A1 g em e e n Nieows- en Advertentieblad voor Zeenwscfa-Ylaanderea, No. 3849. HINDERWET. lAflOIALE ilLITII. England en de I.-A. Republiek. Donderdag 30 November 1899. 39e Jaargangr. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. Inzendincf van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. F EUJLLLETON TER HEIIZEISCRE COIIRANT ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,—franco per post; Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VEETENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prija slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. 3Bit bl»d versciiijnt «»R-, Wnensdajj- en Vrijdagavond, ni^e?"i>il«^rtl "I* CMMI-T VAM DK 8.«» DK te Ter Henzen. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gelct op artikel 8 der hinderwet, doen te weten dat vergunning is verleend aan de »Societe Anonyme des Eorges et Acieries Neerlandaises a Ter Neuzen" en hare rechtverkrijgenden tot het oprichten eener tijdelijke inrichting voor de electrische verlichting voor de door haar te maken werken op het perceel kadastraal bekend sectie F no. 312 dezer gemeente. Ter Neuzen, 28 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. ZITTING TAN DEN MILITIERAAD. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, brengen ter kennis van de lotelingen dezer gemeente, be- hoorende tot de lichting van het jaar 1900, dat de zitting van den Militieraad zal worden gehouden te HULST, in het gemeentehuis, op ^^oensd&gj^ 20 Meceinber 1899* 's voormiddags te 9 our. Wanneer een loteling, uithoofde van zieJcte of gebreken buiten staat is voor den Militieraad te verschijnen, moet daarvan eene ongezegelde geneeskundige verklaring worden overgelegd. Deze verklaring moet de opgave bevatten van de woonplaats van dien loteling en zoo die woonplaats buiten de kom der gemeente is gelegen, van de wijk, buurt of gehucht, waar hij te vinden is, en moet, door bemiddeling van den Burge meester, tijdig aan den Militieraad worden ingezonden. Ter Neuzen, 29 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Engelschen zullen wel een zeer bijzonder denkbeeld krijgen van de talenten van generaal Buller. Hij is nauwelijks te Pieter Maritzburg of de Boeren trekken terug. Om welke redenen Joubert hiertoe is overgegaan, knnnen we niet met zekerheid zeggen. Te Estcourt hebben zich, volgens de Daily Tel." 50 Boeren overgegeven eu dezen zouden een zeer treurig beeld hebben opge- hangen van de Boeren in Natal, die omkwamen var. den honger, zoodat velen zich maar liefst krijgsgevangen zouden willen geven. Het is dus mogelijk, dat Joubert geen kans zag, zijn troepen over een zoo groote uitgestrektheid behoorlijk van proviand te voorzien, en dat hij daarom liever terugtrok. Terwijl zij even stond te denken, eenigszins ver- legen, wat te doen, kwam haastig een man naar binnen loosenhij keek zoekend rond, merkte haar op en snelde naar haar toe. Zeer beleefd sprak hij in 't Duitsch Vergeef mij, juffrouw, dat ik zoo laat kom ik kon moeilijk weg. Dat begrijp ik, beste Otto, antwoordde zij zacht't is heel vriendelijk, dat je gekomen bent. Ik ben zoo lang van Louden weg geweest, en ik wist op 't oogenblik niet, waar ik een goede kamer zou kunnen krijgen. Daarom nam ik maar de vrijbeid, je te schrijven aan 't adres van de club, dat je bad opgegeven. Ja, juffrouw, dat was heel goed. Tk heb naar kamers rondgezien op een vrijen namiddag. Ik vrees, dat ik je veel last hebt veroor- zaakf, Otto. O, juffrouw, dat was geen last; het was mij een genoegen. Zou niet ieder van ons uit Riidesheim doen wat hij kon voor de dochfer van onzen ouden dokter, die zoo goed was voor iedereen veel te goed want anders zou hij wel wat geld hebben nagelaten en had u niet als gou- vernante naar Engeland behoeven te gaan Ja, het viel mij wel bard, de ineuschen te verlaten, onder wie ik was opgegroeid. En gou- vernante worden soms minder behandeld dan «en dienstbode Maar vertel mij eens heb je nog nieuws gehad uit Riidesheim Ik heb in geen jaren aan de vrienden daar geschreven. Ik Een telegram van den gouverneur van Natal meldt, dat de Engelschen een hoogte drie mijlen benoorden Mooirivier bezet hadffen en dat de Boeren die stelling te sterk vonden om er zich aan te wagen. Misschien ook, dat de Boeren bericht hebben van een naderende legermachtin elk geval, zij trekken terug, Mooirivier en Estsourt aan haar lot overlatend. Volgens den een trekken zij samen op Ladysmith, volgens den ander op Grey town of op Weenen, en het doel van dit achteruitgaan zou wezen, om de Engelschen den overtocht over de Toegela te betwisten. Naarmate de Boeren terugtrekken, zijn de Britsche troepen natuurlijk gevorderd. De tele- grafische gemeenschap tusschen Pieter Maritzburg en Estcourt is hersteld, evenals de spoorwegge- meenschap tusschen Estcourt en Weston. De heele lijn heet nu vrij tot Erere. De B-itsche troepen rukken nu noordwaarts op naar Colenso en Ladysmith; zij moeten 10,000 man sterk zijn. Generaal Barton is van Weston voortgerukt naar Estcourt. Het terugtrekken der Boeren is niet het gevolg van een nederlaag, maar schijnt meer een voor- zorgsmaatregel. Uit Mooirivier werd aan de Times gemeld, dat de Boeren nog altoos sterk zitten tusschen Estcourt en Pieter Maritzburg. Bij Highlands zijn de Boeren achterhaald door een vliegend vendel Engelschen de legermachten zijn op een geweer- schots afstand van elkaar. Naar de Daily Mail uit Maritzburg verneemt, bestaat er vrees dat de Boeren het Natalsche vrijwilligerskorps, dat de Toegela-drift verdedigt, afsnijden. Omtrent den uitval van Hildyard uit Estcourt op den 23 hebben we nu officieel bericht van sir Redvets Buller uit Pieter Maritzburg. De brigade van generaal-majoor Hildyard was den 23 van Estcourt opgetrokken tegen den vijand, die den Beaconheuvel bezette, welke Willow Grange be- heerscht. De Engelsche krijgsverrichtingen hadden het terugtrekken van den vijand tengevolge. De Engelsche verliezen warenveertien gesneuvelden en vijflig gekwetsten. Generaal Hildyard rukte op naar een stelling bij Erere. Hij hoopt, den vijand af te snijden, van wien ondersteld wordt, dat hij zich op Colenso terugtrekt. lets minder gunstig luidt het verslag van de /Natal Advertiser." Deze zegt, dat er bij het treffen van Beaconheuvel 15 Engelschen zijn ge- uin deed dat niet meer, sindsZij hield op, en in een anderen toon vervolgde zij Toe, vertel mij eens wat van Riidesheim. Hoe maakt het je vader hij leeft immers nog? Ja, juffrouw, hij heeft nog het kleine hotel maar het gaat niet zoo goed meer vader is wat ouderwetsch, en hij verstaat geen Engelsch. Als ik terug ga, zal dat beter worden ik weet met de Engelsche gasten om te springen. Ach ja Wij Duitschers reizen maar naar alle deelen der wereld om te leeren. En sommigen keeren terug om gelukkig te zijn in het heerlijke vaderland Heeft u ook geen plan, eens naar Riidesheim terug te keeren, juffrouw Neen, ik ga niet meer terug. Maar kom, ik houd je op. Geef mij het adres van de kamers alsjeblieft. Otto Muller, de kellner, haalde een enveloppe uit zijn zak. Ik heb het adres hier opgeschreven, juf frouw 'tis bij een Duitsche dame, die blij is, als er landslui bij haar konen. 'tis er netjes en goedkoopik geloof wel, dat ge er op uw gemak zult zijn. Wil ik een cab aanroepeu en uw ba- gage er op brengen Neen, doe geen verdere moeiteik weet, dat je niet veel tijd hebt. Is 't niet Ja, het kostte moeite om weg te komen. Als u 'tdus niet kwalijk neemt, ga ik maar terug. Zeker; houdt je niet langer op. Misschien kom je wel eens op een avond, als je vrij hebt Ik spreek zoo graag over Riidesheim en de oude vrienden. Ja, juffrouw, ik zal bepaald komen. O, dat vergat ik haastIk moet u iets vreemds vertellen ik hoop niet, dat het u zeer zal doen. sneuveld en 72 gekwetst. Het West-Yorkshire regiment heeft duchtig geleden. Majoor Hobbs was gevangen genomen, verscheidene minderen worden vermist. De sterkte der Boeren te Willow Grange was, volgens de Engelschen, 6000 man met 6 Hotchkiss- kanonnen. In de Kaapkolonie is weinig verandering geko men. Waarschijnlijk hebben de Boeren, d. w. z. de Afrikaanders, die de Boeren bijvallen, de lijn Port ElisabethNaauwpoortColesberg, in de buurt van Rosmead Junction, vernield. Daardoor zou bereikt zijn vooreerst afsnijding van toevoer uit Port Elisabeth ten tweede zouden de opstan- delingen den Engelschen te Naauwpoort in den rug komen. Ook meldt de //Daily News" uit Queenstown, dat Kaapsche Boeren de telegrafische en de spoor- weggemeenschap met Kaapstad schijnen te hebben afgesueden. Het heet, dat de Boeren Jamestown ontruimen en terugtrekken naar Aliwal Noord. In den ochtend van den 25 hebben de Engelschen van Naauwpoort uit weer een verkenning in de richting van Colesberg gedaan. Men ontdekte, dat de Boeren nog dezelfde stelling bezet hielden. Zij vuurden op de rechterflank van de Engelschen, en schoven patrouilles vooruit, maar de Engelschen kregen geen dooden. Vermoedelijk zal bij Naauwpoort slag geleverd worden. Generaal Methuen schijnt te Belmont succes te hebben. Hij heeft de Honeynestkloof, ten noorden van Graspan, veroverd en daarmee twee millioen geweerpatronen hebben buitgemaakt. Het heet, dat hij deze week Modderrivier zal bereiken. De Engelsche mariniers hebben bij Belmont 14 dooden en 96 gekwetsten verloren. In het jongste gevecht bij Graspan zijn, volgens een telegram van den schout-bij-nacht sir R. Harris, gevallen de volgende zee-officieren Ethelston, kommandant van de //Powerfull"majoor Plumbe, behoorende tot de mariniers van de//Doris" kapitein Senior, van de marine-artillerie van de //Monarch." Verder zijn nog twee officieren van de //Doris" gekwetst, een hunner ernstig. De yTemps" verneemt uit Londen, dat men daar ougerust zou ziju over het ontbreken van berichten betreffende den uitslag van de manoeuvre van het 9at regiment lanciers te Graspan. Bij een gevangen Boer zijn depeches van Kriiger aan Joubert gevonden, waarin gemeld wordt dat MgBBgggBEa—^ O, niets meer kan mij zeer doen, zei Catherine Weber, en er kwam een oneindige droefheid in de blauwe oogen. Wat voor nieuws had je? Is er ieinand gestorven te Riidesheim Neen, juffrouw, dat niet. Ik wou u enkel maar vertellen, dat ik laatst in ons hotel den man heb ontmoet, met wien ineneer Freiligrath in Zuid-Afrika samen was, toen het ongeluk ge- beurde. Catherina Weber zag hem ernstig aan, maar haar gelaat veranderde niet, en haar stem bleef zacht en klaar. De man, met wien Ereiligrath in Zuid-Afrika was Bedoel je Clement Hansell Ja... ik herinnerde mij den naam wij kenden dien te Riidesheim want ieder had mede- lijden met u, toen wij de geschiedenis veruamen en hoorden, dat uw verloofde dood was. Dus Clement Hansell was in je hotel zei Catherina kalm. Is hij daar nog? Neen. Hij is heel rijk, naar het schijnt; hij blijft te Londen wonen en heeft een groot huis genomen in Grosvenor-Place'tis diclit bij Hydepark. 'n Prachtig huis, geloof ik. Dank-je, Otto. Ik ben blij, dat ik't weet. Ik heb eindelijk geleerd, aan 't verleden te denken zonder tranen. Maar houd je nu niet langer op. Ik zal er wel komen. Spoedig hoop ik je eens te zien. De kellner nam beleefd den hoed af, vatte de hem toegestoken hand, die hij eerbiedig drukte, en ging heen. Catherina Weber bleef nog even toeven, riep toen een koetsier en liet zich naar het gegeven in het gevecht bij Belmont tien Boeren zijn ge- sneuveld en veertig gewond. Om de burgers gerust te stellen, werd het noodig geacht, terug te trekken naar Warrenton. Wat dit laatste beteekent is niet duidelijk Warrenton ligt aan de Vaalrivier, ten noorden van Kimberlev. De gezondheid van Kriiger, die aan een uier- kwaal lijdt wordt zorgwekkend genoemd. Sir Charles Warren, de bevelhebber van de vijfde divisie in Zuid-Afrika, is Zaterdagavond met de z/Norham Castle" van Southampthon vertrokken. Dit sckip heeft verder 350 ton lyddiet meege- nomen. Een landingsdivisie van het Engelsche oorlogs- schip //Terrible" is Zondag met een aantal kauonnen naar het oorlogsterrein vertrokken. Het Indisch gouvernement heeft gelden be- schikbaar gesteld om een gedenkteeken op te richten voor den gesneuvelden en dit te plaatsen op Lombok. Dit monument is van Amsterdam per stoomschip Prins Hendrik Zaterdag verzonden. Het voetsluk bestaat uit 3 treden ter gezamen- lijke hoogte van 1 meter en gemaakt van Belgische blauwe hardsteen. Daarop is geplaatst een basement van gepolijst donkerrood graniet, met een voetstuk van gepolijst donkergrijs graniet, ter hoogte van 2 meter. In de voorzijde zijn met groote ver- gulde letters de volgende woorden aangebracht E e r e den gevallenen in den strijd op Lombok 1 8 9 4. Aan de beide zijden van dit basement en aan de achterzijde zijn groote, geheel bronzen platen geplaatst, waarop de namen der gesneuvelden geelst zijn. Op dit basement verneft zich een gepolijst granieten obelisk uit een stuk en van lichtgrijze kleur, ter hoogte van 4 meter en versierd met een bronzen lauwertak en krans, terwijl zich op den top het Lombokkruis van brons bevindt. Het geheele monument is zeven meter hoog en is uitgevoerd en geleverd door de firma G. S. Serl<i te Amsterdam. adres brengen, waar zij alles vond, zooals Otto het had geschreven. De hospita, een moederlijke Duitsche vrouw, scheen terstond zeer ingenomen met de nieuwe gast, en het duurde geen uur, of juffrouw Weber was op de hoogte met de geheele familiegeschiedenis van de weduwe Bernstein. Catherina gaf echter geen gehoor aan de vrij duidelijke uitnoodiging om ook eens haar hart uit te storten. Zij bad geduldig, al was het ook met inspanning, geluisterd maar toen er gevraagd werd naar haar eigen geschiedenis, glimlachte zij en verzekerde, dat ze er geene had. Ik ben gouvernante. Ik verliet mijn woon plaats, toen mijn vader stierf en ik zelf voor mijn onderhoud moest zorgen. Ik heb verscheidene betrekkingen gehad, nu het laatst in Schotland, waar ik drie jaar ben geweest. Juffrouw Weber antwoordde niet, en juffrouw Bernstein, die begreep, dat ze moe was en naar rust verlangde, verliet haar met den wensch, dat ze tevreden mocht zijn met de slaapkamer en het bed. Catherina zat nog een poos bij den haard, droomeud en starend't scheen echter, of hare oogen nu gericht waren op iets, dat niet meer in in de verte lag, maar dichtbij. Plotseling stond zij op en ging haar koffer openen. Zij haalde er een kleine schrijfnecessaire uit. Daarin lag, onder een pak met een zwart lint saamgebonden brieven, een enveloppe, die ze opende met een zucht. De enveloppe bevatte een portret, de beeltenis van een knappen, flinken jongeling, met een on- miskenbaar Duitsch voorkomen. Catherina tuurde een poos op het portret en bracht het toen aan hare lippen om het eerbiedig te kussen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1