Gemengde berichten. Handelsberichten. Antwerpen, 25 Oct. 1899. wel gaarne eerst behandeld te zien afd. Ill, art. 1, Huis voor dakloozen f 960, omdat komt deze post vrij, ik dat geld zou willen besteden tot herstelling van den post voor be3trating op 't oorspronkelijk bedrag. De Voorzitter voldoet aan dat verzoek. En geeft lezing van t geen de commissie daaromtrent zegt. Afd, III, art. 1. J I nix voor dakloozen. De commissie stett voor dat gebouw niet te stichten en zoo men er toch toe be- sluit, dat in geen geval buiten of zoover buiten de kom te doen. Hierdoor toch zal geenerlei toezicht van beteekenis kunnen worden uitgeoefend. Juist voor dergelijke iarichting is een doorloopend strong toezicht zeer noodzakelijk. De commissie vreest dat soramigee, wetende dat zij bepaald onder dak zullen worden gebracht, maar al te gretig van de gelegenheid zullen gebruik maken. Zij is van ooreel dat de werkelijke liefdadigheid een ander gebouw eischt dan men wenscht te stichten. Welke menschen zullen daarin worden opgenomen Alleen huisgezinnen Onder welke voorwaarden, voor hoe lang? Het is gemakkelijk iemand in, maar soins zeer moeilijk iemand uit een hnis te krijgen. Wanneer dat lmis eenmaal bezet is hetgeen ongetwijfeld niet lang zal duren hoe dan verder De commissie moet er hierbij de aandacht op vestigen, dat het Burgerlijk Armbestuur dit jaar weer wat minder vraagt Er schijnt dus geen vermeerdering van armoede te zijn. De Voorzitter: Ik wil toelichten dat het Dag. Best.heeit gemeend het stichten van zoo'n gebouw op de begrooting te moeten brengen, naar aanleiding van een vroeger raadsbesluit, waarbij tot stichting werd besloten. Het gebeurt enkele malen dat menschen uit hunne woning worden gezetdie zitten nu op straat. maar zouden dan onderkomen kunnen vinden. t Ontworpen gebouw is eenvoudig en er wordt voorgesteld t aan den Katspolderdijk te zetten, omdat daar de eenige plaats is, waar de gemeente nog grond beschikbaar heeft. De heer Visser vraagt of de daarliggende grond van de gemeente wel groot genoeg is voor het zetten van 't gebouw, wat door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Hierna wordt met 9 tegen 2 stemmen aangenomen het voorstel der commissie om de onderwerpelijke post op de begrooting te schrappen. Voor stemden de heeren Van der Hooft, De Koeijer, Van der Moer, Grenu, Dees, Van de Velde, Moes, Wieland en Visser; tegen stemden de heereu Van den Hoek en De Feijter. De Voorzitter Zoodat niet tot 't stichten van een gebouw wordt overgegaan. De heer Visser Ik wilde nu art. 5 van afd. I brengen op het bedrag in de memorie van toelichting uitgetrokken. De heer WielandEr is reeds meermalen gesproken over leven houden van de rijdende wagens als 't hier ver- gadering is, maar een reiziger die bij mij was maakte dezelfde opmerking: dat het rijden in de straten hier zoo'n geraas veroorzaakte. Hij sprak van het gebruik van ander ma- teriaal voor bestrating. Zouden we b.v. geen klinkerbe- strating kunnen leggen. De Voorzitter: Men zou de Commissie van Fabricage eens kunnen laten onderzoeken naar ander materiaal en alvast die 3220 uit trekkendan kan men nog altijd zien. De commissie van onderzoek zegt echter hierover 'tvolgende: Hoofdstuk III. afd, I, art. 5. Onderhoud van straten, pleinen markten enz. Deze post korat niet overeen met de memorie van toelichting. In do begrooting staat 2700 in de memorie f 3220. Toen indertijd de herbestraling van de Noordstraat ter sprake is gebracht, is medegedeeld dat de kosten ongeveer f 4000 zouden bedragen. Voor de Noordstraat is reeds uitgevoerd 3015,28. Blijft de po6t Noordstraat bestaan zooals in de memorie is opge- geven dan komt. daarbij vermoedelijk nog pi. m. 3100, zoodat die herbestrating dan zou kosten pi. m. 6200. Het reeds vernieuwde gedeelte laat voor het niet rijdend publiek nog al wat te wenschen over. De commissie geeft in ovenoeging de verdere keibestrating der Noordstraat thans te stakari De Voorzitter: De opmerking omtrent het verschil der cijfers is juist, doch naar ik ineen reeds voldoendo toegelicht. Afgescheiden van de laatste alinea meen ik, dat het dringend noodig is te achten, de gladde keien met andere te ver- wisselen. Bij het minste aanzetten der paarden voor wagens gespannen, loopen de boeren die hier hunne producten komen aanvoeren, gevaar dat hunne paarden struikelen. De heer Van der MoerIk stem volkomcn toe dat de straat glad is, maar dat was ze voor 15 on 20 jaar ook al. En als er paarden vallen, is dat in den regel de schuld van de bestuurders zelf. Als ze stapvoets rijden zullen ze zoo gauw niet vallen, maar als ze er door willen vliegenIn ieder geval wij achten de uitgave zoo hoog en de noodzake- lljkheid niet zoo erg. De heer MoesIk kan mij daar in het geheel niet mee vereenigende boeren komen met zware vrachten naar hier en daarmede wordt niet door de straten gevlogen. De heer Van der Moer Dat vallen gebeurt niet altijd met vrachten, met leege wagens ook weldaarmee rijdt men niet altijd stapvoets. De heer MoesIk zal nu ook niet zeggen dat de nieuwe bestrating niet beter kon zijn en de steenen wat platter op den kop. De heer Dees Ik sluit mij aan by de woorden van don heer Moes. De Noordstraat is veel te glad en ligt te rond. Als men een paard gebruikt dat geen nieaw hoefijzer aan heeft, loopt men steeds gevaar dat het beest valt, ondanks den besten voerman. De heer Van der Moer Er is nog een punt dat tot ons voorstel leidde, wat me nu te binnen schiet, n.l. dat, zoodra de weg aan de rolbrng klaar is, men meer over het Schelpenpad zal rijden en het vervoer langs de Noordstraat niet meer zoo druk zal zijn. De heer De Koeijer Dat is dan nog een korteren weg ook. De heer MoesMaar de boeren die aan de kaai moeten leveren moeten or toch langs komen. De heer Van der Moer: Moeten niet, ze kunnen ook langs andere straten de kaai bereiken. We moeten met de voet- gangers, met de menschen die over de straat moeten loopen toch ook rekening houden. De heer Moes Voor de menschen is de straat ook te glad. De heer DeesIn andere plaatsen zijn de trottoirs voor voetgangers bestemd, maar die mist men in de Noordstraat geheel. De heer De KoeijerZou de straat niet op eene andere manier te maken zijn De VoorzitterDat zou de Commissie van Fabricage kunnen onderzoeken. De heer De KoeijerNu ligt de straat te rond, maar als de steenen eens werden herlegd en er in 't midden wat zand werd nitgehaald, zoodat de straat vlakker kwam te liggen De heer MoesDat zou wel wat verbeteren, maar dan blijven de steenen toch nog glad, 'tis jammer dat de straat juist zoo smal is ook. De heer VisserEr wordt in 't rapport der commissie gezegd dat de bestrating der Noordstraat ruim f 6000 zal kosten, maar dat is niet zoo, want onder dat bedrag is ook begrepen het met de oude keien besiraten in andere straten, die daarmede ook in orde komen. De heer Van den HoekEn de oprit aan het Vlooswijk is er ook onder begrepen. De heer Van der MoerZoo, daar hadden we juist naar gevraagd, maar de sccretaris zeide ons dat die er niet onder begrepen was. De heer De FeijterZou het niet met klinkers kunnen gemaakt worden De heer Van den HoekDie worden met zware vrachten dadelijk kapot gereden. De heeren Wieland en Van der Hooft wijzen op de Heerengracht, waar ook klinkers liggen en waar de bestra ting al 16 jaar ligt zonder herstelling te behoeven, hoewel daar toch ook wel zware vrachten passeeren. De heer Van der Moer: 'tKomt er maar op aan of een straat goed gelegd wordt. In stemming gebracht, wordt het voorstel der commissie tot staking van de bestrating in de Noordstraat verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor de leden der commissie (de heeren De Koeijer, Van der Moer en Grenu) tegen de overige leden. Daarna wordt met 9 tegen 2 stemmen, die van de heeren De Koeijer en Grenu, aangenomen het voorstel van den heer Visser om voor de bestrating 3220 uit te trekken. De heer Moes was eerst ingelicht dat de bestrating dan tot aan de aansluiting aan de Korte Kerkstraat kan worden vernieuwd en de heer Van der Moer stemde nu voor omdat, als men 't toch doet, men 't dan maar goed moet doen. Art. 7. Onderhoud van de begraafplaats en het lijkenhuis. In overweging wordt gegeven een of meer sleutels der be graafplaats te doen bewaren op de secretarie. De Voorzitter Ik kan naar aanleiding hiervan meedeelen dat hier reeds een sleutel wordt bewaard, die evenwel niet wordt afgegeven, dan met mijne vergunning. Hoofdstuk V, afd. I, art. 10. Kosten van aanschaffen van rijwielen ten dienste der gsmeentepolitie. De commissie acht het nut van rijwielen voor de politie zoo gering dat zij uitdrukkelijk in overweging geeft dezen post te schrappen. De VoorzitterTot mijn spijt geeft de Commissie geen motieven op voor haar voorstel en niettegenstaande dat geeft zij uitdrukkelijk in overweging de post te schrappen. Als men eens nagaat welke diensten de politie per rijwiel reeds heeft verrichtbij den diefstal bij Koevoets enJurrij, met den leurder ie 't Vogelschor en nu onlangs bij de straat- roof op het kind van Versluijs. In ieder dier gevallen kon men met behulp van een rijwiel spoedig de hand leggen op de daders. Maar om aan een rijwiel te geraken, waren de politiemannen athankelijk van de welwillendheid van inge- zetenen. Laten we in dezen Ter Neuzen toch niet achter laten staan bij andere plaatsen, maar de politiemannen van dit voor hen nuttige snelie verkeersmiddel voorzien. De heer Van der Moer: Wat uwe opmerking over onze motiveering betreft, moet ik daartegen aanvoeren dat niet wij behoefden te motiveeren, maar wel Burg, en Weth. de nood- zakelijkheid der aanschaffing van rijwielen, omdat dit iels nieuws is. Nu wordt er in de memorie van toelichting wel iets van gezegd, maar toch onvoldoende. Evenwel de motieven voor ons voorstel zijn, dat wij voor de politie een rijwiel van heel weinig beteekenis achten. Wanneer een misdadiger moet worden achtervolgd houdt deze niet steeds de groote wegen, maar springt over sloten enz. en gaat 't land in, alwaar men hem per rijwiel niet volgen kan. Dan nog kan men uit oorzaak van den toestand der wegen in 8 van de 12 maanden geen rijwiel gebruiken, evenmin bij wind. Ik kan heelemaal het nut niet inzien en acht de kosten veel te hoog voor een enkele maal dat men eens een rijwiel noodig heeft. 't Is nu aanschaffen, maar er is ook nog al wat noodig voor onderhoud, zoodat daarvoor ook eene jaarlijks terugkeerende post voor op de begrooting moet komen en na 3 of 4 jaar moet men weer geheel nieuwe rijwielen aanschaffen. In groote plaatsen kan het nuttig zijn, dat de politie rijwielen bezit voor het verrichten van boodschappen, maar dat is toch hier niet noodig. Hadden we nu op Sluiskil geen politie dan was het nog een andere zaak. De heer VisserIk zal gaarne meegaan met het voorstel van het Dag. Best.al doet er zich maar een maal in de 6 jaar een geval voor als met het kind van Versluijs, dan nog zou dat bij mij voldoende motief zijn om tot aanschaffing over te gaan. Er zal echter nit volgen, dat de buitenwijken beter gesurveilleerd kunnen worden. De Voorzitter Als een dief het land ingaat, moet hij daar toch langs een hoofdweg komen. Men kan dan toch een ge deelte per rijwiel afleggen. Ziet men dan een Jandlooper, dan geeft men zijn rijwiel in eene woning te bewaren of legt het aan den kant van den weg en doet het op slot (de politie mannen zullen bij aanschaffing ook van het daarvoor noodige voorzien worden) en gaat dan te voet achteraan. Terwijl de een er op afgaat, kan ook een ander de wacht houden en zoo noodig een misdadiger op een ander gedeelte den weg afsnijden, of, daar hij zich snel verplaatsen kan, zijn kameraad te hulp komen als 't noodig is. De wegen zijn over het algemeen goed, in den Coegorspolder b. v. treft men vele goede wegen aan. En in plaats dat men maar 4 maanden in 'tjaar zou kunnen rijden en 8 maanden niet, meen ik, met het oog op onze goede hoofdwegen, het juist te mogen omkeeren en zeggen dat men 8 maanden kan rijden en slechts 4 maanden niet. Ook kan ik nit ervaring sprekende wel zeggen dat, wanneer men niet gestadig wielert, een rijwiel niet over 3 of 4 jaar behoeft vernieuwd te worden. men kon er dan wel een paar jaar langer mee doen. Ook de reparatiekosten zijn niet zoo erg. Als men wat koopt. moet men goede kwaliteit nemen. Er zijn in Ter Neuzen wel handelaars die goede rijwielen leveren kunnen en de machines zijn in de laatste jaren meer en meer volmaakt, zoodat rvparatie over 't algemeen weinig voorkomt. Of in andere plaatsen agenten per rijwiel bepaald boodschappen verrichten is mij niet bekend. 't Zal wel voorkomen dat ze orders overbrengen of anderszins, maar dat zijn dan toch dienst- zaken. Het is echter noodig dat hier rijwielen worden aangeschaft, opdat het gedeelte der gemeente buiten de kom beter kan ge surveilleerd worden nu zien de buitenbewoners de politie weinig, omdat het hnn niet mogelijk is zoo'n groote uitgestrektheid te voet te bezoeken. Op Sluiskil zal ook verandering dienen gebracht te worden in de politie. Daar zal er ook nog wel een agent bij moeten komen De heer de KoeijerDat is niet noodig. De Voorzitter Ja.dat zegt u als raadslid, maar als de Commissaris der Koningin meer politie noodig acht, kunt u daartegen niets doen. U zoudt kunnen weigeren gelden op de begrooting toe te staan voor salaricering, maar dan wordt er toch door Ged. Staten een post voor op de begrooting gebracht. De heer De Koeijer: Maar waarom moeten er nu dadelijk twee rijwielen worden aangeschafthad men niet eens met een kunnen probeeren De VoorzitterEr wor'den er twee voorgesteld, omdat de verrichtingen die reeds per rijwiel hebben plaats gehad, steeds met hun beiden zijn gedaan en dat het ook gewenscht is dat ze met twee man zijn om een kring te kunnen trekken. De heer Van der MoerIk hecht volstrekt geen waarde aan surveilleeren per velocipede als men rijdt op een eenigszins slechten weg, moet men zooveel op het wiel en den weg letten, dat er geen gelegenheid is om iets anders waar te nemen. En als het er om te doen is vlug ergens naar toe te rijden en dan te voet te surveilleeren beteekent het ook niet veel. De Voorzitter Als n er door uw ondervinding zoo over oordeelt, moet ik zeggen dat u dan niet ver is in de kunst van wielrijden. Ik wil niet zeggen dat ik zoo'n goeie rijder ben, maar ik zie heel wat op mijn weg, als ik zoo op 't gemak door rijdt. En ik meen dan ook dat de politiemannen per rijwiel voldoende kunnen surveilleeren, tenzij ze niet kunnen rijden. De heer De KoeijerEr wordt nu altijd maar gesproken over het surveilleeren buiten de kom, maar vroeger was men er juist tegen dat ze buiten de kom kwamen. Het voorstel der commissie tot schrapping van den post, wordt verworpen met 7 tegen 4 stemmenvoor stemmen de heeren De Koeijer, van der Moer, Grenu en Wieland tegen de heeren Van der Hooft, Dees, Van de Velde, Moes, Van den Hoek, De Feijter en Visser. Afd. 4, art. 1Kosten van de straatverlichting. Onder de daar uitgetrokkene 2711 is blijkens de memorie van toe lichting begrepen, f 1000 voor kosten van toezicht bij het aanleggen van electrische geleiding. Daar de gemeenteraad besloot voorloopig geen deskundige voor dit toezicht aan te stellen zal deze post moeten vervallen. De VoorzitterIk geloof dat de Commissie zich hier vergist. Er staat voor toezicht enz. dat enz. moet men hier ook niet uit het oog verliezendat is voor aanschaffen o. a. van lampen. Ook besloot de Raad wel om niet dadelijk een deskundige aan te stellen, maar om te goeder tijd voor- lichting van een deskundige te vragen, om na te gaan of de geleidingen goed worden aaugelegd en er voor de veilig- heid voldoende zorg wordt gedragen. De heer Van der MoerWanneer het niet alleen voor toezicht, maar ook voor andere zaken is, heb ik er niets tegen dat de post blijft staan. Hoofdstuk VI, afd. 1, art. 3. Kosten van ziekeninrichtingen. De commissie stelt voor het geraamde bedrag van f 40 te verhoogen tot minstens f IOO. De Voorzitter. Het Dag. Best, is van meening dat, wanneer er niet tot een grootere verhooging wordt besloten, f 40 kan blijven staan. De heer Van der Moer We hebben dat voorgesteld omdat we meenden dat er zooveel te kort is en er dan wat meer kan aangeschaft worden. De Voorzitter: Het is zeker waar dat het ziekenhuis noodwendig verbetering behoeft; ik ben tweemaal in den Raad gekomen met een voorstel om tot verbetering te geraken, maar vond daarvoor zoo weinig stenn, dat ik er maar niet meer op terugkom en wil afwachten tot daartoe van wege den Raad zelf s'appen worden gedaan. De heer Van der Moer: Er is vroeger eens een project gemaakt voor verbouwing van het tegenwoordig lokaal, wat geraamd werd op ongeveer f 2500. De Voorzitter: Eerst zou de boel er weg moeten, eer het wat worden kan om daartoe te geraken heb ik een voorstel gedaan, dat evenwel geen succes had. Het is nu geen zieken huis, maar een repetitiezaal en een bergplaats van rommel. De heer Van der Moer: Ja, Mijnheer de Voorzitter, het is daar ook geen geschikte plaats voor een ziekenhuis. Was ons voorstel tot staking der herbestrating van de Noordstraat aangenomen geworden, dan zou ik hebben voorgesteld het geld aan het ziekenhuis te bestedenik acht dat heel wat meer noodig. 'tValt wel niet dikwijls voor dat men't noodig heeft, maar soms kan men er niet van buitende menschen zullen er bang voor worden daarin te moeten. Als men eens beproefde even buiten de kom een stukje grond te koopen De Voorzitter: Ik moet ontraden om voor dit oogenblik van gemeentewege grond aan te koopen en om de uitgetrokken post te verhoogen. De heer De KoeijerWe hebben wat meer voorgesteld, omdat we gehoord hebben, dat er aan alles gebrek is, zelfs aan beddegoed. De Voorzitter; Mij is daarvan niets bekend. En hoe gaat het dan, de zieken die er in geweest zijn hadden toch ligging In 't voorjaar is er nog beddegoed aangeschaft. De heer Van der Moer Er is aan verschillende een- voudige dingen gebrek. De heer Buijze wees mij op het ontbreken van een en ander dat hoog noodig is, b.v. een toestel om instrumenten te ontsmetten bij operaties, een filter voor het verkrijgen van zuiver water, enz. De Voorzitter: Om daarin te voorzien is 100 toch te weinig. Ik kan nu mededeelen dat B. en W. zoo juist hebben besloten, om 't voorstel van f 100 over te nemen. Er zal dan met de dokters onderhnndeld worden, om zich over een en ander nader te verklaren. Z. h. s. wordt besloten den post op f 100 uit te trekken. De Voorzitter: Afd. II, art. 2, kosten voor verpleging van krankzinnigen, moet met f 240 worden verhoogd, deal er vermoedelijk 't volgend jaar een krankzinnige meer te verplegen zal zijn. Z. h. s. aldus besloten. Hoofdstuk VII, afd. Ill, art. 1. De jaarwedden der onder- wijzers. Het bedrag zal met f 400 moeten worden verminderd, door het ontslag van den heer Schiphorst De VoorzitterDe heer Schiphorst genoot 900 er moet een nieuwe oproeping worden gedaan op een salaris van f 700, zoodat de post maar met 200 moet worden ver minderd. De heer Van der MoerWaarom een onderwijzer met /700 salaris. De Voorzitter: Omdat de onderwijzer akte Fransche taal moet bezitten. Bij onderzoek blijkt zoo niet dadelijk te kunnen aange- geven worden waar dit salaris voor zoo'n onderwijzer staat voorgeschreven, echter de onderwijzer L. J. de Vries met akte Fransch krijgt het ook. Er zal nader worden onder- zocht en later beslist worden hoe in deze te handelen en voorloopig deze post op 700 behouden. De heer VisserMoet het adres der onderwijzers be- treffende hunne jaarwedden nu niet behandeld worden De heer Van den Hoek: Binnenkort zal naar aanleiding daarvan een voorstel gedaan worden. Art. 3. Kosten van het herhalingsonderwijs. De commissie meent op grond van de ervaring te moeten aandringen op bijzondere controle. De Voorzitter: Deze aanmerking komt aan het bestuur oubegrijpelijk voor. De heer Van der Moer Het is onze bedoeling er op te wijzen, dat, nu de belooning daarvoor per kind berekend wordt, het gewenscht is om goed na te gaan of de opgaven van het aantal kinderen dat de lessen bezoeken wel over- eenkomen met den werkelijken toestand. Ik wil er nu maar t liefst niet veel van zeggen, doeh de ervaring heeft ons geleerd dat we vroeger geheel onjuiste opgaven verkregen. De VoorzitterZoolang ik hier ben heb ik nog geen reden tot klagen gehadzijn er misschien anderen die iets weten, dan houdt ik me voor mededeelingen aanbevolen. De commissie van toezicht heeft ook nog niets gezegd en de controle wordt behoorlijk uitgeoefend. Art. 7. Kosten van leermiddelen. f 1000. De Voorzitter: Het Dag. Best, stelt voor dezen post met f 150 te verhoogen naar aanleiding van een verzoek van het hoofd van school B om hem voor het aanschonwelijk natuuronderwijs eenige instrumenten te laten aanschaffen. De heer Van der MoerMoet dat op de andere scholen ook niet. De Voorzitter: Die hebben er niet naar gevraagd. Buiten- dien op school B wordt meer uitgebreid onderwijs gegeven, de kinderen blijven daar wat langer. Daarom wordt de uit- gaaf door het Dag. Best, gesanctioneerd Met algemeene stemmen wordt de verhooging goedgekeurd. De heer Van der MoerMoet er ook geen post onder de uitgaven worden opgenomen voor rente van de waar- borgsom der electrische maatschappij Die is immers al gestort De VoorzitterIk zou daarvoor nog geen post op de begrooting brengen. De waarborgsom moet eerst gestort worden een maand na de goedkeuring van het technisch' ontwerp voor het leggen der geleidingen door B. en W. Daaraan is men nu bezig en wordt door B. en W. met de maatschappij onderhandeld. De nitgaven zijn alsnu afgehandeld. De heer Van der Moer verklaart de vergadering te moeten verlaten. ONTVANGSTEN: Daaromtrent heeft de commissie geene opmerkingen. De ontvangslen worden zonder wijziging vastgesteld, behoudens de bijdrage van het rijk voor het verplegen van krankzinnigen, die met 40 wordt verhoogd, in verband met de te verwachten meerdere verpleegde. De hoofdelijken omslag is evenals 't vorig jaar uitgetrokken op f 18000. De heer Visser betreurt dat geen subsidie wordt gevraagd krachtens art. 49 der onderwijswet. De Voorzitter Die hebben we niet noodig, we moeten eerst onze batige sloten opmaken. De heer Visser Die zijn ontstaan door het niet uitvoeren van voorgenomen werkzanmheden en er is zooveel noodig. Zooeven zei u zelf van 't ziekenhuis, we dienden dringend een leiding te hebben voor brandputten. want de riolen zijn daartoe ongeschikt, we kunnen onmogelijk zonder rijkshulp blijven, want het onderwijs kost hier zeer veel. De Voorzitter In ieder geval. zooals de begrooting nn is, hebben we 'tniet noodig en kunnen het dus niet vragen. Blijkt later dat het noodig is, dan zal ik daartoe volgaarne meewerken. De begrooting in zijn geheel wordt alsnu z. h. s goedgekeurd op een bedrag van f 60116.81 in ontvangsfen en uitgaven; de post voor onvoorziene uitgaven bedraagt f 1025,39. Hierna wordt de vergadering gesloten. Toen eergisteren de boerenknecht K. Schrauwen te Steenbergen zijn paard op stal wilde brengen, werd het op eens schichtig, en kreeg de man van het dier zoo'n geweldigeu slag tegen het hoofd, dat hij bewusteloss neerviel en eenige oogenblikken later stierf. Een in de Jacob van Campenstraat te Amsterdam wonend werkman had dezer dagen nieuwe roodgekleurde sokken aangetrokken, Des avonds van den dag voelde hij steken in het been, dat gedeeltelijk opzwol. Vrijdagmorgen was het heele been onder de knie opgezwollen en constateerde een terstond te hulp geroepen arts bloedvergiftiging door de gekleurde sajet. Ofschoon de patient aanvankelijk niet buiten gevaar verkeerde, is thans de toestand bevredigend en behoeft het been niet afgezet te worden. De onderzoekingen in de zaak van Albert van Wezel worden steeds voortgezet. 't Outbreekt niet aan alierlei verhalen, welke aan de politie worden meegedeeld, maar den toets van een nauw- keurig onderzoek niet kuunen doorstaan. Zoo werd verhaald dat de vader van den knaap op 18 Mei aan den Hartsenhoekschen weg zand zou hebben gegraven en later gezegd bebben aan enkele per- sonen dat hij in verband met de vermissing van zijn zoontje aan 't graven was geweest en uit dien hoofde naar den commissaris van politie ging om te worden verhoord. Uit het ingediend onderzoek is gebleken dat de vader met een ander koetsier op last van hun baas inderdaad een vracht zand was gaan scheppen aan het begin van den meergenoemden weg, dat zij deswege waren bekeurd en te dier zake door den commissaris van politie waren verhoord. Een luitenant der artillerie te Breda heeft Zaterdagmiddag zijne manscliappen rondom zich verzameld en hun toen verteld van het schreeuwende onrecht, dat den Boeren wordt aangedaan. Aan het einde deed hij een beroep op de milddadigheid zijne* toehoorders, vroeg hun een kleine gift om den nood, welke nu reeds zou ontstaan, te helpen lenigen. In koor hebbsn toen alien hun instem- miug betuigd en na een kortstondige onderlinge bespreking besloot men, dat de soldaten 1, de korporaals 2, en de onderofficieren 3 centen per vijf dagen van hun «oldij zullen afstaan. Overal in deu lande blijkt van veel lust om althans geldelijk te helpen. Overal vormen zich commissies en wordt veel opgehaald. De inzame- ling aan de H. B. scholen en gjmnasien is algemeen en slaagt naar wensch. De volgende mededeelingen van den Londen- schen correspondent der „N. R. Ct." zullen, zoo noodig, wel verder aansporen om niet al te zeer te vertrouwen op de telegrammen uit Zuid- Afrika. De correspondent had een onderhoud met den directeur van de ,/Eastern Telegraph Company" en deed de vraag, in hoeverre een Britsche ad- miraal de bevoegdheid hebben zou, de kabels dier maatschappij aan boord te nemen en te kappen. In zijn antwoord zei de heer Pender o.a. De censuur op alle kabel-telegrammen van en naar Zuid-Afrika is ingevoerd te Aden. De Engelsche regeering heeft mij beduid, dat die censuur in den zachtst mogelijken vorm zal wor den uitgeoefend op al le particuliere en haudels- depeches. Maar politieke telegrammen, bestemd voor of afkomstig van de oorlogvoerende staten, derhalve Transvaal en Oranje-Vrijstaat, worden te Aden niet doorgelaten, onverscbillig of zij regeeringsdeptches zijn of niet. Naar de cen suur der Britsche overheid te Aden moeten wij ons voegen 't is overmacht, zei hij. Er blijkt dus, hoe dringend noodig het is, ook in oorlogstijd, werkelijk onzijdige kabels te hebben, waarlangs de depeches nooit aan censuur of aan afkappen door een of anderen ondernemen- den Britschen vlootvoogd onderworpen kunnen worden. Transvaal is alzoo, ook wat berichten betreft. geheel afgesloten. Noch over de westkust noch over Aden zal de Britsche censor een politieke of oorlogsdepeche van eenig gewicht meer door- laten. Wij zullen dus van Pretoria of Bloem- fontein niets meer te hooren krijgen, wat allicht de telegrammen over Britsche zegepralen in Oost en West in een ander licht zou kunnen plaatsen. Men zal dit steeds voor oogen behooren te houden bij de beoordeeling der eenzijdig-Britsche oorlogs- telegrammen. Hoe algemeen de afkeuring is, welke Engelands louding in Zuid-Afrika in geheel Europa vindt, alijkt o. a. uit een bericht aan de ,/N. R. Ct." uit Weenen, dat daar een vrij groote beweging bestaat tot het oprichten van vrijkorpsen voor de Transvaal, zoo dat de Oostenrijksche regeering dit, als in strijd met de neutraliteit, heeft moeten verbieden. Chilisalpeter (Soda-Nitraat) 15^ 16 stikstof, beschikbaar fr. 18,15 per 100 kilo. Zwavelzure Ammoniak (Sulfaat van Ammoniak) 20 a 21 stikstof, beschikbaar fr. 28,75 per 100 kilo. Gewoon Superphosphaat, 12 a 14%phosphor- zuur, per percent phosphorzuur fr. 0,88, zegge fr. 5,per 100 kilo. Thomasphosphaat (Metaalslakken), 15 A 17 °/Q phosphorzuur, 75 fijnheid, per percent phosphor zuur fr. 0,26, zegge fr. 4,20 per 100 kilo.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 6