Aigemeen Nienws- en Advertentieblad Zeeowsch- Vlaanderes. voor No. 3872. Donderdag 25 Januari 1900. 40e Jaargang. Engeland en de Z.-A. Republiek. IL 0 openbaar verpachton BinnenlancL ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjB slecbts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Woensdag, 31 Januari 1900, des namiddags 2ya liur, op het gemeentehuis aldaar in het het grasgSwas op het Ooste- lijk gedeelte van de algemeene begraafplaats. De voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente- secretarie. Ter Neuzen, 23 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Eergister-avond is er van generaal Buller geen bericht gekomen bij liet departement van Oorlog te Londen. De Boeren waren dus nog niet over- wonnen. Alleen vermeldde hij, dat Zondag een ofiicier en vijf soldaten gedood en 3 officieren en 75 soldaten gewond waren 8 werden er vermist. We moeten het dus voorloopig stellen met oude berichten. Volgens de /Manchester Guardiau", had de aanval van sir Charles Warren veel eerder plaats dan men verwacht had. 'tVuur werd Zaterdag- ochtend om zeven uur geopendde Boeren ant- woorden met geweervuur. De Yorkshires en de Lancashires rukten om elf uur voorwaarts, ge- volgd door de brigade van Hart op de wester- flank, langs den heuvelkam naar de halvemaan- vormige stelling van de Boeren, vanwaar een levendig vuur van drie zijden de Engelschen begroette. Deze rukten voorwaarts tot een kleine 500 meters van de rechterflank van de Boeren, maar trokken den Herwelkam niet over. Daar bivakkeerden de Engelschen, maar 's nachts ont- ruimden de Boeren hun stellingen op de rechter flank, en deze werden Zondag-ochtend bezet door de Engelschen. Maar de Boeren hadden nog een tweede halfkringvormige schansenreeks hoogerop. In de gevechten gebruikten de Boeren de maxims en schoten met de granaatkartetsen, die zij in Coleuso hadden vermeesterd. De militare medewerker van de /Times" klaagt weder over het gebrek aan goede terreinkaarten van Natal, dat oogenschijnlijk voor Buller's staf FBUILLBTO N door J. T. De huishoudster haalde diep adem en verwijderde zich van het meubel dat zij zoo harduekkig ver- dedigd had. Nu bukte Clifton wederom en trok de schuifla weer open. Hij zag nu een handdoek, die in zijn geheele lengte uitgespreid lag. De doek werd weggenomen, en een zorgvuldig opgevouwen japon van donker blauwe zijde, schijnbaar met de meest mogelijke elegantie opgemaakt kwam voor den dag. Daaruaast lag een kraag van bijzonder fijne kant waarin een gouden broche was gestoken. De ver- droogde overblijfselen van roode rozen verleenden aan de geheele verzameling het voorkomen eener reliquie uit het graf. Eenigszins verwonderd trokken de beide detectives zich terug en vestigden hunne blikken onwillekeurig op juffrouw Elliott. z/Ik moet u nog eenige dingen medeelen," zei de oude vrouw met eene kalmte, die opvallend afstak bij de opwindiug, die zij aan den dag had gelegd, zoolang mijnheer Ward in het vertrek was geweest. Dat deze voorwerpen, hoe kostbaar ze ook mogen zijn, werkelijk toebehooren aan Louise, daar twijfel ik geen oogenblik aanzij bracht ze mee, toen zij hier in huis kwam, en zij bevestigden zlechts, wat ik u ook reeds met een enkel woord heb gezegd, dat dit meisje geene gewoue naaister was, maar dat zij vroeger betere dagen gekend heeft." evenzeer een onbekend terrein is als het noord- westen van Britsch-Iudie. Uit Ladysmith schijnt voorloopig geen uitval te zullen geschieden. Nog al merkwaardig is de mededeeling in een te Rotterdam uit het lager van het Utrecht-kommando nabij Ladysmith ont- vangen brief, gedateerd 19 December, nl. dat de Engelschen, in Ladysmith opgesloten, de Boeren een voorstel hebben gedaan, te weten ontwapening en daarna vrijheid om naar Pieter Maritsburg terug te keeren. De Boeren wezen dit voorstel van de hand. Op de andere punten van het oorlogsterrein schijut men den uitslag van den strijd aan de Toegela af te willen wachten. Er gebeurt ten minste niets. Uit Modderrivier wordt aan de //Times" ge- meld, dat er overdag heliogrammen worden gewis- seld tusschen Honingnestkloof en Kimberley. Het gerucht, dat generaal Tucker lord Methuen zal opvolgen, wordt nu weer door de //Western Mail" opgenomen. Kimberley is Woensdag jl. hevig gebombardeerd door de Boeren. Vrijdag daarop zijn 1000 paarden en muilen van de De Beers-maatschappij, die onder toezicht van een opzichter en twaalf Kaffers liepen te grazen door honderd Boeren overvallen. De bewakers beantwoordden het vuur van de Boeren, en trokken langzaam terug, zegt het bericht, waaruit intusschen niet blijkt, dat ook de paarden en muilen mee teruggegaan zijn naar Kimberley. Van den 10cn zijn weer berichten uit Mafeking gedagteekend. De Boeren hadden weer een granaat uit hun groot kanon in het vrouwenkamp ge- worpen, maar nu werd niemand getroffen. Zij bouwden in den laatsten tijd een voetstuk voor een groot kanon, op een halven kilometer verder dan hun tegenwoordige stelling geplaatst. Het had zoo hevig geregend, dat het verbhjf in de loopgraven voor de stad bijna onmogelijk was geworden. Toch bleef, volgens den berichtgever, de gezondheid van het garnizoen redelijk. De //Standard" verneemt uit Durban, dat tien baardragers overliepen naar de Boeren, zoodra ze Potgietersdrift hadden bereikt. Hetzelfde is ge- beurd bij Colenso. Men gelooft, dat bij de Engel- sche ambulance ettelijke spionnen van de Boeren zijn. Hier volgen eenige telegrammeu. Kimberley, 17 Jan. De Boeren bombardeerden de stad heden uit al hun stellingen van zonsop- gang tot acht uur. Het vuur was overal gericht op de redoute. Met een zacht //hm" en een vernieuwden blik op de japon en de kanten kraag, legde mijnheer Clifton er den handdoek zorgvuldig over heen en schoof de lade weer zacht dicht, zonder een enkel voorwerp aangeraakt te hebben. Kort daarop ver- dween bij uit het vertrek. Evans kwam beueden eerst weer bij hem, en zag hem heel zacht te voorschijn komen uit de zitkamer van den heer Ward. Een glimlach speelde om de lippen van den ervaren detective en Timothy begreep dadelijk, dat het de ontdek- king van een spoor of ten minste het vertrouwen op een bevredigende uitkomst beteekende. ffDat is een elegant vertek fluisterde Clifton met zijn hoofd naar het vertrek wijzende, dat hij zooeven verlaten had. 1 Is eigeiilijk jammer dat gij niet den tijd hebt om het te bekijken." z/Hoe weet gij, dat ik geen tijd heb hernam Evans dichter naar zijn collega toegaande om de nieuwsgierige blikken van juffrouw Elliott te onlwijken, die achter hem van de trap was ge komen. //O, dat weet ik heel zekerhernam Clifton met Evans doorloopende naar den tuin. Timothy's uieuwsgierigheid was intusschen zoo groot geworden, dat ze hem geene rust liet. Toen Clifton een vroolijk praatje maakte met het dienst- meisje in de keuken en op die wijze in een paar minuten meer gewaar werd dan een rechter van instructie in een uur zou te weten zijn gekomen, maakte hij van de gelegeuheid gebruik om weer zacht de trap op te gaan en de zitkamer van den heer des huizes op te nemeu. Zijue verwondering was ongemeen groot. In plaats van een vertrek, dat met alle mogelijke Boerenkamp bij de Toegela, 19 Jan. Het bombardement van den Zwartkop af, is gister hervat door de Engelschen, een batterij is over de rivier gebracht. Onder dekking van een hevige kanonuade bezetten de Engelschen in drie linien de tweede rij der kopjes, doch zij trokken later naar de oude stellingen terug. Des nachts lieteu de Engelschen een ballon op ter verkenning der Boerenposities, en rnurden een lichtbom af. Een tweede telegram meldt, dat de Engelschen 3 stellingen langs de Toegela bezet hebben2000 man cavalerie zouden de Boerenstellingen om- trekken in de richting van Drakenberg. Een sterke Boerenpatrouille, ter verkenning uitgezonden, vatte de signalen hunner verspieders verkeerd op en kwam plotseling onder een hevig geweer- en maximvuur, waardoor J 4 man gedood en 20 gewdhd werden. Pretoria, 20 Jan. Een Boerenpatrouille van 200 man, onder veldcornet Opperman, is op verkenning, door de Engelschen omsingeld. Vol gens gerucht werden 4 Boeren gedood, 30 gewond en enkele gevangen genomen. Londen, 23 Jan. Aan de //Daily Mail" wordt uit Durban geseindEen aantal vrijwilligers- officieren, verbonden aan de ougeregelde troepen, hebben hunne aanvrage om ontslag ingediend, op grond van geschillen met Engelsche offlcieren. Zij hebben zich naar Kaapstad begeven, om hunne grieven aan den hoogen Commissaris voor te leggen. Bij Prov. blad n°. 13 brengen Gedeputeerde Staten van Zeeland ter algemeene kennis 1°. dat de in het reglement op de keuring van dekhengsten bedoelde nakeuringen voor 1900 zullen plaats hebben te Kattendijke op Woensdag 14 Februari 1900 om 12£ uur n. m. (Wilhelminadorp, achterweg achter de kerk) te Hulst op Donderdag 15 Februari 1900 om uur v. m. (Groote Markt); 2°. dat de keurings-commissie hestaat uit de heeren districtsveeartsen-plaatsvervangers C. Fauel te Nieuwenhoorn, voorzitter, M. C. van Buuren te Zuidland, secretaris, W. F. Altevogt te Klaas- waal, lid en F. A. Deijermans, gediplomeerd veearts te Dirksland, plaatsvervangend lid 3°. dat de eigenaar of houder, die zijn hengst wenscht te doen kenren, verplicht is daarvan ten weelde gemeubeld was, zooals hij gedacht had te vinden, zag hij eene eenvoudig gemeubelde kamer, half bibliotheek, half atelier. Er lag niet eens een karpet op den witgeschuurden vloer, niets dan een mat, die niet midden in het vertrek lag of voor den haard, maar aan de eene zijde, vlak voor een portret, dat den jongen detective op het eerste gezicht reeds was opgevallen, ook al daarom, omdat het 't eenige bezieuswaardige voorwerp was in de geheele kamer. Het was het portret van eene trotsche en be- tooverend inooie vrouw, van eene moderue schoone met vurige oogen, die van onder een weelderigen, ravenzwarten haardos opschitterden en waarvan de al te zwarte kleur eenigszins getemperd werd door de roode kap van een sortie, die over het hoofd was getrokken. z/Dat is misschien het portret van zijne zuster," prevelde Evans. //Die kleeding is te nieuwerwetsch dan dat ze aan zijne moeder kon hebben toebe- hoord." Daarop bekeek hij het portret meer van naderbij om te zien of hij in de trekken van die over- moedige brunette eenige overeenkomst kon vinden met de karakteristieke physionomie van den be- daarden mijnheer Ward, dien hij zooeven ont- moet had. Daar viel het hem plotseling op, dat de schil- derij zoo ver van den muur afweek en hij meen- de, dat een fout bij het omlijsten de schoonheid van het heerlijk kunstwerk eenigszins minder goed doet uitkomen. De gelijkenis, waarnaar hij zocht, vond hij ookhij meende die ten minste te vinden in de oogen die dezelfde kleur hadden als die van den heer Ward. Overtuigd, dat hij minste 7 dagen te voren aangifte te doen bij den secretaris der keuringscommissie 4°. dat het onderzoek naar snuivenden damp (cornage) aan de longe zal geschieden 5°. dat het verboden is hengsten tot dekking van merrien te gebruiken, niet goedgekeurd over- eenkomstig de voorschriften van meergenoemd reglement, tenzij de hengst en de merrie gedurende tien achtereenvolgende dagen aan denzelfden per- soon toebehoorden. Voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zijn Maandag een paar militiezaken behandeld betreffende de vraag wie van twee broeders, die in hetzelfde jaar geboren zijn, tot den dienst moet worden aangewezen, wanneer er geen overeenkomst dienaangaande door hen is tot stand gebracht, en hij, die het laagste nuinmer heeft getrokken, wegens lichaamsgebreken of gemis van de gevorderde lengte als anderszins moet worden vrijgesteld. De militieraad in het le district had in dit geval dengene aangewezen die het hoogste nummer heeft getrokken, waartegen de militiecommissaris zich in hooger beroep voorzag. Het lid van Gedepu teerde Staten Mr. graaf Van Bylaudt, die over de betrekkelijke zaken rapport uitbracht, adviseerde tot handhaving van de uitspraak van den militie raad, niettegenstaande de quaestie vroeger bij Koninklijk besluit in anderen zin is uitgemaakt. Hij achtte het Koninklijk besluit in strijd met art. 52 der Militiewet bepalende, dat van een of meer broeders die in hetzelfde jaar geboren zijn de helft voor den dienst moet worden aangewezen, daar volgens het koninklijk besluit in het onder- havig geval geen der beide broeders zou moeten dienen. Men schrijft aan de N. R. Ct. Daar de quarantainestallen te Clinge, de in- voerplaats voor vee van Zeeuwsch-Vlaauderen O. D., te klein zijn om het groot aantal koeien te bevatten, daar dat maandelijks wordt ingevoerd heeft de Belgische regeering besloten die stallen op aanmerkelijke wijze te vergrooten. Zij heeft een aauzienlijk stuk grond aangekocht om daarop nieuwe gebouwen te zetten, welke dan ook ge- bruikt zullen worden om de dieren, aangetast door mond- en klauwzeer, af te zonderen. Daaruit blijkt, dat de Belgische minister van landbouw nog niet van plan is die quarantaine stallen, waartegen in den laatsten tijd, ook in Belgie, zooveel stemmen zijn opgegaan, te sluiten. Wij moeten ons dus vooreerst nog niet vleien met de opening der Belgische grenzen voor den vrijen invoer van Nederlaudsch vee. alle geheimen doorgrond had, die het portret hem kon openbaren, wilde hij juist zijn aandacht aan een ander voorwerp schenken, toen hij tot zijn niet geringen schrik in het opgewouden gelaat van de huishoudster keek, die achter hem in de kamer was gekomen. z/Dit is de kamer van mijnheer Ward," zei zij op waardigen toon. „Behalve mij komt hier nooit iemand binnen, zelfs geen bediende." z/Dan verzoek ik u vriendelijk het mij niet kwalijk te nemen," hernam Timothy, te vergeefs rondkijkende naar het voorwerp, dat zulk een te- vreden glimlach om den mond van zijn chef had getooverd. //Ik zag door de half-geopende deur dit portret, dat mij door zijn verrukkelijke schoon heid zoozeer aautrok, dat ik het niet kon laten hier binnen te gaan om het meer van nabij te te bekijken. Die dame is zeker eene zuster van mijnheer Ward? z/Neen, eene nichthernam de oude vrouw. Met die woorden drong zij den jongen detective de deur uit, die ze met zulk een nadruk toesloeg dat het duidelijk te bespeuren was, hoezeer zi eit haar humeur was geraakt. Kort daarna kwam Clifton uit de keuken weer naar boven en nu kwam hij met mejuffrouw Elliott in een gesprek, dat de aandacht van den jongen detective in hooge mate boeide. *U is er dus op gesteld, dat het meisje terug- gevonden wordt p" vroeg Clifton. //En is u ook bereid om alle onkosteu van het opsporen te betalen De oude vrouw knikte bevestigend. //Ten minste voor zoover mijne middelen toe- reikend zijn zei ze. #Ik heb eenige houderdeu ter \Eims(UE tomm -■- Uit blail verscliijnt daandaa-, Woensdag- en Vrijdagavonil, ait^ezonderd op Fee.tdttgen, bij den nitgever P. J. I AS OK MSIIK te Ter Seazeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1