DIENSTtiEGELlNG Post- en Telegraafkantoor te Ter Neuzen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Handeisbericbten. Groote Schouwburg te Gent. Hnlst, 6 Nov. DAGEN. Voorm. Nam. Donderdag 9 November Vrijdag 10 Zaterdag 11 h Zondag 12 Maandag 18 Diusdag 14 Woensdag 15 u 5.17 6.17 7.31 8.54 10.11 11.14 5.46 6.53 8.12 9.33 10.43 11.42 12.7 der Engelschen een ontzettende slachting onder de Boeren teweegbracht en men de Boeren bij dozijnen zag neerstorten, werd hun verlies op honderd gesteld. Optellende, kwam het blad tot de ontdekking dat de Boeren 33,614 man verloren hebben Er zouden er dan in Natal niet meer dan een stuk of vier over zijn. pn de Nieuwe kerk te Amsterdam weerklonk gisteravond het oude ,/Wilhelmus", gezongen door duizenden, staande en met ontbloot hoofd. 't Was aan het eind eener plechtige samenkomst voor Transvaal en Oranje-Vrijstaat. Om 3 uur zou de eerste spreker het woord voerenom 7 uur zouden de deuren opengaan en reeds vodr 6 uur stond er volk voor den ingang te wachten. Toen de koster de deuren ontgrendelde, stroomde meteen de kerk prop vol. Mannen en jongens klommen op de luifels der regentenbanken en °dames legerden zich op de treden van de kanseltrap. Er waren drie sprekers. Wat ze zeiden, kan men zich denken, en hoe ze t zeiden, kan een kort verslag toch niet weergeven. Genoeg dus, dat ergeestdrift was voor David tegen Goliath. Een werkman bij de werken aan de brug over den Rijn bij Westervoort is van een stelling gestort, met het gevolg dat hij zeer gevaarlijk werd gewond. De ongelukkige werd naar het' diaconessenhuis te Arnhem vervoerd waar zijn toestand hoogst ernstig werd bevonden. Zondagavond omstreeks 7 uur was de ge- meente Hof van Delft in rep en roer. Op der. Spoorsingel was overal eene groote menigte volk op de been, terwijl men den bnrgemeester van Hof van Delft zich zag bewegen met zijn beide veldwacliters, gevolgd door de ter hulpe geroepen Delftsche politie, Wat er doen was //Men" had een man zich over de daken zien bewegen, daarop den burgemeester gewaarschuwd die op zijn beurt hulp vroeg aan Delft. De politiemacht maakte een excursie over de daken, bracht hier en daar een alleen te huis zijnd dienstmeisje tot bedaren, loste zelfs eenige schoten op den indringer, doch mocht er niet in slagen hem te vatten. Of alle bewoners van den Spoorsingel Zondag avond gerust naar bed gingeu, valt te betwijfelen. De terugkomst van de Belgica. Sedert Zaterdagavond lag de Bslgica aan den Doel voor anker. Om half tien Zondagochtend verliet de Princesse Clementine met de officieel genoodig- den de kade te Antwerpen om het poolschip tegemoet te varen. Aan boord bevonden zich de commissie voor de ontvangst, uit Antwerpsche ingezetenen gevormd, de minister van biunen- landsche zaken en een vertegenwoordiger van den minister van spoorwegen, Dejardin, voorzitter van het Aardrijkskundig genootschap, Elysee Reclus, kolonel Thijs, Emile en Alexandre Delcommune, geleerden senatoren en afgevaardigden. De Belgica verscheen in de verte, witgeschil- derd, met vier groote Belgische vlaggen in top. Op de brug stond luitenant de Gerlache te groeteu. Kanongedonder, muziek, gejuich, gezwaaizelfs de molens van den Doel gesticuleerden. Gerlache en zijn officieren werdeu met een staat- siesloep afgehaald en aan boord van de Princesse Clementine gecomplimenteerd. De minister deelde hun mede dat zij tot ridder der Leopoldsorde waren benoemd (ook Racovitza en Anjtovrsky, die reeds vroeger de Belgica verlaten hebben) en hier werd aan de Gerlache ook een vleiende brief van den grooteu Schotschen natuurouderzoeker Sir John Murray overhandigd. Bij de aankomst van de Belgica ter reede van Antwerpen had zich een ontzaglijke menigte ver- zameld. De teruggekeerde Zuidpoolreizigers wer- den op het stadhuis ontvangen door burgemeester Jan van Rijswijck. Gerlache en de zijnen kregen hier een medaiile met het opschrift ,/Ontdek- kingstocht der Belgica naar de Zuiderpool, Aug. 1897Oct. 1899. Aan den bevelhebber A. de Gerlache, aan zijne officieren en inanschappen." Men heeft Zaterdag aan het Vlaamsche hoofd te Antwerpen vergeefs naar meer lijken gezocht. Het aantal dooden is dus op elf gebleven, terwijl vage geruchten loopen over eenige personen die vermist zouden worden. Over den toestand van Dreyfus zijn zeer gunstige berichten ontvangen. Door zorgvuldige verpleging is hij weer zoover, dat hij vaste stoffen kan verdragenmen verwacht dat hij er weer zoo goed als geheel bovenop zal komen. Omtrent de mishandeling van de weduwe Godard te Rennes, wordt nu een andere lezing verspreid. Zij had voor 150.000 frcs hare villa te Rennes, waar mevr. Dreyfus tijdens het proces aldaar vertoefde, aan eenen Baudoin verkocht, een man van dertig jaar en die zich voor een zaak- waarnemer uitgaf. Donderdag avond bracht deze de oude dame een bezoek om haar 10.000 frcs afslag te verzoeken. Op hare weigering, wierp Baudoin zich op haar en scheurde hare kleederen. Hij had een revolver in de hand, waarvan hij echter geen gebruik maakte. Men vermoedt dat hij hare sleutels had willen vermeesteren, om de villa te plunderen. Spoedig kwamen de diensi- boden op het geroep der weduwe toeschieten, waarop de man de vlucht nam met hare beurs. Er was 90 frcs in. Baudoin is echter in den loop van den nacht met twee medeplichtigen ge- vat, zoodat de villa nog steeds te koop is. Een vreeselijk drama moet, naar gemeld wordt, Zaterdagnacht, zonder dat iemand er iets van vermoedde, zijn afgespeeld in een der kamers van het logement de Gouden Arend te Brugge. Toen de eigenares en haar dienstbode Zoudag- morgen opstonden, werden zij een hevige brand- lucht gewaar, die uit de slaapkamer van een daar inwonenden luitenant der infanterie bleek te komen. Toen men na een herhaald kloppen geen ant- woord kreeg, werd de deur opengebrokende personen, die er voorstonden, moesten voor den stikkenden rook, die de kamer vulde en die nu een uitweg kreeg, achteruit deinzen. Toen de rook grootendeels verdwenen was, drong men de kamer binnen. Een vreeselijk schouwspel vertoonde zich daar het bed was half verbrand de ofhcier lag dood, uitgestrekt achter de deur hij was verstikt. Het lijk, dat naakt was, was half verbrandhet gelaat vreeselijk verwrongen door schrik en pijn. De handen waren met bloed bedekt, tengevolge van wonden, die de ongelukkige zich veroorzaakt moet hebben door een ruit van zijn slaapkamer in te slaan, om langs dien weg te vluchten. Volgens sommigen is het ongeluk toe te schnjven aan de gewoonte, die het slachtoffer zou. gehad hebben om 's avonds te lezen, alvorens te gaan slapen de vlam van de petroleumlamp moet zich toen aan de bedgordijnen hebben medegedeeld. Een tweede lezing is, dat het bed zou zijn in brand gestoken door een brandend eindje sigaar, dat de officier zou hebben weggeworpen. In ieder geval, de doodstrijd van den ongelukkige moet vreeselijk zijn geweest. Op een bouwwerk te Parijs is een groote deksteen uit de strop van een katrol geschoten en op een groep van zeven werklieden gevallen. Twee bleven op de plaats dood, vijf waren er gekwetst. Voor de tweede maal in korten tijd wordt het Zuiden van Erankrijk, Marseille en omstreken, geteisterd door hevige regens, die de rivieren op onrustbarende wijze doet wassen en straten, pleinen en wegen blank zet. De Rhone, de Ardeche, de Leze en Ceze zijn in twee dagen drie tot zeven meters gestegen en thans op verschillende plaatsen buiten de oevers getredeu. Alle verkeer is ver- broken, terwijl hier en daar de door water onder- mijnde gebouwen als molens, fabrieken en woningen instorteu en worden medegevoerd iu den stroom. Vooral de gemeenten Jaujac, Barnas, Vogue, Laverune worden zwaar geteisterd en de daar aan- gerichte schade is reeds buitengewoon groot. Den 17ec van deze maand zal te Port Said het standbeeld van Ferdinand de Lesseps worden onthuld. Het zal dan dertig jaren geleden zijn, dat het Suezkauaal werd geapend. Nederland, vierde in rangorde van de door het Kanaal varende schepen, zal bij het feest vertegenwoordigd zijn door den heer Conrad, lid van de Internationale commissie voor de werken, die daartoe hedeu uit Den Haag is vertrokken. Het te onthullen standbeeld is van brons en 7,40 M. hoog. Het staat op een hardsteenen voetstuk, hoog 9,66 M., waaromheen een cir- kelvormig plateau van 17 M. middellijn, dat 3,23 M. boven den waterspiegel en op den Westhavendam te Port Said is gebouwd. Het geheel verheft zich 20,29 M. boven den water spiegel. Het beeld ziet naar het oosten, en de uitgestrekte rechterhand wijst den ingang van het Suezkauaal aan. Et zulleu vele feesten gehouden worden. Te Brussel had Maandag middag tegen half vijf een hevige ontploffing plaats in het Sint Jans hopitaal. Reeds geruimen tijd was men daar bezig met eenige werkzaamheden aan de verlichtingstoestellen en ook Maandag was dit het geval, toen eensklaps, zonder dat men tot nog toe hiervan de oorzaak vond, een vreeselijke slag werd gehoord. De plafonds van een vier- tal kamers werden in stukken gescheurd, stoelen en tafels verbrijzeld on overal vlogen de ruiten in scherven. Een wonder mag het genoemd worden, dat noch een van de vier zieken, die in de kamers verpleegd werden, noch ook eenig ander persoon bij dit ongeval werd verwond. Wei is de aange- richte schade, zoowel op de verdiepiug, waar de ontploffing plaats had, als op de daarboven ge- legen etage zeer groot en natuurlijk ontslond in het eerste oogenblik na den knal een hevige pa niek onder de verpleegden en personeel. De brandweer, die gealarmeerd was, behoefde geen dienst te doen, daar de ontploffing geen brand veroorzaakte. INGEZONDEN STUKKEN. Mijnlieer de Redacteur Op de begrooting onzer gemeente komt een post voor van f 900 voor eene kiosk ten behoeve der muziek, terwijl ook sprake is van het verfraaien vau het verloren plaatsje achter de school, waaraan men den schoonklinkenden naam van Wilhelmina- plein wil geven. Alles mooi en wel, doch wie zal dat alles betalen De eerste boer de beste toch zeker niet, want al is een boer nog zoo welgesteld, voor de belasting wordt hij gelijkgesteld met een winkelier of burger die op zware lasten zit of een ambtenaar die van zijn traktement moet leven. Maar wie zal het dan wel betalen Ik beken eerlijk dat ik het niet, weet. Slechts eenige jaren geleden stond het nog opperbest met de gemeentefinnncien, ofschoon men de bestrating moest verbeteren, omdat men in vroegere jaren uit verkeerde zuinigheid een be- hoorlijk onderhoud had nagelaten. En toch werddoor hen die het beter wisten, tegen die noodzakelijke hernieuwing hard geschreeuwd en vooral bij de verkiezingen heftig afgegeven op die kalseimannen. Nu het daarentegen met de gemeentefinancien zoo slecht is gesteld, niettegenstaande de hoofdelijke omslag reeds zoo in de hoogte is gedreven wil men, uit louteren grootheidswaanzin een kleine of dikke duizend gulden (naar gelang het bij de uitvoering zal mee of tegenvallen) uitgeven aan zaken die best kunnen worden gemist. Wel neemt de nijverheid hier in omvang toe hetgeen evenwel meer aan het toeval dan aan de bemoeiingen van het gemeentebestuur is te danken maar toch moet de toekomst met groote bezorgdheid worden te gemoet gezien. Al die nieuwe fabrieken, hoe welkom ze ons ook mogen zijn, brengen in de gemeente een groote arbeidersbevolking waarvan, na verloop van weinige jaren het gevolg zal zijn nieuwe scholen met vermeerdering van het aantal onderwijzers en meerdere uitgaven voor politie, verlichting, bestrating, brandweer, geneeskundigen .dipnst, bijdragen in de krankzinnigengestichten en bovenal grootere bijdragen voor het armbestuur, waarvan nu reeds de uitgaven telkens worden verhoogd. Daartegenover staatdat wel enkele doch ook slechts enkele nieuwe personen voor een eenigszins beduidend bedrag zullen kunnen worden aangeslagen in den hoofdelijken omslag en dat die weinige personen, zoodra zij naar hunne meening te hoog zullen worden aangeslagen, al spoedig naar Belgie zullen verhuizen. De grootst mogelijke zuinigheid, is met het oog op de dingen die komen zullen, een gebiedend voorschrift en toch ziet men thans roekeloos met het geld omspringen alsof men het niet op kan en het goud van de goudfabriek in de gemeentekas terecht zal komen. Yroeger is het wel eens gebeurd dat een vreem- deliDg, na eenige jaren in de gemeente te hebben gewoond, de eerste viool speelde omdat hij alles alleen wist, maar zoodra het mis zat, kneep hij er uit. Heel toevallig hoorde ik dezer dagen mompelen dat een zeker iemand die iu de aller- laatste jaren niet het minst heeft bijgedragen om de gemeentefinancien in de war te sturen, onlangs zou hebben gesolliciteerd naar eene betrekking elders. Die schijnt hem dus ook te zullen poetsen tegen den tijd dat de gemeentelasten ondragelijk zullen worden. Wij zullen zien. X. Sas van Gent, November 1899. Zondag 12 November a. s., om 2 uur, opvoering van L'ENLEV EMENT DE LA TOL^DAD, operette in 3 actes van F. Carre, muziek van d'Audran. VAN HET De uren zijn aangegeven in spoortijd, de tusschen geplaatste cijfers geven den plaatstijd aan. Het kantoor is open voor den post- en telegraafdienst op werkdagen van 7.30 [7,50] vm. tot 8.30 [8,50] nm. op Zon- en feestdagen van 7,308,30 [7,508,50] vm., 12,30—1,30 en 6,307,30 [12,501,50 en 6,50—7,50] nm. Voor het behandelen van postwissels en quitantien alleen op werkdagen van 8,30 [8,50] vm. tot 2,30 [2,50] nm. Voor den dienst der Kijkspostspaarbank en de verzending van postpakketten op werkdagen van 7,30 [7,5' vm. tot 8,30 [8,50] nm. Daarenboven voor de spaarbank op Zon- en feestdagen van 7,308,30 [7,508,50] vm. LAATSTE BUSLICHTINGEN TEN KANTORE. 4,30 en 9,45 vm. en 1,25 nm. [4,50 en 10,05 vm. en 1,45 nm.] voor verzending naar geheel Nederland met uitzondering van ZeeuwschVlaanderen's oostelijk deel. 4,50 en 11,18 [6,10 en 11,38] vm. voor verzending naar Sluiskil, Sas van Gent, Philippine, Westdorpe en het buitenland. Bovendien voor verzending als hiervoren met nitzondering van Sluiskil te 4,17 [4,37] nm. 5,40 [6,-] vm, voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering der onder de hiervoren genoemde lichting begrepen plaatsen, Hoek, Overslag Koewacht en Zuiddorpe. 9,02 [9,20] vm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel met uitzondering van Hoek, Sluiskil. Sas, van Gent, Philippine en Westdorpe. 9,40 [10] vm. vertrek der bestelling in de richting van Driewegen. Spui enz. (Op de terugreis bestelling Zwaantje enz.) 9,40 [10,vm. en 4,55 [5,15] nm. voor verzending naar Hoek, 10,10 [10,30] vm. vertrek der buitenbestelling naar de Nieuwe Neuzen-, Slnis-, Zevenaar-, Vlooswijk-, Goeschen- en Willemskerkepolders, Boerengat, Vingerling en aan de Westzijde van 't Kanaal. 5,18 [5,38] nm. voor verzending naar Zeeuwsch-Vlaanderen's oostelijk deel, met uitzondering van Sluiskil. Hoek, Sas vau Gent, Philippine, Westdorpe, Zaamslag, Koewacht en Overslag. LICHTING DER HULPBUSSEN op werkdagen. Aan het Raadhuis 3,40 vm. spoortijd, 4,— vm. plaatstijd. 8.55 9,15 11,10 11,30 1,nm. 1,20 nm. 4,4,20 Aan de Rosegkacht 8,45 vm. spoortijd, 9,5 vm. plaatstijd. 11,— 11,20 3,50 nm. 4,10 nm. 9,5 9,25 Aan het Station 9,5 vm. spoortijd, 9,25 vm. plaatstijd. 12,55 nm. 1,15 nm. 3,50 4,10 8,43 9,3 Op Zon- en feestdagen hebben de verzendingen en bus- lichtingen in don namiddag niet plaats. De bestelling der brievenpost begint op werkdagen te 7,— 8,30, 11.— vm., 2,15 en 7,30 nm. [7,20 8,50, 11,20 vm. 2,35 en 7,50 nm.] op Zon- en feestdagen alleen te 9,30 [9,50] De bestelling van de pakketpost begint op werkdagen te 11,— [11,20] vm. en 5,30 [6,50] nm., op Zon- en feest dagen te 9,[9,20] vm. Middenprijs per 100 kilo Tarwe f 7,75; Rogge /6,75; Wintergerst f 8,Zomergerst fHaver f 6,75 Erwten f 8,50Paardenboonen f 8,25Duivenboonen f Witteboonen f Bruineboonen f 10,50; Boekweit fLijnza~d fAardappels f 2, Koolzaad per zak van 106 liters f Boter per kilo 0,95. Eieren per 26 gtuks f 1,60. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld33 stuks hoornvee, 61 varkens. Verkocht20 stuks hoornvee, 30 varkens. KOERS VAN HET GELD. 47,55 £l 47,57^ 12,12,11 Belgisch per 100 fr. Engelsch per ZEET1JDINGEN. Van 6 tot en met 7 Nov. VLAG. NAAM. M*. Van en naar. Lading. Eng. s.s. Belg. s.s. Eng. s.s. Noor. s.s. Eng. barge idem Golfer Benmacdui Rallus Eng. s.s. Eng. s.s. Zweed. s.s Eng. s.s. Eng. s.s. idem idem Eng. sch. Eng. s.s. idem Noor. s.s. Deens. s.s. V«ur Ter I'enien t 1066 Londen 1651 Middelsbro 2942 Liverpool Magnus Barford 1429 Drammen Van Ter I'euzen Mathilda Upton 274 Londen Lord Nelson 288 idem Benmacdui 1651 Middlesbro Golfer 1066 [Londen Voor Client j Altona Gevalia Newhailes 1901 Goole 1438 iGefle 4026Riga Van Gent i Faraday Truro Isle of Dursey Wild Wave Loughbrow Ralp Creyke Skuld Russia 2525 New-Castle 2366 Hull 2540 Goole 453 Newport 1954 Londen 1944 Goole 4074 Wilmington 4575 Rotterdam Voor Selznete Havlide 1186 ISkien ledig ijzer stukg. hout macadam idem ledig macadam stnkg. hout idem stukg. idem idem aardapp. stukg. idem ledig ledig hout Noor. s.s. Van 6 tot en met 7 Nov. werden langs de Oostsluizen albier 73 binnenvaartuigen op-en 53 afgeschutdoor de Westsl. 3 op- en 3 afgeschut. A. s. Maandag hoopt onze geliefde vader, behuwd- en grootvader HENDRIK VAN DOESELAAR, zijn 80sten geboortedag te herdenken. Sluiskil, 8 November 1899. Zijne dankbare kinderen, behuwd- •en kleinkinderen. Op Zaterdag 11 November hoopt onze geliefde moeder ELISABETH HUIJSEN, Wed. P. Meeuwsen, haar 80sten geboortedag te herdenken. Hare dankbare kinderen, aanbe- huwd- en kleinkinderen. Zaamslag. Daar het mij niet mogelijk is aan alien die den 6 dezer belangstelling betoonden, persoonlijk te bedanken, zoo betuig ik langs dezen weg mijn hartelijken dank. Ter Neuzen, 8 Nov. 1899. ABR. VAN WIJCK. Voor de talrijke blijken vau be ta, langstelling, bij gelegenheid van ons huwelijk ondervonden, betuigen wij onzen harte lijken dank. Ter Neuzen, 8 Nov. 1899. A. CHRISTIAANSEN, M. J. CHRISTIAANSEN—De Regt. Mede namens mijn vrouw, dochter w en knecht betuig ik mijn hartelijken dank aan schipper L. Kanters, voor zijn betoonde hulp bij het zinken van mijn vaartuig op jl. Vrijdagavond, daar wij door zijn bijstaud alle behouden werden. Ter Neuzen, 8 November 1899. LEV. CONST. D'HONT. Ondergeteekende verzoekt beleefd de w w gunst van zijne geeerde stad- en land- genooten voor alle reparatie of keerwerk vau heeren en jonge heerenkleeding, belovende eene prompte en civiele bediening. J. KEERSEMAKER, Nieuwediepstraat F 52, Ter Neuzen,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3