A1 g e m e 8 e Nieuws- en Advertentiebl&d Zeeawsch-Vlaandere voor 0 P ROE PI N G Secretaris dier gemeente, No. 3825. Donderdag 5 October 1899. 39e Jaargang. Vrijwilligers voor de Brandweer. 0IPSHII6 BBAMBWBBR. fbuYlletqn" Voorwaardelijk Ontslagen. Engeland en de Z.-A. Republiek. H I N DER W E T. ajl Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave. TER NEUZEN, 4 October 1899. IE11ZEISCHE COMMIT. ABONNEMENT: Voor Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per post Nederland 1,10. "Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,324. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Vk ADVERTENTIE N: Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10, Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prjjs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Hit blad verseliijut tI»une(Woensdag- eii Irijdai^avond, uit^ezoinlerd op fr^estdageo^ baj den niigever 1*. J. 8AWDB te Ter Menzen* Bnrgemeester en Wethouders van TER NEUZEN, gezien de artt. 6 en 7 der hinderwet (Stoatsblad n°. 222 van 1896), maken bekend dat ter gemeente-secretarie ter visie is gelegd een verzoek van HENDRINA RIJNBERG wed. D. J. GUEQUIERRE alhier tot het oprichten van eene BLIKSLAGERIJ op het perceel kadastraal bekend sectie C n°. 2386 en dat op Woenadag 18 October 1§99, des na- middags van 3 tot 4 uren, ten raadhuize dezer gemeente ge- legenheid zal worden gegeven ont tegen het maken dier inrichting bezwaren in te brengen en deze mondeling of schriftelijk toe te lichten. Ter Neuzen, 4 October 1899. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van TER NEUZEN roepen bij deze, ter voldoening aan art. 6 der verordening op de brandweer, alien op, die genegen zijn als vrijwilliger voor de brandweer te dienen. Zij kunnen zich daartoe tot en met den 14en dezer maand ter gemeente-secretarie aanmelden. Ter Neuzen, 4 October 1899. Burgemeester en Wethouders voomoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WISKERKE, Secretaris. De Opperbrandmeester te TER NEUZEN maakt bekend, dat eene oefening van het personeel van spuit C, voor zooveel betrcft hen, die daartoe schriftelijk zullen worden opgeroepen, zal plaats hebben op Maandag 9 October 1999, aanvangende *s namiddags 8 uren. Ter Neuzen, 4 October 1899. De Opperbrandmeester voornoemd. S. VAN BEES. Burgemeester en Wethouders van PHILIPPINE, roepen sollicitanten op naar de betrekking van o p eerie jaarwedde van f 300. Stukken in te zenden voor 8 October a. s. Philippine, 29 September L899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, A. CAMMAERT. De Secretaris a. i., F. STUBBE. Hansell deed den huissleutel aan zijn sleutel- ring, welke aan een kettinkje bevestigd was, en stak het briefje in zijn zak. Toen hij ontbeten had, ging hij uit. Zijn eerste bezoek gold een huis in een kleine straat nabij het strand. Hij bleef voor het ouder- wetsche huis staan en las de naambordjes, aan weerszijden van de deur. Hij vond den naam, dien hij zocht, klom tot de derde verdieping en klopte daar aan een deur, waarop stond //Weston, par- ticulier bureau voor information". Een klerk opende en liet hem in't kantoor van den patroon. Weston, een kort, grijs mannetje van ongeveer zestig jaar, stond op en groette be- leefd. Waarmee kan ik het genoegen hebben, u te dienen vroeg hij. Ik kom nit Zuid-Afrika, en een vriend daar heeft u gerecommandeerd. Ik wou naar iets ge- informeerd hebben. 1 ot uw dienst. Mag ik weten, wat de zaak is Clement Hansell gaf den man uitvoerige inlich- tingen omtrent de veroordeeling van Stephen Alison en vervolgde t Is een doodeenvoudige zaak. A1 wat ik verlang te weten is, of die man zich nog in de gevangenis bevindt, zoo niet, waar hij zijn verblijf heeft. U zult zeker voor dat onderzoek niet veel tijd noodig hebben. Ik vermoed, dat u wel con- necties heeft met de politie Hoe langer hoe meer komen we in den oorlogs- toestand. Het bericht ging al, dat een extra-trein den Britschen agent te Pretoria met zijn personeel en zijn archief zou gaan halen, maar dit is weer officieel tegeugesproken. Ook geruchteu, dat er al geschoten zou zijn, blijken onjuist te zijn. Er is wel een groote macht reserve-artillerie naar de Natalsche greus gezonden te Volksrust alleen 1800 man en op de heuvels om Charlestown een 20,000 man maar de godsdienstige overtuiging van de Boeren schijnt mee te brengen, om niet aanvallend op te treden. De verleiding is anders wel groot om Natal binnen te vallen, want de Engelschen hebben daar een vrij benarde stelling. Het schijnt zelfs, dat Joubert zijn hoofdkwartier van de Natalsche grens heeft teruggetrokken, omdat er nog onderhandeld wordt. Hofmeyr heeft zich ter beschikking gesteld van de Britsche regeering om elk redelijk voorstel tot oplossing te bevorde- ren. De oude heer schijnt echter zelf wel te ge- voelen, dat Engeland zich niet van hem zal be- dienen. Ook Kotze houdt nog vredebevorderende toespraken. De mobilisatie van de Boeren heeft met ver- wondering wekkende snelheid plaats gehad en ook de bewegingen der Boeren naar de grens waren in eenige uren afgeloopen. Mannen van zestien tot zestig jaar zijn naar de frontkommandos getrokken en onder hen zijn vele leden van den uitvoerenden raad hun zoons, de staatssecretaris, vele familie- leden van den president, leden van den Volksraad, rechters, Hollanders, rechtsgeleerden en andere gestudeerden. Het Duitsche korps heeft groote afmetingen gekregen; het Fransche telt 150 man. Te Kimberley is men een oogenblik bang ge- weest, door de Boeren aangevallen te zullen worden, en vrijwilligers maakten zich ter verdediging gereed. Zij wilden een soortgelijke proclamatie, als door den gouverneur van Natal is uitgevaar- digd, waarin zij, die de Boeren helpen, als land- verraders worden beschouwd en als zoodanig zullen worden gestraft. Ook le Ladysmith, in Natal, ver- beeldde men zich, dat de plaats aangevallen zou worden, 't geen echter nog niet geschied is. Alle spoorwegbruggen in de Kaapkolonie en in Natal worden bewaakt, uit vrees dat Boerenvrienden ze zullen beschadigen. Te Kaapstad en elders is een proclamatie uit- gevaardigd, waarbij de bevolking gewaarschuwd wordt tegen landverraad. Een voorwaardelijk ontslagen gevangeue, wiens eigenlijke straftijd nog niet om is, is niet moeilijk te vinden, verzekerde meneer Weston. Zoudt u morgen de inlichtingen kunnen hebben Ik denk het wel. Dan kom ik morgen om dezen tijd terug en zal u dan meteen betalen. Zeer goed, meneer; maar ik had graag uw adres, voor 't geval ik u nog iets heb mee te deelen. Och, voor morgen zal dat niet noodig zijn en dan kom ik zelf. U kunt er vast op rekenen. Goeden morgen Weer buiten gekomen, dacht Hansell er over na, waarheen hij nu zou gaan, en hij meende even naar het huis te gaan zien. Doch hij ver- wierp dit denkbeeld weer. Ik zal dezen nacht nog in het hotel blijven, besloot hij, en ik zal een boodschap sturen naar Grosvenor-Place, dat ik morgen kom tegen het diner; ze kunnen dan alles in orde maken. Ik heb liever eerst afgedaan met dat informatie- bureau. Hij wandelde van het Strand naar Westminster en ging toen met een rivierbootje terug tot Lon don-bridge. Vandaar begaf hij zich in de City, waar hij liep in de hem van ouds bekende straten. Hij kwam menschen voorbij, met wie hij vroeger had omgegaan, doch die hem nu niet herkenden. Dat afscheren van een knevel heeft een wonderbare uitwerkiug, dacht hij zelfs mijne oude vrienden van de Kaap zouden mij niet meer herkennen. Hij dineerde in 't hotel, maar was stil en in De telegrafisclie verbinding tusschen Durban en Johannesburg is verbroken. De Engelsche troepen nemeu een stelling in op een kopje ten westen van Clencoe, bij Dundee. De oorlogscorrespondent van de Daily Tel." seint uit Pretoria, dat daar, ondanks de algemeene volkswapening, volkomen orde heerscht. Zelden is een bevolking, in tijd van crisis, zoo ordelijk en tevens zoo kordaat geweest, zegt hij. Er wordt in 't geheel niet gesnoefd. Men schijnt vast besloten, den strijd tot het uiterste te voeren. De correspondent sprak verscheidene hoog- geplaatste staatsbeambten, die alien verklaarden, dat zij gaarne den oorlog zouden vermijden, maar dat de Transvaal geen blaam verdiende, wanneer de oorlog uitbrak. Zij legden den nadruk op de omstandigheid, dat de Britsche regeeringsdepeches in de laatste 5 maanden zeer onwelwillend waren, 't geen zeker niet tot het behoud van den vrede kou bijdragen. De vraag van suzereiniteit hielden zij voor een akademische kwestie. Transvaal be- weert, een international souvereinstaat te zijn onder de Londensche conventie. Dientengevolge handhaafde Transvaal het vrije handelsverkeer, landeigendom en gelijke belasting. De laatste telegram men luiden als volgt Louden 3 October. Uit Johannesburg werd Zondag aan de Times geseiud, dat hoewel het i/i de stad minder onrustig was dan Vrijdag de toestand in werkelijkheid voortduiend in ernst toeneemt. Een buitengewoon groot aantal treir.en, zoowel van Johannesburg als van Pretoria, zijn naar de grenzen van Natal vertrokken met troepen, paar- den en ammunitie. Een troepenmacht van vele duizenden boeren moet daar bijeen zijn. Als een zeer opmerkenswaardig verschijnsel wordt gewezen op het groote aantal kanonnen van zwaar kaliber, dat door de artillerie wordt medegevoerd. Zondag werden nieuwe afdeelingen boeren naar de grens gezonden het Duitsche korps zou Maandag ver- trekken. Durban, 2 October. Het bericht, dat de Boeren in het Noorden van Natal tot den aauval zijn overgegaan, wordt ieder oogenblik verwacht. Militaire magazijnen in Charlestown zijn ge- plunderd door inboorlingen. Het totaal van de troepenmacht der Boeren te Zandspruit wordt geschat op 5000 en te Mullersfarm op 4000 man. Te Zandspruit zijn drie-en-twintig stukken ge- schut opgesteld. Driehonderd Boeren zijn samengetrokken hij ■■HHS—WW gedachten verdiepthij sprak niet met den kell- ner. 's Avonds ging hij naar een theater, kwam niet laat thuis en begaf zich terstond te bed. Den volgenden morgen ging hij weer naar't informatiebureau. Meneer Weston was geslaagd hij had alles netjes op een stuk papier gezet. Stephen Alison was voorloopig in vrijheid gesteld en woonde op een kamer in Exton-street, no. Hansell betaalde het verschuldigde honorarium en ging heen. Op een rustige plek gekomen, las hij het papier op zijn gemak door. Ik zal de koe bij de horens vatten, zei hij ik ga Stephen vandaag nog opzoeken. 't Is veel heter, eerst met hem de zaken in't reine te brengen, dan de risico te loopen, hem toevallig te ontmoeten, misschien op een oogenblik, dat er geen tijd of gelegenheid is voor een verklaring. Hij stak het papier in zijn zakboek. Nu moet ik Catherina Weber op 't spoor komen, zei hij, en werktuigelijk zocht hij naar den brief van die vrouw, dien hij zoo lang zorg- vuldig had bewaard. De brief was weg. Die ontdekking maakte hem angstig het klamme zweet stond op zijn voorhoofd. Goede hemel, als die brief in andere handen was Doch hij herstelde zich. Wat kwam het er eigenlijk op aan P Als iemand den brief vond en pogingen deed, er gebruik van te maken, zou hij eenvoudig zeggen, dat het een poging tot afpersing was, en daarmee zou het uit zijn. Allereerst moesten nu de zaken met Stephen geregeld worden. Hij had niet veel lust, bij dag- licht naar Exton-street te gaan. Hij zou wachten tot den avond. den Botha-pas, op ongeveer vijftien mijlen afstand van Newcastle. Het stoomschip Lai Poora is te Durban aan- gekomen uit Engelsch Indie met een batterij veldartillerie, een compagnie veld-hospitaal-troepen, en een afdeeling magazijn-troepen. Ladysmith, 2 October. Twee eskadrons kara- biniers ontvingen onverwacht bevel op te rukken in de richting van den Vrijstaat. Kaapstad, 3 October. Commandant Alricht, den bevelhebber der artillerie van den Oranje- Yrijstaat, is met een sterke artillerie-macht in de richting van Kimberley vertrokken. Wij meenen de aandacht te mogen vestigen op de volksbibliotheek te dezer stede, die blijkens achterstaande advertentie op a. s. Zaterdag weder wordt geopend. In het vorige leesjaar werden ongeveer 6000 boekdeelen ter lezing uitgereikt. Meer gegoeden kunnen de inrichting steunen door toe te treden als donateur, of door het schenken van geschikte boekwerken, ter wij 1 verder elk, die zich een catalogus aanschaft, de boekeu om niet lezen kan. Wij maken onze lezers attent op de wij- ziging in den loop der treinen op de lijn der maatschappij GentTer Neuzen. De zooals vroeger ten 7,57 's avonds uit Gent vertrekkende trein loopt niet verder dan Selzaete. Ingelegd is evenwel een trein die ten 7,20 uur's avonds vertrekt, en hier te 9,uur aankomt, doch deze rijdt alleen in de week. Waar dit een groot ongerief veroorzaakt voor de hezoekers van Gent, voornamelijk voor hen die, zooals meer en meer gebruik is geworden, een bezoek brengen aan de dagvertooningen der opera, is een door vele belanghebbenden geteekend adres verzonden aan de Directie der Maatschappij. Daarin wordt verzocht de om 7,57 uur ver trekkende trein tot Ter Neuzen te laten doorloopen, of, zoo daartegen bezwaren mochten bestaan, de trein van 7,20 ook 's Zondags te laten rijden. Van het Belg. s.s. //Prince Philippe, gisteren aan de loskade aan 't spoorwegstation in lossing liggende, is gisteren een stoker in de machine- kamer gevallen. Met gebroken ribben is deze per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. aeBBfe - ■■■gg'gBBaa HOOFDSTUK XXL Stephen Alison krijgt bezoek. Lobelia Cuffs was levensmoede. Zij had een ge- heim verdriet, dat haar alien eetlust roofde-; zelfs had ze geen smaak meer in de nieuwsfe stuiveisafleveringen van een alles overtreffenden roman. Wat gaf zij nu om het lijden van Letitia, de schoone jagersdochter, verteerd door brandende liefde voor den jeugdigen erfgenaam van een hertog- dom, die bereid was, titel, fortuin, naam, alles wat hij bezat en niet bezat, op te otferen, om haar naar het altaar te kunnen voeren? Wat deerde het haar, of gezegde verliefde erfgenaam opgesloteu werd in een particulier krankzinnigengesticht, op last van zijn voogd, een verdorven, oude lord, die wilde, dat zijn eigen dochter, de zwartoogige heks, lady Arabella, hertogin werd Eerst had Lobelia's hart den strijd meegestreden zij had levendig gedeeld in het leed der trouwe gelieven, de een onweltig opgesloten in een gekken- huis, de andere tobbende met een vader, die in een aanval van delirium tremens raaskalde over een kind, gestolen uit de armen zijner stervende moeder een kind, dat de erfgename moest worden van een der oudste namen van heel het Vereenigdc Koninkrijk. Zij wist, dat in 't laatste hoofdstuk alles toch goed zou afloopen voor de jagersdochtermaar hoe kon ooit alles goed afloopen voor haar, Lobelia Cuffs, de wees uit Exton-street, die nooit hare liefde had verraden, maar wier bleeke wang ge- tuigde van het zieleleed, dat knaagde aan hart als de worm aan de kern vau de uitweudige schoone vracht? (Wordt vervolgd).

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1