Gemengde berichten. TER NEUZEN, 23 October 1899. waar zich reeds Duitsche en Engelsche oorlogs- schepen bevinden. Men vermoedt dat daartoe de thans in Oost-lndie aanwezige krniser Eriesland is aangewezen. De Transvaalsche jongelingen, die aan de stedelijke Universiteit te Amsterdam studeeren, trachtten hun land te bereiken oin mede tegen de Engelschen ten oorlog te trekken. Het cadettencorps te Breda zond f 200 aan den secretaris van de Znid-Afrikaansche Vereeniging tot ondersteunig der gewonde Transvaalsche of Yrijstaatsche onderdanen en hun nagelaten be- trekkingen. In Schoonhoven werd reeds meer dan 250 bijeengebracht. Door een der leerlingen van de H. B. S. met 5-jarigen cursus te's Graveiihage is het initia- tief genomen de leerlingen der H. B. S. en gymnasia in geheel Nederland op te wekken om ieder een gulden af te zonderen, ten einde door de opbrengst hiervan het comite van het Roode Kruis in staat te stellen een ambulance naar den Transvaal te zenden, onder de leuze ,/de gezamelijke leerlingen van H. B. S. en gymnasia in Nederland" en dit hoofdzakelijk uit deernis met hun makkers in den Transvaal, die reeds op jeugdigen leeflijd hun vaders in den krijg volgen. Een collecte, gisteren te Zierikzee voor het „Roode Kruis" gehouden, bracht f 262,12V2 op Te Schiedam is een particulier bericht ontvan- gen, waaruit blijkt, dat de ambtenaren der Z. A. Spoorweg-Maatschappij, die aan den vrijheidsoor- log der Transvalers geen werkzaam deel mogen nemen, zijn ingedeeld bij het politiekorps, dat te Johannesburg is gevormd, tot bescherming van eigendom en personen aldaar. 'De zoon van den op Lombok gesneuvelden generaal van Ham staat aan het hoofd van dat korps. j De werklieden van een steeenfabriek te Leider- dorp schonken 25 uit hun ziekenfonds voor de Transvaalsche Boeren. Hoe staan daartegeuover de millionnairs P Niet ieder afzonderlijk, want er zijn er zeker, die royaal in hun beurs tasttenmaar alien samen. Want welk een ontzaglijk kapitaal zouden de vermogenden moeten geven, ora gelijk te komen met die /25 van eenige werklieden Goede voorbeelden. Op de lijst voor Zuid-Afrika, aan het bureau van ,/Hbl". liggende, teekende een dame voor 5 's maands zoolang de oorlog duurt. De geabonneerden van het //Leidech Dbl. brachten, tot gister, f 2647 bijeen. De ambulance, die //het Roode Kruis uit- zendt naar Transvaal, zal worden gevormd door dr. Lingbeek als leider, en verder bestaan uit prof. dr. J. A. Korteweg (wanneer deze van de gemeente Amsterdam daartoe verlof bekomt, wai hoogst waarschijnlijk is), dr D. Romeyn, officier van gez. le kl. te Amsterdam, dr. Vinkhuyzen jr., hulpgeneesheer aan het Gemeeuteziekenhuis alhier, en dr. Biercus de Haan, assistent van prof, 'van Iterson te Leiden. Als administrateur gaat mede de heer Rissink, te Apeldoorn, die niet alleen 30 jaren in Transvaal heeft doorge- bracht en er de toestanden dus uitnemend kent, maar bovendien landmeter is en wiens kennis als zoodanig de expeditie uitnemend te pas zal komen ingeval van velddiensten. Bovendien zul- len medegaan vermoedelijk zes verpleepsters van ,/het Roode Kruis" alhier en vier militaire ver- plegersdeze zijn nog niet aangewezen uit de veleu, die zich hebben beschikbaar gesteld. Het is ook mogelijk, dat zuster Lugten, hoofdver- pleegster in het Binnengasthuis te Amsterdam, zal meegaan. De kapitein, die met toegeknepen vuisten naar den kerel geluisterd had, was op 't punt, lucht te geven aan zijn gemoeddoch May legde haar hand op zijn arm. Oom vermaande zij. Wees maar niet bang kind. Ik weet, met wien ik te doen heb. Ik heb genoeg van die praatjes, Geef mij dat accept, dan zal ik u geld Medegenomen zullen worden zes tenten, rader- brancards systeem dr. De Mooy, gewone draagbaren met verbandkisten, Congo-medicijnkisten, verband- materiaal, een groote hoeveelheid victualien en de noodige ziekenkleeding. De expeditie zal vertrekken met het stoomschip z/Konig" van de Duitsche //Ost-Africa Linie" alleen de doktoren zullen te Napels aan boord gaande anderen vertrekken 28 October van Amsterdam. Op 8 November van Napels ver- trekkende, hoopt men langs het Suezkanaal op 5 December te Loren?o-Marquez aan te komen. Dit is een lange reis, doch dr. Lingbeek verkoos dezen weg boven dien over Kaapstad, omdat het, wanneer de spoorlijnen tusschen Kaapstad en de Republiek vernield mochten worden, hoogst be- zwaarlijk zou zijn om van de grenzen van Kaap- land met al het materiaal over land Pretoria te bereiken. De kosten van deze expeditie worden ten deele gedragen door //het Roode Kruis'nl. wat het personeel betreft, terwijl onderhoud en onkosten worden bestreden uit de gelden, die de commissie thans overal in den lande bijeenbrengt. Op initia- tief van mevrouw Lingbeek vormt zich een darnes- comite, dat zich ten doel zal stellen, geregeld elke veertien dagen met Duitsche booten aan de expeditie het noodige te doen toekomen. Op hoogen prijs zal het gesteld worden, zoo men voor dit doel zooveel mogenlijk giften in natura zal willen afstaan, zooals blikken verduurzaamde levensmiddelen, koffie, thee, sigaren en dergelijke. De expeditie wordt ingericht op verpleging van 25 gewonden, doch zal tot 40 kunnen wor den uitgebreid, omdat de brancards zoo worden ingericht, dat ze ook als bedden zullen kunnen dienst doen. meneer geven. Hij stak de hand in den zak en haalde een pakje bankpapier er uit. Laten we eens kijken, zei de woekeraar honingzoet; wij zijn verscheidene dagen over den termijn. Dan komen de onkosten er nog bij notaris, zegel en correspondence. Ik moet 220 pond hebben. Nu barstte de kapitein los. Schurk riep hijmijn zoon heeft mi] allps verteld. Je hebt hem 150 pond gegeven en je bewoog hem, mijn naam op het papier te schrijven. Hij schreef in jou tegen woordigheid, op je eigen verzoek en nu heb je de onbe- schaamdheid, mij geld te vragen, omdat ik ge- teekend heb Gay gold sloeg de handen samen en richtte de oogen naar het plafond, ontsteld over zooveel slechtheid. O, wie had zoo iets gedacht van zoo n net jongmensch riep hij uit. Hij bracht mij de schuldbekentenis met uw handteekening en zei, dat hij u daartoe had bewogen. Daarom gaf ik hem bereidwillig het geld. Maar nu u mij ver- telt, dat het bedrog is, kan ik uw geld nietaan- nernen, meneer Neem dat terugik wil geen ^churkenstreek begaan. In de op Donderdag 26 Oct. a. s., des voor middags 10 ure, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende punten in behandeling Ingekomen stukken; gemeentebegrooting 1900 besluiten af- en overschrijving en wijziging be- grooting 1899. Zekere A. B., bijgenaamd //Chassee", Belg van geboorte, wonende te Ouden Burgsche sluis (gem. Sas van Gent) staat bekend als een onver- schrokken smokkelaar en heeft reeds heel wat avonturen beleefd. Op zekeren keer aan 't stroopen, moest hij voor de gendarmen vluchtenbij het door heggen en struiken kruipen ging zijn geweer af en sprong de loop, waardoor zijn linkerhand verbrijzeld werd. Het verlies van die hand was echter geen bezwaar voor het voortzetten van zijn avontuurlijk bedrijf. Zoo ook wist hij, voor ongeveer 10 jaar, tot het ondergaan van gevangenisstraf getransporteerd wordeud, op de Koningsbrug te Middelburg aan den hem begeleidenden agent te ontsnappen, en in 't water te springen. Naar den walkant zwem mende werd hij echter weer gegrepen. Hij passeerde per rijwiel dikwijls de grenzen, doch men liet hem steeds ongemoeid, tot nu dezer dagen, de douanen beslag op hem wilden leggen, terwijl hij zich even over de grens in BeUie in een estaminet ophield. Toen hij bemerkte dat" men hem wilde snappen doordat men om hem 't vluchteli te beletten alvast zijn rijwiel vasthield, wis# hij persoonlijk nog te ontkomen en, hoewel achtervolgd, op Hollandsch grondgebied te geraken. Daarna zou hij, naar men ons verhaalde, thuis zijn geweer hebben gehaald en van af de Neder- landsche grens op de Belgische douanen, die zijn rijwiel hadden in beslag genomen, hebbengeschoten. Yandaar dat door den Procureur des Konings te Gent aan de Nederlandsche justitie zijne uit- levering is gevraagd, als hebbende hij zich schul- dig gemaakt aan poging tot moord. Daarop is hij Zaterdag door de marechaussee uit Sas van Gent in hechtenis genomen en kwam de officier van justitie uit Middelburg Zaterdag- namiddag ter plaatse, om, met het tevens aan wezige parket uit Gent, een onderzoek in te stellen. Watbrulde de oude heer, bevend van woede, je durft zoo iets zeggen Ik ga naar de politieIk zal je in de gevangems laten gooien, schurk Ik zal ik zal May, doodelijk verschrikt, zag haar oom smee- kend aan. Het spijt mij voor u, juftrouw, zei Gay- „0]c]) maar ik kan een vervalscht stuk met uit handen gevenen uw ooms beschuldi- ging, dat ik deel had aan de vervalsching, is ernstig, zeer ernstig 1 Ben je van plan, mij dat papier te geven, ia of neen? riep de kapitein weer. 't Is beter, dat u nu heen gaat en morgen terugkomt, alleen. Ik ik zal er eens over denken. Ik moet mijn advocaat ook raadplegen. Eigenlijk moest ik de zaak in handen geven aan de politie en uw zoon doen arresteeren. Maar ik wil niets overhaasten, uit consideratie voor de jongedame. U moest u er eens op beslapen kapitein, en morgen terugkomen. Mogelijk is u dan beter in uw humeur. Ik zal u wachten om twaalf uur. (Wordt vervolgd.) Nadat dit onderzoek was afgeloopen is B. naar het huis van bewaring alhier overgebraeht om verder naar Middelburg getransporteerd te worden, wat heden namiddag plaats had. Zaterdag slaagde te Venlo voor het examen vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek o. m. mej. S. M. de Masier, van Sluis. Zaamslag, 20 Oct. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad alhier werd benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer A. den Decker; zulks in de plaats van den heer M. de Jonge, die voorzitter van dit college is geworden. Tot gemeente-ontvanger werd (zooals reeds in 't vorig nummer is vermeld) benoemd met ingang van 1 Januari a. s., de heer J. P. Geelhoedt, met 4 stemmen. De heer P. J. Wortman verkreeg 2 en de heer M. de Jonge 1 stem. Er waren 5 sollicitanten en op de aanbeveliug van Burg, en Weth. kwamen voor de heeren Wortman en Geelhoedt. Op voorstel van bet Dag. Best, werd met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek van D. de Blaeij om vrijstelling van schoolgeld. Met alg. stemmen werd gunstig beschikt op een verzoek om gratis gebruik te mogen maken van een schoollokaal (met verschaffing van vuur en licht), op Woensdagavond en Zaterdagmorgen en namiddag, tot het geven van rijkslandbouwonderwijs. De begrooting der gemeente-inkomsten en uit- gaven voor het jaar 1900 werd vastgesteld op een bedrag van 22,921,24; voor onvoorziene uitgaven is uitgetrokken 497,9272- De hoofde- lijke omslag is uitgetrokken op 6600. De veldwachter had verzocht zijne vergoeding voor kleeding te brengen van 50 op 65. Eeii voorstel van den voorzitter om de vergoeding te brengen op f 60 werd met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer Geelhoedt had voorgesteld de vergoeding te stellen op het gevraagde bedrag. Nog werd met algemeene stemmen besloten het salaris der schoonmaakster van de school op't dorp te verhoogen van f 40 tot f 50. Philippine. Met de werkzaamheden aan be- dijking en kanaal alhier is men thans zoover ge- vorderd, dat thans van de 700 werklieden nog 120 man overblijven voor de uitdieping van den spuiboezem en voor de brik- en steenstortiug langs het kanaal. Van de Protestantsche kerk alhier is het dak reeds verwijderd. 't Is ougelooflijk hoeveel hout uit die kerk komt. Kenners roemen zeer de kwaliteit. Yele balken vooral eiken en greinen zijn, volgens hun zeggen, beter dan gloednieuwe. Hontenisse. Aan de haven te Walsoorden heerscht tegenwoordig eene buitengewone drukte. Het is bietentijd en lange rijen wagens rijden af en aan om de bieten te halen en weg te brengen. Geheele bergen met bieten bedekken de kade en een gedeelte van den zeedijk, ja de aanvoer was verleden week zoo sterk, dat het vervoer een dag moest geschorst worden. Er waren dagen, waarop een half millioen bieten aangevoerd werden. Gelukkig, dat thans het nieuwe gedeelte van de haven gereed is. Als er nu maar schepen genoeg zijn, zal er spoedig wat opruiming komen. De bieten zijn hier van 'tjaar goed gelukt. Menige landbouwer heeft over de 20,000 kilo per gemet. Wij zagen dezer dagen een biet, die de zwaarte had van 20 pond. Het tarra wisselt af tusschen 4 en 10 percent. Ofschoon het suikergehalte door het sterk aan- groeien van den biet na den regen, niet verhoogd is, mag het toch niet laag genoemd worden. Van 199 stalen suikerbeetwortelen op 17 en 18 October ter ontleding op het staatslaboratorium te Leuven ontvangen, was de uitslaghoogste gehalte 17,7 percent, laagste gehalte 10,3, gemid deld gehalte 15,3 percent. De vorige week kwam te Ierseke een schipper, die aldaar met zijn vaartuig in de haven lag, bij de politie aangifte .doen, dat zijn fiets van boord gestolen was. Nog denzelfden avond meldde hij dat de fiets terecht was. Zij was niet gestolen, doch de een of andere guit had haar alleen maar eene andere plaats gegeven. Men had de fiets n.l. in den top van den mast geheschen. In angst. Nabij het station Nieuwerkerk maakte een passagier uit den exprestein van Amsterdam naar Brussel met zijne armen buiten het raam zooveel gebaren, dat de statiouchef den trein deed stilstaan. Op de vraag aan den reiziger, wat hij verlangde gaf hij te kennen, dat hij meende, dat het rijtuig in brand was geraakt, omdat er zooveel stoom langs het raam ging. Voor het noodeloos doen ophouden van den trein kreeg hij een proces-verbaal. Vrijdag deed zich op de Beurs te Schiedam, het geval voor, dat het meerendeel der verkoopers van moutwijn zich vroegtijdig verwijderde. De oorzaak hiervan was, dat in het begin der vorige week, in het artikel moutwijn een ge- wenschte rijzing plaats had, welke echter na dien tijd weer stelselmatig gedrukt werd, zoodat de prijs, niettegenstaande de groote behoefte, van 97s tot 8'7i teru£ iieP- r. De gevolgen bleven dan ook niet uit. lie branders weigerden voor dien prijs te verkoopen. Dit had ten gevolge, dat er weer tot 97* wer(1 geboden, waarvoor enkelen verkochten, maar het gros zich niet liet bepraten. Ten slotte bleef er ter beurze nagenoeg niet anders over dan een troepje makelaars en com- missionairs, die elkander verbluft stonden aan te gapen. Zoo moet het graan schrijft men ons wil de brander meester blijven van het terrein en niet geexploiteerd worden. Uit Arnhem bericht men In zake de mis- handeling op //Neerbosch" verhoorde Zaterdag de rechter-commissaris 12 jongens en 2 meisjes, ver- pleegden in het gesticht. In de vorige week werden er 9 gehoord. De assurantie-maatschappij, bij wie de onlangs verbrande fabriek te Winschoten was verzekerd, weigert de uitbetaling van de verzekerde som, zoo meldt men, omdat dezete laag was, beneden de waarde. Te Tilburg is Donderdag alweer een misdrijf gepleegd. Een der lotelingen, v. L., die met andere lotelingen een woordenwisseling had, heeft een persoon, die hem raadde naar huis te gaan, met een mes gevaarlijk in de borst gestoken. Kort te voren had v. L. nog iemand met het mes eene vrij diepe snede over den linkerarm toege- bracht. De politie heeft hem gearresteerd. Toen de vorige week des Zondagavonds een heer te Dordrecht met zijn familie van een hui- selijk feest thuis kwam vond hij de voordeur half open en bemerkte hij rook. Bij onderzoek bleek dat een groote kan petroleum over den grond was gesmeten en in brand gestoken. Er was een begin van brand ontstaan, dat doorgebrek aan lucht echter geen voortgang had. Een schoonzoon van den bewoner is als vermoedelijke dader gearresteerd. Iemand die geregeld aan zijn zoon in de Transvaal het weekblad, de Wereldkroniek" toezendt, schrijft dat zijn zoon reeds sedert vele weken niets anders ontving dan den kruisband, maar geen nummer van de //Wereldkroniek" hiervoor waren steeds Engelsche prijscouranten in den omslag van het drukwerk gestoken. Ook met couranten en dergelijken heeft hetzelfde plaats. Te Upendam kwam bij een eenvoudig ingezetene een bedelaar, die zijne gewone tournee had gemaakt. Men bood den man overgeschoten eten aan, doch mijnheer bedankte, onder het zeggen//Als ik straks thuis kom, heeft mijne vrouw bloemkool en saucijsjes klaar." Eenige dagen geleden vervoegde zich een jongmensch van ongeveer 22jarigen leeftijd bij een zekere C. L. te Utrecht, om daar bij dezen als commensaal woonachtig te kunnen zijn. De jonge man gaf voor eene betrekking aan de tram te krijgen, en daarvoor geld te moeten storten. Het gelukte hem zijn hospes en diens zoon er toe over te halen, hem zulks te leenen. Plotseling echter kwam het jongmensch niet meer boven water, doch liet alleen door brieven en bood- schappen nog iets van zich hooren. Voor een bedrag van ongeveer zestien gulden had hij zijn hospes opgelicht, en daar deze nu achterdocht had gekregen, vervoegde hij zich bij een directeur der trammaatschappij om inlichtingen. Nu bleek hem dat het geheele hem opgedischte verhaal verzonnen was. Onder den aangenomen naam van Hugo Begeer heeft dezelfde persoon ook nog een ander inwoner van Utrecht opgelicht voor de som van f 10. Het is gebleken, dat hij door een kameraad in zijne oplichterijen geholpen wordt. Vrijdagnacht is te Delden, toen de bewoners reeds ter ruste lagen, een felle brand uitgebroken in een koekbakkerswinkel. Het geheele winkelhuis, bakkerij en woonhuis zijn een prooi der vlammen geworden. De bewoners konden slechts met moeite en in nachtgewaad zich redden. Een 73jarige vrouw in het Wood, gemeente Winterswijk, vond men Woensdag dood in de bedstede. De ongelukkige had zich, zeker uit zwaarmoedigheid, door ophanging van het leven beroofd. Het schijnt dat een minder gunstige verhouding tusschen haar en een nicht waarbij ze inwoonde, hiervan oorzaak was. Men meldt uit Den Haag Drie brutale nachtelijke roovers en roofsters zijn naar de gevangenis overgebraeht, op aanklacht van twee studenten, die door hen van al het geld dat zij bij zich hadden werden beroofd en bovendien een pak slaag hadden opgeloopen. Bedoelde heeren hadden kennis gemaakt met een paar //dames" en waren met haar naar eene woning in de Jan Steenstraat gegaan. Daar werden zij door den man van een der vrouwspersonen overvallen, die, gewapend met eene bijl, geld eischte. Den studenten bleef niet veel anders over dan hunne portemonnaies en zakken leeg te schudden. Dit was echter nog niet voldoende. De man en de vrouwen vorderden nog meer geld toen dit niet kwam, dwongen zij onder be- dreigingen de studenten een schuldbekentenis van f 50 te teekenen. Deze deden dit, echter met valsche namen. Toen konden de heeren blijven, maar deze hadden er meer dan genoeg van en op straat gekomen vertelden zij hunne ontmoeting aan een politieagent, die, flink optredende, het roovershol binnenging en het drietal mede nam naar het commissariaat, met het gevolg, dat men daar voldoende reden meende te hebben, om den man en de twee vrouwen, die beiden gehuwd zijn, achter slot en grendel te brengen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2