Gemengde berichten. TeSegrafische berichtan. TER NEUZEN, 11 October 1899. Koning en de Koningin van Wurteinberg is Zondag de eerstgeboren zoon van den erfprins en erfprinces Yon Wied gedoopt. Ds. Lohmann, uit Neuwied, verrichtte den doop, bijgestaan door den hofprediker Kessler. Onder den doop hield Koningin Wilhel- mina den doopeling in hare armen, die den naam van Hermann Wilhelm Friedrich ontving. Na den doop kwam men de familie Wied geluk- wenschen. De Keizer en de Keizerin reden terug naar het Neue Palais. In den loop van den ochtend hadden de Koninginnen Wilhelmina en Emma den Keizer en Keizerin reeds een bezoek gebracht. Van het doopgeschenk van Koningin Wilhelmina werd verteld, zegt het blad, dat het uit kostbaar porcelein bestond, maar dit kan misschien wel eene verwarnng zijn geweest met een ander geschenk. Koningin Wilhelmina droeg een witte japon van atlas met een prachtig borduursel van bloemen met 't breede oranjelint van grootmeesteres van de Oranje-Nassau-orde Koningin Emma een donkere violetblauwe zijden japon met fluweelen garneersel van dezelfde kleur. Maandagavond werd ten paleize ter eere onzer Koninginnen een concert gegeven, waartoe drie honderd uitnoodigingen waren gezonden. Een uitgezocht programma werd onder leiding van den kon. kapelmeester Muck, door het kon. domkoor, de Berl. Mannenzangvereeniging en de kapel der Kon. opera uitgevoerd. Nadat eene reeks Nederlandsche liederen waren voorgedragen, werd in de muziekzaal aan kleinere tafels gesoupeerd, waarbij de Keizer tusschen de beide Koninginnen was gezeten. Naar gemeld wordt, is door den Minister van justitie een gestreng gerechtelijk ouderzoek gelast, in zake de openbaarmaking, de vorige week, door een der Haagsche bladen, van een resume van de nog niet bij de Tweede Kamer ingediende wets-voordracht betreffende de leger- organisatie. De tegen gisteravond door voor de brandweer vrijgelootten uiigeschreven vergadering werd door circa 60 personen bijgewoond. De vergadering werd geopend door den heer S. van der Hoofd. Deze verklaarde dat de vergade ring was belegd oin te bespreken over wat hen te doen stoud die reeds vroeger aan hunne verplichtingen jegens de brandweer hadden voldaan, die voor een 25 of 20jarig tijdperk waren vrijgeloot en nu weer op- nieuw door het gemeentebestuur werden opgeroepen om zich te laten inschrijven en opnieuw te loteu. Hij noemde dit eene onbillijke handeling en vergeleek die met de toestanden in de Transvaal, waar de Engelschen den baas willen spelen over den aan de Boeren behoorende landstreek. Vol- komen terecht zeggen de Boeren tot den Engelsch- manJe komt er niet in." Evenzoo wil hij zich verzetten tegen den eisch van 't gemeentebestuur zich beroepende op zijne vroegere vrijlooting. Hij weigert dus om zich voor de loting aan te geven en te loten. Als hij wordt ingelijfd zal hij niet opkomen en dan verbaliseerd en veroordeeld wordende, zal hij recht zoeken tot in de hoogste instantie. Hij meende dat het eenige wat voor de vrijgelootten te doen staat is evenzoo te handelen. Of vroeg hij weet iemand der aanwezigen iets beters. Verschillende aanwezigen verklaarden het met spreker eens te zijn, terwijl anderen het idee opperden een request te zenden aan de Hooge Regeeririg. Na eenige bespieking stelde de inleider voor, eene vereeniging op te richten, om zich tegen de dwaas, de politie te gebruiken voor een onderzoek, waarom zijn zoon een nacht buitenshuis had door- gebrachtmaar dat horloge gaf toch iets ge- heimzinnigs aan de zaak. Hij dacht even na en zei toen Ja, dat zal misschien 't beste zijn. Als uwe lordschap 't goed vindt, zal ik het horloge naar Scotland Yard brengen ze hebben dan een uitgangspunt. Ja, dat zal ook wel goed zijn. En bij zich-zelven voegde hij er bij Charlton heeft zich in een vrij belachelijke positie gebracht. Als 't ruchtbaar wordt, krijg ik een massa reporters hier. De man van het horloge vertrok buigend, en de graaf bleef alleen met den kamerdienaar. Je houdt dit voor je, hoor, Thomson, zei de graaf, tenminste voorloopig Buiten ons heeft niemand er mee noodig. Jawel, mylord. Wil ik naar het politiebu- reau gaan en een inspecteur verzoeken, bij u te komen 't Is goed. HOOFDSTUK XXIII. Extra tijding. De graaf peinsde over het verdwijnen van zijn zoon en erfgenaam, en naarmate hij zich rekenschap gaf van de omstandigheden, nam zijn angst toe. Dat het horloge vroeg in den morgen verpand was, veroorzaakte hem de meeste ongerustheid. 't Was te gek om er over te denken, dat zijn zoon uit eigen beweging iemand er mee naar een pand- jeshuis zou hebben gestuurd. Die het beleend had, was er zeker op geen eerlijke manier aangekomen. verordening te verzetten en de daaruit voort- spruitende nadeelige gevolgen gezamenlijk tedragen, evenals de kosten van een rechtskundig ad vies, welk laatste men in de eerste plaats noodig heeft. Door den heer J. Heijblom werd in overweging gegeven een algemeen adres op touw te zetten aan den Raad, met verzoek twee motorspuiten aan te schaffen. In 't laatst der vorige week is er een te Vlissingen beproefd, waarmede gunstige resultaten waren verkregen. Deze kunnen door 4 man bediend worden. Waar nu voor 4 oefeningen 'sjaars ook nogal eene aanmerkelijke som voor schadevergoeding aan het personeel wordt uitge- keerd, zou de aanschaffing dier spuiten, kosten van aankoop en onderhoud inbegrepen, zeker niet veel meer kosten dan thans jaarlijks voor de brandweer wordt uitgegeven. Men zou dan een klein, goed bezoldigd personeel kunnen aanstellen, dit zou goed geoefend kunnen worden en geregelder werken dan zoo'n talrijk personeel als nu en het zou niet meer noodig zijn dat het gemeente bestuur de ingezetenen verplichtte tot het verrichten van een dienst, die de meesten, uithoofde van het nadeel dat zij daardoor in hun bedrijf of werkzaamheden lijden, ongaarne vervullen. De inleider, dit een mooi plan noemende, meende dat dit echter in geen verband stond met het doel waarvoor men hier samengekomen was, en nog niet oploste de vraagwat moeten wij thans doen Het slot der vergadering, die inmiddels reeds door velen was verlaten, was, dat den inleider werd opgedragen rechtskundig advies in te winnen. Enkelen teekenden staande de vergadering eene verklaring dat zij in de kosten daarvan wilden bijdragen, terwijl andere vrijgelootten daarvoor zullen worden aangezocht. Verder was uit de verklaring van verschillende aanwezigen op te maken, dat zij zich, in afwachting van het advies, niet zullen aangeven, De termijn van aangifte is a.s. Zaterdag verstreken. Naar we vernemeu hebben zich thans circa 250 personen voor inschrijving aangemeld, van de naar schatting ongeveer 700 dienstplichtigen. Naar we vernemen hebben zich, van de zich roor dit jaar tot vrijwillig dienen bij de gemeente- brandweer verbondeu jongelieden, slechts een lOtal voor een nieuwe verbintenis aangemeld. Koewacht. Met 1 November a. s. zal hier in de openbare school te St. Andries een landbouw- winterschool geopend worden. De cursus zal twee winters duren en wordt door het rijk gesubsidieerd. Deze week is de subsidie toegestaan. De heer F. Remery, hoofd dor school en onlangs geslaagd voor akte landbouw zal als onderwijzer optreden. Sas van Gent, 10 Oct. De veemarkt van heden was beter bezet dan de vorige week. Aan- gevoerd waren 12 stieren, 63 ossen, 37 koeien, 114 vaarzen, 2 kalveren en 4 schapen, totaal 232 stuks, die op 10 stuks na alien werden ver- kocht, doch langzaam en aan lage prijzen. Eene koe wegende 448 kilo werd verkocht aan een slager uit Antwerpen voor 25 centiemen per kilo. Bij de altijd even hooge vleeschprijzen, zit er voor de slagers alhier nog al een aardige winst op. 's Gravenhage, 11 Oct. Heden is nabij den Watertoren te Scheveningen, in de duinen het lijkje gevonden, dat door de ouders in tegenwoordigheid van Dr. Deniet herkend is, als van het sedert maanden vermiste knaapje Van Wezel. Heden is aan den Hoogen Raad ingediend het verzoek tot revisie van het arrest inzake de Gebrs. Hogerhuis. I I 11IIIH De graaf moest het verlies van 't horloge wel in verband brengen met het uitblijven van zijn zoon. Als men hem eens op straat had aange- vallen en beroofd in den vroegen morgen Mis schien lag hij, onbekend, ergens in een hospitaal. Neen, maar dat was onmogelijk Hij zou toch wel iets bij zich hebben, dat op 't spoor van zijn identiteit kon brengen, de merken van zijn kleeding bijvoorbeeld. Thomson kwam terug met een inspecteur van politie. Thomson had den inspecteur in 't kort meege- deeld, wat er gevreesd werd, en alvorens het bureau te verlaten, had de politie-beambte de agenten ondervraagd, die den vorigen avond dienst hadden gedaan in Grosvenor-Place. Een hunner had de verrassende verzekering gegeven, dat hij den jongen lord had gezien, tegen een uur onge veer. Hij ging toen voorbij met een ander heer ze spraken druk en vriendschappelijk met elkaar. Dus toen kwam hij naar huis? riep de graaf uit, nadat de inspecteur hem deze bizon- derheid had meegedeeld. Waarschijnlijk wel, autwoordde de inspec teur, ofschoon 't natuurlijk niet tot de onmo- gelijkheden behoort, dat hij met dien heer een ander huis in de buurt is binnengegaan. Maar als dat het geval geweest was, zou hij later in den nacht toch wel thuisgekomen zijn. Zeker zou hij dan nu thuis zijn. Hij keek op zijn horloge; 'twas bij vijven. Ja, hij zou nu wel thuis geweest zijn. Hij had geen andere kleeding bij zich, en hij zou niet den geheelen dag blijven rondloopen in den rok 't Is heel vreemd, buitengewoon vreemd Zondagochtend omstreeks acht ure wilde te Delft een vijfentwintig jarig Schiedammer met een bespannen tilbury langs de Wateringsche vest rijden. De man had niet gerekend op den paal, welke aldaar de passage voor rijtuigen belet en het gevolg was dat de tilbury omsloeg en evenals het paard van den hoogen kant in de sloot geraakte. De voerman, die onder den in- vloed van sterken drank was, verzette zich hevig tegen zijn overbrenging naar het politiebureau. Spoedig daarop kwamen te Delft Schiedamsche politie-agenten aan, die paard en rijtuig, als van diefstal afkomstig, in beslag namen. De arrestant die nu per spoor naar zijn vader- stad werd overgebracht, geraakte aan het station bij een vergeefsche poging om te ontvluchten in zulk een staat van dierlijke woede, dat hij met de hulp van het stationspersoneel gebonden moest worden en zoo in den waggon geplaatst. Nader meldt men uit Schiedam dat paard en rijtuig in den nacht heimelijk, uit den stal van den hotelhouder Van Seezen waren gehaald en wel door een tweetal hij de politie welbekende personen A. Kok en H. F. C. Willemse. Toen de tilbury te water geraakte, werd Kok gearresteerd, terwijl Willemse de moeilijkheid wist te ontkomen, door met den eersten trein naar Schiedam terug te gaan, alwaar hij echter bij aankomst werd gevat. Beiden zitten nu achter slot en grendel. Te Oud-Vroenhoven werd verleden week de landbouwer R., die naar zijne in de weide grazende runderen kwam zien, door een der beesten aau- gevallen en zoodanig in de richting van het hart gestooten, dat hij aan de gevolgen is overleden. Zekere C. van G., een 34jarig kermisrei- ziger, woonachtig te Dordrecht en werkzaam in de op de kermis te Nijmegen staande hippodrome, dronk Zondagmiddag in koeien bloede eene hoe- veelheid ruwe carbol op, hetgeen hij moest bezi- gen bij het reinigen van eene wond van een paard. Slechts een oogenblik hield hij zij zich goed, doch weldra zakte hij ineen. Een ontboden ge- neesheer gelastte onmiddellijk zijne overbrenging naar een ziekeninrichting en in het Wilhelmina Ziekenhuis vond hij hulpvaardige handen, die al het mogelijke deden om hem in het leven te be- houden, doch omstreeks 7 ure overleed hij. Wat de aanleiding tot deze nootlottige daad is geweest, is tot dusverre onbekend. In de Scheidemakersgas te Nijmegen woont het echtpaar v. L. De man was metselaar en stond als oppassend bekend, wat niet gezegd kan worden van den inwonenden zoon, die, vooral als hij sterken drank gedronken had, zeer ruw en lastig was. Zondagmorgen moet hij zijne moeder geslagen hebben, waardoor de vader zoozeer in woede ontstak, dat hij een beroerte kreeg en kort daarna overleed. De politie heeft den jongen v. L. gearresteerd en stelt een onderzoek in naar de oorzaak vau den dood van v. L. Sr. Maandagnacht of den nacht te voren, dat heeft men niet kunnen nagaanis inge- broken in het kantoor van den heer Richartz, commissionair in effecten te 's Gravenhage. Br worden slechts vermist twee Antwerpsche loten, door een bediende in een kast geborgen. De pogingen om de brandkast open te breken zijn mislukt. De inbrekers hadden zeker uit voor- zorg bij eventueelen overval de telefondraden doorgesneden. Maandag werd te Vlaardingen een zeven- jarig knaapje door een wagen overreden. Het kind was onmiddellijk dood. Te Dordrecht wilde een vleeschhandelaar van Papendrecht Maandagmorgen nog in den tot vertrek gereedstaanden trein springen. Hij viel bij het portier neer en was een lijk. Een vierjarig knaapje te Haaksbergen kwam, toen zijne moeder afwezig was, te dicht bij de kachel, zoodat zijne kleeien in brand geraakten. Toen de moeder terugkwam vond zij haar kind meer dood dan levend en overdekt met brand- wonden, op den grond liggen. Te Utrecht wees gisterochtend 8 uur de thermometer niet hooger dan 34 graden, dus slechts 2 boven het vriespunt. De normale warmte aldaar in dezen tijd van October is 51 graden, een ver- schil dus van 17 graden. Te Groningen was het 2, te Maastricht 4 graden hooger. Dat het op het- zelfde uur aan den zeekant warmer was, is een gewoon verschijnsel, maar zeer sterk was gister ochtend het verschil van 18 graden tusschen Utrecht en Helder waar de thermometer op 52 stond, wat juist de normale temperatuur is ook 'JO***;mmmmmmi i Ill De diefstal van het horloge maakt de zaak ernstig, meende de inspecteur; wij moeten er dadelijk werk van maken en publiceeren, dat zijne lordschap vermist wordt. Ik wenschte dat wel te vermijdenik heb niets geen trek er in, dat mijne familiezaken op straat gebracht worden door de kranten. De politieman schudde het hoofd. (Wordt vervolgd). voor Amsterdam, waar de stand echter 4 graden lager was (48). Te Vlissingen, waar het normale cijfer 54 is, stond de kwikkolom op 49. Te Kolham, gemeente Slochteren, is de vrouw van den watermolenaar J. Vos bij het smeren van den molen door de raderen gegrepen en letterlijk verpletterd geworden. De politie te Amsterdam heeft Zaterdagavond op een bjvenwoning in de Papenbrugsteeg aldaar, de hand gelegd op twee mannen en eene vrouw, Duitschers, bij wie valsche munters-gereedschap en ook valsch geld gevonden werd. De politie was gewaarschuwd door zekeren heer Van Osch, eigenaar van een perceel in de Jan Steenstraat, waar twee der drie personen, man en vrouw, eeuigen tijd gewoond hadden onder den naam De Boite. Na hun vertrek werd in een der kamers achter het behang een valsche gulden gevonden. De heer Van Osch bracht dien gulden naar het politiebureau in de Ferdinand Bolstraat, met de mededeeling, dat de man en de vrouw verhuisd waren naar de buurt der Warmoesstraat. Na lang zoeken gelukte het den inspecteur E. J. Peteer en den rechercheur Harenberg, de familie te ont- dekken op eene bovenwoning in de Papenbrugsteeg. loen De Boite bemerkte, dat men hem kwam arresteeren, opende hij snel een deur, liet zich behendig van de trap afglijden en ontvluchtte. Maar de inspecteur holde hem achterna en kreeg hem na een dolle jacht door straten en stegen te pakkeu. Met hem werden zijne vrouw en de andere Duitscher, Hofman genaamd, overgebracht naar het politiebureau in de voormalige Pietershal. Bij de fouilleeriiig werden eenige valsche guldens bij hen gevonden; zij zijn zeer slecht gemaakt, slordig afgewerkt en donkerder van tint dan de echte. De Boite zeide, kort geleden te Keulen gewoond te hebben. Daarom heeft de politie naar Keulen geseind om zoo mogelijk de identiteit der gearresteerden vast te stellen. Des avonds stelden de officier van justitie met twee commissarissen van politie, de heeren Ver- steeg en Van der Wiele, een onderzoek iu op de wouing in de Papenbrugsteeger werden eenige valsche geldstukken gevonden en instrumenten, waarouder apparaten voor het verzilveren. De politie heeft dus een goede vangst gedaan. Het onderzoek in de Papenbrugsteeg is den ganschen dag voortgezet. De zaak van vergiftiging door loog, die te Maastricht de vorige week heeft plaats gehad, zal waarschijnlijk nog een staartje krijgen. De justitie heeft nl. een instructie geopend tegen den persoon, die den overledene de loog gekscherend zou hebben toegediend. Hij zou de flesch ook nog aan een ander tot drinken hebben aangeboden, die, eveneens meende dat de flesch anisette bevatte, bedankte. De vermoedelijke dader zal nu waar- fc'ffvijn 1 ijk wegens het door schuld veroorzaken v n den dood worden vervolgd. In de rivier de Missouri in Noord-Amerika, niet ver van de plaats, waar de Judith-Rivier daarin uitmondt, werd voor eenigen tijd een ver- steend mensch gevonden. De armen van het lijk zijn op de borst gekruisd, de handen met een riem vastgebonden, zoodat men hier vermoedelijk met een misdrijf te doen heeft, dat tieutallen van jaren geleden is begaan. Het geheele lichaam is in kiezel overgegaan en, met uitzondering van een paar kleine gaten en scheuren, zoo prachtig geconserveerd, dat men meent het werk van een kunstenaar voor zich te hebben. De fijne rimpels van de handen, de voeten en het gelaat zijn in alle volkomenheid waarneembaar. Bij een nauw- keurig onderzoek is gebleken, dat men hier te doen heeft met een versteening, die moet bewerkt zijn door heete kalk- en kiezelzuurhoudende bronnen, welke zich in de Judithrivier ontlasten. De gelukkige vinder, een gewone arbeider is op weg door het tentoonstellen van zijn schat een vermogend man te worden. Een aardige manoeuvre-geschiedenis ver- haalt een Lotharingsch blad. Het dorp Fekirchen in Lotharingen zou inkwartiering bekomen. Den juist in dien tijd met drukke bezigheden over laden boeren was dit verre van aanganaam. Eenige bizondere pittige luidjes trachten er aan te ont komen door te melden dat hun paarden een be- smettelijke ziekte hadden. Dat hielp. De in- gekwartierde artillerie trok oumiddelijk naar het naastbijzijnde plaatsje Gelmingen. De Gelminger boertjes hadden van den Fekirchener true ge- hoord en wilden even leep zijn. Nn kwam echter der militaire overheid de zaak wat verdacht voor. Den districts-veearts werd opgedragen de stallen en de zKke dieren te onderzoeken. Zijn oordeel luidde natuurlijk //Alles kerngezond, van ziekte geen sprake". Fekirchen bekwam nu, in plaats van voor enkele dagen, inkwartiering voor een gansche week. Verleden week bevond zich een veekoopman te Rouveen op een verkooping. Het was reeds donker toen hem plotseling met een mes zulk eene wonde werd toegebracht, dat het neusbeen geheel werd doorgesneden. Ofschoon de gewonde een enorm bloedverlies had, is zijn toestand niet on- bevredigend. Terstond werd een onderzoek naar den laaghartigen dader ingesteld, maar men slaagde er niet in hem te ontdekken. Aan een particulier schrijven van de noordkust van Nieuw-Guinea ontleent de c/Soer. Ct." het volgende:

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2