Telegrafische berichten, (iemengde berichten. TER NEUZEN, 3 Januari 1900. RECHTSZAKEN- Alhier was Maandag een kind dat bij hare grootmoeder verbleef terwijl de ouders naar de kerk waren, te dicht bij het vuur van den haard gekomen, waardoor hare kleertjes vlatn vatteu en zij, eer deze gedoofd waren, deerlijke brandwouden bekwam. Haar toestand is zorgelijk. De alhier opgerichte vereeniging //De ver- eenigde Bootwerkers" telt, naar men ons mededeelt, reeds 150 leden. Heden werd alhier door de Commissie van beheer over den grindweg Ter NeuzenHoek aanbesteed a. de levering van 350 Ms. grind. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren P. Dobbelaar le Ter Neuzen voor f 2,10 en P. A. Dolk te Dordrecht voor 1,82 per M3. Gegund aan den pi listen inschrijver. 1 b. Het vervoer van dien grind. Eenige in- phrijver de heer F. Dekker te Ter Neuzen voor 0,56 per M3. Niet gegund. In de Vrijdag te Ierseke gehouden raads- gadering werd benoemd tot onderwijzer met Vplichte hoofdakte aan school 1 de heer A. F. asschaert te Overslag. De heer C. P. Geelhoedt Pz. te Kruisdijk, em. Groede, is geslaagd bij het te Utrecht ge- ;ehouden examen ter verkrijging van het diploma an de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Sluiskil. Alhier heeft Dinsdagavond een vree- lijk ongeluk plaats gehad. De koopman A. van tt3n, zijne vrouw, twee kinderen, zijn zuster en ager J. Schieman waren dien dag bij hunne milie nieuwjaar komen wenschen. Des avonds 'erden zij per rijtuig huiswaarts. Op de hoogte u de Axelsche Sassing, reeds nabij hunne woning, ,raakte het paard door de duisternis van den ig af en het kanaal in. Schieman en Van Alten iden nog het rijtuig uitkruipen en zoehten hun vlunht boven op de kap van het rijtuig. Ook r zich niet veilig voelende sprongen zij het :er in en wisten na lang spartelen aan den it te geraken. Schieman is door te lang in water liggen zoo ziek, dat de dokter voor i vreest. De overige vier, n.l. de twee vrouwen de twee kinderen verdronken. Omstreeks 7 uur 1 men de lijken der beide vrouwen en dat van meisje reeds. Later heeft men ook het vierde dat van het zoontje van Van Alten, ge- den dit lag onder het rijtuig. J t Was een verschrikkelijk tooneel, daar de drie .en aan den kant te zien te leggen, de eene n op sterven en de andere man razend. Men est den laatste tegenhouden, wijl hij het kanaal le inspringen. Door dit zoo groote ongeluk eheel Sluiskil in diepe rouw. Ook het paard l/onkeu. till slag. De Nieuwjaarscollecte bracht alhier 471.75 -)- 2 VI. zakken tarwe. mislag. Bij deop 28 Dec. jl. gehouden aanbe- tig van 326,800 Kg. superphosphaat, be- I ude 18 oplosbaar phosphorzuur en 22,900 1 chilisalpeter was de uitslag als volgt j lor de superphosphaat waren inschrijvingen omen van de volgende heeren en firma's van Aardenne, te Dordtrecht voor f 3,78 m-Schoenmaekers, te Uden, voor _/"3,71; nationale Guano en Superphosphaatwerken, vijndrecht voor f 3,51 P. J. Scheele, te 1 i euzen, voor f 3,48 P. Hoste, te St Laureins I lie), voor 3,48J. J. van Arenthals, te j reert, voor 3,45 en P. J. Versluijs, te j Teuzen, voor f 3,44 alles per 100 Kg. i laagsten inschrijver gegund. 'r de chilisalpeter P. J. van Aardenne, irdrecht, voor /9.54; A. M. van Driel, euwerkerk (Duiveland), voor f 9,35 J. J. irenthals, te Hansweert, voor f 9,30P. rsluijs, te Ter Neuzen, voor f 9,29 P. J. t, te Ter Neuzen, voor 9,27 en E. P. e St. Jansteen, voor f 9,26 alles per 100 Kg. laagsten inschrijver gegund. (De laagste vers werden reeds in een vorig nommer I, 30 Dec. Heden had alhier van wege het tot aankoop van gewaarborgde hulpmest- 'de aanbesteding plaats van 75,000 Kg. sphaat van 14%. .in laagsten inschrijver de heer D. J. Oggel I1 de levering voor 2,65 per 100 Kg. 29 Dec. Heden had alhier in's Lands en van wege de Maatschappij ,/Vooruitgang streven" te Axel de aanbesteding plaats >14,400 Kilogram superphosphaat hiervoor -ngeschreven door de heerenNeerlandia, nsweert 3,43P. J. Versluijs, te Ter i 3,41 P. J. Scheele, te Ter Neuzen en P. Hoste te St. Laureins (Belgie) van 32,800 kilogram chilisalpeter hiervoor ngeschreven door de heeren P. J. Versluijs r Neuzen f 9,30 Neerlandia, Hansweert en P. J. Scheele te Ter Neuzen f 9,28. de laagste inschrijvers zijn de leveringen I 1 van Gent, 2 Jan. De veemarkt van heden .iter bezet dan de vorige week. Aangevoerd 34 stieren, 6 osseri, 20 koeien, 27 vaarzen ihapen, samen 90 beesten, die alien vlug verkocht aan onveranderde prijzen. Philippine. Bij de volkstelling is aan het licht gekomen, dat een inwoner alhier verzuimd heeft aangifte te doen van zijn zoou, geboren den 29 September 1897, bij den ambtenaar van den burgerlijken stand. Hulst, 2 Januari. Door de vereeniging land- bouwbelang te Graauw werd in het Wapen van Zeeland alhier aanbesteed de levering van 227,600 Kg. superphosphaat van 14 Gegund aan den laagsten inschrijver de heer P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,601/2 per 100 Kg. Aardenburg, 2 Jan. Heden vierde de heer G. A. Vorsterman van Oyen zijn 40jarige ambts- vervulling als hoofd der school alhier. Algemeen wapperde de driekleur, waaruit blijkt dat de be- laugstelling algemeen, wat ook niet te verwonderen is, als men let op de vele verdiensten van den jubilaris, die op velerlei gebied, niet het minst op dat van den landbouw, door zijne belanglooze bemoeiingen velen aan zich heeft verplicht. In de door de schoolkirderen versierde school werd de heer Van Oyen toegesproken door den burgemeester, den heer Mr. P. C. J. Hennequin, die hem gelukwenschte met dit feest en wien het genoegen deed den jubilaris het eerst mede- deeling te kunnen doen van het besluit van H. M. de Koningin waarbij de jubilaris is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De leerlingen zongen daarna een toepasselijk lied, waarna een hunner onder eene toespraak namens alien een geschenk aanbood, eene prachtige vaas op een voetstuk van gebronsd aardewerk, waarbij tevens werd aangebodeu een fraai gecalli- grafeerde naamlijst van 150 leerlingen en oud- leerlingen. Verder werd een woord van hulde gesproken door den heer S. W. Weisfelt, surnumerair der posterijen en telegrafie te Vlissingen, en brachten ook regenten van het Burger-Gasthuis hem in den loop van den dag dank voor alles wat hij in 't belang der stichting gedaan heeft. Door twee verpleegden van het onder zijn bestuur gesiichte Oude Mannen- en Vrouwenhuis, een man van 83 en een vrouw van 85 jaar werd den heer Van Oyen een krans aangeboden. Door eene commissie uit leden der afdeeling Oostburg der Zeeuwsche maatschappij van land bouw werd een adres aangeboden voorzien van handteekeningen van landbouwers in het kanton Oostburg, waarin hulde gebracht werd aan de uitstekende verdiensten door den heer Van Oyen den landbouw bewezen. 's Gravenhage, 3 Jan. Uit Sterkstroom wordt geseind dat de Boeren hedenmorgen begonnen met een aanval op Molteno. Uit Rensburg wordt gemeld dat de Boeren hunne vroegere posities weder hebben ingenomen. Generaal French behield zijn posities. Londen, 3 Jan. Generaal French bericht dat hij Colesberg zou hebben kunnen bezetten, indien hij versterking had ontvangen hij is niet in die stad maar bezet een heuvel in de nabijheid. Waar- schijnlijk zal hij moeten terugtrekken. Te Molteno duurt het gevecht voort. De arr. rechtbank te Arnhem, in raadkamer vergaderd, heeft Vrijdag tegen C. Lak en T. A. Drektraan, suppoost en verpleegster op de Wees- inrichting te Neerbosch, rechtsingang verleend met yerwijzing naar de openbare terechtzitting, ter zake van mishandeling van J. Tiecken, te zamen en in vereeniging den 19 Augustus 1.1. te Neerbosch gepleegd, welke mishandeling den dood van Tiecken heeft tengevolge gehad. Op de rivier voor Rotterdam is het ijs opge- ruimd. De stoomvaart is bijna geheel, de zeilvaart voor een groot deel hervat. De booten der reederij Fop Smit Co. hebben reeds den volledigen dienst hervat. De beide Zierikzeesche booten //Schelde" 1 en II konden Zaterdag niet verder komen dan Moer- dijk en bereikten Zotidag Zierikzee. Heden Woens- dag wordt de geregelde dienst van Rotterdam op Zierikzee v.v. hervat. De dienst RotterdamMiddelburg wordt dan eveneens hervat. Wijl gistermorgen het ijs op de Maas boven Woudrichem is losgekomen, hervat morgen de 's Bossche boot den dienst van Rotterdam op 's Bosch. De beide booten //Valk" komen ook morgen weer in geregelde vaart. De Tielsche, Goudsche en Kuilenburgsche booten hervatten heden den dienst. De justitie heeft, volgens het N. v. d. D. een onderzoek ingesteld in een der grootste zaken in manufacturen te Amsterdam. Het geval betreft ontduiking van invoerrechten op groote schaal, waarbij gebruik is gemaakt van valsche facturen. Naar 't schijnt, loopt deze fraude reeds over een geheel tijdvak en over zeer belangrijke bedragen. De justitie heeft verschillende boeken, rekeningen en andere bescheiden in beslag geuomen en enkele leden van het personeel der firma gehoord, omdat deze, hetzij dan als medeplichtigen bewust, of op last der patroons tot de vervalsching in geschrifte hadden meegewerkt. In den gemeenteraad van Schiedam deec een lid het voorstel om het laten sleepen van japonnen op den openbaren weg strafbaar te stellen. Met algemeene stemmen, behalve die van den voorsteller, werd het verworpen. Door een landbouwer te Zuid-Beierland werden op den vrijer van zijn dienstbode, die haar des avonds om 10 uur thuis bracht, twee geweerschoten gelost, waardoor de vrijer licht aan het hoofd verwond werd. De zaak is in handen der justitie. Voor eenige dagen werd op de boerderij van den heer L., te Elst (Betuwe), de 23jarige zoon bewusteloos gevonden in den dorschmolen. Waarschijnlijk is hij door den boom geraakt, ge- vallen en zijn daarna de paarden over hen heeu gegaan. Zondag is hij aan de bekomen wonden overleden. Te Vijlen (L.) waren Vrijdag drie arbeiders in de nieuwe Portlandcementfabriek bezig met het vullen der cementovens. Door de opstijgende gassen bedwelmd, geraakte een hunner in een der ovens en was spoedig een lijk. De twee anderen werden bewusteloos gevonden en verkeeren niet buiten gevaar. De omgekomene was gehuwd en vader van 3 kinderen. De justitie uit Maastricht is ter plaatse ge- weest om het lijk te schouwen. De zoon van den telegrambesteller in buiten- gewonen dienst te Geldermalsen werd Donderdag- avond, omstreeks acht uur, op een eenzaam gedeelte van den weg nabij Elst, aangerand, vermoedelijk door een landlooper. Na zijne zakken te hebben onderzocht, waarin niets anders dan een taschje met telegram te vinden was, nam de aanrander de vlucht. Een onderzoek van den rijksveldwachter te Meteren had tot heden weinig resultaat. Ten gevolge van het gebruiken van zoete- melksche kaas zijn eenige bewoners te Delft on- gesteld geworden, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De stukken kaas, welke op de markt aldaar waren verkocht door een Rotter- damsche koopvrouw, zijn door de politie in beslag genomen en tegen de verkoopster is proces-verbaal opgemaakt. Men meldt uit Rhoon dd. 31 December In den afgeloopen nacht heeft men getracht in te breken in de hofstede Het Portland te Rhoon, bewoond door den landbouwer J. Kruijthoff. Door ferme sluiting is de inbraak verijdeld. Een der huisgenooten, die een deur opende om te onderzoeken wat er buiten plaats greep, werd met drie revolverschoten begroet. Bij het luiden der alarmbel verdwenen de in- brekers. Sedert enkele dagen zwerven langs de Ne- derlandsch-Pruisische grenzen ongeveer tachtig Zigeuners met zeventien wagens. Drie wagens met tien Zigeuners, die vooruitgegaan waren, vertoonden zich dezer dagen te Emblichheim, nabij de Drent- sche grens. Zij trokken terug op Neuenhaus. Op verschillende plaatsen zijn marechaussees ge- vestigd. Aan de Arnh. Ct. wordt uit Diuxperlo gemeld In den winterdag is het hier zooals elders ge- woonte, om ter besparing van licht en vuur, geregeld in de keuken te wonen in plaats van in de woonkamer. Men verhuist dan van de kamer naar de keuken, zooals de volksterm luidt. Van zoodanige verhuizing blijft men natuurlijk ten stadhuize onkundig. Toch meende een timmerman hierop een uitzondering te maken. Hij was n.l. verooideeld door het kautongerecht te Terborg, omdat hij, verhuizende, van het eene perceel naar het andere, verzuimd had hiervau aangifte te doen. Deze week kwam hij nu uit vrees voor een nieuw verbaal op het stadhuis vertellen dat hij verhuisd was van de //kamer naar de keuken Er stond te Utrecht een handelaar in den koudenavond op de markt. Hij verkochtblikkenfluit- tjes, waarop hij de om hem verzamelde menigte de aaudoenlijkste melodieen voortfloot uit de//Faust", de //Freischiitz" en andere opera's. Maar hoe hij de omstanders ook trachtte te overtuigen, dat zij allien, even gemakkelijk als hij, de schoonste lie- deren zouden kunnen ten gehoore brengen, mits zij maar een verstandig gebruik maakten van de ,/gebruiksaanwijzing", die hij er hen bij cadeau gaf de duim op het eerste gaatje, de wijsvinger op het tweede enz. tot aan de pink op het laatste gaatje voor de hooge c er was niemand die zooveel vertrouwen in zijn eigen bekwaamheid stelde, dat hij zoo'n fluit durfde koopen en mee naar huis nemen om zijn huiselijken kring te ont- halen op het muzikaal genot, dat hijzelf daar zoo onverdeeld bij de pomp op het Vreeburg smaakte. Alle krachten spande de man in om zijn toehoorders te doen begrijpen hoe gemakkelijk het toch was om dat eenvoudige instrument hier, in ons land, door werkstakende arbeiders gemaakt te bespelen, het mocht hem niet tot het gewenschte doel leiden. Hij verkocht geen enkele fluit, of- schoon zijn hoofd door de voortdurende inspanning tot barstens toe gezwollen was en hij eindelijk, doodelijk vermoeid, de fluiten in zijn koffer begon te pakken en verklaarde dat hij het „op gaf". Maar voor hij het laatste instrument wegsloot, kreeg hij of deed hij althans zoo een inval en riep ,/ik zal je nog even wat laten hooren Hij bracht de fluit weer aan den mond en begon met een vaderlandslievend gezicht het Wien Neer- landsch Bloed te blazen. Er kwam beweging in den troep en toen de handelaar, daardoor aange- moedigd, het tweede couplet aanhief, begonnen er zelfs een paar brutale jongens op den voorgrond mede te neurieen Bescherm, o God, bewaak den grond Nu^geraakte de man in geestdrift//Nog een moPje"/ "ep hij, toen hij Vaderland en vorst met schrille tonen over het marktplein had uitgegalmd. (/Nu nog even de Transvaalsche marsch En nauwelijks had hij de fluit weer aan den mond gebracht, om het Transvaalsche volkslied te doen hooren, of de sigarenhandelaar, die nevens hem stond, wierp een zeildoek over zijn waren, en stemde met zijne welluidende stem vol geestdrift in dat vrije, vrije volk zijn wij Nu was het ijs gebroken Men zong mede met den zanger, die de kunstenaarsfamilie, waartoe hij behoorl, altans op dit gebied geen oneer aan- doet, en uit honderden monden klonk weldra het volkslied der Boeren, terwijl tientallen van handen werden uitgestoken naar de muziekinstrumenten, die thans iedereen wel meende te kunnen bespelen. En wat de sigarenhandelaar dezen avond nog aan sigaren aan den man bracht, dat zullen hij en de fluitist te zamen wel besproken hebben, toen zij te zamen met den trein huiswaarts keerden. De geestdrift bij ons volk duurde nog lang na het vertrek der handelaars voort. Of moeder de vrouw ook zooveel pleziervan de blikken fluiten zal gehad hebben, wordt ernstig betwijfeld door hen, die nog herinnering hebben van dergelijke kermis-instru- menten. Bij een aanvaring, die tengevolge van den mist, in het Kanaal heeft plaats gehad tusschen de vrachtboot Dieppe en een visschersvaartuig uit Dovre, is dit laatste gezonken. Van de be- manning zijn drie matrozen verdronken. Op een vergadering van kooplieden te Hamburg is het opbrengen van de Bundesrath, het stoomschip van de Duische Oost-Afrikalijn, naar Durban, ter sprake gekomen. De bekende heer Woermann, president van de kamer van koophandel te Ham burg, zeide, dat de kamer reeds overwogen had zich tot de overheid te richten om zich in deze te laten gelden. De maatschappij had reeds de bemiddeling van den rijkskanselier ingeroepen. Woermann verzekerde ten slotte, dat de maat schappij niets gedaan had, dat op eenigerlei wijze als een schending van de neutraliteit kon beschouwd worden. Een katholiek geestelijke te Marburg begaf zich Zaterdag in het middaguur naar het kerkge- bouw, waarin een nieuw altaar gebouwd werd. De pastoor begaf zich op de trappen van het altaar om het nader te bezien, toen plotseling de verhooging bezweek, in elkaar stortte en den geestelijke onder balken stutten enz. begroef. Eerst toen de werklieden 's middags hun werk kwamen hervatten werd de pastoor, ernstig gewond door de zware altaardeelen, gevonden. Een oude dame te Madrid, Donna Sal vadora, die wat zwak van geestvermogens is, werd dezer dagen het slachtoffer van een diefstal ten bedrage van 35,000 peseta's en het merkwaardigste van het geval is, dat de plegers van dien diefstal vermoedelijk twee politiebeambten zijn, die men, nadat de dame verleden jaar was bestolen, had aangesteld om haar te bewaken. De Star schrijft over Rhodes en Kimberley De Daily News en andere voorstauders van de oorlogspolitiek beginnen onrustig te vragen of het ontzet van Kimberley den prij's, dien het kost, waard is. De verklaring, die er van gegeven wordt, is dat ,/politieke overwegingen de verde- diging van die stad geboden" en men beweert,. dat //de gevangenneming van Rhodes grooten in- vloed zou hebben." Met andere woorden, kost- bare levens worden bij honderden opgeofferd en geld wordt haast onbeperkt verkwist, ten einde Rhodes genoegen te doen en zijn ondernemingen te stutten. Hij ging naar Kimberley, naar het schijnt, om de regeering te dwingen daar troepen been te zenden en zoo zijn diamanten te beschermen. Zijn huurlingen hieven het gebruikelijke koor van aanbidding voor zijn //moed" aan. Sedert heeft hij zich aldaar aangesteld, medailles uitgeloofd, alsof hij een vorst was en gezorgd dat zijn doen en laten ter kennisse van de menschheid werd gebracht. Het schijnt niet voldoende, dat hij en zijn brnde geldavonturiers Engeland in een ver- derfelijkeu en onteerenden oorlog hebben gevoerd. Zij hebben, door Rhodes in Kimberley te zetten, het legerbestuur ook tot een veldtochtsplan ge- dwongen waaraan het anders niet zou gedacht hebben. Deze medeplichtige in Jameson's domrne misdaad heeft het rijk al heel wat leelijko poetsen gebakken, maar deze laatste is de ergste van alien, want Rhodes is rechtstreeks aansprakelijk voor den dood en het lijden van honderden dappere kerels, voor de vernedering die wij in onze nederlagen geleden hebben, voor de verlenging van den oorlog en de vermeerdering van deszelfs kosten. En nu begint men te vragen, gelijk de Standard ten op- zichte van de uitlanders is hij het waard Een jonge Italiaan, werkzaam aan den Jung- frauspoorweg, ging sneeuw halen om te smelten. Hij werd onder een lawine bedolveu. Tien mak-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1900 | | pagina 2