R. K. Ken ll Roelants Almanak. j Nsderl. Paardenstambosk Ter Neuzen. P. J. VAN DE SANDE. BUROERLIJKE STAN D. Handelsbericbten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. DiENSTREGELLNG Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. Advertentien. van 13 op 16 cent per unr. AMeeling Zeeland. VOORHANDEN: in jaren daar niet aanschouwd was en die bijna de geheele stad verlichtte. Aan den Goudschen Rijweg op den hoek van den Boezemsingel, staat op een vrij terrein, afge- sloten door een monumentaal hek, de groote Koninklijke Meubelfabriek van de firma, Allan Co., waarvan firmanten zijn de heeren Hoefnagels. De'fabriek is een langwerpig gebouw van ongeveer 80 Meter lengte en twee verdiepingen en een zolder hoog. Aan den zuidelijken eindgevel zijn het kantoorgebouw en de woning van den mees- terknecht A. C. van der Meer, terwijl aan de achterzijde het gebouw, afgescheiden door een lange binnenplaats, begrensd wordt door destallen en de houtloodsen en stapelplaatsen van fijn meu- belmakers- en timmerhout. Even voor 3 uur gisternacht ontdekten surveil leerende politieagenten vuur in den noordelijken eindgevel, in welk gedeelte de machinekamer ge- vestigd is. Aan blusschen was niet te denken, en binnen weinige oogenblikken baanden de vlammen zich een weg door de verdiepingen en zolder, welke niet van seperatiemuren voorzien waren. In het groote fabrieksgebouw vonden de vlammen ruim voedsel aan het houtwerk, zeegras, vernissen, em- ballage, enz. enz., zoodat het vuur in toomelooze woede voortwoekerde. Binnen 10 a 15 minuten was de fabriek in een vuurzee gehuld, welke de geheele lucht rood kleurde en de omwonenden met angst en ontzetting vervulde, daar een dichte vuurregen in noord- oostelijke richting neerdaalde en de Boezemstraat met vuur bezaaide. Reeds om 4 uur begonnen stukken uit den gevel te vallen, hetgeen de braud- weer in hare taak bemoeielijkte. De brandweer tastte met 9 brandspuiten en 3 stoomspuiten met dubbele stralen het vuur aandoch het blusch- water oefende weinig invloed uit in de vlammenzee. De houtloodsen hadden inmiddels ook vlam gevat, doch werden voor algeheele veruieling gespaard de fabriek daarentegen was tegen halfzes uitgebrand de bindlagen waren omlaag gestort, en er waren groote gapingen in de gevels ontstaan Alleen de fabrieksschoorsteen bleef behouden. Het kantoor en de teekenkamer kregen groote waterschade, terwijl de beeldhouwerij, welke daar- boven gevestigd is, uitbrandde. Voorts bleef ook de woning van den meesterknecht voor brandschade gespaard. Des avonds om 8 uur was de fabriek door het werkvolk, ten getale van 150 man, verlaten. Het fabrieksgebouw was eerst 20 jaar oud. In de machinekamer, waar de brand vermoedelijk ontstond, bevond zich een machine van 25 Pk. voor het drijfwerk. Aan de straatzijde was de fabriek 18 groote ramen breed. Naar men verneemt, is de fabriek met bijbe- hoorend gebouw voor f 170,000 op Rotterdam- sche Beurspolis verzekerd. De paarden en de fraaie meubelwagens zijn gered. f Gistermiddag 12 uur was nog steeds een stoom- spuit in werking om de ru'ines en de houtloodsen nat te houden. Van gemeentewege werden de wankelende muren met brandhaken omgehaald. De firmanten hopen binnen 2 a 3 weken het werk te hervatten in een loods met een gasmotor. Vijf volledige ameublementen stonden ter af- levering gereed benevens eene betimmering, hutten, lavotories" enz. voor het te Eijenoord in aanbouw zijnd stoomschip Koning V illem II. Het aantal werklieden varieerde van 160 tot 170 man. De assurantie is als volgtf 55,000 op de gebouwen der stoommeubelfabriek f 28,755 machinerieen, vaste en losse gereedschappen, werk- tuigen enz; 67,000 tapijtgoederen, meubel- stoffen, diverse grondstoffen, meubelen in voorraad en in bewerking, kopergaas, enz. Bij 's Heereuberg stond sedert eenige weken een politie-agent uit Emmerik, om te controleeren, hoeveel vleesch vandaar over de Duitsche g-enzen werd vervoerd. Volgeus gemaakte berekeniug blijkt dat wekelijks ruim 4000 kilo vleesch uit 's Heerenberg naar Emmerik wordt vervoerd in hoeveelheden van 4 pond. De slagersvereeniging te Emmerik zal van deze bevinding mededeeling doen aan de Pruisische regeering. Een jonge man, ingezetene van Ruinen, werd de vorige week plotseling door godsdienstwaanzin aangegrepen. Daar men vreesde, dat hij in een kwaadaardige bui gevaarlijk kon worden, werden zijn handen geboeid. Toch wist hij in een on- bewaakt oogenblik gevolg te geven aan zijn voor- nemen om op Oud-Testamentische wijze God een brandoffer te brengen door zijn moeder op het haardvuur te werpen. Slechts met veel moeite gelukte het aan de oude vrouw zich los te rukken en te ontvluchten. Een paar wollen dekens, door den krankziunige ook op het vuur geworpen, smeulden, toen de buren te hulp schoten en daardoor stellig groote onheilen voorkwamen. Zoo spoedig mogelijk is de onge- lukkige onder geleide naar't krankzinnigengesticht te Zutphen vervoerd. Dezer dagen werd, zooals wij meldden, een gevangenbewaarder te 's Hertogenbosch vermist. Het is gebleken, dat hij zich heimelijk had ver wijderd. Donderdag ontving zijne vrouw zijn uni form, gezonden uit Eindhoven, in een pakje, waar van het adres door den man zelven was geschreven. Het schijnt, dat de gevangenbewaarder daarna be- rouw van zijn verwijdering kreeg, want een dag later keerde hij in zijn gezin terug. Een moedige Hollandsche jongen. Toen dezer dagen het stoomschip Burgemeester den Tex van de Stoomvaart-Maatschappij Nederland te Amsterdam aankwam en aan de Handelskade vastmeerde, werd verhaald, dat gedurende de reis het volgende had plaats gehad. Terwijl het schip de reede van Soerabaja op- stoomde, geraakte door een ongelukkig toeval de scbeepsjongen (een leerling van het Matrozen- Instituut der Kon. Ned. Zeil- en Roeivereenigiug) overboord. De stuurmansleerling Johannes Vollewens, kwee- keling der Kweekschool voor de Zeevaart, die naast hem stond op den bak, vanwaar het ongeluk gebeurde, sprong, zouder zich een oogenblik te bedenken, van dit hooge gedeelte van het schip in zee, zwom naar den drenkeling toe en wist hem zdo Jang boven water te houden, totdat er een tambangan (klein vaartuigje) kwam, waarmede zij werden opgepikt en behouden aan boord ge- bracht. Als men nu weet, dat Johan Vollewens zijne eerste reis maakte, dat er op de reede van Soera baja een sterke stroom loopt, en dat het er krioelt van haaien en kaaimannen, dan mag men met recht zeggen, dat hij eene kranige daad heeft verricht, waarmede hij den naam van de kweeke- lingen der Kweekschool voor de Zeevaart weer hoog heeft gehouden. In al zijn bescheidenheid wilde hij er echter niets van hooren. Te Dordrecht is een nieuw havenplan inge- diend, ditmaal door eenige particulieren. Het gerige havenplan werd niet uitgevoerd, omdat een waarmede samenhangend voorstel lot uitbreiding van de grenzen der gemeente geen voldoenden steun votid bij de daarvoor gekozen commisse van ingezetenen. Het nu ingediende plan bedoelt een haven aan de Dortsche Kil, een kwartier buiten de grens der gemeente. De bezwaren, die de scheep- vaart van Dordrecht thans ondervindt van de spoorwegbrug, worden door de ligging der ge- projecteerde haven weggenomen, daar deze beneden die brug is ontworpeu. Ook is de ligging gunstig met het oog op stroom en ijsgang, terwijl voeldoende terreinen in den omtrek aanwezig zijn om in de behoefte aan handelsetablissementen te voorzien. Voor het tot stand komen van dit plan is de hulp der Staatssp. Mij. ingeroepen, die belaug bij de tot standkoming heeft met het oog op de fabrieken voor het creosoteeren van spoorwegdwarsliggers. De kosten van het plan worden op 985,000 begroot. In een metaalgieterij te Carthagena heeft een ontploffing plaats gehad. De meeste bewoners der omliggende huizen werden bedwelmd. 3hunner zijn reeds overleden, terwijl 18 ernstig ziek liggen. De Transvaalsche Volksstem schrijft De Royal Irish Fuseliers hebben den bij naam van //Force the way boys". Ze hebben inderdaad den weg naar Pretoria geforceerd, maar ingesloten goederenwagens der Z. A. S. M., door vriendelijke bemiddeling der Boeren. De Dublin Fusiliers heeten in den volksmond The Lambs (de lammeren). Daarom werden deze lammeren zeker als slachtvee op den gepantserden trein naar Estcourt geladen. The Lambs zijn nu echter veilig op de renbaan alhier. De King's Royal Rifles hebben als motto //Celer et audax" (snel en stoutmoedig). Ze heschen daarom bij Modderspruit (Nicholsonsnek) met zoowat 1500 man het snelst en stoutmoedigst de witte vlag. Voor de passie-spelen te Oberammergau in 1900V zijn de repetities begonnen, onder leiding van den burgemeester Lang. De rolverdeeling is tot aller tevredenheid geeindigd, hoewel de vroegere spelers niet altijd zonder spijt hunne rollen aan jongere krachten afstonden. Joseph Mayr, die reeds driemaal op meester- lijke wijze den Christus speelde, zal nu, wegens zijn hoogen ouderdom, nog alleen de proloog op- zeggen. Hij houdt zich evenwel ijverig bezig met het op de hoogte brengen van zijn opvolger, den zoon van den pottenbakker, Anton Lang. In tegenstelling met deze laatste rol is er bij elke vertooning eene nieuwe vertolkster voor de rol van Maria noodig, omdat in het passiespel de moeder van Christus als in den eersten bloeitijd der jeugd wordt voorgesteld. Rosa Lang, de Maria van 1890, is intusschen in een klooster gegaan en hare rol is nu overgenomen door de dochter van den postbode, Anna Plunger, wier grootvader en tante reeds den Christus en Maria speelden. Het aantal meewerkende personen bedraagt na- genoeg 600 Zwendel in den Truffeihandel. Onlangs werd te Perigueux op zeer eigenaardige wijze een bedrog „blootgelegd" door middel van Ronlgenstralen. Een fabrikant van verduurzaamde levensmiddelen, zekere heer Laforest, deed verleden jaar bij een buitenman een niet onbelangrijken inkoop van truffels en verzuimde 's mans adres te vragen Bij het schoonmaken (afborstelen) bleek echter al spoedig, dat er met die truffels een groote bedriegerij had plaats gehad, namelijk dat ze loodkorrels bevatten en de gaatjes weer zeer handig waren dichtgemaakt met een voor dat doel zeer geschikt deeg. Den heer Laforest werd het voorval plotseling in herinnering gebracht, toen hij bij een zijner afnemers in de Rue Limogeanne, een boer ontmoette met een mandje aan den arm, in wien hij zijn truffel-leverancier herkende. Hij sprak hem gemoedelijk aan en vroeg, wat hij te koop had. z/Dat zijn prima kwaliteit truffels mijnheer,' was koopmans antwoord, zonder eenigszins te vermoeden met wien hij te doen had. z/Er is 5 pond, en als u ze gebruiken kunt, zullen we het over den prijs wel eens worden." ,/Dat kan wel gebeuren, ga maar mee om ze te laten wegen", was het antwoord, dat de heer z/L." plotseling inviel, en zonder erg volgde ons boertje den heer Laforest die hem bij een zijner vrienden, den scheikundige Dorsene, bracht. Nadat de heer Laforest zijn vriend onder vier oogen, met een paar woorden op de hoogte der zaak gebracht en geinformeerd had of met behulp der x-stralen eventueel bedrog te ontdekken zou zijn, geleide de heer Dorsene zijn bezoeker naar zijn laboratorium. De boer was versteld van die omgeving. z/Kijk hier," zeide de chemicus, inmiddels op den Rontgen-toestel wijzende, //dat is een nieuwe weegmachine waarmede men ook over de kwaliteit van uw truffels kan oordeelen." z/Geef me uw mandje eens aan." De eerste truffel die onder de macbtige stralen kwam, werd doorschijnend als kristal en gaf 2 a 3 donkere vlekjes te zien, die loodkorrels waren. In de tweede truffel zag men duidelijk een spijker en het gat waardoor hij was ingebracht. Plotseling richtte de heer Laforest zich tot den truffelventer (die ook lont begon te ruiken) met den uitroep //Ik heb me dus niet vergist, jij bent de schurk die mij verleden jaar bestolen heeft. Wij zullen onmiddellijk de politie halen 1" De boer verloor echter het hoofd niet, sprong op zijn mand toe, vloog de deur uit en de trappen af, onlertusschen den vooruitgang en de weten- schap verwenschende, waardoor het al moeilijker en moeilijker wordt gemaakt, om behoorlijk den oplichter te kunnen spelen. P O L I T I E. Aan het bureau van politie alhier is als ge- vonden gedeponeerd een pelerine en een mof. Rechthebbenden vervoegen zich aldaar. Hulst, 8 Jan. Antwerpeu, 8 Jan. 1900. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15£ a 16 stikstof, heschikbaar fr. 18,50 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 h 21 stikstof, beschikbaar fr. 29,per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 h 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 a 17 phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. KEET1J D1NGEN. Van 8 tot en met 9 Jan. a IPearl Van 8 tot en met 9 Jan. werden langs de Oost- sluizen alhier 11 binnenvaartuigen op- en 17 afgeschutdoor de Westsl. 2 op- en 3 afgeschut. DAGEN. Donderdag 11 Jan. Vrij dag 12 n Zaterdag 13 Zondag 14 a Maandag 15 Dinsdag 16 Woensdag 17 Voorm 10.50 11.56 12.25 1.14 1.54 2.32 3.06 Mijn hartelijken dank aan oud- w leerlingen en leerlingen, in 't bijzonder aan hen, die het initiatief daartoe namen, voor hun prachtig souvenir. L. SCHIPHORST, Ter Neuzen, 9 Januari 1900. De gezamenlijke metselaars- en |pSs|8» timmermansbazen van Ter Neuzen maken het geachte publiek bekend, dat van af 2 Januari 1900 het werkloon van bekwame knechts is gebracht DE GEZAMENLIJKE BAZEN. KEURINGEN van HENGSTEN en MERMEN ter opname in het Nederlandsch Paardenstam- boek op Maandag 22 Jan. vm. 11 uur te HULST. Dinsdag 23 Jan. vm. 9,30 te OOSTBURG. De Secretaris, C. A. H. WAGTHO. Mevr. SEIJDLITZ te Hulst, vraagt zoo spoedig mogelijk met de wasch kunnende orngaan. I Prijs lO cent. VJ Mills*. Huwelijks-aaugiften. 22 Dec. Jacobus Bellen, (van Ossenisse) oud 26 j., jm. en Bertha Maria Wingender, oud 19 j jd. Geboorten. 17 Dec. Eduardns Leonardus, z. van Augus- tinns Alexander Kramers en van Leonia Lucia de Bruijn. 19 Dec. Coleta Judoca, d. van Matthijs Christiaan Vioen en van Louisa Maria de Kok. Overlijden. 19 Dec. Dominicus Pieters, oud 69 j., z. van Bruno en van Petronella Walgrave, (beiden overl.) 21 Dec. Machiel Theodorus Freijser. oud 39 j echtg. van Philomina Pauwels. 23 Dec. Maria Louisa Boekhals, oud 56 j., echtg. van Eduardus van Kemseke 27 Dec. Josephina Maria Ereijser, oud 60 j., echtg. van Andreas van Looij. Leonia van Huffel, oud 21 j., d. van Jan Erancies en van Barbera Vervaat (beiden overl.) Middenprija per 100 kilo Tarwe f 7,50; Rogge /B,75» Wintergerst 8,75; Zomergerst fHaver /6,50; Erwten f 8,50; Paardenboonen J 7,75 Duivenbooaen f Witteboonen Bruineboonen 9,25 Boekweit fLijnza-d fAardappels f 2, Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo/ 1,10 a 1,15. Eieren per 26 stuks f 1,45 a 1.50. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld39 stuks hooravee, 53 varkens. Verkocht: 25 stuks hoornvee, 44 varkens. a VLAG. 8 jEng. sch. 9 Eng. barge idem 9 Eng. 8.s. Belg. s.s. Eng. 8.8. Eng. barge Eng. s.s. idem idem idem NAAM. Ms. Van en naar. Lading. Voor Ter Veuxeni Marshal Keith 366 Plymouth ipijpaarde Eastern Belle 274 Londen ljzer A. L. S. 230 'Exeter idem Voor Gent Gipsy 1795 [Hamburg ledig Nervien 523 lOstende idem Calder 1992 Goole stukg. Tirefly 261ILonden landb.zont Van Gent i Don 2658 'Goole stukg. Sea Belle 2152 Londen idem Truro 2366 Hull idem 1915 Kingslynn macadam H H II H VAN HET De nren zijn aangegeven in spoortijd, de tusschen geplaatste cijfers geven den piaatstijd aan. Het kantoor is open voor den post- en telegraafdienst op werkdagen van 7.30 [7,50] vm. tot 8,30 [8,50] nm. op Zon- en feestdagen van 7,30—8,30 [7,50—8,50] vm, 12,30—1,30 en 6,30—7,30 [12,50—1,50 en 6,50—7,50] nm. Voor het behandelen van postwissels en quitantien alleen op werkdagen van 8,30 [8,50] vm. tot 2,30 [2,50] nm. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank en de verzending van postpakketten op werkdagen van 7,30 [7,5t] vm. tot 0 [8,50] nm. Daarenboven voor de spaarbank op Zon en feestdagen van 7,308,30 [7,50-8,50] vm. LAATSTE BIJSLICE1TINGEN TEN KANTORE 4,30 en 9,45 vm. en 1,25 nm. [4,50 en 10,05 vm. en 1,45 nm.] voor verzending naar geheel Nederland met uitzondering van ZeeuwschVlaanderen's oostelijk deel. 4,50 en 11,18 [6,10 en 11,38] vm. voor verzending naar Sluiskil, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en het buitenland. Bovendien voor verzending als hiervoren met uitzondering van Sluiskil te 4,17 [4,37] nm. 5,40 [6,vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering der onder de hiervoren genoemde lichting begrepen plaatsen, Hoek, Overslag Koewacht en Zuiddorpe. 9,02 [9,20] vm voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering van Hoek, Sluiskil. Sas, van Gent, Philippine en Westdorpe. 9,40 [10] vm. vertrek der bestellingin de richting van Driewegen. Spui enz. (Op de terugreis bestelling Zwaantje enz.) 9,40 [10,vm. en 4,55 [5,15] nm. voor verzending naar Hoek, 10,10 [10,30] vm vertrek der buitenbestelling naar de Nieuwe Neuzen-, Sluis-, Zevenaar-, Vlooswijk-, Goeschen- en Willemskerkepolders, Boerengat, Vingerling en aan de Westzijde van 't Kanaal. 5,18 [5,38] ntn. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, met uitzondering van Sluiskil, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Koewacht en Overslag. LICHTING DER HULPBUSSEN op werkdagen. Aan het Raadhuis 3,40 vm. spoortijd, 8,55 11,10 1,nm. 4. Aan de Rosegbacht 8,45 vm. spoortijd, 11,— 3,50 nm. 9,5 Aan het Station 9,5 vm. spoortijd, 12,55 nm. 3,50 8,43 Op Zon- en feestdagen hebben de verzendingen en bns- lichtingen in drn namiddag niet plaats. De bestelling der brievenpost begint op werkdagen te 7I__) 8,30, 11,— vm., 2,15 en 7,30 nm. [7,20 8,50, 11,20 vm 2A5 en 7,50 nm.] op Zon- en feestdagen alleen te 9,30 [9,50] De bestelling van de pakketpost begint op werkdagen te 11,— [11,20] vm. en 5,30 [5,50] nm„ op Zon- en feest dagen et 9,[9,20] vm. 4,vm. piaatstijd. 9,15 11,30 1,20 nm. 4,20 9,5 vm. piaatstijd. 11,20 4,10 nm. 9,25 9,25 vm. piaatstijd. 1,15 nm. 4,10 9,3

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 3