Algemeeo Nieuws- en Advertentiebl&d voor Zeenwsch- Vlaanderen. b smr a, a No. 3867, Zaterdag 13 Januari 1900. 40e Jaargana:. Benoeming leden Commissie van Fabricate. Engeland en de Z.-A. Republiek. feuFlleton. Binnenland. La ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,-. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. De „nieuwe" oorlog kan nu beginnen Roberts en Kitchener zijn gisteravond om 6 uur te Kaap- stad aangekomen. Volgens de inlichtingen, die de ,Temps" uit Londen ontvangt de onbe- trouwbaarheid daarvan is echter gebleken zou een oorlog eigenlijk niet meer noodig zijn. Ue Vrijstaters en de Transvalers zouden namelijk zoo'n ruzie onder elkander hebben, dat afwacnten de beste taktiek was. De oneenigheid onder de republieken zou de moeite van slagleveren uit- sparen. En ziedaar in eens opgelost, waarom Methuen, Gatacre en Buller geheel werkeloos blijven. Zij rekenen er op, dat de republieken zich zelf ten onder brengen. Nu, als men het gelooven wil, is dit zeker geen kwade oplossing voor de Britten en lord Kitchener zal deerlijk het land hebben. De werkeloosheid zal nog wel een poosje duren, want de heeren, die pas te Kaapstad zijn aange komen, zullen duchtig bun toebereidselen maken en niet over een nacht ijs gam. De toestaud is na de nederlaag van Buller op 15 December met veranderd en ook de jongste slag bij Ladysmith heeft aan de Engelschen hoegenaamd geen voordeel g Een Transvaalsch telegram geeft als het verlies der Boeren op den 6 Januari op 4 dooden en 15 gewonden. Maar Buller gelooft liever bet verhaal der inboorlingen in het kamp te 1 rere, die verzekeren, dat het verlies der Boeren in een kommando reeds 150 dooden en wagonladingen gewonden bedroeg. Het zwaarst schijnen de Vrij staters geleden te hebben, die door de Transvalers gedwongen werden, de gevaarlijkste plaatsen te bczcttcD. Dit laatste houdt natuurlijk weer verband met de beweerde oneenigheid. Het eenige gevechtsterrein, waar nog lets schijnt en y,Ud»,.wd. °K "MO,£ van Kaapkolonie, te gebeuren, is het noorden maar we hooren er niets van. Dordrecht heeft thans een garnizoen van 1000 opstandelingen. Zij staan onder bevel van Snyman. die Sauer vergezelde bij diens bezoek aan Dordrecht, Het is een vreemd toeval, zegt de correspondent van de Daily Mail" dat al de afgevaardigden, die de vergadering te Dordrecht, waar Sauer het woord voerde, uitzond on de Vrijstaters te waarschuwen, dat zij niet in Dordrecht moesten komen, thans in de gevangenis zitten wegens verraad of in open opstand zijn. In Engeland geven de redevoeringen van Bal four nog al aanleiding tot geschrijf. Het merk- waardigste uit zijn redevoeringen is de verklaring dat de regeering de generaals in Zuid-Afrika ge heel vrij heeft gelaten. Dit is bevestigd door lord Selborne aan het feestmaal der vereenigde kamers van koophandel te Londen. Hij zeide, dat er geen schijn van grond was voor de be wering, dat hetzij de regeering, hetzij de mili taire overheid te Londen, op eenige wijze ge trasijt zouden hebben, het krijgsbedrijf van de in Zuid-Afrika bevelvoereude geueraals te leiden of te belemmeren. Dinsdag heeft Balfour weer gesproken, nu op de jaarlijksche bijeenkomst van zijn kiezers te Manchester. Hij noemde het valschen laster, dat Engelands politiek in Zuid-Afrika ingegeven was door de begeerte, om rijke streken aan het Britsche rijk toe te voegen. Het had niets te winnen bij een oorlog, die veel schatten kost en bovenal het verlies van levens, die voor geen geld te koop zijn. De minister hoopte, op de volgende bijeen komst te kunnen spreken van behaalde overwin- ningeu en herstelden vrede en door geheel Zuid- Afrika veld winnende gelijke rechten. Hier volgen de laatste telegrammen Londen, 11 Januari. Er is geen nieuws van het oorlogsterrein. De //Daily Mail" heeft weder een paar tele grammen, die waarschijnlijk alleen afgezonden zijn om de regeering tot grooter activiteit aan te sporen. Het eerste telegram is uit Kaapstad en meldt, dat het succes der Boeren gevolgd wordt door een geweldige uitbarsting van sympathie voor de Boeren in de westelijke districten der Kaapkolonie. De jonge mannen trekken door de dorpen en zingen het Transvaalsche volkslied. Het andere telegram is uit Calcutta, en bevat de mededeeling, dat de Indische Regeering on- rustwekkende berichten ontving over de bewegingen der Russische troepen. Rusland, zoo wordt be weerd, is voornemensPerzieteannexeeren. Duitsch- land heeft toestemming gegeven, zoo het er spoor- wegconcessies ontvangt. Daarom is een groote Engelsche overwinning in Zuid-Afrika dringend noodig. Londen, 11 Januari. De //Daily Mail meldt, dat er ongelukkigerwijze geen twijfel bestaat of de gezondheid van Lord Methuen volkomen ge- schokt is. Modderrivier, 8 Januari. Yolgens de laatste berichten zijn de Boeren niet naar Douglas gegaan. Hier wordt het doellooze artillerie-duel voort- gezet. Rensburg, 8 Januari. Sedert het ongeluk, dat aan het SufFolk-regiment is overkomen, zijn de Engelsche operaties zonder beteekenis. Alle posi- ties zijn nog bezet, en verschillende verkenningen zijn gemaakt, waarbij gebleken is, dat de vijand naijverig alle verbindingslijnen met het Noorden bewaakt. Londen, 11 Januari. De speciale correspondent van de //Standard" te Durban seint, dat Maan- dagavond 1200 Indische koelies met draagbaren naar het front gezonden zijn. Uit hun vertrek leidt men af, dat een onmiddellijk oprukken van Sir Redvers Buller te wachten is. Uit het kamp bij Frere wordt van 8 Januari aan de //Daily Telegraph" gemeld, dat het vuren uit de Boerenstellingen om Ladysmith reeds vroeg begon dien dag, en nog wordt voortgezet, doch dat de beschieting onregelmatig is. De //Standard" verneemt uit het kamp bij Frere van 8 Januari Uit goede bron hoor ik, dat Kruger bij het hoofdkwartier der Boeren had laten informeeren, waarom Ladysmith niet werd aangevallen. Het antwoord was „Wij zouden te veel menschen verliezen". Kruger gaf in antwoord opdeze verontschuldiging den raad, de Vrijstaters in de eerste linie te plaatsen. Die aauwijzing werd opgevolgd. De aanval werd toen gedaan. Kruger's raad was in zooverre goed, dat de Vrijstaters zich beter gedroegen dan de Transvalers. De Vrijstaters namen ten minste een heuvel, terwijl de Iransvalers later op den dag terugtrokken, voordat White een tegenaanval deed, onder de spottende opmerkingen van de Vrijstaters. De Vrijstaters hielden huir stellingen vast, totdat zij feitelijk in de loopgraven met de bajonet werden neergestoken. Door de regeering is ingediend een wetsoutwerp tot wijziging van art. 240c en art. 243 der ge- meentewet. De wijziging van art. 240c strekt om de woorden z/naar de vertering" in het artikel te laten ver- vallen. Indien toch alle gemeentelijke directe belastingen, ook die welke geheven worden naar grondslagen, ontleend aan den uiterlijken staat, alsinkomsten-belastingenmoeten worden beschouwd, gaat het, naar het oordeel der regeering, niet aan in art. 240c nog te gewageu van belastingen naar de vertering. De redactie van art 243 is in overeenstemming gebracht met den werkelijken toestand. Er zijn toch wel plaatselijke belastingen, waarbij niet het inkomen als zoodanig, maar de vertering de grond- slag is, maar deze belastingen worden toch altijd geheven naar een zeker denkbeeldig inkomen, berekend naar grondslagen, ontleend aan den uiter lijken staat. Klassificatie is ook volgens het voorstel der regeering geoorloofd, mits de verdeeling der lasten daarbij slechts weinig verschilt met die, welke bij toepassing van de gestelde regeleu zou worden verkregen. door J. T. 5) HOOFDSTUK II. In de nabijheid van de Broadway, den eigen- lijken hartader van New-York, waar het oorver- doovend geraas den vreemdeling een drukkend ge- voel moet geven en waar de graniet-paleizen als de burchten van een groot deel der rijkste han- delsvorsten der aarde kunnen beschouwd worden, bevindt zich eene betrekkelijk stille straat waarin een groot gebouw staat, dat een grooten invloed uiioefent op het wel en wee van de menschheid. Niemand kan dat statige gebouw voorbij gaan zonder het te bewonderen. Het is in sierlijken stijl opgetrokken en naar de eischen des tijds in- gericht om voor de mannen der wet tot een aan- genaam verblijf te dieuen. Het is het hoofdkwar tier der politie in de wereldstad New-York. De praktische inrichting van het gebouw zoowel als de voorbeeldige orde die er heerscht, zijn be- wonderenswaardig. Van de kamer van den hoofdintendant loopen telegraafdraden naar de verschillenoe politiebureaux der reuzenstad en eene lichte beweging aan het toestel is voldoende om de bevelen van den chef onmiddelijk te doen uitvoeren, zoodat men misda- digers uit het verst verwijderde deel van de linie en zelfs aan de overzij van den Oceaan kan laten vervolgen en gevangen nernen. Een van de meest interessaute afdeelingen in het enorme gebouw is het bureau der geheime politie, waar reeds menige aangrijpende roinan zijn oorsprong gevonden heeft. In het uiterlijk en het innerlijk van die afdeeling zoekt men te vergeefs naar iets eigenaardigs of geheimzinnigs, maar wat hier wordt behandeld, heeft dikwijls versfrekkende ge vol gen. Ook op eenen herfstmorgen boden die vertrek- ken geen belangwekkenden aanblik aan zij zagen er integendeel uiterst sober uit en zelfs de jonge beambte die in het voorste vertrek op een krukje zat, maakte den indruk van zich te ver- velen. Daar werd plotseling de deur geopend. Eene oudachtige zichtbaar opgewonden dame trad binnen en zich tot den beambte wendend sprak zij haast.ig //Ik wilde gaarne een detective tot mijue be- schikking hebben." Plotseling hield ze op en wierp eenen wantrou- wenden blik op de open deur der aangrenzende kamer, daarop vervolgde zij „Ik wilde de zaak geheim houden. Dezen nacht is uit ons huis een jong meisje verdwenen, en Nogmaals hield ze op te midden van haar woordenvloed, daar haar opgewondenbsid haar het verder voortgaan belettedoch na eene korte pauze stiet ze met nadruk de woorden/ uit: //En ik zoek iemand om haar op te sporen." ,/Een meisje Wat voor een meisje &n wat meent gij met de woorden Uit ons huis J vroeg Timothy Evans, een jonge detective. De dame keek haar ondervrager scherp aan en antwoordde daarna „Gij zijt me veel te jong! Is hier dan geen oudere beambte met wien ik kan spreken?" De detective haalde even zijn schouders op en riep den een graad hooger geplaatsten detective, den heer Clifton, die juist door de vertrekken liep. De dame scheen dadelijk meer vertrouwen in den ouderen heer te stellenzij greep hem bij de hand, trok hem naar een vensternis en vertelde hem een en ander, waarvan de jonge detective niets verstond. De heer Clifton luisterde welwillend toe, plotseling echter maakte hij eene beweging die verwondering en spanning verried. Evans was nu overtuigd dat zijn collega weer een geval in handen had dat hij aan niemand zou willen overdoen. Daarom stoud hij op om de kamer te verlaten. Op hetzelfde oogenblik verscheen de inspecteur in de deur. Waar is Clifton?" vroeg hij. ,/Zeg hem dat ik hem dadelijk moet spreken." Clifton had deze woorden reeds gehoord en haastte zich aan den wensch van zijn chef gehoor te geven. In het voorbijgaan fluisterde hij Evans in #Tim, ga met nog een detective, met deze dame mee Onderzoek het huis nauwkeurig er. mocht ge mij noodig hebben dan laat ge het mij maar wetenik zal hier nog zoowat twee uur blijven." De jonge detective wenkte zijnen vriend Kelly uit de aangrensende kamer, naderde de matrone opnieuw en vroeg liaar zacht „Waar woont gij Ik moet met u meegaan om de zaak te onderzoeken." Heeft hij dat gezegd vroeg zij terwijl ze TER NEUZEN, 12 Januari 1900. Op het gistermiddag in de haven gekomen Eng. s.s. „Oranje Prince", van Philadelphia met petroleum voor Gent bestemd, bespeurde men heden morgen, toen men een der stokers wilde wekken, dat deze dood op zijne kooi lag. Bij onderzoek bleek hij in een aanval van bloedspuwing bezweken te zijn. De overledene hoort thuis in Antwerpen en is 37 jaar oud. Zijn lijk is naar het Zieken- huis alhier overgebracht. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland is aan den heer F. C. O. M. Hombach te Hulst tot wederopzegging vergunniug verleeud tot het berijden der, ten dienste van het algemeen bestemde wegeu in Zeeland, niet in onderhoud bij het rijk, met een mottorrijtuig. De vergunning is verleend onder verschillende voorwaarden. Door den raad van Biervliet is tot gemeente geneesheer benoemd de heer J. W. H. Huijkman, te Elspeet (Gelderland). De heer P. Beyers, die sedert 1 Sept. de be- trekking tijdelijk waarnam, vertrekt naar Amsterdam. met den vinger naar Clifton wees, die zich reeds verwijderd had en van eene lessenaar eenige voorwerpen nam om die aan den inspecteur te brengen. Evans knikte bevestigend, waarop de dame naar de deur ging, gevolgd door de twee mannen. Toen het drietal het gebouw verlaten had, bleef Evans aan de zijde der dame loopen, terwijl Kelly, alsof hij niet bij hen behoorde, aan den overkant der straat voortliep. z/Ik kom vau het Grammercy Park N° 518, uit het huis van Mr. George Ward," fluisterde de vrouw. Nu begreep hij dat de plotselinge belangstelling van zijn collega was opgewekt door het uoernen van dit welbekende huis; dit verraste hem ook. ,/Een meisje," ging zij voort, ,/dat voor ons naaide, verdween van nacht op een wijze die ons niet weinig verontrustzij werd uit hare kamer ontvoerd." Toen zij het spotachtig lachje en het onge- loovig gezicht van den jongen detective bemerkte, voegde zij er haastig bij ,/Ja, zij werd uit hare kamer ontvoerd, want vrijwillig zou ze nooit gegaau zijn. En zij zal op'gespoord worden, al zou het mij ook den laatsten dollar kosten De levendige gebaren van de matrone, de be- sliste toon van haar stem, hare heftige woorden deden Evans vragen of het verdwenen meisje eene bloed- verwante van haar was. *Neen," antwoordde zij, //geen verwante, maar eene lieve, goede vriendin, eene eene die mij zoo dierbaar is als eene dochterZij moet gevonden worden Dit blad verschijnl Jiaa'nlatf-. Fabricage in DE VELDE en A. C. X. GRENU en iat rtoor Inm Collegie tot Voorzitter dier Commissie is benoemd de heer M. VAN DEN HOEK. Ter Neuzen, 10 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, J A. P. GEILL, Burgemeester. W. S. J. DIELEMAN, L°. Secretans. Aeuien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1