D1ENSTRHGEL1NG Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. Handelsberichten. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Groote Schouwburg te Gent. Antwerpen, 13 Nov. 1899. a DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 16 November 0.29 12.52 Vrijdag 17 1.13 1.34 Zaterdag 18 1.54 2.15 Zondag 19 n 2.35 2.54 Maandag 20 3.14 3.33 Dinsdag 21 3.53 4.12 Woensdag 22 r 4.34 4.53 was echter door eenige bladen, waarschijnlijk door onkunde, een verdraaide voorstelling gegeven het heette dat de komeet buitengewoon dicht zou naderen en dat er maar zeer weiuig noodig was om er den wereldondergang uit te doen voortkomen. En Berlijn hield zich toen, ondanks de tegenspraak van deskundigen, druk met deze aangelegenheid bezig; zelfs was het gerucht verspreid, dat de komeet tegen entree aan de Berlijnsche sterrewacht te zien w^s en scharen menschen kwamen toen, te vergeefs, onder het aanbieden van beduidende sommen verlof vragen om den schrik en ontsteltenis verbreidenden aanblik reeds vooraf te kunnen ge- nieten. In een tapperij te Dordrecht kreeg Zondag- middag iemand twist met de vrou w, met wie hij samen- leeft. De man moet haar daarbij eenige slagen hebben toegebracht, wat de vrouw zoozeer in woede deed ontsteken dat zij naar hare woning ging en daar een geladen revolver haalde, waarmede zij naar de tapperij terugkeerde en een drietal schoten loste op haren minuaar, die zich daar nog steeds bevond. Een der schoten doorboorde den rand en den bol van zijn hoed, hem rakelings langs het hoofd gaande bij het tweede schot bukte de man zich, zoodat de kogel hem aan de linkerhand verwonddehet derde schot miste. Bij het zien van bloed nam de vrouw de vlucht, maar de broeder van den man, op wien was geschoten, zette haar na, rukte haar de revolver uit de hand en wierp die in de rivier, waarna hij de vrouw aan de politie overleverde. Dezer dagen werd te Louden verkocht een ei van de //iEpyornis Maximus." Deze vogel bewoonde Madagascar en is reeds lang uitgestorven maar geen vogel heeft ooit grooter eieren gelegd. De vogel zelf was maar half zoo groot als een struisvogel maar zijn ei kan 6 struisvogel- en 150 kippeneieren bevatt.en. Het is bijna een Eng. voet lang en heeft een omtrek van bijna een Eng. yard. Ofschoon veel zeldzamer dan de de eieren van den grooten alk, die tegenwoordig in Engeland voor honderden ponden sterling verkocht worden, en ofschoon dit exemplaar in goeden toestand was. bracht het slechts 42 guinjes (f 529,20) op. Het werd gekocht voor het Edinburgh Caste-Museum. Misschien zijn er weinige particuliere verzame- laars, die met zulk een kolossaal ei weg weten en was daarom de belangstelling minder groot dan gewoonlijk bij de eieren van den grooten alk het geval is. Zondagavond omstreeks acht uur werden de Grand Place te Luik en de omliggende straten in rep en roer gebracht door een hollenden motor- wagen van de tramwegmaatschappij die op de Grand Place, waar zij klaar stond om te rangeeren, door een onbekende oorzaak in beweging raakte en door de straten stoof. Natuurlijk volgde hierop onder de wandelaars een algemeene vlucht, waarbij evenwel niemand kwetsuren bekwam. Spoedig daarop kwam het voertuig in botsing met een tram, uit een motor- en een passagierswagen bestaande. De passagiers hiervan waren tijdig gewaarschuwd en hadden den wagen verlaten, op eeue dame na, die geen tijd tot vluchten had. Een der reizigers brak bij bet springeu uit de tram het been. Maar nog altijd was de dolle vaart van de hollende motor niet gestuit en ook de beide andere wagens werden nu meegesleept, tot zij een eind verder tegen de huizen reden en omvielen. Aan de gevels der woningen werd natuurlijk heel wat schade aangericht. Tot verwondering van alle omstanders bleek de dame, die in de tram was achtergebleven, geen letsel te hebben bekomen. Een mijnwerker bij Beja (Tunis) had een partijtje dynamiet in zijn woning gebracht. Door een toeval geraakte het huisje in brand. In een oogwenk was het gebouwtje verdwenen. De be- woner werd gedood, terwijl 5 andere werklieden zoo zwaar aan de oogen werden gekwetst, dat men voor hun gezicht vreest. Dat is Noord-Amerikaansche onzijdigheid Een fabriek in Connecticut heeft de eerste be- zending verscheept van een bestelling van 5 mil- lioen patronen voor rekening van de Engelsche regeering. Als patronen geen oorlogscontrabande ziin, wat is't dan wel P Maarruim een eeuw geleden leverden Hollandsche kooplui munitie aan Amerika tegen Engeland. Nu leveren Amerikaansche handels- menschen aan Engeland patronen tegen de Hol landsche Boeren. Is de handel die geen va- derland heeft dus niet ,/onzijdig" op zijn manier. Een nieuw signaal op spoorwegen is door een jongen technicus, Karl Martin uit Waldhof bij Mannheim, uitgevondeu. Het is van algemeene bekendheid, dat de gewone signalen bij mist of duister weer, en zelfs bij sterke kromming van den weg niet door den machinist kunnen waar- genomen worden, en menig spoorwegongeluk is daarvan reeds het gevolg geweest. De uitvinding van Martin nu bestaat in een apparaat, dat op zekeren afstand van de telegraaf naast de spoor- baan aangebracht, den machinist door een hoor- en zichlbaar teeken waarschuwt, dat het signaal op onveilig staat. Lang voor de seinpaal is be- ieikt, kan te trein dan nog tot stilstand worden gebracht. Natuurlijk is de uitvinding reeds ge- patenteerd. lets over generaal Cronje. De Boeren be- wonderen generaal Joubert, maar hij is voor hen altijd //Slim Piet," de tegenslander van president Kriiger, de man, die met de Uitlanders onder- handeld heeft. Cronje' is ruw, boersch hij vraagt niemands vriendsehap en weinigen schenken ze hem uit eigen beweging, maar hij bezit het ver- trouwen van de Boeren op het oorlogsveld. Hij heeft de Repubhek bij Majuba en bij Doornkop gered. Niemand volge de troepen zoo gewilhg tegen den vijand als Cronjehij bezit het oog van den valk voor de stelling van den vijand, den reuk van den jakhals voor zijn zwakke punten. De inval van Jameson heeft indertijd bewezen, hoeveel van den jager er nog in de Boeren steekt. Was Cronje alleen soldaat, dan had hij den vijand nimmer met zulk een geduld in een zoo nood- lottige positie kunnen lokken, zooals dat bij Doorn kop °geschiedde. De afgematte vijanden werden als wild opgejaagd en in de duisternis van den nacht als schapen in de kooi gedreven. Ontkomen was onmogelijk. Rechts en links stonden Boeren en hieldeu hun buksen op de ruiters gericht. De taktiek van Cronje wat destijds die van een Olivier Cromwell waardig. Cronje's zoon werd zwaar gewond maar slechts een oogenblik zegevierde het vaderland gevoel op den plicht van den veldheer. Hij bracht zijn zoon in veiligheid en voor het aanbreken van den dag was Cronje reeds weder terug, om den vijanden den genadestoot te geven. Die donkere regenachtige nacht maakte Cronje tot den Reve ling der Boeren, maar de Boeren zijn met hun bewondering spaarzaam en terughoudend. Zij zijn geen dankbaar volk, zooals de Amerikanen. Geen feestelijke ontvangst, geen eeredegen wachtte Cronje, toen hij op zijn paard, moede van den langen rit en met bezwaard hart van de legerstede van den gewonden zoon komend, Pretoria biuneureed. Geen mensch nam den hoed voor hem af, slechts weinigen spraken hem aan. Hij was immers een Boer en het was dus eenvoudig zijn plicht, de indringers terug te slaan. Had hij de nederlagen geleden, dan had men hem berisptdat hij over- wonnen had, was geen bijzondere heldendaad. Men meende vroeger, dat Cronje moeite deed om president te worden. Maar zijn eerzucht ligt in een andere richting. Hij is de man des velds. Op de heide geboren, verlangt hij hiets anders dan er ook te sterven met de buks in de hand, zooals het een jager en soldaat betaamt. Troostbare weduwen. De Berlijnsche weduwen hebben verscheidene clubs, waarin volgens de statuten, alleen weduwen worden toegelaten, maar geven des Donderdags wel eeus springpartijen (bals) waarop ook heeren tegen een matigen toegangsprijs worden toegelaten. Zekere mijnheer G., een groot koopman en zeer bekend in de wereld waarin men zich vermaakt, heeft een dezer clubs cen proces aangedaan omdat hij zijne wettige vrouw daar ongedacht heeft ontmoet, die echter op het bal was toegelaten. De politie heeft deze club wegens inbreuk der statuten rnoeten sluiten. Nu heerscht er een groote beweging in de weduwenwereld, waar derge- lijke overtredingen aan de orde van den dag zijn. Door de politie te Rome is 'n vrouw ge- arresteerd wegens ergerlijke mishandeling van etiu aan haar zorgen toevertrouwd jongmensch, dat in de ontwikkeling zijner verstandelijke vermogens was gestoord. Het onderzoek bracht het volgende aan het lichtHet vorige jaar vertrouwde de vader van den ongelukkige zijn zoon aan de zorgen van een advocaat toe, om te trachten, hem in een klooster te doek opnemen, en hem in de theologie te laten studeeren De advocaat liet zich 650 lire betalen, en bracht zijn pupil in een seminarium. Na drie dagen verliet de jongeling deze plaats reeds, waarop hij naar een Duitsch seminarium gezonden werd. Daar hield hij het evenmin lang 1 In een derde inrichting van dien aard bleef vo! hij wel langer, ongeveer 2 maanden, maar toen werd hij ontslagen als voor elke studie ongeschikt. Zonder de ouders er in te kennen, zond de advocaat den jongeling naar een ongeveer dertigjarige vrouw, die hem bekend was, en van dat oogenblik ving het lijden van den ongelukkige eerst goed aan. Hij moest het werk van de dienstboden verrichten, en werd tot loon dikwijls zonder eten gelaten, of outving een aantal stokslagen. Des nachts moest hij op een bed liggen, dat slechts een meter lang was, en uit enkele onzindelijke lompen bestond. Uitkleeden mocht hij zich niet, om bij elke ge- legenheid zijn ;/meesteres" dadelijk van dienst te kunnen zijn. Was de Megara in een woedende bui, dan dwong ze hem met de bloote knieen op een aantal scherpe steenen te gaan liggen enz. De buren gaven een en ander ten slotte bij de politie aan, waarop de vrouw gevangen genomen werd. Zijn ouders waren van dit alles onkundig gebleven Het duurste water der wereld. Het duurste water der wereld is volgens //Das Buch fiir Alle" het water, dat de melkslijters in de stad New-York in de melk gieten. Alle maatregelen die men daartegen nam, bleken tot nu toe vergeefsch. Uit een verslag van de gezondheidscommissie blijkt, dat op drie liter melk niet minder dan een liter water voorkomt, hetwelk in de melk gegoten wordt zoodra zij komt in de handen der slijters. Neemt men het melkgebruik van New-York en de voorsteden aan op 120,000,000 liters dan is het aantal liters water daarin gedaan 40,000,000, Een liter melk kost 10 cents en dus rnoeten de bewoners van New-York jaarlijks 4,000,000 dollars betalen voor het water dat in de melk gemengd wordt. De zindelijkheid zoover gedreven dat men zelfs de melk wasschen gaat, is wel wat overdreven. INGEZONDEN STUKKEN. Tee Nexizen, 13 November 1899. Mijnheer de Redacteur Eindelijk is gebeurd wat ik nog geen maand geleden hoorde voorspellen. //Die groote honden zullen nog eens een ongeluk aanbrengen." Ze hebben nu ongeluk aangebracht, een vreeselijk ongeluk zelfs. Er is in den gemeenteraad vroeger herhaaldelijk op gewezen, door het lid Van der Moer, hoe onverantwoordelijk het is zulke groote dieren vrij en los op de straat te laten loopen en er is door datzelfde raadslid herhaaldelijk aaugedrongen op strenge handhaving der verordening, welke verbiedt dat honden zonder geleide op publieke wegen loopen. Hoe heeft de politie zich van hare taak in dat opzicht gekweten Terwijl houders van honden dag op dag hunne dieren eenvoudig de straat opzonden, bleef de politie vrij wel werkeloos tegenovera die overtre dingen. Misschien heeft ze wel eens gewaarschuwd maar van vervolging heb ik nooit gehoord. Ware de verordening steeds krachtig gehand- haafd, het treurig ongeluk zou waarschijnlijk niet hebben plaats gehad. Dat evenwel kan niemand van de verantwoor- delijkheid voor zijne dieren ontlasten en het is dan ook te hopen dat in deze zaak een voor alle zorgelooze hondenhouders schrikwekkeud voorbeeld zal worden gesteld. Aan de zorgeloosheid van hondenhouders moet eindelijk een eind worden gemaakt. Dat is volstrekt niet moeilijk, zooals u meent. Het is zelfs zeer eenvoudigde politie heeft eenvoudig te zorgen van naleving der verordening. Dan is er al zeer veel gewonnen. Doch men moest nog verder gaan. In de eerste plaats moest de hondenbelasting aanmerkelijk worden verhoogd, zooals, als ik het goed voor heb, al eens is voorgesteld. Die zich de weelde permitteert honden er op na te houden, moet er maar wat voor over hebben. In de tweede plaats moest worden voorge- schreven dat honden van zekere grootte in het geheel niet los op straat mogen komen. Het bepalen van de grootte kan niet zoo moeilijk zijn. Er zijn wel gemeenten waar men belasting betaalt naar de grootte (hoogte). De honden leveren een gevaar op bij honds- dolheid. Juist waar de honden zoo vrij en zoo talrijk over de straat loopen, kan een dolle hond reeds tal van andere hebben gebeten voor hij kan worden onschadelijk gemaakt. Er is zelfs in de Tweede Kamer, meen ik, vroeger sprake van ge weest een rijkswet in 't leven te roepen. Maar er zal wel eerst een halve gemeente rnoeten ge beten worden vodr men er toe overgaatZoo gaat het in Nederland. Ik zwijg nu maar van de vuile tooneelen op straat, dikwijls zoo bijzonder stichtelijk vooral voor kinderen en van allerlei last en hinder welke men van honden kan ondervinden. Ik hoop, mijnheer de Redacteur, dat de gemeente raad de koe eindelijk eens bij de horens zal vatten. Met alle achting, noem ik mij Uw dw. dr., Veiligheid. (Waar de geachte inzender de politie beschuldigt van werkeloosheid, in zake het houden van toe- zicht op het naleven der bepalingen tegen het onbeheerd laten loopen van honden op den open- baren weg, zij hem opgemerkt dat naar aanleiding daarvan meermalen proces-verbaal is opgemaakt. Naar men ons dezer dagen mededeelde bleven de feiten of buiten vervolging of werden de overtreders tot eene geringe geldboete veroordeeld. Dit heeft natuurlijk tengevolge dat de politie, ziende dat zij tegenover zulke overtredingen vrijwel machteloos staat, het maken van proces-verbaal nalaat. Red.) VAN HET De uren zijn aangegeven in spoortijd, de tusschen geplaatste cijfers geven den plaatstijd aan. Het kantoor is open voor den post- en telegraafdienst op werkdagen van 7,30 [7,50] vm. tot 8,30 [8,50] nm. op Zon- en feestdagen van 7,808,80 [7,508,50] vm., 12,30—1,30 en 6,30—7,30 [12,50—1,50 en 6,50—7,50] nm. Voor hel behandelen van postwissels en quitantien alleen op werkdagen van 8,30 [8,50] vm. tot 2,80 [2,50] nm. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank en de verzending van postpakketten op werkdagen van 7,30 [7,51 vm. tot 8,30 [8,50] nm. Daarenboven voor de spaarbank op Zon- en feestdagen van 7,80-8,80 [7,50-8,50] vm. LAATSTE BUSLICHTINGEN TEN KANTORE. 4,30 en 9,45 vm. en 1,25 nm. [4,50 en 10,05 vm. en 1,45 nm.] voor verzending naar geheel Nederland met nitzondering van ZeeuwschVlaanderen's oostelijk deel. 4,50 en 11,18 [6,10 en 11,38] vm. voor verzending naar Sluiskil, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en het buiteniand. Bovendien voor verzending als hiervoren met uitzondering van Sluiskil te 4,17 [4,37] nm. 5,40 [6,vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering der onder de hiervoren genoemde lichting begrepen plaatsen, Hoek, Overslag Koewacht en Zuiddorpe. 9,02 [9,20] vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering van Hoek, Sluiskil. Sas, van Gent, Philippine en Westdorpe. 9,40 [10] vm. vcrtrek der bestellingin derichting van Driewegen. Spui enz. (Op de terugreis bestelling Zwaantje enz.) 9,40 [10,vm. en 4,55 [5,15] nm. voor verzending naar Hoek, 10,10 [10,30] vm. vertrek der buitenbestelling naar de Nieuwe Neuzen-, Sluis-, Zevenaar-, Vlooswijk-, Goeschen- en Willemskerkepolders, Boerengat, Vingerling en aan de Westzijde van 't Kanaal. 5,18 [5,38] nm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, met uitzondering van Sluiskil, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Koewacht en Overslag. LICHTING DER HULPBUSSEN op werkdagen. Aan het Raadhuis 3,40 vm. spoortijd, 4,vm. plaatstijd. 8,55 9,15 11,10 11,30 1,nm. 1,20 nm. 4,— 4,20 Aan de Rosegbacht 8,45 vm. spoortijd, 9,5 vm. plaatstijd. 11,— 11,20 3,50 nm. 4,10 nm. 9,5 9,25 Aan het Station 9,5 vm. spoortijd, 9,25 vm. plaatstijd. 12,55 nm. 1,15 nm. 3,50 4,10 8,43 9,8 Op Zon- en feestdagen hebben de verzendingen en bua- lichtingen in den namiddag niet plaats. De bestelling der brievenpost begint op werkdagen te 7,—, 8,30, 11,— vm„ 2,15 en 7,30 nm. [7,20 8,50, 11,20 vm. 2,35 en 7,50 nm.] op Zon- en feestdagen alleen te 9,30 [9,50] De bestelling van de pakketpost begint op werkdagen te 11,[11,20] vm. en 5,30 [5,50] nm„ op Zon- en feest dagen te 9,[9,20] vm. Zondag 19 November a. s., om 2 ure precies, buitengewone opvoering van EAUST, groote opera in 5 bedrijven en 12 tafereelen, muziek van Ch. Gounod. In het 8e tafereelDe Valpurgis- nacht. Hulst, 13 Nov. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 7,75; Rogge 7, Wintergerst f 8,75, Zomergerst fHaver 6,75; Erwten J 8,75; Paardenboonen f Duivenboonen f Witteboonen f Brnineboonen f 10,50; Boekweit fLijnza-d fAardappels f 2, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 1, Eieren per 26 stuks f 1,50. Er waren ter weekraarkt te koop gesteld 47 stuks hoornvee, 64 varkens. Verkocht28 stuks hoornvee, 35 varkens. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15^ a 16 stikstof, heschikbaar fr. 18,25 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 h 21 stikstof, heschikbaar fr. 27,per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,38, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 a 17 phosphorzuur, 75%fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo. KOERS VAN HET GELD. Belgisch per 100 fr. Engelsch per 47,55 k f 47,574 12,n 12,11 ZEET1JDIINGEW Van 13 tot en met 14 Nov. cJ Q I VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. 13 14 13 14 Eng. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. barge idem Noor. brik Eng. s.s. Eng. s.s. idem Deens. s.s. idem Duits. s.s. Voor Ter Veuzeu I Nelljess I 1402 IGoole Van Ter Neuzen Lisette Lodsen Una Harwich Hardi Antiquari 2542 Goole 3463 Methil 224 Londen 230 idem 967 Arendal 2915 Middelsbro Voor (went i Altona Fulmar Kanima Fredensborg Lucida 1901 Goole 3408 Liverpool 4285 Riga 4433 Gamla Carl. 4181 Norkoping Van Gent Zweed. s.s. Gevalia Eng. s.s. Loughbrouw Eng. barge Southern Belle Fra. sch. Vailoise Eng. s.s. Newhailes 1438 New-Castle 1954 Londen 243 Portsmouth 305 Port Lanay 4026 Cardiff kolen ledig idem macadam idem ballast ledig stukg. idem hout idem idem stukg. idem aardapp. phosph. iedig Voor Selzaete 14 Eng. s.s. Alcbymist I 1079 ^Stockholm creosoot Van Selzaete 15 Eng. sch. Coaltar I 621 iOran ballast Van 13 tot en met 14 Nov. werden langs de Oostsluizen alhier 59 binnenvaartuigen op- en 48 afgeschut; door de Westsl. 10 op-en 5 afgeschut. H K U

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3