A lgemeen Nieows- en Advertentieblad voor Zeenwsch- Vlaanderen, No. 3843. Donderdag 16 November 1899. 39e daargan?. H I M D E rTWYtT Engeland en de Z.-A. Republiek. Voorwaardelijk Ontslagen. Binnenland. A.BONNEMENT: Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,82*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. AD VESTENTIEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Ondersteuningfonds voor* t>e- hoeltiffpn, gerechtiffd tot Iret drasren van het IVIctalen Kruis of de Citadel- Medaille. De Engelscbe bladen stellen het ontzet van Ladysmith op het eind van deze week. Dan heeft Murray te Estcourt 4000 man versterking gekregen. en Joubert zal de pogingen tot ontzet niet kunnen verijdelen. Te Kaapstad zijn werkelijk weer een paar duizend man en 600 paarden aangekomen met de //Ar menian" en de //Nubia". Voorloopig zijn die troepen echter nog niet te Estcourt en er komt in de //Maneh. Guardian" een bericht voor, waaruit we zouden opmaken, dat de Boeren nog een kansje hebben. Dit blad erkent, dat niet alle omstandig- heden van White's stelling bekend zijn en gelooft, dat hij gebrek aan munitie zal hebben. Het maakt dit op uit het feit, dat twee regementen infanterie bij ontmoetingen kort geleden ernstige verliezen hebben geleden. Van die verliezen nu, door de Engelschen ge- FJfiijIL.LKTON~ 43) HOOFDSTUK XXXIV. De nieuwe secretaris. Bij het onderzoek omtrent den dood van lord Charlton was de heer Jack Darvell de voornaamste getuige. Hij legde voor den lijkschouwer dezelfde verklaring af, welke hij reeds aan de politie had gedaan. Hij had Stephen Alison gekendin diensdagen van voorspoed en was op vriendschappelijken voet met hem geweest op het tijdstip, toen hij gearres- teerd werd. Kort na zijn ontslag had hij hem bij toeval ontmoetAlison had Darvell gesmeekt om hulp en hem verzekerd, dat hij zelfmoord zou plegen, als hij niet spoedig een eerlijk middel van bestaan kon vinden. Darvell had medelijden met den ouden vriend en beloofde hem te helpeu. Hij wist, dat lord Charlton iemand zocht, om rnee te gaan op een reis naar 't Rotsgebergte, voor zijn rekening. Darvell vertelde den lord Alison's geschiedenis en zei //Hij is de rechte man voor u, als gij dien eenen grooten misstap over 't hoofd wil zien. Charlton had er in toegestemd, kennis te maken met Alison ter gelegenheid van een diner ten huize van Darvell. 't Was een idee van den lord zelf, dat Alison werd geintroduceerd onder een valschen naam. //Als ik hem meeneem", had zijne loroschap gezegd, //moet hij den naam van Stephen Alison een poos laten varenik kan leden, was ons niets bekend en zoo zijn er rnis- schien wel ernstiger zaken voorgevallen, waarvan we nog niets weten. Er is de laatste dagen blijk- baar geduchten voortgaug met de beschieting ge- maakt, zoowel van Ladysmith als van Kimberley en Mafeking; de stad is in brand geschoten en er is veel vernield. Het uitblijven van berichten over den uitslag van het bombardement doet ver- moeden, dat de Engelschen geen voordeelen heb ben behaald. Het laatste bericht uit Mafeking is al oud den 5n November is te Koeroeman een Kafferlooper komen zeggen, dat de stad nog behouden is. Omtrent Kimberley hooren we iets van twee vluchtelingen, die door den correspondent van de //Times" in de Aar zijn uitgehoord. Zij vertelden, dat Kimberley dringend gebrek heeft aan officieren, want de winkeliers zijn daartoe met al hun goeden wil niet geschikt. Beide vluchtelingen klaagden over de weigering van de Kaapsche regeering, om de Boeren van de plaats te wapenen, ofschoon ze strijdlustig zijn. De correspondent van de //Times" vreest, dat het opvangen van vijf koeriers uit Kimberley door de Boeren, voor de //Times" beteekent, dat zij haar telegrammen, welke die lui overbrachten kwijt is. Elke koerier verlangt thans f 480 voor zijn rnoeite. In Kimberley heette het kalmde belegerende Boeren hebben twee duizsnd man versterking gekregen. Volgens een bericht uit Kaapstad is de ont- ruiming van Naauwpoort en Stormberg door de Engelschen gebeurd op Donderdag en Vrijdag. Buller telefoneerde uit Kaapstad het bevel tot de ontruiming, omdat hij van oordeel was, dat de Engelsche verdedigingslijn te lang en te zwak was. Het bevel werd zoo goed uitgevoerd, dat de eerste trein, die Engelsche troepen overbracht naar de Aar en Queensiown, vertrok een uur nadat het bevel ontvangen was. Trouwens, ont- ruimen hebben de Engelschen nu wel geleerd. Ook te Estcourt zitten de mannetjes klaar, om op het eerste sein met alle bagage //achterwaarts zich te concentreeren". De troepen van Naauwpoort vertrokken het laatst, tegen hun zin, omdat zij meenden, dat de stelling verdedigbaar was. Maar de ontruiming is slechts tijdelijk zoo hopen ze althans en de Engelschen zullen de plaatsen weer bezetten, zoodra zij vooruitrukken uit Queenstown. In deze plaats komen in grooten getale Engelsche Boeren uit den Oranje-Vrijstaat binnen. Zij niet iedereeu vertellen, dat ik op reis ga met een ontslagen gevangene." De introductie had plaats, en met succes lord Charlton en Alison gingen samen heen. En verder had Darvell niets meer van hen vernomen tot de bladen hem de treurige waarheid meedeelden. In antwoord op een vraag verklaarde Darvell, dat hij het lijk van den man in Exton-street her- keut als dat van Stephen Alison. Wat het geld betreft, bij den doode gevonden, de lord kon het hem wel gegeven hebben, toen ze samen huiswaarts keerden want er was sprake geweest van voorschot voor de uitrusting. De politie bevestigde de reeds bekende feiten. De veronderstelliug was, dat lord Charlton vermoord was door den persoon of personen, die de juweelen uit de braudkast hadden genomen. De banknoot, gevonden bij den man, dien men voor Alison hield, werd herkend door den kamerdienaar van den lord. De jury gaf ten slotte als haar oordeel te kennen, dat lord Charlton met voorbedachten rade was vermoord, doch dat tot heden de dader niet met zekerheid bekend was. Stephen Alison las het verslag van dit onder zoek in de kranten, en hij merkte er uit, hoe Darvell zijn best had gedaan om zelf buiten ver- deuking te blijven, dat hij den moordenaar aan lord Charlton zou hebben voorgesteld. Stephen had zijn secretaris nog een paar dagen verlof gegeven. De ontdekking, dat Dennis Avory bekend was met zijn vrouw en dochter, had hem getroffen als een donderslag, en de tegenwoor- digheid van den jongen man was hem hinderlijk. Maar hij wilde nu wel eens met iemand spreken over de verklaringen omtrent lord Charlton's vertellen, dat de Boeren de overigen hadden op gekommandeerd, maar dat die medehelpen bij het bewaken van de grens van Basoetoland. In de streek ten zuiden van Bethulie en Aliwal Noord trekken de Boeren blijkbaar Diet vooruit. Het schijnt wel, dat vrees voor opstand van de Basoetos hen tegenhoudt. Er staat een kommando van 800 Boeren te Avoca. Onder de brug bij Komati zijn mijnen gelegd op den Portugeeschen kant. Om de Transvaalsche zijde patrouilleert inlandsche politie, behalve rondorn Komati. Een Kaapsch blad maakt een interview van Schiel, den aanvoerder der Duitsche vrijwilligers, bekend. Het is niet zeer waarschijnlijk, dat Schiel iets beweerd heeft, van wat men hem in den mond legt, maar hij zou dan gezegd hebben, dat de Boeren Maritzburg hadden willen bemachtigen en daar den vrede voorschrijven. Hij zou verder erkend hebben, dat dat plan thans hopeloos was. Schiel zou Elandslaagte het Majoeba der Boeren genoemd hebben. Hij bewonderde den rnoed der Gordons, maar het vecnten der lanciers allesbe- halve, enz. Een paar Eugelsche bladen houden het er voor, dat de Boeren eveutueel d. w. z. als Transvaal geheel in handen der Engelschen is zullen terugtrekken naar het Zoutpansbergsche, in het noorden van Transvaal, waar reeds levensmiddelen worden opgehoopt. Dit bericht komt zeker bijtijds. De laatste telegrammen luiden als volgt: Tuli, 31 Oct. De Boeren verlieten de noor- delijke grens van Transvaal, met uitzondering van een kommando, dat bij Pontdrift is achtergehleven. Maseroe, 8 Nov. Er zijn aanwijzingen, dat de Basoeto-hoofdman Joel zich bij de Boeren wil aansluiten. De andere hoofden blijven trouw aan het Engelsche gezag. Londen, 14 Nov. Tot heden kwamen 13000 manschappen en officieren te Kaapstad aan. Het transporlschip //Rapidan" is opnieuw vertrokken met andere paarden voor de 160, die in den storm verloren gingen. Kapelaan Mothews vertelde aan den „Times" correspondent te Colenso, dat de witte vlag te Nicholsons-Nek was geheschen, doordat een jong officier meende, nog slechts met 10 soldaten over te zijn. Durban wordt versterkt met geschut van het oorlogsschip ^Terrible." De correspondent van de //Daily News" te Durban ontkent, dat de Boeren naar Greytown trokken zij zijn te Pommeroy. De correspondent van de //Daily Tel." te Estcourt dood. Hij zou gaarne weten, hoe anderen over de zaak dachten. Hij was echter blij, dat hij alleen was, toen hij den volgenden avond het verslag las van 't ge- rechtelijk onderzoek naar den dooden man in Exton-street. Tot zijn schrik vernam hij, dat de politie aan zijn vrouw getelegrafeerd had om te komen, ten einde het lijk te herkennen. Doch de schok was te groot voor haar geweestwel was zij naar Londen gereisd, maar daar aangekomen, was zij te ziek, om met het lijk gecoufrouteerd of verhoord te worden. Men had genoegen genomen met de verklaring van haar broeder, kapitein Halford. Deze had echter geaarzeld, onder eede te verklareu, dat de doode zijn zwager was't was lang geleden, sinds hij dien had gezien, en voor zijn veroordeeling droeg hij altijd een vollen baard en knevel. De sergeanten Verity en Gannett gaven de ge- wenschte opheldering. Ze hadden Stephen Alison na zijn ontslag gezien, enkel met een knevel, en op de kamer de sporen gevonden, dat hij dien kort voor zijn dood had afgeschoreu. De papieren enz., gevonden op het lijk de brief van May werd aan de jury voorgelezen bewezen de iden- titeit, en de jury aarzelde dan ook niet, te ver- klaren, dat de doode Stephen Alison was, volgens de medici gestorven door een hartaandoening, ge- yolg van een hevige ontroering. Stephen Alison las dit verslag tot het eind en schoof toen de krant op zij met een zucht. De namen van zijn vrouw en kiud waren er al bijgesleeptmet enkel was de geschiedenis van zijn vroegeren misslag luide uitgebazuind, maar de schaduw van nog grooter misdaad verduisterde seint, dat Colenso door een gepantserden trein is verkend. Men vond de Boeren heliografeereude op het fort Lely. White heliografeerde, dat er geen uieuws is te Ladysmith. Kimberley, 14 Nov. De Boeren begonnen bommen te werpen in de werken der waterreservoirs de beschieting duurde 7 dezer den geheelen dag zonder schade aan te richten de granaten sprongen grootendeels niet. De correspondent van de //Times" te Durban seint van 6 November, dat Durban verdedigd zal worden door het geschut van de //Terrible." Besloten is de uniformen der officieren, die thans te Durban geland worden, volkomen gelijk te maken aan die der soldaten. Eindelijk is de koninklijke goedkeuring verleend aan het besluit der Stateu van Zeeland tot wijziging van het reglement op de wegen en voetpaden, vastgesteld in de zitting van den 14 Juli 1896. Bij bedoeld besluit zijn o.a. de volgende be- palingen gemaakt ten opzichte van het gebruik van en het verkeer met motor rijtuigen. Art. 87 bis schrijft voor 1. Het is verboden de wegen te berijden met rij- of voertuigen, welke door eene mecha- nische kracht worden voortbewogen. 2. Geduputeerde Straten kunnen, na zoo noodig burgemeester en wethouders en, indien het een weg betreft welke van kunstbedekking is voorzien, ook de onderhoudsplichtigen te hebben gehoord, van dit verbod ontheffing en onder daarbij te stellen voorwaarden vergunning verleenen tot het berijden der wegen met een daarin te noemen motor-rijtuig. 3. Het niet vertoonen van eene vergunning als in dit artikel bedoeld, wanneer dit door een der ambtenaren, in art. 117 vermeld, wordt ge- vorderd, wordt gelijk gesteld met het niet voorzien zijn van eene vergunning. Tegen overtreding is een straf bedreigd van ten hoogste 75 boete of hechtenis van ten hoogste 12 dagen bij veroordeeling kan verbeurd- verklaring van het rij- of het voertuig worden uitgesproken. Het hoofdbestuur der schippersvereeniging Schuttevaer heeft adressen verzonden aan den Minister van Waterstaat om opruiming van de vele scheepswrakken in het z.g. Nieuwe vaarwater nu voor goed den levensweg van haar, die hij liefhad. En hij was niet bij machte, die schaduw te doen verdwijnen. Met al den rijkdom, die te zijner beschikking stond, kon hij niets doen. 't Zou zelfs niets geven, al ging hij dadelijk naar de politie om de waarheid te vertellen. Alle schijn was tegen hem, en 't bleef nog maar het beste, dat ze hem dood waanden. Vaster nog werd zijn besluit, alles te doen om den moordenaar te ontdekken. Toen Dennis Avory eindelijk naar Grosvenor- Place kwam om zijn taak te aanvaarden, vond hij, dat die zeer licht was. De heer Hansell gaf hem een aautal brieven, om te beantwoorden 't waren meest gewone pogingen om geld van den millionnair los te krijgen. Zijn patroon vond hij zeer sympathiek. De heer Hansell vroeg hem spoedig naar de zaak, waarover hij zoo in de war was geweest, toen hij zich den eersten keer had aangeweld. De jonge man, die te-vergeefs getracht had zijn smart te verbergen, was blij, dat hij er tegen iemand over spreken kon. U zult uit de bladen gezien hebben, me- neer, zei hij, dat mijn grootste vrees verwe- zenlijkt is. De jufFrouw Alison, in wie ik zot>- veel belang stel, is de dochter van denzelfden Stephen Alison, die gemengd is in die moordge- schiedenis. 'tSpijt mij, dat te vernemen, zei de mil lionnair; heeft u de familie gezien, sinds u te Louden is Ik heb kapitein Halford gesprokeu. Me- vrouw Alison, de arme vrouw, ligt ziek in t hotel, en May past haar moeder op. De kapi- NEUZENSCHE COIRAVT 4 OUblad ij nl Woe..*-,- en Vrijdag»v»nd, bij den .Itge.e, f. J. AM DE IA1PK «e Ter Bij Koninklijk besluit van 6 October 1899, no. 63, heeft de vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland tot vorming van een onderstenningsl'onds als bovenvermeld, raachtiging ontvangen tot het houden eener Collecte door het geheele Rijk. Die collecte, welke in deze gemeente zal plaats hebben tnaschen den SO" en 25" November a. s., wordt in de tyj- zondere belangstelling der ingezetenen aanbevolen. Ter Neuzen, 15 Nov. 1899. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen^ J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op heden ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van La Societe Anonyme des Forges et Acieries Neerlandaises a Ter Neuzen om vergunning tot het oprichten eener metallurgische fabriek voor de bewerking, fabricatie, gieterij en pletterij van ijzer, staal en industrieele metalen op de perceelen kadastraal bekend sectie F no. 152, 391, 394, 395, 400 en 404, en dat op Donderdag, 30 November 1899, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 16 November 1899. Burgemeester en Wethooders voomoemd^ J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. '•"Mi— I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1