A i g em e e n Mieuws- 6i Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaander® 3852. Donderdag 7 December 1899. Eugeland en de Z.-A. RepnbM. 39e Jaargang. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. abonnemen t Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amenka 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven bushouders. ADVERTENT!!)^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs glechts tf eemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsraimte berekend. rending van advertentien v6or 3 uran op den dag der uitgave. In onze telegrammen van Maandag heeft men nog eenige bijzonderheden omtrent den slag bij kunneu lezen. Hoe Engelschen stonden, is dat de Britsche de Boeren nog uiet Zoo niet in deze week dan toch in de volgende, kan Kimberley ontzet worden, tenzij de Boeren bij Spijtfontein veel sterker mochten blijken, dat de Engelschen meenen. Dat de tocht naar Bloein- fontein dan zoo spoedig zal volgen, betwijfelen wij nog. Vooreerst omdat het in de Kaapkoionie hoe langer hoe onguustiger wordt voor de Engelschen. Volgens de ^Evening News", die echter zelf zijn bericht in twijfel trekt, heeft Milner, de hooge cominissaris voor Zuid-Afrika, een proclamatie uitgevaardigd, waarbij alle schietvereenigingeu on i van de Kaapkoionie onder de wapeus worden ge- oorlog, die nog geen twee d roepen en de vrijwilligers worden gemobiliseerd. waarin nog geen besl'ssend%gevef Q0k de .Standard" noemt het onbetwistbaar, zeerzwaar: volgens de meest yertrouwbare op^gaven j m het noorden Modderrivier tegenover de w uit te maken, maar wel blijkt, troepn zware verliezen hebben geleden. Het ver- lies bedroeg 475 man en lord Methueu heeft nu al, van Oraujerivier af, in een dag of vijt 969 man aan dooden en gewonden verloren. De verliezen der Engelschen zijn in dezen die noe seen twee maanden duurt, geschnt, behoilden te St.-Helenabaai aan land ge- I den Snellen stroom en pas 's middags gevonden bracht. Het schip is verloren gegaan. Het optreden der Engelsche artiller.e, gedeeltehjk Wij latenhieronder nog deze telegrammen volgen: nog bqtijds van Oranjermer gekoinen, bracht een Londen, 5 Dec. De correspondent van de Daily Chronicle te Modderrivier geeft nog eenige uit Engelsche bron waren den 29 November in het geheel ongeveer 3450 man gesneuveld, ge- wond of krijgsgevangen gemaakt. Omtrent de verliezen der Boeren ontbreken vertrouwbare cijfers. De .Times" noemt den slag bij Modderrivier een .onbesliste zegepraal", maar de Boeren zijn dan toch teruggetrokken naar Spijtfontein om daar den vijand af te wachted. 't Kan zijn, dat de stelling daar grootere voordeelen biedt, dan aan de rivier; 't kan ook zijn dat de verliezen der Boeren noodzaken tot de uiterste voorzichtigheid. Dat de Boeren lord Methuen tegen zullenhouden, is niet waarschijnlijk zoolang deze zijn verbindings- handhaven en misschien nog een ernstige opstand is uitgebarsten. Geheel Yenterstad heeft zich aangesloten bij de Vrijstaters. Verscheiden opstandelingen verscheurden en ver- trapten daar Buller's proclamatie. Daareutegen seint de correspondent van de .Daily Chronicle dat Sauer er in geslaagd is, de inwoners van van Dordrecht tot trouw te bewegen, door hun voor te praten, dat Eugelands zegepraal in t eind onvermijdelijk was. De .Times" verneemt uit Putterskraal, waar Gatacre zijn hoofkwartier heeft, dat de oproerige Kaapsche Boeren en de Vrijstaters een omtrek- kende beweging trachten uit te vneren, gericht lij„ weet te h„dh..en e. I sterkiug kan knjgen, zullen de Boeren met tegen g hem opgewassen zijn. Kimberley zal dus waar- schijulijk wel ontzet wordende brug over de Modderrivier moet reeds hersteld zijn. De militairc medewerker van de Times geeft te kennen, dat het ontzet van Kimberley feitelijk al volbracht is, en dat Methuen weldra over Jacobsdal naar Bloemfontein zal kunnen oprukken, na eerst Kimberley van nienwen mondkost te hebben voorzien, daar een krachtige bezetting te hebben achtergelaten en tienduizend vluchte- lingen te hebben gered of weggevoerd. Volgens een telegram aan de .Daily uit Kimberley, gedagteekend 24 November, maakten de belegerden al aanstalten, om Methuen en zijn leger feestelijk in te halen. De belegeraars be- schieten dagelijks aauhoudend Kimberley, maar hun vuur richt zoo weinig schade aan, dat de Engelschen niet eens terugschieten, maar zich er toe bepalen, de Boeren telkens als ze mis- echieten, met hun hoed toe te wuiven. Men verteld nu weer, dat Dr. Jameson in Kimberley is gebleven. FWUILLBTON van Putterskraal). En uit het feit, dat de Boeren ook een inval in Oost-Griqualand in den zin hebben, zou men kunnen afleiden, dat zij zich in Kaapkoionie vrij sterk gevoelen. French en Gatacre zijn tenminste al eenige dageu werkeloos. Het lot van Ladysmith zal vermoedelijk ook binnen enkele dagen beslist worden. Het laatste bericht van het ministerie van Oorlog luidde.alles wel" en de kolonne van Clary nadert meer en meer. 't Schijnt, dat het bombardement de laatste dagen met groote heftigheid is voortgezet. De Boeren willen blijkbaar trachten, de stad nog te nemen. Een telegram van den 25gttI1 meldt, dat de bevelhebber der Boeren, Schalk Burger, een boodschap naar Ladysmith gezouden heeft, met het verzoek, alle gewonden naar het kamp te Ikombi over te brengen. White weigerde, waarop de Boeren weer begonnen te schieten op het hospitaal. Van het Engelsche transportschip .Ismore" zijn de bemanning, 20 paarden en de meeste stukken 52) Gij zult haar niet zien riep de kapitein Hoe zou miin arme zuster uw aanblik kunnen verdragen Gij zijt het levend evenbeeld vau haar overleden echtgenoot gij, die door uw schurkerij haar gemaakt hebt tot weduwe van een man, wiens nagedachtenis voor eeuwig ge- schandvlekt is Hij was onscbuldig protesteerde Stephen. Ik hoop heten ik tracht het t^geloo- ven; maar het zal nooit te bewijzen zijn! Het kan bewezen worden het moet be- wezen worden Wie kan dat doen Ik! De kapitein staarde in de uiterste verbazing den man aan, dien hij voor John Alison hield. Gij kunt dat bewijzen Hoe In den avond, toen Stephen stierf, was ik bij hem. Bij hem op zijn kamer in Exton-street Ik had uitgevorscht, waar mijn broeder was, en ik ging hem bezoeken. 't Was geen aangename ontmoeting eerst; maar ten laatste kreeg ik zijne vergiffenis, en terwijl wij spraken hoorde hij buiten het geroep der krantenverkoopers over den moord. Hij ging een blad koopen toen hij terug kwam, was hij bleek en zeer ontroerd. Hij vertelde mij alles. Hij was onschuldigmaar de schrik, die zich vau hem meester maakte, toen hij zag, in welk een wanhopigen toestand hij was gebracht, veroorzaakte de hartaandoening, welke hem doodde. En gij, zijn broeder, verliet hem, zonder teeken te geveugij, die zijn onschuld kende, deed! geen poging om die te openbaren Stephen aarzelde. Hij was geneigd, de geheeta waarheid te bekennenmaar hij vreesde, dat de kapitein hem niet zou willen helpen in het bedrog dat hij ook 't geld zou weigeren, 't welk hij aan zijn vrouw en kind wilde doen toekomen. Vooreerst hij nog John Alison blijven. zou Gij antwoordt niet, zei de kapiteingrj kent de waarheid gij hebt Stephen's laatste woordeu gehoord, en gij laat toe, dat die verdenking op zijn gedachtenis blijft rusten. Was ik voor den dag gekomen, dan had ik moeten zeggen, wie ik was. Bedenk, dat ik de millionnair Clement Hansell ben. De wereld behoeft niet te weten, dat ik John Alison ben, de bankroetier, die zijn eigen familie ruineerde. Gij waart toen een lafaard, gij zijt het nog Gij hadt zijn vrouw en dochter tenminste die laatste schande kunnen sparen. En dat moet gij nog doen Ja als gij mij wilt helpen. U helpen Ja, ik wil u helpen, door de politie te roepen. Gij zult voor een rechtbank verklaren, wat gij nu mij vertelt. Des kapiteins blauwe oogen fonkelden van ver- ontwaardiging, en hij ademde sneller. Tegenover dezen man, die de oorzaak was van al het leed dat het leven zijner zuster had verduisterd, voelde hij een hevig verlangen naar wraak. De weelde in deze omgeving achtte hij een schande, als hij dacht aan Stephen's laatste levensdagen. bijzonderheden over het gevecht van Dinsdag 28 November. Hij verzekert, dat de strijdmacht der Boeren aldaar aanmerkelijk versterkt was geworden, vooral Zondags, toen een talrijk commando uit Jacobsdal opdaagde, zoodat de geheele macht der Boeren onder Cronje en De la Rey minstens 10,000 man bedroeg. Als gewoonlijk begon het gevecht met een artil- lerie-duel, waarbij het geschut der Boeren goed gericht werd, maar er ontploften weinig granaten. Naderhand outplooide zich de Britsche infanterie, gesteund door de artillerie de kanonnen der Boeren bleven voortbulderen totdat het Engelsche voetvolk op 700 meter van de stellingen der Boeren gekomen was eerst toen openden de Boeren een moorddadig vuur uit geweren en maxims, ofschoon zij nergens zichtbaar waren. De correspondent zegt dat hij nooit zulk moorddadig geweervuur bijgewoond heeftwie rechtopstond viel dadelijk dood neer tal van dooden bedekten het slagveldtelkens stonden de Engelsche soldaten op na plat op deu grond gelegen te hebben, om een eindje hard te loopen en dan weer op hun buik te gaan liggen. Op die wijze bereikten de Schotsche gardes een droge spruit, die hun een tijdlang dekking ver- schafte, maar toeu de Engelschen verder moesten, waren zij opnieuw weerloos blootgesteld aan het- zelfde moordende geweervuur. Op verschillende punten poogden de Engelschen de Modderrivier te bereiken. Een compagnie Hooglanders slaagde er in, aan den overkant te komen, maar moest weer terug, na groote verliezen geledea te hebben, vijf mannen van die enmpagnie werden later dood in de stellingen der Boeren gevonden. De Northumberlands en de lijfgardes beproefden ook de rivier over te steken de eerst- genoemden overrompelden een afdeeling Boeren die zich in een huis schuil hielden dezen heschen de witte vlag, maar tevergeefs, alien werden met de bajonet afgemaakt. Ook de correspondent van de Daily Chronicle beschuldigt de Boeren dat zij verraderlijk op een veldhospitaal schoten en ook dragers van gewonden en verscheiden gewonden doodden. De kolouel der Coldstream-gardes met twintig manschappen verkende zwemmend, onder een regen van kogels, den noordelijken oever van de Modder rivier, een paar mannen werden medegesleept door De millionnair wachtte, tot des kapiteins toorn een weinig was bedaard. Toen sprak hij kalm Als gij mij verraadt, kan ik niets doen als gij mij wilt helpen, kan ik alles. Mijnbloote verklaring van hetgeen Stephen mij vertelde, zou niets geven. Zijn onschuld kan eukel blijken, als de schuld van anderen is bewezen. En zijt gij daartoe in staat Ja. Wat Stephen mij meedeelde, zal de politie een spoor aanwijzen, dat zij kan volgen met kans op succes. Ga dan naar de politie. Ik heb gezegd, waarom ik dat niet kan doen. Als gij mijne aanwijzingen wilt volgen en mij niet lasfig vallen met vragen, beloof ik u, dat Stephen Alison's onschuld glashelder aan de wereld zal worden getoond. Wat wilt ge dan, dat ik doen zal? Zend uw zoon Cecil naar mij toe. Wat kan hij doen Ik begrijp u niet. Ik heb u gezegd, dat gij mij niets vragen moet. Wilt gij hem zenden De kapitein bedacht zich even. Wel beschouwd, was er geen reden tot wantrouwen. Alison had door zijn gift aan Cecil getoond, dat hij inderdaad verlangde, het gebeurde van vroeger goed te maken. Ja, ik zal Cecil zenden, zei de kapitein. 't Is mijn plicht, te doen wat ik kan om Stephen's naam vau die schande schoon te wasschcn. Gij zegt, dat te kunnen welnu, ik houd u aan uw woord. Maar ik beloof u niet, dat ik zal zwijgen over uw identiteit, als het mij op een gegeven oogenblik voorkomt, dat gerechtigheid mij tot spreken vcrplicht. voislagen omkeer in den toestand teweeg (volgens den berichtgever), want niet alleen werden de huizen waarin de Boeren zich schuil hielden, door de granaten in brand geschoten, maar het granaatvuur bracht ook een paniek onder de Boeren teweeg, die vluchtten en hun geweren wegwierpen. Eerst deinsde Cronje's corps af naar den Langen Berg, ge- volgd door andere afdeelingen der Boeren, die hun geschut medenamen, maar hun dooden achterlieten. De Engelschen vonden vele lijken van Boeren, maar eerst Woensdag, toende ruiterij, op verkenning uitgegaan, de stellingen der Boeren ontruimd vond, hoewel het vijandelijke vuur had voortgeduurd tot Dinsdagavond. De Engelsche ruiterij zat toen de terugtrekkende Boeren achterna en nam er verscheiden gevangen, nadat een nieuw geschutvuur der Engelschen onbeantwoord was gebleven. De Engelschen vonden veel kuilen waarin Boeren begraven waren, de huizen waarin zij zich ver- borgen hadden gehouden, waren rookende puin- hoopen. Lorenzo Marquez, 30 Nov. Uit Pretoria van Woensdag Het officieel rapport van generaal De la Rey meldt, dat een sterke Britsche strijdmacht gister- morgen het commando aan de Modderrivier op 25 mijlen van Kimberley aanviel. Er volgde een hevig gevecht, dat twaalf uur duurde. De generaals Cronje en De la Rey namen sterke stellingen in, de Vrijstaters ontvingen versterking. Generaal De la Rey meldt dat hij 17 doodden en gekwetsten had waaronder zijn oudste zoon. De verliezen der Vrijstaters zijn onbekend. Toen de duisternis was ingetreden, trokken de Boeren langzaam naar hun stellingen terug, nadat zij den Engelschen troepen belet hadden den weg naar Kimberley te forceeren. Parijs, 5 Dec. De »Courrier du Soir bevat het volgende telegram uit Pretoria van 2 December „Het gevecht aan de Modderrivier duurde van 7 uur des morgens tot 10 uur des avonds. De Engelsche troepen werden totaal verslagende verliezen der Boeren waren onbeteekenend". In de Maandag in Tivoli te Rotterdam gehouden vergadering van de Vereeniging Het Nederlandsch Paardenstamboek werd, overeenkom- stig den wensch vau de afdeeling Zeeland, besloten Ik wil u niet binden, zei Stephen Alison. Maar laat nu spoedig uw zoon bij mij komen. Kapitein Halford verraste Cecil met de mede- deeling, dat de millionnair niemand anders was dan John Alison, en hij vertelde zijn zoon genoeg van de familiegeschiedeuis om hem te doen be- grijpen, waarom Clement Hansell zich zoo edel- moedig jegens hem had getoond. Toen de jonge man weer het bnis in Grosvenor- Place betrad, zag de millionnair terstond aan zijn gezicht, dat hij op de hoogte was. Meneer Halford, zei hij, uw vader heeft u waarschijnlijk mijn geheim verteld Jaen dat u mijn liulp wenschte in die droevige zaak. Maar wat kan ik doen Ik zal zonder omwegen met u spreken. Gij hebt mij verteld van een jonge dame julfrouw Verity, wier ootn, naar gij zegt, een detective is Ja. Dien man wensch ik eenige dingen te doen weten de ware geschiedenis van Stephen's relaties met Darvell waarom hij dien avond met lord Charlton meeging. Moet ik hem zeggen, wie gij zijt, en dat gij in Exton-street waart op den avond, toen hij stierf Neen. Gij moet eerst met hem onderhan- delen. Zeg hem, dat gij iemand kent, die hem iulichtingen kan geven, welke kunnen strekken om het geheim van die misdaad te openbaren maar ge moet aandringen op 6en voorwaarde en die in geen geval loslaten dat hij gebruik maakt TER NEMSCHE COERMT Xenien. Wit blsil verHChiJnt .tiaandaif. Woeu»dan- en op bU" «len ,itKever »-. J. HlBii te Ter

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1