V i Gemengde herichten. It Te!egrafische berichten. ro op oe\ tot var in eei TER NEUZEN, 10 Januari 1900. Bij de Nieuwjaarscommissie alhier is ingekomen de som van 50,van de Societe Anonyme des Forges et Acieries Neerlandaises a Terneuzen. Twee personen uit Rotterdam, die voorgeven rond te trekken voor het opkoopen van oude rijwielbanden, doch zooals hieronder blijken zal in werkelijkheid iets anders in hun schild voeren, hadden gisteren reeds in den spoortrein tusschen Bergen op Zoom en Vlissingen de ain- dacht getrokken van een Ter Neuzenaar, omdat zij zich met kaartspelen, z. g. schoppenboeren bezighielden. Zij reisden ook verder per prov. boot naar Ter Neuzen en ook daar werd in de kajuit kaartge- speeld. Er waren ook eenige militairen die met verlof huiswaarts keerden aan boord en een van hen liet zich verlokken om ook mee te spelen. Spoedig was hij nu een bedrag van 2,50 kwijt, en begreep toen vermoedelijk eerst, dat hij beet- genomen was. Hij kon dat verlies eehter niet zoomaar vergeten en toen de boot alhier arriveerde gaven de militairen aan den op de ponton aanwezigen marechaussee kennis van het gebeurde en wezen den persoon aan die de kaarten gehanteerd had. De kaartspeler werd toen verzocht mee te gaan, terwijl ook een beambte der gemeentepolitie met het feit werd in kennis gesteld en trok men encorps naar de marechausseeskazerne. Men had ook reeds begrepen dat de ,/heer" die ook meegespeeld had, een lid der //vennoot- schap" was, maar deze had in het gewoel aan de aanlegplaats een goed heenkomen gezocht eer men met de toedracht der zaak bekend was. Hij werd evenwel door de gemeentepolitie opgespoord en aan de marechaussee overgegeven. Verhoord hebben de verdachten het hun ten laste gelegde bekend, is het den soldaat afgewonnen geld in beslag genomen en proces-verbaal opge inaakt. Bedoelde personen moeten op het gebied der kwartjesvinderij een beruchten naam hebben. Waar zij nu naar deze streek hunne reis maakten, zij men op zijne hoede Zooals uit bet ouderstaaude bericht van onzen correspondent te Koewacht blijkt, kwam gister de justitie uit Middelburg, vergezeld van den verdachten Misseghers, om plaatselijk een onderzoek naar de vreeselijke moordzaak in te stellen. Personen die den verdachte vroeger gekend hebben verzekerden dat hij, vooral na zijne uit- levering aan de Nederlandschs justitie veel ver- vallen was. Het was reede duister toen men alhier met hem aan het huis van bewaring terug kwam. Omtrent den loop van het onderzoek is natuur- lijk niets bekend, maar het schijnt dat men weinig of niets vordert, daar de verdachte pertinent zijne onschuld blijft volhouden en op sommige vragen evenals dit het geval was bij het onderzoek der Belgische justitie, een antwoord weigert. Men deelde ons ook mede dat aan Misseghers gister te Koewacht toen hij zijne broeders pas- seerde, door een hunner een teeken zou gegeven zijn om te zwijgen. Bij zijne tot nog toe gevolgde houding vrij wel overbodig zou men zeggen en niet bevorderlijk aan zijne positie. Te begrijpen is het dat nu bekend was dat Misseghers heden met de boot van 10,45 zou teruggevoerd worden velen nieuwsgierig waren om hem eindelijk eens te zien. Aan het huis van bewaring en aan den weg naar de boot, zoowel al3 aan de aanlegplaats was dan ook een groote menigte volks aanwezig, toen de verdachte, zwaar geboeid, geleid door twee rijksveldwachters en te drogen en bemerkte hij met groote verbazing dat zij nog heel jong was. Zij scheen niet ouder dan zestien jaar te zijn en toch welk een on- buigzame wil sprak er uit hare donkere oogen, en wat gaf hij aan hare slanke gestalte een on- heschrijfelijke waardigheid, een wil, even sterk als verheven en onoverwinnelijk Hij boog zich naar haar toe en betuigde haar zijne dankbaarheid. Lucy keek hem aan en antwoordde bedaard //Ik heb slechts mijn plicht gedaan en ik ben blij dat alles zoo goed gelukt is." Een oogenblik later ging zij voort//Als u meent mij eenigen dank schuldig te zijn, beloof mij dan, niets bekend te maken van wat wat er in de herberg voorge- vallen is." Op hetzelfde oogenblik herinnerde hij zich den argwaan die hem vroeger ook al eens bekropen had, en onwillekeurig voelde hij met zijne hand in zijn vestjeszak. De rol banknoten was ver- dwenen. z/U zou mij een groot pleizier doen wanneer u mij dat beloven wilde," ging zij voort. Doch in plaats van te antwoorden haalde hij zijne leege hand uit zijn zak en bekeek die. ,/Mist u iets vroeg het meisje. //Zoekt u maar eens in den linkerzak van uw overjas .J" Haar raad volgend, stak hij zijne hand in ge- noemden zak en haalde er die hoogst voldaan weer uitde rol banknoten was er in. //Ik beloof het u," sprak hij. z/U zult een banknoot ik weet niet, van hoeveel waarde missen dit offer was onver- jjnijdelijk." //Ik weet niet waarom ik u meer bewonderen omgeven door een cordon politiemannen, naar de boot werd gebracht. Het publiek hield zich eehter kalm. Koewacht. Dinsdag was onze gemeenle in rep en roer. 's Morgens verspreidde zich het gerucht, dat.de justitie van Middelburg verwacht werd met den verdachten vrouwenmoordenaar Misseghers. Als een loopend vuurtje ging die mare door geheel de gemeente en toen tegen 11 uur de marechaussees van Axel en later die van Hulst en Sas van Gent aankwamen, begon men zekerheid te krijgen. Eten en drinken werd vergeten en ieder spoedde zich naar het dorp, waar tegen den middag eene groote menigte volk bijeen was. Om circa 1 uur kwamen twee gesloten rijtuigen aangereden, het laatste geescorteerd door twee marechaussees te paard. Toen was er geen twijfel meer. En iuderdaad zaten in het eerste rijtuig de heeren der justitie met den kapitein der marechaussees en in het tweede de verdachte met twee marechaussees uit Ter Neuzen. Aan het gemeentehuis ging een geroep en gejouw op, toen de verdachte daar uitstapte, doch van geweldpleging, waarvoor men gevreesd had, was geen sprake. Door de justitie werden een paar getuigen gehoord, terwijl tevens de verdachte nogmaals ondervraagd werd. Tegen drie uur leidde men de verdachte, zwaar geboeid, tusschen vier marechaussees te voet en vier te paard naar zijne woning. Ook toen bleef het volk kalm. Slechts enkele kreten werden gehoord. De verdachte stapte met opgeheven hoofde tus schen de politiedienaren, terwijl hij knikte tegen personen met wie hij vroeger omgang gehad had. Terwijl vele ingezelenen aangedaan waren, toen verdachte zoo werd weggeleid, was er bij hem geen spoor van aandoening te ontdekken. Na de huiszoeking werd hij met drie mare chaussees in het huisje van bewaring opgesloten, terwijl vier van buiten de wacht hielden. De heeren der justitie gingen nu met een paar getuigen naar de put en lieten zich een en ander aanwijzen. Om 4 uur reed de politie met verdachte naar Ter Neuzen, terwijl de heeren der justitie reeds een weinig vroeger vertrokken waren. Bij het vertrek van Misseghers werd er gejouwd en geroepen. Sas van Gent. De loop der bevolking dezer gemeente was over 1899 als volgt Geboren werden 20 m. 27 vr., totaal 47. In de gemeente vestigden zich 83 m. 77 vr., totaal 160. Overleden 15 m. 6 vr., totaal 21. Uit de gemeente vertrokken 34 m. 51 vr., totaal 85. Getal gesloten huwelijken 10. Bevolking op 31 Dec. 1898 729 766 1495 31 1899 783 813 1596 alzoo eene vermeerdering van 101 personen. Philippine. Aan Th. van Hurck, den vorigen pachter, is weder het innen van het straatgeld gegund voor de som van f 480 over het jaar 1900. In het vorige jaar heeft die verpachting f 300 opgebracht. Bij den Ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente zijn in 1899 29 akten van geboorten, 23 van overlijden en 8 van huwelijken ingeschreven. Middelburg, 10 Jan. In alien eenvoud had heden alhier de begrafenis plaats van den heer J. P. I. Buteux. Bij de groeve waren aanwezig moet, om de scherpzinnigheid die gij aan den dag legdet of om uw onverschrokkenheid," antwoordde de vreemdeling levendig. //Gij zijt een edel meisje." Lucy maakte een afwerende handbeweging, alsof zijne vriendelijke woorden haar onaangenaam aaudeden. z/Het is de eerste maal dat zij iets van dien aard probeeren," zei zij snel en op een toon die schaamte en leedwezen uitdrukte. //Zij hebben zich reeds herhaalde malen aan het eigendom van vreemden vergrepen, maar nog nooit hebben zij iemand naar het leven gestaan. Maar nu hadden zij het op uw leven gemunt. z/Zij zagen door een luik in den muur van uw kainer hoe gij uw geld uit de tasch naamt, en dat gezicht maakte hen razendzij spraken af u te vermoorden en u vervolgens met het paard in den afgrond tc werpen, waar wij langs zijn ge- gaan. Maar ik luisterde hun gesprek af en ging naar uw kamer om u te wekken toen zij naar buiten gingen om het paard te zadelen. Ik zag mij toen genoodzaakt uw geld in bewaring te nemen daar uw leven anders niet veilig geweest zou zijn. Ook stak ik het bij mij in de hoop u te kunnen redden zonder de mijnen te verraden. Dit laatste gelukte mij, helaas niet, maar ik hoop dat u be- denken wilt dat de schuldigen mijn vader en mijn broeder zijn." „Ik zal ze niet aanklagen," verzekerde de vreem deling. Zij glimlachte. Het was een treurige glimlach maar hij verleende aan haar gezicht eene bijzondere lieftalligheid. Een diep medelijden vervulde den jongen man voor dit edele meisje. vele autoriteiten, o. a. leden van Gedeputeerde Staten, raadsleden enz. Een viertal kransen, waar- onder een van de maatschappij De Schelde" en een van de maatschappij //Zeeland" dekten de baar. Aan het graf werd niet gesproken. Heden nacht is een felle brand uitgebroken in de azijnmakerij van den heer Mes in de Pijp- straat alhier. Het gebouw met inhoud is totaal afgebrand. Oorzaak onbekend. Biervliet. In den loop van het vorig jaar zijn in de haven van de Koninginnenpolder gelost en geladen 107 schepen, samen 9991 ton. 's Gravenhage, 10 Jan. De Minister van Marine heeft den commandant der //Friesland", liggende in de Delagoabaai, telegrafisch opgedragen te Durban af te halen het personeel en materieel van de tweede Nederlarrdsche ambulance van het Roode Kruis om die naar Lorenzo Marques te brengen, zoomede om aanvullingsleeftocht op te nemen uit het aangehouden stoomschip Herzog. Londen, 10 Jan. De Duitsche poststoomboot Herzog is door de Britsche autoriteit te Durban vrijgelaten. Uit Steenwijkerwold wordt aan de Zw. Ct. gemeld Onlangs trof de behoeftige 75jarige weduwe K. alhier, die ten einde nog in haar sober bestaan te voorzien een klein winkeltje houdt, een voor haar zware ramp, doordat haar kleindochter te haren nadeele een bedrag van 35 verloor, bestemd voor den leverancier van haar winkel- benoodigdheden. Van die gelden kwam sedert niets te terecht en het was daarom voor bedoelde weduwe heden een groote blijdschap, toen zij werd verrast met een gift, groot f 25, van H. M. de Koningin, waardoor zij nu grootendeels voor het geleden verlies wordt schadeloos gesteld. Blanche M. V., door de rechtbank te 's Hertogenbosch veroordeeld tot een jaar gevange- nisstraf wegens het afleggen eerier valsche ge- tuigenis in eene strafzaak en zich thans in hechtenis bevindende, is in ondertrouw opgenomen met jhr. V. Zondag j.l. had de eerste huwelijks-af kondiging voor de pui van het stadhuis te's Hertogenbosch plaats. Kleine oorzaken. Dezer dagen kregen te Overschie twee gebroeders twist over het elkander niet toezenden van een Nieuwjaarskaartje welke twist zoo hoog liep, dat de een den ander het verwijt deed 3 jaar geleden den hooiberg van een landbouwer aan de Schans in brand te hebben gestoken. De politie heeft de zaak in handen. Te Tiel in thans een groote sterfte onder de kinderen, hoofdzakelijk van 1 tot 6jarigen leeflijd. Dinsdag werden er riet minder dan elf begraven. De ziekte begint met roodvonk, kink- hoest of keelontsteking en veroorzaakt den dood door longverlamming. In enkele gezinnen liggen 3 h. 4 kinderen op sterven. Naar wordt medegedeeld heeft men de vorige week tusschen Geertruidenberg en Made, bij den Dam, des nachts een man aaugegrepen en aan een boom gebonden, waarna men zijn gelaat doorkerfde. De ongelukkige is na een paar dagen aan de gevolgen overleden. Te Delft is een twintigjarig meisje, dat de gewoonte had met een breinaald in den neus te komen, en daardoor een wondje had gekregen, gestorven tengevolge van bloedvergiftiging. Men schrijft aan de N. R. Ct. We zijn in de dagen der volkstelling en de tellers gaan overal van huis tot huis om de biljetten op z/Gij hebt een beklagenswaardig lot," ging hij voort. //Gij moet wel een zeer treurig leven lijden Uit hare donkere oogen trof hem een vluchtige blik. z/Ik ben geboren om te lijden," antwoordde zij, z/maar" een rilling van afgrijzen schokte haar tenger lichaam //maar niet om misdaden te begaan Het kwam hem voor als was het laatste woord een noodkreet die uit haar hart was opgeweld. z/Miju God riep hij, //moet gij dan z/Neen," viel zij hem in de rede en hare woorden klonken helder en duidelijk. //Er kunnen orn- standigheden zijn, waarin zelfs de banden die de natuur gelegd heeft, verbroken worden, en het kan mijn plicht niet zijn bij hen te blijven die mij tot misdaden willen overhalen. Mijn besluit staat vast, ik zal nooit, nu noch later in dat huis terugkeeren dat wij straks verlaten hebben." z/Maar," zei hij met een blik op haar armoedige kleeding, //waar wilt gij heen Wat wilt gij be- ginnen Gij zijt nog jong z/En zeer sterkviel zij hem in de rede. z/Wees maar niet bezorgd over mij Het lachje, dat met deze woorden gepaard ging, scheen hem een zonnestraal, die plotseling door de duistere wolken brak. Daarmee nam hun gesprek een einde, daar de beide oudjes hen vermaanden hunne legersteden op te zoeken. Toen de vreemdeling den volgenden morgen het meisje met een boek in de handen zag zitten, dat wel wat verheven was voor haar leeftijd, vroeg hij haar of zij niet gaarne wat meer zou willen leeren. De uitdrukking, die bij deze te halen. Neen, toch niet overal. In Ambt- Doetinchem werden hoofdeu van gezinnen heel leuk opgeroepen om op dien en dien dag, op daten dat uur, te verschijnen in de gelagkamer eener herberg, waar, na gegeven inlichtingen, de kaarten werden ingevuld. Velen moesten een afstand van een uur afleggen, en nog een geruimen tijd wachten, eer de beurt aan hen was om inlichtingen te verstrekken. Te Melick aan de Roer, nabij Roermond, ontmoette een rijksveldwachter een vijftal personen in het jachtveld, van wie een een geweer droeg en dit wegwierp bij het zien van den veldwachter. Een der anderen nam het op en legde aan op den veldwachter; het geweer, een voorlader, ketste tot tweemaal over, waardoor de politieman gelegenheid had zich achter een boom te verschuilen ziende dat hij den veldwachter nu niet treffen kon, schoot de man het geweer in de lucht af. De veldwachter herkende den man het was een metselaar uit Maasniel en slaagde er in hem den volgenden morgen te arresteeren, waarna de strooper ter beschikking van de justitie naar Roermond werd overgebracht. De commissaris van politie te Hilversum heeft Zondag na een scherp gehoor aangehouden de landbouwerszoon E. T., aldaar woonachtig, die volledige bekentenis heeft afgelegd, in den nacht van het oude- op nieuwejaar, pogingen te heb ben gedaan tot opzettelijke Srandstichting met be gin van uitvoering op de erven der landbouwers Bart van Wingen, in de Naarderstraat, en Gerrit Vos, aan het Korte Achterom, met de bedoeling schrik aan te jagen, ten einde den gemeenteraad te bewegen de afgeschafte kermis weer in te tellen. Hij is op bevel van genoemden hulpoffichr van justitie naar Amsterdam overgebracht. De toestand der diamantwerkers tengevolge van den oorlog. Een vereeniging te Amsterdam, die onder hare leden vele werkloozen telt, is Handwerkers Vriendenkring, wier bestuur al het mogelijke doet om den nood te lenigen. In het Maandblad der vereeniging worden een paar staaltjes medegedeeld uit vele, waaruit blijkt hoe groot de ramp is, die de diamantindustrie heeft getroffen. N°. 1 bezochten wij in de Rapenburgerstraat. Een nette woning, waaruit blijkt dat de huisv?ouw, trots haar zeven kinderen en de daar heerschende armoede niet zuinig is met water- en zeepgebruik. Die het niet weet, zou niet vermoeden dat hier honger geleden wordt. Trots de ijzige koude brandt de kachel niet en zitten man en vrouw met twee kinderen, die niet naar school kunnen omdat de schoenen stuk zijn, over een test met vuur, die op tafel staat, hunne handen te ver- warmen. Uit het onderzoek blijkt dat hier hulp noodig is en hulp goed is aangebracht. Wij voldoen dan ook aan de ons gegeven opdracht en verstrek ken bons voor brood, brandstof, levensmiddelen met een kleine geldelijke bijdrage om het laatste gereedte maken, zoodat het huisgezin niet alleen voor den Za- terdag maar ook voor de geheele volgende week geen honger of koude heeft te lijden. N°. 2 buiten de Muiderpoort. Man en vrouw zitten moedeloos bijeen. Hij is als diamantver- steller reeds 10 voile weken werkeloos. De kachel brandt en er staat een groote soeppot op, gevuld met //water"om de buren weet u Men wil voor hen niet weten dat reeds de geheele week geen warm eten hier genuttigd is. De 2 kinderen zijn gelukkig bij familie te eten gevraagd. Ook hier volbrengen we onze taak. Nu naar de Blasiusstraat. Gelukkig, hier brandt de kachel en er is eten. Ja, maar hier had ook onverwacht de medelijdende hand van een buurman, die gewerkt had, geholpen. Voor heden was er te eten voor de vijf kinderen, maar morgen Enfin, we zorgden dat ook hier de nood voor morgen en zes volgende dagen gelenigd was. j [En nu naar de Valkenburgerstraat Maar, waarom verder uit te weiden? Men zal mij wel de beschrijving willen besparen van de ellende van fatsoenlijke armen en van den stillen honger, die geleden wordt door knappe gezinnen die in normale tijdsomstandigheden rondkomeu en nie- mands hulp behoeven, ja zelfs dikwijls het hunne bijdragen om anderen te helpen. Te Rotterdam heeft gisternacht in het ooste- lijke stadsgedeelte een hevige brand gewoed, zooals vraag over haar gelaat gleed, was hem een vol- doend antwoord. Lucy wierp hem eenen blik toe, die een' diepen indruk op hem maakte en zacht, maar beslist antwoordde zij z/Dag en nacht zou ik wel willen werken als ik daarmee meer kennis kon verwerven Opeens schoot hem de gedachte door het hoofd dat hij haar misschien den grooten dienst dien zij hem bewezen had, zou kunnen vergeldenmaar er was groote overredingskracht noodig om haar het voorstel dat hij haar daarop deed, aan te doen nemen, want zij was bang dat hij misschien zelf in moeilijkheden zou komen. Doch eindelijk zwichtte zij voor zijne overredende manier van spreken, en nam zij zijn aanbod dank- baar aan. Hij sprak toen met haar af, dat zij eerst nog eenigen tijd bij die oude menschen moest blijven dan wilde hij intusschen uitzieu naar eene familie bij wie zij voorloopig in huis kon zijn. (Wordt vervolgd.) I- .Mil. mann. Tronw. totaal ....I.. ..-J,—,3,^.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2