Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 4 December 1899. 27 24 36 31 34 38 50 48 47 36 51 422 19 s., 3 ij., 1 m., 1 p.k., 3 1. 16 s., 3 ij., 1 m., 2 h., 1 1., 1 k. 16 s., 9 ij., 4 pa., 2 h., 2 m., 3 1. 16 s., 8 ij., 3 k., 2 h., 1 pa., 1 1. 14 s., 7 ij., 5 k., 5 h., 2 pa., 1 1. 17 s., 8 h., 5 ij., 2 pa., 2 k., 1 m., 1 c., 2 1. 19 ij., 17 s., 5 h., 4 m., 4 k., 1 1. 16 s., 13ij., 11 h., 2 m., 2 k., 2 pa., 1 c., 1 1. 14 s., 15 ij., 6 h., 3 k., 2 m., 1 pa., 1 c., 5 1. 14 s., 10 ij., 5 h., 1 k., 1 c., 5 1., 18 s., 16 ij., 4 pa., 3 h., 3 k., 1 c., 6 1. 57299 56928 67906 56501 71198 89511 103941 101138 102415 73809 89947 870593 De vinding was van groote waarde, en zij interesseerde verscheidene kapitalisten voor haar plannen om tot de oprichting van een maatschappij tot exploitatie daarvan te komen. Dit zou haar schatrijk gemaakt hebben, en het was dus geen wonder, dat zij sommen van tusschen de 25 en 50 duizend dollars voor het patent weigerde. Onze lezers zullen zich nog herinneren het in de maaud Augustus gebeurde, met twee personen der equipage van de Belg. s. s. Prince Philippe, toen die boot alhier in lossing lag. Ofschoon eerst aan een ougeval werd gedacht, kwam men door verschillende omstandigheden op het vermoeden, dat de zwaar gekwetste door zijn kameraad, E. de Rooy van St. Anneke, bij Aut- werpen, in het ruim was geworpen. Het onderzoek der politie verschafte in deze geen licht, daar geen der matrozen van de be- matining verklaarde van een vechlpartij iets af te weten. De Rooy, die in Nederland nog gevaugenisstraf te goed had, werd uit het ziekenhuis alhier naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht, waarop ook door het parket uit Middelburg een ouderzoek werd ingesteld, naar het op de //Prince Philippe" gebeurde. De zwaar gekwetste is uit het ziekenhuis alhier naar het Stuijvenberghospitaal te Antwerpeu overgebracht. Vermoedelijk is De Rooy, na in Nederland zijne straf te hebben uitgezeten, uitgeleverd aan de Belgische justitie. Althans dezer dagen is bovengemelds zaak voor de 2de Boetstraffelijke Kamer te Antwerpen behandeld. Als deskundigen werden gehoord de heeren Spruitenburg, arts alhier en Balieux, geneesheer te Antwerpen. Beiden verklaarden, dat de toestand van den ge- kwetsten van dieu aard was, dat ieder oogenblik de dood te wachteu is. De matrozen van de //Prince Philippe" alsgetuigengehoord, verklaarden bij hitgevecht niet tegenwoordiggeweest te zijn, maar dat zij de overtuiging hadden, dat Van Rooy zijn makker in het ruim geworpen beeft. Van Rooy werd vrijgesproken. Gedurende het loopende jaar zijn aan den spoorweg alhier de volgende zeeschepen aangekomen om aldaar te lossen of te laden. Maand. Getal. I Geladen met: K.m. inhoud I bruto. Jauuari Eebruari Maart April. Mei Juni Juli Augustus September October November In deze kolom beteekenen de letters s. stukgoederen, ij, ijzer, pa. pijpaarde, h^hout, m.minerie.k. kolen, pk.pitchkolen, c. coces, 1. ledig. Uitgevaren zijn: in Januari 17, in Februari 17, in Maart 26, in April 27, in Mei 29, in Juni 29, in Juli 44, in Augustus 38, in September 38, in October 32 en in November 44 zeeschepen, totaal 341. 4 Zijt gij John Alison vroeg hij, zoodra hij zich genoeg hersteld had om weer te kuunen spreken. Zijt gij de schurk, die zijn broeder geruineerd en zijn zuster in't graf geholpen heeft Dus gij zijt hier onder een valschen naarn en men zegt, dat gij miliionnair zijt Ja maar ik ben pas kort in Engeland. Ik wilde een middel vinden om boete te doen voor het verleden; om de fortuin, welke ik mijn broeder hebt ontroofd, terug te geven. Het toeval voerde uw zooti tot mijik durfde hem niet te zeggen, wie ik wasdoch ik trachtte hem te helpen. 't Was de eerste dienst, dien ik aan een Halford kon bewijzen. Ik was gekomen, om het geld aan Clement Hansel] terug te brengen, zei de kapitein trotsch ik zal het nu overhandigen aan John Alison. Neen, dat moet u niet doen U moet het beschouwen als uw eigen want als Stephen geleefd had om van mij het geld te ontvangen, waarop hij recht had, zou hij zich zeker beschouwd hebben als uw schuldenaar voor veel grooter som dan deze. Toen het ongeluk hem trof, heeft u een tehuis gegeven aan zijn vrouw en kind. Stephen Alison's vrouw is mijn zuster't was mijn plicht, te doen, wat ik deed. Jaen 't is mijn plicht, haar terug te geven, wat ik haar echtgenoot ontstal. O, kapitein Halford, la it mij het geld op uw naam deponeeren bij uw bank. De helft van mijn vermogen miju geheele vermogen zal het hare zijn. Wat gij voor Stephen's vrouw en kind doet, zal geen edelmoedigheid zijn van uwe zijde, John Alison; 't zal een daad van rechtvaardigheid zijn. En als ik het gedaan heb, vervolgde Stephen Met bestemming voor Gent werden gedurende de maand November opgeschut 74 schepen, met een bruto-inhoud van 192,153 M3. en werden komende van daar afgeschut 77 schepen. Voorts werden opgeschut 765 en afgeschut 735 binnenvaartuigen. Stoppeldijk. Tot onderwijzeres in de nuttige handwerkeu is benoemd mej. Chr. Baart alhier. IJzendijke. Tot ontvanger-griffier van den Zachariaspolder, le deel, onder deze gemeente, werd Zaterdag door ingelanden gekozen de heer Victor Hendrikse, ter vervanging van wijlen den heer J. F. Carpreau. Oostburg. De heer P. C. de Roeck, onder- wijzer te Boschkapelle, is als zoodanig benoemd aan de R. K. school alhier. 's Gravenhage, 4 Dec. Bij Kon. besluit is benoemd tot bewaarder der hypotheken en scheeps- bewijzen te Goes, de heer A. Tukker, thans ont- vanger der registratie en domeinen te Hulst. Bij Kon. besluit is benoemd tot ontvanger der belastingen te Lobith de heer E. Smilde, thans ontvanger te Ter Neuzen, en te Lemmer deheer P. Leporte, thans ontvanger te Aardenburg. '8 Gravenhage, 4 Dec. Het gevecht op 29 November bij Modderrivier duurde 14 uren. De artillerie der Boeren maaide vreeselijk onder de Engelschen. De Highlanders werden teruggedreven zonder hun doel, het overtrekken der rivier, te bereiken. Londen, 4 Dec. De Boeren behielden hunne positie ten noorden van de Modderrivier, totdat de duisternis een einde maakte aan het gevecht, toen zij met het geschut uieuwestellingen innamen. Het bombardement van Ladysmith wordt krach- tiger. De verliezen zijn grool. Dezer dagen ontving de weduwe van den indertijd tusschen's Hertogenbosch en Den Dungen door een militair wielrijder aangereden werkman, waardoor deze viel en kort daarop overleed, het bericht dat zij bij besluit van den minister van oorlog in het genot is gesteld van f 6 per week, voor den tijd van tien jaren, met dien verstande, dat bijaldien zij tusschentijds mocht komen te overlijden, dit geld aan haar kinderen beneden den 20jarigen leeftijd zal worden uitgekeerd. Dit ministerieele besluit zal ongetwijfeld alge- meene goedkeuring verwerveu. Maar en deze vraag geldt niet den minister, maar de ambtelijke langzaamheid waarom moest daarmede een half jaar gemoeid zijn Want, tenzij de goede daad volmaakt werd door 't geld alvast uit te betalen, had dat gezin van honger kunnen omkomen in afwachting van de gunstige resolutie. Aan het strand onder Loosduinen nabijden toren der Delftsche waterleiding is aangespoeld een groote visch, ongeveer 10 meter lang en 2 meter hooog. Men meldt Te Katwijk aan den Rijn zonk een zandschuit, die water schepte. De opvarenden kwamen in het kanaal terecht, met het ongelukkigge volg, dat de schipper, een 23jarig jongeling uit Leiden, verdronk. De eerste December is voor Den Briel een historische dag, omdat dan het feit herdacht wordt dat deze stad zich van de Franschen verloste in het jaar 1813. Langzamerhand is echter die herinnering in Den Briel verflauwd. Achtte koning Willem I het feit van genoegzame beteekenis om bij Kon. besluit van 10 Dec. 1817 een zilveren eerepenning in te stellen, de lieden die hem droegen werden uitgelachen. Ook de avond-gods- dienstoefening, voor 1 Dec. ingesteld, verdween tegen het midden dezer eeuw. Lang nog bleef de gewoonte standhouden dat de Catharina-toren en het stadhuis vlagden en het carillon bespeeld werd. Thans echter behoort ook dit tot het verleden. De politie te Utrecht heeft een 19jarige winkeljuffrouw aangehouden, die zich ten nadeele van haar patroon, den heer V., aan het Oudkerk- hof, had schuldig gemaakt aan diefstal van ver schillende winkelartikelen. Het is der politie mogen gelukken, een groot gedeelte dier gestolen goederen bij een bekend opkooper aan den Spring- weg in beslag te nernen. Het gestolene had een waarde van ongeveer 150, welk bedrag grooten- deels besteed is aan mooie kleeren. Te Amsterdam stapte ieraand, van Alkmaar afkomstig, van een tram en viel daarbij. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het gasthuis gebracht. Daar aangekomen bleek hij reeds over- leden te zijn. Dezer dagen is te 's Hage een gehuwde vrouw plotseling overleden, onder omstandigheden en ver- schijnselen die deden denkeu aan vergiftiging door zenuwachtigals ik u bewezen heb, dat ik niet meer de John Alison van vroeger ben. wilt gij mij dan toestaan, dat ik Marie Alison zie dat ik haar zeg, hoe oprecht mijn berouw is; wilt gij toestaan, dat ik haar om vergeving srneek (Wordt vervolgd.) het gebruik van spijs. Hoewel een voorloopig scheikundig onderzoek niet bepaald tot overlijden ten gevolge van vergiftiging concludeerde, is het stoffelijk overschot ter schouwing overgebracht naar het academisch ziekenhuis te Leiden. Te Dalfsen gingen twee jongedochters, die uit de catechisatie kwamen elkaar met messen te lijf. Een van haar werd zoodanig verwond, dat ze geneeskundig moest worden behandeld. Er is een mooi nieuw woord voor een leelijke zaak uitgedacht. Een Nederlandsch blad bericht, dat (in Amerika) twee treinen //hebben geteleskopeerd." In duidelijk Hollandsch noemt men datin elkaar gereden. We schijnen weer in het seizoen der spoor- wegongelukken te zijn. Een ontsporing daags is 't minste, dat er te vermelden valt. Gister-nacht is te Barendrecht een goederentrein der Staatsspoor ontspoordvier wagens werden uit de rails geworpen en een gedeelte van het perron werd vernield. De reizigers met den eersten trein van Rotter dam naar Antwerpen moesten Donderdag-morgen aan het station Essen een half uur wachten, omdat er. geen locomotief beschikbaar was om den trein verder te brengen. De Fransche post en de reizigers verkregen ook geen aansluiting naar Holland, wijl de mist in Belgie zoo dik was, dat men op 10 meters afstaud geen voorwerp kon onderscheiden. Bij den logementhouder Van der Stam te Rotterdam nam dezer dagen een 28jarige matroos, uit Portugal afkomstig, 'zijn intrek. 3 jaar had hij gespaard om een sommetje van f 132 over te garen en dat vertrouwde hij aan den loge menthouder toe. Toen hij daar 5 dagen gelogeerd had (over dag was hij meest uit en verteerde dus weinig bij Van der Stam) vroeg de matroos zijn geld terug, maar nu werd hem een stuk papier overgelegd met eenige cijfers er op, waaruit moest blijken dat Van der Stam geen cent meer te vorderen had. Nu heeft de arme matroos zich bij de politie beklaagd over deze handelwijze. Te Dreumel bij Tiel liggen een 500 Rijn- schepen op de rivier. De vaargeul is 61/2 voet diep en slechts zoo breed, dat er maar een schip kan passeeren. De heer C. A. Bergaer te Grand Rapids (Michigan, Noord-Amerika) schrijft in het Nieuws o. a. het volgende Hadden we de vorige maand een buitengewoon goed bezochte //mass-meeting", waar eenstemmig de, hartelijkste sympathie voor de Zuid-Afrikaanders werd uitgesproken en de lage, hebzuchtige politiek van 't machtige Engeland werd veroordeeld, dit werd niet genoeg geacht door mij en vestigde ik weer in den //Democrat" er de aandacht mijner landslui op, dat 't beter ware een fonds voor der Boeren weduwen en weezen te stichten. Spoedig daarna verschenen er meer artikelen van locale schrijvers de wenschelijkheid uitende om een fonds voor 't Nederlandsche Roode Kruis ten behoeve der Boeren daar te stellen. En nu zijn we reeds zoo ver. De vice-consul der Nederlanden voor den Staat Michigan, de heer Jan Steketee, ridder der orde van Oranje-Nassau verklaarde zich be- reid, geld voor dit edele doel in ontvangst te nemen en naar 't hoofdkwartier van 't R. K. ten uweut over te sturen. Reeds is meer dan f 1750 bij _elkaar. De meeste Hollanders alhier zijn werklieden met groote huisgezinnen, welke niet veel missen kunnen, daar de locale loonen, ondanks alien //prosperity", nog niet hoog zijn. De bal is aan 't rollen, en minder dan f 2500 wil de vice-consul niet naar Nederland oversturen. Doch deze edele demonstratie bepaalt zich niet alleen tot deze stad. In alle Hollandsche Kolonien in 't uitgebreide Amerika worden collectes gehouden voor onze onvergelijkelijke dappere stamgenooten in het verre Zuid-Afrika, en ik acht't als geboren oud-Amster- dammer, een groote eer, aan deze agitatie een zoo werkzaam aandeel te nemen. De treurige mislukking van een veelbelovend leven is zoo juist aan het licht gekomen door den dood van een bekwame vrouwelijke dokter in Philadelphia. Terwijl zij het geheim van een vinding bezat, waarvoor zij reeds 50,000 p. st. geweigerd had, stierf zij in het armenhuis, waarheen zij stervend gebracht werd van een zolderkamertje. Zij had een goede praktijk, toen zij belang begon te stellen in het conserveeren van levensmiddelen zonder ijs. Na verscheidene proeven vond zij een formule, die vleesch, groenten enz. voor onbepaalden tijd conserveerde en onschadelijk was voor de gezondheid, bestaande in het brengen van ozon in de te bewaren stof. Het ging niet zoo snel, als zij gehoopt had, en zij verdiepte zich zodzeer in dit haar levenswerk, dat zij haar patienten verwaarloosde en hen een voor een verloor. Een maand of wat geleden verloor zij den laatsten patient, en begon zij, zonder een cent in haar bezit, van gasthuis tot gasthuis te gaan, genezing zoekend voor de nier- ziekte, waaraan zij leed, totdat zij eindelijk stervend werd gevonden. Pogingen werden aangewend om haar te bewegen, de geheime formule, die zooveel waard was, voor haar dood aan een vriend mee te deelen, doch zij was ijlend en kwam niet weder tot bewustzijn, zoodat het geheim met haar in net graf ging, tot leedwezen van hen, die erhun hoop voor de toekomst op gebouwd hadden. Naar aanleiding van een aanklacht te Nieuw- munster, een dorpje tusschen Ostende en Blanken- berghe, ingediend tegen een weduwe, heeft de justitie een onderzoek ingesteld, waarbij bleek dat de vrouw zich van haar jongste kind, een zuigehng van hoogstens acht dagen, had ontdaan door het levend te begraven. De ontaarde moeder is, ondanks hare stellige ontkenning en haar be- weren, dat het kind dood geboren was, in arrest genomen. Dat de hond in vele opzichten goede hoe- danigneden heeft, is bekend en in al de school- boekjes treft men hem aan als een eerlijk, trouw, edel enz. huisdier. Het spijt ons op deze goede repulatie iets te moeten afdingen honden, en vooral bull-doggen en vooral Engelsche bull-doggen, schijnen er geen kwaad in te zien, zich met dieven en zakkenrollers te associeeren en hun in hun handwerk behulpzaam te zijn. Te Parijs, in de Avenue Daumesnil, werd een oude heer onderste boven geloopeu door een grooten mastiff of Engel schen bull-dog, die hem bij de jaskraag vastgreep. Gelukkig snelden een man en vrouw toe en ver- losten den ouden man uit zijn netelige positie. Op hetzelfde oogenblik echter, dat de heer zich uitputte in dankbetuigingen tegen zijn redders, naderden twee politiedienaren, die man en vrouw arresteerden. Deze twee bleken gevaarlijke zakken rollers te zijn, die argelooze voorbijgangers door hun hond lieten aanvallen, daarna optraden als hulpvaardige toeschouwers en meteen hun slag sloegen. Ook de oude heer was reeds door de twee of zoo men wil door de drie gauw- dieven van portemonnaie, horloge, enz. beroofd. The Cape Times, het voornaamste dagblad der Kaapkolouie, heeft in zijn groot gebouw een stoomfluit laten uiaken, welke, telkens als er be- langrijke telegram men ziju gekomen, met een doordringend gefluit daarvan kennis geeft aan Kaapstad's inwoners, die dan komen toesnellen, om de bulletins te koopen. Het denkbeeld zegt een Duitsch blad is niet kwaad. Maar men kon het nog verder uitwerken door in den aard van het geluid te kennen geven van welken inhoud het bericht is, en b.v. oorlogsberichten door een kanonschot aan te kondigen, de aankomst van beroemde kunste- naars of een nieuw sensatiestuk door de //groote trom" of de bazuin der reclame enz. De Hemel zeggen wij beware ons er voor, dat het hier navolging vindt Olive Schreiner, de zuster van den eersten Minister der Kaapkolonie, heeft aan W. T. Stead een briefje gesclireven dat deze in War against War in South Africa opneemtO het volk van Engeland heeft het niet begrepen, het heeft het niet begrepen. Er zal een tijd van vreeslijk ontwaken komen, als het begrijpt wat het gedaan heeft. Onze dappere, heldhaftige Transvalers sterven, en moedige Engelsche soldaten vallen, en de ellendige horden van bloedzuigers en geld- makers liggen rustig te loeren om te voorschijn te komen als de oorlog voorbij is Ik zend met de boot eenige telegrammen, die de censuur heeft opgehouden. Alles wordt gedaan om te beletten, dat de stemming in Zuid-Afrika bij de Koningin en het volk van Engeland bekend wordt." Te Brussel is een man, een oud-militair van het Nederlandsch leger, aangehouden die zeide dat hij naar Transvaal ging en door de regeering der Zuid-Afrikaansche republiek gemachtigd was een korps aan te werven waarvan hij tot opper- bevelhebber was benoemd. Die brigade, dertig- duizend man sterk, wachtte hem te Rotterdam, waar zij aan boord zou gaan van door Transvaal gezonden schepen. Men begrijpt dat er van het reisje niets zal komen, maar den opperbevelhebber een heel wat nederiger positie wacht. Het is bekend dat kanonschoten een recht- streekschen iuyloed op den dampkring kunnen hebben. De Italiaansche wijnbouwers weten dat ook en bestrijden nu den hagel met kanonschoten en volstrekt niet zonder succes. Dank dit middel is de schade door den hagel aangebracht met 70 tot 80 pet. verminderd. In geheel Italie zijn reeds een duizendtal plaatsen waar dergelijke inrichtingen tot bescherming van de wijngaarden tegen hagelslag zijn opgericht. Ziedaar een geschut waarvan de uitwerking geen vreedzame gemoederen zal verontrusten. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat een matroos ziju vrouw en vier kinderen in een ver- trekje opsloot en toen het huisje met dynamiet vernielde. De elleudeling is op de vlucht. Te New-York is de bark Silicon aangekomen, die berichtte in de Noordelijke IJszee een oud Russisch schip te hebben gevonden, dat blijkens de scheepspapieren in 1848 verlaten was, en ver moedelijk 51 jaar ingevroren heeft gelegen. Een gelukkige familie, die te Rijsel woont en uit vader, moeder en vier zoons bestaat, werd

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2