De eerste steenlegging der fabriek van de „Societe Anonyme des Forges et Acieries Neerlandaises a Terneuzen." 't Was gisteren een merkwaardige dag voor onze gemeente en hoewel daarop in den loop van den dag door verschillende sprekers gewezen is, en we die niet willeu vooruitloopen, meenen we even daarop te moeten wijzen. Bovengenoemde innch- ting toch belooft voor velen in deze gemeente en omstreken een vaste bron van inkomsten te worden. Langen tijd reeds heeft men in Nederland be- hoefte gevoeld aan bet oprichten eener ljzer- en staalgieterijkrachtige pogingen werden aangewend om daartoe te geraken, vele plannen onderzocht, doch men kwam tot geen resultaat, 't scheen dat men de zaak niet aandurfde. 't Energieke kapitaal uit het industrieele Belgie evenwel, dat steeds zocht naar nieuwe bronnen, had zooveel tijd niet noodig en wist op korten tijd de zaak te beslechten. En zooals dat reeds met meerdere inrichtingen is geschied, had men oog voor de zeer gunstige ligging van Ter Neuzen, met een flinken stroom aan de zee verbonden, die zelfs in den strengen winter van 1890/91 met door het ijs werd gestremd, toen de groote handels- stad Antwerpen langen tijd in boeien gek.onken was. Is de waterweg uitstekend, eveneens zijn dit de landwegen, dus waarheen ook, kan zonder groote kosien van overlading en vervoer, aanvoer van grondstoffen en vervoer van voortbrengselen plaats hebben. De heeren Pierart en Wilmart hadden oog voor dat alles, bezichtigden een hun geschikt voorkomend terrein, waren kort daarna kooper, verzekerden zich het recht van aankoop van andere uitgestrekte tereinen voor uitbreiding der inrichting en de zaak had op korten tijd haar besiag. Dat algemeen de levensvatbaarheid der onder- neming werd ingezien bleek wel daaruit dat, toen de aandeelen der Maatschappij werden gepresenteerd, deze een gretig onthaal vonden, en velen moesten teh urgesteld worden. Gisteren zou nu het plaatsen van een gedenk- steen geschieden, welke gelegenheid men feestelijk wilde vieren. Daartoe waren door het Bestuur der maatschappij verschillende autoriteiten van hier en elders uitgenoodigd, leden van het pro- vinciaal bestuur, het college van Burg, en Vv eth. met de raadsleden, rijks- en prov. ingenious, de consul van Belgie, verschillende gemeentelijke autoriteiten, geestelijken, expeditenrs enz. De dag was niet gunstigeen grauwe, dikke nevel hing over land en water en 't was te voorzien dat de genoodigden uit Walcheren door den mist zouden belet worden te komen. Van den raadhuistoren en verschillende parti- culiere woningen waren vlaggen uitgestoken, die als schimmen in den nevel uitkwamen. Toen des middags het uur van bijeenkomst aan het station was aangebroken vernamen we dat de extra-treiu die de Belgische deelnemers moest aanvoeren in oponthoud was, en 't was dus circa een uur na den bestemden tijd dat eene speciale tiein der maatschappij MechelenTer Neuzen ons naar het terrein vervoerde. Daar bleek ons dat reeds een uitgebreide mstal- latie voor electrische verlichting van het terrein is opgesteld en verschillende fundeeringsblokken zijn gemetseld, die naar we van den aannemer der fabriek, de heer Morial te Gent, vernamen 5 M. diep in den grond zitten. Niet minder dan 20 000 M3. metselwerk zal voor de fundeenngen noodig zijn. In Duitschland is voor de fabriek eene machine besteld van 7000 paardekrachten terwijl verschillende machines van 700 1 paardekr. moeten geleverd worden door de firma Carels te Gent. Vlaggen geplaatst op een der bovengenoemde blokken, wezen ons de plaats, waar de gedenksteen moest worden geplaatst. Gedekt door de Aeder- laudsche vlag wachtte de marmeren steen op be- werking. Het volgende opschrift was daarin ge- 1 beiteld //Deze gedenksteen is gelegd op den 19 December 1899, onder de Regeering van Hare Majesteit de Konitigin Wilhelmina." Ter plaatse gekomen heette de heer ternand Michel, advocaat te Bergen, lid van den Raad van beheer, namens de vennootschap, al de genoodigden welkom. De tegenwoordigheid van personen van C?gl—1 ^jannen, met revolvers in de hand, sprongen de 'pilinen. 1 Laat dat ding zakken riep de eerste man tot den hertog, - of ik schiet. Wij zijn politic- beambten en wij arresteeren je, wegens den moord op lord Charlton TT I)e hertog schoot met verwoed gebaar op lluggelt toe en greep hem bij de keel. Dat heb jij gedaan, schoftschreeuwde htj Jij hebt de dievenvangers hierheen gelokt In zijn blinde woede dacht hij niet anders, of Joe had, door te ,/babbelen", de politie op hun spoor gebracht. Serjeant Verity hield den woesteling in bedwang met zijn revolver, terwijl Gannett nader kwam om hem te boeien. Doch eer Gannett hem kon bereiken, had hij met het breekijzer Joe een hevigen slag toegebracht, waardoor deze werd neergeveld als een os. (Wordt veivolgtL verschillende natie's op deze plaats getuigde van de vriendschap die deze volkeren verbindt. De ontvangst alhier geeft voldoende bewijs van den geest van hoogachting die alien vervult en onbe- vooroordeelde gedachten. Hij gaf ook getuigenis van de dankbaarheid van het Bestuur voor de aanwezigheid van den eersten magistraat van Ter Neuzen, om aan hun verzoek tot plaatsing van den eersten steen te voldoen. De burgemeester, de heer J. A. P. Geill, alsnu het woord nemende, sprak het volgende Mijne Heeren Geroepen door het Bestuur der Societe Ano nyme des Forges et Acieries Neerlandaises A Terneuzen eene taak te verrichten, die voor rnij hoogst belaugrijk is, voldoe ik gaarne aan haar verlangen, den eersten steen van het gebouw waarin deze industrieele ondememing zal werken, te leggen. Vooraf echter een woord waaruit U duidelijk zal worden, waarom deze handeling voor mij hoogst belangrijk is. In 1862 werd door wijlen Z. M. onzen ge- eerbiedigden Koning Willem 111 bij Hoogstdeszelfs bezoek aan deze gemeente gezegd „Ter^ Neuzen gaat eene schoone toekomst te gemoet. Deze profetische Koninklijke woorden zijn sedert zij gesproken werden reeds meermalen bevestigd en worden dit op dezen dag weder opnieuw. Ter Neuzen was in 1862 niets in vergelijking met wat het tegenwoordig is. Niet alleen in zielental ging de stad vooruit, doch meerdere inrichtingen, getuigende van werkzaamheid, ont- wikkeling en vooruitgang kwamen tot stand. Nu weder op deze plaats, waar eene inrichting van nijverheid zal verrijzen zooals nog geene in ons vaderland bestaat en waar nog tot voor korten tijd de ploegen en de sikkel werden aangewend om landbouwproducten te kweeken en te oogsten, wordt eene ondememing gesticht waarin producten zullen bereid worden welke op alle markten der geheele aarde een uitmuntende plaats zullen vmden worden daardoor andermaal de Koninklijke woorden bevestigd. Gij begiijpt nu waarom deze taak voor mij hoogst belangrijk is eu ik kail u de verzekering geven dat het voor mij een waar geluk is, den zoogenaamde eersten steen van deze inrichting te mogen leggen. Aan hen, die mij tot deze handeling hebben gekozen, betuig ik mijnen besten dank en "hoop te kunnen bevestigen dat zij de banden, die Noord- en Zuid-Nederland reeds vereenigen, door hunne welwillendheid, inniger hebben toegehaald. Daarop onthulde spreker den gedenksteen en plaatste dezen, waarna hij nog 't volgende sprak Deze eerste steen moge den grondslag zijn van voorspoed der ondememing, dat deze tot heil strekke der ondernemers en tot zegen der gemeente Ter Neuzen. Moge onder het wijze beleid van de bestuurders de inrichting eene kracht ontwikkelen welke door geene andere fabriek van dien aard worde geeven- aard, eene kracht die slechts welzijn aanbrengt aan elkeen welke op eenigerlei wijze er in arbeiden of er in betrokken zijn, dan wordt zij voorzeker een der grootste sieraden onder de Industrieele inrichtingen van dezen tijd. Ik breng hulde aan alien die door het aan- brengen van kapitaal gelegenheid hadden, eene zoo schoone industrieele ondememing te helpen stichten, hulde aan den werkzamen, ijverigen geest den ruimen blik waarmede zij bezield waren en ucu lumiv-u -w welke den eersten stoot gaven aan het tot stand komen der vereeniging. Ook hulde aan alien die op eenige wijze medewerkten dien eersten stoot nader te ontwikkelen en de opnchting te bevestigen. Directie, aandeelhouders en werklieden die weldra gezamentlijk het leven aan deze kostbare inrichting zullen brengen, ik wensch U geluk. Na atloop der pleehtigheid voerde ae trem de genoodigden naar het station terug en verder met gereedstaande rijtuigen naar het Hotel der Neder- landen" waar een diner zou worden aangeboden. De bovenzaal was smaakvol versierd met Oranje, Hollandsche en Belgische vlaggen, het naamcijter der Koningin ter weerszijden van den schoorsteen in een vlaggentrophee, het Nederlandsche wapen in het midden, en verder de provinciewapens, terwijl de hoeken der zaal met planten waren geblindeerd. In hoefijzervorm was de tafel aangencht, met nog een lange tafel in het midden, waaraan circa 70 genoodigden aanzaten. Het menu was veel- beloovend en de verwachting werd niet beschaamd. De gasten waren eensteminig in hun lof over de goede zorgen door mej. Susijn daaraan besteed Het muziekgezelschap //Apollo verhoogde door het uitvoeren van een welgekozen programma de feestvreugde. Steeds heerschte aan tafel een opgewekte harmom sche stemming, en van geestdrift bleek ruimscboots toen de tijd der toosten was aangebroken. De heer Pierart, voorzitter van den Raad van beheer, opende deze als volgt Mijne Heeren. De pleehtigheid waartoe wij heden zijn overge- gaan en die gij met uwe tegenwoordigheid wel hebt willen vereeren, is, gij zult het alien begrepen hebben, van groot economisch belang. Het is niet alleen de eerste steen van de fabneks- gebouwen van onze maatschappij, die wij gelegd hebben, maar het is het begin, de aanvang van een nieuw industrieel leven, het is de eerste stap op de baan die naar industrieele welvaart van Zeeuwsch-Vlaanderen zal leiden. (Bravo!) Wij hebben het vertrouwen dat ons voorbeeld weldra navolging zal vinden en dat de boorden van de Schelde, reeds nu zco welvarende en zoo rijk door den handel, de landbouw en werkzaam heid van de bewoners, na verloop van eenige jaren, dank zij der ontwikkeling eener nieuwe industrie met de boorden van de Elbe en de Clyde, met de meest drukke nijverheidstreken der naburige landen zullen kunnen wedijveren. (Bravo De Nederlandsche Regeering, bedacht op alles wat de rijkdom en de grootheid van Nederland zou kunnen bevorderen, heeft deze zaak reeds doen onderzoeken. Wij hebben het vraagstuk ter hand genomen en de zaak verder opgelost, er van ver- zekerd zijnde in overeenstemming te handelen met de wenschen van de ontwikkelde Hollandsche handelsnatie. Vertrouwende bij de Nederlandsche autoriteiten den steun te vinden dien wij noodig hebben, overtuigd ook onder de nijvere bevolking van Zeeland den arbeidszin, de geestkracht en zucht naar materieele vooruitgang te vinden, waarvan zij ons al sedert eeuwen zooveel bewijzen heeft gegeven, hebben wij niet geaarzeld hier de grond- slagen te leggen van een machtige industrie, voor de geheele streek een bron van nieuwe welvaart en van ontzaglijke economische ontwikkeling. Wij stellen er hoogen prijs op Mijne Heeren dat een herinnering aan de hoogste persoonlijkheid van het land onafscheidelijk verbonden zij aan ons werk, het is onder het wijs bestuur van H. M. Koningin Wilhelmina, dat wij met de eerbiedigste gevoelens voor haar bezield het stichten. Zij heeft een hart, al te zeer bekommerd om hetgeen de welvaart van haar rijk, het wel en wee van de bevolking, geplaatst onder haren schepter raakt, dan dat zij niet uit het diepste haars harten haar blijdschap zou betuigen met de pleehtigheid waarvan wij heden getuigen zijn. Ik noodig u uit Mijne Heeren uwe glazen te ledigen op het welzijn van H. M. Koningin Wil- helmiua en op de welvaart der Nederlanden. Deze dronk werd met geestdriftige toejuichingen begroet. Alsnu sprak een onzer Belgische collega's, de verslaggever van de Brusselsche //La Chronique die namens de Belgische pers verklaarde dat zij het een gelukkig teeken noemt dat de Belgen hunne industrie ook naar de zuster-natie overbrengen. Daarna werd het woord gevoerd door den heer Van Waesberghe-Jansens, lid van Ged. Stateu van Zeeland, als volgt De eer die ik geniet aa® dit diner de plaats ter rechterzijde van den koning van dit feest in te nemen legt mij den aangenamen plicht op, mijnheer Pi^rard te bedanken voor den toost dien hij aan H. M. onze Koningin Wilhelmina heeft gewijd, een toost met zooveel warmte ontvangen en toegejuicht, door al de gasten, waarvoor ik hun hartelijk dank zeg. Ik begrijp, mijne heeren, dat ik aan uw verlangen tegemoet kom, door dien toost te beant woorden en u voorstel op de gezond- heid van Z. M. den Koning der Belgen te drinken, den beschermer der kunsten, van den handel en de industrie, bevorderaar van de welvaart, de voorvechter der vrijheid en veilligheid in Belgie Op den Koning, die de al te beperkte grenzen van Belgie heeft uitgebreid en den handel en de industrie nieuwe wegen en oorden heeft geopend door de vestiging van den onafhankelijken Congo- staat. Laat ons onze glazen ledigen, mijne heeren, op den beschermer van Belgie, op den Koning Daverend bravo Hierop volgde de heer Tertzweill, lid van den oestuursraad der societe, om een dronk te wijden aan den Commissaris der Koningin, den burgemeester van Ter Neuzen, de ingenieuren van den water- staat en verdere autoriteiten, die met de oprichting der fabriek hunne ingenomenheid hebben betuigd. Onbetwistbaar zal de nieuwe ondememing de nijverheid en scheepshandel van Ter Neuzen ver meerderen, en zoodoende ten goede komen aan de bevolking van Zeeland. Namens den heer A. de Feijter, de verkooper van het terrein, werd door den heerGrenugedronken op den bloei der inrichting. Aan dezen dronk paarde zich die van den Burgemeester, die zich gelukkig rekende dat de fabriek in deze gemeente is gesticht, beloofde haar zooveel mogelijk te zullen steuuen en daarvoor vroeg den steun van de raadsleden niet alleen, maar van alle gemeentenaren. Hierna werd het woord genomen door den heer F. Michel, lid van den raad van beheer, deze s eide v orop, dat de industrieele ondernemings- geest altijd zoekt naar gunstigste voorwaardeD voor de vestiging, de ontwikkeling en bloei zijner inrichtingen. Alzoo is 't gekomen, dat een aantal mannen met dien industrieelen ondernemingsgeest bezield in vereeniging met een nog grooter aantal kapita- listen, die in^zhlke geldbelegging niet alleen winst maar ook voldoening voor hunne nationale nerheid beoogen, hier in 't zuiden van Nederland, aan de grenzen van Belgie hebben gevonden wat zij zochten. Ter Neuzen met zijne uitstekende, winter en zomer te bereiken, eerstdaags nog aanzienlijk te vergrooten haven, met zijn twee verbindings- spoorlijneu naar alle naburige en verder gelegen landen, bood in ruime mate de voorwaarden voor een metaalfabriek, van een omvang en werkkracht, als de Societe Anonyme des Forges et Acieries Neerlandaises te Ter Neuzen heeft willen oprichten. Maar den grootst mogelijken dank, zeide spreker met verheffing van stem, was, is en blijft deze maatschappij verschuldigd aan Hare Majesteit, de ook in 't Buitenland hooggevierde beminnelijke Koningin Wilhelmina, en hij rekende het der Belgische industrie, ja ook der Belgische natie een hooge eer, dat zij onder hare regeering, binnen haar Rijk de eerste metaalfabriek van dien aard heeft mogen oprichten. Dank ook aan haar gouvernement aan de administratieve macht van hare hoogste tot de onderste geledingen voor de welwillende tegemoetkomingen, de verstrekte in- en voorlichting, zooals die in geen ander land zouden zijn ontvangen en waardoor der nieuwe maatschappij haar taak zoo zeer werd verlicht en bevorderd. Dank ook aan de bevolking van Ter Neuzen, die de komste dezer fabriek met warme ingenomenheid en oprechte belang- stelling en deelnemiug heeft begroet, en dezen merkwaardigen dag van hare eerste steen legging feestelijk heeft gevierd. Dank vooral aan den eersten magistraat dezer gemeente, den burge meester Geill, wiens bereidvaardige behulpzaamheid zich van af de eerste ontmoeting met hare directie tot op heden geen oogenblik heeft verloochend, niet in de geringste mate is verzwakt en met wier edelmoedige belofte van voortdurenden steun wij met blijde hoop en de ruimste verwachting de toekomst te gemoet gaau. Ten slotte uitte spreker, wier schitterende improvisatie door herhaalde toejuichingen werd onderbroken, de stellige verwachting uit, dat deze maatschappij op economische grondslagen nog nauwer de twee zusternaties zou vereenigen. Op voorstel van den Burgemeester werd thans besloten eene oorkonde van deze pleehtigheid te teekenen door alien die daarbij waren tegenwoordig geweest en verder onder daverende toejuichingen om aan H.H. M.M. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold het volgend telegram te zenden z/Bij gelegenheid der eerste steenlegging der staal- en ijzerfabriek nLa Societe Anonyme des Forges et Acieries Neerlandaises a Ter Neuzen", brengen de vereenigde gasten, waaronder de ge- meenteraad van Ter Neuzen, Uwe Majesteit hun eerbiedige hulde. GEILL." De heer Riche, lid van het bestuur der spoor- wegmaatschappij GentTer Neuzen, stelde hierna een toost in op de metallurgie, die van Ter Neuzen niet alleen een haven-, maar ook een handelsplaats zal maken. Daarop zeide heer Van Waesberghe-Janssens r Ik bedank u mijnheer Tertzweill, voor de wel willende woorden die gij voor het hoofd der provincie, den vertegenwoordiger der Koningin, den Commissaris van Zeeland, hebt uitgesprokeii. Indien wij de eer hadden hem hier tegenwoordig te zien, geloof ik niet dat hij het mij ten kwade zou duiden indien ik hier uitspreek den wensch dat eenuiaal Belgie en Holland een tolverbond aangingen, tot voordeel van beide natien, dat hun toestond zich wederkeerig eerlijk en vrij op het gebied van den handel t,e hewegen, wat handel en industrie beider natien ten goede zou komen. Mijnheer Riche die den lof hebt uitgesproken over de metaalfabricatie die van Ter Neuzen zooals gij gezegd hebt niet alleen een haudelshaven zal maken, maar ook een fabrieksplaats, moet mij toch veroorloven de opmerking te maken dat zonder de spoorlijnen Gent—Ter Neuzen en Mechelen— Ter Neuzen nooit het id6e zou opgekomen zijn om in Ter Neuzen een smeltoven te vestigen, hetgeen mij verplicnt u uit te noodigen te drinken op de besturen der beide spoorweg-maat- schappijen. Hierop sprak de Eerw. heer Kerstens, pastoor alhier, mede namens den Eerw. heer Timmerman, Herv. predikant. Hij wees er op dat vele woorden, zelfs zooals die van den heer Michel met schitterende emotie, waren gewijd aan de belangen der maat schappij. Hij wilde een woord spreken dat mis- schien wat nuchter zou klinken, maar wat de geestelijken, de dienaars van Christus, die zelf een dieuaar der miuderen was, meenden te moeten doen hooren. Er was nog steeds 6en noodigen factor niet genoemd n.l. den werkman. Hij hoopte dat steeds eene goede verstandhouding tusschen directie en werklieden zou heerschen, en dat onze stad voor werkstakingen bevrijd moge blijven. Hij betwijfelt niet dat, wanneer al de uitgesproken wenscheu bewaarheid worden, het ook voor de werklieden goed zal gaan, want een rijke hand is een milde hand. Hij hoopt dat de directie steeds de rechtvaardigheid en humamteit tegenover de werklieden zal betrachten, en bedenken dat deze tegenover plichten ook rechten hebben. Hij en zijn ambtgenoot zullen daartegenover trachten de werklieden te doordringen van het beginsel dat hunne belangen met die der fabriek samengaan en dat zij naast rechten ook plichten hebben. Spreker ledigde zijn glas op de goede verstand houding tusschen patroon en werkman. Eenmaal de stroom aan 't vloeien zijnde, kwam er geen einde aan de toosten en werden verder nog verschillende toosten uitgesproken, die 'tons niet mogelijk is alle weer te geven. Een uit- zondering meenen we nog te moeten maken met die van den heer Dees, raadslid, die, instemmende met veel wat gezegd was, er op wees, dat noch de spoorwegmaatschappij Mechelennoch Gent I er Neuzen, nbch de staalfabriek hier zouden verrezeu.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2