fiemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 13 December 1899. Kantongerecht te Ter Neuzen. Joe Huggett is outevreden. resultaten zijn bereikt en die op de lagere scholen, vooral in Litnburg, zeer bemoedigend zijn de voorgenomen pensionneering van leeraren aan gymnasia en middelbare scholen niet zal worden saamgekoppeld met die voor gemeente-ambtenaren, en dat de Minister wegeus de kosten, opziet tegen verdere specialiseering der wetenschap door aan- stelling van hoogleerareu voor geheime ziekten aan alle universiteiten. Ook is hij niet voor opdracht van een onderzoek naar die ziekten aan plaatselijke commissieti, bedoeld bij de ontwerpen op de volks- gezondheid. Nadat de heer Van Kempen de noodzakelijkheid van spoedige voorziening had betoogd, heeft de Kamer toegestaan gelden tot verbetering van den toestand van het museum voor natuurlijke historie te Leiden. Met den heer Smeenge erkennendedeonvoldoend- heid der traktementen van de leeraren der Rijks hoogere burgerscholen, ziet de Minister tegen ver- hooging op met het oog op de hooge kosten, maar ook omdat traktementsvermeerdering der lagere onderwijzers ua aanneming van de leerplichtwet moet voorgaan. Pensionneering van leeraren der ambachtsscholen en van leeraren der industrie- scholen, door de heeren Smeenge en Heldt ge- wenscht, moet naar 's Ministers meeuing uit ver- hoogde subsidien worden bekostigd. Pes heeren Lohmau's amendement, om eene subsidie van f 2000 voor de industrie- en huis- houdschool te Zwolle te schrappen, wordt onder steund door den heer Van Alphen, die bovendien eene vermindering met f 100 voorstelt, om nog onbeslist te laten de subsidieverhooging voor het stichten van een nieuw gebouw voor de hoogere burgerschool te Enkhuizen. Beide amendementen werden bestreden door den heer Ketelaar, die met den heer Kool pleit voor uitbreiding van het middelbaar onderwijs te Euk huizen. Amendement-Lohman werd verworpen met 35 tegen 31 stem men. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht, door een aantal landgenooten onderteekend, waarin verzocht wordt dat de Kamer bij de behandeling der staatsbegrooting er bij de regeering met ernst op aandringe, dat in het jaar 1900 eenige onzer officieren en burgers in commissie naar Zwitserlanc worden gezonden, o. a. tot het bijwonen en in bijzonderheden nagaan der aldaar dat jaar te houden oefeninnen op meer uitgebreide schaal. Slechts op die wijze meenen de adressanten kan, als de uitkomsten van dat zelf aanschouwen en onderzoeken bekend worden gemaakt, het Neder landsche volk en zijn Vertegenwoordigirg zich beter een eigen oordeel vormen omtrent de bruik- baarheid voor ons vaderland van het, ook door buitenlandsche deskundigen, geroemde Zwitsersche stelselhetgeen met het oog op de toekomst hoogst wenschelijk is. Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, ingevolge opdracht der jongste algemeene vergadering, eene commissie be- noemd, ten einde a. een onderzoek in te stellen naar de rechts- kundige vormen, waarin de hier te lande werkende productieve associaties en credievinstellingen ten dienste der landbouwers of der volksklasse zijn opgericht, en naar de rechtskundige moeilijkheden welke door die corporaties ten aanzien van hare samenstelling worden ondervonden b. op grond van de uitkomsten van het in te stellen onderzoek, een rapport uit te brengen en over de voor elke soort van vereenigingen, bij de bestaande wetgeving, meest gewenschte rechtskun dige samenstelling en over de wijzigingen, welke op dit stuk in de wetgeving gewenscht zijn. achtte dit eerst bedenkelijkmaar spoedig week die vrees voor de overweging, dat geert van bidden zich zou aanmelden zij hadden er belang bij, niet onder de oogen der politie te komenwant toen Veritv de vrouw den dolk afnam, had hij haar gezegd, wat hij was. Daar hij dien morgen eerst nog iets te doen had in een ander deel van Londen, schreef hij ecu briefje aan Gannett, met mededeeling, dat hij hem gaarne wou spreken, wijl hij iets bijzonders had mee te deelen. Wei, William, heb je beet? vroeg zrjn vriend, toen ze elkaar ontmoetten. 't Zal weer wat zijn Wil ik jou eens wat vertellen Ik heb den man gevonden, die op dien avond in Exton-street was bij Stephen Alison. Gannett deed zijn verhaal, en toen hij geein- digd had, sloeg Verity met gemaakte bewondering de handen saam. Wonderbaarlijk, Jack! riep hij uit. Je bent net zoo knap als de detectives in de shillings romans. Als je goed gemikt hebt, hebben we juist den man, dien we kunnen gebruiken. Maar ik heb ook groot nieuws, en ik heb je hulp noo dig Ik heb de zekerheid, dat we den hertog kunnen inrekenen voor het geval, en ik wou het van-avond gaan doen. 't Is geen kleinigheidwant hij is een schavuit, die voor niets terugdeinstmaarjij zult zeker wel graag meedoen. Geloof mij, Jack, als we hem hebben, is de moordenaar van lord Charlton gesnapt. De kranten zullen er vol van zijn. Wij zijn oude kameraden, en ik wil jou je deel geven in de eer. Je bent een beste kerel, William; maar ik wou dadelijk het spoor van dien John Alison volgen. Deze commissie bestaat uit de heeren mr. M. W. F. Treub te Amsterdam jhr. mr. A. J. Rethaan Macare te HaarlemA. de Clercq te HaarlemG. A. Vorsterman van Oyen te Aar- denburgS. J. de Jong te Hemelum mr. D. J. van Stockum te Amsterdam en mr. P. Tjeenk Willink te Delft, de laatste als secretaris. Uit een brief van Dr. Koster, den leider der tweede ambulance, uit Napels, dd. 6 December, blijkt o. a. dat op 5 December de ambulance te Napels aankwam, waar reeds aanwezig waren de vier Hollandsche docteren, de heeren Koster, Schelkly, Pino en Dr. Jurriaan uit Rotterdam. Te Pompeji zagen zij de Duitsche ambulance, die ook te Napels zich inscheept, komende van Hamburg, nl. 3 doctoren en pleegzusters en ver- plegers ten getale van 29de mannen waren gekleed met groote grijze Transvaalhoeden. De ,/Herzog" was weder zeer vol en daags te voren was het nog niet bekend of voor Dr. Pino plaats was opengehouden. Woensdagmorgen om 10 uur kwam de ,/Herzog" in de haven. Zuster Slot was vol lof over de Nederlandsche ambulance en prees het personeel zeer. Allen zagen er uitstekend uitook de verhouding mef de overige ambulances was zeer goed. Allen eten gezamenlijk aan een tafel. Later werd gemeld, dat voor Dr. Pino een hut was bewaard. Ook mej. Slot schreef, dat alien gezond, vol moed en opgewekt gestemd zijn. Er wordt trouw Engelsch gestudeerd. Men was verrast door de toewijding, waarmee de Haagsche dames voor alles gezorgd hadden. De Belgische Moniteur meldtTer gelegen- heid der feesten van Kerstdag en Nieuwjaar, zal het tolkantoor Selzaete (station) den geheelen dag open zijn, Woensdag 27 Dec. 1899 en3Januari 1900, voor hetinvoeren van Hollandsche runderen, rechtstreeks verzonden naar zekere slachthuizen, alsook van paarden, schapen en geiten. Louden, 13 Dec. Maandag vielen de Engel- schen de verschansingen der Boeren aan te Magersfontein. Hun geschut werd klaarblijkelijk tot zwijgen gebracht, maar het geweervuur der Boeren verdreef de Britsche Hoogland-Brigade, die hevige verliezen leed. Londen 13 Dec. Generaal Methuen rappor- teert dat Maandag een groote veldslag heeft plaats gehad durende van het aanbreken van den dag tot de duisternis inviel. De vechtslinie breidde zich 6 mijlen uit. De aanval mislukte. De Engelschen verschansten zich in hun oude stelling, met hevige verliezen. De Boeren waren 12000 man sierk. Londen, 13 Dec. De Boeren verloren bij Stormberg 4 dooden en 9 gewonden. Generaal Gatacre heeft Molteno ontruimd en is zuidwaarts getrokken. Zitting van 12 December 1899. Veroordeelit zijn J. H. B., gezagvoerder van het Engelsche schoenerschip Daslingware uit Portsmouth, ter zake van het in een rijks- kanaal zijn schip niet verhalen. zoodra het gelost istot eene boete van f 12, subs. 6 dagen hecht. J. d. F., landbouwer te Axel, ter zake van overtredmg zal Laten wij eerst den hertog inpikken. Ook goed. Wanneer? Yan-avond. Er is iets aan 't handje. Hij heeft een ontmoeting met Joe Huggett, en ik heb toevallig vernomen, waar ze van-avond sameukomen. Is een leelijke buurt en we dienen een paar rnan- netjes mee te nemen. 't Zal kwalijk zonder kleerscheuren afloopen. Hoe kom je aan dat nieuws Kate Flynn heeft het uitgevischt. Zij ons helpen. Kom tegen zessen bij mij. Best. En doe nu niets in andere richting, vodr wij den hertog hebben anders bederveu wij ons spel. Begrepen Ja, William. Tot zes uur. Mooi. En als jij mij met dit karwei ge- holpen hebt, zal ik jou helpen met dien John Alison. Dat Is- eerlijk, he' Zeker, heel eerlijk, William. De mannen namen afscheid en sergeant Verity keek zijn kameraad na met een ondeugend vonkje in zijn oog. Je hebt mooi in mijn kaart gespeeld, Jack zej hjj. Je hebt uitgemaakt, dat Clement Hausell John Alison is, en John Alison kan hij blijven voor de rest van zijn leven. HOOFDSTUK XLVI. waardige kastelein Ben Gooch, van ,/1'or- wentelrad", stond een sigaar te rooken de morsige toonbank van zijn armoedige Hij behandelde zijne zaken met het voor- van een man, die zich tevreden stelt met der jachtwettot 2 boeten, elk van f 5, subs. 4 dagen hecht. voor elke boete, met verbourdverklaring van het niet in be- slag genomen geweer, met bevel tot uitlevering of betaling der waarde, ad /15, snbs. 10 dagen hecht. R. T. reiziger te Brussel, ter zake van overtreding der wapenwettot eene boete van 3, subs. 2 dagen hecht. met bevel tot teruggave van de flobcrt karabijn. A. d. E., M. A. H., P. S., winkeliers, A. 't H., winkelierster, alien te Ter Neuzen, C. S., M. J., G. Wwinkeliersters te Axel, C. S., C. hwinkeliers te Zaamslag, C. v. d. W., winkelier te Sas van Gent en P. H., winkelier te Hoekter zake van overtreding der ijkwet, ieder tol eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. met verbeurdverklaring der maten en gewichten. F. d. J., winkelierster te Axel, ter zake als vorentot 2 boeten elk van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete, met verbeurdverklaring der gewichten. A. d. K., veekoopman te Ertvelde, ter zake van zonder recht zijn vee laten loopen op bezaaiden grondtot eene boete van f 5, subs. 2 dagen hecht. T. T„ koopman te Axel, B. V., vocrman te Selzaete, ter zake van het op den openbaren weg een trekdier laten staan zonder de noodige maatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. J. M. W., C. L. J., C. S. E. Valien zonder berocp te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderijieder tot eene boete van 1,50, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. F. H. B., M. v. d. V., zonder beroep, J. O., schippers- knecht, alien te Ter Neuzen, L. V., werkman te Axel, P. d. L., werkman te Philippine, ter zake van het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan werden verstoord, ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. I. K., J. d. K., werklieden te Axel, L. d. V., metselaar, P. v. 1) landbouwersknecht, J. F. d. J., knecht, J. d. V., metselaar, P. G. V., knecht, alien te Zaamslag, ter zake als vorenieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. voor elke boete. P. C. F., bierverkooper te Ter Neuzen en J. R. v. L., landbouwer te Zaamslag, ter zake van ten eerste openbare dronkenschap, ten tweede burengeruchtieder tot 2 boeten elk van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. P. J. M., landbouwer te Zaamslag, ter zake van het niet zorgen dat een op zijn last op den openbaren weg geplaatst voorwerp behoorlijk verlicht is, tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. F. d. B., schipper te Ter Neuzen, ter zake van overtreding der havenverordening te Zaamslag; tot eene boete van f 3, subs. 2 dagen hecht. C. E., koopman te Clinge, ter zake van op den openbaren weg aangespannen honden niet muilkorventot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. P. v. H., herbergier te Philippine en W. v. S.. polderwerker te Dussen, ter zake ran herbergovertreding, no. 1 tot eene boete van 2, subs. 2 dagen hecht., no. 2 tot eene boete van f 0,50, subs. 1 dag hecht. W. P. M., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het rapen van schelpvischtot eene boete van f 1, snbs 1 dag hecht. J. N. d. M., visscher te Philippine, ter zake van het be- visschen der Schelde met een vaartuig zonder consent tot eene boete van 1, subs. 1 dag hecht. J. M. M., slachter, A. V., werkman, E. d. M., herbergier, G. F., voerman, J. C. M., schippersknecht, J. A. B., werkman, C. R., werkman, alien te Ter Neuzen, D. F. Dknecht, G. R., J. d. D., werklieden, alien te Axel, E. B., polderwerker te Hontenisse, C. L. v. d. A., visscher te Westdorpe, H. D., timmerman, F. E. d. S., zonder beroep te Sas van Gent, S. v. d. H., metselaarsknecht te Zaamslag, A. d. D., schippers knecht, F. E. A. d. L., arbeider, B. J. B., J. d. L., schippers, alien te Philippine, J. H. d. G., zonder bekende woonplaats, ter zake van openbare dronkenschapieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht voor elke boete. J. K., bootwerker te Ter Neuzen, J. B. d. M., timmerman te Sas van Gent, M. d. V., dienstknecht te Zaamslag, ter zake voren ieder tot eene boete van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. B. v. d. H., schipper te Philippine, G. C. G. W., schippersknecht te Nieuwpoort, ter zake als voren, tweemaal gepleegd ieder tot twee boeten van f 1, subs. 1 dag hecht. voor elke boete. H. H. J. K., noteerder te Ter Neuzen, ter zake als voren tot 2 boeten van f 2, subs. 2 dagen hecht. voor elke boete. J. v. L., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van openbare dronkenschap; tot eene boete van 3, subs. 3 dagen heeht. C. P. K., tijraan te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 5, subs. 3 dagen hecht. H. B., koopman te Ter Neuzen, ter zake als voren tot eene boete van f 6, subs, 3 dagen hecht. J. D., metselaar te Ter Neuzen, ter zake als voren, bij tweede herhalingtot heaht. van twee weken. J. P. d. G., koopman te Zaamslag, ter zake als voren, bij vijfde herhalingtot hecht. van drie weken. Vrijgesprnken zijn: J. A. A. en C. J. B.. zonder beroep te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij. De krijgsraad te Haarlem veroordeelde Maan dag den tamboer Hellendoorn wegens dienst- weigering tot viermaanden inilitaire gevangenisstraf. In een dorpje der Friesche gemeente Dantu- madeel verdacht een diaken eene vrouw dat zij ,/tsjoenen", d. i. tooveren kon. Hij deelde dit een broeder der gemeente mede, en deze was be- reid met hem de zaak te onderzoeken /,de waar- heid" aan het licht te brengen. De Bijbel werd op de tafel opengeslagen neergelegd, nl. bij Jo hannes 1 vers. 5: //Het licht schijnt in de duis ternis en de duisternis heeft hetzelfde niet be grepen", en op den Bijbel werd een sleutel neer gelegd. De diaken zegt nu hardop //X is een tjsoenster"de broeder antwoordt//gij spreekt onwaarheid De diaken herhaalt, steeds harder schreeuwende, zijne beschuldigingde broeder herhaalt, mede met verheffing van stem, zijn antwoord. Men wordt er druk onder, er wordt wr Zijn De tuna's achter kroeg. komen het leven, zooals het is, en geen eerzucht kent. klanten, die hem kenden, hielden hem voor een rijk man, die //eigendommen" had en best kon gaan rentenieren, als hij dat verkoos. De heer Gooch zou heel veel andere dingen kunnen doen, zoo hij dat verkoosmaar hij bleef liever die hij was. Men bracht hem heel wat goeds in „Fortuna's wentelrad" want hij had zijne kennissen onder de handigste schavuiten. In langen tijd had hij echter zoo'n buitenkansje niet gehad als nu het zaakje met den hertog, Een paar uur na de inbraak bij den graaf van Powick waren de juweelen der gravin geborgen in den kelder van Ben's kroeg, en na uit de zet tingen te zijn genomen, waren ze door vertrouwde handen naar bet Vasteland gestuurd. (Wordt vervolgd.) tegen de tafel gestooten door al die drukte en de sleutel begint zich te bewegen. Pas ziet men dit, of men staakt de proeve. Het ,/Schuldig" van de vrouw is bewezen dooB den sleutel De irgezetenen van Hoogeveen hebben in den laatsten tijd te klagen over baldadigheden en voornamelijk over het vernielen hunner eigen dommen. Bij den raad zijn thans twee adressen ingekomen, in het eerste wordt verzocht nacht- wakers aan te stellen en in het tweede vrijstelling der belasting op honden, teneinde deze dieren te kunnen aanschaffen ter beveiliging van have en goed. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag was te Katend recht een rangeertrein aan het achteruit- rijden. Op een der buffers van den laatsten waggon zat een wisselwachter. Een andere wisselwachter, dat ziende, wilde op den anderen buffer springen doch is, waarschijnlijk tengevolge der gladheid gevallen. Hij werd overreden en zwaar verminkt. De 23jarige man werd naar het Ziekenhuis over- gebracht, waar hij echter bij aankomst reeds bleek overleden te zijn. Zondagavond was aan de Noordmolendwars- straat te Rotterdam een kunstvuurwerkmaker met zijn veertienjarigen zoon bezig huizen van vuurwerk op de brandende kachel te drogen. Eukele huizen schenen nog buskruit te bevatten, want plotseling greep een ontploffing plaats, waarbij vader en zoon brandwonden in het gelaat en aan de handen bekwamen. De wonden zijn niet levensgevaarlijk. De brigadier der marechaussee K. 1e Al- rnelo, is door den Minister van oorlog uit den dienst ontslagen, wegens het afleggen van een valsch getuigenis voor het Hoog Militair Ge- rechtshof in de zaak Bos. Hij heeft n.l. verklaaid, dat met een gewone karwats de mishandeling door den wachtmeester op Bos is gepleegd, terwijl de mishandeling heeft plaats gehad met een grootere karwats met lood. Het Staphorster boertje, die reeds geruimen tijd te Soest zijn practijk uitoefende, is door een zijner patienten, een rijksveldwachter uit Kootwijk, in tegenwoordigheid van den rijksveldwachter te Soest, geverbaliseerd wegens het onbevoegd uit- oefenen der geneeskunst. Hij had bedoelden rijks veldwachter uit Kootwijk, die aan voorgewende maagkramp leed, 2,50 in rekening gebracht voor de behandeling en de medicijnen. Uit den Haag meldt men Men verneemt, dat bij het gerechtelijk onder zoek van het lijk van den agent A. van Voorde niet gebleken is, dat geweld of misdrijf oorzaak van den dood zou kunnen zijn. De overledene moet geleden hebben aan een ziekte in den rug, die opklimmende was naar de hersenen, tengevolge waarvan een betrekkelijk aanstaande dood waarschijnlijk was en die oorzaak kan geweest zijn van plotselingen val die den dood kan hebben veroorzaakt. De heer Aug. Kamps, een der candidaten voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten in Limburg voor het district Sittard, beveelt zijn candidatuur in een Sittardsch weekblad in deze voege aan Geen Engelsche bluf, maar serieus gemeend. Op ten strijde Hulp voor de Boeren van ons district. Indien het den Landbouwer goed gaat, Leeft de Burger van zelf. z/Der al te August". Bij deze deel ik den geachten Heeren Kiezers mede, dat ik mij weer candidaat stel voor de aanstaande verkiezing voor een Lid der Provinciale Staten. Het is mij onmogelijk als oud candidaat en strijder voor het welzijn van ons District deze gelegenheid te laten voorbijgaan en stel mij weder ter Uwer beschikking om voor Dwe stoffelijke en zedelijke belangen op te komen. Dus Heeren Landbouwers en Burgers flink op ter stembus voor yder alte Augus t". oud strijder voor de belangen van Boeren en Burgers, naast Oome Paul, z/der alte August". Hoogachtend, Jan Joseph August Kamps. Pretoria, Sittard, pSchloss Alte", 8 Dec. '99. PS. Neemt eens een paar jaren proefbevalt ze niet, dan oet mit heum. De inbrekers zijn te Amsterdam weer eens aan den gang geweest. In een lijdelijk onbewoond perceel Reguliersdwarsstraat 52 braken zij een brandkast open en ontvreemdden daaruit ongeveer 230°. Een bedrag aan zilvergeld lieten zij liggen. Zondagavond, 'twas tegen 11 uur, werd er hevig aan de ruiten geklopt bij den varkensslager J. YT., wonende in de Niewelaan te Veendam, die zich reeds met zijn gezin ter ruste had begeven. Dadelijk daarna werd geprobeerd de deur open te krijgen, en toen men hier niet in slaagde, werd een vensterruit verbrijzeld. Nogmaals poogden nu de nachtelijke bezoekers de deur te forceeren, en ditmaal met succes. Twee Muntendammer sjouwers drongen de woning binnen, waarvan de een, een zekere P. A., vrouw V., die inmiddels opgestaan was, bij de keel pakte en voor haar man dit kon beletten, haar een hevige snede met een mes over 't voorhoofd toebracht. De Muuten-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2