iieoiengde heriehten. Harideisberichlen. TER NEUZEN, 20 November 1899. Men schrijft uit Wamel Reeds meermalen is bet gebeurd d&t bij ver- kiezingen onze gemeente-veldwachter de kiezers in het eerste district afloopt, met bet verzoek om op dezen of gene candidaat te komen stemmen. Zoo heeft ook eergistereu, bij de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten, de veldwachter sotnmigen gevraagd hun stem uit te brengen op den heer Verheijen. De beide wethouders der gemeente, die de verkiezing van den heer erhijen gesteund hebben, en zitting hadden in het tweede kiesdistrict, waar alle stemmen op twee na op dien heer zijn uitgebracht, hebben bij den Gommissaris der Koningin in de provincie een klacht inge- diend over het zonderling optreden van dezen veldwachter. Onder Eemnes (bij Baarn) komt zooveel wild voor, dat door vele landbouwers een adres aau H. M. de Koningin-Moeder is gezouden, om de drijfjachten op het domein Soestdijk te willen uitbreiden. Aan dit verzoek zal, blijkens ont- vangen bericht, voldaan worden. De Avondpost ontving uit Londen een parti- culier schrijven waaruit zij het volgende mededeelt Gisteren sprak ik sir John Ardagh (een der Britsche gedelegeerden ter Vredesconferentie) die ik uit den Haag ken, en van wien ik vernam dat alles voor een Europeeschen oorlog wordt gereed gemaakt. De stemming onder alle standen fs zeer tegen alle vreemdelingen en erg oorlog- zuchtig. Met intrekking der plaatsing aan het post en telegraafkantoor alhier, van den klerk W. Akrijn, wordt met 1 Dec. alhier werkzaam gesteld de klerk der posterijen en telegrafie M. J. Kruithof, thans te Klundert. Koewacht. Zondag gaf de sinds jaren be-h staande rederykerskamer //Tot Nut en Genoegen haar eerste winterconcert in de openbare school aan den Ouden Molen. Groot was het aantal hezoekers, waaronder vele vreemdelingen uit verschillende plaatsen uit den omtrek werden opgemerkt. Het drama ,/Vergeten en vergeven" maakte veel indruk. Het werd zdo meesterlijk afgespeeld dat alien tot tranen toe bewogen waren met het treurig lot van den onschuldig veroordeelde. In het blijspel ,/De Antiquair" werd eens bartelijk gelachen om de ruwheid en onhandigheid van den knecht, die //de schoone kunststukken" van zijn meester het een na het ander verbrijzelde. Tot slot werd eene pantomime gespeeld, getiteld „De knecht van den tandentrekker", die ook goed van stapel liep. St. Jaiisteen, 19 Nov. Heden gaf de societeit Opwaarts hare eerste uitvoering in dit seizoen. De muziek was uitstekend en bewees de goede vorderingen van het gezelschap. Dat ook de voordrachten aan de toeschouwers (die een paar honderd in getal waren) goed be- vielen bewees de guile lach onder en het daverend applaus na deze. Het tooneelstukkje ,/Gekke Jan" moet ik als aardig, beschaafd en geestig roemen. Het werd ook bijzonder goed uitgevoerd, wat van het vol gende stukje #De verloren Zoon niet kan gezegd worden. Nog dient vermeld eene voordracht van den heer M. Reijngoudt uit Ierseke (toevallig alhier aanwezig) die zoozeer in den smaak viel dat de onherkenbaar gegrimeerde declamateur meermalen door bijvalsbetuigingen onderbroken werd. Ten slotte zij het muziekgezelschap Opwaarts geluk gewenscht met zijn eersten feestavond in dit seizoen, die naar men algemeen hoopt door meerdere gevolgd zal worden. van den bestolene, die van den beginne af reeds werd verdacht, bekend de misdaad gepleegd te tebben. Men schrijft uit Sappemeer Eergisterennacht had hier een droevig ongeluk plaats. De familie M. uit Noordbroek, die hier bij een der ingezeten op bezoek was geweest, wilde 's avonds tegen half twaalf per rijtuig huis- waarts keeren. Bij het instappen sloeg het paard op hoihet rijtuig kwam eerst tegen een der telefoonpalen terecht en kantelde toen in het Winschorerdiep met het noodlottig gevolg, dat een der inzittenden, de dochter van den heer M., voor de oogen der ouders verdronk. Een landbouwer had een aardigen collie, een houd, die hem goed te pas kwam, voorna- melijk voor het drijven en het opzoeken van weggeloopen vee, waarin de hond een baasje was. Zijn boerderij was twee mijl van het spoorweg- station verwijderd en eens moest hij een kalf per spoor verzeuden naar de naaste stad. Om den hals van het kalf bevestigde hij het adres, riep den hond, en zeide //naar het station", waarop de hond het kalf wegdreef. Toen beide halfweg waren, wilde het koppige kalf niet verder en de hond liep naar de boerderij terug, toen hij be- merkte dat al zijn kunst hem niets hielp. Hij liep direct in de melkerij en doopte zijn staart in een emmer met room, liep toen naar het kalf terug en hield dit ziju staart voor, steeds zorgende een paar passen voor te blijven, en zoo slaagde hij werkelijk om het kalf aan het station te krijgen. Woensdagmorgen deed een haas, die het in dezen tijd van jaagwoede blijkbaar niet meer veilig achtte op het jachtterrein, een wandeling door Schiedam. Rustig en op zijn gemak maakte lij die niet en om aan het gewoel op straat te ontkomen, sprong hij een winkel binneu, waar hij gevangen genomen werd en opgesloten. In den Haag is in den ouderdom van 91 jaren overleden Herman Gerardus Wigmans, de laatste overgeblevene van; het korps Jagers van Van Dam. Te Oldeberkoop is een achtjarig knaapje door een rijwiel aangereden en door den val zoodanig gekwetst dat het aan de gevolgen overleed. Ten huize van een majoor der huzaren te Venlo heeft een hevige gasontploffing plaats gehad, tengevolge van een gebrek aan een lamp. De majoor kreeg ernstige brandwonden aan hoofd en handen en door het geheele huis ziju de sporeu der ontploffing merkbaar. Men schrijft uit Bergen op Zoom De burgemeester looft, met het oog op de verschillende diefstallen in deu laatsten tijd hier gepleegd, honderd gulden belooning uit aan hen, die aanwijzingen kan doen, welke de arrestatie van de dieveu ten gevolge hebben. Te Nijmegen is in den nacht van Donder- dag op Vrijdag zekere B., die op een dak was geklommen om lood te stelen, met dat lood op de straat gevallen, waar hij voor dood bleef liggen. De politie, die den dief vond, heeft hem naar het ziekenhuis doen vervoeren. Een vrouwelijke inbreker. Te Sint Pankras (N.H.), alwaar Zondag 29 October jl. diefstal met inbraak gepleegd werd, heeft thans eene buurvrouw Te Rotterdam zijn Zaterdag, onder groote deelneming, ter aarde besteld vijf van de slacht- offers van de spoorwegramp bij Capelle. Te 8 uur verlieten de lijkwagens met het stof- felijk ovesschot van den heer G. van Ham, lc klerk-telegraphist aan het Centraal-station, cn diens lOjarig dochtertje, het ziekenhuis. Om 9 uur volgde de lijkstoet van den heer J. Th. Jansen, handelsreiziger bij de firma Ver- meulen. Om 12 uur kwam de lijkstoet van den 20jarigen G. van Larven, handelsreiziger bij de graanhandelaren de heeren Van Nooijen Penn. En ten slotte werd ook de 73jarige heer A. J. Lelieveld, oud-onderwijzer, ter aarde besteld. Bij alle begrafenissen was de Mpij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen door een harer hoofdamb- tenaren vertegenwoordigd. Telkens bleek de groote belangstelling en deel neming der aanwezigen. Een aantal bloemen en kransen dekte de kisten. Vele hartelijke woorden werden gesproken. Het voorloopig onderzoek naar de oorzaak van de spoorwegramp heeft reeds in zooverre aan het licht gebracht, dat de seinhuiswachter aan de oostelijke splitsing van de ceintuurbaan in de richting van Capelle of de dientsdoende sein- wachter aan het station Capelle of wellicht ook beiden tekort zijn geschoten aan hunne verplich- tingeu. Treiu 60 van Rotterdam naar Utrecht bevond zich op het baanvak splitsing Ceintuur baan en halte Capelle en was alzoo wat men uoemt geblokkeerd, derhalve mocht zich geen andere trein op dat baanvak bevinden. De sein- wachter bij de splitsing had alzoo de Vlissingsche trein niet tot het baanvak mogen toelaten, alvorens hij bericht had van Capelle, dat trein 60 ont- blokt was, d. w. z. zich op het baanvak Capelle- Nieuwerkats bevond. Indien de seinhuiswachter aan de splitsing bij de ceintuurbaan, zooals hij aanvankelijk gezegd heeft, een veilig sein uit Capelle ontvangen heeft, dan bevindt zich de schuldige te Capelle. In alien gevalle was men te Capelle ondericht van den onveiligen toestand van den weg, door het stilstaan van trein 00 en was het aan Capelle bekend dat de Vlissingsche mailtrein 80 naderde. Reizigers zoowel als personeel van den trein die dien bewusten ochtend te Rotterdam (Maas) aankwamen, hebben knal- signalen gehoord. Men vertrouwt, dat nu de rechter-commissaris met zooveel ijver en zaakkenis de instructie ge- opend heeft, het noodige licht over deze ramp zal verspreid worden. Twee loopjongens van een comestiblewinkel te Grouingen raakten Zaterdagavond, toen ze bezig waren messen te slijpen, aan het stoeien, waarbij de een den ander in den rug een ver- wonding toebracht, die den dood ten gevolge had. Ongeluksprofeet. Tolstoi voorspelt aan zijn land een nabijzijnden hongersnood, die tienmaal erger zal zijn dan die van 1891 en in minstens vijt'tig districten zal woeden. Een reuzen orgel. Te Sydney in Au stralia is het grootste orgel der wereld ingewijd. De bouw heeft drie jaar geduurd en heeft 780,000 gulden gekost. Een onzer stadgenooten, zegt het //Utrechtsch Dbl.", stelde ons in de gelegeuheid, inzage te nernen van een der eerste oproepingen tot den strijd, zooals die tot de Trausvaalsche burgers werden gericht. Het zijn twee losse velletjes doorschijnend papier, met een schrijfmachine in lichtblauwe inkt geschreveu. Het epistel luidt //Pretoria, 29 September 1899. WelEdele Heer C. Willemse bus Pretoria. WelEdele Heer Gelieve hedetimiddag om half vier voor mijne woning Proestraat Oost, laatste huis rechts, te verschijnen, voorzien van uw geweer, indien gij dit bezit, en minstens 15 patronen, teneinde eenige schietoefeningen te houden. Wie geen geweer bezit, komt toch op. De heer Groeneveld, Markt- gebouwen, een der manschappen van onze sectie, verkoopt patronen. Na de oefeningen zullen er eenige mededeelingen gedaan worden. Uw dienaar, C. G. de Jonge Fz., Sectie-comm. Bynoodigdheden voor velddienstregenjas kombaars1 pak vaal kleerenvilten hoed 1 paar sterke schoenen of rijlaarzen 2 flanellen hemden (ondergoed naar verkiezing)3 paar Sokken 1 veldflesch geen kommetje geweer- wasscher bandelier vol patronen zaal en toom twee zadeltasschen. i Acht dagen kost2 erwten-worsten en wat zout plaatjes chocolade, beschuit, wat koffie en thee naaizakje." Vergelijk met dit brief je detoestandenin Europa mobilisatieplannen, waarvan 't verklappen land- verraad is, en de intendancediensten met krijgs- schoolcursussen enz. enz. Natuurlijk zou men 't in Europa met zulk een Trausvaalsche mobilisatie niet ver brengen. Hoe men veldslagen photographeert, blijkt uit een verhaal in een Parijsch blad. Dezer dagen zag men in het park Buttes Chau- mont, waar tegenover uitgestrekte onbebouwde terreinen liggen, een heuvel bezetten door een troep Engelsche soldaten, onder bevel van een generaal. De inannen waren opgesteld, alsof zij een aanval verwachtten, eenige schildwachts stonden meer naar voren en een klein detachement had zich verschanst achter een boschje kreupelhout. Daar werd plotseling een commando Boeren zicht- haar, dat het vuur op de Engelschen opeude. De Engelsche generaal wankelde en viel, blijkbaar zwaar gewond, van zijn paard. Een compagnie Hooglanders snelde toe, om ringde den bevelhebber in weerwil van het hevig geweervuur der Boeren en bracht hem van het slachtveld weg. Dat beteekende, dat de photograaf dit tooneel had in elkaar gezet, om opnemingen te doen voor een uitgever, zoodat ons spoedig van Parijs uit photographieen van /.oorlogs tafereelen" zullen bereiken. Te New-York is een kwakzalveroplichter gestorven, die een vermogen nalaat van ongeveer 5 millioen gulden. Hij had o.a. de lieden be- lezen om aaudeelen te nemen in eene onderneming om de moleculen der lucht als beweegkracht aan te wenden. Deze oneindig kleine, ijzerharde lichaampjes, beweerde hij, konden daartoe dienst doen, mits hunne rustelooze dooreenwoelig slechts in beweging in eene richting kon worden herschapen. Men zou dan aan een bierglas volgenoeg hebben om de geheele wereld aan gruizels uiteen te doen spatten. Weluu, het was hem gelukt het middel te vinden om gezegde moleculen naar willekeur te sturen, daartoe was het geluid voldoende. En hij bewees het. In zijne werkkamer kon men een grooten bol zien in een kooi van ijzerdraad en die als dol begon rond te dausen, zoodra hij den rechten toon op zijn viool aangaf. Die het zag, geloofde en nam aaudeelen. Maar helaas, bij de verkooping van zijn in- boedel bleek, dat de kooi op vernuftige wijze in verband stond met een toestel onder de kamer, door een medeplichtige bediend en waarmee de bol aan het dausen werd gebracht door middel van saamgeperste lucht. De viooltoon gaf slechts het sein. Het toestel met bol en kooi is aangekocht voor een museum. De ondergang der wereld heeft, volgens de bladen van Berlijn, aldaar heel wat geloof ge- vonden. Een aantal vereenigingen hebben Zater dag en Zondag avond //afscheidsfeesten" gehouden om nog zooveel mogelijk te genieten. Een dronken lap ranselde op staat er op los, uitroepende dat hij toch niet meer gestraft kon worden, maar hij werd toch ingerekend. Ernstiger was het geval van een dienstmeisje, dat, alleen thnis gelaten, in haar angst zich een snee in de pols toebracht en naar een gasthuis moest worden gevoerd. Op vele scholen waren de kinderen niet aan het werk te houden en moesten de onderwijzers voor ge- ruststelling sterrekundige voordrachten houden 1 Ook in Chiasso (Zwitserland) is Woensdag jl., ten gevolge van den dikken mist een ernstig spoorwegongeluk gebeurd, evenals te Capelle om 8 uur 20, maar daar volgens Middel Europeschen tijd. De locomotief van een sneltrein van de Gotthard Spoorwegmaatschappij is een manoeu- vreerenden trein in de zijde gereden. De locomotief van dezen trein en eenige goederenwagens zijn bijna geheel vernield uit de rails geworpen. De machine van den sneltrein is eveneens zwaar beschadigd- Maar wonder boven wonder, geen mensch van het personeel of van de reizigers in den sneltrein is gedeerd. De Brusselsche //Petit Bleu" bericht; dat te Antwerpen weer twee firmas in diamant haar betalingen hebben gestaakt. Men weet nog niet juist, hoe hoog de passiva zijn, maar het is zeker, dat de Antwerpsche markt zwaar beproefd wordt- Men vreest, dat binnen veerlien dagen nog ver- scheiden stakingen van betaling aldaar zullen volgen. Woensdag zag men door de stad groote troepen werkloozen trekkenmen schat hun getal op 2500. De geheele voorraad diamanten is uitgeput. Zoo maakt Joe zich ook vrienden in Belgie Uit de gevangenis te Londen werd dezer dagen ontslagen James Cooper, die in 1892 was veroordeeld tot tienjarige gevangenisstraf, wegens moord op zijne echtgenoote. De drie laatste jaren werden hem kwijtgescholden. Het merkwaardigste echter is, dat en de vader en de schoonvader van Cooper van diens onschuld overtuigd waren en bleven, en hem bij hun dood hun geheele vermogen nalieten, zoodat de nu ont slagen gevangene zich dadelijk in het bezit gesteld zag van een vermogen, dat ruim een millioen gulden bedraagt. Cooper is van plan met dit fortuin in een der Engelsche kolonien zijn overige levensdagen te slijten. Te San Francisco heeft zekere Goster een toestel uitgedacht, dat ongetwijfeld spoedig een vaste plaats zal innemen onder onze brand weer- middelen. Het toestel, dat slechts 750 kilo weegt en gemakkelijk door een paard kan worden getrokken, bestaat uit een affuit, waarop een groote, in alle richtingen beweegbare straalpijp is geplaatst, welke in verband kan worden gebracht met zes slangen, die het water aanvoeren. Men kan aldus een zeer sterken waterstraal verkrijgen, die 60 tot 80 meter ver draagt, wat vooral van nut is voor de hooge Amerikaansche gebouwen. Men kan ook aldus gevaarlijke plekken op een afstand bespuiten en zelfs wrakke muren met den straal omverwerpen- Rotterdam, 20 November 1899. Binnen 1. Granen. Nieuwe Tarwe met eenige vraag, Rogge en Gerst prijshoudend. Boonen en erwten verkeerden in flauwe stemming. Men noteert Jarige Tarwe f 5,20 a f 6,10 nieuwe f 5,70 A f 6,40; Rogge f 5,70 A 6,40; Gerst 5, A f 6,Gerst per 100 kilo 8,25 A 9, Haver f 2,80 A f 3,60, alles per hectol. Paardenboonen 5,75 a f 6,25 Witte Boonen 9,A 10,25 Bruine Boonen 8,a f 9,Kookerwten f 7,25 a 8,25niet kokende 6,50 a 7,Kan^jjezaad f 6,75 a f 7,75, alles per hectol. Buitenl. Granen. Tarwe per 2400 k.g. op levering f 170 a f 175; Rogge per 2100 k.g. op levering Maart 134 a 135, Mei 132 A 133 Taganrog f 145 A f 148 Gerst Zwarte Zee f 120 a 124; Arnerik. Mais 97 a 100 Laplata f 95 Haver 6,80 a f 7,10; Tarwe f 7,a 8,per 100 k.g. M e e 1. Prima inl. f 10,50 a f 11,50*; le soort 9,50 a f 10,50; prima Belgisch 11,a f 12,le soort 10,a f 10,50; extra puik Hongaarschj 14,h /15,le soort f 12,a f 13,prima Arnerik. 10,A f 11,50; le soort f 8,50 it 9,2e soort f 7,50 a f 8,Duitsch Roggebloem f 9,75 a 10,50, Inlandsche Roggebloem f 9,75 a 11,25, per 100 kilo netto. Runderprijzen 45 a 64Stieren 30 A 54Kalveren 65 a 90 Schapen 45 it 50 darkens 30 h 37 cent, alles per kilo. Melk- en Ealfkoeien 150 a f 280; Stieren 80 h 190Piuken 60 a 95; Vaarzen f 75 h 129 Graskalveren f 25 a f 30; Fokkalveren 12 a 20; nuchtere f 6 a 12, Biggen /5a 13 per stuk. Aardappelen. Spuische jammen 2,20 a f 2,40 Flakkeesche 2,h /2,10; Briel- sche 2,60 A 3,Overmaassche 2,40 A 2,60Zeeuwsche blauwe 1,75 h 2, Geldersche 1,90 a f 2,10 Poters 1,10 a 1,25, alles per mud. Boterprijzen in vaten gemiddeld f 56, en stukken van een half kilo 70 a 75 cent. Zoete Melksche Kaas 25,50 A 28 per 50 kilo. Zeeuwsche Eieren 5,a f 5,10. Buitenl. 2,75 per 100. Zeeuwsche Ajuin 1,60 per 60 kilo. VI as. Ordinaire 1,80, puike 2,25 per steen. Lijnzaad /ll,— A 12,— per hect. Karwijzaad 15,— A 15,50 per 50 kilo. Arnerik. Petroleum in houteu vaten onveranderd 12,10 A 12,55 per 100 kilo en 9 A 10 cent per kan. Javakoffie in balen gewone soorten 31j cent in afwachting der veiling op morgen en dito Santos 19 cent per half kilo. VEEHANDEL in BELGIE. Veeprijzen der vorige week ossen 65 tot 85, vaarzen 62 tot 82, stieren 55 tot 75 c.kalveren 85 c. tot 1 fr. 05. Vette varkens 75 tot 85 c.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2