Algemeen IlieuwB- 6ii A dvertentieblad Zeeowscfa-Ylaanderes voor GELDLEENING. No. 3832. Zaterdag 21 October 1899. 39e Jaargang. Yeeartsenijkundig Staatstoezicht. Maandag den 30 October aanstaande. Binnenland. Voorwaardolijk Ontslagen. Telegrafische berichtan. ABONNEMENT: Inzending van advertentien v6or 3 uren op den dag der uitgave. Bij deze courant behoort een bijvoegsel. FWUILLETON Hij kon moeilijk zijn opkomende drift beheer- schen hij was geweldig boos, zich gedwarsboomc te zien, nu hij alle moeilijkheden overwonnen waaude. TER NEUZEN, 20 October 1899. ae» \EIZE\S(HE <01RANT Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,—Franco per postVoor Nederland f 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32$. zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- Men abonneert bushouders. ADVERTENTlEN: Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elken regel meer 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekeud. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Kit blital verscJiiJn* jIhuuiImk-, Woen»J»«- riJ<la«avon<l, op DE HIDE te Ter I'enzen. De Burgemeester van TER NEUZEN maakt bekend, dat Milkens eene door hem ontvangen verheterde uitgaaf van Provinciaal blad 1S99, no. 115, met ingang van 9 October j.l. de invoer per spoorweg van Nederlandsche runderen en schapen, met bestemming naar de slachthuizen te Ancler- leclit, Antwerpen, Drussel, Client en B.nili wordt toegelaten op alle Maandagen van 11 tot 12 nur (en niet van 11 tot 2 nur) langs Clinge {Station), onder de voorwaarden van het Koninklijk besluit van 14 December 1896, gepubliceerd in de Staatscourant van 19 December 1S96. Voorts maakt hij nog bekend dat de grenskantoren Clingre (Ntalion) en Clinge (dorp) met ingang van 15 October j.l. voor den invoer van melkkoeien in llelgiS zullen ge- sloten zjjn. Ter Neuzen, 19 October 1899. De Burgemeester voornoemd, J. A. P. GEILL. Burgemeester en Wethouders van AXEL maken bij dezen bekend, dat de Jaarlijksche Veemarkt in deze gemeente dit jaar zal gehouden worden op Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Seeretaris. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van de in 1890 aangegane geldleeuing Uitgeloot is de obligatie N°. 15 en van de in 1898 aangegane de oblisratie N°. 4. Philippine, den 20 October 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, A. CAMMAERT. De Seeretaris a.i., F. STUBBE. In de memorie van toelichting bij de ge meente-begrooting t.e Middelburg van 1900 zeggen burg, en weth.De werkzaamheden aan het raad- huis kunnen bezwaarlijk op denzelfden voet worden 84) Ik kom toch, sprak Stephen. Dan zullen de bedienden je zeggen, dat meneer Hansell niet thuis is. Stephen, die was opgestaan, stapte op zijn broeder toe, zag hem vlak in het gelaat en zei Dan zal ik vragen naar John Alison 'tWas een bedreiging, die Stephen nooit ten uitvoer zou hebben gebracht. Hij had alien lust naar wraak verloren, maar zijn trots kwam in ver- zet, nu ziju broeder hem durfde herinneren aan zijn misstap, een misstap, welken hij nooit zou hebben gedaan, zoo die broeder zelf niet een schurk was geweest. Doch de bedreiging verschrikte den rijken man Hij gevoelde, dat hij een verkeerde manoeuvre had gedaan; dat hij zich-zelven afhankelijk had gemaakt van zijn broeders welwillendheid. Zwijgend dacht hij een poosje na over het lastig dilemma. Hij was machteloos, en het besef dier machteloosheid vuurde zijn woede aan. Met een blik vol haat zag hij Stephen in de oogen en wilde een scherp antwoord geven.doch plotseling bracht hij de hand naar zijn hart en viel achter- over tegen het bed. In een oogwenk was Stephen naast hem. Johan riep bij John, wat scheelt er voortgezetde herstelling van beer is onderhanden genomen en meer en meer blijkt dat het bovendeel i den voorgevel zoo verregaand slecht is, dat geheel vergaan van dat dee! niet lang kan uitblijven, teuzij ernstiger maatregelen genomen worden. Om den gevel voor ondergang te bewa- ren, diende dit- artikel (herstelling raadhuis) op f 2500 te worden gebracht. Geschiedde dit rlijks, dan zou in 10 jaren het allerergste zijn hersteld. Met het oog op den financieelen toe- stand der gemeente echter, geven burgemeester en wethouders in overweging het bedrag van 1000 dit jaar nog te behouden. De directeur van het ,/Nederlandsch tooneel' te Antwerpen heeft aangeboden, een gala-vertooning ten bate der Zuid-Afrikaansche stamgenooten te geven. De Hollandsche club te Brussel is voornemens, op 11 November in den Vlaamschen Schouwburg een voorstelling te laten geven door de artisten van dien schouwburg ten voordeele van ,/het Roode Kruis". Men zal er o. a.Vorstenplicht" ,/Vorstenschool" vertoonen. Te Zutphen vormde de burgemeester een comile voor 't iuzamelen van geld. De studenten te Groningen hebben f 200 bijeengebracht. Het vrouwen-comite der afdeeling Schiedam van ,/het Roode Kruis" heeft f 400 ter beschik- king gesteld, en evenzoo het mannen-comite aldaar. Ook in Indie is men begounen, gelden voor een Transvaal-fonds bijeen te brengen. vanng te komen met het stoomschip Bonn, van de Bremer Lloyd, komende van Antwerpen. Van een der passagiers van de „Zeeuwsch- Vlaauderen" vernamen we daaromtrent, dat de prov. boot buiten de haven was gekomen en achteruit maalde om te draaien toen de Bremer- boot daar kwam aanstoomen. Van beide booten werden over en weer seinen gegeven, doch de schepen waren reeds zoo dicht bij elkaar dat aanvaring onvermijdelijk scheenalthans op de „Zeeuwsch-Vlaandereu" ontstond eene paniek onder de passagiers, die alien aan 't dek waren gevlogen, niet anders denkende of de boot zou worden aangevaren, enkelen reeds bedacht op mid- delen tot zelfbehoud als de catastrophe plaats greep. Gelukkig werd deze vrees niet bewaarheid en passeerde de prov. boot op een afstand van circa 3 M. nog langs den voorsteven van de Bonn de machines van beide booten stonden toen stil. Volgens den gezagvoerder der „Zeeuwsch- Vlaanderen" lag de schuld van 't gevaar aan de Bonn, daar hij geheel in overeenstemming met de seinen voer. Ziju wij goed ingelicht dan bestaat bij den Burgemeester alhier het voornemen eenige inge- zetenen uit te noodigen met hem eene commissie te vormen tot het inzamelen van gelden ten behoeve van de vereeniging het Roode Kruis ten dienste van de gewonden in Zuid-Afrika. Wij twijfelen dan ook niet of zij, die daartoe worden uitgenoodigd, zullen volgaarne mede- werken tot samenstelling dier commissie, terwijl de ingezetenen zeker bereid zullen gevonden worden ruim bij te dragen voor dit in het belang der menschheid zoo hoogst nuttige doel. De prov. stoomboot „Zeeuwsch-Vlaanderen", heden morgen de haven te Vlissingen verlatende, voor het volbrengen der reis van 9,10 ure naar Ter Neuzen, heeft groot gevaar geloopen, in aan- W'.MJSJ. aan P Ik is veilig bij Je geheim een afwerende beweging t Gisteren had te Axel het passeeren der akte plaats van oprichiing van de Eerste Nederlandsche Cooperatieve Beetwortel-suiker- fabriek te Sas van Gent. Tot leden van het Bestuur werden gekozen de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury en J. A. Pateer te Hontenisse J. Vogelvanger te HulstP. Liudenberg te Wemeldinge; J. F. Heemskerk te Sas van GentA. Wolfert te Hoek P. van Waes te Westdorpe; C. N. Jansen van Rosendaal, L. de Feijter, P. Dieleman Wz., P. van Hoeve en W. de Koeijer te Axel, en J. P. Scheele te Ter Neuzen. Tot leden van het Dag. bestuur werden benoemd de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury tot voorzitter, J. Vogelvanger tot onder-voorzitter, J. F. Heemskerk tot secretaris-penningmeester, P. van Waes en L. de Feijter tot leden. Naar aanleiding der verschillende berichten die in den laatsten tijd omtrent de vreeselijke moordzaak te Koewacht de ronde hebben gedaan, kunnen wij thans met zekerheid berichten dat, nadat de Procureur des Konings te Gent geene termen heeft gevonden den vermoedelijken moor- denaar Misseghers verder te vervolgen en de Rechtbank aldaar in dien geest den 13 October jl. eene beschikking had genomen, onmiddelijk door het Parket te Middelburg aan de justitie te Gent de voorloopige aaohouding van Misseghers is gevraagd, waarop het lijvige dossier in deze zaak den daaropvolgenden dag naar Middelburg is overgebracht. Door de Rechtbank te Middelburg is, over- eenkomstig de vordering van den officier van justitie, rechtsingang tegen Misseghers verleend met bevel tot gevangenneming en instructie. De uitlevering van Misseghers kan nu weldra te gemoet worden gezien. Te Middelburg is gearresteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht F. E. de B., oud 38 j., vroeger landbouwer te Meierbeke (Belgie), thans veekoopman te Middelburg, ver- oordeeld bij vonnis der Rechtbank van eersten aanleg te Gent dd. 30 December 1896, tot een jaar gevangenisstraf wegens het plegen van ontucht met een dertienjarig meisje waarvan de gevolgen niet uitgebleven zijn. Door de Belgische Regeering is aan de Ne derlandsche zijne uitlevering gevraagd. IJzendijke. Tijdens de werkman J. van Laere onder deze gemeente gisteren op het veld werk- zaam was, ontstond er brand in zijn schuurtje, dat met den inhoud totaal afbrandde. Uit het onderzoek der politie is gebleken dat de oorzaak van den brand was, dat de kiuderen die zelve al spelende hadden gesticht. Zaamslag. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is tot ontvanger benoemd de heer J. P. Geelhoedt. Middelburg, 20 Oct. Heden stond voor de arrondissements-rechtbank terecht A. A. C., oud 24 jaar, wonende te Absdale, gemeente St. Jausteen, gedetineerd alhier, ter zake dat hij in den avond van 6 Aug. jl. B. de Schepper een steek in den buik heeft toegebracht. (Zie ons nummer van 30 Sept.) De officier van justitie vorderde wegens mis- handeling, zwaar lichamelijk letsel tengevolge hebbende, beklaagde's veroordeeling tot een jaar gevangenisstraf. De verdediger betwistte zwaar lichamelijk letsel. Uitspraak 27 dezer. 's Gravenliage. De stad Vrijburg (Engelsch) is door de Boeren bezet. Het Boerenkamp Glencou is door de Engelschen genomen, die 5 kanonnen veroverden. ik meende het zoo niet. mij. John Alison maakte en richtte zich op. Geef mij wat brandewijn gauw 't Is mijn hart. Ze hebben mij wel gewaarschuwd. O 1 Hij kon zich niet meer staande houdenhij viel nu op het bed neer en Stephen zag, dat 't angstzweet op zijn gezicht parelde. Brandewijn hijgde hij, gauw Stephen greep zijn hoed, snelde de trap af en de straat op, naar de tapperij aan de overzijde. Hij liet zich vlug een fleschje brandewijn geven en spoedde zich terug. Op het punt, de huisdeur achter zich te sluiten, kwam een krantenjongen voorbij, die luid schreeuwde Vreeselijke misdaad in Grosvenor- Place lord Charlton vermoord Deze woorden troffen Stephen's oor als een donderslag. Verbijsterd, duizeleud van ontroering duwde hij den jongen een geldstuk in de hand en nam een krant. Toen stormde hij de trap op naar zijn kamer. Hij hoorde een dof gekreun naar't bed gaande trok hij de kurk van de flesch en hield die aan zijns broeders lippen. Een paar droppels kwamen in zijn mond de millionnair deed een wanhopige poging om zich op te richten en te drinken maar de inspanning was te groot voor hem. Met een blik vol doodsangst en benauwdheid zag hij zijn broeder aan.een gerochel. en hij viel achterover.Dood HOOFDSTUK XXVI. Gaygold Co. De heer Sampson Gaygold zat in zijn privaat- kantoor in een van de nauwe straten tusschen het Strand en de Theems. Gaygold was een dik, klein mannetje van ongeveer vijf-en-dertig jaar, met een dunnen, blonden knevel, groene oogen en een vetteu glimlach. Gaygold's vader was een Pool geweest, Smolensky genaamd, die als kleermaker naar Engeland was gekomen. Hij bracht het tot eersten coupeur bij een firma in 't Westend, trouwde en mocht zich verheugen in de geboorte van een zoon. De Pool liet het niet bij het knippen van laken, maar bemoeide zich ook met de coupouschaar en begon een beetje voor geldleener te spelen. Om- streeks den tijd, dat zijn zoon vijftien jaar was, beging Smolensky een leelijke vergissing, welke hem de eer verschafte, kennis te maken met de Britsche justitie. Deze kennismaking kreeg terstond zoo'n innig karakter, dat hem een plaats werd aange boden in een gelegenheid, waar men kost en in- woning, kleeding enz. gratis had. De bedoeling was, dat hij vijf jaren de gast zou blijven van de Britsche regeering maar hij stierf reeds na een verblijf van achttien maanden ongeveer in de ge- vangenis. Twee jaar later hertrouwde de weduwe van Smolensky, en haar zoon, die bediende in een groot handelshuis was, moest zijn eigen weg zoeken. Hij ontmoette toevallig een jongmensch van gelijke beweging, wiens vader een voorschotbank" er op na hield, en deze tak van bedrijf trok den jongen Pool onweerstaanbaar aan. Hij werd in de zaak opgenomen en bleef daar verscheideue jaren. Toen hij acht-en-twintig was, vond hij op de een of andere mauier kapitaal en besloot, de dingen nu eens grootsch op te vatten. Hij verliet het East- end en trok naar het westen, opende een kantoor aan het strand, met een koperen naamplaat „Sampson Gaygold Co.", en adverteerde links en rechts, dat hij bereid was, geld te leenen aan edelliedeu en anderen, op het bloote onderpand van hun haudteekening. Des vaders handelsgeest verloochende zich in den jongen Pool niethij liet zich al gauw in met transacties, die het licht niet konden zien, en de beter soort clientele maakte langzamerhand plaats voor minder allooi. Door overschatting van eigen slimheid had hij zich wel eens vergaloppeerd en leelijk geld verloren. Hij verklaarde dit als een gevolg van zijn „recht-door-zee" gaanen ja- loersch op het fortuin, dat zijn edele collegas wisten te verwerven, had hij nu iu den laatsten tijd een plannetje bedacht, dat tamelijk veilig was en toch mooie inkomsten beloofde. 't Idee was zoo eenvoudig als 't maar kon. 't Bestond daarin, dat hij eenige lokvinken ge- bruikte, heeren, die relaties aanknoopten metjon- gelui die veel geld noodig hadden en rijkebloed- verwanten er op nahielden. Die jongelui werden er toe gebracht, geld te leenen onder zulke omstandigheden, dat ze gevaar liepen, wegens fraude of valschheid in geschrifte vervolgd te worden. De vrees voor een aanklacht bracht de slachtoffers of hunne familie er toe, te betalen, zonder te twisten over het bedrag, dat de edele „directeur" van de voorschotbank" eischte. (Wordt vervolgd.)

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1