Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. a a No. 3869. H1HDRSWET. Engeland en de Z.-A. Republiek. Oonderdag 18 Januari 1900. 40e Jaar^ang. Veeartsenijkundig Staatstoeziclit. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binuen Ter Neuzen 1,Franco per post: Voor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Het was te verwachten dat wij voor den grooten slag allerlei berichten zouden vernemen, die niet duidelijk zijn. Schijnbewegingen worden als hoofd- bewegingen overgeseind, verkenningen worden ver- ward met den slag en dit gevoegd bij het feit, dat we slechts van een kant worden iugelicht en hoe dan nog verklaart, dat we omtrent den toestand bij Ladysmith moeten erkennen, dat we niet weten, wat er gebeurt. In Engeland, dat wil zeggen te Londen, is men niets wijzer, het publiek althans niet. Men voldoet daar echter aan de begeerte naar nieuws, door ge- fantaseerde tijdingen als „Generaal French heeft Colesberg ingeuomen en 4000 Boeren gevangen gemaakt", of wel //Ladysmith is ontzet" en der- gelijke extratijdingen worden dan graag gekocht cn door niet al te kieskeurige telegrambureaux overgeseind met de inleiding //te Londen loopt het gerucht enz." Nu, we zullen er maar niet veel van zeggen, want waar het departement van Oorlog zoo zuinig is met zijn mededeelingen, is het moeilijk om ge- ruchten te onderkennen van halfambtelijke mede deelingen. Men gelooft te Londen steeds, dat het ministerie nieuws heeft ontvangen, maar het niet •wil bekend makeu. Wat het ministerie wel bekend maakte, beduidde niet veel een telegram van Buller met het oude nieuws, dat twee officieren gevangen genomen en FEUILLETO N door J. T. 7) wDit is de kamer, die altijd als naaivertrek in gebruik is geweest," zei ze. //Toen Lou hier kwam, vond ik het beter in deze kamer een bed neer te zetten, dan beneden. Zij was een bescheiden en net meisje, dus kon ik haar gerust deze kamer aanwijzen." De detective wierp een onderzoekenden blik op het sierlijke schrijfgereedschap dat op een klein tafeltje in het midden der kamer lag, op de met half verwelkte rozeu gevulde vaas op den marmeren schoorsteenmantel, op de prachtuitgave van Shakes peare's werken en op andere elegant gebonden boeken, die op een zijtafeltje lagen. Hij dacht er het zijne van, zonder er evenwel iets van te zeggen. Reeds was hem zeer veel duidelijk geworden. Het meisje was den vorigen nacbt niet te bed geweest; er bad een overrompeling, misschieu zelfs een worsteling plaats gehad, want een der gordijnen was als door een krampachtig vastge- klemde hand midden door gescheurd, een stoel lag met gebroken poot op den grond, en de ont- voering, hoe vreemd het ook scheen, was onge- twijfeld door het venster gebeurd. z/Gij vondt de deur van morgen op slot vroeg Timothy Evans. „Ja" antwoordde mejuffrouw Elliott, ven ze hadden aan den binuenkaut een stoel er voor ge- naar Pretoria gebracht waren en een heliogram van White dd. 14 Januari, berichtende eenige sterfgevallen aan typhus deu vorigen dag iu La dysmith. Behalve deze telegrammen weten we eigenlijk niets van den toestand om de belegerde stad. Buller is naar Springfield getrokken, maar met de hoofdmacht, of was 't een schijnbeweging En hebben de Boeren Zwartskop, liggende tusschen Springfield en de Toegela, verlaten, zijn ze dus van de zuidelijken oever mar den noordelijken getrokken Sir Charles Warren is met 11,000 man naar Weenen getrokken, misschien om de Boeren oostelijk om te trekken, maar de Boeren zullen wel oppassen. Is Warren de Toegela over of is dat eskadron van het 13e huzaren, dat Groberskloof verkeud heeft, ergens anders de rivier overgestoken. Hebben de Boeren Colenso verlaten Zietdaar, allemaal vra- gen, waarop geen antwoord is te krijgen. We moeten afwachten. Van meer dan een kant wordt gemeld, dat de Boeren na den 6" hun kanonnen ten zuiden van Ladysmith hebben weggehaald. Indien dit juist is, weten we toch nog niet waarom, maar dit feit kan wel aauleiding gegeven hebben tot het ge rucht, dat Ladysmith ontzet was. Ook in de stad zelf verwacht men niets aiiders, vermoedelijk door de signalen, die Buller en White wisselen. Winkelhouders te Ladysmith hebben ten minste naar Pieter Maritsburg geseind, om zoo spoedig mogelijk levensmiddelen te zenden. Men leidt hieruit af, zoo zegt een telegram uit Maritsborg, dat het ontzet van de stad op handen is. Maar 't zal juist andersom zijn. De winkeliers ver- beelden zich, dat het ontzet op handen is en be- stellen daarom al vast voorraad. Er is een telegram van het Boerenhoofdlager bij Ladysmith doorgelaten, dat blijkbaar betrek- king heeft op het gevecht van den 6del1 Januari. De Boeren hadden den zuidelijkeu rand van Bes- terskop bezet en vielen de Engelschen aan of werden door de Egelschen aangevallen dit blijkt niet duidelijk. De Boerenkominando's moeslen ten slotte terugtrekken. Uit andere Boerenberichten blijkt nog, dat de Boeren er wel in slaagden, de onderste verschan- schingeu te vermeestereu, maar dat hun aanval tegen den sterk verschansten top mislukte. Ten slotte werden de Boeren gedwongen, de meeste veroverde stellingen weer prijs te geven. Op het eind was het een verwoed gevecht van man tegen man. Een onweer kwam tusschenbeide. De verliezen plaatst, dien we echter zonder moeite op zij schoven." De detective trad nu op het venster toe en keek naar buiten. Een blik was voldoende om hem te doeu inzieii, dat een man in een donkeren nacht met groote omzichtigheid door het raam op het dakje daar onder zou kunnen komen. z/Nu," vroeg de oude vrouw in groote spanning, ,/kan ze niet door het venster gegaan zijn z/Er zijn reeds vele moeilijke kunststukken uitgevoerd," antwoordde Timothy terwijl hij zich gereed maakte op het dakje te klimmen. Plot- seling bedacht hij zich en vroeg Mrs. Elliott of de kleeren van het meisje ook verdwenen waren. De huishoudster liep haastig naar de kast., daarna naar de commode en schoof de laden opgewondeu open. //Neen," zei ze toen, alles is hier nog, uitge- zonderd een hoed, een mantel Zij hield plotseling op en scheen eenigszins verlegen te zijn. ffEn wat nog meer?" vorschte Timothy. i/O, niets," antwoordde mejuffrouw Elliott, ter wijl ze de laden weer dicht schoofer inankeeien nog eenige kleinigheden." z, Kleinigheden herhaalde de detective. Wan- neer zij nog tijd en lust had om kleinigheden mee te nemeu, zou ik me haar verdwijnen ook maar niet aantrekken." Hij was klaarblijkelijk geiirgerd en wilde dan ook maar alle verdere navorschingen staken en de kamer verlaten. Maar een blik op het gezicht der huishoudster bracht hem van zijn voornemen af. z/Ik begrijp er niets van," prevelde de oude vrouw met de hand over haar oogeu strijkende, der Boeren aan dooden en gewonden worden op honderd geschat. Van generaal French is geen nieuws hij heeft de brug van Colesberg beschoten, maar overigens al even weinig uitgericht als Gatacre en Methueu. Van Sterkstroom uit hebben de Boeren weer een brutaal stukje uitsrehaald. Een troep van 300 man zijn met maaichines in de richting van Vogel- rivier getrokken en hebben daar tot op 3 KM. van het vijandelijke kamp het graan binnenge- haald. De Britsche macht voelde zicb te zwak om tusschenbeide te komen. Volgeus de //Observa" zou generaal Tucker uit Indie lord Methuen vervangen en zou diens legermacht van daar naar Oranje-rivier terug trekken. Uit Kimberley is den 9de° door de Engelschen een uitval gedaan op Kamferdam, die echter mislukte. Hoewel in den laatsten tijd op verscheiden telegraafkantoren tengevolge van de invoering van rijwielen niet alleen besparing van bestelkosten, maar tevens aamnerkelijke verbetering is gebracht in de suelheid der telegrambestelling, laat de toestand op andere kantoren nog te wenschen en schijneu vele directeuren, iu strijd met de bepaling, dat de afleveritig zoo spoedig mogelijk na het ontvangen behoort te geschieden, van meening, dat een oponthoud van 15 minuten niet als vertraging is te beschouwen. Op grond daarvan heeft het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie de aandacht der directeuren in het bijzomler op dit belangrijke onderdeel van den dienst gevestigd en er op gewezen, dat zij er van doordrongen behooren te zijn, dat snelheid van overseining alleen doel treft, wanneer vlug- heid van bestelling daaraau gepaard gaat. Een aanhoudend toezicht, ook op de beweging der be- stellers buiten het kantoor, wordt ernstig aaube- volen. Daarbij moeten o. a. de navolgeude regelen en wenken iu acht worden genomen 1°. Elk ontvangen telegram behoort onmiddellijk ter aflevering gereed te worden gemaakt en uiterlijk 2 minuten na den ontvang ter bestelling beschik- baar te zijn. 2°. Wanneer bestellers aanwezig zijn, moet de bestelling van ontvangen telegrammen onmiddellijk na het gereedmaken aanvangen. Te dezer zake wordt gerekend op nauwlettend toezicht van de ,/Inderdaad, de zaak is mij onbegrijpelijk, maar zij blijft er even gewichtig om en ik zeg u dat zij moet gevonden worden." z/En waarom moet zij opgespoord worden ging Evans geergerd voort. //Als het meisje, zooals duidelijk blijkt, uit eigen verkiezing weg ging, waarom zullen wij ons dan om haar bekommeren De huishoudster weudde zich onrustig om. Eindelijk antwoordde zij ,/Is het niet genoeg, dat ik u beloof alle kosten voor eene opsporiug te zullen betalen Moet ik u dan ook de reden opgeven waarom ik dat wil en waarom ik geloof dat ze met geweld ontvoerd is?" Dit antwoord beviel Timothy niet, maar niet- temin voelde hij weer opuieuw zijn ijver als de tective ontvlammen. ,/Hoe laug zijt gij reeds in dithuis?" vroeg hij. z/Ik diende reeds bij deii vader van den heer Ward, die eenige jaren geleden is gestorven. z/Eu deze Louise? Wanneer kwam zij hier in huis z/Voor ongeveer elf maanden." //Is zij eene Ierlandsche //O, neen, zij is eene Amerikaansche en volstrekt geen gewoon meisje." z/Hoe meent gij dat?" Was zij goed opgevoed, outwikkeld, fijn beschaafd, prettig iu den omgang en mooi z/Ik weet niet wat ik u hierop zal antwoorden. Zij heeft eene goede opvoeding genoten, doch niet zoo als de meeste jonge meisjes tegenwoordig ont vangen toch weet ze veel wat auderen niet weten zij hield veel van lezen maar vraag er de dieustmeisjes naar; :k weet niet recht wat ik verder hicrop zeggen zal." directeuren, zoowel wat het medegeveu van meer dan een telegram in een loop, als wat de samen- voeging in verschillende richtingen betreft. Bij uitzondering zal het wachten van een besteller op in behandeling zijnde telegrammen ten hoogste 5 minuten mogen duren. 3°. Indien bij voortduring blijkt, dat de be- stelkrachten, in verbaud met de uitgebreidheid van den bestelkring, niet toereikeud zijn om ver traging te voorkomen, moeten voorsiellen ter voorziening worden gedaan, als wanneer telkens zal worden overwogen, in hoever door de in voering van rijwielen verbetering is te verkrijgen, zonder uitbreiding van bet bestellend personeel of vermeerdering van hulpbestelloon. TER NEUZEN, 17 Januari 1900. Bij de heden alhier door de commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek gehouden herbesteding van het vervoeren van ongeveer 350 M3.grind langs den wegTerNeuzen Hoek, werd ingeschreven door de heeren L. Kolijn te Hoek voor 0,58 en A. Dieleman te Ter Neuzen voor f 0,55 per M3. Het werk is niet gegund. Zaterdagavond j.l. hield de vereeniging //Eigen Hulp", onderling verzekeringsfonds van varkens tegen sterfte, hare jaarlijksche algemeene ver- gadering ten huize van M. Adriaansen, ,/'sLands Welvaren" alhier. Na opening der vergadering werd door den secretaris-penningmeester verslag gedaan omtrent het afgeloopen jaar. Hieruit bleek dat aan 4 leden wegens verlies van een varken uitkeering werd gedaan en wel aan C. van Tatenhove 15,60, W. van Aalst f 12,60, Jacs Kolijn f 12,60 en A. van Hecke 9,90, zoodat in't geheel 50,70 werd uitgekeerd. Uit de rekeniug en verantwoording over het afgeloopen jaar bleek dat deze sloot met een voordeelig saldo van 53,79$ tegen 38,47 in het vorig jaar, zoodat de vereeniging zich steeds in bloei mag verheugen. De uitkeering werd evenals het vorige jaar weer vastgesteld op 0,30 per Kg., terwijl deze voor jonge varkens welke nog geen 3 maanden oud zijn /0,10 per Kg. meer zal bedragen. De inschrijving van nieuwe leden is thans weer opengesteldaanmelding bij den voorzitter, den heer J. C. J. Kolijn en bij deu keurmeester W. Roth. Evans mat de reeds grijzende matrone met uit- vorschenden blik. Was zij het zwakke alledaagsche menschje, dat zij leek, of zou de belangstelling voor het verdwenen meisje eene andere reden hebben z/Waar kwam het meisje vandaan ging hij vosrt. //Waar woonde ze vroeger »Dat weet ik niet, want ik heb haar nooit naar haar verleden gevraagd zij kwam bij me en vroeg om werk en daar zij mij beviel, nam ik haar zonder aanbevelingen van andereu als naaister aan." z/En u was steeds tevreden over haar //Volkomeu." z/Ging zij dikwijls uit Ontving ze veel be- zoek De oude vrouw schudde het hoofd. z/Zij ging nooit uit en ontving ook nooit be- zoek, antwoordde zij. De detective keek verbluft voor zich uit. z/Nu weet ik voorloopig genoeg," zei hij ein delijk. //Eerst moet ik eens kijken, of ze het huis alleen of in gezelschap van anderen verlaten heeft." Na deze woorden klom hij uit het venster op het dak van het in aaubouw zijnd huis. Terwijl hij dit deed, overlegde hij bij zichzelf of de omstandigheden er wijl naar waren om den heer Clifton te laten halen of niet. Tot nu toe waren er nog geen bewijzen dat het meisje met geweld ontvoerd was. Het verlaten van het huis met of zonder minnaar was op stuk van zaken toch niet zoo'n ernstige zaak om daarom de ge- heele politiemacht in beweging te brengen. Maar wanneer nu de oude huishoudster geld had eu het besteden wilde om er den man, die het ver^ TER NEUZEIfSCHE COIIRANT SBit bind verscli ijn< .liaaiidue-, Uoensilu»- «- u r ij<IuK»voml, uitgezouilerd op FeeslilaKen, bij den nl«h»-ver VJM% B»» »e re. Memen, Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelet op artikel 8 der hinderwet doen te w e t e in dat vergunning is verleend aan de Directie der Industrieele Maatschappij te Amsterdam en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten van een centraal station voor electrische ver- lichting op het perceel kadastraal Sectie C 3788. Ter Neuzen, 16 Januari 1900. J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat blijkens bericht van Zijne Excellence den Minister van Buitenlandsche Zaken de invoer van melkkoeien in Belgie langs Maaseijck (station) met ingang van 15 dezer weder is toegestaan. Ter Neuzen, 16 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. i 1

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1