1.1 Gemengde berichten. Telegrafische berichten. ill Met ingang van 10 November a. s. is verplaatst de kommies te water J. de Jonge van Vlissingen (haven) naar Ter Neuzen. Te Venlo zijn o. a. geslaagd voor het exam en vrije- en orde-oefeningen der gymnastiek de heeren P. de Potter van Groede en G. A. Overbeeke van Schoondijke. Hoelf. Door de leerlingen der Christelijke school alliier is voor het comite voor Transvaal bijeengebracht de som van 11.76 Axel. Op initiatief van den burgemeester dezer gemeente, heeft zich ook alhier een commissie gevormd tot inzameling van gelden voor Transvaal. De commissie bestaat uit de heeren D. J. Oggel, voorzitterJ. A. van Vessem, secretaris. LedenW. J. Bloot, P. Dekker Fz., W. Dieleman Petrusz., J. van Dixhoorn Mz., J. A. Dregmans, Abr. Esselbrugge, Joz. de Feijter Pz., P. van Hoeve, J. B. Th. Hugenholtz, C. N. Jansen van Rosendaal, A. E. C. Kruijsse, P. J. Krnijsse, C. P. Minjon, L. de Regt, P. van Yliet en J. Wieland. Staande de vergadering werd door de commissie geteekend voor een bedrag van f 53,50. Koewacht. In den laatsten tijd heeft men hier van geen nachtelijke diefstallen vernomen. Nn echter de lange, donkere avonden zijn aange- broken, beginnen de dieven weer van zich te laten hooren. In het aangrenzende Slekene gaat er bijna geen nacht voorbij of er wordt hier of daar wat ontvreemd. Vrijdagnacht hebben de dieven deze gemeente met een bezoek vereerd. Bij den landbouwer H. d. V. werd eene groote hoeveelheid meel, dat hij als voeder voor de beesten had klaar gezet, ontvreemd, terwijl op drie plaatsen de konijnen- hokken geledigd werden en ,/en passant" een paar kippen werden medegenomen. 's Gravenhage, 6 Nov. Bij Kon. besluit is benoemd tot directeur van het post- en telegraaf- kantoor te Hulst de heer D. J. Buisman, thans te Winsum. London, 6 Nov. Donderdag had een gevecht plaats bij Colenso. De Engelschen zijn teruggetrokken op Estcourt. A an de weduwen van de twee conducteurs, die bij het spoorwegongeluk te Vlissingen het leven verloren, is het voile bedrag van het traktement dat hunne mannen genoten, als pensioen toegekend. Op Oranje-Nassau-Oord, bij Renkum, zijn de voorloopige werkzaamheden voor het sanatorium begonnen. Achter het paleis zijn, volgens de Zutph. Cour., reeds eenige boomen en strnikgewas geveld en opgeruimd. Binnenkort zal met de ophooging van het oostelijk aan het paleis gelegen terrein een aanvang gemaakt worden. Thans is men druk bezig met het leggen van rails, waarlangs de benoodigde grond, ongeveer 16,000 steres, zal worden aangevoerd. Het na de voltooiing opge- hoogde terrein zal met jonge denneboomen beplant worden. Deze aanplanting heeft ten doel aan de gebouwen ook van de oostzijde voldoende beschut- ting te geven, vooral in verband met scherpe oostenwinden. Donderdagnacht werden bij den veldwachter te Altforst de kippen gestolen. De dieven schreven met krijt op de deur„morgennacht halen we uwe vrouw weg." Doch daartoe heeft hun zeker de HHIinrm'JBM aiw 1J Jiu iu» "aijj w mi iimum MMm<w - Die moordgeschiedenis heeft mij zoo in de war gebracht, zei hij, dat ik alle andere dingen vergat. Er is gister een jongedame hier geweest, die dit vergeten heeft. Kijkhaar naam staat in den hoek. Darvell nam den zakdoek en bekeek dien nauw- keurig. May Alison zei hij verbaasd. Ja zij is hier gekomen met haar oom, voor een zaak. Die oom heet kapitein Halford en woont te Patterdale, in Westmoreland. Het meisje, dat met haar oom in de andere kamer wacht om mij te spreken, is de dochter van Stephen Alison. Jack Darvell was buiteugewoon verrast door dit nieuws. Stephen Alison's dochter hier Zou zij er van gehoord hebben P Zou zij weten Neen, hun zaak heeft niets te maken met den moord. En vermoeden kan ze ook nog niet hebben want zijn naam is nog niet in de kranten genoemd. Maar't is een drommels vreemde samen- loop van omstandigheden. Ga nu been ik moet den kapitein spreken over een acceptjeik zal't je wel laten weten, als er iets bizonders ge- beurt. De politie zal gauw van de verzekering hooren, en dan zal ik wel de eer van een bezoek genieten. Ja, dat denk ik ook, meende Darvell. Maar als zijn dochter hier te Londen is, zie dan achter haar adres te komen. Alison's naam zal toch zeker vandaag of morgen in 't publiek genoemd worden, in verband met den moord, en dan kan zijn dochter ons van meer nut zijn, dan je misschien denkt. (Wordt vervolgd.) tijd ontbroken. Den volgenden nacht is te Wamel op drie plaatsen ingebroken en gestolen. Te Scheveningen is Vrijdagmiddag aan den Nieuwen Badhuisweg bij den bouw van een nieuwe villa het volgend ongeluk voorgevallen. Van de in aanbouw zijnde villa werd een riool gelegd in aansluiting met het gemeenteriool. Met dit werk was men gevorderd tot aan de straatzijde, alwaar de metselaar Van der Lubbe met zijn 16jarigen zoon en een knecht werkzaam waren in een ongeveer 3 M. diepen kuil, behoorlijk door een houten kisting tegen instorting gestut. Door de dreuning tengevolge van het voorbijrijden van een militairen wagen bespannen met zes paarden, schijnt het zand te zijn gaan werken, althans op betzelfde oogenblik dat de militaire bespanning voorbij reed, drongen de houten beschotten van den kuil tegen elkander, Van der Lubbe en de knecht geraakten bekneld tusschen de kisting, maar de 16jarige zoon van Van der Lubbe was geheel bedolven onder het zand. De vader en andere werklieden stelden dadelijk krachtige pogingen in het werk om denjongeling te naderen. Er verliep wel drie kwartier uur, alvorens men zoover gevorderd was. De jongen gaf nog teekenen van leven, maar den geneeskundige gelukte het niet het leven voor goed op te wekken. In Opsterland heeft het Kamerlid Van der Zwaag, die lid is van den gemeenteraad, het voorstel gedaan op de begrooting voor 1900 f 500 uit te trekken voor kleeding en voeding van behoeftige schoolkinderen, om daardoor het schoolverzuim dier leerlingen tegen te gaan. Met 7 tegen 6 stemmen verwierp de Raad dit voorstel. Verder stelde de heer Van der Zwaag voor, de Kamer van Koophandel in de gemeente op te heffen en aan de regeering dit verzoek te richten, daar z. i. die Kamer geen recht van bestaan heeft en zoo goed als niets presteert. De behandeling van dat voorstel werd aangehouden tot een volgende vergadering. Men schrijft uit Harlingen Iernand tot de equipage van het stoomschip Buis behoorende, van hier op Hull varende, en wiens geloofwaardigheid niet mag in twijfel worden getrokken, verhaalt hoe in genoemde Engelsche zeestad een man rondloopt, dragende een bord, waarop is voorgesteld eene vrouw bijna zonder kleederen en met de handen op den rug gebonden, die gevoigd wordt door eenige Transvaalsche met stokken gewapende boeren, die er lustig op los slaan. Alzoo wordt bij onze overzeesche buren de volksgeest in de goede richting gestuurd Een treurig ongeluk is den werkman J. Visser, te Haarlemmermeer, overkomen. Het paard voor zijn wagen schrikte van eene voorbijrijdende hondeukar. Paard en wagen maakten eene zij- waartsche beweging, met het gevolg, dat de voerman voorover op den dissel viel. Inwendig gekneusd werd de man naar zijne woning vervoerd, waar hij spoedig overleed. Hij laat eene vrouw met 6 kinderen achter. Vrijdagavond is een groote boerderij in den Amsterdammer polder, ten westen der stad, tot den grond afgebrand. De boerderij behoorde aan Jhr. Rutgers van Rozenburg. Door nog onbe- kende oorzaak vatte een groote schuur, waarin 60,000 tot 70,000 kg. stroo geborgen was, vuur, en door den fellen wind sloeg het over op het woonhuis. De Amsterdamsche brandweer zond er een stoomspuit en een handspuit heen, waarmede echter weinig was uit te richten door gebrek aan watermen moest zich behelpen met water uit een paar slooten. De drijvende stoomspuit Jan van der lleyden, ook uitgezonden, moest onver- richterzake terugkeeren$ij kon het terrein van den brand niet bereiken. Bonne veld en zijn gezin konden intijds het lijf bergen en men heeft vier paarden 2 koeieH in veiligheid weten te brengen. Eeu varken en een paar kippen, honden en katten, zijn verbrand. Bonneveld kon betreffende de assurautie alleen mededeelen, dat het stroo en zijn landbouwgereedschap voor 6000, en zijn inboedel voor f 2500 verzekerd was. Een menigte volks stroomde op de plaats des onheils samen. Te Dordrecht is Zaterdagmorgen door on- bekende oorzaak in de metaaiwarenfabriek der firma Rustenberg Van Zanten een moffel ont- ploft. De ontploffing was zoo hevig, dat geen ruit in het gebouw, zoo min binnen als buiten heel bleef, ja een paar paneelen werden uit de deuren geslagen. Toch liep het ongeval nogal goed af. Slechts vier personen werden licht gewond door de glas- scherven, drie waren des middags weer aan't werk. Natuurlijk werden de patienten zoo spoedig mogelijk verbonden. De justitie was 's middags ter plaatse om een voorloopig onderzoek naar de oorzaak van 't ongeval in te stellen, want juist daarnaar tast men op 't oogenblik nog in 'tduister. De glazenmakers waren druk in de weer om de schade te herstellen. Een „burger" schrijft naar aanleiding van een opmerking van een offiicier „Naar mijne bescheiden meening is de reden, waardoor de Boeren succes hebben het indivi- dueel besef uit vrije beweging van eer en plicht, behalve het bewustzijn dat zij vechten ter ver- dediging hunner vrijheid, van have en goed en van hunne betrekkingen. Daarbij komt hunne buitengewone geoefen'dheid van jongsaf in het schieten en last not least maakt de bezieling ver- kregen door hun vast geloof in den steun van een hoogere macht en de overtuiging van hun goed recht de Boeren sterk tot voorbeeld voor elk strijdend volk. De Engelsche soldatenn zijn daarentegen, als huurlingsn grootendeels onbe- kend met de ware reden waarom zij tot vechten worden gecommandeerd, dus niet uit vrije be weging en persoonlijke overtuiging optredend en zijn bovendien althans gedeeltelijk ten gevolge van hun immoreel leven in de tropen verslapt en daardoor ougeschikt tegenover de groote in- spanning van lichaam en geest, die een waar soldaat zoo noodig heeft." In zijn voor de Boeren van den Transvaal ontvlamde geestdrift verkocht een vader te Maas tricht tijdens de afwezigheid zijner eega en van zijn eeuig kind zijn heele huisraad inclusief zelfs een piano aan een uitdrager. De man wilde met alle geweld naar den Trans vaal om de Engelschen te gaan bevechten Of de opbrenget zal strekken om 's mans doel te verwezenlijken, staat te bezien. Onze oorlogs- held, spoorloos verdweneu, schijnt echter toch tot inkeer te zijn gekomen. Het is te hopen, dat zijn geestdrift wat bekoele en hij den strijd des levens voor vrouw en kroost met wat meer ernst hervatte. De handel van ons land met Zuid-Afrika staat thans geheel stil. Bestellingen worden niet meer ontvangen; per telegraaf kunneu die trouwens nu niet meer gedaan worden. De huizen in Zuid-Afrika kunnen geen betalin- gen doen, omdat hun eigen uitstaande vorderingen niet inkomen. Trouwens na afkondiging van de krijgswet, bestaat er een algemeen moratorium (een door den staat toegestaan uitstel van betaling). Tengevolge daarvan worden in Nederland geen wissels meer op de republieken gedisconteerd, wijl die toch niet zouden worden aangenomen, daar niemand weet, wanneer het moratorium zal worden opgeheven. Wij hebben ook reeds vernomen, dat in de beide republieken de gerechtshoven gesloten zijn, zoodat niemand daar door een rechtelijk vonnis zijne vordering kracht zou kunnen bijzetten. Het spreekt van zelf dat de booten nog wel goederen voor Zuid-Afrika kunnen aannemen, maar daar de handel in Zuid-Afrika geheel stil staat, zouden die goederen aan de kust opgeslagen worden wat reeds met veel koopwaren is geschied en daarom worden geen goederen meer voor de Zuid-Afrikaansche Republiek en den Oranje- Vrijstaat verscheept. Blijkens de laatste mailberichten hebben ver- schillende firma's in Zuid-Afrika groote verkoopen kunnen doen aan de Regeering, zoodat na den oorlog zeker een opleving van den handel is te wachten. Over het ongeluk aan den Scheldeoever tegenover Antwerpen schrijft het Handelsblad van Antwerpen o. a. het volgende Men zal zich herinneren dat voor een jaar of vier, toen de dienst van den spoorweg tusschen Antwerpen en Gent nog in handen der Maat- schappij van het Land van Waas was, aan den linkeroever eene nieuwe aanlegbrug werd gemaakt, naar wij meenen met het oog op den volkstoeloop tijdens de wereldtentoonstelling van 1894. Die aanlegbrug, welke sinds dien tijd reeds vele proeven van sterkte gaf, bij grooten volks toeloop, als betoogingen, de Van Dijckfeesten en dergelijke, is Vrijdagmorgen ingestort. Voor de eerste maal deed een nieuw ingerichte trein dienst, die ten 4 ure 52 uit Sint-Nikolaas vertrekt en onderweg aan al de tusschenstaties stilhoudt, om werkvolk en boeren op te nemen, die naar de markt van Antwerpen komen. Kwart voor 6 kwam die trein op het Vlaamsch Hoofd aan. En de passagiers, meest kloeke sterke mannen, haastten zich, zooals het in dergelijke gevallen altijd gaat, om het eerst op de overzet- boot te zijn, zoodat er op zeker oogenblik meer dan 100 menschen op de aanlegbrug stonden. Tusschen dezeu zag men hier en daar statiebe- dienden, met koffers op den rug, spoorwegwerklieden, voor het overige- buitenlieden met korven boter en eieren, bestemd voor de markt en werklieden met hun gereedschap onder den arm en op den schouder. Terwijl die honderd menschen zich op de brug verdrongen, voelden zij eensklaps den vloer be- wegen. Een vreeselijk geschreeuw steeg uit de menigte op, niet alleen uit die welke zich op de brug bevond, maar ook uit die, welke nog den vasten grond onder de voeten voelde, zoodat men zelfs het gekraak van brekend houtwerk niet hoorde. De kreet klonk akelig door de duisternis want het was nog geen dag zoo luid en zoo vreeselijk dat men dien zelfs op den rechterover hoorde. Het houtwerk was te midden der brug op twee plaatsen gebroken en al de menschen, die op het middengedeelte der brug stonden, vielen in de vreeselijkste wanorde in het water. Zoo dicht was die menschenmassa, dat men zelfs geen water zag Daar het hoog water was, werd misschien daar door de slag eenigszins gebroken, zoodat velen tegen het paalwerk en de brugleuningen konden opklauteren en al lachend, met een nat pak, voet aan wal zetten. In het water woelde de menigte dooreen, daar drong men elkaar weg of greep men elkaar vast, daar riep men om hulp, tot men in dien vreeselijken strijd om het leven zich vrijgevochten had of in t Scheldewater versmoord was. Er zijn elf lijken opgehaald, maar men weet nog met volkomen zeker of alle overige menschen die zich op de brug bevonden gered zijn. De jongste der slachtoffers is Henri van Hoven van Zwijndrecht. Hij was 19 jaar en de oudste van kinderen. Hij had pas eene aanstelling ontvangen bij den spoorweg als schoonmaker der verwarmingsbuizen en was dien dag het eerst in dienst Overigens zijn alle slachtoffers in den ei .uns 'evens weggenomen. Men heeft in eens drie aan elkander geklemde lijken opgehaald. Het getal der gekwetsten is gelukkig gering, slechts twee. Er zijn nog individuen geweest, die zich goederen van de ongelukkigen toeeigenden. De politie arresteerde er twee, die eene drijvende kist opge- vischt hadden en openbraken. Andere voorwerpen, als manden met eieren, boter en andere markt- waren, dreven weg of zonken naar de diepte. Nader meldt men Het ongeluk wekt de grootste deelneming. De slachtoffers zijn alien door hun familie her- kend uit Zwijnsdrecht, Melsele, Geverland, St. Nicolaas, Aieuwkerken. Een gerechtelijk onderzoek wordt naar de ramp ingesteld. Om half elf zijn Zaterdagochtend de lijken gekist. Hedeu zal er om 10 uur in de kerk aan het Ylaamscbe Hoofd een plechtige lijkdienst voor hen plaats hebben. Den Staat stelt men voor de ramp verantwoordelijk. Tijdens de Van Dyckfeesten moet gebleken zijn, dat de brug in desolaten toestand verkeerde, maar men liet het maar zoo. Het parket van Dendermonde heeft een onderzoek ingesteld. Een vreeselijk drama werd in den avond van Donderdag op Vrijdag te North Staffordshire afgespeeld. Een groentehandelaar, die als vreese lijk jaloersch jegens zijn vrouw bekend stond en reeds meermalen had gedreigd haar te dooden, gaf uitvoering aan zijn bedreigingen en sneed de on- gelukkige vrouw met een scheermes den hals af. Dadelijk daarop liep hij als een waanzinnige de straat in en haalde politie, die hem gevangen nam. De man had ook reeds een paar malen getracht zelfmoord te plegen. Zijn vijf kinderen, die reeds lagen te slapen, hebben niets van het plegen van de misdaad bemerkt. Helwig Kempinskv, een bekende Berlijnsche actrice, heeft zich uit een venster van de tweede verdieping geworpen, uit wanhoop dat zij geen engagement in een der schouwburgen kon vinden. De ongelukkige vrouw was oogenblikkelijk dood. - De Indische werklieden, die aan den spoorweg te Londen arbeiden, doen dat onder de klanken van muziek. Bij iedere ploeg van 50 werklieden zijn drie muzikanten geplaatst, n. 1. een fluitist en twee harpisten, die bijna zonder ophouden moeten door- spelen. De werklieden verklaren, dat zij, zoolang zij die muziek hooren, geen vermoeidheid gevoelen. En de muzikanten Een student te Parijs krijgt bezoek van een vriend uit zijn kinderjaren, die per rijwiel uit beider geboortedorp is gekomen. De wielrijder laat zijn fiets bewonderen en vertelt trotsch dat hij op den langen tocht geen enkele maal zijn banden heeft behoeven op te pornpen. Daarop steekt de student een speld in den band en roept uit„0, laat mij nog eenmaal de lucht van mijn geboorteplaats inademen Na een wedstrijd in het hardloopen, die Woensdag bij Highgate was gehouden, bleek bij het verzamelen van de mededingers, dat een van hen ontbrak. Men ging hem zoeken en vond hem in een hoi, dat, bij een breedte van 6, een diepte van 15 voet had. Nadat de man, die ernstig aan de beenen en het lichaam was gekneusd, was omhoog getrokken en naar het naburige clubge- bouw gebracht, onderzocht men het hoi, en nu bleek, dat men hier met een onderaardschen gang te doen had, die naar twee zijden uitliep aan de eene kant in het verderop gelegen veld, aan de andere in de kelders van een oude, beruchte herberg, die reeds lang werd aangezien voor de vroegere schuil plaats van eer eertijds gevreesden dief, smokkelaar, struikroover enz., Dick Turpin ge- naamd. Tevens bleek, dat de herberg geheel als dieven- hol was ingericht, met ontelbare kelders en spe- lonken en nog een menigte andere vluchtgangen. Natuurlijk werd deze roovervesting door talrijke belangstellenden met een bezoek vereerd. Het vinden van twee valsche geldstukken van 25 dollarcenten in den tuin van de gevangenis San Quentin in Californie leidde tot een onderzoek en vervolgens tot de verrassende ontdekking, dat bij de gestraften het mnnten van valsch geld in vollen gaDg was. Bij een onderzoek in de cellen en het meubilair werden zes vormen tot het maken van 2 5 centstukken gevonden en vier vormen voor de fabricatie van 5 centstukken. De valsche stuk- ken werden in omloop gebracht door mannen, die opium smokkelden binnen 't tuchthuis. De con- trole in dit tuchthuis schijnt nog al wat te wen- schen over te laten. In Nieuw-Zeeland is een officier van het Engelsche leger omgekomen door het wegdrijven van een luchtballon over zee. Het plan bestond, dat de officier met een parachute zou neerdalen, maar het valscherm viel, nog voor het was ge'oruikt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2