Gemengde berichten. TeJegrafische berichten. TER NEUZEN, 15 November 1899. Vreeselijk spoorwegongeluk. Bij de Verity's. —t op het Krammer en om een gekleurd licht te doen aanbrengen op of aan de due d'alve op den Oosterhavendam te Hansweert. Door de Provinciate Staten van Limburg is gisteren tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer A. Michiels van Kessenich met 40 van de 42 stemmen. De beer Victor de Stuers had 1 stem. De aandacht van het publiek wordt er op gevestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen van vroegere uitgiften dan van 1898/99, voor zoover die niet reeds vroeger zijn ingetrokken, met ingang van 1 Januari 1900 buiten gebruik zijn gesteld, en dus, na dien datum, waardeloos zijn voor de frankeering van brieven en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel of gedeeltelijk met die zegels gefrankeerd en op of na 1 Januari 1900 ter post bezorgd, worden derhalve als onge- frankeerd of onvoldoende gefrankeerd beschouwd en met het verschuldigde port belast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaarten en briefomslagen worden na 1 December niet meer verkrijgbaar gesteld en kunnen na 1 Januari tot 1 Juli aanstaande tegen frankeerzegels, respectivelijk briefkaarten en -omslagen van gelijke waarde der uitgiften van 1898 en 1899, worden ingeruild. (Stct.) Bevorderd tot opziener 2d® klasse der vissche- rijeu op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen de heer E. Lauret te Ter Neuzen, thans 3d® klasse. 't Waren twee succesvolle avonden, die van Maandag en Dinsdag, voor de zangafdeeling z/Geduld Overwint" der //Vereeenigde Handwerks- lieden" alhier. Op genoemde avonden had in de bovenzaal van het //Hotel de Commerce" plaats de groote repetitie en uitvoering dier vereeniging voor leden en donateurs met hunne gezinnen. Telkens was de zaa! te klein om de belangstellenden te bevatten, doch zij die zoo gelukkig waren binnen te kunnen koinen, getroostteu zich gaarne het on- gemak van een minder ruime zit- of staanplaats, want men genoot ten voile van wat te hooren en te zien gegeven werd. De uitvoering slaagde uitmuntend; van de zangnummers trok het meest de belangstelling het z/Feestlied" voor gemengd koor. Het gianspunt van den avond was evenwel de uitvoering der kinder-operette //Roza, de schoone slaapster in het bosch." Lieve tafereeltjes werden hierin te aan- schouwen gegeven en alleeu het zien der kleine speelsters en spelers, in hunne smaakvolle toiletjes z/pakte" het publiek. Zij bleken evenwel ook flink geoefend, want zonder haperen werd de operette gespeeld. Een woord van lof aan den directeur, den heer Bierle,voor zijn zorgzamen en moeitevollen arbeid in deze, is zeker niet misplaatst. Ook mag niet vergeten worden meldir-g te maken van //Mop de visscher," visschende op hoog bevel, wiens coupletten over de Transvaalsche gebeurtenissen vooral, uitbundig werden toegejuicht. Een geanimeerd bal, waaraan ook de kleintjes nog dapper meededen, was het slot van dezen genotvollen avond. tein heeft nog geen ander veidriet er bij zijn eenige zoon is verdwenen. Verdwenen De een of andere geldzaak, naar ik heb be- grepen, zei Avory. De kapitein liet mij een afscheidsbrief zien, waarin zijn zoon meedeelt, dat hij vertrokken is, om bezigheid te zoeken ik vrees echter, dat het is om aan lastige schuld- eischers te ontloopen. En de jonge dame Heeft zijzou zijweet zij van haar vaders dood Ja, dat arme schepselHaar oom tracht- te het voor haar verborgen te houden maar ze kreeg een krant in hauden in het hotel ze zag daar een vermelding van haar eigen brief dien zij geschreven had aan haar vader. 't Is verschrikkelijk Ja, 'tis verschrikkelijk, beaamde de mil- lionnair. Hij zat een oogenblik als in gedachtep verloren. Toen zag hij den jongen man in de oogen en sprak ernstig Wilt u mij vergeven, als ik onbescheiden ben, meneer Avory P Was u geengageerd met die jongedame Neen, meneerik heb haar enkel een korte poos gekend maar ik had haar liefgekregen, en de hoop begon bij mij te rijzen, dat zij eens mijn vrouw zou kunnen worden. En nu Dennis Avory zuchtte diep. Hij gafgeenrecht streeksch antwoord, maar mompelde: De dochter van een moordenaar 't Is al te vreeselijk Ik kan het niet gelooven. De heer Hansell bleef een poos in gedachten verzonken, eer hij weer sprak Ik dacht er over, of ik die familie misschien niet eenigszms van dienst zou kunnen zijn. De zoon van dien kapitein bijvoorbeeld als zijn vader kan ontdekken, waar hij is. Voor dat jong- mensch zou er wel iets zijn te doen. O, als u dat wilde riep Avory uit. Ik weet zeker, dat het een groote troost zou zijn voor den kapitein, die nu overstelpt is door al .het ongeluk. Nu, ik laat 't aan u over. Zie den jongen Naar we vernemen heeft de vereeniging het plan de uitvoering voor het publiek te herhalen. Voorzeker zullen alsdan velen, die nu niet in de gelegenheid waren deze bij te wonen, er heen gaan. Wij hebben inzage gekregen van het pro- gramma van hettegeven concert door de Hollandsche dameskapel, onder directie van mej. Rika Bekker, in het Hotel Centraal alhier. De Vlissingsche Courant van 11 Nov. schrijft over eene uitvoering daar ter stede, door dit orchest, o. a. 't volgende De uitvoering werd met de grootst mogelijke aandacht gevolgd. Ze was in alle opzichten te loven en de uitstekende hoedanigheden van deze kapel, waarop wij op deze plaats reeds meermalen wezen, ontbraken nu hier ook niet. Men voelde dat hier kunstenaars zich uitten, bij wie de muziek in 't bloed zit, van den grootste tot den kleiuste. Een tweetal nummers concert voor twee violen, van Bach, door de dames Rika en Marie Bekker, en eene fantaisie Tannhauser, van Alard, door mejuffrouw Marie Bekker voorgedragen, werden stormachtig toegejuicht. Beide dames gaven daarbij blijk van groote kunstvaardigheid en van het ver- mogen om met muziek tot het gevoel te spreken. Den lof van tot een schoon geheel medegewerkt te hebben, komt overigens aan alle leden dezer kapel toe. Een woord van bijzonderen lof echter voor het uitstekend spel van violoncel en bas en de begeleiding op piano en orgel. Tot ons genoegen en zeker van meerderen, hebben wij opgemerkt dat deze kapel hare krachten niet zoekt in het oorverdoovend en de muziek over- stemmende geweld van slaginstrumenteu. Ga zij op dien weg voort. Wij twijfelen niet of velen zullen na deze kennis- making met deze Vlissingsche kapel met hare goede elementen, haar meermalen willen hooren. Blijkens bericht van onzen gezant te Brussel be vat de //Moniteur Beige" van 14 dezer het be richt, dat met ingang van 15 November de invoer van melkkoeien langs Selzaete verboden en langs Clinge (station en dorp) weder geoorloofd is. Zaanislag. Voor enkele dagen vormden zich alhier eene commissie bestaande uit de heeren J. Barendregt Az., D. Dekker Sr., Jan Dees, J. C. Eijke, Ds. A. M. Knottnerus, D. J. Tholen, M. de Jonge, K. de Kraker, A. Dees Jacsz., Jac. Riemens Jacs. v. Lz., J. R. Scheele en P. J. Wortman, zich ten doel stellende gelden in te zamelen ten behoeve van de Transvaalsche ge- wonden enz., in den oorlog met Engeland. De collecten, thans gehouden, heeft opgebracht de som van 685,71. De gelden zullen worden overgemaakt aan de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging. Axel. De gehouden collecte voor de Transvaal heeft opgebracht ruim 520. Rotterdam, 15 Nov. Heden morgen te half negen is de Vlissingsche trein, voorbij Capelle a /d IJssel achterop gereden door de Rotterdamsche, waarbij 6 reizigers werden gedood en 25 gekwetst, meerendeels Rotterdammers. (Reeds aan onze abonnee's binnen de stad per bulletin medegedeeld.) man te vinden en 'oreng hem bij mijWillen we nu eerst even de correspondence afdoen Stephen Alison zag hier de eerste kans om zijn schuld of te doen aan den man, die zijn vrouw en dochter gered had van den ondergang. Hij had geen vrees, dat Cecil hem zou herkennen Cecil was een schooljongen, toen ze elkaar het laatst hadden ontmoet, zeven jaren geleden, en sedert was er in het voorkomen van Stephen Alison veel veranderd. Dennis Avory verliet de kamer van zijn patroon om in het hem aangewezen werkvertrek de corres pondence af te maken. Maar de woorden, die hij gefluisterd had, bleven klinken in Alison's oor //de dochter van een moordenaar Dat zou het oordeel van de wereld zijn. Alle schijn was tegen den ontslagen gevangene, die Darvell had bewogen, hem in kennis te brengen met lord Charlton, om zoo toegang te krijgen tot diens huis, ten einde een diefstal uit te voeren, dien hij beraamd had met met inbrekers van beroep, die hij te Portland had leeren kennen. De laatste veronderstelling had hij gelezen in een der kranten. Hij dacht er over na, en weder kwam hem het oogenblik voor den geeest, toen hij, hongerig en zonder geld, op den hoek van Piccadiily-Cireus stond, waar een oude bekende uit de gevangenis naar hem toe kwam. Weer zag hij het gezicht, weer hoorde hij dat de ander vertelde van een //groot karwei", waarbij het er op aan kwam, iemand de deur te helpen openen En eensklaps wist Alison nu, welk spoor hij te volgen had. Hij sprong op, sloeg driftig met de vuist op de tafel en riep De hertog 't Is de hertog geweeet HOOFDSTUK XXXV. Sergeant Verity was even komen aanloopen, om te zien, hoe 't ging met zijn broeder Tom, die een zware kou gevat had bij de uitoefening van zijn zwervend beroep, ter gelegenheid van een wedren. Louden. Het Ministerie van Oorlog ontving een telegram, waarvan de openbaarmakinggeweigerd werd. Het gerucht gaat dat White onderhande- lingen begon over de capitulatie van Ladysmith. Kimberley heeft uiterst gebrek aan ammunitie, levensmiddelen en water. Het boerengeschut ver- oorzaakt groote schade aan de diamant-etablisse- menten. Uit Mafeking wordt geseind dat de Boeren 94ponds houwitsers en zeven andere kanonnen bezigen en de verschansingen voortdurend naar de stad uitbreiden. Het garnizoen verliest zelfvertrouwen. Uit de weide van den landbouwer P. Rissseeuw te Breskens zijn Zaterdagavond v<5or half acht uren twee koeien gestolen. Zeer waarschijnlijk zijn deze over de grenzen gesmokkeld, daar er, naar men verneemt, Zaterdagavond in den Pieterspolder onder Biervliet een paar koeien vervoerd zijn. Zij waren verkocht en moesten Woensdag a. s. geleverd worden. Zaterdagmiddag zijn te Schoondijke drie Belgeu met de tram van IJzendijke gekomen, die zich nogal vreemd aanstelden, er uitzagen als smokkelaars en uit Gent kwamen. Men vermoedt dat dit de daders zijn. Een boer in 't Drentsche dorp Veenoord, die sinds geruimen tijd aan buikloop leed, meende zichzelven te kunnen genezen, en nam daartoe een flinke hoeveelheid stijfsel in, met het gevolg dat hij enkele uren daarna onder vreeselijk lijden bezweek. De man laat een vrouw met zes kinderen achter. Te Baarn sloeg het paard van den landbouwer B. op hoi, terwijl deze eu zijn knecht op den wagen zaten. Beiden werden van het voertuig geslingerdde knecht kwam vrijwel met den schrik vrij, doch B. liep zulke emstige kneuzingen op, dat hij Maandag overleden is. Men meldt uit Velsen Een schipper, wonende te Amsterdam, bezig met het lossen van pulp uit zijn vaartuig aan den steiger alhier, had het ongeluk te water te vallen en, niettegenstaande de man slechts kort in het water heeft gelegen, is het den geneeskundige niet gelukt de levensgeesten wederom op te wekken. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft te Leiden een zware brand gewoed in een perceel aan het Levendaal, bewoond door een barbier en snijder, die in de bovenverdieping van het huis tevens eene zakkenplakkerij heeft. Daar ontstond de brand, naar men vermoedt, tengevolge van te zwaar te stoken. De brandweer was spoedig ter plaatse en werkte met de groote stoomspuu een paar gewone spuiten en een straal op de waterleiding Haar krachtig en snel optreden heeft de ramp, niettegenstaande den hevigen wind, weteu te be- perken tot het aangetaste perceel, waarvan boven en zolderverdieping geheel zijn uitgebrand. Veel moeite heeft het gekost man, vrouw en 8 kinderen, die alien boven-achter sliepen en door den brand in hunnen slaap werden overvallen, te redden. De schade wordt door verzekering gedekt. Een Tom was al zoo goed als beter; maar zijn vrouw had hem overreed, een paar dagen thuis te blijven. Zoodra Tom zijn broeder zag, begon hij nieuws- gierig te vragen naar het drama van Grosveuor- Place. De muzikant stelde buitengewoon veel belang in de zaak, sinds hij uit de berichten had ontdekt, dat Stephen Alison, wiens naam in deze zaak telkens werd genoemd, een zwager van kapi tein Halford was. Hij dacht terstond aan zijn zonderlinge ontmoe- ting met den kapitein en diens schoone nicht in 't bosch bij Patterdale, toen de oude heer zoo vol van de somberste voorgevoelens was. Arme man zei Tom tegen zijn vrouw. Hij had allerlei verschrikkingen voor zich-zelven bedacht, maar op zooveel akeligheid had hij toch niet gerekend Zeker, 'tis hard voor hem, stemdejuffrouw Verity toemaar denk eens aan die vrouw en dochter dat lieve meisje, waarvan jij zoo dikwijls gesproken hebt, eu waarmee je broer ook zooveel op heeft. Er klonk muziek door het huis; Jenny zat in haar kamer aan de piano. Luister eens! zei juffrouw VerityJenny speelt tegenwoordig altijd dezelfde muziekdie maakt mij treurig. Ik had liever een vroolijk mopje nu en danmaar dat past zeker niet bij de Koninklijke Akademie. Tom schudde het hoofd. 't Is niet de schuld van de Akademie, zei hij, dat haar muziek treurig is. Ik vrees, dat Jenny zelf verdriet heeft. Er is bepaald iets dat haar kwelt. Zou ze 'tjou niet willen be- kennen Ik heb het al geprobeerd, Tom maar ik kan niets uit haar krijgen. De dokter zegt, dat 't niets is. 't Zal komen van de drukke studie en Hier werden zij gestoord door de komst van den sergeant. Zoo Tom, al weer op Hoe gaat het er mee vroeg hij. O, ik ben weer in orde, jongen. Ik ben blij, dat je gekomen bent. Wij hadden 't daar der buren, wiens inboedel belangrijke waterschade bekwam, was niet verzekerd. Men meldt uit Delft Niettegenstaande meerdere waakzaamheid van politie en belanghebbenden is Zaterdagnacht weder om, nu voor de vijfde maal, aan de oostzijde dezer gemeente een tuinmansschuur in brand gestoken, die met haar geheelen inhoud van rietmatten en glasramen vernietigd werd. Dienzelfden nacht heeft men ook een poging gedaan een molen aan den Delfgauwschen weg in brand te steken. le Minnertsga is een driejarig meisje over een ketel met kokend water gevallen, met het noodlottig gevolg, dat het kind eenige oogenblikken later aan de bekomen brandwonden is overleden. Een smidsknecht te Vlaardingen, die een aaraig sommetje had opgespaard voor den ouden dag, doch bij een faillissement nagenoeg alles verloor, heeft zich dit zoo aangetrokken, dat men Vrijdag genoodzaakt was, hem naar het krank- zinnigengesticht te Delft over te brengen. Onder de gemeente Ruiuen (Dr.) is Don- derdag een formeele slag geleverd tusschen twee vaders en twee zoons. Er werd zoodanig van het mes gebruik gemaakt, dat men aanvankelijk voor het leven van een huuner vreesdeeen diepe snede werd hem in den hals toegebracht. Een ander werd bijna de neus afgesneden. Te Hulhuizen, gemeente Gent, is in het bedstroo van een arme vrouw, die plotseling is overleden, een spaarpotje gevouden met een bedrag van ougeveer 800 aan rijksdaalders. Tot dusver hadden 7 Mogendheden een attache militai maar het Engelsche lege"? gezonden, net alsof er bij de Boeren niet veel nieuws te leeren valt. Zwitserland begrijpt het anders en zond een ritmeester naar de Boeren. Frankrijk zal dit voorbeeld volgen. Aan 't //vergaau van de wereld", dat Falb of iemand anders tegen 13 November 's middags 10 minuten over half 3 voorspelde, zijn we ge lukkig alweer ontkomen. Het gevaarlyke moment in onze wereldgeschiedenis is voorbijgegaan zonder de verpletterde botsing met een komeet. Deze is ons op een afstand van 18 millioen kilometers of meer voorbijgevlogen. Voor hen, die een wanhopig gezicht trekken als er sprake is van den vooruitgang van't meusch- dom, moge het een weldadige gewaarwording zijn de kalmte, waarmede de wereld ditmaal dank zij wetenschap en dagbladpersden datum van 13 November zag naderen, te vergelijken met wat de geschiedenis verhaalt uit 'tjaar 1000 van onze jaartelling. Ook toen was het vergaan van de wereld voorspeldmaar toen geloofden de menschen aan die maligheid zoo vast en zeker, dat er stierven van angst en anderen in dolle zwelgpartijen alles opmaakten wat zij hadden. De vromen vermaakten hun goederen aan de kerk wat die er na het //vergaan" mee gedaan zou hebben, is niet duidelijk. Er is nog een dergelijk gevalletje van veel latereu datum, dat dan ook al veel kalmer afliep dan de angstroes uit de middeleeuwen. In Juni 1857 was een komeet ontdekt, wier beweging aan den hemel deed voorzieu, dat ze erg dicht bij ons zou komen, op een afstand van //slechts" enkele millioenen kilometers. Van die berekening net over je groote zaak en de Alisons. Is er nog nieuws? Neen we zijn nog net zoo ver als we waren. Jack Gannett heeft zijn idees over Stephen Alispn, en ik de mijne. Gelooft u, dat hij onschuldig is, oom vroeg Jenny, die ongemerkt in de kamer was gekomen. Ja, kindlief, zei de sergeant. Hij stond op, om haar een kus te geven en staarde toen ernstig in haar bleek gelaat. J a, kindlief, hoewel Gannett om zoo te zeggen alle argumenten in zijn voordeel heeft. Zelf heb ik den hertog je weet wel, Tom, dien beruchten dief met Alison zien spreken, en wij zijn over- tuigd, dat de hertog er tusschen zit. En over dien meneer Darvell hebben we ook onze eigen idees. Maar zie jij Alison dan aan voor iemand, die samen zou doen met gewone inbrekers vroeg Tom. Neen, en dat geloof ik nog niet, hoewel alles tegen hem is. Er zijn een paar dingen, die in zijn voordeel pleiten. 't Is best mogelijk, dat Darvell's verhaal waar is, en dat lord Charlton werkelijk Alison wilde helpen om er weer bovenop te komen. De lord kan hem de twee bankbiljetten gegeven hebben. Als hij ze gestolen had en be- trokken was in de moordgeschiedenis, zou hij wel geprobeerd hebben, ze te wisselen zonder naar de Bank van Engeland te gaau, en in elk geval zou hij, dat wageude, wel beide noten tegelijk gewisseld hebbendan liep hij maar eenmaal de risico. Maar men vond het tweede biljet bij hem. Zou een moordenaar zulk een overtuigend bewijs van zijn schuld bij zich gehouden hebben. Maar hij moet toch in elk geval dien nacht bij den lord in huis geweest zijn; anders kon hij die bankbiljetten niet hebben, meende Tom. Zeker, hij is er geweestdat staat vast en dat is misschien de oorzaak van zijn plotselingen dood. Tom Verity zag zijn broeder verwonderd aan. Die redeneering kon hij niet volgen. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2