Gemengde berichten. Telegrafische berichten. TER NEUZEN, 29 November 1899. Bij den burgemeester dezer gemeente is het volgende schrijven ingekomen Amsterdam, 27 Nov. 1899. Den Edelachtbare Heer Burgemeester van Ter Neuzen. Edelachtbare Heer Namens het bestuur der Ned. Z.-A. Vereeniging, heb ik de eer u de goede ontvangst te berichten, der mij voor Transvaal van wege uwe gemeente overgemaakte gelden ad f 1423,15 in zichten Ned. Bank. Wij danken de gevers voor hunne bijdrage en uw Comite voor zijne bemiddeling. Hoogacbtend, Uw dw. dienaar, Mr. J. B. LOMAN. Penningmeester. Naar aanleiding van bovenstaand schrijven ver- zoek ik den gevers, voor hunne gaven, en het Comite, voor de verleende hulp bij het inzamelen, den dank van het bestuur der Nederlaudsche-Zuid- Afrikaansche Vereeniging alsmede mijn dank te willen aanvaarden. GEILL. (In ons vorige nummer is de iijst van't Zwaantje enz. f 10 te laag, die van Sluiskil f 10 te hoog opgegeven.) Ingelanden van De Vereenigde polders van Ossenisse besloten tot het verhoogen van 2 vakken zeedijk, nl. 440 meter lengte tusschen de hecio- meterpalen 5 en 10 en 744 meter lengte tusschen de hectometerpalen 12 en 20. De kruinshoogte van den zeedijk zal opgewerkt worden tot 3,80 meter boven gewoon hoogwater, welke hoogte overigens reeds bestaat voor den Westelijken zee dijk des polders. IJzendijke. Maandag is alhier door de afge- vaardigden van het Waterschap der uitwatering van de Vereenigde polders van de Sluis tegen den Magdalenapolder, Biervliet, benoemd tot ont- vanger-griffier de heer C. A. Carpreau met 4 stemmen. De heer V. Hendrikse had 2 stemmen. De vacature ontstond door overlijden van den heer J. F. Carpreau. In een denzelfden dag aldaar door stemhebbende ingelanden van den Kleinen Jonkvrouwpolder ge- houden vergadering werd in een zelfde vacature benoemd tot ontvauger-griffier de heer V. Hen drikse, met bijna algemeene stemmen. De heer C. A. Carpreau had verzocht niet in aanmerking te komen. Nog negen plaatsen van ontvanger-griffier en een van dijkgraaf moeten worden vervuld waarvoor verschillende sollicitanten zich met meer of minder kans opdoen. Louden, 29 Nov. Generaal Methuen rappor- teert omtrent een grooten slag bij Modderrivier een der zwaarste in de annalen van het Britsch leger. Hij vond 8000 Boeren verschanst over de rivier, die onmogelijk te overvleugelen waren. Na een hevigen strijd van 10 uur en na zware verliezen is het slechts een klein gedeelte der Britsche troepen gelukt over de rivier te komen. Daarna sprak zij zacht en vleiend. als een moe- der tot haar kind Lieve Max De eed, dien ik zwoer op den dag, toen ik hoorde, dat je vermoord was, zal ik houden en dan kom ik bij je, mijn Beveling Geen trek van smart was op het bleeke gelaat in de zachte oogen geen fonkeling ran haat of wrok alleen van liefde, die geduldig wacht en geen vrees kent. HOOFDSTUK XL. De klerk van Sampson Gaygold. Jack Darvell was razend verlegen om geld. Hij had in den laatsten tijd zeer sterk gewed en ver- loren, en met zijn werkzaamheid als lokvogel voor Gaygold en andere geldschieters was het uit. Nu 't uitgekomen was, dat hij lord Charlton in aan- raking had gebracht met een ex-tuchthuisboef, die volgens de algemeene opinie den lord vermoord had, Bet men den heer Darvell links liggen. Menschen, die hem bij zijn voornaam hadden genoemd en zeer gemeenzaam met hem plachten te zijn, deden nu, of ze hem in't geheel niet kenden. De eerste maal, dat hij bij een wedren verscheen, nam niemand notitie van hem, en hij gevoelde, dat't met zijn loopbaan als ,/gentleman" gedaan was. Zijn laatste hoop was gevestigd op het hem toekomend deel van de 20,000 pond. Daaraan zou hij genoeg hebben, om te kunnen afwachten, dat de storm overdreef, eer hij weer nieuwe slacht- offers zou kunnen maken. Doch een briefje van Gaygold, in heel voorzichtige termen gesteld, deed hem weten, dat de heeren van het administratie- kantoor bezwaar maakten tegen de uitbetaling en blijkbaar uitstel wilden, in de hoop, dat er dan misschien bewijzen zouden kunnen gevonden wor sen, dat er valsch gespeeld was. Wat 't voor Jack nog erger maakte, was, dat Naar men verneemt, moet door de rechtbank te Middelburg in raadkamer beslist zijn dat er geen termen bestaan om eene vervolging in te stellen tegen den machinist, die den sneltrein bestuurde, waarmee op den avond van 1 Juni het ernstige ongeluk aan het station te Vlissingen plaats had. Bij de familie te Haarlem is bericht ge- komen dat de heer Hendrik van Cittert in het gevecht bij Elandslaagte gesneuveld is. Hij was de zoon van den vroeger in Haarlem welbekenden bouwkundige Jan van Cittert en bereikte den ouderdom van 87 jaar. In bet begin van dit jaar woonde hij nog te Velp. Den 20'Un April vertrok hij weder naar de Transvaal, met zijne vrouw, vijf kinderen en zwager, nadat hij bijna twee en een half jaar in Nederland gewoond had. Voor dien tijd was hij reeds ruim negen jaar in Transvaal gevestigd geweesi. Nadat reeds twee paarden onder zijn lichaam doodgeschoten waren, werd hij, voor de derde maal zelf getroffen door eenen bom, en gedood. Bij de familie te Tholen is naar de ,/N. R. Ct." meldt bericht ontvangen, dat de heer S. Lindhout uit die gemeente bij het gevecht te Elandslaagste gewond is. De wonden, hoewel niet gevaarlijk, zijn erg pijnlijk, wijl het lanssteken zijn. In het bij de familie ontvangen schrijven, gedateerd 23 October, gewaagt de heer L. van de goede verpleging. Mej. Dijksterhuis te Groningen heeft Zondag bericht ontvangen, dat haar zoon in den slag te Elandslaagte in de zijde door een schampschot verwond is. Hij werd door de Engelschen op- genomen. Maandagavond is men te Tilburg weder aan het snijden en steken geweest. De heer V., die aan het fietsen was, werd onverwachts aangevallen en zoodanig gestoken dat hij bewusteloos naar huis moest vervoerd worden. De dader is in hechtenis. Later werd nog een der personen gearresteerd, die bij een vechtpartij een agent van politie over den arm had gesneden. De hulp der brandweer te Amsterdam werd Maandagavond omstreeks 11 uur ingeroepen voor een uitslaanden brand in de Van Hogendorpstraat buiten de Muiderpoort. Door het vallen van een petroleumlamp was brand ontstaan in een kruide- nierswinkel. De vrouw des huizes schoot toe, maar toen zij de reeds brandende venstergordijnen wilde afrukken, deelde het vuur zich mede aan hare kleeren. Brandende vloog ze de straat op, gevolgd door haar man, die zich op haar wierp en zoo doende het vuur doofde. Met brandwonden aan handen en voeten werd zij naar het Binnen- gasthuis gebracht en daar verbonden. De kruide- nierswinkel, de daarachter gelegen alkoof en achter- kamer, en de voorkamer der eerste verdieping, bewoond door een politie-agent brandden uit. De geleden schade is door assurantie gedekt. De kruidenier was verzekerd voor een bedrag van 1300. De Haagsche rechtbank gelastte Maandag een nader onderzoek naar de verstandelijke vermogens van den man, die aan epileptische toevallen lijdt en die nog erger deed voorkomen door hondenbloed in den mond te nemen en eene bloedspuwing na- bootste om zoodoende nog meer medelijden op te wekken. Als deskundigen werden benoemd de heeren drs. Cowan en Tellegen. De zaak zal 15 meneer Joyce, die nauwkeurig op de hoogte bleef van de loopende geruchten en het werkelijke nieuws in de moordzaak, zijn dochter trachtte te bewegen, echtscheiding te vorderen, en Molly, op wien de moord grooten indruk had gemaakt, toonde zich geneigd, den raad haars vaders op te volgen. Zij sprak er van, naar het tooneel terug te keeren en een engagement aan te gaan voor een lange tournee in de provincieen Darvell merkte, dat zij reeds bij een artistiek agentschap was ge weest voor zulk een verbintenis, en dat papa Joyce mee op reis zou gaan. Het maakte Darvell zenuwachtig, dat ieder hem wantrouwde, zelfs zijn eigen vrouw. Het was niet waarschijnlijk, dat hij van haar geld zou loskrijgen, en geld moest hij toch hebben. Hij dacht er over, stilletjes te verdwijnen naar Amerika. Op Gaygold kon hij toch ook niet te veel reke- nen die deed alles om hem op een afstand te houden. De eenige kans was nog, het dien brave zoo lastig te maken, dat deze laf als elke schurk hem een goede som gaf, om hem het land uit te krijgen. Hij besloot, den volgenden morgen een bezoek te brengen bij den woekeraar. Bliss, de klerk van Sampson Gaygold, beant- woordde de bewondering, die zijn patroon voor hem had, volstrekt niet. Hij haatte den woeke raar, met den fellen haat van een oprecht, jeug- dig gemoed, en het koste hem moeite, dit te verbergen. Hij had de betrekking aangenomen, wijl het noodzakelijk was, iets voor den kost te doen, nu zijn vader alles had verspeeld; en de- zelfde woekeraar, die den ouden zeekapitein geheel uitgepluDderd had, gaf nu genadig den zoon een pond salaris per week waarvan de helft werd afgehouden tot afbetaling van des vaders schuld, met den intrest er bij. Januari opnieuw behandeld worden, ten einde alsdan uit te maken of de man toerekenbaar is voor de hem bij dagvaarding ten laste gelegde feiten. Woensdagmorgen is de locaaltrein van Medem- blik bij aankomst in het station Hoorn, met vaart tegen den stootblok gereden. De materieele schade was tamelijk aanzienlijk, maar ook passagiers werden gewond. Naar de Arnh. Ct. meedeelt, is een der reizigsters ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleden. Men meldt uit Ambt Hardenberg aan de Zw. Ct. Zondag 19 dezer vervoegden zich in de herberg van P. te Lutten eenige opgewonden jongelieden, die den herbergier met messen te lijf wilden. Deze nam om zich te verweren een pook en gaf daarmede een der bezoekers, zekeren S., een slag op't hoofd. In 't eerst was deze wonde niet erg, doch later zwol het hoofd zoodanig op, dat S. naar het ziekenhuis te Zwolle werd vervoerd, waar hij eergister is overleden. Sedert eenige dagen staat er te Heerlen in het hotel van den heer V. Mechelen een koffer, zonder dat men weet wie de eigenaar daarvan is, noch wie die daar heeft gebracht. Bij onderzoek naar den inhoud bleek Maandag, dat de koffer voor een waarde van f 60.000 aan kostbaarheden bevat, waarschijnlijk van diefstal afkomstig. De politie is er mede in kennis gesteld. Als ver- dacht de koffer daar gebracht te hebben, wordt een Duitscher gezocht, wiens signalement be- kend is. Vijf personen, die bij het station Montparnasse in een rijtuig eerste klasse hadden plaats genomen, zijn bedwelmd geraakt door koolzuur, die uit het vermarmingstoestel opsteeg. Met veel moeite kon men vier van hen tot het leven terugroepende vijfde bleek gestikt te zijn. Zaterdag werd nabij Aken een wisselwachter en dicht bij het station Remagen een schaapherder, beiden door onvoorzichtigheid, door een trein gegrepen en vermorzeld. Te Vincensa is bij de militaire overheid een klacht ingediend tegen een officier, die zijn burgerlijk huwelijk Bet voltrekken in klein tenue. Een Fransche maire heeft indertijd eens aardiger gedaan. Met groote praal zou een huwelijk in de eerste kringen voltrokken worden, waarom de maire alles had gedaan voor een waardige ontvangst. Maar toen de stoet aankwam, bleek dat alle pracht voor de kerk was bewaard en dat het bruidpaar op het stadhuis in de eenvoudigste kleeding kwam. De maire, die in groot pontificaal was, verwijderde zich even, en kwam terug in zijn hemdsmouwen Uit Pretoria wordt aan 't N. v. d. D. geschreven Op het slagveld (van Elandslaagte) heeft men lijken gevonden van strijders, die gevallen waren in een gevecht, waar slechts geschoten werd. Die lijken hadden, behalve kogelwonden, ook lansste ken Een mijner kennissen, een jong en veel- beloovend Transvaler, dien ik reeds meer dan drie jaren dagesijks ontmoet heb, gaf zich als een der laatste strijders na het gevecht over; toen hij zijn geweer overgaf met deu uitroep „pardon 1" stak een der lanciers, die een charge op de vluch- telingen maakten, hem in de zijde. Toen het geweer overgegeven was, stak de lancier opnieuw naar den gevangene, die den steek afweerde met zijn arm, waardoor de lanspunt heendrong. De ongelukkige jonge man vie] toen achterover in een drogen greppel. wKill the bugger(steek De jonge Herbert Bliss deed zijn plicht, zoolang hij in't kantoor was; hij was beleefd jegens ieder die kwam, stipt in zijn werk, en zijn handschrift was even onschuldig als zijn glimlach. Als hij het adres geschreven had, werden de brieven van den heer Gaygold altijd zonder wantrouwen geopend door de personen, aan wie ze gericht waren. Er was in dat handschrift niets, dat argwaan wekte of den geadresseerde" noopte, den brief terzijde te leggen. 't Was lunchtijd .voor Bliss. Hij klopte aan 't kantoor van zijn patroon en waarschuwde, dat hij heenging. In plaats van op zijn gemak te slenteren, als gewoonlijk, liep de klerk snel een paar straten door tot aan een pleintje. Daar liep een man kalm op en neerhet was sergeant Verity. De detective had toevallig door een van Gaygold's clienten over den klerk hooren spreken. Hij had toen met Bliss kennis gemaakt en was hem gaan polsen. Verity ontdekte spoedig, dat de jongeling van walging en minachting voor zijn patroon ver vuld was hij merkte ook, dat hij met een eerlijk mensch te doen had, nam hem in vertrouwen en vertelde hem, dat de politie gaarne zou weten, in hoeverre Gaygold en Darvell samen //gewerkt' hadden. De inlichtingen, door Bliss gegeven, lieten bij Verity geen twijfel, dat de twee schurken samen bezig geweest waren, lord Charlton af te zetten, en het werd hem spoedig klaar, dat Darvell moest deelen in het voordeeltje, dat de levensverzeke- ringspolis hun zou verschaffen. Toen Bliss den politie-beambte naderde, zei deze Wei, jongeheer, nog nieuws Ja. Darvell is er van-morgen geweest. Ik hoorde, dat ze ruzie hadden. Ze schreeuwden zoo den smeerlap dood 1) riepen de kameraden van den dapperen lansier, die nu nogmaals naar den gewonde stak, hoewel zonder gevolg vanwege de ingevallen duisternis. Na eenige uren kroop het slachtoffer uit de sloot en bereikte den volgenden dag Newcastle, waar hij vernam dat zijn naam op zijn doodenlijst stond. Dit is slechts een der vele staaltjes, welke ik zou kunnen aanhalen. Op het kasteel Flemille Haute, bij Luik, behoorende aan den heer Pierpont, was op een der torens van het kasteel een vergaarbak van acetyleen ingericht. De portier had s morgens het noodige water gestort, om gas voort te brengen, maar er had een ontsnapping plaats. Het vertrek, waar de vergaarbak stond, was met acetyleengas gevuld, toen, in den avond, de portier, met een brandende lamp en gevolgd door mevr. Pierpont, er zich heen begaf. Onmiddellijk had eene ontploffing plaats, welke den toren deed instorten. De ongelukkige portier werd terstond gedood, mevr. Pierpont kreeg gevaarlijke brandwonden. Er ontstond brand, maar deze werd spoedig gebluscht. In een van de voorsteden van Parijs leefden sedert eenigen tijd een Belgische man en vrouw te zamen, die de bovenverdieping van hun woning verhuurd hadden aan een vijftig-jarige dame, die vroeger als femme-canon aan een circustroep ver bonden was geweest. Reeds meermalen had die herculische vrouw gedreigd tusschen beide te komen, wanneer zij bemerkte dat de man ziju echtgenoote mishandelde, hetgeen nogal eens scheen voor te komen. Donderdag nu hoorde zij weder hulpgeroep van de vrouw, die beneden haar woondete hulp ge- sneld, vond zij de deur gegrendeld, maar dit was voor haar een kleinigheid, Een fikschen schouder duw en de deur kraakte uit het paneelop de grond lag de ongelukkige vrouw, terwij] de man haar bij de haren vasthield en reeds een wonde had toegebracht aan de keel. Oogenblikkelijk greep de kanon-vrouw den laffen moordenaar aan en diende hem met handen en voeten zulk een pak slaag toe, dat hij niet beter wist te ontkomen, dan door uit het raam te springen, zoodat hij op straat terecht kwam, waar hij door een politie-agent werd vastgegrepeu en in verzekerde bewaring gebracht. Tot groote geruststelling van de vrouwelijke Simson bleek, dat de wonde, die haar beschermeling had gekregen, niet doodelijk was. Men heeft zich bezorgd gemaakt, dat 't den Boeren in Zuid-Afrika aan patronen zal kunnen gaan ontbreken. Daarvoor heeft geen vrees te bestaan. Iemand, die dezer dagen uit Pretoria in Den Haag aankwam, bracht het bericht mede, dat de Transvaal twee patroonfabrieken heeft, waar dag en nacht aan 't vervaardigen van ammunitie werd gewerkt. Van 't bestaan van die volledig toegeruste werkplaatsen was voor den oorlog niets uitgelekt en daardoor ook aan het Engelsche bestuur aan de Kaap niets bekend. In het station van La Louviere zijn door het parket uit Bergen vijf waggons, geladen met oud ijzer, in beslag genomen. Onder de lading bevonden zich niet minder dan 50.000 kilo giet- ijzer, dat uit verschillende fabrieken gestolen was, en door de dieven voor 6.26 francs de 100 kilo gram aan een heeler was verkocht. hard, dat ik het in 't voorkantoor kon hooren. Darvell vroeg om contantenGaygold vloekte en zei, dat hij de geheele zaak had bedorven er zou geen penning van de verzekering terecht komen. Toen begonnen ze zachter te spreken, en ik kon niets meer verstaan. Maar Darvell heeft geld ge kregen want de baas schreef een cheque voor 300 pond, en ik moest dien gaan ircasseeren voor papier. m Ei, zei de sergeant tevredenje hebt je werk goed gedaan. Ik zal zorgen, dat je er een belooniug voor krijgt. Ik verlang geen loon, antwoordde de jongen trotsch. Ik wil niemand verkoopenik geef u enkel deze inlichtingen, omdat Gaygold een dief is. Hij ru'ineerde mijn vader, en ik nam mij voor, hem dat betaald te zetten, zoodra er ge- legenheid toe was. Nu, die gelegenheid is gekomer, mijn jongen, zei de sergant vriendelijken je bewijst tege- lijk een dienst aan de maatschappij. Maak nu dat je weg komtanders blijf je mogelijk te lang uit, en als je te laat kwam, zou 't je die betrekking kunnen kosten. Dat zou jammer zijn voor ons werk. Bliss moest dit toestemmen en hij ging, terwijl Verity peinzend zijn weg vervolgde. Niets kon hem het geloof ontnemen, dat Stephen Alison, zoo die in den moord betrokken geweest was, Londen terstond zou hebben verlaten met zijn deel van den buit. Maar elke stap, dien hij deed om dit raadsel op te lossen, strekte slechts om Gannett's theorie te bevestigen. Ook wat de klerk hem nu had meegedeeld, wees in die richting. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2