Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderea. "her b e s tYdin gT No. Donderdag 28 December 1899. 40 cent. SEHIEITI1AAB. PGrsonssls Bslasting. Engeland en de Z.-A. Republiek. 39e Jaar^ana;. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de pr^js slechts t w e e m a a 1 berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Nieuwjaars-advertentien voor het nummer van 1 Januari 1900, dat Maandagmorgen a. s. zal verschijnen worden weder geplaatst De inzendingen kunnen geschieden tot u i t e r 1 ij k Zaterdag 30 dezer, des namiddags 4 ure. Ter Neuzen, 27 Dec. 1899. De uitgever, P. J. VAN DE SANDE. Ten einde teleurstelling te voorkomen zij herinnerd, dat voor de TER NEUZENSCHE COURANT met geen lij'st om advertentien wordt rondgegaan. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN zullen op Dinsdag, 2 Januari 1900, des namiddags 3 uren, op het gemeentehuis, in het openbaar herbesteden het schoonhouden, verwarmen en verlichten der openbare school C in de kom der gemeente, gedurende het jaar 1900. De voorwaarden liggen ter inzage op de ge- meentesecretarie. De inschrijvingsbiljetten, op zegel gesteld, kunnen ter gemeentesecretarie in eene verzegelde bus tot het oogenblik der besteding worden ingeleverd. Ter Neuzen, 27 December 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. FEUILLETON 60) HOOFDSTUK XLIX. Jack Darvell af. Stephen Alison sprong op van vreugde, toen sergeant Verity bij hem kwam binnenstormen om het nieuws van de arrestatie en Joe's bekentenis mee te deelen. Stephen had zijn vrouw, zoodra zij van den eersten schrik bekomen was, alles verteld, wat hij had gedaan sedert zijn ontslag uit de gevangenis. Hij had alles gedaan om haar gerust te stellen over het gevaar, dat hij liep, en dat hem-zelven kort te voreu nog zoo dreigend had toegeleken.' Er was in haar geest geen spoor van twijfel aan de onschuld van haar man doch zij sidder- de bij de gedachte, dat elk oogenblik zijn identi- teit kon worden ontdekt, en men in het stoute plan, dat hij ten uitvoer had gebracht, een be- wijs voor zijn schuld zou willen zien. Hij kalmeerde haar, door zich te dwingen tot een luehtige opvattting, en betoogde, dat Verity den schuldige wel zou weten op te sporen. De kapitein, na zijn eerste verbazing volko- men overtuigd, dat zijn zwager de waarheid sprak deed mede wat hij kon om Marion's vrees te be- strijden. Zij wilde bij haar echtgenoot blijven, hem ter zijde staan bij al wat er mocht gebeurendoch de mannen brachten haar aan 't verstand, dat dit geheel de zaak bederven zouhet zou aan de Van het oorlogstooneel weinig positief nieuws. Wij laten hierouder de telegrammen volgen, door Reuter aan da groote bladen geseind. Hierin komen evenwel veel belangrijke bijzon- derheden voor. Londen, 25 Dec. Aan de Chronicle wordt uit Chieveley geseiud, dat de Boeren hun verdedigings- lijn hebben gewijzigd, zoodat ze ook de heuvels links hebben bezet, met het oogmerk om het Britsche kamp te beschieten. Dientengevolge verlegde Buller het kamp drie mijlen naar 'tZuiden, buiteu het bereik van de Boerenkanonneu. Andere correspondenten schrijven Buller's terugtrekken toe aan gebrek aan water in zijn oude stelling. De Standard-correspondent zegt, dat de Boeren bij Chieveley groote versterkingen hebben gekregen, maar dat ze niet oprukken. De Standard-correspondent aan de Modderrivier seint dat de Boeren hun loopgraven over de Modderrivier uitbreiden aan de Rietrivier in de richting van Jacobsdal. Dit schijnt erustig te zijn voor Methuen daar onmiddelijk ten zuidwesten van Jacobsdal een lange en hooge rij kopjes begint. Verscheidene correspondenten prijzen Methuens positie als bijzonder goed voor verdediging. Het Central News zegt dat de loopgraven der Boeren wonderen zijn van versterkingskunst. De hitte moet ontzettend zijn, 120 graden in de schaduw. De meesten van de oorlogscorrespon- denten zijn ziek te Kaapstad aangekomen en naar kustplaatsen gezonden om wat op krachten te komen. De heete, droge wiuden doordringen alle voedsel en drank met een fijn rood zand. I Van Gatacre geen nieuws. Londen, 25 Dec. Volgens de bladen heeft de hertog van Connaught aan lord Roberts den wensch te kennen gegeven om in diens staf te worden opge- nomen en heeft lord Roberts toegestemd de regee- wereld openbaren, dat Stephen Alison nog leefde. Dus ging zij heen, vol dankbaarheid en hoop, nadat Stephen haar beloofd had, dat ze elkaar weer zouden zien, zoodra hij Verity gesproken had. Toen de sergeant het goede nieuws kwam bren- gen, vertelde Stephen, in zijn eerste vreugde, dat hij zijn vrouw had gesproken. Thans, zei hij, nu de wereld weten zal, dat ik ouschuldig ben, kan ik vrij naar haar toe gaau kan ik Verity schudde het hoofd. Nog niet meneer Alison, zei hij. Er moet nog veel gedaan worden, eer u dat kan wagen. Hij vertelde nu, wat Gannett ontdekt had, en dat hij, Verity, 't raadzaam achtte, uiets te doen wat Gannett's vermoedeu kon versterken. Buitendien, zei hij, moeten wij dien Darvell en zijn maat ook zien te krijgen. Hoe ik 't moet aanleggen, te bewijzen, dat zij u in hun complot betrokken, terwijl gij zelf ouschul dig waart, dat mag de drommel weten 't Is te gewaagd voor u, om als John Alison in de ge- tuigenbank te gaan zitten. En 't zou Diet ver- standig zijn, Stephen Alison nu a! te laten vin- den. Ik heb veel gewaagd, om u te lielpen, en ik zou niet graag willen, dat het nu alles om niet was. Als ik beken wie ik ben, wat kan er dan gebeuren vroeg Stephen. Nu, dan zijt gij in een leelijke positie. Gij zijt hier in het huis van Clement Ilansell, en gij gebruikt het geld van Hansell. Dat is het mijne. Hij heeft't mij nagelaten het testament is in orde. Hm Maar als we 't klaar kunnen rf&g weigerde echter deze schikking goed te keuren. Lorenzo Marquez, 18 Dec. Een officieel bericht uit Pretoria zegt dat de verliezeu der Boeren in den slag aan den Toegela 30 doodeu en gewonden bedroegen. Tweede telegram. Een officieel telegram uit het hoofdkwarlier der Boeren bij Colenso, gedag- teekend van den 16% zegt Gisteren bij het aanbreken van den dag is het lang verwachte geschied. Pretorius, die tot de artillerie behoort, kwam ons waarschuwen dat de colonne van Buller optrok naar de Boeren- stellingen aan de Toegela. Zijn centrum bestond uit een ontzaglijke massa infanterie, terwijl elk van zijn vleugels was samengesteid uit tweebatteTijen artilleriesterke cavalerieafdeelingen steunden deze troepen. De artillerie der Boeren bewaarde een volkomen stilzwijgen, ten einde de opstelling niet te verraden. Twee vijandelijke batterijeu kwamen binnen het bereik van het vuur van onze meest vooruitgeschoven stelling waarop wij het vuuropenden met een vernietigende uitwerking; vervolgens begon de artillerie te spreken en bracht den vijand blijkbaar in verwarring, dien wij in den waan haddeu gelaten dat de brug hem was vrijgebleven om over de rivier te trekken. Intusschen viel zijn rechtervleugel de meest zuidelijke stelling der Boeren aan maar het geweer- vuur der Mausers was zoo vreeselijk dat de aan- val terugrolde als een golf die geen kracht meer heeftjr- rij na rij van dooden en stervenden bleef achtjjr. Opnieuw trokkenE de ngelschen op, maar wederom waren genoodzaakt om terug te trekken en dus de massa lijken te vermeerderen. De bereden artillerie deed een aanval tot aan de oevers van de rivier waar het commando uit Errnelo zulk een moorddadig vuur opende dat de Engelschen twee batterijen in den steek moesten laten. Twee maal trachtten de Engelschen paarden aan te voeren ten eitide de kanonnen te redden de eerste maal slaagden zij er in om een stuk te bespannen, maar de tweede maal vielen mannen en paarden onder de kogels neer. De Engelschen begonnen daarop den aftocht naar hun kamp vanwaar zij een goed onderhouden granaal.kartetsvuur op de Bulwerbrug openden ten einde de Boeren te verhinderen om de kanonnen binnen te halen, maar de Boeren slaagden er later toch in om negen kanonnen buit te maken. Volgens den Franschen kolonel Villebois en den Duitschen kolonel Braun zouden geen Euro- peesche legers zich beter hebben kunnen gedragen. De commandanten Botha en Trichardt waren steeds spelen, zonder dat de wereld weet, wie gij zijt, is 't toch beter. Ik ben geen advocaatmaar ik geloof toch, dat er moeite kan komen over die erfenis. Natuurlijk is die van u maar't is toch wat vreemd in zijn werk gegaan. Net iets voor advocaten, om aan te peuteren. Stephen zag dit in. Hij zag ook in, dat het hem, als Stephen Alison, moeite zou kosten, te bewijzen, dat hij de uitnoodiging van lord Charlton niet aannam met het idee om een misdaad te he- gaan, welke slechts voorkomen werd door het op- treden van andere misdadigers. Wat kan ik dan doen? vroeg hij zuchtend. Blijf waar gij zijt, raadde Verityen laat mij probeeren, hoe ik Darvell veroordeeld krijg, zonder u er in te moeien. Een uur nadat hij Grosvenor-Place verlaten had, werd Verity gewaarschuwd, dat Jack Darvell toebereidselen maakte om het land te verlaten hij had al passage genomen op een Amerikaansche boot en zou dien avond naar Liverpool vertrekken. Verity ging met zijne superieuren spreken maar zij aarzelden om een bevel tot iuhechtenisneming te geven. In Huggett's bekentenis zagen zij een be wijs, dat de moord op lord Charlton in't geheel geen verband liield met de polis-geschiedenis. De eenige getuige, dien men tegen Darvell's verkla- ringen in 't veld kon brengen, was Bliss, de klerk van Gaygold. Doch het bleef zeer twijfelachtig, of op dat getuigenis een veroordeeling zou kunnen volgen, aangezien Charlton vermoord was door inbrekers, die niets te maken hadden met Darvell en diens plannen. Darvell en Gaygold hebben niets uit te staan met den moord, zei de chef. We zullen op de meest bedreigde punten. Elf ambulances namen de dooden en gewonden van de Engelschen op. Over een oppervlakte van verscheidene mijlen was het veld bedekt met dooden en gewonden. De nederlaag van de Engelschen was verpletterend. Londen, 25 Dec. Aan de Times wordt van de Modderrivier dd. 18 dezer geseind: Volgens berichten uit Jacobsdal wordt Kuruman (in Bet- sjoeanaland, ten westen van Mafeking) nog door een kleinen troep Rhodesische politie vastgehouden, in weerwil van de herhaalde pogingen van de Boeren. Het schijnt dat voor Mafeking de be- legeraars veel hebben geleden en dat het beleg daar verzwakt. Londen, 25 Dec. Een officieel telegram uit Ladysmith van 23 dezer vermeldt vijf sterfgevallen door ziekte. Daaruit blijkt dat tot dien datum Ladysmith in alien geval veilig was. Bij Koninklijk besluit zijn, met ingang van 1 Januari 1900, benoemd tot leden van de ge- neeskundige raden voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabantdr. L. M. J. Verlinden, te Bergen-op-Zoom dr. P. J. W. Dautzenberg, te Oud- en Nieuw-Gastel dr. J. M. Boom, te Tholen en, met ingang van dezelfden dag, tot plaats- vervangende leden voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabantdr. P. J. W. Bijnen, te Breda; dr. J. C. Bolle, te Middelburg; J. J. Berdenis van Berlekom, arts, te Middelburg. Mevrouw N. van Kol, mevrouw N. van der Linden van Suelrewaard en de heer Wynandt hebben een onderzoek ingesteld bij eenige arbeiders aan lucifersfabrieken te Breda. Als algemeenen indruk deelen zij het volgeude mede: Bij alien namen wij waar groote litteekenen in een of beide onderkaken, die bij enkelen met werkelijke mis- vorming gepaard gingen. Bij alien had de blik iets droefgeestigs, bij enkelen zelfs iets sufs en onverschilligs. Bij alien op een na had de spraak iets vreemds, wat bij enkelen zelfs aan belemmering grensde. De vrouwen zagen er ouder uit dan haar leeftijd. Van 7 gevallen deelen zij daarna de bijzonderheden mede. Indertijd heeft de inspecteur van den arbeid, tot wiens inspectie Breda behoort, reeds in een vorig verslag de uitkomsten van zijn onderzoek te dezer zake, dat treurige feiten aan het licht bracht, medegedeeld. die schurken nog wat speelruimte geven, tot we hen voor iets anders kumien snappen. We zullen Darvell niet beletten, naar Amerika te gaan, maar de vrienden te New-York waarschuwen, opdat we weten, waar hij te vinden is, als we hem noodig hebben. V erity had het land, dat zulk een schurk hem door de vingers gliptemaar hij gevoelde, dat't Stephen uit een lastige moeielijkheid redde. Nauwelijks echter had de sergeant de kamer van zijn chef verlaten, of men deelde hem mede, dat een jongmensch hem wenschte te spreken, en hij vond Bliss, in een toestand van de grootste opgewondenheid. We hebben ze, meneer Verity riep hij we hebben ze Er is van-ochtend een jonge man geweest, dien Darvell in Gaygold's klauwen heeft gebracht. Hij kon niet betalen, en ze lieten hem iets doen Wat? Dat zal ik u zeggen. Hij kwam van-morgen op 'i kantoor. Hij scheen gedronken te hebben want hij wilde Gaygold te lijf en maakte een verschrikkelijk spektakel. Gaygold trachtte hem te sussen maar hij wilde meer geld en dreigde met hem te zullen aanklagen. ,/Jij en Darvell" zei hij, ,/hebt mij mijn leven laten verzekeren onder een valschen naamik moest welwant jelui zoudt mij anders geheel geruiueerd hebben. Maar nu heb ik ontdekt, dat de man, wiens naam ik aannam, ook in jelui handen is, en dat hij aan tering lijdende is. Schurken jelui wist, dat hij zou sterven, toen je mij liet verzekeren op zijn naam. Ik wil mijn uortie, of ik ga naar do politie TER SEl'ZEUSCHE flllllt\T Dit ver«cliijn< 3a»udUochmIhk- en Vrijdaaavoad, uilfeionderd op Feeslda^en, bij den nltjrever P. J. I AW DG USUI', te Ter Wei De Burgemeester der gemeente TEE NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenternad is belegd tegen llonderdnii den 2M Ile- eember IHll!), des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den '27 December 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. 1 111 niiiinmil De Burgemeester van TEE NEUZEN brengt bij deze ter kennis van de daarbij belanghebbenden, dat het door den heer Directeur der Directe Belastingen enz. te Middelburg, den 22 December 1899 invorderbaar verkiaarde kohieren voorde personeele belasting dezer gemeente No. 7 en 8, over het jaar 1899, op heden aan den Ontvanger der Directe Belas tingen, ter invordering, is ter hand gesteld en dat ieder verplieht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ter Neuzen, den 28 December 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. i__yHBa

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1