tiemengde berichten. Telegrafische berichten. H Bij zooveel kennis van 's Raads bevoegdheid in die zaak, opgedaan in de 3 of 4 laatstverloopen jaren werkelijk ik gevoel mij daar als een kat in een vreemd pakhuis m. a. w. ik gevoel er mij niet langer thuis. Inderdaad, schitterend is geble- ken hoe enkele raadsleden op de hoogte zijn van de brandweerquestie. Naar wij vernemen is door den heer L. J. van der Moer ontslag genomen als lid van den Raad dezer gemeente. Heden ontving de familie van onzen vroegeren stadgenoot den heer S. J. van Wijck, onderwijzer te Kriigersdorp een schrijven verzonden 1 Nov. 't Laatste nieuws kan dit natuuurlijk niet be- vatten, doch opmerkeliik is het dat volgens den heer V. W., hem uit vertrouwbare bron gemeld, korte rede, waarin hij hoofdzakelijk wees op de uitbreiding der Qer. gemeente, den gelukwensch over der zustergenooten te Ter Neuzen en zong het laatste vers van Ps. 72, waarna deze men eerste bijeenkomst onder dankzegging werd gesloten. 's Gravenhage, 18 Dec. Tweede Kamer. Bij de behandeling van de begrooting van Financien bij den slag'op 30 Oct. 1215 Engelsche gevangen j voeg(je je Minister zich bij de hulde van den heer .j j... m..o„ Hennequin aan de ambtenaren voor het beheer der het lijk werd geschouwd en getuigen en den dader gehoord werden. Naar wij vernemen heeft Fokkema bekend de dader te zijn. Fokkema stond niet gunstig bekend hij trok spoedig bij vechtpartijen het mes en werd vroeger reeds veroordeeld ter zake verwonding met mes. De verslagene stond gunstig aange- w.o. 42 officieren en 1200 gedood werden. Toen waren er 1500 krijgsgevangen in Pretoria (thans is dit reeds 3000 Red.) Bij Ladvsmith waren 105 Boeren gevangen genomen. Deze cijfers verschillen nog al wat met wat de telegraaf ons mededeelde. Gisteravond werd op de bovenzaal van het estaminet ,/La belle vue" eene druk bezochte ve'rgadering van bootwerkers gehouden, om ge- zamenlijk te bespreken de lijst der larieven voor het bootwerk, van de expediteurs ontvangen in ant- woord op de door de vergadering van bootwerkers aan hen gezonden loonlijst. Het resultaat der besprekingen was dat men genoegen nam met verschillende door de expedi teurs voorgestelde loonen, doch ook bij een aantal van meening was dat met het voorgestelde loon geen behoorlijk daggeld te verdienen was, waarom men verhooging daarvoor zou verzoeken. Ook bleef men bij het, de vorige vergadering aaugenomen beginsel, om niet alleen de berekening der loonen in Nederlandsch geld, maar ook in Nederlandsch gewicht en niet per Eng. tongewicht te vragen. Aan de patroons zal opnieuw eene nog aange vulde loonlijst worden toegezonden, om hen met de meening der werklieden in kennis te stellen. Voorts werd, beslolen tot organisatie der werk lieden in eene bootwerkers-vereeniging, waartoe bereids een 60tal zich tot toetreding verbond. In eene a. s. Woensdag te houden vergadering zal de vereeniging geconstitueerd worden. Bij Ron. besluit zijn de heeren Jhr. Mr W. Six en J. R. I. Buteux, op hun verzoek eervol ontslagen en in hunne plaats de heeren Jhr. Mr. A. P. C. van Karnebeek, Oud-Minister van Buiten- landsche Zaken, Oud-Commissaris des Konings in Zeeland, Lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, en L. J. M. van Waesberghe Janssens Lid van de Gedeputeerde Staten van Zeeland te Hulst, benoemd als commissarissen van wege Nederland, om met de door Belgie benoemde commissarissen 1° een onderzoek in te stellen naar den tegenwoordigen toestand der afwatering van Vlaanderen en een voorstel te doen, hetzij tot wijziging der desbetreffende overeenkomst met Belgie van 20 Mei 1843 (Staatsblad no. 11 1844), hetzij tot het sluiten eener nieuwe over eenkomst, waarbij de afwatering der betrokken landstreek opnieuw wordt geregeld, en de belangen van de beide Rijken aan den tegenwoordigen toestand getoetst, en 2° eene regeling te ontwerpen van het beheer der in Nederland en Belgie gelegen polders. Bij de Vrijdag aan het gebouw van het provinciaal bestuur te Middelburg gehouden aan- besteding van het onderhoud van de Rijkswater- leidingen bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen, gedurende de jaren 1900, 1901 en 1902 framing 5700 per jaar), werd, zooals wij reeds in ons vorig nummer melden, het minst ingeschreven door den heer A. Tholens Dingz. voor 4480 per jaar Nog werd ingeschreven door de heeren G. J Balkenstein voor 5280, B. van Eck voor 5060 en K. de Vos voor 5040, alles per jaar Alle inscbrijvers wonen te 'ler Neuzen. Axel, 16 Dec. Heden werd alhier door het Alg. Burg. Armbestuur aanbesteed de levering van het benoodigde brood gedurende maanden Januari, Februari en Maart 1900. Ingeschreven werd door de heeren J. F. Scheele voor 9,25, J. C. Verbruggen voor 8,75 en door A. J. Baden voor 8,40, alles per 100 Kg. Aan den voorlaatsten inschrijver, de heer J. C. Verbrugge, is de levering gegund. Axel. Vrijdag had alhier op plechtige wijze de inwijding plaats van de nieuwe kerk der Ger. kerk. A. Reeds lang voor het bepaalde uur was het nette en mime kerkgebouw met belangstellenden gevuld en nadat het 1" vers van Ps. 122, waarmede de bijeenkomst geopend werd, gezongen was, sprak D' Kapteijn den zegen uit en zong men van Ps. 48 het 4" vers. Vervolgens wees D® Kapteijn op het groote voorrecht aan deze gemeente te beurt gevallen in dit bedehuis samen te komen en riep alien aan- wezigen een hartelijk welkom toe. Als genoodigdeu werden verder welkom geheeten de kerLeraden van naburige gemeenten, den pre- dikant der Ned. Herv. gem. te Axel, den heer Burgemeester als vertegenwoordiger van het college van Burgemeester en Wethouders, den architect, de aannemers en onderaannemers van het kerk gebouw. Tot tekst zijner rede had D" Kapteijn gekozen het 22® vers van Openbaringen 21. Spreker knoopte hieraan een beschouwing vast over het nieuwe Jeruzalem en zette daarna uiteen hoe de gemeente dit gebouw heeft te beschouwen, !e gebruiken en te aanvaarden. Na afloop bracht D* R. W. de Jong in eene naar de gevangenis te aanwassen in de Zeeuwsche wateren, onder belofte te zullen overwegen of een andere wijze van veiling in 't belang der kleine kapitalen mogelijk is. De begrooting is daarna aangenomen. De burgemeester van Rotterdam schijnt er angstvallig voor te waken dat de schouwburgdi recties ons land niet in internationale verwikkelingen zullen brengen. Verbood hij destijds de op- voering van //De Martelaar", met het oog op Frankrijk, thans wordt bezwaar gemaakt tegen //Om goudmijnen van Transvaal" en is aan de betrokken directie in overweging gegeven daarin alle voor de Eugelschen beleedigende uitdrukkin- gen, o. a. het woord rooi-nekken, te verzachten, daar bij verstoren der orde tijdens de uitvoering, de vertoonen verboden zou worden. Uit Amsterdam schrijft men aan de N. R. Ct Dezer dagen is hier eene vergadering geweest van houders van tenten, draaiwerken, gebak- en winkelkramen, en alle eigenaars van inrichtingen, die belang hebben bij het bestaan blijven der kermissen. Ongeveer tweehonderd kermiskoop- lieden en kermisreizigers waren samen. Er is tot de vorming eener vereeniging besloten en een voor- loopig bestuur werd benoemd. Men zal ijveren, waar dat pas zal geven, voor het behoud der kermissen en de handen ineenslaan om voor het vervolg te voorkomen dat, als gevolg der onderlinge concurrentie, de prijs der standplaatsen op de kermissen zoo hoog stijgt als nu vaak het geval is. De besprekingen leidden reeds tot het besluit, een adres te richten tot den gemeenteraad van Hilversum, met verzoek om wedennvoering der afgeschafte kermis. Het drijfijs op 't Hollandsch Diep is zoo overvloedig, dat de scheepvaart hierdoor belem- merd is. Verscheidene schepen zitten zitten tus- schen de ijsschotsen beklemd. Schippers ziet men bezig met langs hun schepen geulen te hakken, ter voorkoming van 't lek worden hunner schepen. Bij de Friesche Palen spookte het den laatsten tijd. Elken avond zag men over de heide een witte gedaante gaan en stevig werden door de omwonenden des avonds de deuren gegreudeld. Een paar krachtige mannen wilden er meer ran weten. Zij gingen op de witte gedaante af en vonden een strooper, die zich met een wit laken getooid had, om zoodoende ongewenschte bezoekers van zich af te houden en tevens op de sneeuw niet in het oog te vallen. Het laatste zal wel het hoofdmotief geweest zijn. Een ingezetene van Groningen, schoenmaker van beroep, heeft ons land de schande aangedaan zich aan te melden om dienst te nemen in het Engelsche leger, teneinde tegen de Boeren te vechten. De man kreeg echter, nameus het Engel sche Ministerie van Oorlog, bericht, dat alleen Britten totnogtoe in dienst genomen werden. Hij zou 't nu nog bij de Atjehers kunnen be- proeven Donderdagochtend om vijf uur hoorden de buren van zekere vrouw S., in de Bitterstraat te Zwolle, die zich den vorigen avond aan drank was te buiten gegaan luide kermen. Met politie kwain men op haar kamer en ontdekte, dat ze van koude gcheel verstijfd was. Ze werd naar het passantenhuis overgebracht. Genees- kundige hulp mocht niet baten; dienzelfden ochteud hlies ze den laatsten adem uit. Een groot ongeluk had Donderdagmiddag in het Katwijksche kanaal plaats: Zes jongelieden uit Katwijk Binnen reden om- streeks halfdrie uur tegelijk met schaatsenrijden in een wak in het midden van de vaart. Pogingen tot redden werden vruchteloos aange- wend. Men wierp hun planken en touwen toe. Zij kwamen niet meer boven. Om vijf uur had men het laatste lijk opge- haald. Zij waren van 18 tot 22 jaar oud. De verslagenheid in het dorp is algemeen. Zekere Fokkema, oud 28 jaar, was uit schaats- rijdeu geweest en vertoefde Vrijdagavond in een herberg te Wijnjeterp, waar onder andere jonge lieden ook de 2 Ijarige boerendeern J. Zaudstra, te Duurswoude wonende, aanwezig was. Onder het gebruik van sterken drank kreeg Fokkema ruzie met anderen, hij greep zijn mes en sloeg naar een zijner tegenstanders. Op het oogenblik dat hij toesloeg plaatste de meid zich tusschen beide personen, om zoodoende den slag te voorkomen. Zij zelve ontving nu den stoot ter hoogte van de hartstreek het bloed gutste uit de wonde en weldra stierf zij. De politie arresteerde Fokkema en bracht hem naar Beetster- zwaag. De burgemeester stelde de justitie te Heerenveen met het gebeurde in kennis, die te ruim drie uur te Beetsterzwaag arriveerde, waar een schreven. De dader werd Heerenveen overgebracht. Nog gecft men van het geval de volgende lezing In de herberg zou Fokkema ruzie gekregen hebben over de meisjes met wie ze uit waren, waarom de jongedochters de herberg verlieten en zich naar het ijs begaven. F. was toen met zijn mes de verslagene aangevallen, wijl hij deze beschouwde als de oorzaak van de ruzie. De noodlottige steek zou dus op haar gericht geweest zijn en niet bij toeval door zich tusschen twee vechtende te plaatsen zou zij getroffen zijn. Natuurlijk verkeert de gansohe omgeving onder den indruk van dit tragisch geval. Het visum repertum moit gewage i van eene s eek in het hart. Volgens de waarnemingen van rmm een eeuw zijn in de jaren 1789, 1809, 1829, 1840, 1860, 1879 en 1889 zeer strenge winters in Midden-Europa voorgekomen, dus veelal om de 10 of 11 jaren. De zoo snel ingevallen zware vorst der thans afgeloopen week scheen te bewijzen, dat ook 1899 die rij zou plaats winnen. Nu het weer dooit, heeft men weder reden tot twijfel, maar wij heb ben pas half December en de dubbele 9 kan nog heel wat kou brengen evenals het begin van de volgende dubbele 0. De schaatsenrijders mogen ons vergeven, dat we anders hopen, in 't belang der armen en der meeste nijveren. De dievenbende ingerekend Het schijnt dat de politie gelukkig is geweest met haar inval in het logement //De Vrienden- kring" in de St. Nieolaasstraat te Amsterdam. Het onderzoek werd door de politie en justitie voortgezet, met het resultaat, dat reeds een 5tal personen, naar het huis van bewaring aan de Weteringschans is overgebracht; waar- schijnlijk zullen zij door meerderen gevolgd worden Wij deelden Teeds mede, dat een aantal goederen in beslag zijn genomen. Zij zijn van allerhande soort maar meest kleedingslukken nieuwe onder- goederen, schoenen, nieuwe mantels. Voorts werd in 't perceel van Lammetje Zoudag een splinternieuwe fiets gevonden en dan een aan tal inbrekerswerktuigen, groote vijlen, booren en een aantal sleutels en loopers. Dat de gearresteerde jongens gevaarlijke heertjes zijn, kan blijken uit de op hen en in het gebouw gevonden doiken. Sommige van de gearresteerden waren in het bezit van vrij groote bedragen, Onder hen is ook een koetsier, die een paard en rijtuig voor f 150 heeft gekocht, zonder dat hij kon zeggen waar hij dat geld heeft gekregen Voert deze arrestatie tot de veroordeeling van eenigen van de bende, dan voorzeker mag men de politie met deze razzia gelukwenschen. De politie toch twijfelt niet, of zij heeft hier te doen met de personen, die de inbraken in de postkantoren in de Van der Helststraat en aan de Prins Hendrikkade, en ook die aan het Damrak pleegdeu. De man van Lammetje Zondag is weer op vrije voeten Later berichtTwee van de gearresteerden zijn thans weer op vrije voeten. Zes zijn nu overgebracht naar het huis van bewaring, de overigen van het 20tal gearresteerden werden nog in verschillende politiebureaux in bewaring gehouden, en dezen zullen opnieuw aan een verhoor worden onderworpen. De voorloopig gekerkerden zijn driejonge mannen, twee meisjes, vriendinnen van de verdachten, en voorts de al meer genoemde hospita van de bende, Lammetje Zondag. Eenigen van dit noble Gtalzijn recidivisten Te Wageningen werd Vrijdagavond de machi nist der waterleiding door den directeur en een fitter schijnbaar bewusteloos in den watertoren gevonden. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp mge- roepen, doch de dokter kon na 2 uur vergeefs te hebben getracht de levensgeesten weder op te wekken, den dood constateeren. Verraoedelijk is de ongelukkige bij het verlaten van den toren over een dwarsliggende buis gestruikeld en heeft hij daarbij een hersenschudding bekomen, of hij is door kolendamp gestikt. Vrijdagmiddag was een 20jarige schippers- dochter met haren broeder aan het schaatsenrijden op den Schiedamschen Singel bij de Zweminrichting te Rotterdam. Toen zij nabij een wak gekomen waren, brak plotseling het ijs en verdwenen beiden in de diepte. De broer trachtte zijne zuster boven te houden, doch ten laatste dreigden zijn krachten te bezwijken. Op zijn hulpgeroep kwamen van alle kanten redders aanloopen met planken, touwen enz., doch doordien alien te gelijk hulp wilden verleenen, zaten er op een gegeven oogenblik zes hunner mede in het ijs. Dank zij vooral het bij- zonder krauige gedrag van een bootwerkerskras die, op zijn buik over het ijs kruipende, de dren- kelingen wist te grijpen, zelf onder het ijs geraakte doch niettemin volhield, mocht het gelukken dat alien ten laatste op het droge kwamende schip- persdochter in bewusteloozeu toestand. Zij werd binnengebracht in een smederij waar men er, op aanwijzing van dr. Mees, in slaagde het bewustzijn op te wekken. Daarna werd zij per brancard naar haar vaders schip, gebracht. Haar broeder was daar reeds loopende gekomen. Men schrijft uit Kleef De beruchte dief en inbreker Panhuysen, die met zijne bende reeds sinds langen tijd de dis- Iricten Meurs, Gelder en Kempen onveilig maakte, is alhier gevankelijk binnengebracht. De te Heron- gen aan de Nederlandsche grenzen gestation- neerde gendarme Struck arresteerde hem te Wester- broek bij Straelen en ontving onmiddelijk het door den Landraad van Meurs uitgeloofde aan- brenggeld. Pauhuysen was voornemens zich van Antwerpen naar de Transvaal te begeven. Omdat zijne pa- pieren niet in orde waren, werd hij te Antwerpen niet aangenomen. Om geld te krijgen, was hij even naar Nederland geweest, om van daar naar Issum te reizen, naar zijn broeder. De heer Struck was van dit plan ingelicht. Hij kleedde zich in burgerjas en ging naar Westerbroek bij Straelen, waar P. juist een huis was binnengegaan. Daar ging ook Struck heen, en toen hij hem naar den naam vroeg, zeide hij Zimmerman te heeten. Struck zeide hem echter, dat hij hem goed kende en nam hem in naam des Konings gevangen. Men heeft nu twee hoofdmannen der bende gevangen: den derde zekeren Koppers, van wien men zegt, dat hij in Nederland aan het werk is zoekt men nog. In een Engelschen soldatenbrief uit Oranje- rivier wordt o. a. geschreven over een spion, die werd ^oodgeschoten. z/Treurig om te zien was een Hollandsche spion, die betrapt was op een poging om paarden te ver- giftigeu en die veroordeeld was tot den kogel. //Men liet hem zijn eigen graf graven, en toen hij daarmede gereed was, moest hij voor den kuil gaan staan. Toen kwamen er twaalf soldaten voor- nit, die ieder een geweer moesten kiezen uit een dozijn, waarvan zes geladen en zes ongeladen waren. Zoo weet geen der manschappen wie den veroor- deelde doodschoot. z/De arme kerel zei geen woord. Alles was in een paar minuten afgeloopen." Er zullen er wel meer zijn, die dus hun leven moeten laten. Maar als het geldt Zuid-Afrika van het gehate Britsche juk te bevrijden, zal het Afri- kaanderdom wel niet langer toeven openlijk in verzet te komen en dan een ontzaglijke kracht kunnen oefenen. Een drama, waarschijnlijk een gevolg van diepe ellende, is Woensdagnacht afgespeeld in een woning aan de Rue Linne te Parijs. Een moeder benam zich met hare drie kinderen, waar van het oudste tien jaar was, door uiiddel van kolendamp het leven. Donderdagmorgen werden de vier lijken gevonden. INGEZONDENSTUKKEK Tee Neuzen, 16 December. Gechte Redactie Het is niet aan te nemen, dat ik de eenige ben, die vol bewondering is, over het in den Raad zetelend vernuft, blijkende uit hetgeen in de laatste vergadering is besproken en besloten in zake de brandweer. Nu, na al hetgeen daarover in den loop van eenige jaren in en buiten raadsvergaderingen is gesproken en geschreven, mocht men dat verwachten. Ik ben zoo vrij nog eens ik deed het al twee- of driemaal mede te deelen wat eigenlijk die brandweerquestie is. Zonder aanmatigend te zijn, meen ik te mogen beweren er wel iets van te weten, al buig ik ook eerbiedig voor het groote licht, dat uitstraalt van het gemeentehuis. Zooals bekend verloor de oude brandweerver- ordening vrij wel hare kracht door het arrest van den Hoogen Raad van 1885, waarbij werd beslist, dat eene verordening, om rechtsgeldig te zijn, in ddne zitting moet zijn vastgesteld. Nu was de brandweerverordening (evenals de politieverordeuing) iu tw/eevergaderingen vastgesteld. Derbalve zouden alle veroordeelende vounissen, op grand dei verordening uitgesproken, zonder twijfel zijn vernietigd geworden, indien de veroor- deelden slechts in cassatie waren gegaan. We mogen dus wel aannemen dat er wettelijk geen brandweer was, dat er wettelijk geen inge- lijfden waren. Nu had men dezelfde oude verordening wel kunnen intrekken en opnieuw in edne zitting vaststellen, maar dat is niet gedaan, juist omdat men meende dat, nu die zaak toch moest worden behandeld, een grondige herzieuing beter was. Aan die oude verordening toch kleefden vele gebreken, welke verbetering behoefden. Het zou bovendien ook niets in den toestand hebben veranderd. Derhalve werd een nieuwe verordening gemaakt. Het groote bezwaar hierbij was, dat in, let wel in de verordening zelve (zooals later zal blijken) niet konden en mochten wordeu vrijgesteld o. a. zij, die vroeger hadden vrijgeloot.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2