A 1 g e m e e n Nienws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vla&nder B ekendmaking. Aan ds Aandeelhouders No. 3823. Zaterdag 30 September 1899. Gemengde berichleri. Eene waarschuwing aan de ingezetenen. Hoogwatergetij te Ter Neuzen. Advertentien. Vereeniging van Landbouwers die Suikerbieten verbouwen, 39e Jaargaog. ABONNEMENT: Inzending van advertentien voor 3 uren op den dag der uitgave TER NEUZEN, 29 September 1899. RECHTSZAKEN- Arroudissemeiits-reclitbank ta Middelburg. Ingezonden stukken. Drukte op de Secretarie. Inschrijving voor de Brandweer. TER SEl'ZEUSCHE OK RAIT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Franco per postVoor Nederland 1,10. Voor Belgie 1,40. Voor Amerika 1,32£. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirecteuren en Brieven- bushouders. Ti ADVERTENTIEN; Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elken regel meer f 0,10. Bij directe opgaaf van driemaal plaatsing derzelfde advertentie wordt de prijs slechts tweemaal berekend. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Uit blad verachijlt rnnamlaK-, Hoeu.da;.- «n Vrij.l»K»von.l, ultgeiondenl op Bees<«laKen, bij den aHgever J. *11 »fr- B1MBE te Tec Mensen. BU deze courant belioort een bij voegsel. Burgemoester en Wethouder9 van TER NEUZEN inaken bekenci, dat door den Raad in zijne vergaderir.g van gisteren •s benoemd tot wethouder de heer I3. MOES. Ter Neuzen, 29 September 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. P. GEILL, Burgemeester. J. WXsKERKE, Secretaris. Naar we vernemen is nog gisteren door den heer Moes aan het gemeentebestuur bericht, dat hij de benoeming tot wethouder dezer gemeente aanneemt. Tot postbode van Ter Neuzen op Spui is met ingang van 1 October benoemd J. J. Polderman te Serooskerke. Bij Kon. besluit is aan C. Kielman, wed6 van C. J. van Hecke, brugwachter bij het kanaal van Ter Neuzen een pensioen verleend van 145 en is tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen polder Nieuwe Neuzen be noemd de heer A. Eranse Cz. Bij het klassikaal bestuur der Ned. Herv. kerk te Middelburg is met goed gevolg het examen als hulpprediker afgelegd door den beer G. A. van der Hooft van Ter Neuzen. Gisteren werd alhier door de politie aange- houden een persoon, gepasporteerd O. I. militair, afkomstig uit Gorcum, die sedert 16 September hier rondliep. Bij verschillende winkeliers kocht, hij kleeren of andere zaken, vroeg dan bet ge- kochte voor hem gereed te houden, daar hij eerst gelden moest ontvangen en hij het zou afhalen als bij betalen kon. Onder voorgeven van nog enkele kleine uitgaven te moeten doen vroeg hij dan eenig geld ter leen, wat hij op verschillende plaatsen ontving. Dan zag men hem met meer terug. Door inkllmming verschafte hij zich ook nachtver- blijf in schuurtjes, zonder medeweten der eigenaars. Van een en ander de lucht krijgende arresteerde de politie hem, en werd hij heden naar Middelburg overgebracht om ter beschikking van den officier van justitie te worden gesteld. Woensdag werd alhier door het bestuur van den polder Nieuw-Othene aanbesteed het maken en herzetten van steenglooiing enz., met het onderhoud daarvan tot en met 30 April 1900. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren K. de Vos te Ter Neuzen voor f 885, Jacs. Meerteus te Hoek voor f 839 en J. de Bree Ez. te Ter Neuzen voor 797. Gegund aan den minsten inschrijver. De rechtbank heeft in hare zitting van 29 Sept. de volgende vonnissen uitgesproken A. F., oud 61 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroor- deeld tot 5 boete of 5 dagen hechtenis. 1°. J. C. T., oud 26 j., 2". K. W., oud 27 j., werklieden te Axel, zijn wegens strooperij veroord. ieder tot 5 boete of 5 dagen hecht. J. v. M., oud 43 j., koopman te Hontenisse, is wegens beschadiging vrijgesproken. A. de P., oud 21 j., koopman te Zaamslag, gehucht 't Veer, is wegens mishandeling ontslagen van rechtsvervolging. Door het openbaar minis- terie was eene maand gevangenisstraf gevorderd. Mr. P. Dieleman, advocaat te Middelburg, trad voor beklaagde als verdediger op. Bij bevelsehrift van bovengenoemde recht bank is naar de openbare terechtzitting dier recht bank verwezen A. A. C., oud 24 jaar, landbouwer, geboren te Koewacht, wonende te Abtsdale, gemeente Sint Jansteen, gedetineerd te Middelburg, ter zake dat hij in den avond van 6 Augustus 1899, om- streeks 111/2 uur te Rijgerij, gemeente Koewacht, nabij de herberg van E. de Vlieger, moedwillig met een mes, althans met een scherp voorwerp, B. de Schepper een steek in diens buik heeft toe- gebracht, welke steek door alle lagen van den buikwand is doorgedrongen in de buikholte, waarna, uit de daardoor ontstaue wond, een gedeelte van het omentum, ter lengte van ongeveer 15 centimeter, buiten het lichaam gekomen is, hetwelk later is moeten verwijderd worden, tengevolge van welke verwonding er groot gevaar voor het ontstaan van buikvliesontsteking bij bovengenoemden De Schep per aanwezig geweest is en deze gedurende eenige dagen in levensgevaar heeft verkeerd. Aan den beklaagde is Jhr. Mr. J. A. Schorer, advocaat te Middelburg, ainbtshalve als verdediger toegevoegd. Eergisternamiddag had in het Engelsche Kanaal een treurig ongeluk plaats, waardoor weder veleu in rouw gedompeld zijn. De jol van den Belgischen loodskotter no. 3, schipper Coppejans, bemand met 3 maunen, werd uitgezondeu naar een Deensche stoomboot. Voor het bereiken van het stoomschip sloeg de jol door een hooge zee om, met het gevolg, dat de loods E. F. J. Lauwereins, gehuwd en vader van 6 kinderen, oumiddelijk in de diepte verdween. De loodsleerling J. E. A. G. Depooter, ongehuwd, verdronk na eerst drie kwartier te hebben ge- zwommen. De derde man, de matroos Vandamme, werd door de bemanning van de stoomboot gered en in bewusteloozen toestaud aan boord opgeno- men. Door de goede zorgen van de bemanning van de stoomboot kreeg hij 's avonds zijn be- wustzijn weer en kon heden in welstand alhier aangebracht worden. VI. Crt. Onder Oosfzaan is door het inslaan van den bliksem afgebrand de peimoleu //de Roozeboom" van de firrna J. Zwaardemaker Hz. te Zaandam. z/De Rrozeboom" was een hooge, sterke molen voorzien van vele nieuwe vindingen, zoodat hij met recht de beste pelmolen van de Zaanstreek genoeind mocht worden. Een belangrijke partij zaad was in den molen aanwezig. Alle schade is door onderlinge verzekering gedekt. En het geschiedde alzoo in de dagen dat we hier kermis hielden, dat de proclamatie verscheen van ons gemeentebestuur, waarbij de ingezetenen krachtens eene verordening die sedert hare vaststelling, binnen enkele maanden reeds ver schillende wijzigingen heeft ondergaan, (wijzigingen waarvan we zelfs nog niets wisten, zooals later blijken zal) werden herinnerd aan hunne verplich- ting om zich tusschen 2 en 14 October aan te geven voor dienslneming bij de brandweer. Of 't nu komt dat die oproeping, door de kermisdrukte, slechts terloops gelezen is, weet ik niet, maar 't verwonderde mij zeer, dat ik naar aanleiding daarvan onder het publiek nog geen opmerkingen hoorde. Heeft men wel goed gelezen wie worden op- geroepen Ten eerste a. de mannelijke ingezetenen die den leeftijd van 30 jaren hebben bereikt. Dat is duidelijk. Voor de brandweer moeten zich aangeven alle mannelijke ingezetenen die 30 jaren of ouder zijn. Men heeft 't vorig jaar tegen die bepaling reeds oppositie gevoerd. T^t hiertoe merkte ik daarvan nu niets en toch is de bepaling nog krasser dan 't vorig jaar. Toen weiden opgeroepen de mannelijke ingezetenen in de kom. Dit laatste is nu weg- gelaten, er wordt nu alleen van mannelijke inge zetenen gesproken. Daarmede worden dus alien bedoeld. Vroeger werden alleen de kom-bewoners dienst- plichtig verklaard, maar nu moeten ook de buiten- bewoners zich aangeven, zoowel zij die te Sluiskil wonen, als die uit de verst afgelegen punten van de Nieuwe Neuzen,- Bonte- en Coegorspolderi 't Verwondert mij zeer dat onze landbouwers- raadsleden, die steeds zoo strijdvaardig zijn wanneer men ook maar in 't minst de buitenbewoners met verpflichtingen wil lastig vallen, zich niet daar- tegen hebben gekant. Ik herinner mij niet daar van in uwe raadsverslagen ooit iets te hebben gelezen. Misschien zal men zeggen dat de oproeping voor aangifte niet z66 bedoeld is, maar zij is toch volkomen overeenstemmig met den tekst der verordening, zooals die in de vergadering van 9 Maart 1899 is gewijzigd. Zoolaug zij zoo luidt moet zij ook zoo worden toegepast en heeft zelfs de Raad het recht niet haar niet toe te passen. 't Zal in de prsktijk wel moeilijkheden opleveren en wel wat lang duren eer 't personeel bij elkaar als er 't lot is soms zoo grillig b. v. een groot aantal bewoners van Sluiskil in-loten. Hoe die menschen bij brand de brandklok moeten aooren weet ik ook niet. Misschien zou men de klokketoonen kunnen telefoneeren langs den kabel ten behoeve van de electrische verlichting te Sluiskil aan te leggen We zouden echter gaan vergeten, dat volgens sub b ook dienstplichtig zijn en zich moeten aan geven //die zich na hun 30e jaar in de gemeente hebben gevestigd, voor zoover zij hun 51e jaar niet zijn ingetreden." Dat onder b genoemde acht ik geheel overbodig. In a wordt reeds gezegd dat zich moeten aangeven alien die den leeftijd van 30 jaren hebben bereikt. Daaronder zijn begrepen alien die in de gemeente verblijven, of zij er dan ook nog maar kort of reeds lang vertoeven. 't Eenige dat in die tweede bepaling kan schuilen zou moeten zijn dat zij die zich vestigden van hun 516 jaar vrij wareu, maar de, ik zal maar zeggen inboorlingen, niet. Gelukkig weten we dat de verordening alien met bun 51" jaar vrijstelt. Me dunkt dat er nog wel eens een woordje over die brandweerdienstplicht zal vallen. Er blijkt ook uit dat men niet kwaad zou geliandeld hebben met eerst eens in orde te brengen waar- mede men bezig was, eer men aan nieuwe zaken ging denken. 't Verwondert me ook dat dit niet is geschied, waar onze burgemeester zich zoo huiverig toonde voor drukte op de secretarie. En nu zal 't nog maar pas druk gaan worden als al de Ter Neuzensche ingezetenen van 30 tot 50 jaar, van Noord, Oost, Zuid en West zich voor de brandweer komen aangeven. Volgens de verordening zijn ze daartoe verplicht. Doen ze 't niet, dan moeten ze overeenkomstig de verordening zonder loting worden ingelijfd. Ik wilde de ingezetenen die hun 30e jaar be reikt hebben maar eens waarschuwen en blijf, daukend voor de plaatsing, DAGEN. Voorm. Nam. Zaterdag 30 September Zoudag 1 October Maandag 2 u Diusdag 3 W oensdag 4 Donderdag 5 Vrij dag 6 11.21 0.28 1.2 1.31 1.59 2.28 11.48 12.9 12.46 1.17 1.48 2.14 2.43 *x* Heden overleed ons innig geliefd zoontje JOHAN MICHIEL, in den aanvalligen leeftijd van ruim 6 maanden A. J. KLAASSEN. J. H. KLAASSEN—Will. Ter Neuzen, 27 September 1899. Voor de talrijke bewijzen van dee! neming, ondervonden gedurende de ziekte en het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder, mejuffrouw Catharina Maandag, wed. van den heer J. C. van Sprang, betuigt de familie haren liartelijkeu dank. Uit aller naam, P. M. C. VAN SPRANG. Ter Neuzen, 29 Sept. 1899. Ondergeteekende betuigt, ook namens zijne vrouw, zijnen hartelijken dank aan de heeren Buyze, Spruitenburg en Hartman, artsen, voor de met gunstig gevolg aan hem verrichte operatie en aan eerstgenoemde voor zijne verdere zorgen. Tevens betuigt hij zijneu dank aan zijne familie en den oppasser voor de goede zorgen en verleenden bijstand, en ook aan zijne kameraden die hem uit het ziekenhuis huiswaarts lebben gedragen. G. DRABBE. Ter Neuzen, 29 September 1899. De heer Geirnaerdt en de Z. Koerier waren tot de verkiezing in Juli dikke vrienden Geirnaerdt was trouw lezer en bracht zelfs lezers bij; Geirnaerdt plaatste al zijn advertentien in ons blad Geirnaerdt enfin as onze vriend wij roemden hem en hij ons maar Geirnaerdt werd in Juli candidaat voor den gemeenteraad en wij hadden een ander man Geirnaerdt kreeg de nederlaag (29 kiezers op de 122 schonken hem hun vertrouwen) Onze man won het verre met 63 stemmen Geirnaerdt scheen van dan af kwaad en ivij, noch ons blad deugden meer. Weg er mee. Geirnaerdt schijnt geen rust te hebben of heel de gemeente moet tegen hem zijn en zijn zoo ge lukkig verkregen zaak te niet. Maar misschien is zijn pensioen groot genoeg. Dag oude vriend. De administratie van De Zeeuwsche Koerier. Sas van Gent, 29 Sept 1899. De Dijkgraaf van den VLOOSWIJK- POLDER maaki bekend, dat eene vergadering van ingelanden van dien polder zal worden gehouden op Yrijdag, 6 October a. s., 's namiddags ten 2 ure, in het logement van mej. de wed. F. A. Susun alhier. Ter Neuzen, 28 September 1899. De Dijkgraaf voornoemd, F. DE JONGE. De ondergeteekende J. ROELAND, verklaart graag dat de Maatschappij l'URBAINE BELGE, zijne brandramp van 6 September jl. ter zijner gansche voldoening heeft geregeld. Hoofdagentschap van den heer Meerman. Philippine, 28 September 1899. J. ROELAND. in de GELDLEENING ad 36.400,-, ten behoeve der COMMISSI E van beheer en onder houd van den Weg HULSTPAAL, wordt be richt, dat heden zijn uitgeloot drie aandeelen dier Leening en wel de nos. 44, 95,163, aflosbaar met 1 November e. k. De Commissie voornoemd, De Voorzitter, A. HOMBACH. De Secretaris, BURM. Hulst, den 25 September 1899. A. fd eeling II O E K. VERGADERING van Leden op Zaterdag 7 October 1899, 's namiddags 5 ure, in het logement van den beer Jac. Diiabbe te Hoek, Punt van behandeling: Voorloopige bespreking van gemeenschappelijke verkoop van Suikerbieten voor de campagne 1900. M". DE JONGE, Voorzitter. L. KIEL, Secretaris. P.s. Zij die als lid dezer Afdeeling wenschen toe te treden, worden verzocht zich te vervoegen bij den Secretaris.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1