A IgemeeD Hieaws- en Advertentieblad voor Zeenwscfa- Vla&nderen. No. 3847. Zaterdag 25 November 1899. Engeland en de Z.-A. Republiek. 39e Jaargang. Voorwaardolijk Ontslagen. Binnenland. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. ~FKUILLETON D e brandewijuflesch. TEE fEl'ZENSCHE COIRANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,S2£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. —2nn fc^tiia.ren. bil den nilnever P. M. Vis »K HIDE te Ter Semen. Oit hind verMChijm annndng-. Woensdng- en S riJdagnvondjMitgezot^ie1''1 "P ee J Het optreden van de Boeren in Kaapkolonie en de gevolgen daarvan bij de Afrikaanders zijn eigenlijk van nog meer belang dan de vraag of Ladysmith genomen is, zooals hier en elders zonder eenig bewijs beweerd wordt. Wanneer we in aan- merking nemen, dat ook de berichten omtrent deze gezindheid alleen uit Engelsche bron komen, dan schijnt men eenige hoop te mogen koesteren. In het noorden hebben ongetwijfeld een aanzienlijk getal Hollandsche Afrikaanders zich bij de Boeren aangesloten. Te Dordrecht houdt men het, naar het schijnt, meer met de Engelschen. TeNauw- poort, dat den 19 weer door de Engelschen is bezet, is de heer Van Rensburg, onder verdenking van als spion der Boeren gewerkt te hebben, ge- vangen genomen. De magistraat van Ladygrey heeft zijn ambt aan den Boerenkommandant over- gedragen, maar Smuts, de burgemeester van Aliwal-Noord, heeft zijn post onder het Boeren- bestuur gehouden. In Natal verwacht men een algemeenen opstand der Boeren tegende Engelschen. Er is dus verschil, maar als de Boeren eenig succes behalen, zal de weegschaal wel naar hun zijde overslaan. En dan zullen de Kaffers, van wie men een opstand tegen de Boeren verwacht, ook wel kalrn blijven. De laatste telegrammen luiden als volgt Londen, 23 Nov. De Engelsche bladen bevatten heden de navolgende berichten uit Zuid-Afrika Uit Natal aan de Times De Boeren hebben kanonnen in positie gebracht op de heuvels en beschieten het kamp aan de Mooirivier. Zij heb ben Highlands bezet. De Daily Mail geeft het volgende overzicht van de opstelling der Engelsche troepen in Natal generaal White met 9000 man ingesloteu in Ladysmith; generaal Hildyard met 2000 man ingesloten in Estcourt kolonel Barton met 2000 man ingesloten in het kamp aan de Mooirivier. Zoodat generaal Clery nog 9000 man over heeft voor het optreden tegen de Boeren. Een vooruitgeschoven post van het kamp bij de Mooirivier werd beschoten en een patrouille gevangen genomen. De Boeren bezetten den spoorweg voorbij het station Mooirivier en hebben het geheele gebied tot Nottingham Road reeds in bezit. Te Pieter- maritzburg is men nog hoopvolde correspondent beweert, dat de Boeren gebrek aan voedsel hebben en stelt zich voor, dat zij te ver naar het Zuiden vooruitrukken, en elk oogenblik kuunen worden afgesneden. Hij geeft echter toe, dat de Engelschen goede eclaireurs missen, en daardoor onvoldoende van de bewegingen der Boeren op de hoogte zijn. Het gouvernement van Natal moet nu betalen voor 2000 vrijwilligers 19.000 per maand na 60 dagen dienst krijgen deze manschappen 10,000 per maand meer. De uitgaven voor het transport kosten der kolinie ook reeds 2000 In Natal hoopt men hiervoor compensatie te verkrijgen door uitbreiding van grondgebied. De Daily Telegraph en andere bladen erkennen, dat de Boeren nog slechts 30 Eng. mijlen van Pietermaritzburg verwijderd zijn. De Daily Mail uit Kaapstad In de Kaap kolonie heeft generaal Gatacre thans 5000 man, waaronder het garnizoen van Nauwpoort moet worden gerekend. De Vrijstaters zijn uit Burgers- dorp verder getrokken en werden gisteren reeds voor deu spoorwegknoop bij Stormberg verwacht. Zij hebben op alle paarden in Lady Grey beslag gelegd. De Daliy Mail hoopt, dat zoo de Vrijstaters in het Basoetoland rukken, deze inboorlingen in opstand zullen komen. Het blad berekent verder, dat lord Methuen 13000 man heeft, terwijl voorts in Kimberley 2000 man en in Mafeking 1000 man zijn en kolonel Plumer in Rodesia ook 1000 man bezit. Lord Metheum is met een groote macht de OranjePrivier overgetrokkenmen verwacht een gevecht bij Belmont. De telegraaflijnen langs de Westergrens brengen geen nieuws het schijnt, dat Lord Methuen de telegraafverbinding heeft afgesneden. De Times-correspondent te Lorenco Marquez had een onderhoud met Samuel Marks en andere Transvaalsche ambtenaren. Hij beweert van dit gesprek den indruk gekregeu te hebben, dat zij gaarne vredesouderhandelingen zouden aaugeknoopt zien, en dat zij erkennen, dat de oorlog drie weken vroeger had kunnen uitbreken, indien de Vrijstaat gereed was geweest Londen, 23 Nov. De /Times" correspondent te Lorenco Marquez seinde gisteren //Ik heb een lang onderhoud gehad met Samuel Marks, den opperrechter Gregorowski en het lid van den Eersten Volksraad Dieperink. Zij schenen teleurgesteld, dat geen der vreemde mogendheden hun te hulp was gekomen. Zij moesten toegeven, dat de macht van het aantal ten slotte den door- slag zou geven, en hoopten dat de heldenmoed door het Boerenleger geloond, erkend zou worden. ,/Zij wezen er op, dat de gevangenen goed be- handeld worden. ,/Ik gel oof dat zij wel zouden wenschen dat vredesouderhandelingen werden aangeknoopt. Kaapstad, 22 Nov. Bij den eersten uitval uit Kimberley op 16 November werd de verkennings- troep beschoten door de Boeren van een heuvel- keten op korten afstand en daardoor tot den terugtocht genoodzaakt. Hoewel het gevecht nog twee uren daarna werd voortgezet, vielen de meesten der negen dooden aan de Engelsche zijde gedurende dit voor-gevecht. De Boeren bleven hardnekkig in hun dekkingen. Kimberley, 17 Nov. Hedennamiddag werd een sterke verkenning gedaande Boeren werden gezien bij Alexanderfontein Farm. Een hevig geweer- en geschutvuur ontstond, waarbij kapitein Bodley gewond werd. Andere verliezen werden niet geleden. De Engelschen keerden daarna naar het kamp terug. Durban, 22 Nov. Alle berichten toonen, dat de Boeren een vastberaden aanval van plan zijn op Pietermaritzburg. Hun hoofdmacht, 7000 man sterk, met geschut, is reeds op 25 mijlen afstand van Howick, onder bevel van generaal Joubert. 47) Och, meneer Hansel], u wilt, dat ik open- hartig zal zijn, Dietwaar Welnu, ik moet u een geheim vertellen. Een poos geleden maakte ik keums met een jongedamezij is een nicht dat wist ik toen niet van een politiebe- ambte, sergeant Verity. Ja en Ik heb haar gister weer outmoetzij ver- telde mij, dat haar oom aan de onschuld van Stephen Alison geloofde. Een //goddank drong naar Stephen's lippen met groote iuspanning hield hij het terug. Hij geloofde, dat hij die onschuld ook zou kuunen bewijzen, vervolgde Cecil. Om uwentwil, meneer Halford, riep de milliounair uit, en om de vrouw en dochter van dien ongelukkigen man hoop ik dat hij daar- toe in staat zal zijn. Hij zal 't zeker beproeven. Jenny Is dat de dame Ja, zei Cecil, kleurend. Zij is een dame, ofschoon hare ouders geen deftige lui zijn. Zij is op de Academie voor muziekze heeft een mooie stem, en ik geloof, dat ze een groote zan- geres zal worden tenminste, dat wordt gezegd. EiMaar nu nog eens over uwe zaken. Wat was uw idee Ik had liefst een betrekking in't buiten- land. Vindt u dat ook niet het beste? Neen. Neen? Wat zou u mij dan raden Zet uwe rechtsgeleerde studien voort. U zoudt een mooie carriere opofferen, als u die staakte. Maar rnijn tegenwoordige positie mijne schulden Meneer Halford, sprak de milliounair u is openhartig geweest jegens mij, ik wil het ook jegens u zijn. Ik ben heel rijkik heb buitenlands fortuin gemankt en ben er mee naar Engeland gekomen om er een beetje goed mee te doen. Toen ik uw geschiedenis veruam van meneer Avory, dien ik reeds heb leeren achten als een flink man, dacht ik, dat u mij misschien zou vergnnnen, u te helpen. Ik heb veel meer geld dan ik noodig heblaat mij uwe schulden betalen. Maar ik kan dat niet aannemen Ik begrijp u. Maar u kunt het leenen. Dat d ed u itnmers al voegde Hansell er met een glimlach bij. U leende van dien Gaygold. O, maar hij was een geldschieter Tegen 150 percent. Ik wil u geld leenen zonder intrest. Ik zal u een cheque geven voor een bed rag, waarvan ge al uwe loopende schuld kunt betalen, en u betaalt mij terug, als de clienten beginnen te komen. Hansell ging naar zijn schrijfbureau, nam het chequeboek schreef een wissel voor duizend pond. Als 't u belieft. Is er nog iets, dat u vergeten heeft, laat het mij dan weten, en we doen er nog wat bij. Cecil nam werktuigelijk den wissel aan. Hij was niet in staat te spreken. Aangedaan greep hij de hand van zijn weldoener en verliet na het stamelen van een groet de katner. De Provinciale Staten van Gelderland hebben Donderdag tot lid der Eerste Kamer gekozen Mr. P. C. 't Hooft, (antir.), rechter in de rechtbank te Arnhem, oud-lid der Tweede Kamer voor het district Middelburg, met 34 stemmen tegen 20 op Jhr. G. A. van Nispen (lib.) Naar de VI. Ct. uit goede bron verneemt wordt de Keizer van Duitschland met zijn jacht Hohenzollern aldaar, waarschijnlijk a. s. Woensdag verwacht. De Keizer zou de reis per spoor over Vlissingen naar Berlijn nemen omdat de jonge prinsen op hun reis over zee naar Engeland zeer zeeziek wareu. In de Dinsdag te Goes gehouden vergadering van de vereeniging van burgemeesters en secretaris- sen van Noord- en Zuid-Beveland, werden besproken de nieuwe voorschriften voor de gemeentelijke rekening en begrooting, door Ged. Staten van Zeeland ontworpen. Na langdurige beraadslagingen kwam men tot de volgende conclusion Wat begrooting en rekening beide betreft, ver- Ik ben begonnen met terug te betalen, zei Stephen Alison zacht, toen zijn neef weg was. Daarna belcft hij, en beval den knecht Vraag of meneer Avory even hier komt. Sergant Verity houdt mij voor onschuldig, zei hij bij zich-zelven en hij zal het trachten te bewijzen. Ik moet hem daarbij helpen. HOOFDSTUK XXXVIII. Tot dusver was elk onderzoek der politie naar de gestolen juweelen, zoowel in Engeland als daarbuiten, vruchteloos gebleven. Alle gebruikelijke maatregelen waren genomen maar te vergeefs, en Scotland-Yard moest zich weer eens de vernedering laten welgevallen van door de pers duchtig onder handen te worden ge nomen over de tekortkomingen der politie. De heeren Gannet en Verity dachten er het hunne vanmaar geen schijn van een bewijs veroorloofde hen, iemand in hechtenis te nemen als Stephen Alison's medeplichtige. 't Is altijd onvoorzichtig, een verdachte In hechtenis te nemen als men niet de zekerheid heeft, zijn schuld te kunnen bewijzen. Men verspeelt daarmee zijne troeven, zonder dat de tegenpartij genoodzaakt is met de hare voor den dag te komen. Nu hebben wij eene kleine inlichting, die mij versterkt in de overtuiging, dat jou Stephen Alison de man is, zei sergeant Gannet op een morgen tegen zijn collega. Wat is dat dan Er was een levensverzekering-polis van 20.000 pond, die werd beleend bij dien schurk van een Gaygold. Jack Darvell is de man, die klaarde de vergadering niet te begrijpen de redenen, waarom thans zulke ingrijpende veranderingen zouden gemaakt moeten worden. Het is waar dat de huidige modellen niet in overeenstemming zijn met de staten der ontvangsteu en uitgaven, die voor het Provinciaal verslag dienen, maar deze reden kan nooit aanleiding zijn tot eene zoo ingrijpende wijziging. Begrooting en rekening zijn van veel meer gewicht dan bedoelde staatjes, die zich om zoo te zeggen zouden moeten schikken naar eerstgenoemden. En al schijnt de inrichting van hoofdstuk 10 bij verscheidene gemeentebesturen aanleiding te geven tot moeilijkheden, toch is ook dit geen geldigen reden voor een totale om- wenteling; trouwens de nieuwe regeling zal het dezen ,/verseheidenen besturen" niet gemakkelijker maken Over het algemeen waren echter de leden niet zoo erg tegen de nieuwe begrooting gekant, als deze ingevoerd moest worden, daar er veel in te prijzen valt en er zeer veel goeds en nieuws in opgenomen is. Tegen een paar artikels betreffende leges en opgaande boomen werd bezwaar gemaakt. Kon de vergadering zich dus met eene nieuwe begrooting verzoenen, tegen het model der nieuwe rekening kwamen al de leden als een man op. Het regende bezwaren, voornamelijk tegen de inrichting in het algemeen. Heeft men thans een goed en flink overzicht der ontvangsten en uitgaven in een stuk, voortaan, als Ged. Staten de nieuwe modellen invoeren, krijgt men eene splitsing, die een overzicht der rekening bijna ondoenlijk maakt de bijlagen komen niet meer in het lichaam der rekening zelf maar in een afzonderlijken staat. De formulieren van rekening en begrooting zullen voortaan gelijk zijndaarna volgt de rekening met wijzigingen, af- en overschrijvingeu en beschikkingen en dan een staat der bescheiden. Wat vroeger een was en doodeenvoudig voor de controle en het overzicht, wordt voortaan eon hoofdbrekend werk. De Vereeniging van burge meesters en secretarissen in Schouwen is met zulk een noodlottig plan voor den dag gekomen, waar- tegen de vereeniging op Beveland zich in de voorjaarsvergadering kantteGed. Staten schijnen echter in dit plan heil te zien en ontwierpen zelf een model, dat echter met het Schouwsche niet geheel overeenkomt. De vergadering besloot niet met de voorgestelde verandering mede te gaan en Gedeputeerden Staten dringend te verzoeken het nu bestaande model te houden. (M. C.) vischte voor Gaygold dat weet je en hij bracht hem in aanraking met verscheidene jon- gelui van goeden huize. Een polis mag alleen in pand gegeven worden voor sommen, die reeds ziju verstrekt, maar je weet er alles van Het grootste deel van dat geld zal wel zuivere//winst" zijn, en de meeste schuldbekentenissen van Charl ton zullen wel gevonden worden in handen van andere heeren, die de voile betaling eischen. Ik ken dat spelletjemaar ik zie niet in, wat Alison te maken heeft met die polis van Gaygold. Zoo, zie je dat niet 't Is anders nog al duidelijk Jack Darvell bracht Alison in aanraking met Charlton, om het karweitje op te kuappen, en Alison leverde het hebl netjes. Hij maakte niet alleen, dat de man, wiens dood 20.000 pond waard was, vermoord werdmaar hij bezorgde zijn ouden vriend van Portland ook nog een buitenkansje met de juweelen. 't Was niet slecht overlegd daar de diefstal werd beschouwd als motief van den moord, bleef de polis-geschiedenis buiten verdenking. Je zoudt mij haast overtuieen, lack, als ik niet een paar dingetjes in mijn hoofd had. Dat Darvell bijbedoelingen had, toen hij Alison voorstelde aan lord Charlton, spreekt van-zelf maar als Alison mee betrokken was geweest in dien moord, zou hij niet gebleven zijn aan een adres, dat ons bekend was, en hij zou die vijftig pond niet openlijk gewisseld hebben. Laat ik je eens- een paar punten noemen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1