A lgemeen Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaandersn. No. 3853. Zaterdag 9 December 1899. 39e *Iaargang. England en de Z.-A. Republiek. ja de Voorwaardelijk Ontslagen. ABONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per postYoor Nederland f 1,10. Voor Belgie f 1,40. Voor Amerika f 1,82£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elken regel meer /0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Van het oorlogsterrein komt zoo goed als geen nieuws. En wat nog komt is duister en verward en tegenstrijdig. Dit blijkt wel uit de telegrammen, die wij hieronder laten volgen Londen, 7 Dec. De Times heeft een depeche van den 2en uit Ladysmith ontvangen, waarin de ernst van den toestand uitkomt. De rant soenen zijn verminderd, de gewonden zijn over- gebracht naar het kamp aan de rivier, het geschut der Boeren is dichterbij gebracht en wordt goec bediend, zoodat groote schade wordt toegebracht. Om de stad heen zijn drie Creusotkanonnen van 6 Eng. duim opgesteid, vier houwitsers van 4.7 duim en ander snelvuurgeschut, waartegen het Britsche geschut niet opgewassen is. Maar de kanonniers der Boeren sparen de vlaggen van het Roode Kruis niet. Uit Frere verneemt de Times dat een Boeren macht van 7000 man met buit beladen, Zondag door Weenen is getrokken, ten noorden van de Toegela liggen thans vijf kampen der Boeren. De Times verneemt uit Modderrivier dat de Engelschen de positie op het slagveld ontruimden wegens gevallen van koorts, de Modderrivier heeft nu zuiverder water dan de Rietrivier die besmet is. De strijdmacht van de Boeren is onbetwistbaar veel sterker, daar de geheele macht die Mafeking belegerde, zich bij hem aangesloten heeft. Veel hangt af van Gastaco's vooruitrukken, maar men hoort weinig van hem. De militaire raedewerker van de Westminster Gazette is alles behalve gerust over Methuen's positie aan de Modderrivier. Twee hoofd-factoren bepalen hierbij zijn oordeel vooreerst de vernieling van de spoorbrug, hetgeen Methuens vooruitrukken ten zeerst moet vertragen terwijl hij niet in staat is, zwaar belegeringsgeschut mede te voeren, evenzeer als het gebrek aan ruiterij, ten tweede beschikken de Boeren ten noorden van de Modderrivier over 13,000 of 14,000 man, ongerekend de belegeraars van Kim- berley en hun strijdmacht te Douglas, nabij de sameuvloeiing van de Vaalrivier en de Modderrivier, welker getalsterkte onbekend is. Daartegenover beschikt Methuen vermoedelijk slecht over 12,000 man met 18 stukken, ongerekend de maxims en de kanonnen van de vloot. Deze deskundige acht Methuen's macht dus onvoldoende, vooral als hij zijn flankeon moet dekken tegen Douglas en Jacobsdal. De medewerker van de Westminster Gazette FSUILLETON 53) Maar u moet hem van avond niet aanspreken. Dat zou zoo gek staan, net of wij hem wildeu overrompelen. Och, daar moet je niet om geven. Je bent immers mijn vriend. Weluu, zei Otto, als dat u bedoeling is, laat ik hem dan dadelijk vertellen, dat wij vrienden zijn, en dat ik u niet kon weigeren, toen u mijn liulp vroeg om met hem in aanraking te komen. Dat mag je ook zeggen, als je wilt. De kellner dacht nog eens over de zaak deze scheen hem niet te bevallen. Maar, zei hij, waarom zullen we eigen- lijk op die mauier gaan spionueeren en op de loer ligggen Kan ik geen briefje aan hem schrijven als u hem dat zeudt, zal hij u misschien ontvangen. Neen. Hij zal altijd uit zijn. Hij zal terugschrijven, dat hij niets kan doen. Ik weet, hoe dat gaatAls men in nood is, moet men niet te kieschkeurig zijn en ik ben in nood Ik moet zoo spoedig mogelijk iets hebben, en wie zal mij daar beter aan helpen dan de oude com- pagnon vat Max Freiligrath Kom, Otto, 't is het eerste; wat ik je vraag je zult mij toch niet teleu^stellen Neen, juffrouw, als u het verlangt., zal het zoo gebeureu. is evenmin gerust over Gatacre's positie in het Noorden der Kaapkolonie, waarde Boeren, wel verre van af te trekken, Gatacre's divisie afgesneden hebben van Frensch divisie, bovendien bewijst het feit dat de Boeren Dordrecht bezet hebben, dat zij niet enkel in het Noorden Gatacre bedreigen maar ook zijn flanken. De deskundige geeft niet on- duidelijk te kennen dat de Boeren allicht een poging zullen doen om Gatacre te omsingelen deze moet overal rondzien naar niet te treffen vijanden, terwijl hij zelf haast geen ruiterij geeft. Londen, 7 Dec. De /■/Morningpost" verneemt uit Estcourt d.d. 4 Dec., dat uit Ladysmith den 3tn December alles wel werd gesigualeerd. Frere, 5 Dec. Er loopt een gerucht, dat 8000 Vrijstaters de legermacht, die rondom Ladysmith ligt, hebben verlaten. Londen, 6 Dec. Uit het hoofdkwartier te Lady smith wordt (van 30 Nov.) via Lorenzo Marquez van 2 Dec. geseind dat de commando's de stad dichter nadereu en dat drie groote kanonnen in de nieuw ingenomen posities zijn opgesteid. Het vuur daaruit werd geopend. Men ver- wachtte dat de burgers dezen raorgen een alge- meenen aanval zouden ondernemen, maar op het laatste oogenblik werd dit afgelast. Het kanonvuur duurde echter hevig voort van 4 tot 6 uur hedenmorgen. Generaal Joubert is ongesteld. Berlijn, 6 Dec. Naar de ,/Lokal-Anzeiger" uit Londen verneemt, was op 29 Nov. aan het post- kantoor te Dundee de mededeeling aangeplakt, dat Mafeking was gevallen. Kimberley, 1 Dec. Alles wijst op een groot gevecht bij Spijtfontein waar de Boeren zich op de kopjes samentrekken. Zij zijn druk bezig met het oprichten van steenen als verdedigingswerken. In deze steenen worden gaten voor de geweren geboord. De versterkingen van de Boeren op het Lazaretto-kopje zijn nog meer versterkt en uit- gebreid. Pretoria, 4 Dec. Meer dan 12000 onsen goud zijn bij de nationale bank gedeponeerd als een gedeelte van het in November uit de Robinson-, Bonanza- en Ferreiramijnen verkregen goud. Door de munt worden nu maandelijks 100,000 sovereigns geslagen. Hoofdkwartier van de Boeren, 2 Dec. Drie Fransche militaire attaches en een Oostenrijksche zijn aangekomen. De Duitsche attaches zijn naar de Tugela vertrokken waar ieder oogeublik een treffen wordt verwacht. Kaapstad, 4 Dec. De Afrikaander Bondstak te Cradock besloot met algemeene stemmen, dat de leden van den Bond, als zijnde Britsche onderdanen, geen deel aan den oorlog, dien zij betreuren, zullen nemen. Zij zonden drie afge- vaardigden naar den aanvoerder der Boeren om hem dit besluit mede te deelen. Kimberley, 25 Nov. Bij het aanbreken van den dag werd een sterke verkennigstroep uit' gezonden. Deze rukte op onder majoor Scott Turner naar den Lazaretto-bergrug, verraste een slapenden veldwacht van de Boeren en bestormde eene versterking. Men trok terug daar de troep niet sterk genoeg was zich in de veroverde stelling der Boeren te handhaven. Kimberley, 28 Nov. Heden is een uitval gedaan met het doel om het vijandelijk geschut nabij den Lazaretto-bergrug ten westen der stad te bemachtigen. Het laager der Boeren werd bestormd en vier versterkingen werden genomen, Bij den aanval op de vijfde richtten de Boeren een hevig vuur op de Engelschen, die daarop terugtrokken. Majoor Scott Turner werd met 24 man gedood en 26 man werden gewond. De Engelschen maakten een grooten voorraad levens- middelen buit. TER NEUZEN, 8 December 1899. In de heden gehoudcn vergadering van den ge- meenteraad alhier (waarvan het gewone verslag in een volgend nummer zal worden opgenomeu) werd kennis gegeven van de aanneming door de heeren C. J. de Nijs en J. Lijbaart van hunne herbenoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur, en van het bedanken voor de benoeming door de heeren C. L. van der Bent en P. A. van de Velde. Goedgekeurd werd een overeenkomst met den uitgever der Ter Neuzensche Courant voor het drukken van een officieel verslag van de gemeente- raadzittingen. Het suppletoir kohier der hondenbelasting werd vastgesteld op f 43,25. Besloten werd de door de Industrieele Maat- schappij, overeenkomstig de concessie-voorwaarden voor electrische verlichting gestorte waarborgsom ad 3000, te beleggen bij de firma J. A. Tak Co. te Middelburg. Over een voorstel van den heer Van der Moer tot wijziging der verordening op de honden staakten de stemmen. Eveneens was dit het geval met een voorstel tot aanhouding eener door Burg, en Weth. inge- Op den morgen, toen kapitein Ilalford hem kwarn bezoeken, had Clement Hansel plan gemaakt, d e avond met Dennis Avory uit te gaan. Zelden ging hij overdag uit, daar hij nog altijd een on- rustig gevoel had, en vreesde, lui te ontmoeten, die hem kenden. Doch 's avonds, als het donker werd, maakte hij lange waudelingen die beweging deed hem goed en verfrischte hem. Den man, dien Catherina Weber dien morgen aan de huisdeur had ontmoet, was iemand, die zich aanbood als kamerdienaar. Hij kwarn uit Amerika en bracht een aanbevelingsbrief mee van zijn vroegeren heer. Daar Hansell juist met iets bezig was, had hij gelast, dat de man om negen uur terug zou komen vroeger was hij toch waarschijnlijk niet thuis. Om zes uur ging Hansell uit met zijn secre- taris. Zij wandelden ongeveer een uur rustig en dieneerden toen op hun gemak in een ouderwetsch restaurant; na 't diner wandelden ze nog een poos en ongeveer vijf minuten voor negen waren zij aan den hoek van Grosvenor-Place. Aan de overzijde der straat, in het donker, wachtten Otto Muller en Catherina Weber de terugkomst van de millionnair. Zij lieten geen oog van de huisdeur. 't Was een koude avond en er waren heel weinig menschen bij den weg. Hansell had de kraag van zijn overjas opgezet, zooals hij altijd deed op zijne avondwandelingen. lij verlelde aan Dennis, dat hij zeer gevoelig was voor de verwisseling van klimaat en dat hij 'ast had van de koude, scherpe avondlucht. Doch Otto Muller, die scherp oplette, herkende spoedig het gladgeschoren gezicht in 'tlicht van een gaslantaarn, en hij zei tot de vrouw, die hem vergezelde Dat is meneer Hansell, geloof ikik zal eens zien. Hij stak de straat over, en toen Hansell vlak bij de stoep van zijn huis was, stond een man voor hem, die blijkbaar iets wilde zeggen. De man sprak Hansell in 't Duitsch aan. De millionnair nam hem eens op, en ziende, dat hij eeu fatsoenlijk man en geen bedelaar voor zich had, veronderstelde hij, dat de spreker zich in den persoon vergiste. Ik versta geen Duitsch, zei hij vriendelijk. Catherina kwarn langzaam van de overzijde der straat. Zij hield onder haar mantel de hand stevig geklemd om het gevest van een dolk. Otto Muller staarde Hansell verwonderd aan. Hij moest zich vergist hebbenen toch U spreekt geen Duitsch riep hij uit. Ik verzeker u, meneer, zei Stephen, nu wat ongeduldig, dat u den verkeerde voor heeft; ik versta geen woord van uw taal. Catherina Weber kwarn nader. Dennis Avory, ziende, dat zijn principaal het oponthoud onaangenaam vond, kwarn tusschen- beideu. Hoort u het niet zei hij. Deze heer verstaat u niet. Spreek Engelsch, als u hem iets te zeggen heeft Verstaat gij geen Duitsch? zei Otto nog- maals, den millionnair ouafgewend aanstarende. Dan vergis ik mij zeker. Catherina Weber was nu dicht hij den million nair. Snel trok zij de Jhand Jmet het wapen onder haar mantel vandaau, gereed, om den stoot te geven. diende nieuwe regeling voor schoolgeldheffing, zoodat de behandeling moest uitgesteld worden. Vastgesteld werden verordeningen voor het heffen van belasting voor het gebruik van open- bare plaatsen, van leges ter secretarie, begrafenis- rechten, hondenbelasting (waarbij de belasting voor luxe-nonden hooger dan 40 c. M. is verdubbeld) en schoolgeld op de teekenschool voor rechtlijnig teekenen. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd de heer M. Verbrugge, en tot voorzitter vo°r_ de Nieuwjaarscommissie de heer P. A. van de Velde, die de benoeming aanvaardde. Door de Ned. Geref. gemeente te lerseke is tot predikant beroepen Ds. R. W. de Jong alhier. Gisteren werd alhier door het bestuur van den ealamiteuzen polder Nieuwe Neuzen aanbesteed het maken van werken tot verdediging van den oever van den bovengennemden ealamiteuzen polder. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren H. de Kluiver te Sliedrecht voor 17380, Joh. de Jonge te Middelburg voor f 17098, C. de Wilde te Kattendijke voor 16995, B. den Exter van den Brink te Krabbendijke voor 16987, Jac. Jansen te Ter Neuzen voor 16970, D. de Doelder te Ter Neuzen voor 16760, H. Klaassen te Zaamslag voor 16680, B. van Eck te Ter Neuzen voor 16587, P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor f 16400. Gisteren werd alhier door de Notarissen Dregmans, te Axel, en Imschoot, te Machelen, ten verzoeke van den heer J. Th. Hendrikse te IJzen- dijke geveildeene kapitale hofstede, met aan- hoorigheden, ter gezamenlijke grootte van 51,48,00 H. A.gelegen in den polder Vogelschor, onder de gemeente Ter Neuzen, nabij het station Philip pine. In massa verkocht aan de heeren Gheldolf, te Gent, voor 57,764,81. Met ingang van 1 Januari a.s. zijn benoemd tot kommies-ontvanger der 2de categorie voor het grenskantoor te Stnjbeek B. H. Mars, thans in dezelfde betrekking te Koewacht; te Overslag J. H. Janssen, thans kommies der l,te klasse te Amsterdam; en te Koewacht M. van de Plasse, thans kommies der 2d" klasse te Middelburg. Kloosterzande. Maandag j.l. hield de Oranje- Vereeniging alhier, presidente Mej. Koopmans van Boekeren, Secretaresse freule S. Collot d'Es- cury, haar eerste uitdeeling. Ruim 50 kinderen, uit evenzoo vele werkmans- Noch Avory, noch Stephen hadden haar opge- merkt. Doch Otto Muller had haar zien naderkomen hij zag de snelle beweging van haar hand hij zag het staal flikkeren. Snel sprong hij op de vrouw toe, greep haar bij den pols en trok haar mee. Wilde u dat doen zei hij in't Duitsch.. 't Is Clement Hansell niet. HOOFDSTUK XLIV. Een herkenning. Jenny Verity had haar oom gesproken en hem verteld van haar kennismaking met Cecil. Toen had zij hem verzocht, met den jongen man te spreken, die hem een belangrijke mededeeling had te doen. De sergeant stemde toe, en een uur later was Cecil bij hem. Verity had nauwelijks enkele woorden gehoord, of hij begreep, dat hij op een belangrijk spoor kon komen. Hij luisterde heel aandachtig naar Cecil's voorstel, en wetende, dat de Halfords brave fatsoenlijke lieden waren, had hij geen bezwaar, er op in te gaan. Dus u wilt mij bij iemand brengen, die mij belangrijke inlichtingen kan geven, waaruit de onschuld van Stephen Alison zal blijken, zei de sergeant, onder voorwaarde, dat ik niet be- kend maak aan de autoriteiten, wie die man is Dat was de bedoeling. Goed ik neem de voorwaarde aan. Verity en Cecil kwamen juist in Grosvenor- Place op het oogenblik, toeu Catherina Weber at r. ar !k let af at) ■en aar efd snt IEIMSCHE (01 RUT Pit Mad verwc»»ijn< MbhihI..-, h ofii-.il- t-II t nj<lan»>iiBil, nilaeioiKlerd op Feestdapen, bij lien aiiaever I". J. VAH IIK HIDE te Ter lYenz

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1