Telegrafische berichten. Gemengde berichten. TER NEUZEN, 9 October 1899. Het horloge van een inoordenaar. het zelfwerkende toestel, in Amerika in gebruik bij de verkiezingen en waarop in de Kainer reeds vroeger de aandacht is gevestigd. Het toestel, dat voor de Amerikaanscbe voor- schriften is ingericht en met het oog op de be- palingen van de Nederlandsche kieswet, niet on- belangrijke wijzigingen zou moeten ondergaan en bij algemeene invoeriug zeer belangrijke uitgaven zou vordereu, werd den Ministers in bijzonderheden uitgelegd. In verschillende gemeenten onzer provincie worden weer cursussen geopend, tot het geven van het voorbereidend militair onderricht, waaraan alle jongelieden van 16 tot 24 jaren oud kunnen deelnemen. Dit jaar worden o. a. cursussen geopend in de volgende gemeenten met het daarbij vermeld aantal leerlingen Middelburg met St. Laurens 18, Vlissingen 14, Goes met Kloetinge en Kattendijke 34, 's Gravenpolder 23, Groede met Nieuwvliet 23, IJzendijke 34, Biervliet 38, Colijnsplaat met Cortgene 28 en St. Philipsland 34totaal in Zeeland 246 leerlingen. Van dezen zijn 2 meer dan 20, de andere minder dan 20 jaren oud. In de gemeenten waar de oefeuingen gehouden worden, bestaat dit jaar nog gelegenheid zich aan te melden, tot en met den 2tn oefeningsdag, d.i. tusschen 16 en 20 Oct. a. s., bij den officier, met de oefeuingen belast; terwijl voor het oprichten van een cursus, in andere dan de bovengenoemde gemeenten, aan melding vereischt wordt bij den kapitein P. J. Geill te Middelburg, die zich gaarne bereid verklaart tot het verstrekken van inhchtingen. Burgemeester en wethouders van \elsen hadden bij het gemeentebestuur van Amsterdam geinformeerd naar het al of niet schadelijke van een zwavelzuurfabriek in de kom der gemeente, en dat bestuur had geantwoord in zeer ongunstigen zin voor zoo'n fabriek. Daarom werd in een geheime raadszitting be- sloten Ged. Staten op het adres van den heer Keljen te adviseeren, geen toestemming te geven tot de oprichting van een zoodanige fabriek op de Ileide, omdat boomen en planten veel zullen te lijden hebben van de scherpe dampen, en omdat de scherpe lucht zeer nadeelig is voor de ademhalingsorganen van de menschen. In de op Donderdag a. s., des voormiddags 10 ureu, te houden openbare vergadering van den gemeenteraad alhier, komen de volgende puuten in behandeling ingekomen stukken veemarkt reclames hoofdelijken omslag. Naar we vernemen zal thans ook voldaan worden aan het in 't adres der ingezetenen aan het bestuur der posterijen gedaan verzoek, tot plaatsing eener brievenbus aan 't station alhier. De buslich i gtn zullen als volgt plaats hebben 9,5 u. vm. spoortijd. 9,25 u. vm. plaatstijd. 12,55 nm. 1,15 ,t nm. 3,50 n 4,10 8,43 u n 9,3 n Zon- en feestdagen geschiedt alleen de eerste buslichting. Volgens opgaaf in De Standaard is dit jaar voor de scholen met den bijbel gecollecteeru te Ter Neuzen 155 en te Spui (gem. Axel) 83,37. Door het ontbreken van bezoekers is de tegen gisternamiddag aangekondigde meeting, ten gunste van de invrijheidstelling der gebr. tloger- huis, in den tuin van den heer Joz. de Feijter alhier, niet doorgegaan. Toen des avonds eenig publiek in het lokaal van den heer De Feijter aanwezig was, heeft de hoorde voetstappen een oogenblik daarna werd de deur geopend. Woont hier Ilij voltooide de vraag nietwant Stephen Alison zelf had de deur geopend en staarde in de uiterste verbazing den bezoeker aan. Ilij zag zijn eigeu levend beeld voor zich, zooals hij er had uitgezien, toen hij de gevangenis verliet met geheel gladgeschoren gezichthij wist, dat er maar een man op de wereld was, die zoo sprekend op hem kon gelijfcen. Hij boog zich een weinig voorover en zag scherp in de oogen van den persoon, die zenuw achtig bevend voor hem stoud. De ex-veroordeelde en de broeder, die hem ten val had gebracht, stonden tegenover elkaar ein- delijk HOOFDSTUK XXII. 'sMorgens tien uur klopte de kamerdienaar van lord Charlton aan de deur van zijus meesters kamerdaar hij geen antwoord kreeg, ging hij zacht naar binnen, om de kleederen van denjou- gen lord te nemen, teneinde ze af te borstelen. De kainer was echter leeg. De knecht vonc dit vreemd want hij wist, dat zijn uieester vooi- nemens was, naar een wedstrijd te gaan. Doch hij dacht er niet lang over na. Zijne lordschap kon in een hotel zijn gebleven, of bij een vrieud of misschien aan de speeltafel den nacht hebben doorgebracht. Het laatste kwam hem nog het waarschijnlijkste voor't zou de eerste keer niet zijn, dat het gebeurde. Onder het dienstpersoneel baarde het volstrekt leer Van Emmenes daar het woord gevoerd, in let eerst algemeene toestanden besprekende, om daarna te komen tot de Hogerhuiszaak. Naar zijne meening moet niet de revisie worden afge- wacht, maar een krachtige aandrang van het volk uitgaan, om de invrijheidstelling der broeders te ,ewerken. Een motie werd niet voorgesteld en van de gelegenheid tot debat maakte niemand gebruik. Cadzand. Bij de Ned. Herv. gemeente alhier is tot predikant beroepen de heer W. H. Weeda, candidaat te Heineuoord. 's Gravendage. Met October is de invoer per spoorweg van Hollandsche runderen en schapen, met bestemming naar de slachthuizen te Anderlecht, Antwerpen, Brussel, Gent en Luik, toegelaten op alle Maandagen van 11 tot 12 uur langs Clinge station). Axel, 9 Oct. In de plaats van den heer Ver- wilghen, wegens gevorderden leeftijd eervol ont- slagen, is tot statiouchef alhier benoemd de heer De Witte, van Puers. Ellewoatmlijk, 9 Oct. Benoemd tot ontvanger- griffier van het calamiteuze waterschap Ellewouts- dijk, de heer E. A. van der Bent. Omtrent het nabij Arnhem uit den Irein gevallen knaapje wordt thans gemeld, dat hij geew letsel bekwam en met den volgenden trein naar Nijmegen is gegaan, waar het zijne ouders op het perron terugvond. Te Sneek hebben twee sch utters het werk gestaakt. De een heeft zijne wapens en kleeding ingeleverd, met de kennisgeving dat hij die niet langer wenscht te dragen, terwijl de andere weiger- achtig is om wapens en kleeding af te halen. Op het station Roermond is Woensdag van den machinist Krijnen het rechterbeen boven den enkel afgereden. De man was voor reparatie onder de machine gekropen, terwijl de trein door rangee- ring met het achterste deel een weinig vooruitschoof. Een 33jarig werkman reed te Nijverdal met een wagen te dicht. bij een sloot. De wagen kantelde, de man geraakte er onder en was binnen enkele minuten dood. De overledene, een oppas- send man, laat eene weduwe met vier kinderen na, waarvan het oudste nog slechts tien jaar is. Uit den gemeenteraad van Ede Bij de dis cussion over het tarief van tolheffing werd de wensch geuit, om het vervoer van mest vrij te stellen, tegen welke bevoordeeling van den land- bouw uit de gemeentefondsen zich enkele stem- men verhieven. Daarop voerde Jan Zandbergen aan, dat van die bevoordeeling meer voorbeelden waren aan te halen in het subsidieeren van land- bouwcursussen en het hooger salarieeeren van onderwijzers met landbouwacte. „Waarom zou men nu vrijdom van tol weigeren In een vracht mest zit meer nut, dan in een landbouwlezing of landbouwcursus. Mest doet evenveel nut als de theorie, die de schoolmeesters verkondigen De voorzitter hoopt, dat de gevleugelde woor- den van den heer Z. voor de nakomelingschap bewaard zullen blijven. Wij voldoen aan dien wensch, zegt het Ned. Landb. Weekblad. In de provincie Drenthe, waar vele eiken worden gevonden, zijn de wegen tegeuwoordig als bezaaid met eikels. Oude menschen beweien nu, dat deze eikelovervloed de voo-bode is van een strengen winter. I IN" iihimmmimmammmmamma■■inn i n m geen verwondering, dat de ,/jongeheer" niet thuis was. Den graaf liet het eveneens onverschilligdie had al lang opgehouden, zich te verbazen over jet.s wat zijn zoon deed. De buitensporigheden van zijn erfgenaain hadden hem al leed en angst genoeg veroorzaakt, en 't was voor hem een ver- lichting, toen hij vernam, dat 'tjongmensch voor- nemens was, een lange buitenlandsche reis te doen en in 't Rotsgebergte te gaan jagen. Aan zijn gezondheid zou het. zeker geen kwaad doen de lucht, die hij in 't Amerikaansche berg- land zou inademeu, was stellig voor lichaam en geest beter dan de atmosfeer der Londensche ge- legenheden, waar hij placht te verkeeren. De graaf van Powick had in den beginne telkens ruzie gehad met zijn zoon, toen deze groote schulden maakte en bij papa kwam om hulp. Het was zoo ver gekomen, dat de oude graaf gezegd had, geen penning meer te zullen geven. Lord Charltou had een mooi jaargeld, en hij moest daarmee maar zien roud te komen. Elke hulp was voor hem slechts een prikkel, om den stapel rekeningen steeds hooger te maken. Lord Charlton liet echter den ouden heer maar wat praten toen hij een groot voorschot van zijn papa beet had, deed hij eenige der tneest dringende schulden af en. begon nieuwe te maken. Spoedig kwam hij weer bij ziju vaderdoch tot zijn verbazing en teleurstelling vond hij dezen onverbiddellijk, en in de verlegenheid wendde hij zich nu tot woekeraars, die hunne slachtoffers maakten onder de jonge aristocratie. Het duurde niet lang, of hij raakte er hoe langer hoe dieper in, tot hij Jack Darvell outmoette, die hem bij De varenslui en de werklieden op de Engel- sche booten te Harlingen doen tegenwoordig zoo- veel aan Transvaalsche politiek dat vechlpartijen gevreesd worden. De bazen zijn echter tusschen- beide gekomen met het gebod om zoolang er ge- werkt wordt, de politiek te laten rusten. Men schrijft uit Almelo aan het Hbld. Vele vrachtrijders in Twente hebben de gewoonte brieven, bestellingen bevattende van particulieren, uit hunne woonplaats mee te nemen, waarop zij dan bij de leveranciers elders pakjes outvangen, die zij hunne klanten tegen vergoeding van vracht thuis bezorgeu. Dit was ook den directeur van het postkantoor te Vriezenveen bekend, waarom hij zich Donderdag naar hier begaf. Op zijne aanwijzing werden door de marechaussee een groot aantal brieven bij twee vrachtrijders van Vriezen veen, die hier vertoefden, in beslag genomen en tegen hen proces-verbaal opgemaakt, op grond, dat aan den staat is voorbehouden de uitsluitende bevoegdheid tot het vervoer van brieven en papieren, beneden het gewicht van 5 hectogram men. Bij opgravingen voor den bouw van eene woning aan de Oude Haven te Schoonhoven, zijn drie geraamten van menschen gevonden, vermoedelijk afkomstig van het klooster St. Elisabeth, dat omstreeks 1450 in dat deel dier gemeente stond. Te Brielle viel een meisje, dat met haar breiwerk naar huis ging, met het noodlottige ge- volg, dat een breinaald haar door den neus in de hersens drong. Het arme kind is kort daarop overleden. Te Amsterdam werd Woensdag voor den rechter gebracht een 20jarig dienstmeisje, dat zich aan diefstal had schuldig gemaakt, naar 't scheen uit pure koopzucht. Zekere juffrouw Vreedenburg, een roosjessnijdster van beroep, placht haar spaarduitjes te bewaren in de lade van een kastje. Vroeger bezat zij twee sleuteltjes, die op het slot der lade pasten, en sedert eenigen tijd vermiste zij een van die sleuteltjes. Aan dat veilies had zij zich niet gestoord, en zelfs toen zij later meeude geld te missen, kwam zij niet op het denkbeeld, dat dit met het wegraken van het sleuteltje in verband kon staari. Intusschen, hoewel zij telkens een kleinigheid van de zuur verdiende penningen weglegde in de ladehet kapitaaltje wilde maar niet aangroeien. Maar moeder en broers zeiden dat zij zich moest vergissener was toch geen dief in huis. Eindelijk kwam het zoover, dat de administratie van zustersspaarpenningen werd toe- vertrouwd aan een broer en toen duurde het niet lang, of de broer moest erkennen, dat er op een onverklaarbare manier geld uit het laadje verdween, eerst een rijksdaalders, dan weer een gulden. Om denzelfden tijd kwam moeder tot de ont- dekking, dat er ook van het huishoudgeld gestolen werd. De politie werd in deu arm genomen ervaren in zulke zaken, brachten de rechercheurs het dienstmeisje, dat eerst gezegd had liever dood weggedragen dan voor een dievegge aangezien te willen worden, spoedig tot bekentenis. En in de keuken werden nog drie rijksdaalders gevonden, verstopt onder het fornuis. Wat zij met het geld gedaan had Winkel in, winkel uit geloopen, allerlei dingen gekocht, en deze weggegeven aan vriendinnende een kreeg een mooien wollen doek, een ander twee kleurige schortjes. Voor zichzelve had zij alleen een horloge van zes gulden aaugeschaft. Voor de rechtbank scheen zij eerst berouwvol in tranen uit te barsten. Maar na verloop van tijd bleken de oogen maar niet nat te willen worden, zoodat de president het meisje van valsch spel verdacht. Het O. M. eischte 6 maanden gevangemsstraf. Gaygold bracht. Deze verschafte hem een bt~ trekkelijk kleine som, maar eischte daarvoor als pand de polis, welke hij nog ter zijner be- schikking had. Door een en ander waren de laatste tijden alles behalve prettig geweest voor zijne lordschap, en deze begreep, dat een verandering van lucht in meer dan een opzicht heel nuttig zou zijn. Daarom vatte hij het plan op voor de groote jachtonder- neming, wat aanleiding was geworden tot zijn kennismaking met ,/ineneer Stephens". De graaf van Powick ging na den lunch in de bibliotheek. 't Was een koude, gure dag, en de graaf, die aan de wereldsche vermaken en het gezellig verkeer weinig deelnam, besloot, kalmpjes thuis te blijven en op zijn gemak de ,/Times" te lezen. Er zijn verschillende manicren om de Times" te lezen. Sommigen kijken even het financieele artikel en 't buitenlandsch nieuws in, anderen zoeken terstond de familieberichten en advertenties, slechts enkelen lezen nauwgezet de letterkundige en andere artikelen. Graaf Powick las de ,/Times" als iemand, die niets dringends om handen en den tijd te dooden heeft. Hij begon aan hetgeen 't eerst zijn oog trof, hetzij een sensatie-feuilleton of een reisverhaal. Als'hij de ,/Times" opnam, ter tijdkorting, las hij die van de ei-rs'e pagina tot de laatste. Hij ]as de krant, zooals iemand een wandeling doet voor zijn gezondheidhij begon aan 't begin, en als hij 'teiude had bereikt, was er niets, dat in't bizonder zijn aandacht had getrokken. Men meldt uit Hoogewoud Dezer dagen zou zekere koopman B. bij een veehouder in deze gemeente varkens gaan koopen. Te dien einde wilde D. natuurlijk eerst de aangeboden koopwaar bezichtigen en begaf zich hiertoe in het varkenshok. Nadat deze werkzaamheid was afgeloopen gingen boer en koopman naar de huiskamer, om zooals dit gewoonlijk gaat, den koop onder een „borreltje" zoo mogelijk te sluiten. Dit laatste vond eindelijk plaats, en nu kwam de heer B. tot de treurige ontdekking, dat hij zijn portefeuille met bank- biljetten had verloren. Terstond zou nu in 't varkenshok een onderzoek worden ingesteld, doch nauwelijks was men deze plaats genaderd, of eeu verschrikkelijk schouwspel deed zich voor hen op, want een der vraatzuchtige diertjes slikte juist het aatste stukje van de portefeuille, waarmede ook een waarde van ruim 300 gulden naar binnen. Iederen Donderdagraorgen bij aankomst van den trein van 7.57 uit het Noorden kan men aan het station Staphorst een vermakelijk schouwspel gadeslaan. Nauwelijks is de trein het wachthuisje gepasseerd, of men ziet alle portieren van de coupe's waarin patienten voor het Stapnorster boertje (Stegeman) gezeten zijn, geopend en bij het station springen zij uit den trein, voor dat hij goed tot stilstaan gebracht is. Daarna begint een wedloop om het eerst de woning van het boertje te bereiken. Met de jas onder den arm, petten en hoeden in de hand, ja, zelfs enkelen lebben reeds in den trein hun klompen en schoenen uitgetrokken om harder te kunnen loopen, trekken zij het dorp in, maar weldra ziet men hier een voorover in de modder vallen, daar valt een zijn tnie en pantalon stuk enz. Maar helaas, bijna altijd worden zij teleurgesteld, daar de omnibus van Suoeck steeds het eerst aankomt en bovendien de woning van het boertje reeds 's morgens voor acht uur vol is van pa tienten, die den vorigen avond zijn gekomen of 's morgens per rijtuig. Het bezoek neemt steeds toe en het boertje zal genoodzaakt zijn alhier Dog een paar zitdagen meer te houden en zijn bezoek naar buiten te verminderen, daar hij zijn patienten op Donderdag niet helpen kan. De jaarlijksche opbrengst der tabak op aarde heeft een handelswaarde van 520 millioeu gulden. Wat er voor het verwerkte artikel in den vorm van sigaren, sigaretten enz. jaarlijks wordt uitgegeven, bedraagt vermoedelijk hetdubbele. Duizend millioen gulden, jaar op jaar verbrand,. in de lucht geblazen Een wolk van rook, in de atmosfeer vervluchligd een berg van asch, over de aarde verstrooiden verder nietsDuizend millioen gulden 1 Wat een voedsel en kleeren zou men daarvoor kunnen koopen, wat een woningen en scholen bouwen, wat een verlichting verspreiden, wat een armoede lenigen, wat een tastbaar en duurzaam nut stichten voor het menschdom! schrijft Ypsilou in het „Nieuws". En dit alles, terwijl er voor het noodigste tot welzijn en beschaving dikwijls geen geld te vinden is, wordt nu verspild aan een denkbeeldig genot, een redelooze, barbaar- sche, van de wilde Carai'ben overgenomen gewoonte, die nog bovendien voor de gezondheid schadelijk is I Men hoort het den niet-rooker vol edele ver- outwaardiging uitroepenen onder den eersten indruk zou ook menige rooker geneigd kunnen zijn, hem gelijk te geven, niettemin op hetzelfde oogenblik met onverflauwd welbehagen den brand stekende in een versche sigaar. Wat is er dan nu eigenlijk van? Worden inderdaad die duizend millioen gulden jaarlijks op zinnelooze wijze ver spild en zal de menseh, om op den titel van redelijk wezen aanspraak te mogen maken, moeten beginnen met, Daast het drinken van alkohol, ook het rooken van tabak zich te ontzeggen Het is opmerkelijk, dat in onzen tijd van bonden voor alles en bonden tegen alles een anti-rookers- bond of een vereeniging tot het bestrijdeu van sigaren en pijpen de bazuin nog niet gestoken heeft. Dit feit alleen reeds geeft grond tot op- vatting, dat het gebruik van alkohol volstrekt niet over denzelfden kam te scheren is. Naar het Hbl. uit vertrouwbare brou ver- neemt, worden plannen voorbereid tot het openen eener nationaale inschrijving, met het doel gelden bijeen te brengen, voornamelijk voor den aaukoop van Roode Kruis-artikelen, welke naar Zuid-Afrika zullen gezonden jvorden, terwijl een deel der gelden zal gereserveerd worden ten behoeve der nagelaten betrekkingen van in den strijd gevallenen. Het plan gaat slechts voor een deel uit van de Neder landsche Zuid-Afrikaansche vereeniging. ^.hl w— mum iii~ranr«m'T"ihwiwiu inn "ir"-"BTr" Maar ditmaal kwam er oponthoud, eer hij zijn wandeling door de krant teneinde had gebracht. Een bediende kwam binnen met de boodschap, dat er iemand was om lord Charlton te sprekeu. Wat heb ik daarmee te maken? vroeg de graaf gemelijk. Zijne lordschap is niet thuis. Zeg dat dan aan dien man. Pardon, rnylord, maar die man heeft iets bij zich, datdat aan zijne lordschap behoort. Goedneem het dan aan en geef het aan mijn zoon, als die thuis komt. De knecht ging, en de graaf hervatte zijn wan deling door de /Times" doch hij werd opnieuw gestoord. (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2