A1 g em een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen, No. 3865. Dinsdag 9 Januari 1900. Hoofdslijksn Omslag. Zeemilitie. Bekendmaking. Engeland en de Z.-A. Republiek. !L tU 3 Binnenland. I 40e Jaar«:ang. A 1 ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post: Yoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADYERTENTIEN: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters word en naar plaatsruimte berekend. Er is weinig in den toestand op het oorlogs- veld veranderd, de laatste dagen. Het heet, dat aan de Toegela de groote slag is begonnen, maar 't is nog maar een geruchteen ander gerucht wil, dat gisteren het sein tot den aanval zou gegeven zijn. Ook in het noorden der Kaapkolonie is geen merkbare verandering gekomen. Hoe het er precies staat met de kansen is niet duidelijk. Generaal French voelde zich blijkbaar te zwak om aan te vallen en vroeg versterkingop zijn FBUILLETON. door J. T. Wilde hij die droombeelden niet meer zien, dan moest hij zich ter ruste leggen. Daarom stond hij op, trok zijn jas uit, en wilde reeds aijn vest losknoopen om het ook uit te doen, toen hij zich zijne brieventasch herinnerde, die hij daarin verborgen had. Als door eene inge- ving trad hij op de deur toe, sloot haar af en nam toen uit de brieventasch een pakje bank- noten, dat hij opgevouwen in een zijzak stopte, waarna hij de brieventach zelf weer op haar oude plaats bracht. Waarom hij zoo handelde wist hij zelf niet, want hij maakte zich volstrekt niet beangst. Hij was geen achterdochtig mensch het doen en laten en het uiterlijk van de beide mannen kwam hem alleen hoogst onaangenaam, maar niet verdacht voor. Niettegenstaande dat nam hij toch de ge- noemde voorzorgsmaatregelen, liet ook de lamp branden en legde zich daarna gekleed te bed. Nog nooit te voreu had hij dit gedaan. Maar hij stelde zichzelf gerust door te zeggen, dat de hevige storm hem tot deze voorzorgen noopte. Hoe laug hij zoo naar het piepen en knarsen van de deuren en ramen iu het oude huis had geluisterd, kou hij niet zeggen, evenmin als hij wist hoelang hij geslapen had. Hij herinnerde zich nog slechts flauw, dat hij, nog voordat de storm had uitgewoed, gewekt werd door de a»n- verzoek heeft men hem tijdelijk toegezonden Householdruiterij, een batterij veldartellerie en een bataljon van het Essex-regiment. Maar blijkbaar konden die troepen niet gemist worden voor de bewaking van de verbindingslijnen. French zal dus met deze versterking gauw zijn slag moeten slaan. Het heet dat de Boeren op Coles- kop door de Engelschen worden ingesloteuals dat is afgeloopen, zou de stad door de Britsche troepen worden bezet. Volgens een ander bericht zouden de Boeren in Colesberg zelf zijn ingesloten en zouden de Engelschen de wegen en bruggen in hun macht hebben. Kolonel Pilcher is goed en wel te Belmont aangekomen. De uittocht uit Douglas was aan- doenlijk. De Canadeezen, die als geleide dienden voor de vluchtelingen, droegen de kinderen voor de vrouwen en hielden er den moed in door liedjes te zingen. De getrouwe onderdanen, die met Pilchner naar Belmont gingen werden gepaaid met de belofte, dat de regeering hen zou schadeloos stellen, als de Boeren hun eigendom zouden ver- nielen of plundereu. De namen van alle afval- ligen, en ook van hen die thuis waren gebleven, maar buns zoons naar het Boerenkamp hadden laten gaan, zijn opgeschreven. Maar ondertusschen zijn de Boeren in Douglas weer de baas. Generaal Babington is met zijn troepje weer te Modderrivier teruggekeerd. Hij heeft absoluut niets kunnen doen en troost zich nu maar, dat hij wdoor zijn aanwezigheid" Pilcher heeft be- schermd. Lord Methuen zit nog steeds bij Modder rivier en moet het lang niet naar zijn zin hebben. Wegeus gebrek aan vervoermiddelen kan hij niet voortrukken. De spoorbrug over de Modderrivier heet thans hersteld. Uit Mafeking wordt van 2 Januari weer een uitval van het garnizoen vermeld. De Engelschen werden echter na een zwaren strijd met 27 dooden en 23 gekwetsten teruggeslagen. Tot zoover het eigenlijke oorlogsnieuws, dat deze week vermoedelijk vrijwat belangrijker zal wezeu. Vijf en twintig officieren en mauschappen, die te Nicholsonsnek gewond en aan de Etigelsche dokters door de Boeren waren overgelaten, zijn, volgens bericht uit Kaapstad, hersteld en zullen binnenkort weer naar het front gaan. Zoo kan de oorlog lang duren Lord Roberts heeft het ministerie van oorlog raking van eene band, en dat hij uit bed spriugend tot zijn groote verbazing de rijzige gestalte van Lucy voor zich zag staan. z/Trek gauw uw overjas aan," zei het meisje zacht en sidderend, //en ga met mij mee. U kunt hier niet langer veilig m huis blijven. Hoort u wel hoe alles kraakt en schudt Nog een wind- vlaag als deze en het dak stort boven ons hoofd naar beneden. Zij trad naar de deur toe, die, tot groote ver bazing van den vreemdeling, half open stond, maar hield plotseling stil toen ze zijn aarzelen gewaar werd. ffWilt u niet meegaan flnisterde zij. //U mag hier niet blijven. Ik zou uw dood op mijn geweten hebben Lucy's gelaat drukte groote vastberadenheid uit. z/Gij overdrijft het gevaar," antwoordde hij, een blik vol verlangen werpend op het heerlijke bed, dat hij zooeven verlaten had. //Dit huis ziet er sterk uit, en het zal zeker nog menigen storm kunnen weerstaau, voordat het instort." z/Hoe, meent u, dat ik overdrijf?" hernam zij met een onbeschrijfelijk angstigeu blik. //Hoor toch Hoort u dat De reiziger hoorde het, en werkelijk, het scheen wel of ze het volgend oogenblik onder de puin- hoopen van het huis begraven zouden worden. z/Ja," zei hij, //maar de nacht is te ruw, dan dat wij ons buiten zouden wagen." z/Ik ga met u mee," was het antwoord. ffHier is uw hoed, en daar uw reistasch. Laat uw hen- gel maar hier, dien kunt u niet meenemen." Hij wilde nog iets in het midden brengen. -v-raagd om nog een een groot aantal officieren voor bijzondere diensten in Zuid-Afrika. De hertog van Sutherland, de hertog van Port land, lord Mansfield, lord Tweedmouth en andere groote landheeren in de Hooglanden werken met lord Lovat samen, om uit hertenjagers en andere menschen uit de Hooglanden een korps bereden vrijwilligers te vormen, dat bij de zwarte wacht zal ingedeeld worden. Lord Lovat, een van de beste schutters en ruiters in het land, zal het korps aanvoeren. Van de pakjes chocolade, die Koningin Victoria als Kerstgeschenk aan hare soldaten in Zuid-Afrika stuurt, is de eerste bezeuding te Kaapstad aan gekomen. De Transvaalsche munt heeft, sedert zij aan het werk gegaau is, 140,000 sovereigns geslagen. De machines zijn nog in vollen gang. Een telegram, aan de Temps uit Londen gericht, zegtDe Afrikaanders in de Kaapkolonie en Natal vereenigen zich bij duizenden met de republikeinen. Zij, die nog blijven, maken het verblijf aan de voorposten en patrouilles, belast met de bewaking der spoorwegen, onmogelijk, door elken nacht Engelsche soldaten te dooden. Een onbekende heeft aan den heer P. R. Mees te Rotterdam 10,000 terhand gesteld om ze ten bate van de Boeren te besteden. Na raadpleging Tin Dr. Leyds zal de heer Mees 4000 aan het Algemeen Nederlandsch Verbond geven, dat ook in het belang der Boeren werkzaam is. De over- blijvende 6000 moeten hun bestemming nog krijgen. De Rotterdamscbe kamer van koophandel heeft besloten een adres te richten tot den minister van waterstaat, waarin wordt gewezen op de meer dan ergelijke toestanden op het gebied van spoor- weg-exploitatie, waarvan in de laatste tijden in ons vaderland het reizend publiel slachtoffer is en wordt aangedrongen op het nemen van maat- regelen om daaraan een eind te maken en ze voor het vervolg te voorkomen. De vereeniging van kermisvakgenooten Ons Belang, die onlangs werd opgericht, heeft het plan een vakblad uit te geven De Hollandsche Komiek. Op eene dezer dagen te Dordrecht ge houden hoofdbestuursrergadering werd voor circa 500 aandeel in dat blad genomen. z/U moet mij onvoorwaardelijk gehoorzamen Wilt u me dat beloven z/Ja, dat doe ik reeds," stiet hij uit. //Maar waarom waarom z/U moogt mij niets vragen," met deze woorden viel zij hem in de rede. //U moet mij maar volgen, anders kan ik u niet behoeden voor het gevaar dat u dreigt." z/Maar /»Stil," waarschuwde ze hem, terwijl zij de trap afgingen. //Mijn vader en mijn broeder zullen van hetzelfde gevoelen zijn als u, dat het namelijk dwaasheid is dit beschermend dak te verlaten en naar buiten te gaanmaar daar moet u niet op letten. Want ik zeg u, dat deze schijnbare be- scherming, doodsgevaar in zich verbergt en dat uw veiligheid alleen buiten in den storm te vinden is." Zonder een antwoord af te wachten, liep ze haastig te trap af, opende beneden gekomen eene deur en trad, door den vreemdeling gevolgd, in hetzelfde vertrek, dat hij geen twee uur geleden in haar gezelschap verlaten had. Wat was er toch in dit vertrek, dat den reiziger opeens met zulk een gevoel van afschuw vervulde Het vuur brandde nog altijd helder in den haard, doch dat was het niet wat hem angstig maakte, even min als het luide tikken van een klok op den schoorsteenmantel, waarvan de wijzer zwijgend het elfde uur aanwees, of de stilte die in de schaars gemeubelde kamer heerschte. Het was de aanblik van die twee forsch gebouwde mannen, waarvan de een den uitgang versperde, terwijl de ander voor de keukendeur was gaan staan. Een blik op Lucy, die zwijgend en onver- Op de landkolonie van het Leger des Heils, op de hofstede Batelaar te Lunteren, is door een arbeider gevonden een koperen pot, bevattende circa 360 zilveren munten. Ruim 100 daarvan zijn grooter dan een rijksdaalder en dragen de beel- tenis van Philips IV van Spanje of Karel VI en dateeren van 16251668. Een paar zijn er van Lodewijk XIII, de Geunieerde Provincien en een 3-tal van Kampen en Zwolle. De kleinere munten zijn door het kopergroen niet herkenbaar. Bovendien, bevatte de pot een paar zware zilveren kettingen, waarvan nog niet ge- zegd kan worden waarvoor ze gebezigd zijn. Vol gens inscriptie hebben ze toebehoord aan Klaesgen Merwen eu Merrigje Merwen. De chef der kolonie, den heer Polman, bij wien ze thans berusten, laat ze zeer bereidwillig aan belangstellenden zien. TER NEUZEN, 8 Januari 1900. Op het rijkstelegraafkantoor alhier werden in 1899 behandeld 58965 telegrammen, n.l. aan- genomen 16451, ontvangen 10929, diensttele- grammen 183, opgeuomen en verder geseind (dus dubbcl behandeld) 15701. Op onderstaande telefoonkantoren werden be handeld Axel aangen. 1568 ontv. 1715 totaal 3283 Hoek 240 n 305 H 545 Westdorpe 143 164 307 Zaamslag 416 524 940 Zuiddorpe 111 n 190 v 301 Door eene bergmaatschappij wordt geregeld voortgegaan met het lossen der lading van het nabij onze haven gestrande stoomschip Maggie Macnair. De bergers zijn van meening het stoomschip te zullen kunnen lichten zoodra zij het noodige materieel hebben. In 1899 zijn bij de arrondissements-recht- bank te Middelburg aangebracht 75 civiele zaken en door haar gewezen 74 civiele vonnissen (waar- onder 16 faillissementen, 16 echtscheidingen en 1 scheiding van lafel en bed) en 389 strafvonnissen met 425 beklaagden waarvan 48 werden vrijge- sproken. Van de beklaagden bevonden zich 36 voorloopig in hechtenis, waaronder 8 bedelaars en landloopers en 1 Belgische smokkelaar. Onder de strafzaken kwamen voor 6 wegens overtreding der drankwet, 75 wegens diefstal en 147 wegens mishandeling. schrokken naast den vreemdeling stond, stelde hem weer gerust. In het vast vertrouwen op zijne bondgeuoote moest hij overwinnen, van welken aard het gevaar ook mocht zijn, dat hem dreigde. Zijn reistasch over den schouder werpend, maakte hij eene beweging in de richtiug van de deur. Maar het meisje strekte haastig haar hand uit en hield hem tegen. vBlijf?" zei ze enstig. //Jakob," ging zij voort tot haar broeder die bij den ingang van de keuken stond. //Doe de deur open en laat dezen heer uit. Hij vindt het huis in dezen storm niet veilig eu wenscht het onder mijne geleide te ver laten. Hoort gij ging zij voort toen ze zag dat haar broeder niet voornemens was aan haar bevel te voldoen. //Ik vraag het niet voor de tweede maal." z/De man is krankzinnig, om in een nacht als dezen het hnis te willen verlaten," antwoordde de jonge man barsch. En niet minder krankzinnig is het van jou om hem in zijn dwaas plan te ver- sterken." Lucy scheen niet op zijne woorden te letten. z/Wil je de deur open doen ging zij voort, zonder evenwel den haard te verlaten waarvoor zij stond. z/Neen, ik doe het niet," was het onvriendelijke antwoord. //De deur is al voor den nacht ge- sloten en blijft dicht." Het toch reeds bleeke gezicht van het meisje verbleekte nog meer,. terwijl zij op haar vader toetrad, zonder hem evenwel aan te zien. (Wordt vervolgd.) ;j NEIIZEISCHE COIIMNT Dit blatl verscHIJnt rkit»uil»ull'oeuadafj:. en VriJdaKavond, uitjrexoiideril op Frenlilagen, by den ■ltyevee 1*. J. ^enxen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN brengen ter kennis dat het suppletoir kohier van den Hoofdelijken Omslag, no, 3, in deze gemeente, voor 1899, in alschrift, gedurende vijf maanden, op de secretarie der gemeente, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Ter Neuzen, 8 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN noodigen de lotelingen dezer gemeente van de liehting van dit jaar, die verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit zich daartoe voor den I"1 Februarl a. s. ter gemeente-secreturie aan te melden, en brengen ter kennis, dat verzoekschriften om inlijving bij de zeemilitie, gericht aan den Minister van Marine, voortaan buiten beschikking zullen worden gehouden, vermits de keuze uit hen, die zich daarvoor aanbieden, geheel is overgelaten aan de officieren van de marine, met de over- neming der zeemiliciens belast. Ter Neuzen, den 8 Januari 1900. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den S Januari 1900 inrorderbaar verklaard kohier no. 4 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeen te over het jaar 1899/1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaal- den voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 8 Januari 1900. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 1