A1 g em e en Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Via andere No. 3836. Oinsdag 31 October 1H99. 39e Jaargang. Yeeartsenijkundig Staatstoezicht. Engeland en de Z.-A. Republiek. abonnement Binnenland. Voorwaardelijk Ontslagen u Yoor Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—. Franco per post Nederland 1,10. Yoor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32}. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Bneven- bushouders. Inzending van advertentien ADVERTENTIEN: Yan 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. v6or 3 uren op den dag der uitgave. Het gevecht bij Kfmberley, waarbij commandant Botha het leven moet hebben verloren, schijnt volgens de Engelschcn een trekje weg gehad te hebben van een publieke vermakelijkheid, een sportfeestje. Wij lezen tenminste, aldus de Tel., dat ,/duizenden toeschouwers er ooggetuigen van waren." Dat de botsing in het nadeel der Boeren is afgeloopen, staat buiten twijfel want de telegraaf behoort aan de Engelschen. En wie in deze tijden de telegraaf in eigendom heeft, wint. Toch willen wij hier het verhaal, hetwelk door de Engelsche telegraaf is doorgelaten, laten volgen, zooals het te lezen staat in de Daily Telegraph. Het bericht is van Dinsdag. /»Yoor het aanbreken van den dageraad ging een patrouille bereden politie en vrijwilligers, sterk 800 man, onder bevel van majeor Scott Turner, op verkenning uit naar het Noorden, boven Macfarlane Farm. Een gepantserde trein onder- steunde de verkenners. Spoedig geraakte majoor Scott Turner in contact met den vijand. Eerst werd de vijaud opgemerkt in verspreide groepen, maar weldra werd de troepenmacht grooter en trachtte zij zich te schuiveu tusschen de manschappen van majoor Scott Turner en den gepantserden trein. Zoodra kolonel Kekewich, de commandant van Kimberley, vernam, dat het gevecht gaande was, zond hij een anderen trein uit met een detachement het Loyal North Lancashire Regiment onder van commando van majoor Murraydeze troepen waren vergezeld van twee kanonnen van de Diamond Fields Artillery, onder kapitein May. De vijand zond een sterke macht af, om deze kanonnen te onderscheppen. De Boeren bezetten een sterke positie op een boschrijken heuvelrug rechts van den weg, waarover de kanonnen werden vervoerd, en openden op een afstand van 800 yards een heftig vuur, nog voor de stukken tot vuren gereed waren. De artillerie der vrijwilligers trad echter met groote koelbloedigheid op, had spoedig haar kanon nen in orde en opende nu het vuur op het bosschage. Gelnkkig schoten de Boeren slecht, doordat zij geheel waren verslagen door ons kanon- vuur. Men zag een projectiel barsten te midden van een troep Boeren, die, naar men gelooft, alien gedood werden. Op het critieke oogenblik keerden de Loyal North Lancashires terug in den trein, die naar het Noorden was gegaan. Onder de dekking van ons vuur vielen zij het vijandelijke kopje aan, en verdreven de Boeren. De Boeren keerden haastig terug. Onze bereden troepen waren te vermoeid en niet talrijk genoeg om den vijand te volgen. Onder de gesneuvelden behoort de commandant Botha van Bozhof, wiens lichaam herkend werd. Hij had een sehot in de borst gekregen. Onder de papieren, welke op commandant Botha gevonden werden, bevond zich ook een brief van den hoofdcommandant Wessels waarin hem werd bevolen zoo spoedig mogeljjk het vee van Kenil- worth te nemen. Men gelooft, dat dit feitelijk het doel van de beweging der Boeren was. Hun verliezen bedroegen vier dooden en elf gewonden." En als curiositeit deelt de Daily Telegraph mede, dat een politieman van de Kaap twee gaten in zijn hoed had en twee gaten in zijn jas. En nog was hij niet dood Het gevecht duurde vier uur, zegt Central News, terwijl de Cape Times beweert dat de Boeren tweemaal de witte vlag heschen, de Engelschen daarop het vuur staakten, doch dat de Boeren daarmede op verraderlijke wijze hun voordeel deden. Aan dezen uitval der Engelschen moet blijkbaar echter weiuig gewicht worden gehechthij moet althans niet als een geregeld gevecht worden beschouwd. Er worden, zooals uit Kaapstad gemeld wordt, telkens van die uitvallen gedaan, om te voorkomen dat de Boeren hun kanonnen een geschikte plaats kunnen geven. Deze cor respondent noemt den uitval der Kaapsche politie ,/een prachtig tooneel." Men kon de Boeren bijna niet zieu door het stof, dat zij maakten. Diezelfde correspondent moet evenwel toegeven, dat de wegen in handen der Boeren zijn //Elk oogenblik verwachten wij een aanval van hen maar beter verdediging dan de onze is niet denkbaar. Allen zijn vast besloten om hard te vechten en niettegenstaande ons gebrek aan manschappen, belooven wij den Boeren een on- aangenamen tijd." Generaal Joubert heeft bewezen, dat de Boeren >g niet de onmenschen zijn, waarvoor zij door sommige Engelschen gehouden worden. En toch telkens weer berichten, welke ten doel hebben de Boeren nog zwarter te maken dan Kaffers. Het volgend bericht b. v. komt uit I'uliEen patrouille der Boeren stak deze week twee maal de Limpopo over, tien mijlen boven Rhodes Drift. De vijand schiet vroawen en kinderen dood en rooft het vee. Een bericht uit Ladysmith d.d. 26 Oct. luidt als volgt De Boeren zijn Maandagmorgen Dundee bin- nengelrokken. Twintig man van de stedelijke wacht stond in Rowans Farm, twee mijlen buiten de stad zij werden verdreven door de bommen uit zwaar geschut, juist toen 300 Boeren voor- bijtrokken. De wacht vluchtte naar een nabij gelegen heuvel, werd omsingeld en doodgeschoten. De Boeren dreven ook eenige burgers uit hun aningen en gchoten dezen op straat dood. LADYSMITH, 29 Oct. De Boeren sluiten langzamerhand de Britsche stelling in. Zij hebben twee zware kanonnen in stelling ge- bracht. Een aanval wordt verwacht. Den in de stad gevestigde burgers isaangezegd de plaats te verlaten. Bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer van het hoofdstuk Buitenlandsehe Zaken werd omtrent het geschil tusschen Enge land en Transvaal gevraagd, of door onze Regeering een ernstige poging is of wellicht nog zal worden in het werk gesteld, om bemiddelend op te treden. Waar Nederland is toegetreden o. a. tot het ver- drag betreffende de bemiddeling, scheen er alle reden voor zoodanige tusschenkomst te bestaan, aangezien in dat verdrag is bepaald, dat het aanbod tot bemiddeling door geen der partijen in eenig geval als een weinig vriendschappelijke daad kan worden beschouwd, terwijl in dit geval de bemiddeling zou geschieden in het belang van een stamverwanten en aan Nederland zeer sympathie- ken staat. Betreurd werd voorts, dat onze ge zant te Londen, juist in den tijd waarin de ver- houding tusschen Engeland en Transvaal meer gespannen begon te worden en het dus wensche- lijk was, dat de Regeering steeds zoo snel en zoo volledig mogelijk werd ingelicht omtrent hetgeen F niJlLLK/lQN 37) Lobelia, teleurgesteld in hare verwachtingen, boos op haar vriendin en in't algemeen uit haar humeur door de opeenstapeling van tegenspoeden zat terneergeslagen na te denken over haar lot en verviel in een groote melaucholie. Als zij zich vermaakt had, zou ze geen oogenblik zich het hoofd gebroken hebben met het verlaten huis in Exton-street, eer de voorstelling afge loopen was. Doch aangezien ze nu niets had, dat haar afleiding kon, begon het zelfverwijt over haar stoute daad te knagen. Als er eens een kennis of vriendin van tante was geweestDe meneer van bovenvoor zou wel op de deur letten dat had hij beloofd maar hij zou natuurlijk zeggen, dat er niemand thuis was, en dit kon op een of andere manier haar tante weer ter ooren komen. En dan had je de poppen aan het dansen Lobelia was bang voor haar tante, en al weerstond zij haar in 't onaf- hankelijkheidsgevoel van een vrij-geboren dochter van Brittannie, ze zorgde er wel voor, de kritische opmerkingen alleen dan te uiten, als de persoon, wie ze golden, ver genoeg af was. Een oogenblik dacht ze ook aan brandgevaar, maar op dat pnnt stelde zij zich spoedig gerust. Ze had het vuur in keuken en huiskamer achter- gelaten in een volmaakt ongevaarlijken toestand als zij omstreeks elf uur thuis kwam, zou ze tijd genoeg hebben, in de kamer flink op te stoken, cer oom en tante opdaagden, wat niet voor midder- kon verwacht worden. Nu begon ze te denken over //hem van boven voor." Zij mocht hem wel, maar haar tante had den achterdocht nooit laten varen. Had Lobelia wel goed gedaan met een man zonder noemenswaardige bigage alleen te laten in huis Hij zou wel geen meubelwagen laten komen, om 't huis leeg te balendoch Lobelia geloofde stellig, dat tante hier of daar geld ver- borgen had, zooals de oude dames in de romans altijd haar kous of theepot hebben, waaruit een kapitaal voor deu dag komt. Gesteld eens, dat de bovenbuuurman in zijn fijn pak een slechte man was en gebruik maakte van haar afwezigheid om te gaan sunffelen naar deu verborgen schat Als de diefstal ontdekt werd, zou 't ook aan 't licht komen, dat Lobelia Cuffs haar post had verlaten in de ure des gevaars, en dan zou de rest van haar leven verbitterd worden door de schampere opmerkingen, welke tante zeker niet zou sparen in tegenwoordigheid van Jim. Als Jim zijn aanstaande meebracht op de thee, zou 't geval in kleuren en geureu worden verteld aan de //gehate mededingster." Het denkbeeld, een //uitbrander" te krijgen, ten overstaan van de vrouwelijke slang, die Jim wilde binnenleiden in het heiligdom der Chipchases, was te veel voor het overkropt gemoed het vernietigde de laatste mogelijkheid, zich een greintje te ver- maken met het weinige, wat ze nu en dan van het tooneel kon zien, tusschen twee wapperende struisveeren door. Daarom had zij, toegevende aan een leelijk trekje in de menschelijke natuur, ruzie gezocht metjuf- frouw Simmons, om zich-zelve wijs te maken, dat die, en niet haar eigen geweten, oorzaak was van alle ellende. En toen zij nu vrij gehavend er af kwam, en haar vriendin haar zonder complimenten den rug liet zien, onder voorbehoud, na afloop der voor stelling den strijd te hervatten, toen begreep Lobelia, dat het oogenblik van handelen gekomen was. Zij stond op, en met fonkelende oogen en hoogrood gelaat verwittigde zij juffrouw Simmons, dat, zoo deze soms voornemens was, haar ooit weer toe te spreken, in vriendschap of in vij and schap, zij, Lobelia, haar zou yteekenen". Toen baande zij zich een weg naar den uitgang. Op straat gekomen, begon zij in zichzelve te mompelen en wond zich steeds meer op, en eer zij Exton-street had bereikt, was zij overtuigd, dat juffrouw Simmons een schepsel was, zoo ge- meen dat er geen woorden voor te vinden waren. Ik weet niet, wat ik liever deed dan ooit weer met haar uit te gaan! Wat verbeeldt zij zich met haar vrijkaartjes voor de galerij Als ik weer naar een spektakel ga, betaal ik, en dan wil ik fatsoenlijk zitten. Wie is zij met haar cokes en koolstronken Dat moet noodig nog airs hebben. 't Was half-elf, toen Lobelia de sleutel in de huisdenr stak. Zij was een beetje zeuuwachtig want de verontwaardiging over juffrouw Simmons werd weer overstemd door gewetenswroeging. Lobelia opende voorzichtig de deur van de woonkamer en keek naar binnen. 't Vuur was uit. Zij zocht op deu tast lucifers, streek er een af en stak de lamp aan. Alles was nog, zooals zij 't verlaten had. Ook in de keuken heerschte plechtige stilte, slechts afgebroken door 't piepen van een krekel. er te Londen, voorviel, niet in Engeland was. Indien zelfs in bovenbedoelde omstandigheden de tegenwoordigheid van onzen gezant op zijn post geen waarde had, zou dan niet zonder bezwaar het gezantschap kunnen worden opgeheven Zeer krachtig werd de van weinig welwillend- heid getuigende houding van autoriteiten en be- volking in Venezuela tegenover Nederland en Nederlandsche onderdanen betreurd. Sommigen leden scheen het gewenscht, dat door Nederland te Curasao een diplomatiek ver- tegenwoordiger wordt aangesteld, waartegenover anderen oordeelden, dat deze daar allicht een minder heusche behandeling zou ondervinden. Zou Nederland echter niet gezamenlijk met andere mogendheden, die eveneens te klagen hebben, bij de Regeeeing van Venezuela kunnen optreden Nogmaals werd de vraag gesteld, of de Re geering geen gevaar zag in het feit, dat een aan- tal mahomedansche jongelingen uit onze O.-I. beziltingen te Konstantinopel, buiten toezicht van of aanraking met onzen diplomatieken vertegen- woordiger, in de mahomedaansche leerstellingen worden opgevoed. Gevraagd werd, wat de minister sedert de be handeling der looper.de begrooting gedaan heeft ten gunste van onbeperkte openstelling der Bel- gische en Duitsche grenzen voor alle soorten van ons vee. Op aanstelling van landbouw-consulenten bij enkele onzer gezantschappen, b.v. Engeland, werd aangedrongen. De talrijke landgenooten, die familieleden in Transvaal en Vrijstaat hebben, verkeeren uitter- aard in groote spanning omtrent het lot dier ver- wanten. Hun ongerustheid wordt niet weinig ver- ergerd door de bemoeilijking welke het telegraphisch verkeer ondervindt. Zoo kreeg een onzer stadge- nooten, zoo schrijft het Handelsblad, die naar een familielid te Pretoria had geseind, van den Directeur het schriftelijk bericht dat het telegram Volgens kennisgeving van het kantoor te Kaapstad z/door de censuur is aangehouden en dus onbestel- baar". Toch stond in dat telegram slechts de onschuldige vraag om te seinen hoe de adressant het maakte. Hij vernam heden aan het telegraaf- kantoor alhier dat tal van dergelijke teleurstel- lingen dagelijks voorkomen. Is zulk een stremming van het telegraphisch verkeer niet in strijd met de internationale ver- dragen Kan de minister van buitenlandsehe zaken niet hierover bij de Engelsche Regeering vertoogen doen indienen Honderden landgenooten beamen zeker dezen wensch. Met een zucht over het mislukken van den avond, waarvan zij zich zooveel had voorgesteld, ging de stumperd naar haar slaaphokje en outdeed zich van haar Zondagskleed. De trauen kwamen haar in de oogen. Zij bleef even doodstil staan, om te luisteren, of ze den bovenbewoner ook hoorde, maar geen geluid werd vernomen. Zij zag echter licht schijnen tusschen deur en dorpel door en verraoedde, dat hij nog aan 'tschrijven was. Weer daalde zij de trap af en maakte het vuur aan in de huiskamer, dat weldra flink opvlamde. Het keukenvuur kon ze uit latenJim zou wel buitenshuis zijn avondeten gebruikeu. Lobelia knielde bij den haard, om nog een schepje kolen er op te doen, toen er aan de buiten- deur werd geklopt. Lobelia sprong verschrikt op. Haar tante kon het niet zijn. Een vreemde dus gelukkig, dat ze thuis was Zij ging naar de deur, opende die voorzichtig en zag tot haar groote verbazing twee heeren op de stoep staan. Ze keken het meisje, die met haar gelaat juist in het licht van een gaslantaarn stond, scherp aan. Is er niemand thuis dan u? vroeg een der heeren. Neen, meneer j als u tante moet spreken, die is op visile. Wie is uw tante P De juffrouw van't huis Ja, meneer. Zoo Nu, meisje, schrik maar niet. Wij wilden graag even in huis. Wij moeten den heer spreken, die hier op de bovenkamer wooutmeneer Alison. U heeft mij, geloof ik, laatst ook open- gedaan, toen ik bij hem geweest ben. Ja, meneer, dat herinner ik mij ook. Meneer Alison is borenmaar ik weet niet, of ik u binnen TER ME1IZENSGHE COURANT »f« hi ml verschijnl wt;-, WoeBMlag- en l> ijilagavoail, uiigK^nitlenl <>p Feeitdagen, bij deo ■ltgever^_J. VAW DE lAU'DK te Ter Weazen. De Bnrgemeester van TER NEUZEN, brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden dat, blijkens beiyht van 11. Jvl. Gezant te Brussel aan zijn Excellence den Minister van Buitenlandsehe Zaken, de invoer van melkkoeien in Belgie langs het tolkantoor Vise Stationvan 2 November e. k. af weder is geoorloofd. Ter Neuzen, 30 October 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1