Nieuws Algemeen en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaandere No. 3842. Dinsdag 14 November 1899. 39e Jaargang. 6SUEE1TSEAAB. HINDKRWET. Engeland en de I-A. Republiek. Voorwaardelijk Ontslagen. 9 Binnenland. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32*. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien ADVERTENTIfeN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. v6or 3 uren op den dag der uitgave. Zaterdag ontvingen wij de volgende telegrammen, die wij op de gewone wijze aan ons bureau bekend maakten Louden, 11 Nov. Bij een schermutseling nabij Belmont aan de Oranje-rivier is luite- nant-kolonel Fanconer van de Northumber land-fusiliers gedood eu kregeu de Engel- schen vele gewonden. Londen, 11 Nov. Hongersnood bedreigt Kimberley. De bewoners zijn op rantsoen gesteld en krijgen aclit ons voedsel dagelijks. Londen, 11 Nov. De Engelscheu hebben Aliwal Noord ontruimd. Het is door de Boeren bezet. De volgende berichten vonden wij heden in de ochtendbladen Barkley West, 6 Nov. De volgende depeche is uit Kimberley ontvangen: Generaal Cronje zond kolonel Kekewich den eisch, zich voor zes uur morgen over te geven. Als zulks niet geschiedde zou de stad beschoten worden, De vrouwen en kinderen blijven te Kimberley, op verautwoorde- FEUILLETON^ Na eenige oogenblikken van zenuwachtige op- gewondenheid volgde kalmer stemming. Stephen had het geruststellende gevoel, dat bij een ge- vaarlijke beproeving zegevierend had doorstaan. Maar opnieuw had dit geval hem doen inzien, hoe noodzakelijk het was, de noodige zelfbeheersching en tegenwoordigheid van geest te behouden. Als de officieele lijkschouwing maar eer«t was geschied en het lijk was gehouden voor dat van Stephen Alison, zou hij veiliger zijn. Hij zou dan de zakeu van zijn broeder gaan beheeren eu zinnen op een plan, om vrouw en kind terstond te doen deelen in den zoo toevallig verkregen rijkdom, die hem nu wettig toekwam, blijkens het testament van zijn broeder Hij wilde het politie-onderzoek naar den moord van lord Charlton afwachten en dan een poos buitenslands gaan reizen, om de geschokte zenuwen te gaan herstellen en kracht te zoeken voor de taak, die hem wachtte de schurken Darvell en Gaygold onschadelijk maken. Hij wilde zijne vijanden straffen en zijne vrienden belooneuhij moest dat echter doen op zoodanige wijze, dat geen sterveling ooit kon vermoeden, dat Stephen Alison nog leefde. Zijn dood zou aan de wereld worden bekend gemaakt na de lijkschouwing eerder waar schijnlijk nog; want de reporters zouden van de praatgrage Chipchases wel den naam van bun overleden huurder te weten komen. lijkheid van kolonel Kekewich. De Boeren sluiten in grooten getale Kimberley in en bezitten zware artillerie. Kaapstad, 8 Nov. Een depeche uit Pretoria meldt, dat 7 November, des morgens, door de loeren een algemeene aanval op Kimberley is 'edaan, gepaard gaande met het beschieten der stad. Londen, 11 Nov. Een depeche van generaal Buller uit Kaapstad van 11 November Kekewich bericht van 8 dezer, dat het beschieten van 7 November geen schade eu geen verliezen heeft veroorzaakt. Kaapstad, 8 Nov. Wij hebben de volgende depeche uit Mafeking ontvangen, welke geen datum draagt, en waarschijnlijk betrekking heeft op de operaties der laatste weekDe Boeren zijn bij hun algemeenen aanval op Mafeking teruggeslagen met een verlies van vijftig dooden. De verdedigers hadden slechts weinig verliezen. Londen, 11 Nov. De admiraliteit heeft be richt ontvangen van de aankomst van arie troepenschepen te Kaapstad, met 3676 manschap- pen. Twee dezer schepen zijn onmiddelijk ver- der gezonden naar Durban. De troepen van bet derde schip zullen waarschijnlijk te Kaapstad landen. Reuter heeft uit Durban geseind, dat de Hol- landsche gevangenen hun tevredenheid hebben betuigd over de behandeling, welke zij hebben ontvangen en dat kolonel Schiel hun woordvoerder is geweest. Van de Engelschen was natuurlijk niet anders te verwachten. Het bericht van Reuter zal waarschijnlijk slaan op het volgende bericht, dat de correspondent der Times te Kaapstad 7 November aan zijn blad seinde »Er zijn boos- aardige geruchten in omloop, dat de Boersche gevangenen aan boord van de Penelope slecht zijn behandeld. Ik hoor, dat kolonel Schiel steeds bromt, hoewel hem is toegestaan aan de officiers- tafel aan te zitten. Hij zegt, dat hij op zijn woord diende vrij gelaten te worden." Een Hamburgsch blad heeft gemeld, dat Lady- smith reeds had gecapituleerd. Bevestigd is dit bericht niet. Trouwens een bevestiging zou rnoeten komen van Engelsche zijdeen van dieu kant zijn niet spoedig bevestigingen van geleden neder- lagen te verwachten. Aannemende de waarschijn- lijkheid, dat dit Hamburgsche blad onjuist is inge- licht, mag toch als vaststaande worden aangenomen, dat de positie van generaal White's hoofdkwartier bij den dag ernstiger wordt. Zelfs de Daily Mail moet erkenneu, dat de Boeren de stad steeds meer insluiten, en hun Opeens schoot hem het bloed naar het hoofd. Hij bedacht, dat als zijn dood door alle kranten werd vermeld ook zijn vrouw het nieuws zou hoorendat May de waarheid zou vernemen. Zij zou weten, dat haar vader, dien zij lang dood waande, een misdadiger was geweest, die nu ge- storven was ouder verdenking van medeplichtig- heid aan een lagen moord. Hij vroeg zich af, of 't mogelijk niet beter ge weest was, alles te trotseeren, naar de politie te gaan en te vertellen, wat hij van lord Charlton wist. Doch daarvoor was het nu te laatde stappen, welke hij had gedaan, brachten den schijn nog meer tegen hem. Er was nu een voornaam ding voor hem te doen ontdekken, wie de moordenaar van Charlton was geweest, en dit zoo te doen, dat hij in't heim en anoniem de politie op't rechte spoor kon brengen. Met geld kon alles gedaan worden. Hij had nu geld een kolossaal fortuin stond ter zijner beschikking. Zijn vrouw en May zouden misschien zijn dood beweenen maar ze moesten vernemen, dat hij niet gestorven was met het bloed van een medemensch op zijn geweten. Aan het dicer bij Jack Darvell hadden andere gasten deelgenomen, die Charlton kendende politie zou hen ongetwijfeld ondervragenook Darvell zou op de getuigenbank rnoeten plaats uemen. Welk vertelseltje zou hij bedenken om te verklaren, hoe hij er toe kwam, een ontslagen tuchthuisboef aan den jongen edelman voor te stellen als reisgenoot. A1 deze gedachten maakten Alison onrustig telkens als een knecht in de kamer kwam, vreesde hij zich te verraden. Daarom besloot hij, uit te zware kanonnen van uit Umbulwane, aan de Oostzijde, van het Noorden en van het Noord- Westen de stad beheerschen. fen hetzelfde blad erkent tevens, dat de Boeren niet alleen het oog houden naar Ladysmith, maar r naar de andere zijden. Want het was nog vdor wij het bericht ontvingen, dat Colenso voor goed door de Boeren bezet was er wordt tevens gemeld, dat er andere zware kanonnen geplaatst zijn naar den kant van Colenso, om te voorkomen „dat ouze troepen naar Ladysmith oprukken." Nu eenmaal de Boeren Colenso bezet hebben, wordt dus de positie van Ladysmith steeds ernstiger. En dat 't den Boeren eindelijk ernst begint te worden, getuigt het volgende bericht uit Londen aan den New-York Herald ,/De Boeren trachten niet alleen de stad te omsingelen op zulk een wijze, dat aan de stad en het garnizoen elke uitgang wordt afgesneden, maar ook om in staat te zijn het hoofd te kunnen bieden aan de versterkingen, welke uit Durban mochten worden gezonden. fer zijn kenteekenen, welke aanduideu, dat het grootste deel der Boeren zich concentreert tusschen Ladysmith en Colenso. In deze positie is Ladysmith feitelijk van alle hulp afgesneden, terwijl de vijand tevens in staat zal zijn het hoofd te bieden aan eenige Britsche strijdmacht, welke van Escourt mocht komen aan- rukken." Maar, voegt het blad er bij, mochten de Boeren tot den terugtocht besluiten, dan is hun gevaar ook des te grooter, tenzij zij terugtrekken in de richting van den Tintwa-Pas en Olivers Hoek. Doch dan zouden zij ook verscheiden hunner kanonnen rnoeten achterlaten. Ook uit deze mededeeling zou iemand, die geen couranten leest, tot de gevolgtrekking kunnen komen, dat niet generaal White door de Boeren in het nauw is gebracht, maar dat het eigenlijk de Boeren zijn, die door den generaal in het nauw gebracht wordeu. In de Yrijdag gehoudeu vergadering der Staten van Zeeland werden de volgende beslissingen genomen. Het voorstel van Gedeputeerde Staten om voor kennisgeving aan te nemen een verzoek van J. W. del Campo, genaamd Camp, te 's Gravenliage, tot vereeniging van de polders Willem, Anna Jacoba en Kramers tot een waterschap, werd aan genomen met 30 tegen 8 stemmen. gaan 't was ook noodzakelijk, dat hij zich ver- toonde bij de bankiers. Hij verliet zijn huis en nam een eind verder een rijtuig, dat hem naar de bank bracht, waar hij spoedig bij den directeur werd toegelaten. Meneer Hansell, sprak deze, ik wenschte graag zoo spoedig mogelijk uwe wenschen te ver nemen. De som, die nu voor u staat geboekt, is vrij groot, eu u zal waarschijnlijk wel een deel daarvan willen gebruiken om een doorloopend crediet te openen. Ik ben nog maar kort te Londen, en nog niet met mij-zelven eens, wat ik zal gaan doen, antwoordde Stephen. Ik zal maar beginnen met een crediet te openen. De directeur gaf eeu klerk de noodige bevelen en liet het handteekeningenboek brengen. Wil u zoo goed zijn, ons de handteekening van uwe wissels te geven, meneer Hansell vroeg hij, het boek naar Stephen toeschuivend en hem een pen aanbiedend. Stephen had, eer hij hier kwam, de papieren van zijn broeder doorsnuffeld en herhaaldelijk diens handteekening als Clement Hansell gezien. Hij had die eenige malen nagemaakt, wat gemakkelijk ging, daar de hand van beide broeders veel ge- lijkenis had. Hij doopte nu de pen in den inktpot en schreef, bedaard en rustig//Clement Hansell". De klerk legde zorgvuldig vloei er over, sloot het boek en ging er mee naar de kassiers om hen op de hoogte te brengen met de handtee kening van den nieuwen client. Men gaf Hansell een cheque-boek, en 't eerste gebruik, dat hij er van maakte, was een wisse' Het voorstel van Ged. Staten tot afwijzing van let verzoek van C. Vreeke te's Heer Arendskerke c. a., om het gebruik van het sleepnet voor sommige vischwaters te verbieden, werd aangenomen met 35 tegen 3 stemmen. Hierna kwam in behandeling het voorstel van Ged. Staten betreffende het opmaken van een verslag van de vergaderingen der Provinciale Staten. Dit strekte om het aanbod van den heer A. D. Littooy Az. te Middelburg aan te nemen. Naar aanleiding van het algemeen verslag steldeu Ged. Staten nader voor om aan het slot van hun voorstel toe te voegen eene bepaling dat den heer Littooy voor elke voorjaars-, najaars- of buiten- gewone vergadering 25 wordt uitgekeerd, onder verplichting, om het verslag van elke vergadering it f 0,40 voor het publiek verkrijgbaar te stellen. Het aldus gewijzigde voorstel werd zonder dis- cussie aangenomen met 34 stemmen tegen 4. Daarna kwam in behandeling het voorstel om aan A. Neerings te Vlissingen, eervol ontslagen stoker bij den provincialen stoombootdienst op de Wester-Schelde, een jaarlijksch pensioen van 250 toe te kennen, ingaande 1 Dec. 1899. Door de heeren De Veer, De Jonge, Van Woelderen en Huvers werd een motie ingediend, om Gedeputeerde Staten uit te noodigen eene pensioenregeling te ontwerpen voor de provinciale ambteuaren, voor zoover dit nog niet is geschied en zulks mogelijk blijkt. Het pensioen werd zonder stemming verleend. Na discussie werd de motie met 25 tegen 13 stemmen aangenomen. Verworpen werd, met 25 tegen 13 stemmen-, het voorstel van Ged. Staten tot het uitreiken van beurzen aan minvermogenden, die de rijks- laudbouw-winterschool te zoeken, en daarvoor, bij 1900 en 1901 telkens f 500 beschikbaar te stellen. Goedgekeurd werd, eenigszius gewijzigd, het voorstel betrekkelijk de zekerheidstelling voor het onderhoud van den weg van Aardenburg naar de Belgische grens. Afgewezen werd het verzoek van den Raad van Westdorpe, om verbooging van het aan die gemeente verleende renteloos voorschot voor wegsverbetering. Het besluit van 4 Nov. 1898 tot het verleenen van een renteloos voorschot werd, eenigszins ge wijzigd, gehandhaafd. Ingewilligd werd het verzoek van den Raad van Zuiddorpe, om wijzigingder voorwaarden, waaronder aan die gemeente een renteloos voorschot voor wegsverbetering is verleend. Goes wenschen te be- wijze van proef, voor te schrijven voor 200 pond, dien hij dadelijk liet uitbetalen. De bank verlatende, ontmoette hij op straat de krantenjongens met de nieuwe edities der bladen hij merkte, dat de moord in Grosvenor- Place nog het voornaamste nieuws bleef. Hij kocht een blad en opende het zenuwachtig In kolossale letters las hij„Groote,- geheimzin- nige moord." Hij las verder en voud, wat hij verwacht had, maar wat hem toch een koude rilling over den rug deed gaan de doode man, gevonden in Exton-street, was herkend als Step hen Alison, een gewezeu veroordeelde. Hij stak de krant in zijn zak en riep een cab aan oin naar huis terug te keeren. Hij verlangde er naar, tusschen zijne vier mu- ren te zijn, veilig voor de oogen zijner medemen- schen. 't Scheen hem toe als een uitdagen van de Voorzienigheid, als hij op straat bleef, v|ijl zijn naam op ieders lippeu, het verhaal van den moord in ieders gedachten was. Thuis deelde men, hem mee, dat er een heer was geweest om hem te spreken. Hij had zijn kaartje achtergelaten. Stephen las den naam //Dennis Avory' De hem onbekende secretaris was Hij zou terugkomenStephen moest hem out- moeten, met hem spreken. Een nieuwe proef, zwaarder dan de vorige, wachtte hem. Wat wist Avory van zijn broeder en diens zaken Zou hij zich laten misleiden, of zou Stephen's onwetenheid omtrent al wat Hansell be- trof, leiden tot ontdekking van het bedrogp In grooten angst wachtte hij een half uur, tot de heer Avory weer werd aangemeld. gekomen. HEIIZEISCHE COIRAVT Hit bl»«l verochijnt ilnanilni;-, Woenmlag- en Vrijdagavund, nitgezonderd op Feeitdagen, bij den ■ttgtrver Venen. De bnrgemeester der gemeente TER NEUZEN maakt bekend, dat Openbare Vergadering van den Gemeenteraad is belegd tegen I»onderd»gden 1« vrmbrr des voormiddags ten 10 uren. Ter Neuzen, den 13 November 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gczien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Staatsblad no. 222 van 1896), maken bekend dat op heden ter gemeeote-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van La Societd Anonyme des Forges et Aeieries Nderlandaiaes k Ter Neuzen om vergunning tot het oprichten eener tijdelijke inrichting voor de electrische verlichting voor de door haar te maken werken en dat op Donderdag, 23 November 1899, des namiddags van 3 tot 4 uren, ten raad- huize dezer gemeente, gelegenheid zal worden gegeven om tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 9 November 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1