Gemengde berichten. TER NEUZEN, 24 Januari 1900. In de heden alhier gehouden vergadering van anti-revolutionaire kiezers werd voor de a. s. raadsverkiezing tot candidaat verkozen de heer J. A. de Jouge, graanhandelaar. Benoemd tot correspondent le klasse der Nederlandsche Bank alhier de heer J. A. Klaassen. Bij Kon. besluit is herbenoemd tot burge- meester van Aardenburg de heer Mr. P. C. J. Hennequin. Men schrijft ons Door een paar iugezetenen der gemeente Koe- wacht is een schrijven gericht naar Gedeputeerde Staten van Zeeland qui deze te wijzen op de onregel- matigheden welke daar bij de laatste volkstelling bebben plaats gehad vooral wat betreft het uit- reiken en ophalen der kaarten. Enkele ingezetenen inoeten zelf in het geheel geen kaarten ontvangen hebbeu. Maandag werd te Zierikzee ter aarde besteld het stotfelijk overschot van Ds. C. P. Buijze, emeritus-predikant. Hij overleed 18 Jan. vrij onverwacht, in den ouderdom van 73 jaar, gedurende 42 jaren be- kleedde hij het predikambt in de Ned. Herv. kerk, van 15 April 1855 tot 31 Maart 1861 en ver- volgens te Hulst van 7 April 1861 tot 1 Juli 1897, toen de klimmende leeftijd met bijkomende gebreken, hem noodzaakte zijn emeritaat aan te vragen. Op 4 Juli 1897 nam hij afscheid van zijne gemeente voor een overtalrijk publiek. In het sterfhuis werd voor het vertrek van den stoet de gade en dochter en verdere fainilieleden toegesproken door Ds. Nouhuijs en aan de groeve werd de overledene herdacht door Ds. Van den Berg. Axel, 23 Jan. Heden vergaderden alhier de commissies uit de gemeenteraden van Axel en Hulst ter bespreking van de te nemen maatregelen om op Rijkskosten het verwaarloosde Kanaal van de Axelsche Sassing naar Hulst bevaarbaar te krijgen. Besloten werd, op voorstel van de commissie uit Hulst, tot het verzenden van een afdruk van het bekende adres van Mr. Van Deinse aan de gemeente- en polderbesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen 0. D., de Kamer van Koophandel en de vereeniging „Schuttevaer" te Ter Neuzen, de afd. Hulst van de Mb tot Bev. van Landb. en Veet. in Zeeland en verdere belanghebbenden, met verzoek dit adres te steunen, hetzij door een zelfstandig verzoek of adres van adhaesie. De vrachtrijder G. op 't H. had het onge- luk op den weg tusschen Wemeldingeen Kapelle van het zoogenaamde hangbankje van zijn wagen af te glijden, met het noodlottig gevolg, dat hij terecht kwam voor de wielen van zijn voertuig. Met het aangezicht in het wagenspoor gedrukt, werd hij door iemand uit Wemeldinge gevonden. Per slede werd hij met een bebloed gelaat en een gekneusd lichaam naar zijn zoning vervoerd. Zondagavond laat is de brandersknecht F. van K., te Schiedam in de zoogenaamde Kraton werkzaam, in de spoelingbak gestort, zonder dat iemand het ongeval bemerkte. Eenigen tijd later is zijn lijk door een kameraad, met wien hij de bak moest oproeren en die vruchteloos naar hem had uitgezien, gevonden. Waartoe een gelegenheids berichtgever al niet bezield wordt, om geld machtig te worden, schrijft het Utr. Dbl., blijkt ouder anderen uit het volgendeeen verhaal ons door zoo eenen gedaan. Verleden week middag te half vier viel een zekere J. B., wonende in de Waalsteeg (te Utrecht), op een schuit willende stappeD, nabij de Weerd- sluis in het water. Gelukkig slaagde drenkeling er zelf in op den wal te komen en spoedde zich naar huis zal men denken, neen, naar ons bureau om van het gebeurde melding te doen. Druipnat stond hij daar. Op onze vraag, waarom hij maar niet liever onder de wol gekropen was, dollars op de bank en daarover kunt u beschikken. Al had ik ook duizendeu dollars, dan zou ik ze er nog gaame voor geven maar ik ben arm en kan u slechts instaan voor hetgeen mijn eigendom hoewel ik geloof, dat er zelfs wel duizenden zouden zijn, als dat noodig mocht blijken. Ik ik kan u wel de vaste verzekering geven, dat u alles zult ontvangen, wat u met billijkheid kunt eischenmaar het meisje moet gevonden worden en spoedig ook ,/Maar denkt u er wel aan," vervolgde Clifton zonder acht te slaan op die woorden, //dat het meisje, zoodra zij er kans toe ziet, misschien wel uit zich zelf kan terugkomen ,/Dat zal zij zeker doen, als het haar eenigszins mogelijk is hernam mejulfrouw Elliott. ,/U meent dus, dat zij ingenomen was met hare positie hier in huis z/Zij was hier zeer tevreden en zij hield veel van mij," was het ernstige antwoord van de huishoudster//zij hield zooveel van mij, dat zij nooit vrijwillig zou zijn weggegaan. Ik ben er heel zeker van, al heeft zij niet om hulp geroepen en zelfs nog den tijd genomen om hoed en mantel aan te doen. Zij was altijd heel bedaard ze zou niet eens gegild hebben, al hadden ze haar willen vermoorden." (Wordt vervolgd.) gaf hij ten antwoord//Ja, meheer, maar dan strijken ze me 't geld voor mijn neus weg." We kregen haast meelij met den man. Hortend en stootend kwam alles wat hij vertelde er uit. Boveudien vertoonden zijn wangen zoo'n paar ver- dachte kleurtjes, dat wij hem dringend den raad gaven, zoo spoedig mogelijk naar huis te gaan en zich in het bed te verwarmen. Blijkbaar had hij niet eens kleeren om zijn natte kleeding te vervangen. Slechts een hemd had hij thuis ge vonden, vertelde hij, om dit aan te trekken. En wat is nu bij onderzoek gebleken. Dat van het geheele verhaal bij de bevoegde autori- teiten, zoo o.m. een sluiswachter die den man er uit had willen halen, en daartoe in het water ge- sprongen zou zijn, geen jota bekend was. Mis schien, wij wagen dit te gisseu, heeft hij zich een puts water over het hoofd geworpen en is toen naar ons bureau gesneld Wel moge het hem dan zijn bekomen Op een gemaskerd bal in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam wandelde een statige dame in een fijn kostuum zwijgend rond met een parasol, waarop in roode letters de naam //Smith" stond, vergezeld van een paar met Mausersgewapende Transvaalsche Boeren. Te Yenloo ontstond Maandagnamiddag in een cafe aan de Maaskade een hevige vechtpartij. De eigenaar van het cafe, die de vechtenden wilde scheiden, liep niet minder dan zeven gevaarlijke messteken op. Door het vele bloedverlies zakte hij weldra bewusteloos ineen. Zijn toestand is hope- loos. De daders zijn gearresteerd. Evenals elders ten plattelande, is ook te Hillegom een landbouwer, die aan arme doortrek- kende reizigers en kooplieden in een schuur koste- loos nachtverblijf verstrekt en bovendien hun des morgens een kop koffie doet geven. In 1898 waren er ruim 800 logo's geweest, en in 1899 klom dit cijfer tot 1370. Natuurlijk dezelfde personen meermalen. Men meldt uit Vleuten van 22 Januari Een werkman, vadef van acht kinderen, ging gisteren naar Haarlem om schikkingen te treffen voor de begrafenis van een zijuer bloedverwanten aldaar, maar keerde niet in de echtelijke woning terug. Zijn lijk werd later uit den Leidschen Rijn bij den Heldam opgehaald. Waarschijnlijk is hij door de duisternis misleid te water geraakt en verdronken. Bij een wed uwe te Harlingen die een herberg houdt, werd in de vorige week een bankbiljet van f 60 gulden gestolen. Eenige dagen later zond de dief haar f 40 terug, met de belofte, dat het ontbrekende bij gedeelten zal worden aange- zuiverd. Een moeder te Driebergen, die hare twee kinderen van 2 en 4 jaar alleen had thuis ge- laten, ontdekte bij haar terugkomst dat haar jougste kind geheel in brand stond. Dadelijk wierp zij het in het gras. Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd het naar het Diaconessenhuis te Utrecht vervoerd, waar het een dag later overleed. Een jonge dienstbode kwam Zaterdag te 's Hage aan het postkantoor ten einde een brief ter waarde van 15 en bestemd voor Indie aan te teekenen. Zij had echter niet voldoende geld bij zich en zou heden terugkomen. Toen zij Maandagochtend kwam, stond aan den ingang een man die, zich uitgevende voor postambtenaar, het blijkbaar onervaren meisje bewoog tot over- gave van pakje en frankeergeld, waarua hij het hazenpad koos. De politie is met het feit in kennis gesteld. In eene schamele woning, even buiten Em- men, woont de arbeider J. K. Diens vrouw leed reeds geruimen tijd aan overvallen, en, als hij des daags naar het werk was, en zij alleen met haar beide kleine kinderen thuis, was het reeds meermaien voorgekomen, dat de vrouw in het vuur viel, wat haar al meer brandwonden bezorg- de. Vrijdag liep het echter veel erger af. Ge- schrei van het oudste kind deed den buren ver- moeden, dat het weer niet pluis was in de woning, en toen zij zich daarvan gingen overtuigen, vondeD zij de vrouw in en boven het haardvuur, nog meer gestikt, dan verband. Het kleinste kind had zij op haren schoot, en dit bleek erge brandwon den te hebben, vooral aan het hoofdje. Ook de toestand van dit kind moet zorgelijk zijn. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een 20jarige jonge man bij het aan boord gaan op een stoomschip, liggende op een werf aan den Westzeedijk te Rotterdam van de loopplank te water gevallen en verdronken. Zijn lijk is niet gevonden. De voorzitter van het hoofdcomite van het Nederlandsche Roode Kruis, baron van Hardenbroek van Bergambacht, heeft een brief ontvangen van dr. van Lingbeek, leider der eerste Nederlandsche ambulance, d. d. Pretoria, 14 December, waaraan het volgende is ontleend z/Op onze aanbieding (gedaan via het Trans vaalsche Roode Kruis) aan den Oranje Vrijstaat om een deel onzer ambulance af te staan is geen antwoord gekomen, ofschoon wij na de nederlaag der Engelschen bij Modderrivier meenden goed van dienst te kunnen zijn. Wij vertrekken daar- om zooals ik U per telegram via den Neder- landschen consul (want onze telegram men worden niet doorgezonden) mededeelde, morgen alien naar Ladysmith. //Allen, niemand uitgezonderd (en ik verzoek u dit aan alle families der ambulanceleden mede te deelen) zijn gezond en sterk en vol moed. Onze bagage is alles goed aangekomen, overal vrij doorgelaten, maar lang tegengehouden, Dank de Z. A. S. M. ontvangen wij alle faciliteiten. Ook de Nederlandsche consnl-generaal helpt wat hij kan kortom, alles werkt mede. Wij hebben morgen een extra Roode Kruis-trein, waarin 60 zieken kunnen worden terugvervoerd. Tot onze groote voldoening zijn er thans in Pretoria meer dokters dan gewonden. De wapenen der Boeren zijn tot heden bijzonder gezegend. Ik deel u nog ten slotte mee, dan wij thans beschikken over 58 bedden aan de staatsmeisjesschool te Pretoria en 30 bedden aan 't front. z/Mocht bij Ladysmith in den eersten tijd (wij gaan daar zoowel de Transvalers als de Vrijstaters helpen en voldoen dus aan uwe laatste instructie) niet veel te doen zijn, dan zal ik nog een gedeelte detacheeren naar den Vrijstaat". Zaterdagmiddag kwamen te Antwerpen twee Engelschen bij een juwelier eenige inkoopen doen waarin zij niet slaagden. Na hun vertrek werd een halsnoer ter waarde van 15.000 franrs ver- mist. Ongelukkig zijn de daders nog niet ont- dekt. Te Ivry is een ernstig ongeluk gebeurd op het terrein van een in aanbouw zijnde fabriek voor electriciteit. Terwijl een aantal werklieden op een hoogte van tien meters bezig waren de groote vensters te plaatsen, bezweken plotseling, met een vreeselijk geraas, eenige metalen pijlers, waardoor een gedeelte van het ijzeren dak naar beneden sloeg, verscheidene werklieden in zijn val meesleurende, vijf van dezen laatsten werdeu doode- jijk gewond, terwijl tal van anderen door neer- vallende stukken ijzer meer of minder ernstige verwondingen bekwamen. In Belgie, waar luide geklaagd werd over de ongemakken, die ontstaan, als bij dooi het verkeer over de straatwegen beperkt wordt, is nu bepaald, dat alle burgemeesters der betrokken streek per telegraaf worden ingelicht, en dan een witte vlag met zwarte streepen van den toren moeten hangen, om de geheele bevolking te waar- schuwen. De vorige week reed te Parijs een omnibus tegen een straatrijtuig, dat omviel en zwaar be- schadigd werd. De omstanders hadden er een vrouw in zien zitten en vreesden dat zij ernstig gekwetst was. Maar zij kwam ongedeerd te voor- schijntusschen een matras Zij had deze uit een magazijn, waar zij werkzaam was, ergens af te leveren eu daar het regende, een rijtuig ge nomen. De matras had den schok gebroken. Ook in Duitschland beijvert men zich om het houden van hoenders aan te moedigen. in verscheidene plaatsen worden daar depots opgericht, waar eieren verkocht worden onder waarborg van versch te zijn zij worden geteekend, om te kunnen nagaan door wien zij geleverd zijn. Een kooper, die een ei, dat als versch is geleverd, onbruikbaar bevindt, krijgt 15 eieren kosteloos terug. Leden, die slechte eieren geleverd hebben, mogen een tijd lang niet meer aan de depots leveren. Te Keulen is een vloer doorgebrand, ten- gevolge van gloeiende asch. Des nachts stortte daarop het plafond eener daaronder gelegen slaap- kamer van een gezin van acht personen in. De ouders en een kind werden zwaar gekwetst, de anderen licht. Te Nurnburg werd een stedelijke beambte verantwoordelijk gesteld voor een tekort van 1000 mark. De man, die dat bedrag niet kon bijpassen geraakte zoo onder den druk van de verdenking, dat hij zich in een treiu doodschoot. Juist na dat het lijk ontdekt was, kwam per telegraaf be- richt, dat het tekort nooit had bestaan en dat een beambte zich vergist had. Een geheimzinnige zaak houdt de Belgische justitie bezig te Etterbeek, waar, tengevolge een aanklacht, in een anoniemeu brief neergelegd, de lijken van twee broeders, industrieelen, die kort na elkaar gestorven zijn, werden opgegraven. In het genoemde schrijven werd een persoon be- schuldigd, de twee broeders te hebben vergiftigd, nadat hij gedurende geruimen tijd door vervalsching van hun boeken, oplichterijen enz., hen voor een bedrag van 15000 francs heeft benadeeld. De persoon, tegen wien deze zware beschuldiging wordt uitgebracht, heeft sedert eenigen tijd Belgie verlaten, terwijl zijn tegenwoordige woonplaats onbekend is. Er wordt thans ijverig naar hem gezocht, daar werkelijk een onderzoek, in de boeken van de beide broeders ingesteld, aan het licht bracht, de de anonieme beschuldiger, wat het laatste punt betrof, waarheid sprak. Een onderzoek op de lijken van de overledenen zal moeten uitmaken of ook de beschuldiging, wat de vergiftiging be treft, gegrond is. Te Kattowitz is een misdadiger gevangen genomen, die reeds sedert geruimen tijd den omtrek onveilig maakte door in de spoortreinen zijn mede- reizigers te bedwelmen en daarna te berooven. Vooral maakte hij veel slachtoffers onder Duitsche handelreizigers, aan een van wie hij o.a. 8000 mark ontstal. De man werd op heeterdaad betrapt. Bij het Italiaansche dorp Valle Castellane heeft een patrouille der Carabiniere een gevecht geleverd tegen een troep uitgehongerde wolven, waarvan er een groot aantal werden neergeveld. Drie der militairen werden echter bij dezen strijd in stukken gescheurd, terwijl ook een vierde ernstige verwondingen bekwam. Het plan bestaat om die streken, door een geregelde expeditie, van het groote aantal wolven te zuiveren. Een vreeselijk ongeluk is in de Russische gemeente Malo-Ousene, in de provincie Samara, gebeurd. Terwijl men daar Maandag in een der kerken godsdienstoefening hieid, stortte eeusklaps het gewelf van het gebouw in elkaar. Van onder de puinhoopen werden 49 personen levenloos te voorschijn gehaaldacht menschen waren zwaar gewond, terwijl ongeveer zestig anderen er met lichtere kwetsuren afkwamen. Een Amerikaansch blad doet een komisch verhaal van een grappenmaker, die er een brand- verzekeringsmaatschappij zou laten inloopen, maar als bedrieger bedrogen werd. De man kocht nl. een partij sigaren, liet die verzekeren en rookte ze op. Hij vroeg toen voor die partij vergoeding, daar de sigaren toch werkelijk verbrand waren. De directie antwoordde, dat zij de bewering vol- komen toegaf, maar de vrijheid zou nemen den verzekerde, als hij bij zijn vordering bleef, aan te klagen wegens opzettelijke brandstichting wat ook boven twijfel verheven was. Zij heeft verder niets meer van den vernuftigen Yankee gehoord. Een Amerikaansch uitvinder beweert, een schip te hebben uitgedacht, zoo wonderbaarlijk snel varend, dat het de reis van Amerika naar Europa in drie dagen volbrengt. Het is in een cylindervormig schip, een kurke- trekkerachtig gevaarte, waarvan de buitenste romp draait, terwijl het binnengedeelte het evenwicht bewaart. Op de scheepswerven van Newport (Ver. St.) wordt een proefvaartuig naar dat nieuwe model gebouwd. Als de proef gelukt, zegt de New-York Herald zal een postdienst met die snelvarende draaischepen worden ingericht. ingezoiTden stukken! Van onzen vroegeren stadgenoot den heer S.J. van Wijck, onderwijzer te Krugersdorp, ontvingen wij het volgende schrijven De Oorlog in Zuid-Afrika. Geachte Heer Redacteur, Reeds meer dan eenmaal was ik voornemens om in een of meer Nederlandsche bladen lets mede te deelen omtrent den bloedigen en ramp- zaligen oorlog, die nu twee maanden in dit wereld- deel woedt, en welke verloop in geheel Europa, maar inzonderheid in Nederland met zooveel be- langstelling wordt nagegaan. Waarschijnlijk zou ik nog eenigen tijd hebben uitgesteld, indien ik niet tot de ontdekking was gekomen, dat sommigen in Nederland meenen te weten, dat ik tot de gewonden behoor. Tot geruststelling van vrienden eu familiebetrekkingen wensch ik hier dit bericht openlijk tegen te spreken. Niet alleen ben ik niet gewond, maar heb ook tot heden niet aan den oorlog deelgenomen. Mijn arbeid aan het Secretariaat van het Roode Kruis alhier is een voldoende reden voor mij om thuis te blijven; maar boven en behalve dat, zal geen Transvaalsch officier het in 't hoofd krijgen, om anders dan in den uitersten nood een Hollandschen schoolmeester op leeftijd naar het slagveld te zenden, die zeer goed met een stuk krijt en een liniaal kan omgaan, maar al een zeer gek figuur zou maken op een paard en met een mauser. Mijn oudste zoon is 7 December opgetrokken naar het tooneel van den strijd en ligt in het lager voor Ladysmith. Mijn tweede zoon zou misschien ook al opgeroepen zijn, indien hij kon gemist worden op het postkantoor alhier. Het voorgaande ter informatie van vrienden enz. Nu over den oorlog zelven. Indien men de waarde der berichten die Nederland bereiken, moet afmeten naar het bovenvermelde omtrent mijD verwond zijn, dan is die waarde zeker niet heel groot. Het is ons trouweus voldoende bekend, dat de Engelschen hunue //overwinningen" al zeer breed uitmeten en hunne nederlagen en zoo voorstellen, dat ze ten slotte nog een overwinning schijnen. Ik wil daarom een kort overzicht geven van het verloop en den stand van zaken op dit oogenblik. Het is nu juist twee maanden geleden, dat de oorlog uitbrak, en indien men de Engelsche oorlogsprofeten wilde gelooven, dan zou de geheele worsteling niet langer dan drie maanden duren en voor de Engelsche soldaten niet veel meer zijn dan een wandeling naar Pretoria, waar officieren en soldaten het Kerstfeest zouden vieren. Laten wij zien, wat van de profecie geworden is. Terstond na de oorlogsverklaring rukten de Trans vaalsche troepen, die geheel klaar waren, de grenzen over en Natal binnen. Het eerste be- langrijke gevecht had plaats bij Glencoe en werd door de Engelsche berichtgevers als //een groote overwinning" geroemd. De overwinning was dan ook zoo groot, dat de Boeren 243 Engelsche ge vangen namen en de Engelschen het geraden vonden om Dundee te outruimen en zich op Ladysmith terug te trekken. Ik weet wel, dat het ontruimen van Dundee door de Engelschen is genoemd een //strategische achterwaartsche be- weging" en ook //een meesterlijke vooraf bepaalde zet"maar het is zeker een meesterlijkheid van de zonderlingste soort, als men bij zulk een achterwaartsche beweging, ammunitie, levens-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2