzienlijke verliezen, die om Spionskop zijn geleden. Parijs, 27 Jan. De Liberte ontvangt uit Londen een telegram, luidende: Het gerucht, loopt met hardnekkigheid, dat generaal Warren, zei Evans, dei alles had aangehoord. //Ik zou niet gaarne dikwijls met hem in aanraking komen." z/Het zou toch kunneu gebeuren, dat gij juist dikwijls met hem in aanraking komt, want als het meisje niet uit eigen beweging terugkomt, of het ons niet gelukt haar op te sporen, zal ik u op een post zetten, waar gij de zeden en gewoon- ten van dien heer groudig kunt bestudeeren. Want deze geheimzinnige zaak staat iu een innig verband met dit huis z/U hebt reeds iets ontdekt, dat mij ontgaan is" zei Evans tot Clifton, //anders zou u dit niet zoo stellig kunuen zeggen." z/Ik heb niets ontdekt, dat niet voor ieder, die oogen heeft, open en bloot ligt," hernam Clif ton. Timothy schudde mismoedig zijn hoofd. z/Gij hebt ook alles als een geopend boek voor u gezien. Als gij geene feiten hebt opgemerkt, waaruit men een eu ander kan afleiden, is dat buiten mijne schuld vervolgde Clifton eenigszins spotachtig. Boos op zich zelf, ging Evans zwijgend met zijn chef terug naar het bureau. Hij nam het besluit om den geslepen Clifton te toonen, dat ook hij wel iets vermocht en hij ging onmiddellijk over tot handelen. Vooreerst zocht hij den politie-agent op die in den verloopen nacht de wacht had gehouden in de wijk, waar het huis van Ward stond en vroeg hem of hij, tusschen elf en een uur iemand had zien in of uit gaan bij de achterdeur van dat huis in de zijstraat. ffNeen," antwoordde de agent//maar Beathy vertelde ons vandaag eene wonderlijke geschiedeuis van iemand, dien hij gezien had." //Van iemand, dien hij gezien had herhaalde de jonge detective. #Wat was dat?" vroeg hij haastig en vol ijver. //Zeg wat was dat?" z/Hij vertelde mij, dat hij van nacht om twaalf na een moorddadigen slag, naar de overzijde van de Tugela is teruggeworpen. Parijs, 27 Jan. De Temps bevat een telegram uit Londen, meldende, dat een Engelsch generaal, omtrent den toestand ondervraagd, als zijn meening gaf, dat deze buitengewoon kritiek is. Generaal Buller zelf erkende Wij hebben veel manschappen verloren en zijn niet nader bij 't ontzet van Ladysmith dan acht dagen geleden. De toestand te Ladysmith is ernstig. Het plan tot ontzet mislukte. Er blijft geueraal White niets meer over dan een uitval met al zijn manschappen tegelijk. De naam van den Engelschen generaal, die deze beschouwing gaf, luidt Youngkusband. Londen, 27 Jan. Er is bevel gegeven om nog twee militie-bataillons en een corps militie-artillerie op te roepen. Londen, 28 Jan. Buller seint uit Spearman's kamp 27 Januari Nadat Spionkop door de troepen van Warren verlaten was, achtte ik een tweedeu aanval uutteloos, want de rechterflank der Boeren was te sterk dan dat ik er mij doorheen zou hebben kunnen slaan. Daarom besloot ik de troepen terug te trekken ten zuiden van de Toegela en den 27 om 8 uur 's morgens had Warren zijn troepen ten zuiden van die rivier saamgetrokken zonder een man te verliezen. Londen, 28 Jan. Het volgende is een aan- vulling van Buller's telegram Den 28 dreef Warren den vijaud terug en bezette de zuidelijke toppen van het plateau, dat zich uitstrekt van Acton Homes tot de heuvels ten westen van Ladysmith. Hij bleef in nauwe aanraking met den vijand, die een sterke stelling bezet hield op een reeks kleine kopjes. Warren's positie was volkomen houdbaar maar ongeschikt om eruit op te rukken, daar de zuidelijke hellingen zoo steil waren, dat Warren niet in staat was een doel- treffende stelling voor zijn geschut te bekomen en de wateraanvoer moeilijkheden opleverde. Ik gaf den 23 mijn toestemming tot het doen van een aanval op Spionkop, die blijkbaar de sleutel van de stelling was, maar veel beter toegankelijk van het noorden dan van het zuiden. Warren bemachtigde Spionkop in den nacht van 23 Januari maar bevond dat hij moeilijk bezet was te houden, daar zijn ointrek te wijd was en water ontbrak. uur voorbij het huis van George Ward was ge- komen en dat hij onder den straatlantaarn op den hoek van de straat twee rnanuen en een vrouw had gezien, die bij zijn komst plotseling uiteen gingen de mannen waren de straat verder ingegaan terwijl het meisje hem haastig tegemoet liep. Daar hij niets van de beweging begreep, bleef hij staan, om hare nadering af te wachten maar in plaats van naar hem toe te gaan, bleef zij staan voor de achterdeur van het huis van mijnheer Ward en strekte de hand uit alsom ze open te doen. Met een plotselinge beweging van schrik, ging zij evenwel achteruit, bedekte haar gelaat met hare handen en was, eer hij recht begreep, wat zij deed ontvlucht naar de zijde, vanwaar zij gekomen was. In zijn verwondering over het voorgevallene ging Beathy naar de deur toe en keek door het tralie- werk, om zoo mogelijk te zien, wat het meisje zulk een schrik had kunnen aanjagen. Daar zag hij tot zijne groote ontsteltenis het bleeke gezicht van mijnheer Ward door het traliewerk naar buiten kijken. Plotseling evenwel ging hij achteruit en verdween. Beathy trachtte toen nog de deur te openen, maar hij vond haar gesloten." z/En heeft. Beathy u die geschiedenis verteld vroeg de jonge detective. ,/Ja." ffNu," zei Timothy, //dat is inderdaad een ge schiedenis ik zou u en Beathy echter wel den raad willen geven er niet te veel over te spreken. Waar mannen in het spel zijn als Georde Ward, is men verplicht te zwijgen." Met die woorden verwijderde hij zich om onmid- delijk Beathy op te gaan zoeken. Hij vernam van hem evenwel met veel meer dan dat het meisje lang en slank scheen te zijn en dicht in een shawl was gewikkeld. De volgenden zet van Evans bestond daarin, dat hij met de meest mogelijke omzichtigheid inlichtingeu ging inwinnen omtrent het particuliere De randen van den heuvel werden den ganschen dag bezet gehouden ondanks een hevig grauaat- vuur. De manschappen vochten met groQte dapper- heid. Geueraal Woodgate, de kommandant der troepen die Spionkop bezetten, werd gewond en de officier die hem in het kommando opvolgde, besloot in den nacht van 24 op 25 de stelling te verlaten en trok voordat de dag aanbrak terug. Ik bereikte dien ochtend om 5 uur Warren's kamp en besloot dat een tweede aanval nutteloos zou zijn. 's Vijands rechterflank was te sterk om er ons doorheen te slaan. Derhalve besloot ik de troepen terug te trekken ten zuiden van de Toegela. Aldaar werd Warren's krijgsmacht den 27sten om 8 uur's morgens saamgetrokken, zonder dat er een man of een pond van den voorraad verloren ging. Het feit, dat de troepen uit het daadwerkelijk bereik van den vijand konden terug- trekken op de volmaakte wijze, waarop zij dat deden, is voldoende bewijs van hun moreel en dat men ons toeliet ons talrijk transport ongehinderd over de rivier terug te brengln, toont aan dat de vijand eerbied geleerd heeft voor het vechtgehalte van onze troepen. Lorenzo Marques, 25 Jan. Een telegram van de Boeren aan de Toegela, gedateerd van den 24 en blijkbaar slaande op een poging om Spionkop te heroveren, meldtEr werd Woensdag hard- nekkig gevochten. Afdeelingen Boeren rukten slap voor stap aan. 150 Engelschen in de voorste verschansingen gaven zich over en werden als krijgsgevangenen naar het hoofdkwartier gezonden. Het vechten duurt voort. Lorenzo Marques, 26 Jan. Een telegram uit het kamp der Boeren te Modderspruit bij Lady smith van den 25 meldtHet aantal dooden dat de Engelschen gisteren op het slagveld hebben gelaten, bedroeg 1500. Men zegt dat Buller een aanval van koorts gehad heeft maar hersteld is. Kamp der Boeren te Modderspruit aan de Boven-Toegela, 24 Januari. Het verslag der Boeren van de bezettting van Spionkop door de Engelschen toont aan, dat de daar gelegen burgers verrast werden. De republikeinsehe troepen werden echter versterkt en bezetten twee aangrenzende heuvels. Door geschutvuur gedekt beproefden de Engelschen een stormaanval met de bajonet. Zij bereikten een heuvelrandje, maar werden toen neergemaaid. leven van George Ward en zijne familie. Hij ver nam ongeveer het volgende George Ward ging zelden uit, behalve wanneer er in de politiek iets van belang voorviel. On danks zijn grooten rijkdom hield hij niet van conversatie. Hij nam zelfs geen deel aan de diners van zijne intiemste vrienden. De eenige tafel buiten 's huis, waaraan hij wel eens aanzat, was die van eeu restaurant, waar hij wist, dat hij zijne vrienden in de politiek zou bijeenvinden. Algemeen beweerde men, dat Ward met opzet het gezelschap van dames vermeedmaar in vroeger jaren scheen hij veel attenties bewezen te hebben aan zijue nicht, eene juffrouw Gladys. Die dame had later eene schitterende partij gedaan door haar huwelijk met een rijken, ouden Franschman, den graaf de San Leroy, die evenwel een paar maanden later overleed. Die dame, die uog altijd weduwe was, woonde tijdelijk in New-York en scheen op 't oogenblik op een alles behalve goedeu voet te staan met haar neef. Zich het portret herinnerend in de kamer van mijnheer Ward, informeerde hij of die dame eene brunette was eu toen die vraag bevestigend be- antwoord werd, meende hij een draad gevonden te hebben voor de oplossing van het raadsel ten opzichte van het verdwenen meisje. Zegevierend vertelde hij zijne ontdekking aan Clifton, die even wel lachend zijn hoofd schudde en zei//Tim, gij moet veel dieper graven, als gij dit geheim wilt doorgronden." HOOFDSTIJK IV. De bemoeiingen van de detectives om iets te weten te komen omtrent het lot of het verblijf van het verdwenen meisje, bleken geheel vruchte- loos te zijn. Zelfs de advertentie in de courauten had haar doel ten eenenmale gemist. Timothy Evans begou die zaak reeds als ge heel hopeloos te beschouwen, toen zijne energie

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1