Opening HEDEN, UNIEREDE, B I D S T 0 N D ALUAN AKKEN SGtfEURI&lES0E8S „TER NEUZEN." yoot Transvaal en Oranje-Vrijstaat, Ter Nenzen. P. J. VAN DE SANDE. DIEN STR EGELIN G Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Adverlentien. VOORHAN DEN Groote Schouwburg te Gent. a g a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 14 December 11.45 Vrijdag 15 0.11 12.37 Zaterdag 16 1.— 1.22 Zondag 17 u 1.44 2.4 Maandag 18 H 2.23 2.48 Dinsdag 19 u 3.2 3.21 Woensdag 20 3.38 3.57 Getronwd GERARDUS J. W. VAN KREVELEN EN dammers namen daarop de vlucht. De politie wist hen nog dienzelfden nacht op te sporen, zoodat ze hun welverdiende straf niet znllen ontgaan. Men schrijft uit de Groninger Veenkolonien De strenge vorst heeft hier velen overrompeld. In de venen zitten nog tal van schepen met turf voor Holland en Friesland. Ook de vele schippers, die na de aardappelcampagne nog een vracht turf wilden halen, zijn in het veen blijven hangen. Het ijs in de kanalen is eehter nog verre van betrouwbaar. Men weet dat een jongraensch te Amsterdam den lust niet kon bedwingen om de Boeren in hun strijd ter zijde te staan en zich aan boord van de Herzog wist te verbergen, doch te Lissabon weder aan wal gezet en naar Amsterdam opgezonden. Wij hebbeu, zoo meldt het Handelsblad, een bezoek gehad van dezen avonturier, den 19jarigen W. F. K. van Ligfen, wonende Rozengracht 53. Het is een flinke borst, die een uitstekenden indruk maakt. Onze jonge man heeft een 4tal reizen als matroos naar Indie gemaaktdaarna was hij een jaar werkzaam bij een firma hier ter stede, doch door liquidatie der zaken buiten betrekking. De strijd in Zuid-Afrika wekte zijn belangsteliing en de lust werd al sterker en sterker om op een of andere wijze aan de zijde der Boeren te strijden of desnoods ingedeeld te worden bij de ambulance. Daar verneemt hij dat met de Herzog de tweede ambulance zal vertrekken en spoedig is zijn plau gevormd. Zonder afscheid te nemen van zijn ouders, die wel eenigszins op de hoogte waren van hetgeen in de ziel van hun zoon omging, trok hij naar IJmuiden met een gulden op zak. Gebruik makende van de drukte aan boord, wist hij zich in het voorruim te verschuilen tot het schip in voile zee was, waarna hij uit zijn niet bijzonder aangenaam verblijf kroop en zich aan een paar passagiers bekend maakte, die hem onmiddellijk naar den kapitein verwezen. Hoewel de sympathie met onzen jongen man natuurlijk groot was, meende de gezagvoerder hem te rnoeten voorbereiden op een teleurstelling hij zou hem nl. te Lissabon aan wal zetten. Dit was alles behalve naar zijn zin, doch hij moest zich in het onvermijdelijke schikken. Toen de Herzog te Lissabon arriveerde leverde men hem over aan den Hollandschen consul, die in het eerst meende hem te rnoeten houden met het oog op de daar voorkomende gevallen van pest, doch hem ten slotte op een vrachtboot bracht, die den jongeling naar Antwerpen meenam. Hier moest Van Ligten zijn kost verdieneu met matrozen- werk te doeu. Te Antwerpen aangekomen, werd hij wederom aan den Hollandschen consul overgegeven, die hem een spoorwegbiljet bezorgde tot Rozendaal. Daar werd door de zorg der politie hem een biljet gegeven tot Dordrecht, waar hij in het politiebureau overnachtte, om den volgenden morgen naar Den Haag vervoerd te worden. In de residentie had hij gelukkig familie, die hem van het noodige voorzag om de reis tot Amsterdam te maken. Hij had er reeds zoo tegen op gezien door politie in onze stad afgehaald te worden. De oudelui waren vooraf gewaarschuwd en zoo werd de verloren geachte zoon weder met open armen ontvangen. Voor hoelang P Hij wil nog altijd pogingen in het werk stellen om naar de Boeren te gaan en vroeg ons raad. Wij weteu dien niet en hebbeu hem verwezen naar den heer Van Wageningen. In de //Ned. Sport" schrijft iemand In ons land bestaat sedert eenige jaren een zonaerlinge neiging om het Engelsche voetbalspel z6o populair te maken, dat alle andere sport er bij achterstaan moet. Mijn zoon is een harts- tochtelijk liefhebber van voetbal. Ik was in mijn jonge dagen een groot liefhebber van schijfschieten. Vergelijk ik nu deze twee soorten van uiispan- ning, dan kan ik niet nalaten, voor het genot en het nut van het ruwe voetbalspel de schouders op te halen. Nu zijn de Britten verbazende voetballers maar nog nergens is gebleken, dat de Engelschen de Boeren uit hun posities hebben kunnen schoppen, terwijl wel bewezen is, dat de Boeren de Gordon Highlanders, de Irish fuseliers en hoe ze verder heeten mogen van hun plaats en van de been kunnen schieten. Het eerste slachtoffer, maar dat zeker niet het laatste zijn zal, heeft het ijs reeds Zondag gevorderd. Een dertienjarige knaap te Duiven begaf zich, voor zijne moeder, die in de nabijheid was, het kon beletlen, op een dichtgevroren diepe sloot. Middenop gekomen, zakte hij eensklaps door den verraderlijken bodem en verdween voor de oogen zijner radelooze moeder en van enkele anderen in de diepte. Dezer dagen speelde de Fransche Opera te 's Hertogenbosch. Een korist van het personeel had aldaar een minder aangename ontmoeting. Nauwelijks in de Noordbrabantsche hoofdplaats gekomen, werd hij overal op straat gevolgd door een heer, die, op de vraag wat dit beduidde, slechts antwoordde dat hij den korist verkoos te volgen waarheen hij ging. Later werd hij door een twee- den heer aangesproken, die, zich bekend makende als inspecteur van politie, hem uitnoodigde mede te gaan naar het politiebureau. De verbaasde koorzanger nam de vrijheid te vragen waarom hij met de politie mee moest, daar hij zijn ge- weten geheel vrij achtte. In antwoord werd een politie-agent gewenkt. Tusschen dezen en den inspecteur in werd hij nu naar het politiebureau geleid, gedurende den tocht aangekeken door een tot honderden aangegroeide menigte. De ijverige inspecteut meende in den korist te zien een wegens misdrijf in den omtrek gesignaleerd persoon. Ten bureele kon de ten onrechte aangehoudene bewijzen wie hij was, wat trouwens overbodig was, daar een ambtenaar van politie, vroeger in Den Haag werkzaam, hem herkende. Na deze verschijning kon hij met of zonder aan- bieding van verschooning in vrijheid heengaan. In een tunnel tusschen Bergeggi en Spotorno, in de nabijheid van San Remo, zijn twee treinen op elkander ingereden. Vier menschen werden gedood, twaalf zwaar gekwetst, waaronder vijf van het treinpersoneel. Twintig menschen kregen lichte kwetsuren. De schade aan het materieel is zeer aanzienlijk. Een door haar minnaar verlaten jonge werk- ster te Molenbeek (Belgie), was daarover zoo ver- stoord, dat zij bij een apotheker een flesch vitroo kocht en den inhoud er van den ontrouwen minimal1 op het hoofd wierp. Gelukkig bleek het dat de apotheker, ziende in welken opgewondeu toestand het meisje verkeerde, haar een zeer onschuldig vocht had gegeven. De verzoening volgde nu ook spoedig na deze uitbarsting van jaloezie Twee jongens speelden in Hernals, een voorstad van Weenen, kruis of munt. Een po- litie-agent zag het en maakte proces-verbaal op, en de beide jongens moesten voor den slrafrechter verschijneu. De eerie kwarn er met twaalf gulden boete af, maar de ander, die blijkbaar het spel had voorgesteld, werd veroordeeld tot zes gulden boeie enverbanning uit geheel Oostenrijk. Het kind woont bij zijn ouders in Weenen en is veertien jaar. De Oostenrijksche wet schijnt den rechter te verplichten, dengeen, die een ander tot hazardspelen uitnoodigt, deze straf op te leggen, zelfs als 't een kind is. Een vreeselijk drama heeft in Billaux, (Gironde) plaats gehad. Daar doodde de sedert twee jaren in die gemeeute wonende weduwe Gaussens haar vier kinderen, waarvan het oudste tien en het jongste vier jaren was, en daarna zich zelf. Eerst beproefde zij met hare kinderen den dood te vinden door middel van kolendamp. Toen dit niet snel genoeg ging, doodde zij hare kinderen met revolverschoten en schoot zich zelf daarop een kogel door het hoofd. In de kamer, waarin de ongelukkigen gevonden werden, vond men verscheidene brieven, waarin de wed. G. mededeelde, wat haar tot deze schrik- kelijke daad had geleid. Een zonderlinge speling der natuur verhaalt Nicolaas, die brieven uit Brazilie aan 't//Nieuws" schrijft, op zijn bekende levendige, humoristische manier. Een dagreis hier vandaan zoo schrijft hij, zonder te vermelden waar //hier" is, woont in een hut aan den zoom van het woud een neger, die er zijn werk van maakt, de oerwouden in te trekken cn goraelastiek te verzamelen. Zijn vrouw, een indiaansche, heeft hem een tweeling geschonkeu, twee jongens, die opvallend verschillen de een is een pikzwart negertje, de ander een rood indiaantje. Ik heb het wonder, dat nu een viertal maanden oud is, op mijn kuieen gehad, altijd op elke knie de helft van het wonder, en ik moet verklaren, dat denieuwe wereldburgers opmerkelijk verschillen. Het negertje is een dik, zwart molletje met een fermen kroeskop, wien het op mijn rechterknie aanvankelijk niet beviel. Hij deed zijn vervaar- lijken mond uitermate wijd open, schreeuwde angst- wekkend, strompelde met de dikke beentjes en scheen zoowaar neiging te hebben om mij met zijn harden schedel te stompen. Dat manuaal, of juister misschien capitaal, van verdediging bezigen de negers gaarne. Bjj vechtpartijen gebruiken zij hun harden schedel als moker, die dermate krachtig neerkomt, dat een blanke, die daarop niet verdacht is, er door wordt omvergeworpeo. De jonge indiaan, met touwachtig geel haar, gaf niet de minste blijken van verstoordheid. Hij scheen op mijn linkerknie volmaakt tevreden, of, beter gezegd, hij toonde niet de minste ontroering. Hij is magerder dan de neger, had zijn eene been opgetrokken, saamgevouwen tot op mijn knie, en zoog onderwijl met sabberend geluid op zijn rechter- vuist, die hij trachtte geheel in den mond te doen verdwijneu. Een gasontploffiug in het Berlaimont-kloos- ter te Brussel bracht Dinsdagochtend de geheele stad in rep en roer. Het klooster staat in de Wetstraat en wordt gehouden door nonnen, die onderwijs geven aan dochters van voornamen huize. De pijpen van de waterleiding sprongeu tengevolge van de vorst, en het water overstroomde de gaspijpen, die op hun beurt door het gewicht van het water barstten, zoodat het gas zich in de onderaardsche gewelven van het klooster ver- spreidde. Toen daarop de portier de onvoor- zichtigheid beging er met licht bij te komeu, ontstoud een vervaarlijke ontploffing. De onge- lukkige kreeg ernstige brandwonden en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Anders kreeg niemand letsel, maar de stoffelijke schade is aanzienlijk. De trams mogen niet meer door de Wetstraat rijden, en men is bezig met de water- en de gas- leiding te herstellen. Te Parijs is Zaterdag het gewelf van een onderaardschen gang, die ouder de Avenue des Champs Elysees en de Avenue Friedland doorloopt, over een lengte van vijftig en een breedte van vijftien meters ingestort. Het plaveisel, eenige boomen, gaslantaarns en ook twee menschen, welke laatsten niet spoedig genoeg uit den weg konden komen, werden meegesleept en maakten een val van ongeveer twintig meters. De beide personen werden ernstig gekwetst uit het puin te voorschijn gehaald. De overige omstanders en de werklieden, die in den tunnel aan het werk waren, hadden zich gewaarschuwd door een vreeselijk gekraak, in veiligheid weten te brengen. De hondsdolheid in Belgie neemt schrik- barend toe. El ken dag bevatten de bladen op- sommingen vau gevallen in verschillende plaatsen. Meestal zijn heel wat menschen gebeten. Te Grimsbergen zijn vermoedelijk 18 honden gebeten, te Ternath 8 personen, te Assche 9 personen enz. Een radicale uitroeiing van alle honden in de aangetaste streek zal noodig zijn. Te Bilstrup bij Hudersleben is een tien- jarige jongen, die door middel van een stok met ijzeren punt een ram vooruit dreef, door een sprong van het beest ter aarde geworpen, waarbij de ijzeren punt hem in het hart drong, hetgeen een onmiddellijken dood veroorzaakte. Nu de Engelschen Transvaal hebben ver laten, wordt er zoo 'I een en ander gevonden. Onlangs ontdekte men op den zolder van een huis van den bekenden uitlander William Hosken, van Johannesburg, een hoeveelheid ammunitie, die bestond uit 170 kogels waarvan 66 dum-dums waren. Er waren een Lee-Metfoidgeweer met bajonet kompleet en 350 hagel-patronen. Het Transvaalsche roijndepartemeut heeft in het directeurshuis van de Ferreira-mijn een gang ont- dekt, leidende naar een reeks vertrekken, 40 voet onder den grond. Licht en water waren er heen geleid. Men onderstelt, dat dit een plaats van samenkomst was voor de employes in geval van een bombardement van Johannesburg. Er zijn vertrekken, niet aangegeven op het officieele plan. De mijnbestuurder, die gebleven is, zegt dat hij niets wist van de geheime kamers. In de St. Eusebiuskerk te Parijs werd Zaterdag een godsdienstoefening gehouden toen tegen 5 ure door op een altaar geplaatste waskaarsen eenige kunstbloemen en een behangsel in brand geraakten. Onder de aanwezigen ontstond eene paniek en onder het gedrang geraakten velen onder den voet en werden ernstig gekneusd. Gelukkig werd de brand spoedig gedoofd. VAN HET De uren zijn aangegeven in spoortijd, de tusschen geplaatste cijfers geven den plaatstijd aan. Het kantoor is open voor den post- en telegraafdienst op werkdagen van 7.30 [7,50] vm. tot 8,30 [8,50] nm. op Zon- en feestdagen van 7,308,30 [7,50—8,50] vm., 12,30—1,30 en 6,80—7,30 [12,50—1,50 en 6,50—7,50] nm. Voor het behandelen van poslwissels en quitantien alleen\ op werkdagen van 8,30 [8,50] vm. tot 2,30 [2,50] nm. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank en de verzending van postpakketten op werkdagen van 7,30 [7,5 vm. tot 8,30 [8,50] nm. Daarenboven voor de spaarbank op Zon- en feestdagen van 7,308,30 [7,508,50] vm. LAATSTE BUSLICHTINGEN TEN KANTORE. 4,30 en 9,45 vm. en 1,25 nm. [4,50 en 10,05 vm. en 1,45 nm.] voor verzending naar geheel Nederland met uitzondering van ZeeuwschVlaanderen's oostelijk deel. 4,50 en 11,18 [6,10 en 11,38] vm. voor verzending naar Sluiskil, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en het bnitenland. Bovendien voor verzending als hiervoren met uitzondering van Sluiskil te 4,17 [4,37] nm. 5,40 [6,vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering der onder de hiervoren genoemde lichting begrepen plaatsen, Hoek, Overslag Koewacht en Zuiddorpe. 9,02 [9,20] vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering van Hoek, Sluiskil. Sas, van Gent, Philippine en Westdorpe. 9,40 [10] vm. vcrtrekder bestellingin derichting van Driewegen. Spui enz. (Op de terugreis hostelling Zwaantje enz.) 9,40 [10,vm. en 4,55 [5,15] nm. voor verzending naar Hoek, 10,10 [10,30] vm vertrek der buitenbestelling naar de Nieuwe Neuzen-, Sluis-, Zevenaar-, Vlooswijk-, Goeschen- en Willemskerkepolders, ftoerengat, Vingerling en aan de Westzijde van 't Kanaal. 5,18 [5,38] nm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, met uitzondering van Sluiskil, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Koewacht en Overslag. LICHTING DER HULPBUSSEN op werkdagen. Aan het Raadhuis 3,40 vm. spoortijd, 4,vm. plaatstijd. 8,55 9,15 11,10 11,30 1,nm. 1,20 nm. 4.4,20 Aan de Rosegracht 8,45 vm. spoortijd, 9,5 vm. plaatstijd. 11,11,20 y 3,50 nm. 4,10 nm. 9,5 9,25 Aan het Station 9,5 vm. spoortijd, 9,25 vm. plaatstijd. 12,55 nm. 1,15 nm. 3,50 4,10 8,43 9,3 Op Zon- en feestdagen hebben de verzendingen en bus- lichtingen in den namiddag niet plaats. De bestelling der brievenpost begint op werkdagen te 7,—, 8,30, 11,— vm., 2,15 en 7,30 nm. [7,20 8,50, 11,20 vm 2,35 en 7,50 nm.] op Zon- en feestdagen alleen te 9,30 [9,50] De bestelling van de pakketpost begint op werkdagen te 11,[11,20] vm. en 5,30 [5,50] nm., op Zon- en feest dagen et 9,[9,20] vm. Op Zondag 17 December a. s., om 2 uurprecies, opvoering van GRAND MOGOL, opera bouffe in 3 actes en 4 tableaux, door Chivot en Dura, muziek van d'Audran. Hulst, 11 Dec. Middenprijs per 100 kilo: Tarwe f 7,75; Rogge 7 I Wintergerst f 8,75; Zomergerst Haver 6,75 Erwten f 8,50Paardenboonen f 6,Duivenboonen f Witteboonen Brnineboonen f 10, Boekueit fLijnza- d Aardappela 2,50 Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1,05. Eieren per 26 stuks f 1,30. Er waren ter weekmarkt te koop gesleld19 stnks hoornvee, 21 varkens, 1 paard. Verkocht11 stuks hoornvee, 19 varkens. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. 47,62$ 47,65 Engelsch per 12,12,11 ZEET1J I INGE N. Van 11 tot en met 12 Dec. VLAG. NAAM. M:i. Van en naar. Lading. Voor Xer Veuien1 11 Eng. s.s. Hailing 2199 Londen stnkg. idem Fulmar 3408 Liverpool idem 12 idem Rail us 2942 idem idem idem Robin 1034 Invernes ijzer Voor (ient t 11 Eng. s.s. Ronan 3390 Leith stnkg. idem Sea Gull 2762 Sunderland ledig Dnits. s.s. Brutus 1947 Pern an lijnzaad 12 idem Fohr 2212 Hanas hout Deens. s.s. l)an 4405 Riga idem Van Caont 1 12 Eng. s.s. Truro 2366 Hull ledig Noor. s.s. Romsdal 4256 Liverpool suiker Van 11 tot en met 12 Dec. werden langs de Oostsluizen alhier 11 binnenvaartuigen op-en 20 afgeschutdoor de Westsl. 6 opgeschut. EN GEERTRUIDA J. DE ZEEUW. Rotterdam^ December 1899. Ter Neuzen WontlerdLag- 14 I 's namiddags te l*/s ure. HET BESTUUR. te houden door I )s. I j. 15<>I van Middelburg, op Donderdag 14 Dec. a. s., des avonds te zes ure, in de Gereformeerde Kerk te Ter Neuzen. in de Ned. Herv. Kerk te HOEK, op Vrijdag 15 Dec., des avonds ten 5 ure. voor 10OO.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3