A lgemeen NienwB- en Advertentieblad voor Zeenwseh- Viaandere a 40 cent. Bekendmaking. Nationale Militie. No. 3861. Zaterdag 30 December 1899. Engeland en de Z.-A. Repnbliek. 39e Jaarffang;. Voorwaardelijk Ontslagen. ABONNEMENT: Per drie maanden binneu Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Yoor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhaudelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de priis slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Intending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. Nieu wjaars-advertentien voor het nummer van 1 Januari 1900, dat Maandagmorgen a. s. zal verschijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Zaterdag 30 dezer, des namiddags 4 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1899. De uitgever, P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lijst om advertentien wordt rondgegaan. FJEIJILLKTON HOOFDSTUK L. Na den storm. Lobelia Cuffs voelde een hevigeu bios op hare wangen en een zonderlinge warmte in haar hart, toen op een morgen, in het kamertje achter den groenteuw'r:kel, Liza Simmons' neef! Tom Cum- rnings, een jongmensch, die kruier was aan het station El ton, haar vroeg, of hij een eiodje met haar moclit opwandelen. Drie jareu waren er uu verloopen, sinds haar gedenkwaardig bezoek aan een cafe chantant. Jim was getrouwd en had een kindje, dat zijn sprekend evenbeeld was, volgens de geheele familie, uitge- zonderd Lobelia, die bet onzinnig vond, een Adonis als Jim te vergelijken met zoo'n klein, schreeuwend, rood kreatuur. Sam Chipchase was rheumatischer dan ooit, en zijn vrouw werd met den dag lastiger. Lobelia had veel lust, ffop eigen beeneu te staan", zooals zij aan hare vriendinnen uitlegde, en daarom zei ze greteg ja, toen Tom Cummings haar ten huwe- lijk^ vroeg. Ze hield nu op, een ,/slavin" te zijn. Tom was geen leelijke jongen, en hij vond Lobelia //een aardige meid". Vooral haar deftige mamer van spreken had indruk op hem gemaakt 't was net of je een boek las Natuurlijk zorgde Lobelia er voor, haar vrijer te imponeeren door het feit, dat zij geletterd was -en bijgedragen had aan de pers. Bij de eerste De EngelscheD willen het eerste gedeelte van den Zuid-Afrikaauschen oorlog, dat zij nu achter den rug hebben, liefst niet meetellen. Dat is een verkeerd begin, dat echter geheel vergeten zal worden door het succes van den //nieuwen oorlog". De rnannen van dien nieu wen oorlog zijn lord Roberts en lord Kitchener. Generaal Roberts, zoo beweert ten minste de Londensehe berichtgever van den //New York Herald", heeft het opperbevel alleen willen aan- vaarden op voorwaarde, dat hij geen bevelen uit Engeland zou hebben te ontvangen. En toen de beste gelegenheid kwam het ,/intervieuw" met 't portret voor den dag. De vrijer kon zich beter vereenigen met den tekst dan met de illustratie. J a, zei Lobelia, 't was een wonderlijke historie. Ik heb altijd volgehouden. dat die goede rneueer Alison onschuldig was. Ik wist wel, dat hij geen moordenaar, maar een echte gentleman was j hij ging altijd uit in een rok en witte das. Hebben ze dan zijn onschuld bewezen na zijn dood vroeg Tom. Natuurlijk Heb je dan de kranten in dien tijd niet gezien Ze waren er vol van. Inbrekers hadden het gedaan. Als je met rnij naar oom en tante gaat, zal ik je de kamer laten zien, waar hij dood gevonden werd. lorn Cummings vond dit een vroolijk vooruit- zicht, en toen hij den volgenden Zoudag gearmd met Lobelia ging wandelen, hief hij fier zijn hoofd omhoog; want zijn aanstaande was de heldin ge weest in een groote zaak en had gestreden voor de onschuld van een man, dien ieder voor schul- dig hield. Op het terras van een bekoorlijke villa te Lugano, in Noord-Italie, zit Clement Hansell, de Zuid-Afrikaansche millionnair, naast een dame met een vriendelijk, lief gelaat, die zijn hand in de hare houdt. Stephen, zegt zij, hem in de oogen ziende, hoe gelukkig en kalm is ons leven hier. Soms denk ik, dat het verleden slechts een booze droom was. Laat het een droom bljjven, Marion, ant- dit na eeu beetje gehaspel was toegestaan, vroeg hij Kitchener als hulp. Kitchener is bij uitstek de man ran voorbereiding en van regeling, en de ffnieuwe" oorlog zou dan ook niet voor Maart beginnen. Niet voordat alles volgens Kitchener in orde was, zou bevel gegeven worden tot oprukken. In die twee maanden zouden vermoedelijk de belegerde plaatsen in handen der Boeren vallen, maar overigens ziet zoo'n tatiek er gevaarlijk uit. De Boeren toch zijn het sterkst, niet als zij aanvallen, maar als zij hun stellingen kunnen kiezen en verdedigen. Wat moeten ze doen als de Engelschen twee maanden wegblijven Oorlogsuieuws is er weinig. De Boerenmacht aan Modderrivier is nog wat sterker geworden en verschantst zich op een uur afstands van de Eugelsche buitenposten. Catacre tracht de gemeenschap met de kolen- mijnen te Indwe te herstellen. Vermoedelijk in verband daarmede werd den 21* in de richting van Dordrecht door Brabant's bereden karabiuiers en een detachemeut Kaapscbe politie een ver- kenniug gedaan onder bevel van kolonel Mont morency. Bij Indwe kwamen de Britsche troepen 130 opstandeiiugen tegen, die op de vlucht sloegen en hun lager met uitrusting, wagens en Martini geweren in Engelsche handen lieten. Aan Engelsche zijde werd niemaud gekwetst, zegt het Engelsche bericht, dat ook geen dooden of gewonden aan den kant der Boeren vermeldt. Dit ongeluk scbijut dus niet heel erg te zijn geweest en in elk geval staat er tegeuover, dat de Boeren in Natal met succes werkzaam zijn en het generaal Buller mooi lastig maken. Zaterdag voor Kerstmis waren de kapiteins Kirk wood en Grenfell van de Zuid-Afrikaansche lichte ruiterij het kamp bij Chievelev uitgereden om patrouilles te inspecteeren. Den 25™ waren zij nog niet teruggekeerd. Hun paarden waren een dag te voren zonder berijders teruggekomen. Het laatst waren de officieren gezien toen zij langs een keten van kopjes naar het oosten van de Engelsche stellingen reden. Een ander hewijs, dat de Boeren op de loer liggen, meldt de correspondent van de Daily Mail" uit het kamp bij Chieveley. In den ochtend van den 20™ is een patrouille van het 13' huzaren door ougeveer zestig Boeren verrast. De Engelschen verloren twee dooden en een gewonde. Zes van hun paarden zijn buitgemaakt. Uit dergelijke berichten blijkt, dat de Boeren zich weer laten gelden ten zuiden van de Toegela. Volgens den correspondent van de Daily Tel." hebben de Boeren een nieuwe brug over de Toegela woordt haar echtgenoot, zacht haar hand drukkend. Zijue oogen waren gericht op het prachtige meer voor hen doch zijne gedachteu dwaalden ver weg, naar die dagen van storm en duisternis, toen zijn naam overal met afschuw werd genoemd, als die van een moordenaar, die juist bijtijds gestorven was om aan de galg te ontkomen. llij kon nu kalm over al die verschrikkingen nadenkeu. Eerst later had hij vernomen, hoe sergeant Verity behendig voor hem gewerkt had, om te voorkomen, dat zijn zaak bedorven werd door een outijdige onthulling van Gannett. Door het arres- teeren van den hertog en Ben Gooch, waardoor licht kwam in de moordzaak, verdween de waarde van Gannett's ontdekkiug. Deze liet zich gaarne bewegen om geen ruchtbaarheid te geven aau de geschiedenis van Stephen's breeder, ter wille van mevrouw Alison en haar dochter, die reeds zooveel geleden hadden, en hij was tevreden geweest met zijn aandeel in de eer, het geheim van Grosveuor- Place te ontdekken en de moordenaars aan de ge- rechtigheid over te leveren. En thans viel er niets meer te vreezen. Clement Hansell leefde kalm in Italie en be- steedde hef kolossale fortuin tot leniging van veel ellende. Niemand wist van de aanzienlijke giften, die hij schonk aan tal van Londensehe instellingen, niemand, behalve zijn secretaris en vertrouwde. Een mooi meisje komt lachend door het laantje van oranjeboomen, gevolgd door een jongen man, die haar parasol draagt. O, papa, zegt zij tot Hansell, oom zit al weer in duizend vreezen. Hij trachtte den gebouwd bij 1 ieters, waarover zij een kommando gezonden hebben, dat hnn strijdmacht op den Langwana-kop, ten oosten van Colenso, en ook de stellingen op de heuvels daaromheen, belang- rijk versterkt. De Boeren vermoeden waarschijn- lijk, dat de Engelschen allereerst zullen trachten, die stelling te veroveren, omdat zij vandaar de positie der Boeren bij Colenso zouden bestrijken. Verkenners uit het Boerenleger loopen het land in Zuidoostelijke richting af tot aan de Blauw- kransspruit. Ook is een Boerencommando, ver moedelijk uit Natallers bestaande, gezien op veer- lien mijlen ten westen van Estcourt. Volgens een telegram uit Kaapstad, is sir Charles Warren uit het Noorden daar teruggekeerd. Men weet, dat hij op inspectie naar De-Aar was vertrokken. Op de remonte-hoeve van Amerikaansche muilen te Stellenbosch is de kwade droes uitgebroken. Zes-en-twintig dieren zijn afgemaakt en 78 geiso- leerd. Er zijn iu het geheel 1100 muilen op de hoeve. Hieronder nog eenige telegram men: Londen, 28 Dec. Aan de Times wordt van 21 dezer uit Pietermaritzburg geseind Er heerscht hier een sterk vermoeden dat de oogenschijnlijk onschuldige connossementen van Duitsche stoomschepen die te Delagoabaai aan- komen, oorlogscontrabande dekken. De bladen hier ter plaatse vragen om den bevelhebbers van de Engelsche oorlogsschepen te gelasten, de ver- pakkingen te openen en de lading te doorzoeken en zich niet tevreden te stellen met het iDzien van de declaratie. Londen, 28 Dec. Winston Churchill, die te Chieveley terug is gekomen, seint aan de ,/Morring Post", dat de vervanging van Buller door Roberts een pijnlijken indruk heeft gemaakt. De toestand van de Engelschen is moeilijkde Boerenstelling is bijzonder sterk, de rivier is ondoorwaadbaar, de groote kanonnen van de Boeren beheerschen de voornaamste puuten, de driften staan onder het kruisvuur van de Boerengeweren en er liggen zestien mijlen moeilijk begaanbaar, ruw land tusschen de Toegela en Ladysmith. Daarbij vraagt die stad om spoedige ontzetting. Aan de //Times' wordt uit Chieveley geseind, dat de Boeren voortdurend hun loopgraven ver- beterenzij maken een bomvrije gang van de kopjes ten Noorden van Colenso naar den weg naar Ladysmith en brengen kanonnen in stelling op Hlangware Hill. Aau de //Standard" wordt uit Chieveley geseind, dat Buller op Frere zal terugtrekken, ten einde zijn troepen daar weer te mobiliseeren. schipper iu 't Italiaausch aan zijn verstand te brengen, dat hij niet rechtop in de boot mocht staan, terwijl wij op 't meer waren en daar de man hem niet verstond, gaf hij ons een opsomming vim al de vreeselijkheden, die hem kunnen over- komen door de onmogelijkheid, zich bij de rnen- schen hier in hun eigen taal verstaanbaar te maken. Kapiteiu Halford, rood als gewoonlijk, maar ghmlachend, kwam tijdig genoeg om de laatste woorden te verstaan. 't Is waar, Stephen, zei hij, bepaald waarMay en haar man zijn verschrikkelijk roekeloos op 't water, en met Giuseppe, die maar doet, of dat ranke schuitje een solide mailboot is, kan je heelemaal niet opschieten. Ik zal met die lui hier nooit opschieten. Als mij iets over- kwam, zou ik al dood zijn, eer ik hun aan 't verstand kon brengen, wat mij scheelde. En ik kan niet eens de weg naar huis vragen, als ik eens verdwaald ben. En verdwalen moet je hier op die eenzame wegen, welke alle op elkaar lijken. En wandelen moet ik anders word ik te dikOch, Stephen, ik zal nog eens aan den weg sterven van honger en gebrekwat doe ik in een land, waar ik niet eens een boodschap naar huis kan sturen, als ik dood ben Mevrouw Alison glimlachte, Wel, beste Richard, zei ze, je zult im- mers heel gauw naar Engeland terugkeeren, en dan zal je weer prat.en met lui, die je verstaan. Ja, goddank Ik heb aan Cecil ge- schreven, om een poosje hier te komen. Een huwelijksreis van een maand is voor hem en Jenny toch lang genoeg om alleen te zijn; zij behoeft TER VEIZEVS(HE (01R4YT MM.* bij den nltgever P. J. tm OK I1XUE te Ter Weazen. De Burgemeester van TER NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den Heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 27 December 1899 inrorderbaar verklaard kobier no. 3 van de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten dezer gemeente over het jaar 1899/1900, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen, ter invordering is ter hand gesteld en dat ieder verplicht is zijnen aanslag, op den by de wet bepaal- den voet, te voldoen. Ter Neuzen, 29 December 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders der gemeente TER NEUZEN gelet hebbende op de bestaande wettelijke bepalingen betrek- kelijk de Nationale Militie,- m a U I* n bekeml dat het register tot inschrijving van alle mannelijke inge- tetenen, die op den l,ten Januari aaostaande hun 19d* jaar zullen zijn ingetreden, dat zijn diegenen, welke in 1881 zijn geboren, zal gereed Iiggen op de gemeente-secretarie alle werkdagen, van den 1»'"> tot en met den 31 Januari 1900, van des voormiddags 9 tot des namiddags 5 uren; dat voor ingezetenen wordt gehouden 1°. hij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn 'beiden overleden, wiens voogd ingezeten is volgens de wet van den 28««" Juli 1850 (Staatsblad no. 44) 2°. hij die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste achttien maanden, voorafgaande aan den 1Janu ari van het jaar. waarin hij zich moet laten inschrijven, in Nederland verblijf hield 3°. hy, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was ai is zijn voogd geen ingezeten, mits hy binnen het Rijk verblijf houdt dat niet voor ingezetenen wordt gehouden de vreemdeling, behoorende tot een staat, waar de Nederlander niet aan de verplichten krijgsdienst is ondcrworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkeerigheid is aangenomen (art. 15 der wet) dat hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch, yoor het volbrengen van zijn 20Ite ingezetenen wordt, verplicht is zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders der gemeente, waar de inschrijving volgens art. 16 moet geschieden (art. 20 der wet) dat voor de militie niet wordt ingeschreven 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een ingezeten die geen Nederlander is 2°. de in een vreemd Rijk verblijf hondende ouderlooze zoon van een vreemdeling, al is zijn voogd ingezeten 3°. de zoon van den Nederlander die ter zake van'a lands dienst in s Rijks overzeesche hezittingen of kolonien woont (art. 17 der wet); dat de inschrijving geschiedt 1°. van een ongehuwde in de gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, de moeder, of, zijn beiden over leden, de voogd woont; van een gehuwde en van een weduwnaar, in de ge meente. waar hij woont; van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten s lands gevestigd is, in de gemeente, waar hij woont van den buiten 's lands wonenden zoon van een Nederlanderdie ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoont heeft (art 16 der wet) dat ieder, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven verplicht is zich daartoe hij Burgemeester en Wethouders ter boven aangegeven plaatse en binnen den daar bepaalden tijd aan te geven, en dat, bij diens ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis, zijn vader, of, is deze overleden, zijn moeder, of, zijn beiden overleden, zyn voogd tot het doen van die aangii'te verplicht is (art. 18 der wet). Belanghebbenden worden mitsdien dringend aangemaand aan de op hen rnstende verplichting te voldoen, terwijl hun nog onder de aandacht wordt gebracht, dat bij bovengemelde wet, onder meer is hepaald dat met boete van 0,50 tot 100 wordt gestraft de overtreding van art. 18 en dat bij elke veroordeeling tot hoete tevens door den rechter wordt hepaald, dat, indien daarin niet is voldaan binnen twee maanden nadat de veroordeelde is aangemaand, de boete door hcchtenis van ten hoogste tien maanden zal worden vervangen. Ter Neuzen, den 27 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. 2°. 3°. 4°. ■"III

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1