(iemengde berichten. Bsstckksn sn Tesksninggn Bekendmaking. LIJKWAGEN. Telegrafische berichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Adverlentien. 1 8 9 9 /1 9 0 0. TER NEUZEN, 15 December 1899. 1 111 RECHTSZAKEN- Arroiidissements-rechtbank te Middelburg. Voorm. Nam. 1.— 1.22 1.44 2.4 2.23 2.43 3.2 8.21 8.88 3.57 4.14 4.82 4.51 5.9 Het brave volk van Engeland. Met genoegen vermeldden wij indertijd dat een der grootste ondememingen op industrieel gebied nabij onze stad zou gevestigd worden. De voorbereidende maatregelen, de aankoop van terreinen, thans reeds electrisch verlicht, zijn ge- eindigd en weldra zal onze gemeente eene inrichting bezitten die honderden werk zal verschaffen. Ounoodig te zeggen dat wij bedoelen de groote ijzer- en staalfabriek //La societe de Forges et Acieries Neerlandaises a Ter Neuzen." Dinsdag 19 Dec. a. s. zal de eerste steenlegging plaats hebben. Voor deze gelegenheid zijn tal van antoriteiten uit Nederland, Belgie en ook uit onze gemeente geuoodigd. Na afloop dier plechtigheid zal den ger.oodigden een diner worden aangeboden, opgeluisterd door het muziekgezelschap //Apollo." Zijn wij wel ingelicht, dan zal de bovenzaal van het hotel der Nederlanden smaakvol worden versierd orn de gasten een aangename ontvangst te bereiden. Gisteravond gaf de gymnastiek- en scherm- vereeniging //Sparta" op de bovenzaal van het ffHotel de Commerce" hare eerste uitvoering in dit seizoen. De verschillende oefeningen aan rekstok en brug zoowel als de staafoefeniDgen en lessen met de aspiranten, werden met belangstelling gevolgd en verwierven algemeenen bijval. Een aangename afwisseling boden de opgevoerde blijspelen yEen lastige naam" en „Hij moet, hij zal er uit", die vlug werden afgespeeld en luide werden toege- juicht. Dit was ook het geval met de vertoonde groepen. Het glanspnnt van den avond lag, voor de gemoedstemming dezer dagen, wel in het slot van het programma //Tableaux vivants"een commando Trans- vaalsche Boeren, het Roode Kruis aan 't werk, en Hulde aan de Transvaalsche vlag. Daverende toejuichingen vielen daaraan ten deel, terwijl de aanschouwing het publiek het //De Boeren hebben 't overwonnen" outlokte. Als toegift werd nog een tableau vertoond //de Boeren in aanvalsstand", terwijl op verzoek het inderdaad iudruk- en ont- roeringwekkende //Het Roode Kruis aan 't werk" werd herhaald. 't Was nog onder den indruk daarvan dat een der aanwezigen onder hartelijke dankbetuiging aan de vereeniging voor hetgeen ze had te aanschouwen gegeven, ieder opwekte eene gave te storten ten bate van het werk van het Roode Kruis, dat niet alleen strekt voor de Transvalers, maar ook voor de arme Engelschen, die het niet kunnen helpen dat ze daarheen worden gezonden om eerstgenoem- den te bevechten. De omhaling door eenige leden op de zaal ge- daan bracht daarop f 13,80 op. Een geaunimeerd bal besloot de uitvoering. Op de Othensche kreek zijn Woensdag 3 meisjes door het ijs gezakt. Daarop opmerkzaam wordend wisten toegeschoten personen met behulp van ladders en door zich hand aan hand vast te houden de kinderen te bereiken en van een wissen dood te redden een der meisjes zat reeds onder 't ijs. Woensdag werd alhier door het bestuur der "Vereeniging voor Christelijk onderwijs aanbesteed het schoonhouden en verlichten der school. Aannemer werd M. Leunis voor 85 perjaar voor het schoonhouden (met inbegrip van aanmaken der kachels) en 2 per 100 uren verlichting. Bij Kon. besl. is goedgekeurd dat A. J. Cammaert, burgemeester der gemeente Philippine, benoemd is tot secretaris dier gemeente en is hem ook in de laatste hoedanigheid toestemming ver- leend tot 1 Augustus te Hoek te blijven wonen< Door ingelanden van de Hoofdplaat- en Thomaespolders is, in de plaats van wijlen de heer Th. Plasschaert, tot gezworen gekozen de heer C. B. Timmerman met 17stemmen; op den heer Ch. Calon waren 8 stemmeu uitgebracht. Axel, 14 Dec. In een heden alhier gehouden vergadering van de Eerste Nederlandsche Coope- ratieve Beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent is bij acclamatie tot Directeur benoemd de heer Gross, thans Directeur van de Beetwortelsuiker fabriek te Moerbeke. IJzendijke, 14 Dec. Gisterenavoud is de touw- slager d. H., uit Schoondijke, onder de gemeente IJzendijke bij ongeluk van den in voile vaart zijnde stoomtram gevallen, tengevolge waarvan hij met een voet onder de tram is terecht gekomen waar- door dat lichaamsdeel aan de enkel bijna werd afgesneden heden is de voet afgezet. Best, Sal, zoo meteen, zei Bill, Pas op, je verspert de deur. Sal ging op zijde voor twee mannen, die naar binnen gingen en de trap beklommen. De drie spraken nog een poos over het onschul- dige slachtoffer der justitie. Toen zwegen zij. Jack stak zijn hand in den zak, uit pure ge- woontehij wilde zich vergewissen, of de revolver er nog was. De vrouw ging hen voor en zij beklommen de lastige trap. Op een portaal opeude de vrouw een deur, en alle drie traden Jbinnen. (Wordt vervolgd.) Middelburg, 15 Dec. Heden werd aan het gebouw van het provinciaal bestuur alhier aan besteed het onderhoud der Rijkswaterleiding bewesten en beoosten het kanaal van Ter Neuzen gedurende drie jaar. Raming f 5700 per jaar. Laagste inschrijver hiervoor was de heer A. Tholens Dingz. te Ter Neuzen voor f 4480 per jaar. Nog werd aanbesteedhet verrichten van baggerwerk op het Nederlandsch gedeelte van het kanaal en in de buitenhaven te Ter Neuzen. Raming f 6450. Hiervoor werd het miust ingeschreven door den heer I. van de Velde Izoon te Papendrecht voor 6384. Londen, 15 Dec. Dinsdag leverden drie Engelsche regimenten aan de Boeren een slag bij Zoutpansdrift, tien mijlen ten oosten van de Oranjerivier. De Boeren trokken zich terugde Engelschen verloren hun aanvoerder, kapitein Bradsham, en 8 dooden terwijl 8 werden gewond. De rechtbank heeft in hare zitting van 16 Dec. de volgende uitspraken gedaan L. R., oud 18 j., arbeidster te Axel, is wegen3 diefstal vrijgesproken. J. R., oud 55 j., werkman te Axel is wegens heling vrijgesproken. Op 5 Januari a. s. zal voor de bovenge- noemde rechtbank te Middelburg worden behandeld de zaak tegen C. van S. E. L. d. 1. H. en W. S., alien werklieden te Middelburg, beklaagd van de ernstige mishandeling met vereenigde krachten gepleegd op den agent van politie Glerum te Middelburg in den nacht van 16 op 17 November j.l., waardoor genoemde agent nog steeds verhinderd is dienst te doen. Gisteren is te Woerden een zeer treurig ongeluk gebeurd. Schipper T., van Den Haag naar Utrecht, wilde daar 's morgens nog door het ijs breken. Bij de Snellenbrug echter, even buiten de stad, sloeg de strak gespannen lijn achter de punt van een hek om en veroorzaakte zoo den val van een bejaard man. De oude viel op zijn achterhoofd en werd bewusteloos weggedrageu. Hij overleed spoedig daarop. Zooals ons ter oore kwam, schrijft de Dordr. Ct., heeft zich te Dordrecht een geval van bloed- vergiftiging voorgedaan met noodlottigen afloop. Zekere "juffrouw V. had een wondje aan den hals bekomen. Ondanks de waarschuwing van een familielid knoopte zij zich een gekleurde zijden das om den hals, waardoor vermoedelijk de bloed- vergiftiging is ontstaan. Na verloop van zeer enkele dagen is zij gisteren overleden. Men meldt uit Amsterdam Justitie en politie hielden zich Donderdag den ganschen dag bezig met een hernieuwd onderzoek betreffende de inbraken van den laatsten tijd. Het gansche nest van Lammetje Zondag in de Sint Nicolaasstraat is nogmaals uitgehaaldal de loges werden in verhoor genomen, voor't meeren- deel oude bekenden der justitie. Er zijn er onder hen, die in den laatsten tijd vrij wat geld verteren gevraagd hoe zij daaraan komen, schamen zij zich niet de schandelijkste opgaven te doenalleen gestolen hebben zij het niet. En al is er in het logement een menigte inbrekerswerktuigen gevon- den, dit brengt hen niet van hun stuk. De bende moet in den laatsten tijd heel wat geld te pakken gekregen hebben. Een maaand geleden is door enkeleu van hen in een der bosschen tusschen Hilversum en Bussum een bedrag van f 3000 iu den grond begraven. Dit werd toe- vallig onbemerkt gezien door een jager, die het geld weer opgroef. Het verhoor van gisteren werd geleid door den substituut-officier van justitie rnr. Bosch van Oud- Amaliswaard. Bij de twintig jonge mannen en vrouwen zijn naar het politiebureau overgebracht, om nader ge- hoord te worden. Slechts 66n der aangehoudenen verzette zich een oogenblik. En een ander trachtte te ontkomen door uit een raam in den achter- gevel te springen, waar hij met een sprong van 3 meter op een plat zou terechtgekomen zijn, waar door hij het //Hoi", een zijsteeg der Warmoes- straaf, hereikt zou hebben. De man werd echter bij het venster gegrepen. Dan ganschen dag stood er in de Sint Nicolaasstraat eene menigte volks en politie voor het logement, waarvan de gordijnen waren neergelaten. Het eind der his - torie was, dat tegen 3 uur ook Lammetje Zondag in eigen persoon met haar luid krijtend kroost in een rijtuig gepakt en naar het politiebureau op het Leidsche Plein werd gebracht. Bij de Noordwijksche vaart, te Katwijk aan den Rijn, geraakten twee schaatsenrijders in het Kanaal door het ijsde een werd spoedig gered de ander, een 24jarig jongeling uit Noordwijk, na een paar uur dreggens levenloos opgehaald. Gistermiddag zijn twee knapen van 7 El 8 jaar, die nabij de Develsluis onder Heerjansdam aan het schaatsenrijden waren, in een wak geraakt en verdronken. Het lijk van een der jongensis reeds opgevischt dat van den anderen is nog zoek. Men schrijft uit Alfen aan den Rijn Behalve met schaatsenrijden amuseeren de jon- gens zich hier op het ijs nog op andere manier. Zij zoeken de blauwachtige luchtblazen, die zich onder het ijs gerormd hebben, opeen steek met z'n mes er een gaatje in, terwijl een ander er fluks een lucifer boven houdt en een mooie, heldere vlam stijgt uit het ijs opFeitelijk zijn onze jongens dan ook de ontdekkers van het brongas hier, want reeds jaren lieten ze //het ijsie bran- den", zooals zij dat noemen. De zware kleilaag op de weilanden laat het gas niet door, zoodat veengas bijna uitsluitend door de diepe slooten ontsnappen kan. Welk een enormen omvaog de verzending van Ansichtskarten, geillustreerde brief- of post- kaarten, of hoe men ze ook noemen wil, genomen heeft, kan daaruit blijken, dat volgens een Duilsche statistiek, van de 160 millioen postzendingen, waarmede het geheele aantal (4050 millioen) in andere jaren verhoogd is in 1898, niet minder dan vijf achtsten of 100 millioen op rekening komen van de Ansichtskarten, terwijl het aantal brieven slechts met 19 millioen gestegen is. In sommige streken van China schijnt de Nona (slaapziekte) epidemisch te heerschen en vele slachtoffers te maken. Een zekere pater De Clercq, een Belgisch zendeling, schrijft//Rondom mij ziende, bemerk ik jonge- liugen, onlangs nog struisch en preusch, dat het een plezier was om te zien; kinderen, wier dartele vroolijkheid onze oogen en ons hart verlustigden. En hoe zien zij er nu uit? Aangetast door de vreeselijke kwaal, die niemand spaart, kunnen zij zichzelve met moeite nog voortslepen en sleuteren daar al wankelend heen. Hun verwilderde oogen staren levenloos in 't ruim der luchthet verstaud is verduisterd, het gebeugen uitgedoofd. Zoo tel ik 160 arme slachtoffers, ter dood veroor- deelden, die allengs in de volkomenste onbewust- heid zullen wegkwijnen. Zij komen, de ramp- zaligen, ons om geneesmiddelen vrageu. En wij hebben er geen andere dan die kunnen dienen om hen tot hun laatsten stond voor te be reiden." De veldwachter van een dorpje bij Brussel vond Woensdag in een graanschuur twee negers, die zonder een cent op zak, heel dun gekleed en bibberend van koude in de sneeuw gehurkt zaten. Daar niemand de taal van de arme zwartjes ver- staan kon, zijn ze tijdelijk in het politiebureau van de gemeente onder dak gebracht. In het Italiaansche dorp Calpenzano stortte dezer dagen de zolder van een boerenwoning in, waarop een groote last van ma'is was geborgen. De familie, die om de tafel zat, werd onder het neerstortende graan bedolven en vier kinderen werden eenigen tijd later dood onder de massa uitgehaald. De vader had zich nog juist uit zijn netelige positie weten te redden. Op den bij toeristen welbekenden Duivels- berg, ruim een uur ten oosten van Nijmegen op Duitsch gebied gelegen, is Maandag tegen den avond het lijk gevonden van een deftig gekleede vrouw van middelbaren leeftijd, die daar vermoede lijk doodgevroren is. Eeu paar boeren uit den omtrek herinnerden zich dat hun Zaterdag de weg naar den Duivels- berg was gevraagd door eene aan ben onbekende dame, die zij in de doode herkenden. Blijkens op het lijk gevonden stukken was zij een dame uit Rotterdam. Het lijk is te Wijlre (Duitschland) begraven. De oorlog in Zuid-Afrika doet ook zijn in- vloed in Antwerpen op de diamantnijverheid ge- voelen. Voor het oogenblik zijn 1500 van de 3000 diamantwerkers zonder werk. Sommige patroons hebben aangekondigd dat zij hunne fa- brieken niet voor Mei a.s. zullen kunnen heropenen. Het vooruitzicht bestaat dus voor de ongelukkige werklieden dat zij den geheelen winter geen werk zullen vinden. De groote handelaren in diamanten hebben nu een hulpcomitts opgericht en een beroep op steun tot de Antwerpsche bevolking gericht. Uit Antwerpen wordt bericht, dat in het ruim van het geheel geloste stoomschip Zola het lijk gevonden is van een onder den naam van Willem den Hollander bekend persoon. De neus en lippen van het lijk waren door ratten opge- geten. Het schijnt dat de ongelukkige Zaterdag aan den kapitein verlof gevraagd had om jacht op de ratten te maken. Waarschijnlijk hebben de mannen aan boord daarvan niets geweten en de luiken gesloten, en is Willem, in duisternis gedompeld en door koude en hongerbezwijkende, de prooi geworden van de knaagdieren, die hij moest uitroeien. DAGEN. Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 21 Vrijdag 22 16 17 18 19 20 December INGEZONDEN STUKKEN. Er leeft een volk, 't hebzuchtigst ras, Dat ooit de aarde droeg, Dat roofziek immer grijpt naar rneer En nimmer heeft genoeg, Dat reeds vanouds naar el ken kant Zijn gierenklauwen sloeg. Die natie met zoo vrij een hand Is 't brave volk van Engeland. Wie speelt liefst overal den baas En maakt een aDder knecht, Legt last op last hem op den rug, Verkort hem alle recht Wie neemt, wat zij op hoogen tooa Een ander steeds ontzegt Die natie met zoo vrij een hand Is 't brave volk van Engeland. Wie noemt zich noble gentleman, Een ander roguish knave Een ander cowardvillainboor, Zich zelf genteel and braved Zich zelf trotsch master of the earth, Een ander low-born slave Dat volk, zoo vrij van tong als hand, Is 't brave volk van Engeland. Welk volk van Farizeeers Scheldt Steeds and'ren Tollenaars? Wie noemt zichzelf verlicht, beschaafd, En and'ren ruw, barbaarsch Wie heet zich zelf menschlievend, vroom, En and'ren moordenaars Dat volk, zoo vrij van tong als hand, Is 't brave volk van Engeland. Dat volk, zoo vrij van tong en hand, Slaat op der Boeren goud Het van begeerte vlammend oog En scharrelt driest en stout Fluks naar een grond, waarop het dan Zijn Britsche recht.en bouwt Het recht des wolfs, verwoed en gram, Op 't vette, welgedijde lam. God geve, dat de kloeke Boer Van Vrijstaat en Transvaal Die al te vrije tong en hand Eens stelle perk en paal, Britanje in Zuid-Afrika Zijn roofzucht duur betaal' En de Afrikaander, vrank en vrij, Voor luiperds voortaau veilig zij. Ter Neuzen, 14 Dec. '99. F. van Dixhoorn. Zondag 17 December hoopt mijn vriend C. KAIJSE B, zijn 20sten geboortedag te vieren. EEN VRIENDIN. Ter Neuzen, December 1899. Heden overleed tot onze diepe droefheid ons innig geliefd zoontje, in den jeugdigen leeftijd van zes maanden. CH3 PAUWELSGeeraert. Sas van Gent, 13 December 1899. Ondergeteekenden, zich gevormd hebbende tot Commissie voor de Nieuwjaars-beileelingen bevelen zich zeer aan in de medewerking der ingezetenen. Ter Neuzen, 15 December 1899. P. A. VAN DE VELDE, Voorzitter, J. A. DONZE, Vice-Voorzitter, W. P. NIEUWELINK, G. H. BECKMANN, M. J. VAN DIXHOORN, J. T. VAN AERDE, W. VAN TATENHOVE, A. DE BRUIJNE Mz., TH. VAN DER BILT, J. P. VAN HOEVE, H. DE JONGE Fz., A. DEKKER Antz., P. J. VERSLUIJS, Secretaris. Ondergeteekeude beveelt zich beleefd aan tot het maken vau voor bouwkundige werken. Ter Neuzen, h- DE BRUIJNE, Lange Kerkstraat. Bouwkundige. De ondergeteekende maakt bij deze aan het geachte publiek van Ter Neuzen en omstreken bekend, dat hij voor eigen rekening heeft aange- kocht, een nieuwe naar de laatste eischen des tijds ingerichte Aanbevelend, J. A. DONZE Jz., Ter Neuzen, 15 Dec. "99. Stalhouder.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2