BIJVOEGSEL Tg: NGUZGnschc Courant Zaterdag 28 October 1899. No. 3835. Gemeenteraad van Ter Neuzen. VAN DE VAN Vergadering van Donderdag 26 October 1899. Voorzitter de heer J. A. P. Geill, burgemeester Aanwezig de heeren Moes, Van den Hoek De Fegter, Wieland, Visser, Van der Hooft, De Koeger, Van der Moer, Grenu, Dees en Van de Velde. Afwezie de heeren Harte en Van IJaselsteijn. Na opening der vergadering leest de secretans de notulen der voorgaande, die worden goedgekeurd. Hierna wordt de openbare zitting geschorst en gaat over in eene met gesloten deuren. De zitting weder openbaar geworden zgnde, komt aan de orde t. Ingekomen stukken. a. Een schrijven van den heer Van IJssclsteijn, dat Inj om gezondheidsredenen de vergadering niet kan bijwonen. Hii voegt daaraan toe dat ook hij van oordeel is, dat met met het vernieuwen van de bestrating der Noordstiaat behoort te worden voortgegaan, en dat ook hg is tegen hot stichten van een gebouw voor dakloozen en het aanschuffen van velocipedes voor de polilie onnoodig oordeelt. De Voorzitter Waar de Baad reeds vroeger te kennen ™af dat de leden voor het uiten van hun gevoelen in de zitting behooren tegenwoordig te zijn, en het met aangaat om door middel van een brief te trachten invloed op de beslissingen uit te oefenen, meen ik dat we het eerste deel van den brief voor kennisgeving kunnen aannemen, en het verdere buiten bespreking laten. De heer Van der Moer-t Is vreemd dat de heer Van IJsselsteijn thans zoo handelt, terwijl juist hij bij een vroegere gelegenheid tegen eene zoodanige handelwijze protesteerdo. b. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeeute- ontvanger door Burg, en Weth. gehouden op 85 b.pt., waarbij bleek dat in kas moest zijn 8944,51, welk bedrag ook aanwezig was. c. Een brief van Ged. Staten waarbg de ontvangst wordt van het raadsbesluit tot wijziging de dienen de huizen, te bericht van een afschrift der bouwverordening. De Voorzitter deelt mede dat de wijziging is afgekondigd en in werking getreden. d. Een schrijven van den heer A. Visser en mej wed. Arie H. Donze, betreffende de Donze-Visserstraat. De heer Visser: Het is misschien beter dat ik bg de beliandeling dezer zaak afwezig ben, opdat de leden dan vriier kunnen spreken. Ik zal me dus verwijderen. De Voorzitter geeft lezing van het schrijven, waarin adressanten, eigenaren van de Donze-Visserstraat, te kennen gevcn, dat zij voornemens zijn hanne straat in orde te brengen. Daartoe zullen zij laten maken 12 syphons met verbindings- riolen, zooals op een bijgevoegde teekening is aangegeven. Al8 waarborg dat dit werk goed zal worden uitgevoerd zgn zij bereid een waarborgsom te storten in de gemeentekas, tot het bedrag dat door den aannemer van het werk voor de uitvoering wordt noodig geacht. Adressanten vragen om hun, zoodra de waarborg is gestort tot zekerheid der uit voering van 'twerk, vergunning te willen geven verder aan de straat te bouwen. Eindelijk verzoeken zij de gemeente de straat, zoodra die zal zijn tn orde gebracht, in eigendom en onderhoud te willen overnemen. Verder wordt gelezen een schrijven van den heer U. van der Peijl, waarbij deze zich verbindt tot het leveren en P1"*®11 der syphons en het maken der riolen voor de som van 3dO De VoorzitterHet advies van het Dag. Best, is in het algemeen om aan adressanten te kennen in geven dat hun verzoek wordt ingewilligd, mils gestort wordt eene waarborg som van 400, omdat ook mogelijk is dat nog lets meer aan de straat zou moeten gedaan worden, onder beding dat het bedrag dat na het voltooien der werken overschiet, aan hen zal worden teruggegeven. Hun toestemming te geven om met bouwen voort te gaan, onder beding, dat daarbij in acht genomen zullen worden de voorschnften der bouw- T6Dit voorstel wordt gedaan in het belang van de «'gen"e" der straat, maar ook in dat der menschen die aan de straat willen bouwen en haast hebben om hnnne huisjes nog °1rdkLtehie3nnog toevoegen dat door Burg, en Wet!* aan adressanten was medegedeeld, dat geene vergunningen tot bouwen meer zouden gegeven worden, zoolang de straat niet in orde was gebracht. De heer Van der Moer: Er blijkt uit de teekening da de riolen in ieder geval achter de straat blgven liggen en niet in hat midden. De VoorzitterDe riolen die gemaakt worden om de syphons met het hoofdriool, achter verbinden, tot afvoer van hemel- en spoelwater. De heer Van der Moer: Het is toch te betreuren dat het riool achter de huisjes loopt. De Voorzitter Dat is zoo, want wanneer er daar brand kwam en we het riool noodig hadden, zouden we er moeilg bij kunnnn komen. De heer Van den Hoek: Het is het gevolg van een vroeger gemaakte fout. De heer WielandMaar als het nu zoo gemaakt wordt kan de gemeente dan daarna de straat overnemen Er werd vroeger gezegd dat er 24 syphons te kort waren; er zouden er nu 12 worden gelegd, dat is dns maar de helft. Kan de Raad daar overheen stappen De Voorzitter: De Raad kan overeenkomstig art. 14 afwijking van de bepalingen der bouwverordening toestaan. Men moet er rekening meS houden dat het een oude toestand is en het was vroeger niet te zien dat er zooveel syphons noodig zouden zijn. De heer WielandLaten ze het oude gedeelte der straat zooals het is? Komen die syphons alleen in het nog onbe- bouwde gedeelte, of ook nog in het oude De heer Van den HoekDie worden over heel de straat verdeeld. De heer Van der Moer Het is maar de vraag of hetgeen wordt aangegeven, voldoende is. De heer Van den HoekEr liggen nu 7 syphons, komen er 12 bij dus 19, en dat geloof ik wel dat voldoende kan geacht worden. De heer Van der MoerIk vind het toch ongelukkig det men zoo telkens en telkens van de gestelde regelen moet afwijken. De heer Van den HoekDat vindt zijn oorzaak in het slechte toezicht van vroeger. De Voorzitter: Het is nu een oude toestand, die moeilijk meer geheel te veranderen isbij nieuwe straten zou 'teen ander geval zijn. De heer Van der MoerMaar hoe staat het met de be stratingwat heeft de commissie voor 't onderzoeken van den toestand' der straat daarvan gezegd? Deze liet immers ook te wenschen over? De heer Van den Hoek: De keien zgn indertgd goed gekeurd door Burg, en Weth. De heer Van der MoerIk geloof met dat Burg, en Weth. de bestrating destijds goedgekeurd hebben. Misschien heeft de bouwmeestcr wel gezegd dat 't zoo goed was, maar deze was onbevoegd tot het definitiet goedkeuren der bestrating. De heer Dees De keien liggen in die straat veel te wgd, heeft de commissie gezegd, maar dat kan iedereen wel zien als men er door gaat. i De heer Wieland Ik wil wel wat doen om aan de zaak een eind te maken, maar 0111 nu over al de gebreken. zoo maar heen te stappen gaat toch niet. De heer Van der MoerIk geloof niet dat de bestrating is goedgekeurd, maar ze hebben immers ook nog verlof gekregen om te bouwen, vodrdat de straat gelegd was Maar in ieder geval moet de straat toch door eene commissie uit den Raad worden onderzocht, alvorens zij door den gemeenteraad wordt overgenomen. De Voorzitter: Burg, en Weth. geven in overweging hot verzoek van adressanten toe te staan, zooals is gezegd, maar wenschen er dan nog aan toe te voegen, dat de syphons en riolen er over 6 maanden moeten liggen. De heer Van der Hooft: En de keibestrating De Voorzitter: Daarvoor hebben Burg, en VVeth. de waarborgsom met f 50 verhoogd, en meenen dat dit bedrag voldoende zou zijn om zoo noodig aan de bestrating nog wat te verbeteren, desnoods eenige tekortkomende keien aan te schaffen. De heer Van der HooftVolgens de eischen der verordemng zouden er 28 syphons moeten zijn; er komen er 19, dus dat is een verschil van 9. De heer Wieland Ja, we hebben met Grenu ook conside rate gebruikt, dus we moeten de schroeven nu ook niet zoo vast aanzetten. Voor nieuwe straten is het wat anders. De heer Moes Het komt hier m. i. voornamelijk neer op de vraag kan het er mee gedaan worden. Wij waren van oordeel dat het kon en doen daarom het voorstel tot inwilliging. De heer Van der Moer Ja, maar men kan wel overal komen vragen om afwijkingen toe te staan. Daar heb je nu weer die nieuwe Stationsweg, ook die ligt slecht, dat is alge meen bekend. En dan wilde vroeger burgemeester Van Boven nog wel zeggen dat wij die moesten overnemen, want dat ze reeds was goedgekeurd. De Voorzitter: Wat die straat betreft, kan ik meedeelen dat ik met de spoorwegmaatschappij eene correspondentie heb geopend, waarin ik heb medegedeeld aan welke eischen de straat moet voldoen. De heer Van den Hoek: Verzoeken om reeds aan die straat te bouwen zijn dan ook geweigerd. De heer Van den Moer: Zouden we dat adres nog niet eens kunnen aanhouden, om een en ander eens te onderzoeken De heer Van den HoekAanhouden is niet wenschelijk, want er zijn reeds aanvragen van menschen die in de Donze- Visserstraat willen bouwen, en voor wie het van groot belang is, spoedig te kunnen beginnen. De heer Van der HooftEn hoe staat het dan met het repareeren der bestrating De heer Van den HoekDat moet geschieden onder goedkeuring van Burg, en Weth. De Voorzitter: Ik zal nu in omvraag brengen het voorstel tot inwilliging van het verzoek, onder voorwaarde dat f 400 wordt gestort, na 6 maanden de riolen enz. er liggen en ook de straat in orde moet zijn. De heer Van der Moer Het is maar de vraag of ze plan hadden om de bestrating ook te verbeteren en of ze het nu zullen doen. De VoorzitterDoen ze het niet dan vervalt de toestem- ming en is hun verzoek afgewezen. Met algemeene steinmen wordt hierna het voorstel van het Dag. Best., tot inwilliging van het verzoek op de aangegeven voorwaarden, aangenomen. «-Een schrijven van den heer Kerstens, pastoor alhier, waarin deze naar aanleiding van het in de vorige vergadering behandelde adres van J. B. de Smet mededeelt, dat niet De Smet, maar diens doove vrouw bij hem heeft aangeklopt om hulp van het kerkelijk armbestuur te verkrijgen. Hij heeft haar beloofd. haar verzoek in deejerste vergadering van het armbestuur ter sprake te zullen brengen. Op de be- grooting van het armbestuur komt geen post voor voor het betalen van huishuur, daar men door onmacht daarvoor gecn steun kan verleenen. De heer Kerstens deelt verder mede, vrouw De Smet eerst 50 cent te hebben gegeven en later een bon voor 3 tarwebroodenhij meent dat De Smet in ieder geval het besluit van het armbestuur had behooren af te wachten, alvorens hij sprak zooals hij heeft gedaan over het algemeen zullen zij, die bij een armbestuur om hulp aankloppen, voorgeven bij anderen niet geholpen te kunnen worden. De Voorzitter: Ik stel voor dit schrgven te stellen in handen van het Burgerlijk Armbestuur. Z. h. s. aldus besloten. S. Besluiten af- en otertckrijving en wijziging begrooting 1899. Voorgesteld wordt uit de onvoorziene uitgaven verschillende posten over te schrijven tot een bedrag van f 89,77 en verder de onvoorziene nitgaven te verminderen met 5 en deze in de begrooting onder de uitgaven op te nemen voor cijn8 voor gebruik van militaire grond aan de rolbrug aan de Westsluis. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Oemeentebegrooting voor 1900. De Voorzitter zal de totaalsommen der posten voorlezen opdat ieder die wat op te merken heeft dit bij den be- trekkelijken post doen kanook zal hij rekening houden met de opmerkingen der commissie van onderzoek de heeren De Koeijer, Van der Moer en Grenu die deze schriftelijk heeft medegedeeld. UITGAVEN: Hoofdstuk I, afdeeling I, artikel 5. Jaarwedde van den arnbt' jiaar van den burgerlijken stand. De heer Van der Moer: Aan den ambtenaar wordt een salaris van 100 toegekend. Nu is er een ambtenaar op de secretarie, die de werkzaamheden doet, en daarvoor naar ik meen de helft van het salaris krijgt. Nu zou ik liever die ambtenaar daarvoor van wege de gemeente 50 toekennen, door b. v. zijn jaarwedde met die som te verhoogen. Ik vind het tot op zekere hoogte onbillijk, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand de helft van zijn salaris afstaat. Veronder- stel dat hij eens 200 kreeg, dan zou hij 100 moeten afstaan. De heer Grenu Ho ho zoo gaat het niet De heer De Eeijter: Dat is toch een oriderlinge regeling buiten den Raad om. waarmee wij niets te maken hebben De heer Van der Moer Wij hebben er wel degelijk mee te maken, oradat de ambtenaar ter secretarie als hij 'twerk voor den burgerlijken stand doet, geen ander werk kan ver- richten, en de ambtenaar van den burgerlijken stand wordt er voor betaald. De Voorzitter De ambtenaar doet dat in de bureau-nren en ook als het noodig is, in zijn vrijen tijd. De heer Grenu Ja, hij is daarmee belast. De heer Van der MoerDat is nog een oude, gemaakte regeling, maar eigenlijk moet de ambtenaar van den burger lijken stand zelf het werk doen. Deze geniet daarvoor salaris maar is het te weinig, dan moet het verhoogd worden. De heer GrenuDat is don een mooi baantje tegen 't volgend jaar, als ik geen ontvanger der havenrechten meer ben 1 De VoorzitterEen burgemeester mag voor het waar- nemen der functie geen salaris genieten, wel een lid van den Raad. Het is dan ook billijk dat zij dit krijgen, want zij zijn verantwoordelijk voor de boete, indien er fouten gemaakt worden, en die boeten zijn nog al hoog. Hij zal die ook niet aftrekken van het aan zijn helper uitgekeerde deel van zijn salaris, zoodat er dan voor hem niet veel meer zou kunnen overschieten. De heer Moes100 is nu eenmaal daarvoor gesteld, dus meen ik, dat ze 't verder zelf maar moeten weteu. De heer Van der MoerIk ben dat niet met u eens. Deed d« ambtenaar het in zijn vrijen tijd, dan was het wat anders, dan hadden we niets te zeggen, maar nu wordt de ambtenaar reeds gesalarieerd omdat hij den ambtenaar helpt, dat werk doet hij op de secretarie. De VoorzitterIk stel voor om het debat hierover te sluiten. Een ambtenaar van de secretarie helpt den amb teuaar van den burgerlijken stand, maar vele werkzaamheden op de secretarie houden nauw verband met die van den burgerlijken stand. Thans krijgt de helper daarvoor eene vergoeding, maar vroeger is het ook wel zonder belooning gedaan. De heer Van der Moer: Het was mijn bedoeliDg niet om daaromtrent een voorstel te doen, doch ik wilde er alleen de aandacht op vestigen. De Voorzitter: Ik stel voor om 'tnu te laten zooals t is, dan kunnen we later zien of daaromtrent eene nadere regeling behoort te worden getroffen. Dit wordt goedgevonden. Art. 6. Jaarwedde van de ambtenasren ter secretarie f 1350. De VoorzitterHet Dag. Best, stelt voor om dezen post met 50 te verhoogen, om den ambtenaar Koene, die thans 250 geniet, f 50 verhooging te geven, maar hem dan te belasten met het aanplakken van stukken op de plakborden en het onderhouden der borden. Daarvoor is nu niemand aangewezen en dat behoort toch te geschieden. Onder zijne zorgen zou dan ook behooren het aanplakken op de gebouwen in gevallen van besmettelijke ziekten. De heer WielandKomt dan die andere te vervallen ik zie nu en dau wel eens een ander aanplakken die Piet De SecretarisHerrebout, maar die wordt daarvoor niet meer genomen, er is nu een ander die wel eens aanplakt. De heer Wieland: Zou dat aanplakken van die biljetten voor besmettelijke ziekte enz. niet meer bg de werkbazen thuis behooren Als Koene daar veel tijd in moet steken kan hij op de secretarie niets doen. De heer Van der Moer: Ja, 'tis dan toch ook werk in 't belang van de gemeente De VoorzitterIn tijden van besmettelijke ziekten kan 't wel eens druk loopen. Zouden we dat wel onder zijne verplichtingen opnemen? De heer VisserIk zou 't cr maar aflaten. De VoorzitterDns dan alleen aanplakken van de gewone zaken hier aan de plakke borden Dit wordt met algemeene stemmen goedgevonden, De heer Van der MoerWordt hier ook een recht ge- heven voor het aanplakken van biljetten die van buiten de gemeente komen. De Voorzitter: Neen, maar we zouden daaromtrent eene regeling kunnen treffen. De heer De FeijterDe post was aan mijne aandacht ontsnapt, maar ik wenschte nog wel voor te stellen het hetten van presentiegeld voor de leden van den Raad. Vroeger genoot ieder lid f 6 'sjaars. Verschillende leden60 voor allemaal. De heer WielandDaarvan werd dan de koffie betaald en wat er overschot, werd volgens gewoonte door de leden in de armenbus gestoken maar enfin daarin is ieder vrij. De Voorzitter Mijn meening daaromtrent is, dat de at- schaffing van het presentiegeld is voortgesproter uit de goede financieele positie waarin de leden van den Raad verkeeren. Veronderstel evenwel dat er eens iemand lid was, die in dat opzicht in minder gunstigo omstandigheden verkeerde, dan zou 't toch billijk zijn, dat die man werd schadeloos gesteld voor zijn verlet, veroorzaakt door het vervullen zijner plichten als raadslid. Niet alleen dat hij de raadszittingen moest bijwonen, maar hij zou ook in commission kunnen worden benoemd. Het kan nooit de bedoeling van den gemeentewetgever geweest zijn daarvoor geen vergoeding toe te kennen, waarom de wet dan ook vrijheid laat presentiegeld te geven. Ik kan daarom wel met het voorstel mee gaan. De heer Van der Moer: U voert hetzelfde motiei aan voor de invoering, als uw voorganger voor het behouden van 't presentiegeld, toen ik voor 3 jaren voorstelde dit af te schaffen. Ik vind dat 't altijd nog tijd genoeg is om presentie geld te geven, als er eens iemand lid van den Raad wordt die 't noodig heeftwe kunnen ieder jaar een ander besluit nemen. 'tis nu in 3 jaar al een voordeel van 180: en als men van bezoldiging wil spreken beteekent het nog niets. De heer Van den HoekAls bezoldiging zou men wel minstens 1,50 per lid en per vergadering moeten geven. Over 13 leden, gerekend gemiddeld 14 vergaderingen per jaar komt men reeds tot eene som van f 273. De heer Wieland We hebben 't over 3 jaar afgeschatt, het heeft nu goed gegaan. Ik zie geen reden om t weer te veranderen en ben er tegen. De heer De Feijter: Ik stel voor 75 voor presentiegeld uit te trekken. De heer VisserIk kan mij goed met het voorstel ver- eenigen. Nu moeten wij nog zelf een kop koffie betalen, en hier wel een halve dag zitten. De heer Van der Moer: Je hebt ook geen koffie noodig. De heer VisserNu, maar als je hier zoo lang zit, mag dat toch wel. Buitendien, andere college's, 't Armbestuur h.v. krijgen ververschingen. Alleen de Raad juist niet. Ik vind het het daarom een billijk voorstel. De Voorzitter Ik geef in overweging om 300 voor presentiegeld uit te trekkenals je iets doet, doe t dan goed, maakt dat het dan althans wat is. De heer Moes Met dat voorstel kan ik niet meegaan, wel met dat van De Feijter. f 300 vind ik te hoog. De heer Van der Moer Ik acht het nu onnoodig en later kunnen we altijd zien. De VoorzitterIk zie wel dat mijn voorstel geen genade kan vinden bij de leden. Maar dan zal ik dat van De Feijter in stemming brengen. Dit voorstel wordt verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Voor stemmen de heeren Moes, De Feijter en Vissertegen de heeren Van der Hooft, De Koeijer, Van der Moer, Grenu, Dees, Van de Velde, Van den Hoek en Wieland. Afd. II, art. 1. Kosten van licht op de secretarie f 150. De heer Van der Moer Ik heb opgemerkt dat volgens de memorie van toelichting deze post aanmerkelijk hooger is uitgetrokken, met het oog op eventueel in te richten elec- trische verlichting van 't stadhuis. Is daarop ook gerekend voor de scholen, want die zullen toch ook wel electrlsch ver- licht worden 1 Is die verhoogde som op gegevens gebaseerd De VoorzitterGegevens bezitten we niet. We hebben eenvoudig gezegd laat ons daarvoor eene som ramen, dan hebben we er in ieder geval geld voor. Of er voor de scholen ook op kan gerekend worden zouden we kunnen zien als de begrooting is afgehandeld en er wat vrijkomt. De heer Van der MoerIk heb niets tegen den post zelf. Art. 7. Kosten van boek-, druk- en bindwerken f 540. De Voorzitter stelt namens het Dag. Best, voor deze post met 100 te verhoogen. Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 2 stemmen. Tegen stemmen de heeren Dees en De Feijter. Hoofdstuk I, afd. II, art. 10. Kosten van onderhouden en schoonhouden van het gemeentehuis. De commissie wenscht in herinnering te brengen dat het wenschelijk is de materialen of benoodigdheden voor het schoonmaken niet door de ge meente te doen aanschaffen. De Voorzitter Naar aanleiding dezer ook reeds vroeger gemaakte opmerking is getracht met de schoonmaakster eene overeenkomst te treffen. Deze heeft zich bereid verklaard het schoonhouden der lokalen van het Raadhuis met aineu- blement, het trottoir, de jaarlijksche groote schoonmaak en aanschaffing van materialen, benevens levering van het noodige personeel op zich te nemen voor 125. Wordt dit goedgevonden dan verhoogd het abonnement, tot dusver 100 bedragende, met 25, terwijl dit bedrag wordt afgetrokken van den voor materialen enz. uitgetrokken post, en het totaalcijfer dus hetzelfde blijft. Aldus wordt besloten z. h. s. Hoofdstuk HI, afd. I, art. 4. Jaarwedde van de gemeente- arbeiders f 875. De VoorzitterIk stel namens het Dag. Best, voor deze post met 25 te verhoogen voor het toekennen van een hooger salaris aan den arbeider De Bruijne, thans be dragende 400. Z. h. s. aldus besloten. Hoofdstuk III, afd. II, art 1. Onderhoud van openbare gebouwenwaaronder de torens met klokkenuur- en speelwerken. Op grond van het herhaaldelijk onregelmatig loopen van het torenuurwerk, werd de vraag gedaan of het niet wenschelijk zou zijn dat uurwerk door een uurwerkfabriekant te doen onderzoeken. De VoorzitterIk geloof dat de klok in den laatsten tijd geen reden tot klagen heeft gegeven. Een maand of vier ge- leden was dit wel het geval, toen begon ik ook te klagen. We hebben toen de uitgaaf moeten doen om de klok en wijzers eens goed te laten schoonmaken en smeeren. Daarbij bleek toen dat het uurwerk werkelijk niet slecht is. Waar het smeeren niet geheel langs binnen den toren kan geschieden en er een stelling voor gemaakt moet worden is het een lastig werk. Nazien door een fabrikant is op het oogenblik niet noodig. Verder meen ik dat deze opmerking, als hebbende met de begrooting niets uitstaande, hier niet ehuis hoort. De heer Van der Moer: Als het nazien nu eens noodig geoordeeld werd, dan zou de post toch moeten verhoogd worden De heer GrenuWij wisten natuurlijk niet wat er aangaande de klok is geschied, wat we nn van u hooren, anders hadden we de opmerking niet gemaakt. De Voorzitter dan was het toch een kleine moeite geweest om eens even inlichtingen te vragen. De heer Van der MoerMen kan toch niet ieder oogen blik om inlichtingen komen loopen. Enfin, ik hoop dat het dan nu met de klok zal beteren. A fd. II, art. 3. Onderhoud van riolen enz. De commissie acht het zeer onraadzaam dat deksels of roosters op riool- putten los liggen, waardoor die voorwerpen door ieder ge- makkelijk, zelfs door kinderen kunnen worden opgenomen. Men heeft dan de gelegenheid allerlei vuil, soms voorwerpen welke noodzakkelijk verstopping moeten te weeg brengen, in de putten te werpen. De commissie vestigt de bijzondere aandacht op het dui- kertje onder den wal bij de werf in de gemeentehaven. Dit duikertje laat water door naar binnen. Op zichzelf is dit zeker al niet zooals het behoort, doch het veroorzaakt daar ter plaatse een soort moeras. Of den zeer vuilen staat van de afvoersloot daarmede in verband staat, kan de commissie niet beoordeelen, doch zij meent ook daarop de aandacht te moeten vestigen, evenals op den vuilen toestand aan het andere eind van bedoelde afvoersloot,. De VoorzitterOok dit artikel komt komt zeer te on- rechte in het rapport der commissie van onderzoek der begrooting voor. Ik kan niet nalaten om te verzoeken bij verdere gelegenheden, wanneer dergelijke commissies worden benoemd, anders te handelen, daar ik dergelijke op merkingen zal moeten terzijde leggen. De heer Van der Moer Dat ben ik volstrekt niet met u eens het zou kunnen zijn dat voor voorziening in den toestand de post moest worden verhoogd. De VoorzitterDe commissie is hiermede buiten haar boekje gegaan. want dat punt betreft niet eene beoordeeling der begrooting, maar van het beleid van het Dag. Best. De heer Van den Hoek: Ik kan niet begrijpen hoe de heer Grenu dat rapport heeft durven onderteekenen, waar de deksels der zinkputten in de door hem aangelegde straten ook losliggen, en gemakkelijk te openen zijntoen we 't verleden jaar opnamen was er reeds een der houten deksels die spoedig reparatie noodig had. De heer Grenu Ik weet niet waarom de heer Van den Hoek nu weer over mijn straten interpelleert de keien zijn door den Raad goedgekeurd. Overigens heb ik de werken laten uifvoeren volgens bestek, en ik had last gegeven dat overeenkomstig de gestelde eischen in te richten. Wanneer er dus iets niet deugt, is het mijne schuld niet. Maar u zoekt steeds en altoos mij te treffen. Verleden jaar hebt u dat ook zoo erg opgenomen. U hebt mij steeds gezocht, maar ik zal dat niet langer dulden. Overigens heb ik in deze zaak niets meer te zeggen. De heer Van den Hoek Als u mij van persoonlijkheid beschnldigt, doet u dat ook de heeren Van der Hooft en Wielandwij hebben samen de straten nagezien en het rapport uitgebrachtal had ik 't geschreven, 'twas door alien onder- teekend. En de heer Visssr, die het ergst getroffen werd, erkende, dat het een gematigd rapport was. De VoorzitterIk kan meedeelen dat er bij de nieuwe deksels wel degelijk op eene sluiting is gerekend en dat de kinderen die niet zullen kunnen openmaken, tenzij ze in 'tbezit kunuen komen van eeu schroevendraaier. De heer GrenuWij hebben geen namen in ons rapport vernoemd en ik weet daarom niet waarom de heer Van den Hoek zoo tegen mij uitviel. 'k Heb ook de heeren Wieland eu Van der Hooft niet vernoemd. De Voorzitter: We moeten hier alleen behandelen wat geschreven is en nn staat hier eene beoordeeling van het beleid van Burg, en Weth. Ieder lid en ook ieder burger kan hier bij mij komen als er het een of ander is, of als er eene toestand is die verbetering behoeft, om daarover te spreken en ik ben daartoe in 't belang der gemeente ook gaarne bereid, maar om het Dag. Best, op een gegeven oogenblik nr.et al zulke zaken als thans lastig te vallen, gaat niet aan. De heer Van der Moer: lk geloof niet dat de commissie hare bevoegdheid te buiten gegaan is. Zij is eene commissie ter voorlichting van den Raad, maar niet alleen om de cijfers te beoordeelen, doch ook om na te gaan of er geen posten zijn die verbeterd dienen te worden. We mogen de zaken toch nagaan Als nwe meening opging dan zouden we wel in het geheel geen aanmerkingen kunnen of mogen maken. De Voorzitter: U hebt ook het recht niet om het Dag. Best, ter verantwoording te roepcn. Alleen wanneer de heele Raad dat wenscht, behoeft het Dag. Best, antwoord te geven. De heer Van der MoerMaar ieder lid heeft toch het recht voorstellen te doen De Voorzitter Zeker, maar dit zijn geen voorstellen, dit zijn opmerkingen, rakende het beleid van het Dag. Best. De heer Van der MoerWij hebben alleen op den toestand de aandacht gevestigd, omdat daardoor mogelijk iemand aan leiding zou vinden tot het doen van een voorstel. Trouwens overal wordt bij de behandeling der begrooting de gelegen heid waargenomen, om dergelijke zaken ter sprake te brengen, omdat er dan de aandacht op valt. De Voorzitter Ik meen dat, waar aan 't eind van iedere vergadering aan de leden de gelegenheid wordt gegeven om opmerkingen te maken of zaken ter sprake te brengen, dit ruimschoots voldoende is, en moet daarom nogmaals ver zoeken, als er weer eens commissie's zijn, niet op deze wijze te werk te gaan. De heer Van der MoerIn ieder geval meenen we dat de toestand van de sloot achter de Smidswal niet zoo kan blijven en dat, wanneer er niet anders in te voorzien is, behoort gezorgd te worden dat zij wordt gerioleerd. De VoorzitterU hebt dus de commissie besohouwd als eene van bijstand voor het Dag. Best. Nu, ik kan wel meedeelen, dat het Dag. Best, daar Maandag toen we van dit rapport nog niets afwisten toevallig geweest is en er ook de aandacht op gevestigd hadmen komt niet steeds overal, maar als men ergens wezen moet komt men dan ook wel eens van andere zaken op de hoogte. Ik zou het echter retjes vinden, wanneer men zulke zaken bespreken wilde, dat men dan eerst eens bij den burgemeester of de Wethouders kwam. Wanneer men dat echter zoo wil blijven doen, dan zal ik altijd wijzen op de verantwoording van Burg, en Weth. Wil echter iemand verhooging van den post voorstellen om de sloot te rioleeren De heer VisserDe sloot behoort aan de genie, we zouden dus kunnen vragen om het te mogen doen. De heer Van den Hoek: De genie heeft de sloot in onderhoud. Het beste middel zal zijn om haar te vragen de sloot schoon te makendat is vroeger ook al eens gedaan. Aldus wordt besloten. Bij art. 4, onderhoud van wegen en voetpaden f 843, wordt goedgekeurd het aandeel door de gemeente bij te dragen in I het onderhoud van den grindweg Ter NeuzenHoek, ad 395, zijnde een derde der voor 1900 geraamde kosten. De heer De Koeijer vraagt inlichtingen aangaande de onder- houdskosten van het eindje grindweg op Driewegen. De heer Van den Hoek f 40. De heer De Koeijer: Nu, maar het is toch altijd smerig. Bij nat weer is het vuil en bij droogte stuift het erg. De heer Van den Hoek oppert het idee het eindje weg met overschietende keien te bestraten. De Voorzitter: Ik zal de toestand eens nagaan en over- wegen hoe voorziening zoo noodig kan worden aan- gebracht. Art. 5. Onderhoud van stratenpleinen, markten enz. f 2700. De VoorzitterIn de memorie van toelichting staat daar voor uitgetrokken 3220, wat ook oorspronkelijk 't plan was. Dit komt omdat de memorie van toelichting reeds was gedrukt, toen we bemerkten weiuig postjes te hebben waarvan wat kon overschieten. Daarom dachten we, laten we liever wat geld disponibel houden, dan al dat geld aan de bestra ting van de Noordstraat te besteden en vandaar dat verschil van 520. De heer Visser: In verband met dezen post wenschte ik

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 5