(jemengde berichten. TEIl NEUZEN, 13 November 1899. Aangenomen werden ook de volgende voorstellen van Ged. Staten a. tot het verleenen aan de polders Van Lijnden c. s. van een renteloos voorschot (tot de helft van het gevraagde bedrag of f 8000 voor wegs- verbetering b. tot het verleenen aan den Dreischorpolder van een renteloos voorschot van '2500 (gevraagd f 3500) voor wegsverbeteringen c. tot het verleenen van een renteloos voorschot van hoogstens f 10,500 aan de getneente Noord- welle voor eene door de gemeenten Noordwelle en Serooskerke (S.) aan te ieggen haven aan den Schelphoek, met een adres van adhaesie van den Raad der gemeente Elleineet. Ten slotte is aangenomen het voorstel van Gedeputeerde Staten tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huishoudelijke inkom- sten en uitgaven voor 1900. Daarop is de najaarsvergadering gesloten. Men meldt uit Amsteidam Bij het bestuur der Ned. Zuid-Afr. Ver. is nu voor f 350,000 gestort en geteekend. Men schrijft aan de N. R. Cl. Het hoofdbestuur van de Zeeuwsche maatschappij van landbouw heeft besloten, aan elken Zeeuwscheu onderwijzer die een akte landbouw-lager onderwijs behaalt, 25 subsidie toe te kennen. De burgemeester van Bergen op Zoom, in aanmerking nemende de herhaalde diefstallen zoowel in als in de onmiddellijke nabijheid dier gemeente, in den laatsten tijd gepleegd, heeft de ingezetenen herinnerd aan hun recht van zelf- verdediging, door hen te wijzen op art. 41 van het Wetboek vau strafrecht, luidende //Niet straf- baar is hij, die een feit begaat geboden door nood- zakelijke verdediging van eigen of een anders lijf, eerbaarheid of goed, tegen oogenblikkelijke weder- rechtelijke aanranding. Niet strafbaar is de over- schrijding van de grenzen van uoodzakelijke ver dediging, indien zij het onmiddellijk gevolg is geweest van eene hevige gemoedsbeweging door de aanranding veroorzaakt." Door de heeren H. van Andel, boekhouder van het kadaster, A. van Altena, ambtenaar bij 's rijkswaterstaat, te Goes, was verzet aangeteekend tegen hunne aanwijzing voor den dienst der brandweer, wegens hunne betrekking. Burg, en Weth. stelden voor afwijzend te beschikkeu op deze reclames, aangezien niet was gebleken dat zij, in geval van brand elders dan in hunne bureaux, niet in de gelegenheid zouden zijn hunne plichten als leden der brandweer te vervullen. Aldus werd besloten. llet bestuur der Graanbeurs te Duisburg heeft aan de Kamer van Koophandel en Eabrieken te Rotterdam eene in scherpe bewoordingen gestelde klacht gezonden over den schadelijken invloed, die in de Duitsche Rijnhavens reeds lang wordt ondervonden door het optreden van verscheiden zoogen. controleurs te Rotterdam bij het overladen van Amerikaansch graan voor die havens bestemd. De Graanbeurs roept de medewerking der Kamer van Koophandel tot het uit den weg ruimen van de daardoor ontstane verkeerde toestanden dringeud in, verwijzend naar hetgeen vroeger reeds te Ant- werpen is geschied, en onder het uitspreken van de stellige verwachting, dat de Kamer er in zal slagen //aan de meters- en wegerscorporatien duidelijk te maken dat zij, door hare toegeeflijk- heid aan de ongerechtvaardigde eischen der con troleurs, niet alleen haren ambtseed schenden, maar op den duur zich ook in hare eigeu brood- winning zullen benadeelen". Want, aldus dreigt de Graanbeurs, als men nu te Rotterdam niet Stephen stood op, met den rug naar 't licht. Dennis Avory trad binnenhij was zeer gejaagd. Meneer Hansell, zei hij, en hield toen even op. Pardon, stotterde hij, ik herkende u niet dadelijk. O, nu zie ik hetu heeft uw knevel afgeschoren. Ja, antwoordde Stephen, een weiuig gerust- gesteld, maar nog uiet op zijn gemak. Ver- andert het mij erg Neen, niet erg tenminste, ik geloof het niet... maar ik heb u immers slechts £en keer gezien te Johannesburg in uw kantoor. Ja, dat is zoo En wanneer kunt ge uw betrekking aanvaarden Veel correspondentie heb ik nog niet. Als u mij nog niet noodig heeft, zou ik graag nog een paar dagen verlof hebben, zei de jongeling haastig. Ik ben zeer nieuwsgierig naar een paar vrienden Toch niets ernstigs, hoop ik Ik weet 't niet. Ik interesseer mij voor een jongedame, die plotseling met haar oom naar Louden is gegaan. Er scheen iets niet in orde te wezen. En nu lees ik van den moord en er wordt een naamgenoemd.och,'tisnaiuurlijkbloot, toeval, maar 't trof mij zeer. Welke naam Stephen Alison. En de jongedame? Wat... wie is zij? vroeg Hansell, met moeite de woorden uitbrengende. Zij is de nicht van kapitein Halford te Patterdale. Haar naam is May Alison. (Wordt vervolgd.) eindelijk gehoor wil geven aan hare klachten, dan zullen vele firma's in de Rijnhavens Antwerpen boven Rotterdam gaan verkiezen als plaats van overlading. Over de aardbeving op Ceram, hier te lande telegraphisch bekend geworden, bevat de met deze mail ontvangen Deli Ct. nog slechts het onder- staand telegram z/De resident van Amboina bericht dat in den nacht van 29 op 30 September Zuid Ceram, vooral Elpapoetibaai, door aardbeving, gevolgd door vloed- golven, is geteisterd. Meer dan 4000 menschen hebben het leven verloren, 500 gekwetsten voor zoover de opgave strekt." In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 uur, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, kornen de volgende puuten in behandeling Ingekomen stukkenVerzoek Abr. van Overbeeke om grond in erfpachtOntwerp verordening tot handhaving van orde en veiligheid op openbare wegen en wateren. Naar wij vernemen is bij het gemeentebe- stuur een schrijven ingekomen van de directie der spoorwegmaatschappij GentTer Neuzen, als ant- woord op het verzoek van verschillende ingezetenen, die met het cog op de dag-vertooningen der Gentsche schouwburgen der directie o.m. hebben gevraagd ook des Zondags de laatste trein naar Ter Neuzen te 7.20 uit Gent te laten vertrekken. De directie wijst er op dat die vertooningen meestal tegen 5 ure eindigen en de bezoekers, met den trein van 6.33 vertrekkende dus nog ruim 6en uur in Gent kunnen vertoeven. Eene wijziging in den loop der treinen kan niet worden gemaakt zonder wijziging van den officieelen gids, terwijl ook om ander reden bezwaar bestaat thans in de vertrekuren verandering te brengen en dus op het verzoek niet gunstig kan worden beschikt. Verder wordt evenwel meegedeeld dat om aan het verzoek tegemoet te komen, met 1 Januari a s. de dienst zoodanig zal worden gewijzigd, dat de thans des Zondags te 6,33 's avonds uit Gent ver trekkende trein, om 7,20 zal afrijden. Eene hoogst treurig voorval is thans alhier algemeen het onderwerp der gesprekken. Yrijdagavond waren drie jeugdige kinderen, waarvan twee zusjes, op weg naar de breischool. Onderweg werd het oudste der zusjes door een groote hond omvergesprongen met het gevolg dat het 6jarig kind achterover op de straatsteenen viel. Luidkeels schreiend en hevig verschrikt, vervolgden de kinderen hunnen weg en kwamen bij een familielid, die hun huiswaarts bracht. Het kind ging daarop met de moeder mee naar de politie om aangifte van het gebeurde te doen. Later bleeek dat de val treurige gevolgen na zich sleepte, het kind werd ernstig ongesteld, enis Zaterdagavond overleden. Door de politie is een onderzoek ingesteld en proces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie te Middelburg heeft heden toestemming gegeven tot begraving van het lijkje. 't Is zeer zeker een treurig feit. Waarom zulke groote honden vrij over onze straten te laten loopen Maar een ander vraagt weer, waarom zulke kleine nijdige exemplaren van dit geslacht niet vastgelegd Moeilijk te beantwoorden de //boosheid" van een hond aftemeten naar zijn grootte gaat niet. Wie in dezen afdoende maatregelen weet aan te geven, zal zeker velen een dienst bewijzen. Het Belgische aakschip Zeemeermin, schipper De Buysscher, geladen met beetwortelen van Walsoorden naar Moerbeke, is Zaterdagmorgen beneden Hansweert zeilende, in het vaarwater ge- zonkeu. Het volk dat zich met eigen roeiboot gered heeft, is door een daar passeerend schip opge- nomen en alhier aangebracht. Middelburg, 12 November. In een gisteren gehouden buitengewone zitting van het polder- bestuur van Walcheren is aangenomen een voorstel van het dagelijksch bestuur tot het doen uitvoeien van bestortingswerken aan den Westkapelschen Zeedijk over een ler.gte van 375 meter tusschen de hoofden 22 en 27 (dijkpalen 21 en 26), zijnde dit het meest aangevallen gedeelte. Tevens werd het bestuur gemachtigd tot het sluiten daarvoor van eene leening van f 80,000, op te nemen in termijnen, naar gelang daaraan behoefte zal be- staan, tot een maximum rente \an 4 pet. h pari en jaarlijksche aflossing van f 2000 of zooveel meer als de polderkas zal toelaten. Na een vergadering met gesloten deuren werd op voorstel van den voorzitter het werk, dat geraamd is op 83,555, ondershands gegund aan den heer P. A. van de Velde te Ter Neuzen voor de sorn van 80,800. Zaterdagmorgen omstreeks half drie uren trok- ken naar men uit Aardenburg meldt de wachtmeester der marechaussee met drie manschap- pen er weder op uit om pensjaagers te verschalken, die jagende waren gezien in den Isabella-polder. Gewapend met geweren en lichtbakken met groote petroleum lam pen trokken de jagers van genoemden polder naar den polder Beoosten Eede, waarna zij langzamerhand door de marechaus- sees werden omsingeld. Nauwelijks hadden zij de vervolging bespeurd, of de lichten werden ge- doofd en een wedstrijd in het loopen begon. Een paar manschappen geraakten door de duisternis in de slooten, maar Ocke had weder het geluk een der pensjagers in de hals te grijpen. Deze viel voorover en Ocke er bovenop. De anderen ontsnapten. Vier hazen, een koniju, twee lichtbakken en een geweer werden in beslag genomen en onze penser, een boereuzoon uit Eede, die zijne schoenen had afgedaan, werd blootvoets Aardenburg binnen- gebracht. Twee als ruwe klanten bekend staande personen, V. en B. geheeten, brachten Vrijdag avond in Goes een heel opstootje teweeg. Zij hadden een aardigen duit aan suikerbieten ver- diend en een deel daarvan in jenever omgezet, wat aanleidigg was dat zij minder normaal waren. Een agent van politie maande hen herhaaldelijk aan zich huiswaarts te begeven, waaraan zij echter geen gevolg gaven. Ten slotte wilde de agent op de Groote Markt V. in arrest nemen, wat B. trachtte te verhinderen. V. trok zijn mes en be- dreigde daarmede den agent. Er ontstond een worsteling waarbij de agent van de been raakte die toen assistentie inriep. Twee burgers verleen- den die en V. werd weldra in arrest gesteld. B. is later opgebracht. Bij de worsteling werd de mantel van den ageDt gescheurd, maar overigens bekwam hij geen letsel. Door een liefhebberij-vereeniging te Rotter dam is in verscheiden koffiehuizen op een groot billet aangekondigd dat op Zondag 19 Nov. in het Vereenigingsgebouw wordt opgevoerd het drama //John Bull, of de gier van Engeland". De schrijver van dit stuk wordt niet geuoemd. Donderdagavond, omstreeks 6 uur, had in de kolenmijn Oranje Nassau, te Heerlen, een ongeval plaats, dat zeer noodlottige gevolgen had kunnen hebben. Terwijl de werkzaamheden in de mijn in vollen gang waren, braken eensklaps van twee in de mijn afdalende waggons de ooren, waaraan de kettingen bevestigd waren. Met donderenden slag vielen de waggons in stukken naar beneden, gelukkig op een plaats waar zich op dit oogenblik geen werklieden bevonden, het geen wel als een toeval kan worden aangemerkt. De zich in de mijn bevindende arbeiders werden terstond bij drieeen door de noodschacht opgehaald. De onderaardsche verwoesting was van dien aard, dat gedurende acht dagen alle werkzaamheden in de mijn gestaakt moeten worden. Te Nijmegen is door de politie aangehouden zekere Th., wiens arrestatie in verband moet staan met den moord, op 10 Augustus nabij Dusseldorf gepleegd op de vrouw van H. K., met wie hij vroeger verkeering zou hebben gehad. Vrijdagochlend had te Hansweert het volgend ongeluk plaats Bij het stoppen vau het schip Melanie, schipper De Cleene van den Doel, dat met veel vaart in de sluis kwam, geraakte de knecht bekneld in een staaldraad, met het gevolg dat hij eenige oogenblikken daarua overleed. Schipper De Cleene zelf werd ernstig aan een been gekwetst. Te Rotterdam kreeg een jong timmerman, blind aan het rechteroog, bij het doen van zijn werk een stuk van een hakbijtel in het linkeroog, zoodat hij nu voor altijd blind zal zijn. Vrouw U., wonende aan de Jutphaasche weg te Utrecht, werd Vrijdagmiddag door eene buur- vrouw zoodanig mishandeld, dat zij met gescheurde kleeding en bebloed gezicht de vlucht moest nemen, en genoodzaakt was de hulp der politie in te roepen. Aanleiding hiertoe had gegeven de ver- denking, dat vrouw U. een klein kind dier buur- vrouw zou hebben betooverd, waardoor dit ziek was geworden. Toen Vrijdag te Alfen eenige werklieden bezig waren een ijzeren balk op te hijschen, brak de takel, en de vallende balk trof een der werk lieden. De man is met moeite onder het ijzer uitgehaald. Hij is zwaar gewond. Men vreest voor zijn leven. Zaterdagmorgen zijn te 's Hertogenbosch bij het rangeeren van een trein den wisselwachter J. L. de beide beenen afgereden; zijn borst werd ingedrukt. Hij is in hopeloozen toestand naar het gasthuis vervoerd. Uit Amsterdam schrijft men Sedert de geringe verzakking van het huis der firma Groote in de Kalverstraat, reeds verholpen, en nu die verzakking oude voorstellingen omtreut de bouwvalligheid der huizen van de oude stad, waarvan er geen enkel meer op zijn eigen palen zou staan, heeft verlevendigd, wordt door velen elk huis van meer dan honderd jaren oud wan- trouwig aangezien. Vroeger kon een huis tijdelijk met balken gestut worden zonder dat dit de aandacht trok thans heeft een hoog smal huis in de Damstraat elken dag veel bekijks, daar de eigenaar het raadzaam heeft geacht eenige stutten te plaatsen tegen den zijgevel in de Pieter Jacob- dwarsstraat. Naar die zijde helt het huis over maar niet pas sedert vandaag of gisteren. Dat de schuinsche stand tien of twintig jaren geleden, wellicht ten onrechte, niet zooveel zorg baarde, blijkt duidelijk hieruit, dat, toen het belendend perceel nieuw werd opgebouwd, de ruimte tusschen den schuinschen muur en den loodrechten netjes werd dichtgemetseld. Aan deze reep muur, van onderen een halven steen, van boven drie steenen breed, is niets te zien, wat op verdere verzakking van het hoekhuis wijzen kan. De onderpui vau het hoekhuis is eenige jaren geleden verbouwden ook toen scheen men zoo voile vrede te hebben met het overhellen naar de zijde der Pieter Jacobdwarsstraat, dat bij die verbouwing daarmede ten voile rekening werd gehouden in dezen zin, dat de schuinsche lijnen met nauwkeurigheid in de onderpui werden voortgezet en gehandhaafd. Het huis draagt in den gevel het "jaartal 1646 en als symbool zijner oorspronkelijke bestemming een roemer. Het stutten geschiedt voor alle zekerheid, hoewel het niet door het bouwtoezicht verlangd is. Aan den zijgevel ir. de steeg moet een kleine herstelling plaats hebben. Eerstdaags komt het perceel in publieke veiling. Men schrijft van de Pruisische grenzen van Vrijdag 10 November aan de Arnh. Ct. Reeds Donderdagmiddag kwam ons het bericht van het treurige tooneel, dat den vorigen nacht bij de grenzen van Anholt plaats vond ter oore, doch we wilden ons liever zekerheid daaromtrent verschaffen, daar we moeielijk konden gelooven dat een grensbeambte, door drift overmand, zoo maar zijn medemensch zou mogen neerschieten. Helaas bleek het feit op waarheid te berusten en moet dit onder de volgende omstandigheden zijn geschied De greusbeambten Kohle en Bohme, op wacht staande, zagen 5 personen, die zij van smokkelen verdachten, zich haastig voortbewegen ze liepen hen na en nu gelukte het den laatste, een jongen die zich daarbij bevond, vast te houden. Deoverige verdachten maakten nu rechtsomkeert om den knaap te bevrijden en zonder brutaal tegen de beambten op te treden. De commies Bohme, het noodig achtende zich te verdedigen, zette zijn geweer aan en trof den landbouwer Ehrenfeld, een geboren Duitscher, wonende te Voorst, gem. Gendringen, doodelijk. De getroffene werd onmiddellijk opge- nornen en naar het ziekenklooster te Anholt ver voerd, waar hij onder de hevigste smarten Donder- dagmorgen b^week. De overledene was een aan- zienlijk landbouwer en als fatsoenlijk persoon be kend, die een jonge weduwe met 2 kinderen nalaat. Deze historie heeft veel deelneming verwekt., te meer daar de verslagene geheel vreemd aan de smok- kelarij was en zich in de zaak had gemengd in de meening dat de jongen ten onrechte was aange houden. De Siecle bevat een open brief van Yves Guyot aan den Minister van justitie, waarin hij dezen bezweert althans drie personen niet te be- trekken in de door hem voorgestelde amnestie Zola, Reinach, Dreyfus. Gij kunt, schrijft hij, er de twee eersten uiet in betrekken, want uit de behandeling van hun zaken voor de assisen te Versailles en Parijs kunnen eenige nieuwe feiten aan 't licht komen, die Dreyfus in staat zullen stellen, de revisie van het proces van Rennes bij het Hof van cassatie aanhangig te maken Indien gij Zola en Reinach in de amnestie op- neemt, is dit om nog eens de stem van Labori te verstikken. De gehuurde moordenaar van de medeplichtigen van Mercier had getracht hem aan Dreyfus te ontnemenook gij ontneemt hem Labori. Eindelijk is er een man dien gij niet in de amnestie kunt begrijpen Dreyfus De gratie laat hem de mogelijkheid de revisie van zijn proces na te streven. Indien er een nieuw feit aan den dag komt en elk oogenblik kan er een komen heeft Dreyfus onmiddellijk het recht, opnieuw gerechtigheid te eischen en het Hof van cassatie de herziening van het vonnis van Rennes te vragen. Dit recht dat hij thans heeft, ontneemt gij hem indien gij Dreyfus in de amnestie betrekt." Te Beloeil, nabij Bergen, heeft in een mouterij een ernstig ongeluk plaats gehad. Een groote vergaarbak, die op de derde verdiepiug was geplaatst, is door den vloer gezakt, waarop ook de zolderiug van de tweede verdiepiug bezweek. Zeven werklieden, die beneden aan den arbeid waren en geen lijd tot vluchten hadden, geraak ten onder het gevaarte en werden ernstig gekwetst, twee van hen doodelijk. Te Berliju vond een arbeider op een kerkh( f 7000 mark in goud geld. Hij deed deze schat in een kist. Maar toen hij uit was, kwam een man, die zich beambte der justitie noemde, in de woning, hakte de kist open en verdween met het geld. Bij de justitie was evenwel niets van een dergelijke zending bekend. Te Bayonne zijn Donderdag morgen in de rivier de Dour zes jongelieden verdronken, die zich de voeten wilden wasschen en eensklaps door een groote golf werden medegesleept en verzwol- gen. Een zevende werd eveneens door het water opgenomen, maar weer op het drooge geslingerd. waardoor hij zijn leven kon redden. Te Spandau is groote opschudding gewekt door de inhechtenisneming van den vuurwerker

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2